Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Angelina87 είπε:

Αυτο που λες να το σημειώσω δεν το έχω κάνει αλλα αμα το υπολογίσω ειναι γύρω στα 600 με 700!μου είχε δώσει ο παιδίατρος κάτι σακουλάκια με το humana οταν του το έδωσαν πρώτη φορά ξετρελάθηκε ήπιε 180!του το είπα και μου δοκιμάσε το και το πήρα!δεν το πίνει τελικά και γύρισα στο nan!εσένα κάνει εύκολα κακα με το nan?

Όταν πήγαμε για τα εμβολια ηταν 5560 και 61 πόντους!πριν δυο εβδομάδες!είχε πάρει σε 25 μερες 1200! Τώρα δεν το βλέπω να παιρνει!σκέφτηκα να πάρω ζυγαριά στο σπίτι να τον μετράω!

Καλημερα!! Το sanilac του έφερε δυσκοιλιοτητα και εμετούς και πονούσε κ έτσι το αλλαξαμε στις 10 μερες!τον είδε οταν σαρανταρισε και όταν πήγαμε για το εμβόλιο είχε πάρει 1100 και 5 ποντους ύψος!μετα το εμβόλιο σταμάτησε να τρώει!του έκανα και καλλιέργεια ουρων για ουρολοιμωξη σημερα θα βγει!

Δε ξέρω ρε φίλη αν είναι καλη ιδέα η ζυγαριά..

Στο λέω γτ εγώ η τρελή πήγα κ πήρα επειδή κάνω σχεδόν αποκλειστικο θηλασμό κ αγχωνομουν που δεν βλέπω πόσο πίνει !

Αλλά θα μπαίνεις στα στο τρυπάκι να τον ζυγίζεις συνέχεια..εμένα πχ έχει τύχει 3 μέρες να μην πάρει σχεδόν τπτ κάτι ελάχιστα πχ 50γρ κ να τρελαίνομαι τι έχει κ μετα τις επόμενες 3 180 γρ μπαμ μπαμ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Renez είπε:

 

Κοριτσια καλημερα...τελικα μετα απο λιγο ντεπον επιτελους κοιμηθηκε...βεβαια παλι γκρινια σημερα...ποναει παρα πολυ....και εγω εχω ενα κεφαλι......οσο αναφορα τον θηλασμο δεν το διακινδυνευω να φαω...εκοψα και τα γαλακτοκομικα σημερα....2 βδομαδες υπομονη ακομη λενε οτι ειναι η κορυφωση των κολικων....οσο αναφορα τα εμβολια εμεις τα αγοραζουμε ναι..εμενα ερχεται σπιτι ο παιδιατρος ισως για αυτο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια καλημερα...τελικα μετα απο λιγο ντεπον επιτελους κοιμηθηκε...βεβαια παλι γκρινια σημερα...ποναει παρα πολυ....και εγω εχω ενα κεφαλι......οσο αναφορα τον θηλασμο δεν το διακινδυνευω να φαω...εκοψα και τα γαλακτοκομικα σημερα....2 βδομαδες υπομονη ακομη λενε οτι ειναι η κορυφωση των κολικων....οσο αναφορα τα εμβολια εμεις τα αγοραζουμε ναι..εμενα ερχεται σπιτι ο παιδιατρος ισως για αυτο..

Κ εμένα σπίτι καλέ σιγά μη πάω το βρεφσκι μου στο ιατρείο με τα παιδάκια -_-

Μου είπε να τον πάρω τηλ μια εβδομάδα πριν κλείσει τους 2 μήνες για να κανονίσουμε οπότε θα δω τι θα μου πει..λογικά κ εγώ θα το αγοράσω γτ όλες έτσι το κάνετε απ' ότι είδα..

Πονάει πολύ μωρέ η ψυχούλα ε? Κ ο δικός μου σήμερα από τις 6 βαρυγγομαει κ στον ύπνο του:sad:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Δε ξέρω ρε φίλη αν είναι καλη ιδέα η ζυγαριά..

Στο λέω γτ εγώ η τρελή πήγα κ πήρα επειδή κάνω σχεδόν αποκλειστικο θηλασμό κ αγχωνομουν που δεν βλέπω πόσο πίνει !

Αλλά θα μπαίνεις στα στο τρυπάκι να τον ζυγίζεις συνέχεια..εμένα πχ έχει τύχει 3 μέρες να μην πάρει σχεδόν τπτ κάτι ελάχιστα πχ 50γρ κ να τρελαίνομαι τι έχει κ μετα τις επόμενες 3 180 γρ μπαμ μπαμ..

Κ εγω το σκέφτηκα πως θα τον ζυγίζω κάθε μέρα και αν δεν παίρνει θα στεναχωριέσαι!αλλα ηταν παιδακι που έτρωγε από τότε που γεννήθηκε και ξαφνικά σταμάτησε και τρωει λιγο σχετικά με το ποσο έτρωγε!αυτό με προβλημάτισε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Κ εμένα σπίτι καλέ σιγά μη πάω το βρεφσκι μου στο ιατρείο με τα παιδάκια -_-

Μου είπε να τον πάρω τηλ μια εβδομάδα πριν κλείσει τους 2 μήνες για να κανονίσουμε οπότε θα δω τι θα μου πει..λογικά κ εγώ θα το αγοράσω γτ όλες έτσι το κάνετε απ' ότι είδα..

Πονάει πολύ μωρέ η ψυχούλα ε? Κ ο δικός μου σήμερα από τις 6 βαρυγγομαει κ στον ύπνο του:sad:

Ασε αφου δεν ηρεμει με τιποτα μονο με στηθος αλλα μου ειπε ο παιδιατρος δεν κανει αν πιπιλαει παιρνει αερα οποτε θα ειναι χειροτερα...αγκαλιτσα τωρα κοιμηθηκε..της μαζευω και ποδαρακια...ουτε για τουαλετα δεν παω...υπομονη 2 3 βδομαδες ακομη τι να πω..

Just now, Angelina87 είπε:

Κ εγω το σκέφτηκα πως θα τον ζυγίζω κάθε μέρα και αν δεν παίρνει θα στεναχωριέσαι!αλλα ηταν παιδακι που έτρωγε από τότε που γεννήθηκε και ξαφνικά σταμάτησε και τρωει λιγο σχετικά με το ποσο έτρωγε!αυτό με προβλημάτισε!

Κοριτσια εγω που την νοικιασα απο το νοσοκομειο να πω την αληθεια μια φορα την εβδομαδα την ζυγιζω ουτε αγχος ουτε τιποτα...μην τρελενεστε...την μια μου παιρνει περισσοτερα την αλλη λιγοτερα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Angelina87 είπε:

Κ εγω το σκέφτηκα πως θα τον ζυγίζω κάθε μέρα και αν δεν παίρνει θα στεναχωριέσαι!αλλα ηταν παιδακι που έτρωγε από τότε που γεννήθηκε και ξαφνικά σταμάτησε και τρωει λιγο σχετικά με το ποσο έτρωγε!αυτό με προβλημάτισε!

Κάποια φάση θα παίρνει φίλη μη μου στεναγχωριεσαι! Εφόσον κ ο γιατρός σας είναι καθυσηχαστικος κάτι θα ξέρει! Θα δεις την επόμενη εβδομάδα θα γυρίσει στις φαγανες συνήθειες του!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Το sanilac το κρατήσαμε το πολυ δεκα μερες όταν γεννηθηκε γιατι είχε δυσκοιλιοτητα και το έβγαζε και μας έδωσε το nan sensitive!στην αρχη το επινε μια χαρα τωρα δυσκολεύεται για αυτό είπαμε να αλλάξουμε αλλα τελικά δεν του αρεσε και γυρίσαμε στο παλιό!αλλα μαλλον επειδή έγινε αυτό δεν μπορεί να κάνει κακα του!

Καναμε και εξέταση για ουρολοιμωξη και σημερα περιμένουμε τα αποτελέσματα!δεν ξερω τι έχει πάθει!

Η αληθεια ειναι πως τον ταΐζω πιο συχνά και όχι στις 3 ωρες!αν πεινάσει στις 2 ωρες θα του δώσω!ακομη και στην μιάμιση ώρα έχει πεινάσει και πινει τοσο οσο του λείπει!δλδ 30ml ή 60ml παραπάνω οχι!ίσως έχει κρυφή γοπ!το γαλα είναι για κολικους πιο πολυ!δεν πονεσε τόσο ώστε να μείνουμε ξύπνιοι τα βράδια!αλλα μερικές φορές ποναει!ανησυχος είναι όταν δεν τρωει καλα!αν τύχει και φαει πανω από 90 τότε είναι ήρεμος!

Πάντως αν τρώει πιο συχνά μπορεί να συμπληρώνει κάπως  τα ml και να μην έχει μεγάλη διαφορά όπως νομίζεις.Ισως περνάει κάποια φάση.Κι ο δικός μου το κάνε κατά διαστήματα με θηλασμό.Καθοταν 2 λεπτά στο στήθος και πιο συχνά.Οντως εκείνο το μήνα πήρε πιο λίγο αλλά μετά επανήλθε.

Καλημέρα σε όλες!

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έχω ζυγαριά αλλά τον ζυγίζω όποτε μου έρθει δεν έχω αγχος....βέβαια βλέπω ότι τρώει το παιδί οπότε ίσως γι'αυτό!!!εμένα βρε κορίτσια δεν έρχεται σπίτι ο παιδίατρος λόγω κορονοιου απλά μου είπε θα με βάλει πρώτο ραντεβού να είναι άδειο το ιατρείο!!!!κ μένα ζοριζεται στα κακά....κ άμα σας πω ότι κάνει όταν τον παίρνει αγκαλιά ο άντρας μου κ του πιέζει τα πόδια....έτσι κάνει τις περισσότερες φορές!!!!το έκανε μια φορά όταν σφιγγοταν κ από τότε κάθε πρωί αυτό κανουμε....τον βοηθάει!!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Εγώ κορίτσια έχω ζυγαριά αλλά τον ζυγίζω όποτε μου έρθει δεν έχω αγχος....βέβαια βλέπω ότι τρώει το παιδί οπότε ίσως γι'αυτό!!!εμένα βρε κορίτσια δεν έρχεται σπίτι ο παιδίατρος λόγω κορονοιου απλά μου είπε θα με βάλει πρώτο ραντεβού να είναι άδειο το ιατρείο!!!!κ μένα ζοριζεται στα κακά....κ άμα σας πω ότι κάνει όταν τον παίρνει αγκαλιά ο άντρας μου κ του πιέζει τα πόδια....έτσι κάνει τις περισσότερες φορές!!!!το έκανε μια φορά όταν σφιγγοταν κ από τότε κάθε πρωί αυτό κανουμε....τον βοηθάει!!!!!

Εμενα κανει τρωγοντας στο στηθος..σφιγγει το στομα της..χαχαχα...ψυχουλες μωρε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια καλημερα...τελικα μετα απο λιγο ντεπον επιτελους κοιμηθηκε...βεβαια παλι γκρινια σημερα...ποναει παρα πολυ....και εγω εχω ενα κεφαλι......οσο αναφορα τον θηλασμο δεν το διακινδυνευω να φαω...εκοψα και τα γαλακτοκομικα σημερα....2 βδομαδες υπομονη ακομη λενε οτι ειναι η κορυφωση των κολικων....οσο αναφορα τα εμβολια εμεις τα αγοραζουμε ναι..εμενα ερχεται σπιτι ο παιδιατρος ισως για αυτο..

Καλησπέρα.Εμενα η μικρή μου είναι 2,5 μηνών και πριν λίγο καιρό ηρεμήσαμε από τους κολικούς.Της είχα δώσει κι εγώ Ντελόν και κυρίως το βράδυ που την έπιανε.Εμας μας έσωσε ένα σιρόπι που μας έδωσε η παιδίατρος.Carmino λέγεται.Της το έδινα τρεις φορές την ημέρα από 1,5ml την φορά και έτσι ηρεμήσαμε.Τωρα της δίνω μια φορά την ημέρα και αυτό οπότε το κρίνω εγώ απαραίτητο.Απο την στιγμή που ξεκινήσαμε αυτό το σιρόπι ηρέμησε.Μεχρι τότε βογγουσε στον ύπνο της.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Αυτο που λες να το σημειώσω δεν το έχω κάνει αλλα αμα το υπολογίσω ειναι γύρω στα 600 με 700!μου είχε δώσει ο παιδίατρος κάτι σακουλάκια με το humana οταν του το έδωσαν πρώτη φορά ξετρελάθηκε ήπιε 180!του το είπα και μου δοκιμάσε το και το πήρα!δεν το πίνει τελικά και γύρισα στο nan!εσένα κάνει εύκολα κακα με το nan?

Όταν πήγαμε για τα εμβολια ηταν 5560 και 61 πόντους!πριν δυο εβδομάδες!είχε πάρει σε 25 μερες 1200! Τώρα δεν το βλέπω να παιρνει!σκέφτηκα να πάρω ζυγαριά στο σπίτι να τον μετράω!

Καλημερα!! Το sanilac του έφερε δυσκοιλιοτητα και εμετούς και πονούσε κ έτσι το αλλαξαμε στις 10 μερες!τον είδε οταν σαρανταρισε και όταν πήγαμε για το εμβόλιο είχε πάρει 1100 και 5 ποντους ύψος!μετα το εμβόλιο σταμάτησε να τρώει!του έκανα και καλλιέργεια ουρων για ουρολοιμωξη σημερα θα βγει!

Εμένα 10 μέρες έτρωγε 900,το έχει κόψει όμως εδω και 15 μερες.... Τώρα τρώει 100- 150 πιο λίγο... Επίσης δεν παιρνει τόσα γραμμάρια... Παιρνει πολυ λιγότερα στις 25 μέρες... Όσο για τα κακά... Στην αρχή ειχαμε μεικτη διατροφή κ έκανε κακά κάθε μέρα κ αρκετές Φορές ...οταν ξεκινήσαμε μόνο ξένο έκανε δυο φορες τη μέρα; , μετά το πηγε μια φορά... Και τώρα είναι μια φορά στις δυο μέρες, ίσως μια φορά στη μιαμιση μέρα κ αν φάει πολυ μια φορά τη μέρα... Αν παρεις ζυγαριά, μην τον ζυγίζεις κάθε μέρα αλλα ανά 4-5 μέρες ή μια φορά την εβδομάδα... Γιατί μια μέρα μπορεί να μην παρειπαρει κλπ... 

Εσένα ποτε κάνει κακάκια;

Πόσο σου τρώει δηλαδή κ κάθε ποσες ωρες;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Thaliamp είπε:

Εγώ κορίτσια έχω ζυγαριά αλλά τον ζυγίζω όποτε μου έρθει δεν έχω αγχος....βέβαια βλέπω ότι τρώει το παιδί οπότε ίσως γι'αυτό!!!εμένα βρε κορίτσια δεν έρχεται σπίτι ο παιδίατρος λόγω κορονοιου απλά μου είπε θα με βάλει πρώτο ραντεβού να είναι άδειο το ιατρείο!!!!κ μένα ζοριζεται στα κακά....κ άμα σας πω ότι κάνει όταν τον παίρνει αγκαλιά ο άντρας μου κ του πιέζει τα πόδια....έτσι κάνει τις περισσότερες φορές!!!!το έκανε μια φορά όταν σφιγγοταν κ από τότε κάθε πρωί αυτό κανουμε....τον βοηθάει!!!!!

Και εμένα δυσκολεύεται πολυ!στην αρχη έκανε όταν τον είχα αγκαλια τωρα όταν τον βαζω στο ρηλαξ γιατι τον βολεύει η θέση που κάθεται για να κάνει κακα!δοκιμασε το αν έχεις ρηλαξ!όταν τον βλεπω πως ζορίζεται πολυ του δίνω λιγο τσαι!δεν του αρέσει αλλα 30 με 60 θα πιει!

Ποια ζυγαριά εχεις;για να παρω και εγω μια!

Just now, Christine. S είπε:

Εμένα 10 μέρες έτρωγε 900,το έχει κόψει όμως εδω και 15 μερες.... Τώρα τρώει 100- 150 πιο λίγο... Επίσης δεν παιρνει τόσα γραμμάρια... Παιρνει πολυ λιγότερα στις 25 μέρες... Όσο για τα κακά... Στην αρχή ειχαμε μεικτη διατροφή κ έκανε κακά κάθε μέρα κ αρκετές Φορές ...οταν ξεκινήσαμε μόνο ξένο έκανε δυο φορες τη μέρα; , μετά το πηγε μια φορά... Και τώρα είναι μια φορά στις δυο μέρες, ίσως μια φορά στη μιαμιση μέρα κ αν φάει πολυ μια φορά τη μέρα... Αν παρεις ζυγαριά, μην τον ζυγίζεις κάθε μέρα αλλα ανά 4-5 μέρες ή μια φορά την εβδομάδα... Γιατί μια μέρα μπορεί να μην παρειπαρει κλπ... 

Εσένα ποτε κάνει κακάκια;

Πόσο σου τρώει δηλαδή κ κάθε ποσες ωρες;;

Το πιο πολυ που μπορεί να φάει είναι 120ml όταν έχουν περάσει 3 ωρες αλλιως αν πεινάσει στις 2 τρωει είτε 90 είτε 70 ανάλογα!κακα κάνει καθε μερα!εχθες μόνο δεν έκανε λογω ότι δοκιμάσαμε το αλλο γαλα αλλα σήμερα έκανε 3 φορες γιατι είχε σκάσει!του εδωσα τσαι εχθες και τον βοηθάει πολύ!

3 ώρες πρίν, Renez είπε:

Κάποια φάση θα παίρνει φίλη μη μου στεναγχωριεσαι! Εφόσον κ ο γιατρός σας είναι καθυσηχαστικος κάτι θα ξέρει! Θα δεις την επόμενη εβδομάδα θα γυρίσει στις φαγανες συνήθειες του!!

Μακαρι να γυρίσει γιατι αμα μοιάσει εμενα οταν ήμουν μικρή που ήμουν κακοφαγη την πάτησα θα παλεύουμε με το κουτάλι!ενώ φαινόταν πως στο φαγητό έμοιαζε στον μπαμπα του φαγανος τελικά αλλαξε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Βρε κορίτσια εμένα πίνει 1600 τη μέρα....είναι πολλά???

Ουαουυυ χαχαχχα είναι θρεφταρι παιδάκι μου!!! 

Λένε κ καλά ότι κατά μέσο όρο καλό είναι να πίνουν 150μλ για κάθε κιλό τους..πόσο είναι ο δικός σου 6.5? 930μλ δλδ είναι φυσιολογικό..τώρα να πίνει κ 600 παραπάνω μια χαρά νομίζω δεν είναι υπερβολικό..ο παιδίατρος σας τι λέει?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...