Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

Μανουλες Αυγουστου 2020


Recommended Posts

4 hours ago, Φραουλίτσα* said:

Οπότε κατι άλλο θα εννοουσε για τον υπέρηχο. Όλα μια χαρά ια περάσουν και οι μέρες και θα το ξαναδείς. Στην αρχή αυτο ειναι το δύσκολο γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται, μετά το νιώθεις και είναι Καλύτερα. Ανχος πάλι για κάτι θα υπάρχει αλλά όχι όπως τώρα. 

Αχ τι να πω για μας, ο άντρας μου έπεσε με το μηχανάκι και έσπασε το ισχίο του. Στο νοσοκομείο ειμαι τώρα. Με όλα αυτά ελπίζω το σπορακι να είναι καλά. Θα έχουμε πολλές δυσκολίες μπροστά μας δυστυχώς... Απ'το κακό στο χειρότερο πάμε φοβάμαι μην γίνει κάτι και με αυτό μεσα σε όλα αυτά. 

Να μη σκεφτεσαι ετσι, να σκεφτεσαι οτι το σπορακι θα φερει γουρι και θα φτιαξουν τα πραγματα! Περαστικα στον αντρα σου ποπο θα τρομαξατε! Αλλα στο νοσοκομειο προσεχε τα μικροβια μην πολυκυκλοφορεις!

Ολα τα αγχη θελω νσ ελιζω οτι θα τα θυμομαστε με αγσπη σε 7 μηνες! Αλλα πολυ αγχος!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, elenakii22 είπε:

@noni90 τι κανεις κοπελα μου?τωρα σε θυμήθηκα....μιλάγαμε σε ενα αλλο θεμα παλιοτερα που θα παντρευοσασταν κιολας με τον καλο σου αν θυμαμαι καλα....

Νομίζω ναι μιλάγαμε πιο παλιά σε άλλο θέμα κ εμένα κάτι μου θύμιζε το όνομα σου! Χιχι ε, παντρευτήκαμε, κάναμε ένα αγοράκι κ τώρα περιμένουμε πρώτα ο θεός το νέο μέλος της οικογένειας! Εσυ τι κανείς; Έχεις ενα παιδάκι ήδη αν θυμάμαι καλά;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Sandykou είπε:

Να μη σκεφτεσαι ετσι, να σκεφτεσαι οτι το σπορακι θα φερει γουρι και θα φτιαξουν τα πραγματα! Περαστικα στον αντρα σου ποπο θα τρομαξατε! Αλλα στο νοσοκομειο προσεχε τα μικροβια μην πολυκυκλοφορεις!

Ολα τα αγχη θελω νσ ελιζω οτι θα τα θυμομαστε με αγσπη σε 7 μηνες! Αλλα πολυ αγχος!!

Πολυ καλά τα λες σ'ευχαριστώ. Και γω αυτο πιστεύω θα μας κάνει καλό και το μωράκι και η κόρη μου το ζητάει πολύ. Μακάρι όλα να πάνε καλά, την Πέμπτη θα πάω να το δω. Εχω να κάνω και τις εξετασεις να δω πότε θα προλάβω...

Το άγχος με το που μαθαίνεις ότι θα γίνεις μαμά ξεκινά και δεν σταματά. Και κάτι ακόμα που μου λέγανε και ισχύει, κοιμήσου τώρα που μπορείς κοιμήσου!!!! Μετά θα παρακαλάς!!! Θυμάμαι στην πρώτη άμα νύσταζα κοιμόμουν στον καναπέ ότι ώρα και να ήταν τώρα... Μπααααα.... Μόλις πάω να κοιμηθώ αν κοιμάται θα ξυπνήσει!!! Δράμα. Φιλιά σε όλα τα κορίτσια και να προσέχετε όλοι!!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Φραουλίτσα* είπε:

Πολυ καλά τα λες σ'ευχαριστώ. Και γω αυτο πιστεύω θα μας κάνει καλό και το μωράκι και η κόρη μου το ζητάει πολύ. Μακάρι όλα να πάνε καλά, την Πέμπτη θα πάω να το δω. Εχω να κάνω και τις εξετασεις να δω πότε θα προλάβω...

Το άγχος με το που μαθαίνεις ότι θα γίνεις μαμά ξεκινά και δεν σταματά. Και κάτι ακόμα που μου λέγανε και ισχύει, κοιμήσου τώρα που μπορείς κοιμήσου!!!! Μετά θα παρακαλάς!!! Θυμάμαι στην πρώτη άμα νύσταζα κοιμόμουν στον καναπέ ότι ώρα και να ήταν τώρα... Μπααααα.... Μόλις πάω να κοιμηθώ αν κοιμάται θα ξυπνήσει!!! Δράμα. Φιλιά σε όλα τα κορίτσια και να προσέχετε όλοι!!!!

Να σου ζήσει η κόρη και με το καλό το δεύτερο. Έτσι ειναι η πολυτέλεια του ύπνου εχει παρέλθει οριστικά για όσες έχουμε ήδη παδακι/α. Υπομονή 


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Α για πειτε και αλλα για εμενα που ειμαι ασχετη κσι πρωτη φορα μαμα to be! Εντωμεταξυ εβλεπα στις μανουλεε ιουλιου οτι εχουν παρει βιβλια για εγκυμοσυνη θηλασμο κτλ. Εχετε παρει? Υοαρχει καποιο βιβλιο που ειναι must?? Και επισης πονακια εχετε? Καθε φορα που νιωθω κατι φρικαρω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/1/2020 at 5:23 ΜΜ, noni90 είπε:

Νομίζω ναι μιλάγαμε πιο παλιά σε άλλο θέμα κ εμένα κάτι μου θύμιζε το όνομα σου! Χιχι ε, παντρευτήκαμε, κάναμε ένα αγοράκι κ τώρα περιμένουμε πρώτα ο θεός το νέο μέλος της οικογένειας! Εσυ τι κανείς; Έχεις ενα παιδάκι ήδη αν θυμάμαι καλά;

ναι θυμόμουν οτι ησουν εγκυος!!!κ μεις στο 2ο τωρα...η κορη ειναι 22 μηνων!!ο δικος σ ποσο ειναι?πως περασε ο καιρος ομως...το αλλο θεμα ηταν οταν ακομα ημασταν στην προσπαθεια...βεβαια εσυ δε θυμαμαι αν εγραφες αφου ειχες μεινει ή απο πριν...εγω ξεκινησα να γραφω 1 χρονο πριν μεινω εγκυος...


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, elenakii22 είπε:

ναι θυμόμουν οτι ησουν εγκυος!!!κ μεις στο 2ο τωρα...η κορη ειναι 22 μηνων!!ο δικος σ ποσο ειναι?πως περασε ο καιρος ομως...το αλλο θεμα ηταν οταν ακομα ημασταν στην προσπαθεια...βεβαια εσυ δε θυμαμαι αν εγραφες αφου ειχες μεινει ή απο πριν...εγω ξεκινησα να γραφω 1 χρονο πριν μεινω εγκυος...

Κ εγώ στις προσπάθειες ήμουν. Πρέπει να ήταν όταν είχαμε ξεκινήσει να προσπαθούμε κ εμείς... ο μικρός μου μόλις χρονισε....περπατάμε τώρα κ ποιος μας πιάνει! Τι καλά που γεννάμε τον ίδιο μήνα αυτή τη φορά! Τι πητ σου έχουν δώσει;

18 ώρες πρίν, Sandykou είπε:

Α για πειτε και αλλα για εμενα που ειμαι ασχετη κσι πρωτη φορα μαμα to be! Εντωμεταξυ εβλεπα στις μανουλεε ιουλιου οτι εχουν παρει βιβλια για εγκυμοσυνη θηλασμο κτλ. Εχετε παρει? Υοαρχει καποιο βιβλιο που ειναι must?? Και επισης πονακια εχετε? Καθε φορα που νιωθω κατι φρικαρω!!

Εγώ διάβαζα γενικά στο Ίντερνετ για θηλασμό κτλ. Η αλήθεια είναι πως με βοήθησαν πολύ αυτά που διαβασα κ θηλασα μέχρι που έμεινα πάλι έγκυος δλδ περίπου 1 χρόνο. Δε πήρα κάποιο βιβλίο είχα κατεβάσει ένα app που έλεγε κάθε βδομάδα τι μέγεθος έχει το σποράκι κ σε τι φάση ανάπτυξης είναι.. πονάκια είναι φυσιολογικά και όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μην αγχώνεσαι!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα σε όλες τις εγκυούλες και εύχομαι όλες να έχουμε υπέροχες τελειόμηνες εγκυμοσύνες. Είμαι στην 9η εβδομάδα της 3ης εγκυμοσύνης, έχουμε ένα κοριτσάκι 3 χρονών, μια 2η εγκυμοσύνη πέρυσι όπου στο Α επιπέδου είδαμε ότι το μωρό ήταν αρρωστο οπότε κάναμε διακοπή κύησης, και τώρα ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά!!! Πητ έχω 12.08 και την επόμενη εβδομάδα έχουμε ραντεβού με τον γυναικολόγο για να μιλήσουμε για το Α επιπέδου. Τρέμω στην ιδέα της εξέτασης και έχω αρχίσει να αγχωνομαι αλλά ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά μιας και το προηγούμενο γεγονός ήταν τυχαίο μας είπαν και δεν οφείλεται σε κάποιος γονίδιο ή στο DNA μας. Από συμπτώματα έχω αναγούλες, πονοκέφάλους και κάθε απόγευμα σέρνομαι με μια λεκάνη αγκαλια που κάνω εμετό και ένα τρίχρονο να κάνει το σπίτι λίμπα...αχαχαχαχαχα θέατρο του παραλόγου λίγο αλλά αντέχω, ελπίζω σε 2 εβδομάδες να υποχωρήσουν τα συμπτώματα και επιτέλους να μπορώ να παχύνω με την ησυχία μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...πηγα γιατρο σμρ κ μ ειπε για αγορι το βλεπει!!21 εχω κλεισει για αυχενικη...

@noni90μ εδωσε πητ 5/8 αλλα θα γεννησω σιγουρα ιουλιο...

@smaro30 ολα καλα θα πανε...εξαλλου σας ειπαν οτι ηταν τυχαιο γεγονος!λογικο ομως να εχεις αγωνια μεχρι την αυχενική!ωχ πολλους εμετους εχεις ε?εχω ναι μεν χαλια καθς μερα αλλα χωρις εμετους...

  • Μου αρέσει 1

BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , elenakii22 είπε:

καλησπερα...πηγα γιατρο σμρ κ μ ειπε για αγορι το βλεπει!!21 εχω κλεισει για αυχενικη...

@noni90μ εδωσε πητ 5/8 αλλα θα γεννησω σιγουρα ιουλιο...

@smaro30 ολα καλα θα πανε...εξαλλου σας ειπαν οτι ηταν τυχαιο γεγονος!λογικο ομως να εχεις αγωνια μεχρι την αυχενική!ωχ πολλους εμετους εχεις ε?εχω ναι μεν χαλια καθς μερα αλλα χωρις εμετους...

Νωρίς νωρίς φανηκε ε; Κ εγώ έχω κλείσει αυχενική στις 22... πητ 2.08 αλλά κ εγώ Ιούλιο θα γεννήσω λογικά.. 

6 ώρες πρίν, smaro30 είπε:

Καλημέρα και απο εμένα σε όλες τις εγκυούλες και εύχομαι όλες να έχουμε υπέροχες τελειόμηνες εγκυμοσύνες. Είμαι στην 9η εβδομάδα της 3ης εγκυμοσύνης, έχουμε ένα κοριτσάκι 3 χρονών, μια 2η εγκυμοσύνη πέρυσι όπου στο Α επιπέδου είδαμε ότι το μωρό ήταν αρρωστο οπότε κάναμε διακοπή κύησης, και τώρα ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά!!! Πητ έχω 12.08 και την επόμενη εβδομάδα έχουμε ραντεβού με τον γυναικολόγο για να μιλήσουμε για το Α επιπέδου. Τρέμω στην ιδέα της εξέτασης και έχω αρχίσει να αγχωνομαι αλλά ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά μιας και το προηγούμενο γεγονός ήταν τυχαίο μας είπαν και δεν οφείλεται σε κάποιος γονίδιο ή στο DNA μας. Από συμπτώματα έχω αναγούλες, πονοκέφάλους και κάθε απόγευμα σέρνομαι με μια λεκάνη αγκαλια που κάνω εμετό και ένα τρίχρονο να κάνει το σπίτι λίμπα...αχαχαχαχαχα θέατρο του παραλόγου λίγο αλλά αντέχω, ελπίζω σε 2 εβδομάδες να υποχωρήσουν τα συμπτώματα και επιτέλους να μπορώ να παχύνω με την ησυχία μου!!!!

Μήπως να πάρεις  κάτι για τους εμετούς; Μην αφυδατώθεις να προσέχεις!! Κ εγώ μόνο ναυτίες έχω.. 

απο αυτά που λες καταλαβαινω ότι κάνατε κ εξετάσεις μετά την ατυχία σας, όποτε μην αγχώνεσαι αφού σας είπαν τυχαίο γεγονός. Σίγουρα μετά την αυχενική θα αναπνεύσεις ελεύθερα! Με το καλό κ ένα γερό μωρό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ ξεκινανε οι αυχενικες! Σε ποια εβδομαδα θα την κανετε? Εγω ειμαι 7 εβδ αλλα ακομα δε μου εχει πει ποτε, βηματακι βηματακι με παει. Εχω τον τριτο υπερηχο την σλλη εβδομαδα οποτε αν εινσι ολα κσλα θα μου πει τοτε φσντσζομσι!

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, elenakii22 said:

καλησπερα...πηγα γιατρο σμρ κ μ ειπε για αγορι το βλεπει!!21 εχω κλεισει για αυχενικη...

@noni90μ εδωσε πητ 5/8 αλλα θα γεννησω σιγουρα ιουλιο...

@smaro30 ολα καλα θα πανε...εξαλλου σας ειπαν οτι ηταν τυχαιο γεγονος!λογικο ομως να εχεις αγωνια μεχρι την αυχενική!ωχ πολλους εμετους εχεις ε?εχω ναι μεν χαλια καθς μερα αλλα χωρις εμετους...

 

12 hours ago, noni90 said:

Νωρίς νωρίς φανηκε ε; Κ εγώ έχω κλείσει αυχενική στις 22... πητ 2.08 αλλά κ εγώ Ιούλιο θα γεννήσω λογικά.. 

Μήπως να πάρεις  κάτι για τους εμετούς; Μην αφυδατώθεις να προσέχεις!! Κ εγώ μόνο ναυτίες έχω.. 

απο αυτά που λες καταλαβαινω ότι κάνατε κ εξετάσεις μετά την ατυχία σας, όποτε μην αγχώνεσαι αφού σας είπαν τυχαίο γεγονός. Σίγουρα μετά την αυχενική θα αναπνεύσεις ελεύθερα! Με το καλό κ ένα γερό μωρό!

δεν μου δίνει κάτι ο γιατρός για τους εμετούς αν και του το ζήτησα. Βέβαια τώρα θα μπω στην 10η εβδομάδα και συνήθως αρχίζω να συνέρχομαι και την 11η δεν έχω τίποτα θα δούμε.... Την επόμενη Τετάρτη θα ορίσουμε ημερομηνία για αυχενική και ελπίζω να την κάνω γύρω στις 22.01 γιατι την τελευταία εβδομάδα του Ιανουαρίου θα λείπω σε επαγγελματικό ταξίδι και δεν θέλω να αργήσει και πολύ!!

Είμαστε όλες τόσες κοντά!!! Σας είπε ο γιατρός ότι θα γεννήσετε Ιούλιο; Εμένα μου είπε ότι μάλλον θα τις πάρω τις εβδομάδες αλλά ίσως επειδή είναι δεύτερο να αποφύγουμε την πρόκληση και το εύχομαι πραγματικά.

Όσον αφορά τον θηλασμό πραγματικά δεν το σκέφτομαι καθόλου. Με την πρώτη μου είχα τόσο άσχημη εμπειρία αν και πήγα σε σύμβουλο θηλασμού και πλήρωσα τα μαλλιοκέφαλά μου. Τώρα αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θα δω στην κλινική πως θα πάει και αν δεν υποφέρω τότε θα το προσπαθήσω, αλλιώς ίσως το διακόψω μέσα σε κάτι ημέρες. Όπως μας βγει δεν το πολυπρογραμματίζω. Ας φτάσω εκεί και βλέπω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να απαντήσω σε καθε μια ξεχωριστά.. σε ό,τι αφορά τον θηλασμό είναι χρήσιμα τα μαθήματα θηλασμού, συμβουλές απο έναν σύμβουλο θηλασμού είναι ένα χρυσό ραντεβού για οσες θέλουν να θηλάσουν με επιτυχία. Κατα τη γνώμη μου Ο θηλασμός είναι καθαρά πρακτικός αλλα σίγουρα πρέπει να έχουμε και γνώσεις εγω πήρα ένα βιβλίο το οποίο ονομάζεται παιδιατρική για γονείς στο πρώτο παιδάκι που ειχα χρόνο. Ωραίο βιβλίο με χρήσιμες συμβουλές. Σμαρω ηταν τυχαίο γεγονός και ολα θα πανε μια χαρά. Υπομονη με τους εμετούς θα περάσουν θα υποχωρήσουν τα συμπτώματα. 


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

@smaro30 Εγώ στο πρώτο είχα μέχρι την αυχενική εμετούς κ ναυτία ελπίζω να ισχύει κ σε αυτήν.. όσο για τη γεννά Ιούλιο εγώ το πρώτο το γέννησα στις 38 εβδομάδες νταν, με δικούς μου πόνους. Με έπιασαν δλδ οι πόνοι 37+6, πηγα μαιευτήριο μετά από κάποιες ώρες κ γέννησα τα ξημερώματα.. για αυτό το λόγο κ επειδή είχα συσπασεις απ τον 5ο στη πρώτη εγκυμοσύνη η γιατρός πιστεύει ότι θα γεννήσω πάλι έτσι, δε Θ πάρω δλδ όλο το μήνα. Η αλήθεια είναι πως ούτε κ εγώ θα το ήθελα Θυμάμαι προς το τέλος είχα απελπιστει πια, ασε που εγώ τη φοβάμαι τη πρόκληση γιατί λένε ότι πονάει πολύ.

Σχετικα με το θηλασμό εγώ είμαι υπέρ μιας μαμάς που είναι καλά. Εάν δε νιώθεις καλά κ βασανίζεσαι καλύτερα δώσε μπουκάλι το μωρό θέλει μια μαμά που να είναι καλά! Εάν είχες τόσο άσχημη εμπειρία όπως λες εύχομαι να μην επαναληφθεί!  

Κ εγώ ήθελα να κάνω νωρίς αυχενική  μέχρι τις 23 γιατί μετά θα λείπει η υπερηχογραφιστρια που είναι πιστοποιημένη κ θα μου την έκανε άλλος που δε ξέρω αν έχει πιστοποίηση. Τελικά βρήκα ραντεβού ευτυχώς για τις 22!

On 9/1/2020 at 8:46 ΠΜ, Sandykou είπε:

Αχ ξεκινανε οι αυχενικες! Σε ποια εβδομαδα θα την κανετε? Εγω ειμαι 7 εβδ αλλα ακομα δε μου εχει πει ποτε, βηματακι βηματακι με παει. Εχω τον τριτο υπερηχο την σλλη εβδομαδα οποτε αν εινσι ολα κσλα θα μου πει τοτε φσντσζομσι!

Πάντα βήμα βήμα πάνε οι γιατροί... κ σε μένα ημερομηνία για αυχενική έδωσε στην 8η βδομάδα. Αυχενική νομίζω κανείς από 12 έως 14 εβδομάδα. Εγώ θα κάνω νωρίς 12+2 θα ειμαι Λογικά...

Link to comment
Share on other sites

Αρα και εμενα λογικα την αλλη εβδομαδα στον υπερηχο θα μου πει! Δεν περνσνε οι μερες! Μου εδωσε και πολυβιταμινες σημερα γιατι εχασα 1.5 κιλο και τωρα τρωω τα παντα για να το ξαναπαρω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...