Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Αντιβίωση και παρακεταμόλη στην εγκυμοσύνη


Boubou93

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια μου , χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους !!! Εγώ είμαι 16 εβδομάδων και πέρασα μια βδομάδα στο κρεβάτι με πυρετό και έντονο Βήχα , να μην τα πολυλογώ για τον πυρετό ο γιατρός μου εδώσε παρακεταμόλη άμα 6 ώρες και για τον βήχα τελικά ανακαλύψαμε ότι έχω λοίμωξη !!! Αμοξιλ των 500mg πρωί βράδυ !!!! Τώρα είμαι πολύ καλύτερα ο γιατρός λέει ότι αυτά δεν πειράζουν το μπεμπακι αλλΑ εγώ ανυσηχω !!! Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογης εμπειρία ;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και με το καλο το μωρό σου! Είμαι και εγώ προβληματισμένη με τις αντιβιωσεις στην εγκυμοσύνη, εγώ θα χρειαστεί να πάρω την rulid για ουρεοπλασμα μετά τις 15 εβδομαδες, ο γιατρός μου μου λέει πως δεν ειναι τοξική για το έμβρυο αλλά φοβάμαι.. Καταλαβαίνω την ανησυχία σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά από δω και στο εξης!

 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

!!!!Γεια σου κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου !!! Το θέμα των φαρμάκων είναι μια ανησυχία αλλά και οι λοιμώξεις από μόνες τους είναι πρόβλημα , αστα να πάνε προς γκρεμός και πίσω ρέμα !!! Αλλά εφόσον οι γιατροί είναι καθησυχαστική δεν υπάρχει θέμα !!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Boubou93 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου , χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους !!! Εγώ είμαι 16 εβδομάδων και πέρασα μια βδομάδα στο κρεβάτι με πυρετό και έντονο Βήχα , να μην τα πολυλογώ για τον πυρετό ο γιατρός μου εδώσε παρακεταμόλη άμα 6 ώρες και για τον βήχα τελικά ανακαλύψαμε ότι έχω λοίμωξη !!! Αμοξιλ των 500mg πρωί βράδυ !!!! Τώρα είμαι πολύ καλύτερα ο γιατρός λέει ότι αυτά δεν πειράζουν το μπεμπακι αλλΑ εγώ ανυσηχω !!! Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογης εμπειρία ;;

Καλησπερα κοριτσι μου χρονια πολλα,με το καλο το μωρακι σου,παρακεταμολη εχω παρει κι εγω,ξερω οτι δεν πειραζει το εμβρυο,οσο για την amoxil 500 ειναι απο τις πιο ελαφρες αντιβιωσεις.Και η δοσολογια που πηρες ηταν η ελαχιστη.Καλα εκανες για να συνελθεις,με τις λοιμωξεις δεν παιζουμε,μην αγχωνεσαι για το μωρο,μια χαρα θα ναι...


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Boubou93 είπε:

!!!!Γεια σου κορίτσι μου με το καλό το μωράκι σου !!! Το θέμα των φαρμάκων είναι μια ανησυχία αλλά και οι λοιμώξεις από μόνες τους είναι πρόβλημα , αστα να πάνε προς γκρεμός και πίσω ρέμα !!! Αλλά εφόσον οι γιατροί είναι καθησυχαστική δεν υπάρχει θέμα !!!! 

καλησπερα κ με το καλο το μωράκι σ να εψει πάντα υγεία...ο γιατρός σ ξερει τι σ δίνει κ δεν θα διακυνδινευε την υγεία τ μωρού σ με τίποτα...απολαυσε την εγκυμοσύνη σ κ ολα θα περάσουν....παρακεταμολη εγω πινω άφοβα μ το επιτρέπει ο γιατρός μ ...μην σε ανχωνουν όλα αυτά...οι γιατροί ξέρουν καλητερα απ όλους...Φιλάκια πολλλα χρονια πολλα κ περαστικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ παρά πολύ , ηρέμησα αρκετά , ήδη σήμερα νιώθω πολύ  καλύτερα , επιτέλους μετά από μια βδομάδα με πυρετούς κοιμήθηκα λίγο καλύτερα !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου καλησπέρα και περαστικά!! Κι εγώ πήρα δύο εβδομάδες αντιβίωση στην εγκυμοσύνη, στον 8ο για ουρεοπλασμα! Είχα ακριβώς τις ίδιες ανησυχίες με εσένα, αλλά αποφάσισα να ακούσω το γιατρό μου και να τον εμπιστευτώ. Δε θα έκανε κάτι που θα με έβαζε σε κίνδυνο! Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης! 


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εγώ πήρα 9 φορές αντιβίωση στην εγκυμοσύνη το μωράκι μου είναι μια χαρά οι αντιβιωσεις που παιρνετε ειναι συμβατές μην ανησυχείτε.Με το καλό τα μωράκια σας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι 9 εβδομάδων και σήμερα ξαφνικά μολις σηκώθηκα ένιωσα υγρή κ κοιτάζω και το εσώρουχό μου είχε γεμίσει  καφετιά υγρά... πήγα κατευθείαν γιατρό και τελικά... το μωρο είναι καλα (με 177 ομως παλμούς) .Μου είπε δε βλέπει αποκόλληση κ πως τα υγρά δεν ήταν από το αμνιακο υγρό.  Μου έδωσε ομως rulid 300mg ενα καθε μερα για 15 μέρες γιατί εχω απο την αρχή της εγκυμοσύνης ουρεοπλασμα.  Ένιωθα πως δεν ήξερε απο πού προήλθε το καφετί...Μου είπε πως ισως ήταν απο τον κολπο... εχει τύχει σε καμια να πάρει τόσο νωρίς αντιβίωση; το σκέφτηκα, το ξανασκέφτηκα.. Τελικά πηρα σήμερα 1 χαπι...Βοηθηστε με..!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου μην αγχώνεσαι καταρχάς όπως είδες κ πιο πάνω στα κορίτσια έχουν πάρει πολλές εγκυουλες αντιβίωση κ όλα πήγαν καλά. Είναι πολύ πιο ασφαλές για το μωρό από πυρετό πχ που τον έχουν συνδέσει ακόμη κ με αυτισμό οπότε μη σε αγχωνει η αντιβίωση. Τώρα αν ένιωσες πως δε σε κάλυψε ο γιατρός σου να πας σε άλλον έστω για μια δεύτερη γνώμη! Ίσως έχεις κάποιο ένστικτο κ καλο είναι να το ακούμε!! Πόσο εβδομάδων είσαι?

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ρούλα Γ. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι 9 εβδομάδων και σήμερα ξαφνικά μολις σηκώθηκα ένιωσα υγρή κ κοιτάζω και το εσώρουχό μου είχε γεμίσει  καφετιά υγρά... πήγα κατευθείαν γιατρό και τελικά... το μωρο είναι καλα (με 177 ομως παλμούς) .Μου είπε δε βλέπει αποκόλληση κ πως τα υγρά δεν ήταν από το αμνιακο υγρό.  Μου έδωσε ομως rulid 300mg ενα καθε μερα για 15 μέρες γιατί εχω απο την αρχή της εγκυμοσύνης ουρεοπλασμα.  Ένιωθα πως δεν ήξερε απο πού προήλθε το καφετί...Μου είπε πως ισως ήταν απο τον κολπο... εχει τύχει σε καμια να πάρει τόσο νωρίς αντιβίωση; το σκέφτηκα, το ξανασκέφτηκα.. Τελικά πηρα σήμερα 1 χαπι...Βοηθηστε με..!!!

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου! Και στις 4 εγκυμοσύνες μου καταρχας είχα καφέ υγρά. Είναι πολύ συνηθισμένο στην αρχή της εγκυμοσύνης και απορώ που δεν ήξερε ο γιατρος σου από τι είναι. Ειδικά εφόσον είσαι 9εβδομαδων και αρα αλλάζεις μήνα. Όσο για την αντιβίωση εφόσον στην έδωσε ο γιατρος μην ανησυχεις γιατί προφανώς είναι συμβατή με την εγκυμοσύνη. Κι εγώ παίρνω τώρα που είμαι 13+ εβδομάδων προληπτικά επειδή έκανα λήψη τροφοβλαστη. Όσο για τους παλμούς του εμβρύου σου είναι τέλειοι! Ωραιότατος αριθμός για εμβρυακι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για τις άμεσες απαντήσεις σας!!! Η αλήθεια ειναι πως το πρωί απογοητεύτηκα τόσο πολύ γιατί έχω κ μια παλλινδρομη κύηση στο ιστορικό μου (εκανα εξετάσεις κ καρυοτυπο ζεύγους κ βγήκαν φυσιολογικά) και δεν θέλω να το ξαναζήσω αυτο το συναίσθημα... Απλα το πρωί ένιωσα σαν να μου φεύγουν τσισακια.... Και προσέχω απειρα επειδή λογω κορονοιου δουλεύω απο το σπίτι,να φανταστείτε αγόρασα τραπέζι για να βάζω τον υπολογιστή και να κάθομαι στο κρεβάτι... Ο γιατρός ψαχνοταν κ ενώ χθες που είχα παει για το προγραμματισμένο ραντεβού μου είχε πει όχι αντιβίωση για ουρεοπλασμα σε όλη την εγκυμοσύνη, σήμερα μου την έδωσε... Έκλεισα αύριο ραντεβού κ σε ενα μεγαλογιατρο να πάρω μια 2η γνώμη...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρούλα Γ. είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για τις άμεσες απαντήσεις σας!!! Η αλήθεια ειναι πως το πρωί απογοητεύτηκα τόσο πολύ γιατί έχω κ μια παλλινδρομη κύηση στο ιστορικό μου (εκανα εξετάσεις κ καρυοτυπο ζεύγους κ βγήκαν φυσιολογικά) και δεν θέλω να το ξαναζήσω αυτο το συναίσθημα... Απλα το πρωί ένιωσα σαν να μου φεύγουν τσισακια.... Και προσέχω απειρα επειδή λογω κορονοιου δουλεύω απο το σπίτι,να φανταστείτε αγόρασα τραπέζι για να βάζω τον υπολογιστή και να κάθομαι στο κρεβάτι... Ο γιατρός ψαχνοταν κ ενώ χθες που είχα παει για το προγραμματισμένο ραντεβού μου είχε πει όχι αντιβίωση για ουρεοπλασμα σε όλη την εγκυμοσύνη, σήμερα μου την έδωσε... Έκλεισα αύριο ραντεβού κ σε ενα μεγαλογιατρο να πάρω μια 2η γνώμη...

Καλά έκανες. Δεν φαίνεται για τίποτα σίγουρος ο γιατρος σου. 

Δεν χρειάζεται να είσαι ξάπλα βρε. Καλό είναι να κινείσαι και λίγο. Εκτός αν έχεις από κολλήσει αλλά θα το είχε δει. 

Εγώ έχω περάσει δυο παλινδρομες. Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδί μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...