Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Μανουλες Αυγουστου 2020


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Καλημέρα!!! Καλως ήρθαν και τα καινούρια κορίτσια υγιείς τελειόμηνες εγκυμοσύνες να έχετε. 

Σχετικά με τα βιβλία, είχα μια εγκυκλοπαίδεια που είχε πληροφορίες για την εγκυμοσύνη και για μετά την γέννα. Για θηλασμό και φροντίδα μωρού είχε η nutricia  σεμινάρια που τα έβλεπες on line απο τον υπολογιστή,  ήταν πολύ καλά και απαντούσε live και σε ερωτήσεις. Μετά έχει το Έλενα μαθήματα θηλασμού και ανώδυνου.  Όσες θέλετε να γεννήσετε φυσιολογικά να τα κάνετε, οι ανάσες με βοήθησαν πάρα πολύ. Έκανα πρόκληση τοκετού με τεχνητούς πόνους και ήμουν 6 ώρες χωρίς επισκληρίδιο, για να κατέβει το μωρό, η μαία είπε ότι πέρασα όλους τους πόνους μόνο που δεν γέννησα. (Γέννησα τελικά με καισαρική γιατί έπεφταν οι παλμοί της γιατί είχε περιτύλιξη, ο πόνος άξιζε και πάλι το ίδιο θα έκανα).Ήμουν συγκεντρωμένη και τους άντεχα. Ο θηλασμός εμένα μου φάνηκε πανεύκολος, αλλά αν δεν τα καταφέρνει μια μανούλα ή νιώθει ότι πιέζεται πάνω απ'όλα είναι η υγεία της ψυχική και σωματική. Το σημαντικό είναι να μένει δέκα λεπτά απο το κάθε στήθος και μετά αλλάζουμε. Όταν βγήκαμε απο το νοσοκομείο με αποκλειστικό θηλασμό, ίκτερο δεν είχαμε καθόλου και έκανε εντύπωση και στην παιδίατρο που ήταν σύμβουλος θηλασμού. Κάθε δυο ώρες την ζήταγα και δέκα λεπτά στο κάθε στήθος. Στην τοποθέτηση με βοήθησε μια μαία του μαιευτηρίου να είναι καλά. Δεν έκανα πολλές στάσεις μία αλλά αν ένιωθα στο στήθος κάπου σκληρό έκανα μασάζ να σπάει κατα τον θηλασμό και για να κατεβαίνει το γάλα. Ψυχραιμία και ηρεμία θέλει και να πιστεύετε ότι θα τα καταφέρετε.

Σας τα έγραψα όλα γιατί δυστυχώς πρέπει να σας χαιρετήσω. Δεν εξελίχτηκαν καλά τα πράγματα παλλυνδρόμισε το μωράκι, λίγες μέρες αφού το είχα ακούσει στις 6 εβδομάδες. Sorry για τα δυσάρεστα , να είστε όλες σας καλά και να κρατήσετε τα μωράκια σας γερά στην αγκαλιά σας!!!

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου.. ο Θεός γρήγορα εύχομαι να απαλύνει τον πόνο μεγαλώνοντας την οικογένεια σας με ένα ακόμα γερό και τυχερό παιδακι.


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Καλημέρα!!! Καλως ήρθαν και τα καινούρια κορίτσια υγιείς τελειόμηνες εγκυμοσύνες να έχετε. 

Σχετικά με τα βιβλία, είχα μια εγκυκλοπαίδεια που είχε πληροφορίες για την εγκυμοσύνη και για μετά την γέννα. Για θηλασμό και φροντίδα μωρού είχε η nutricia  σεμινάρια που τα έβλεπες on line απο τον υπολογιστή,  ήταν πολύ καλά και απαντούσε live και σε ερωτήσεις. Μετά έχει το Έλενα μαθήματα θηλασμού και ανώδυνου.  Όσες θέλετε να γεννήσετε φυσιολογικά να τα κάνετε, οι ανάσες με βοήθησαν πάρα πολύ. Έκανα πρόκληση τοκετού με τεχνητούς πόνους και ήμουν 6 ώρες χωρίς επισκληρίδιο, για να κατέβει το μωρό, η μαία είπε ότι πέρασα όλους τους πόνους μόνο που δεν γέννησα. (Γέννησα τελικά με καισαρική γιατί έπεφταν οι παλμοί της γιατί είχε περιτύλιξη, ο πόνος άξιζε και πάλι το ίδιο θα έκανα).Ήμουν συγκεντρωμένη και τους άντεχα. Ο θηλασμός εμένα μου φάνηκε πανεύκολος, αλλά αν δεν τα καταφέρνει μια μανούλα ή νιώθει ότι πιέζεται πάνω απ'όλα είναι η υγεία της ψυχική και σωματική. Το σημαντικό είναι να μένει δέκα λεπτά απο το κάθε στήθος και μετά αλλάζουμε. Όταν βγήκαμε απο το νοσοκομείο με αποκλειστικό θηλασμό, ίκτερο δεν είχαμε καθόλου και έκανε εντύπωση και στην παιδίατρο που ήταν σύμβουλος θηλασμού. Κάθε δυο ώρες την ζήταγα και δέκα λεπτά στο κάθε στήθος. Στην τοποθέτηση με βοήθησε μια μαία του μαιευτηρίου να είναι καλά. Δεν έκανα πολλές στάσεις μία αλλά αν ένιωθα στο στήθος κάπου σκληρό έκανα μασάζ να σπάει κατα τον θηλασμό και για να κατεβαίνει το γάλα. Ψυχραιμία και ηρεμία θέλει και να πιστεύετε ότι θα τα καταφέρετε.

Σας τα έγραψα όλα γιατί δυστυχώς πρέπει να σας χαιρετήσω. Δεν εξελίχτηκαν καλά τα πράγματα παλλυνδρόμισε το μωράκι, λίγες μέρες αφού το είχα ακούσει στις 6 εβδομάδες. Sorry για τα δυσάρεστα , να είστε όλες σας καλά και να κρατήσετε τα μωράκια σας γερά στην αγκαλιά σας!!!

Λυπαμαι πολυ, ευχομαι συντομα να μεγαλωσετε την οικογενεια σας! Μια μεγαλη αγκαλια απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, elenakii22 said:

καλημερα...επαιρνα...τωρα σταματησαα...

 χιλια συγνωμη που ρωταω αλλα ντρεπομαι να ρωτησω το γιατρο, οταν πηγαινες τουαλετσ για νουμερο 2 εβγαιναν ασπρα κομματακισ; χιλια συγνωμη ντρεπομσι παρσ πολυ που ρωταω! Ποτε τα σταματησες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Προγεστερόνη όχι δεν έπαιρνα, μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω.

Αύριο έχουμε ραντεβού με τον γιατρό και θα ορίσουμε το Α επιπέδου!!!! Ουφ τι άγχος και αυτό! Τουλάχιστον μειώθηκαν πλέον οι αναγούλες και οι πονοκέφαλοι, επίσης επιτέλους έχω πάλι ενέργεια, δεν άντεχα με αυτή την υπνηλία μέχρι τωρα, άλλο πράγμα κοιμόμουν όρθια!!!

Με ποια είμαι κοντά για α΄επιπέδου;;;

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι καλα! Την αυχενικη εννοεις Α επιπεδου ε? Μενω εξωτερικο και οι ορολογιεε εινσι διαφορετκες! Εγω τον αλλο μηνσ μσλλον, το σαββατο εχω τον τριτο υπερηχο των 8 εβδομαδων!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sandykou said:

Αχ τι καλα! Την αυχενικη εννοεις Α επιπεδου ε? Μενω εξωτερικο και οι ορολογιεε εινσι διαφορετκες! Εγω τον αλλο μηνσ μσλλον, το σαββατο εχω τον τριτο υπερηχο των 8 εβδομαδων!

ναι την αυχενική εννοώ! Μάλλον την άλλη εβδομάδα θα την κάνουμε αλλά το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο! Μέχρι να την κάνουμε δύσκολα θα ηρεμήσω...

Εξωτερικό σε ποιο μέρος;; Η κολλητή μου είναι Αμερική και εκεί δεν κάνουν καθόλου υπέρηχο. Έκανε έναν με φορητό υπέρηχο την 9η εβδομάδα και θα κάνει την αυχενική. Επίσης εκεί πάνε σε μαίες, ο γυναικολόγος είναι μόνο για επείγουσες καταστάσεις. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο, σίγουρα πάντως είναι πιο ξεάγχωτο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sandykou είπε:

 χιλια συγνωμη που ρωταω αλλα ντρεπομαι να ρωτησω το γιατρο, οταν πηγαινες τουαλετσ για νουμερο 2 εβγαιναν ασπρα κομματακισ; χιλια συγνωμη ντρεπομσι παρσ πολυ που ρωταω! Ποτε τα σταματησες?

Να σου απαντήσω και εγώ που έπαιρνα κολπικα...Ναι βγαίνουν άσπρα κομματάκια...τα υπολείμματα δηλαδή από το χάπι.


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, foroulina said:

Να σου απαντήσω και εγώ που έπαιρνα κολπικα...Ναι βγαίνουν άσπρα κομματάκια...τα υπολείμματα δηλαδή από το χάπι.

Ax ευχαριστω για την απαντηση!

Just now, smaro30 said:

ναι την αυχενική εννοώ! Μάλλον την άλλη εβδομάδα θα την κάνουμε αλλά το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο! Μέχρι να την κάνουμε δύσκολα θα ηρεμήσω...

Εξωτερικό σε ποιο μέρος;; Η κολλητή μου είναι Αμερική και εκεί δεν κάνουν καθόλου υπέρηχο. Έκανε έναν με φορητό υπέρηχο την 9η εβδομάδα και θα κάνει την αυχενική. Επίσης εκεί πάνε σε μαίες, ο γυναικολόγος είναι μόνο για επείγουσες καταστάσεις. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο, σίγουρα πάντως είναι πιο ξεάγχωτο...

Αχ αυτο το αγχος, ολα καλα θα πανε να δεις, σε ποια εβδομαδα εισαι? Εγω ειμαι αιγυπτο, εδω κανουν υπερηχο καθε 2 εβδομαδες στην αρχη. Το κακο ειναι οτι ο γιατρος μου ειναι καιρο και ερχεται μια φορα το μηνσ εδω και στο ενδιαμεσο με βλεπει αλλος γιατρος, αλλα τουλαχιστον μιλαμε στο τηλεφωνο! Για Αμερικη το εχω ακουσει οτι ειναι ελαχιστες οι εξετασεις που κανουν!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παίρνω προγεστερόνη. Γιατι παρολο που ειχα ανεβασμένη την τιμή και ηταν μια χαρα κουράζομαι με 2 παιδιά. Με δουλειές σπιτιού κλπ και για να αποφευχθούν οι συσπάσεις αν και δεν εκανα ποτέ συσπάσεις  μου την έδωσε απο το στόμα. Κολπικα νομίζω όντως ότι εχεις καποια άσπρα κομματάκια από το χάπι που διαλύεται


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ παίρνω προγεστερόνη απ' το στόμα, γιατί έχω πόνους χαμηλά κ στη μέση από κούραση.. ο μικρός μου μόλις περπάτησε κ θέλει κυνηγι! Κατά τα άλλα με έχει πιάσει ένα άγχος πως θα τα καταφέρω με 2 μωρά κ τη δουλειά κ έχω πέσει λίγο ψυχολογικά.... Έχω ακόμα ναυτίες κ νιώθω ανίκανη να φροντίσω το σπίτι κ το παιδί. Είμαι κ ψωροπερηφανη κ δε ζητάω βοήθεια μόνο απ' τον άντρα μου. Δε Μ αρέσει να μη μπορώ να φροντίσω το μικρό μου κ μου λείπει το πώς παίζαμε πριν να είμαι τόσο χάλια με τις ναυτίες! Σας ζαλισα χαχα! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sandykou είπε:

 χιλια συγνωμη που ρωταω αλλα ντρεπομαι να ρωτησω το γιατρο, οταν πηγαινες τουαλετσ για νουμερο 2 εβγαιναν ασπρα κομματακισ; χιλια συγνωμη ντρεπομσι παρσ πολυ που ρωταω! Ποτε τα σταματησες?

απο στομα παίρνω εγω....

4 ώρες πρίν, smaro30 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Προγεστερόνη όχι δεν έπαιρνα, μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω.

Αύριο έχουμε ραντεβού με τον γιατρό και θα ορίσουμε το Α επιπέδου!!!! Ουφ τι άγχος και αυτό! Τουλάχιστον μειώθηκαν πλέον οι αναγούλες και οι πονοκέφαλοι, επίσης επιτέλους έχω πάλι ενέργεια, δεν άντεχα με αυτή την υπνηλία μέχρι τωρα, άλλο πράγμα κοιμόμουν όρθια!!!

Με ποια είμαι κοντά για α΄επιπέδου;;;

εγω εχω ραντεβού 21/12!

@noni90 μια απο τα ιδια...χαλια κ γω...ορεξη για τπτ..αδυναμια...ανακατουσουρες....


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenakii22 είπε:

απο στομα παίρνω εγω....

εγω εχω ραντεβού 21/12!

@noni90 μια απο τα ιδια...χαλια κ γω...ορεξη για τπτ..αδυναμια...ανακατουσουρες....

Με τη μικρή τα καταφέρνεις; Εγώ καθόλου ρε γαμωτο κ στεναχωριέμαι λίγο... δε παίζουμε όπως παλιά κ δε μπορώ να κάνω πολλά από αυτά που κάναμε γιατί είμαι συνέχεια χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα καρδουλα ♡♡♡♡♡ είμαι συγκινημένη... κορίτσια μην έχετε τύψεις για τα παιδακια σας οι ρυθμοί αλλαζουν και η εγκυμοσύνη είναι απαιτητική. Εγω άπό την αδυναμία που νιώθω εκτός από τα απαραίτητα δε μπορω να κανω τίποτα άλλο. Αλλα το παλεύω και παίζουμε και τραγουδαμε Όχι όπως παλιά αλλα προσπαθώ.

  • Μου αρέσει 3

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...