Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Μανουλες Αυγουστου 2020


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Καλή χρονιά και από εμένα και όλα καλά με υγεία εύχομαι. Νιώθω και λίγο περίεργα που γράφω εδώ, μέχρι τώρα διάβαζα απλά. Πρώτα ο Θεός και εμείς προς τα τέλη Αυγουστου θα φέρουμε στον κόσμο το πρώτο μας παιδί. Το πιο ενοχλητικό συμπτώμα που έχω (πέραν από πόνους περιόδου, κούραση και πονοκέφαλο καμία φορα) είναι η ζαλάδα. Αυτό όμως που με μπερδεύει είναι ότι η ζαλάδα δεν είναι καθημερινη. Για παράδειγμα σήμερα έκανα δουλειές στο σπιτι Και τώρα είμαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι λόγω ζαλάδας που φέρνει και ανακατεμα. Όσο τεμπελιαζω είμαι καλά. Αλλά δε μπορώ αυτό το πράγμα. Αυτού του τύπου η ζαλάδα είναι αν γνωρίζετε λόγω εγκυμοσύνης; Σκέφτομαι μήπως ειναι από κανένα θέμα στον αυχένα. Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν σας κούρασα  :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα και με το καλο το μωρακι σας! Και εγω εχω ζαλαδεε ειδικα αν σηκωνομαι αποτομα που υο παθσινα κσι πσλισ σλλσ τωρα πολυ πιο εντονσ και διαβασσ οτι ειναι συμπτωματα. Αλλα ρωτησε κσι το γιατρο σου αν εχεις καποιο προβλημρ με το αυχενικο για να εισαι σιγουρη! Τι εβδομαδα εισαι; εγω 7 και 3!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Sandykou είπε:

Καλημερα και με το καλο το μωρακι σας! Και εγω εχω ζαλαδεε ειδικα αν σηκωνομαι αποτομα που υο παθσινα κσι πσλισ σλλσ τωρα πολυ πιο εντονσ και διαβασσ οτι ειναι συμπτωματα. Αλλα ρωτησε κσι το γιατρο σου αν εχεις καποιο προβλημρ με το αυχενικο για να εισαι σιγουρη! Τι εβδομαδα εισαι; εγω 7 και 3!

Καλημέρα και με το καλό και το δικό σας παιδάκι!!!! Όταν του είχα πει για ζαλαδες μου είπε ότι είναι σύμπτωμα φυσικά και εγώ δεν του εξήγησα ακριβώς πως αισθάνομαι... Σε 10 μέρες αν δεν περάσουν θ του το ξανά αναφέρω! Είμαι στην 8η εβδομάδα και 4 ημερών. Γενικά ο γιατρός μου εκτός από μικροσυμβουλές τύπου να τρως φαγητά καλά ψημένα, να πλένεις τα λαχανικά και τα φρούτα σχολαστικά, στα υπόλοιπα είπε να συνεχίσω κανονικά τη ζωή μου όπως πριν. Φυσικά όσο γίνεται και λόγω συμπτωμάτων αλλά και λόγω ανησυχιών  :)))

Link to comment
Share on other sites

Α μαζι ειμαστε! Κ εμενα μου ειπε να μην κουραζομαι, να  μη σηκωνω βαρη και να τρωω καλα, επειδη ειμαι κ χοτοοφαγος και να μην αγχωνομαι. Ευκολο να το λεει Αν μπορουσα θα εκανα υπερηχο καθε εβδομαδα! Ποτε εχεις υπερηχο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!! 

@noni90 ναι φανηκε νωρις νωρις...!!!κ γω προαισθημα για αγορι ειχα...βασικα ολοι γυρω μ πιστευουν οτι εχω αγορι!!

@smaro30 εγω ειμαι με καισαρικη οποτε σιγουρα παω ιουλιου...

κοριτσια εχουμς συνεννοηθεί με το γιατρο κ δεν εχει πει φυλλο στον ανδρα μ κ στις 23 που θα είμαστε Αθηνα για δουλειες θα κοψουμε με φιλους τουρτα για να αποκαλυψουμε το φυλλο!!!δε του ειπα οτι μ εχει πει ηδη ο γιατρος γτ θα καταλαβει οτι ειναι αγορι...για οσες δεν το γνωριζουν πριν σχηματιστούν τα οργανα(γυναικεια ή ανδρικο)υπαρχει μια γραμμη(εκει που θα σχηματιστούν τα οργανα) που αν παρει κλίση σημαινει οτι ειναι αγορι ενω αν ειναι ευθεια ειναι κοριτσι...καπως ετσι περιπου ειναι η εξηγηση...αν πειτε στο γιατρο σας θα σας το αναλύσει καλυτερα...

  • Μου αρέσει 2

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sandykou είπε:

Α μαζι ειμαστε! Κ εμενα μου ειπε να μην κουραζομαι, να  μη σηκωνω βαρη και να τρωω καλα, επειδη ειμαι κ χοτοοφαγος και να μην αγχωνομαι. Ευκολο να το λεει Αν μπορουσα θα εκανα υπερηχο καθε εβδομαδα! Ποτε εχεις υπερηχο?

Χαχαχα νομίζω όλες αν μπορούσαν θα ήθελα να κάνουν υπέρηχο κάθε εβδομάδα. Θα πάω σε 10 μέρες όταν θα μου πάρει αίμα για την εξέταση PAPP-A και θα ξαναδούμε και πάλι αν όλα πάνε καλά. Η αλήθεια είναι ότι δε μπορείς να μην ανησυχεις καθόλου,  ειδικά όταν "χτυπάνε" οι πόνοι της περιόδου αλλά να είσαι θετική και προσεκτική. Απ εκεί και πέρα ότι θέλει ο Θεός  :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elenakii22 είπε:

Καλησπερα!!! 

@noni90 ναι φανηκε νωρις νωρις...!!!κ γω προαισθημα για αγορι ειχα...βασικα ολοι γυρω μ πιστευουν οτι εχω αγορι!!

@smaro30 εγω ειμαι με καισαρικη οποτε σιγουρα παω ιουλιου...

κοριτσια εχουμς συνεννοηθεί με το γιατρο κ δεν εχει πει φυλλο στον ανδρα μ κ στις 23 που θα είμαστε Αθηνα για δουλειες θα κοψουμε με φιλους τουρτα για να αποκαλυψουμε το φυλλο!!!δε του ειπα οτι μ εχει πει ηδη ο γιατρος γτ θα καταλαβει οτι ειναι αγορι...για οσες δεν το γνωριζουν πριν σχηματιστούν τα οργανα(γυναικεια ή ανδρικο)υπαρχει μια γραμμη(εκει που θα σχηματιστούν τα οργανα) που αν παρει κλίση σημαινει οτι ειναι αγορι ενω αν ειναι ευθεια ειναι κοριτσι...καπως ετσι περιπου ειναι η εξηγηση...αν πειτε στο γιατρο σας θα σας το αναλύσει καλυτερα...

Δεν το είχα ξανά ακούσει αυτό με τη γραμμή. Θα ρωτήσω τον γιατρό την επόμενη φορά που θα πάω μόνη γιατί ο άντρας μου επιμένει ότι δε θέλει να μάθει το φύλο του μωρού. Νομίζω είναι ο φόβος του ότι ίσως μάθει ότι δεν είναι αγόρι χαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κσι εγω πρωτη φορα το ακουω! Αλλα θα περιμρνω υο σιγουρο γιατι με τον αντρα μου εχουμε διαφωνια εκεινος θελει αγορι εγω κοριτσι χα χσ χα! Υγεισ νσ εχρι κσι ας ειναι οτι θελει ο θεος!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, elenakii22 said:

Καλησπερα!!! 

@noni90 ναι φανηκε νωρις νωρις...!!!κ γω προαισθημα για αγορι ειχα...βασικα ολοι γυρω μ πιστευουν οτι εχω αγορι!!

@smaro30 εγω ειμαι με καισαρικη οποτε σιγουρα παω ιουλιου...

κοριτσια εχουμς συνεννοηθεί με το γιατρο κ δεν εχει πει φυλλο στον ανδρα μ κ στις 23 που θα είμαστε Αθηνα για δουλειες θα κοψουμε με φιλους τουρτα για να αποκαλυψουμε το φυλλο!!!δε του ειπα οτι μ εχει πει ηδη ο γιατρος γτ θα καταλαβει οτι ειναι αγορι...για οσες δεν το γνωριζουν πριν σχηματιστούν τα οργανα(γυναικεια ή ανδρικο)υπαρχει μια γραμμη(εκει που θα σχηματιστούν τα οργανα) που αν παρει κλίση σημαινει οτι ειναι αγορι ενω αν ειναι ευθεια ειναι κοριτσι...καπως ετσι περιπου ειναι η εξηγηση...αν πειτε στο γιατρο σας θα σας το αναλύσει καλυτερα...

Πως εβαλες το τικερακι?? Τοση ωρα το ψαχνω αλλα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Καλως ήρθαν και τα καινούρια κορίτσια υγιείς τελειόμηνες εγκυμοσύνες να έχετε. 

Σχετικά με τα βιβλία, είχα μια εγκυκλοπαίδεια που είχε πληροφορίες για την εγκυμοσύνη και για μετά την γέννα. Για θηλασμό και φροντίδα μωρού είχε η nutricia  σεμινάρια που τα έβλεπες on line απο τον υπολογιστή,  ήταν πολύ καλά και απαντούσε live και σε ερωτήσεις. Μετά έχει το Έλενα μαθήματα θηλασμού και ανώδυνου.  Όσες θέλετε να γεννήσετε φυσιολογικά να τα κάνετε, οι ανάσες με βοήθησαν πάρα πολύ. Έκανα πρόκληση τοκετού με τεχνητούς πόνους και ήμουν 6 ώρες χωρίς επισκληρίδιο, για να κατέβει το μωρό, η μαία είπε ότι πέρασα όλους τους πόνους μόνο που δεν γέννησα. (Γέννησα τελικά με καισαρική γιατί έπεφταν οι παλμοί της γιατί είχε περιτύλιξη, ο πόνος άξιζε και πάλι το ίδιο θα έκανα).Ήμουν συγκεντρωμένη και τους άντεχα. Ο θηλασμός εμένα μου φάνηκε πανεύκολος, αλλά αν δεν τα καταφέρνει μια μανούλα ή νιώθει ότι πιέζεται πάνω απ'όλα είναι η υγεία της ψυχική και σωματική. Το σημαντικό είναι να μένει δέκα λεπτά απο το κάθε στήθος και μετά αλλάζουμε. Όταν βγήκαμε απο το νοσοκομείο με αποκλειστικό θηλασμό, ίκτερο δεν είχαμε καθόλου και έκανε εντύπωση και στην παιδίατρο που ήταν σύμβουλος θηλασμού. Κάθε δυο ώρες την ζήταγα και δέκα λεπτά στο κάθε στήθος. Στην τοποθέτηση με βοήθησε μια μαία του μαιευτηρίου να είναι καλά. Δεν έκανα πολλές στάσεις μία αλλά αν ένιωθα στο στήθος κάπου σκληρό έκανα μασάζ να σπάει κατα τον θηλασμό και για να κατεβαίνει το γάλα. Ψυχραιμία και ηρεμία θέλει και να πιστεύετε ότι θα τα καταφέρετε.

Σας τα έγραψα όλα γιατί δυστυχώς πρέπει να σας χαιρετήσω. Δεν εξελίχτηκαν καλά τα πράγματα παλλυνδρόμισε το μωράκι, λίγες μέρες αφού το είχα ακούσει στις 6 εβδομάδες. Sorry για τα δυσάρεστα , να είστε όλες σας καλά και να κρατήσετε τα μωράκια σας γερά στην αγκαλιά σας!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


45 minutes ago, Φραουλίτσα* said:

Καλημέρα!!! Καλως ήρθαν και τα καινούρια κορίτσια υγιείς τελειόμηνες εγκυμοσύνες να έχετε. 

Σχετικά με τα βιβλία, είχα μια εγκυκλοπαίδεια που είχε πληροφορίες για την εγκυμοσύνη και για μετά την γέννα. Για θηλασμό και φροντίδα μωρού είχε η nutricia  σεμινάρια που τα έβλεπες on line απο τον υπολογιστή,  ήταν πολύ καλά και απαντούσε live και σε ερωτήσεις. Μετά έχει το Έλενα μαθήματα θηλασμού και ανώδυνου.  Όσες θέλετε να γεννήσετε φυσιολογικά να τα κάνετε, οι ανάσες με βοήθησαν πάρα πολύ. Έκανα πρόκληση τοκετού με τεχνητούς πόνους και ήμουν 6 ώρες χωρίς επισκληρίδιο, για να κατέβει το μωρό, η μαία είπε ότι πέρασα όλους τους πόνους μόνο που δεν γέννησα. (Γέννησα τελικά με καισαρική γιατί έπεφταν οι παλμοί της γιατί είχε περιτύλιξη, ο πόνος άξιζε και πάλι το ίδιο θα έκανα).Ήμουν συγκεντρωμένη και τους άντεχα. Ο θηλασμός εμένα μου φάνηκε πανεύκολος, αλλά αν δεν τα καταφέρνει μια μανούλα ή νιώθει ότι πιέζεται πάνω απ'όλα είναι η υγεία της ψυχική και σωματική. Το σημαντικό είναι να μένει δέκα λεπτά απο το κάθε στήθος και μετά αλλάζουμε. Όταν βγήκαμε απο το νοσοκομείο με αποκλειστικό θηλασμό, ίκτερο δεν είχαμε καθόλου και έκανε εντύπωση και στην παιδίατρο που ήταν σύμβουλος θηλασμού. Κάθε δυο ώρες την ζήταγα και δέκα λεπτά στο κάθε στήθος. Στην τοποθέτηση με βοήθησε μια μαία του μαιευτηρίου να είναι καλά. Δεν έκανα πολλές στάσεις μία αλλά αν ένιωθα στο στήθος κάπου σκληρό έκανα μασάζ να σπάει κατα τον θηλασμό και για να κατεβαίνει το γάλα. Ψυχραιμία και ηρεμία θέλει και να πιστεύετε ότι θα τα καταφέρετε.

Σας τα έγραψα όλα γιατί δυστυχώς πρέπει να σας χαιρετήσω. Δεν εξελίχτηκαν καλά τα πράγματα παλλυνδρόμισε το μωράκι, λίγες μέρες αφού το είχα ακούσει στις 6 εβδομάδες. Sorry για τα δυσάρεστα , να είστε όλες σας καλά και να κρατήσετε τα μωράκια σας γερά στην αγκαλιά σας!!!

Αχ... λυπαμαι τοσο πολυ...να ειστε καλα ολοι σας ομως και ο θεος θα σας στειλει παλι παιδακι.... να εισαι δυνατη..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Φραουλίτσα* είπε:

Καλημέρα!!! Καλως ήρθαν και τα καινούρια κορίτσια υγιείς τελειόμηνες εγκυμοσύνες να έχετε. 

Σχετικά με τα βιβλία, είχα μια εγκυκλοπαίδεια που είχε πληροφορίες για την εγκυμοσύνη και για μετά την γέννα. Για θηλασμό και φροντίδα μωρού είχε η nutricia  σεμινάρια που τα έβλεπες on line απο τον υπολογιστή,  ήταν πολύ καλά και απαντούσε live και σε ερωτήσεις. Μετά έχει το Έλενα μαθήματα θηλασμού και ανώδυνου.  Όσες θέλετε να γεννήσετε φυσιολογικά να τα κάνετε, οι ανάσες με βοήθησαν πάρα πολύ. Έκανα πρόκληση τοκετού με τεχνητούς πόνους και ήμουν 6 ώρες χωρίς επισκληρίδιο, για να κατέβει το μωρό, η μαία είπε ότι πέρασα όλους τους πόνους μόνο που δεν γέννησα. (Γέννησα τελικά με καισαρική γιατί έπεφταν οι παλμοί της γιατί είχε περιτύλιξη, ο πόνος άξιζε και πάλι το ίδιο θα έκανα).Ήμουν συγκεντρωμένη και τους άντεχα. Ο θηλασμός εμένα μου φάνηκε πανεύκολος, αλλά αν δεν τα καταφέρνει μια μανούλα ή νιώθει ότι πιέζεται πάνω απ'όλα είναι η υγεία της ψυχική και σωματική. Το σημαντικό είναι να μένει δέκα λεπτά απο το κάθε στήθος και μετά αλλάζουμε. Όταν βγήκαμε απο το νοσοκομείο με αποκλειστικό θηλασμό, ίκτερο δεν είχαμε καθόλου και έκανε εντύπωση και στην παιδίατρο που ήταν σύμβουλος θηλασμού. Κάθε δυο ώρες την ζήταγα και δέκα λεπτά στο κάθε στήθος. Στην τοποθέτηση με βοήθησε μια μαία του μαιευτηρίου να είναι καλά. Δεν έκανα πολλές στάσεις μία αλλά αν ένιωθα στο στήθος κάπου σκληρό έκανα μασάζ να σπάει κατα τον θηλασμό και για να κατεβαίνει το γάλα. Ψυχραιμία και ηρεμία θέλει και να πιστεύετε ότι θα τα καταφέρετε.

Σας τα έγραψα όλα γιατί δυστυχώς πρέπει να σας χαιρετήσω. Δεν εξελίχτηκαν καλά τα πράγματα παλλυνδρόμισε το μωράκι, λίγες μέρες αφού το είχα ακούσει στις 6 εβδομάδες. Sorry για τα δυσάρεστα , να είστε όλες σας καλά και να κρατήσετε τα μωράκια σας γερά στην αγκαλιά σας!!!

Πολύ λυπάμαι :( Καλή δύναμη και όσο γίνεται μόνο χαμόγελα για το κοριτσάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2020 at 3:48 ΜΜ, GeoA είπε:

Δεν το είχα ξανά ακούσει αυτό με τη γραμμή. Θα ρωτήσω τον γιατρό την επόμενη φορά που θα πάω μόνη γιατί ο άντρας μου επιμένει ότι δε θέλει να μάθει το φύλο του μωρού. Νομίζω είναι ο φόβος του ότι ίσως μάθει ότι δεν είναι αγόρι χαχαχαχα

καλα ο αντρας μ στην κορη μας οταν πηγαμε για αυχενικη λεει ο γιατρος κ το φυλλο ειναι ....πεταγεται ο ανδρας μου αγορι...γελια που εκανε ο γιατρος!!!τωρα δε του ειπα οτι μ ειπε φυλλο γτ θα καταλαβει οτι ειναι αγορι...η γραμμη ειναι ευθεια στην αρχη κ στα αγορια αλλαζει κλίση οποτε θα το καταλαβαινε...στα κοριτσια περιμενουν λιγο καιρο μηπως αλλαξει αργοτερα...μετα απο λιγο φαινεται κ το μοριο εξαλλου...

20 ώρες πρίν, Sandykou είπε:

Πως εβαλες το τικερακι?? Τοση ωρα το ψαχνω αλλα τιποτα!

μαλλον το βρηκες τελικα!!!


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elenakii22 είπε:

καλα ο αντρας μ στην κορη μας οταν πηγαμε για αυχενικη λεει ο γιατρος κ το φυλλο ειναι ....πεταγεται ο ανδρας μου αγορι...γελια που εκανε ο γιατρος!!!τωρα δε του ειπα οτι μ ειπε φυλλο γτ θα καταλαβει οτι ειναι αγορι...η γραμμη ειναι ευθεια στην αρχη κ στα αγορια αλλαζει κλίση οποτε θα το καταλαβαινε...στα κοριτσια περιμενουν λιγο καιρο μηπως αλλαξει αργοτερα...μετα απο λιγο φαινεται κ το μοριο εξαλλου...

μαλλον το βρηκες τελικα!!!

Τελικά σχεδόν όλοι οι άντρες αγόρι θέλουν  :) Πόσο είσαι εσύ;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeoA είπε:

Τελικά σχεδόν όλοι οι άντρες αγόρι θέλουν  :) Πόσο είσαι εσύ;;

ειμαι 11+1...καπου εκει!ετσι λενε αλλα μη νομιζεις οτι κ αν κανεις μετα λες δεν το αλλάζω με τπτ...!


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...