Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

Μανουλες Αυγουστου 2020


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Ωραιότατα τα νέα από τις αυχενικές σας. Πολύ χαίρομαι!Γερά και δυνατά να είναι και ότι θέλει ας είναι στο φύλο  :))) εμένα αναλόγως η κούραση έχει εξασθενήσει, έχω λίγη δύσπνοια και ζαλαδες που όσο πάει πιστεύω ότι είναι από αυχένα (αν και θα προτιμούσα να ήταν από εγκυμοσύνη, ώστε να υπάρχει και ελπίδα να τις αποχωριστώ). Όσο για το μηχάνημα που λέτε που μπορείς να το έχεις το σπίτι για να ακούς καρδούλα,  δε ξέρω πόσο επιβλαβές ή όχι είναι, απλά καλύτερα μη μπεις @Sandykou σε τέτοια διαδικασία θα σου γίνει εμμονή. Να σκέφτεσαι ότι όλα καλά πάνε και θα πάνε και απόλαυσε το! Ξέρω δεν είναι εύκολο αλλά έχε πίστη και ο Θεός βοηθός :)))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, alexia92 είπε:

Κ εγω έτσι την πάτησα 2 φορές. 12η εβδομάδα κορίτσι 16η αγόρι στο πρώτο παιδί και στον δεύτερο ειχα κάνει λήψη τροφοβλαστη οπότε ήξερα από την 13η εβδομάδα οτι ήταν 100% αγόρι.. αλλα και στους 2 υπέρηχους αυχενικής μου είχαν πει κορίτσι.

ποιος περιμενει τωρα αλλες 4 βδομαδες?? μη γελασετε αλλα μολις μαθαινω το φυλο αρχιζω κ φανταζομαι πως θα ειναι κ να κανω ονειρα κτλ...αρχιζω κ το προσωποποιω! Ληψη τροφοβλαστη πως κ εκανες στο δευτερο? σου εδωσε ενδειξη η αυχενικη?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, noni90 είπε:

ποιος περιμενει τωρα αλλες 4 βδομαδες?? μη γελασετε αλλα μολις μαθαινω το φυλο αρχιζω κ φανταζομαι πως θα ειναι κ να κανω ονειρα κτλ...αρχιζω κ το προσωποποιω! Ληψη τροφοβλαστη πως κ εκανες στο δευτερο? σου εδωσε ενδειξη η αυχενικη?

Όχι ειχα 1/20.000 και λόγω ηλικίας και γενικά. Αλλα Σύμφωνα με το μηκος του έμβρυου ειχε Αυχενική πτυχή με όριο το 2.4 2.5 και έτσι έκανα λήψη τροφοβλαστη υψηλής μοριακης ανάλυσης. Προαιρετικά και σε 4 ημερες είχα ενημέρωση πως όλα ήταν άψογα και ειχα και πάλι αγορι :).. εμενα πάντως ειχε 130 παλμους οποτε πιστεύω ότι είναι αγοράκι :)

  • Μου αρέσει 1

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

 Καλημερα κοριτσια!

Αλεξια μπραβο με τα καλα νεα, να σε ρωτησω θα κανεις και αμνιοπαρακεντηση η ο τροχοβλαστης αρκει? Κανετε και την NIPT στην Ελλαδα γιατι καθε χωρα τελικα εχει τα δικα της!

Εγω παλευω με το μενου σημερα, ειμαι χορτοφαγος οποτε καθε μερα κανω υπολογισμους για να μετραω την πρωτεινη που παιρνω!

Επισης, το στηθος σας ποναει οπως στις αρχες; εμενα εχει μειωθει ο πονος

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sandykou είπε:

 Καλημερα κοριτσια!

Αλεξια μπραβο με τα καλα νεα, να σε ρωτησω θα κανεις και αμνιοπαρακεντηση η ο τροχοβλαστης αρκει? Κανετε και την NIPT στην Ελλαδα γιατι καθε χωρα τελικα εχει τα δικα της!

Εγω παλευω με το μενου σημερα, ειμαι χορτοφαγος οποτε καθε μερα κανω υπολογισμους για να μετραω την πρωτεινη που παιρνω!

Επισης, το στηθος σας ποναει οπως στις αρχες; εμενα εχει μειωθει ο πονος

.ο μοριακος καρυοτυπος ( λήψη τροφοβλαστη ) απο τον πλακούντα. Γίνεται αποκλειστικά 11 με 14 εβδομάδων και σε επίπεδο διαγνώσης  και αναλύσης είναι οτι πιο εξειδικευμένο και ακριβές διοτι μου είχε πει ο εμβρυολογος είναι κομμάτι του πλακουντα. Ενώ η αμνιοπατακεντηση δεν έχει τόση έκταση σε διαγνωστικό επίπεδο και γίνεται μετα τις 20 εβδομάδες. NPIT πλέον συστήνεται σε μεγάλες ηλικίες απαραίτητα. Χωρίς καμία ένδειξη.


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, alexia92 said:

.ο μοριακος καρυοτυπος ( λήψη τροφοβλαστη ) απο τον πλακούντα. Γίνεται αποκλειστικά 11 με 14 εβδομάδων και σε επίπεδο διαγνώσης  και αναλύσης είναι οτι πιο εξειδικευμένο και ακριβές διοτι μου είχε πει ο εμβρυολογος είναι κομμάτι του πλακουντα. Ενώ η αμνιοπατακεντηση δεν έχει τόση έκταση σε διαγνωστικό επίπεδο και γίνεται μετα τις 20 εβδομάδες. NPIT πλέον συστήνεται σε μεγάλες ηλικίες απαραίτητα. Χωρίς καμία ένδειξη.

Thank you για τις πληροφοριες! Εμενα μου ειπε θα μου πει μετα την συχενικη ποιες επιπλεον θα κανω αλλα οτι θα κανω κ αλλες ειναι σιγουρο γιατι ειμαι πανω απο 40. Να πανε ολα κσλα και ας γινω σουρωτηρι απο τις εξετασεις δε με νοιαζει!

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Sandykou είπε:

Thank you για τις πληροφοριες! Εμενα μου ειπε θα μου πει μετα την συχενικη ποιες επιπλεον θα κανω αλλα οτι θα κανω κ αλλες ειναι σιγουρο γιατι ειμαι πανω απο 40. Να πανε ολα κσλα και ας γινω σουρωτηρι απο τις εξετασεις δε με νοιαζει!

Ολα καλά θα πανε. Αφού η Αυχενική σου ήταν καλή. Ξέρω κοπέλες 22 χρόνων που έκαναν λήψη τροφοβλαστη όπως κ εγώ αλλωστε. Και κοπέλα 43 ετών που δεν ειχε απολύτως τπτ και έκανε Γιατί το ήθελε αυτή npit


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, alexia92 said:

Ολα καλά θα πανε. Αφού η Αυχενική σου ήταν καλή. Ξέρω κοπέλες 22 χρόνων που έκαναν λήψη τροφοβλαστη όπως κ εγώ αλλωστε. Και κοπέλα 43 ετών που δεν ειχε απολύτως τπτ και έκανε Γιατί το ήθελε αυτή npit

Ακομα δεν εχω κανει αυχενικη αλλα  απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι! ολα καλα να πανε γισ ολες μας!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εμένα οι αιματολογικές της αυχενικης μου έβγαλαν ποσοστό 1:1636. Ενώ πριν 1.5 χρόνο στο γιο μου είχα 1:10.000... αυτή τη φορά εχω υψηλή χοριακη γράφει δίπλα από τα αποτελέσματα... Δε ξέρω καν τι σημαίνει αυτο. Η αυχενική διαφάνεια ήταν 1.8, ρινικό οστό ορατό, μωράκι ζωηρό και καμιά άλλη ένδειξη πλην της υψηλής χοριακης. Ρώτησα για να κάνω τροφοβλάστη κ μου είπε η γιατρός μου δεν έχουμε ένδειξη για κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια! Ηθελα να ρωτησω απο συμπτωματα εχετε δει αλλαγη; εγω φρικαρα χτες γιατι 2-3 μερες το στηθος δεν ποναει, δεν ειχα κραμπες πολλεε  και γενικα ενιωθα πιο ελαφρια. Σημερα μου ηρθαν αναγουλες εντονες που δεν ειχα πριν. Διαβασα οτι στις 9 -10 εβδομαδες αλλαζουν τα πραγματα λογω του πλακουντα, αλλα εσεις παρατηρησατε αλλαγη; 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!κ γω θα έλεγα από συμπτώματα δεν έχω κάτι πέρα από κάτι αναγούλες που κ που κ το στήθος μου,ποτε πονάει πιο πολύ ποτε λιγότερο!!!!εγω είμαι 8 εβδομάδων κ 3 μέρες !!!τωρα μπαίνοντας στην 9 δεν ξέρω τι θα αλλάξει αλλά δεν είναι βεβαια κ απαραίτητα τα συμπτώματα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 8 εβδομάδων έχω εντονο πόνο στο στήθος ωρες ωρες , πονοκέφαλο. Αναγουλα και αδυναμία. Noni90 συμφωνώ με τον γιατρό σου δεν έχεις ένδειξη. Κ εγώ στο πρώτο ειχα 1:15.000 και στο δεύτερο 1:10000 αλλα αυξημένη Αυχενική πτυχή και ετσι εκανα λήψη.


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!! Τέλεια τα νέα με τις αυχενικές, όλα καλά πάνε!

Αύριο έχω αυχενική και κοντεύω να πάθω νευρικό κλονισμό... @Sandykou ο λόγος που έχω άγχος είναι γιατι πέρυσι ήμουν πάλι έγκυος στο 2ο αλλά στην αυχενική είδαμε ότι το μωρό ήταν άρρωστο. Κάναμε άμνιο και ένα σωρό μοριακές και γονιδιακές εξετάσεις, ποσοστό 1 στις 6000 να τύχει η στραβή και έτυχε σε εμάς. Έκανα διακοπή κύησης την 14η εβδομάδα και πραγματικά με έιχε στοιχειώσει η διαδικασία, εύχομαι να μην τύχει σε κανέναν, αλλά δεν θέλω να είναι πάλι άρρωστο το μωρό μου. Τρέμω στην ιδέα να ξαναπεράσω όλα αυτά, οπότε έχω άγχος και απλά κάνω πράγματα να μην το σκέφτομαι. Όλα καλά θα πάνε το πιστεύω.

Από συμπτώματα έχω πονοκεφάλους αλλά σε καλύτερο βαθμό πλεόν, αναγούλες πέρασαν σχεδόν και το στήθος δεν πονάει τόσο. Η κάθε γυναίκα όμως είναι διαφορετική, θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...