Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλήθεια, κάθε πότε σας βλέπει ο γιατρός σας; Εμένα μου έβαλε επόμενο ραντεβού μετά από 3 εβδομάδες... Δηλαδή θα με ξαναδεί όταν θα είμαι 36 1/2 εβδομάδων.. δεν είναι πολύ αργά ή μου φαίνεται;

On 25/7/2020 at 2:05 ΜΜ, Thaliamp είπε:

Εγώ το έχω σχεδόν όλη μέρα.....εντωμεταξυ νιώθω ότι δεν έχω ενέργεια βρε παιδί μου....δηλαδή για να κάνω χτες σκούπισμα σφουγγάρισμα μαγείρεμα κ κάτι πλυντήρια τα έκανα με ρυθμούς κότας.....καθόμουν ξανασηκωνομουν.....κ πήγαινα πολύ αργααα....πω πω λέω πως κατάντησαν έτσι......κάποιες μέρες καλύτερα κάποιες άλλες βραστα:grin::grin:

Πάλι καλά να λες που μπορείς κ κάνεις τίποτα. Εγώ είμαι σχεδόν όλη μέρα ξαπλωμένη. Όταν στέκομαι όρθια ζαλίζομαι σαν να πάω να λιποθυμήσω. Ειδικά τα πρωινά με τη ζέστη.  Κ δε βοηθάει ότι έχω πολύ χαμηλό αιματοκρίτη κ πίεση. Ευτυχώς που έχω βοήθεια αλλιώς δε ξέρω τι θα έκανα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Φαντάζομαι θα πας κάθε βδομάδα μέχρι την ημερομηνία που θα σου πει....τέλη Αυγούστου λογικά?????Θα φύγει καθόλου ο δικός σου????

Μπα νωρίτερα μάλλον.... Τέλη Αυγούστου ήταν προγραμματισμένο πριν τις περιτυλίξεις, τώρα τη βλέπω μέχρι τις 20/8.

Ευτυχως δεν θα φύγει γιατί έχει κι άλλους τοκετούς και είμαι ήρεμη....

Εσενα θα φύγει;

Just now, Angela_le είπε:

Αλήθεια, κάθε πότε σας βλέπει ο γιατρός σας; Εμένα μου έβαλε επόμενο ραντεβού μετά από 3 εβδομάδες... Δηλαδή θα με ξαναδεί όταν θα είμαι 36 1/2 εβδομάδων.. δεν είναι πολύ αργά ή μου φαίνεται;

Πάλι καλά να λες που μπορείς κ κάνεις τίποτα. Εγώ είμαι σχεδόν όλη μέρα ξαπλωμένη. Όταν στέκομαι όρθια ζαλίζομαι σαν να πάω να λιποθυμήσω. Ειδικά τα πρωινά με τη ζέστη.  Κ δε βοηθάει ότι έχω πολύ χαμηλό αιματοκρίτη κ πίεση. Ευτυχώς που έχω βοήθεια αλλιώς δε ξέρω τι θα έκανα!

Κι εγώ έχω αρχίσει και ζαλίζομαι τις τελευταίες ημέρες. Ενώ γενικά είμαι δραστήρια τις τελευταίες ημέρες έχω βαρύνει πολύ... 

  • Μου αρέσει 2

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, didi2 είπε:

Μπα νωρίτερα μάλλον.... Τέλη Αυγούστου ήταν προγραμματισμένο πριν τις περιτυλίξεις, τώρα τη βλέπω μέχρι τις 20/8.

Ευτυχως δεν θα φύγει γιατί έχει κι άλλους τοκετούς και είμαι ήρεμη....

Εσενα θα φύγει;

Κι εγώ έχω αρχίσει και ζαλίζομαι τις τελευταίες ημέρες. Ενώ γενικά είμαι δραστήρια τις τελευταίες ημέρες έχω βαρύνει πολύ... 

Όχι ευτυχώς....είσαι έτοιμη από πράγματα βαλίτσες κ όλα αυτά?????η πρώτη θα εισαιιιιξ.......εγώ σήμερα λέω να κάνω χώρο στις ντουλάπες......να ξεκινήσω να πλένω να τα έχω έτοιμα μέχρι τέλος βδομάδας.....

7 ώρες πρίν, Angela_le είπε:

Αλήθεια, κάθε πότε σας βλέπει ο γιατρός σας; Εμένα μου έβαλε επόμενο ραντεβού μετά από 3 εβδομάδες... Δηλαδή θα με ξαναδεί όταν θα είμαι 36 1/2 εβδομάδων.. δεν είναι πολύ αργά ή μου φαίνεται;

Πάλι καλά να λες που μπορείς κ κάνεις τίποτα. Εγώ είμαι σχεδόν όλη μέρα ξαπλωμένη. Όταν στέκομαι όρθια ζαλίζομαι σαν να πάω να λιποθυμήσω. Ειδικά τα πρωινά με τη ζέστη.  Κ δε βοηθάει ότι έχω πολύ χαμηλό αιματοκρίτη κ πίεση. Ευτυχώς που έχω βοήθεια αλλιώς δε ξέρω τι θα έκανα!

Εγώ βοήθεια δεν έχω δυστυχώς....κ αυτό που με σκοτώνει περισσότερο είναι τα πλυντήρια κ το σίδερο....ο άντρας μου αλλάζει τουλάχιστον 3 μπλουζες,πουκάμισα τη μέρα.... Κ είναι κ η δουλειά του τέτοια που θελει τσακιση πουκάμισο παντελόνι κ είμαι μέρα παρά μέρα με σίδερο.....

Επίσης κορίτσια με τι απορρυπαντικό πλυνατε τα ρουχαλακια του μωρού?????

7 ώρες πρίν, Angela_le είπε:

Αλήθεια, κάθε πότε σας βλέπει ο γιατρός σας; Εμένα μου έβαλε επόμενο ραντεβού μετά από 3 εβδομάδες... Δηλαδή θα με ξαναδεί όταν θα είμαι 36 1/2 εβδομάδων.. δεν είναι πολύ αργά ή μου φαίνεται;

Πάλι καλά να λες που μπορείς κ κάνεις τίποτα. Εγώ είμαι σχεδόν όλη μέρα ξαπλωμένη. Όταν στέκομαι όρθια ζαλίζομαι σαν να πάω να λιποθυμήσω. Ειδικά τα πρωινά με τη ζέστη.  Κ δε βοηθάει ότι έχω πολύ χαμηλό αιματοκρίτη κ πίεση. Ευτυχώς που έχω βοήθεια αλλιώς δε ξέρω τι θα έκανα!

Νομίζω είναι αργά....εμείς μιλήσαμε την προηγούμενη Τρίτη κ μου είπε να πάω σε 20 μέρες.....νομίζω τότε μπαίνεις κ στο μήνα σου οπότε λογικά θα σε βλεπει κάθε βδομάδα!!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Όχι ευτυχώς....είσαι έτοιμη από πράγματα βαλίτσες κ όλα αυτά?????η πρώτη θα εισαιιιιξ.......εγώ σήμερα λέω να κάνω χώρο στις ντουλάπες......να ξεκινήσω να πλένω να τα έχω έτοιμα μέχρι τέλος βδομάδας.....

Εγώ βοήθεια δεν έχω δυστυχώς....κ αυτό που με σκοτώνει περισσότερο είναι τα πλυντήρια κ το σίδερο....ο άντρας μου αλλάζει τουλάχιστον 3 μπλουζες,πουκάμισα τη μέρα.... Κ είναι κ η δουλειά του τέτοια που θελει τσακιση πουκάμισο παντελόνι κ είμαι μέρα παρά μέρα με σίδερο.....

Επίσης κορίτσια με τι απορρυπαντικό πλυνατε τα ρουχαλακια του μωρού?????

Νομίζω είναι αργά....εμείς μιλήσαμε την προηγούμενη Τρίτη κ μου είπε να πάω σε 20 μέρες.....νομίζω τότε μπαίνεις κ στο μήνα σου οπότε λογικά θα σε βλεπει κάθε βδομάδα!!!!!

Ναι όλα έτοιμα τα έχω πλέον.... Μέχρι και την βαλίτσα.... Πφφφφφ και με έχει πιάσει ένα άγχος άστα.....

Πω ρε παιδί μου πολύ κουράζεσαι.... πρόσεχε όσο μπορείς! Σίδερο εννοείται καθιστή έτσι;

Όσο για απορρυπαντικό εγώ πήρα και το Αρκάδι σκόνη και το Προδερμ. Το αρκάδι έχει μυρωδιά πράσινου σαπουνιου και φαίνεται πιο φυσικό, αλλά σαν μυρωδιά μου αρέσει πιο πολύ το προδέρμ να σου πω την αλήθεια... Α και μαλακτικό προδερμ. Θα πρέπει να έχουμε το νου μας να τα βρίσκουμε σε προσφορά... Είδα στο superpanes πως έχει και απορρυπαντικά....

  • Μου αρέσει 1

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Όχι ευτυχώς....είσαι έτοιμη από πράγματα βαλίτσες κ όλα αυτά?????η πρώτη θα εισαιιιιξ.......εγώ σήμερα λέω να κάνω χώρο στις ντουλάπες......να ξεκινήσω να πλένω να τα έχω έτοιμα μέχρι τέλος βδομάδας.....

Εγώ βοήθεια δεν έχω δυστυχώς....κ αυτό που με σκοτώνει περισσότερο είναι τα πλυντήρια κ το σίδερο....ο άντρας μου αλλάζει τουλάχιστον 3 μπλουζες,πουκάμισα τη μέρα.... Κ είναι κ η δουλειά του τέτοια που θελει τσακιση πουκάμισο παντελόνι κ είμαι μέρα παρά μέρα με σίδερο.....

Επίσης κορίτσια με τι απορρυπαντικό πλυνατε τα ρουχαλακια του μωρού?????

Νομίζω είναι αργά....εμείς μιλήσαμε την προηγούμενη Τρίτη κ μου είπε να πάω σε 20 μέρες.....νομίζω τότε μπαίνεις κ στο μήνα σου οπότε λογικά θα σε βλεπει κάθε βδομάδα!!!!!

Κοριτσια και εγω τα επλυνα και πηρα το proderm..πολυ μωρουδιστικο......επισης πηρα μια γυναικα μετα και μου τα σιδερωσε..7 πλυντηρια ρουχα που να τα εκανα.......τωρα θα αρχισω βαλιτσα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , didi2 είπε:

Ναι όλα έτοιμα τα έχω πλέον.... Μέχρι και την βαλίτσα.... Πφφφφφ και με έχει πιάσει ένα άγχος άστα.....

Πω ρε παιδί μου πολύ κουράζεσαι.... πρόσεχε όσο μπορείς! Σίδερο εννοείται καθιστή έτσι;

Όσο για απορρυπαντικό εγώ πήρα και το Αρκάδι σκόνη και το Προδερμ. Το αρκάδι έχει μυρωδιά πράσινου σαπουνιου και φαίνεται πιο φυσικό, αλλά σαν μυρωδιά μου αρέσει πιο πολύ το προδέρμ να σου πω την αλήθεια... Α και μαλακτικό προδερμ. Θα πρέπει να έχουμε το νου μας να τα βρίσκουμε σε προσφορά... Είδα στο superpanes πως έχει και απορρυπαντικά....

Κοριτσια καλο ειναι να το αποφευγουμε το μαλακτικο στα μωρουδιστικα!

  • Μου αρέσει 1

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

@didi2 @Fofi!Και εγώ προδερμ λέω να πάρω μου έχουν πει ότι είναι πιο ωραία η μυρωδιά του.....τιμές δεν έχω δει είναι σαν τα δικά μας?????έπλυνα σήμερα όλα τα δικά μας να μην έχω θα πλύνω κ το πλυντήριο πρώτα μόνο του κ αύριο θα τα βάλω....είναι πολλά όντως....λέω γιαυτα να πω στην μάνα μου να βάλει ένα χεράκι στο σίδερο....γιατί καθιστή σιδέρωνω κ εγώ αλλά θα κοψομεσιαστω πάλι.....!!!θέλω να πλύνω εντωμεταξυ κ υφάσματα από το ριλαξ,καθισματακι αυτοκινήτου,κ το μάρσιπο καθώς μου τα έδωσαν.....αλλά λέω είναι νωρίς η να τα πλύνω κ αυτά τώρα?????από βδομάδα θα ψωνίσω κ ότι χρειάζομαι για μένα από πυτζάμες κτλ για το μαιευτήριο.....πόσες πήρατε????? @didi2 λογικό το άγχος σου.....από τη μια βέβαια νομίζω θα μου άρεσε να ξέρω συγκεκριμένη ημερομηνία ρε παιδί μου.....έχεις άλλο αερα:grin:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dinakim είπε:

Κοριτσια καλο ειναι να το αποφευγουμε το μαλακτικο στα μωρουδιστικα!

Συμφωνω...εμενα μου ειπαν να μην βαλω και δεν πηρα...

Just now, Thaliamp είπε:

@didi2 @Fofi!Και εγώ προδερμ λέω να πάρω μου έχουν πει ότι είναι πιο ωραία η μυρωδιά του.....τιμές δεν έχω δει είναι σαν τα δικά μας?????έπλυνα σήμερα όλα τα δικά μας να μην έχω θα πλύνω κ το πλυντήριο πρώτα μόνο του κ αύριο θα τα βάλω....είναι πολλά όντως....λέω γιαυτα να πω στην μάνα μου να βάλει ένα χεράκι στο σίδερο....γιατί καθιστή σιδέρωνω κ εγώ αλλά θα κοψομεσιαστω πάλι.....!!!θέλω να πλύνω εντωμεταξυ κ υφάσματα από το ριλαξ,καθισματακι αυτοκινήτου,κ το μάρσιπο καθώς μου τα έδωσαν.....αλλά λέω είναι νωρίς η να τα πλύνω κ αυτά τώρα?????από βδομάδα θα ψωνίσω κ ότι χρειάζομαι για μένα από πυτζάμες κτλ για το μαιευτήριο.....πόσες πήρατε????? @didi2 λογικό το άγχος σου.....από τη μια βέβαια νομίζω θα μου άρεσε να ξέρω συγκεκριμένη ημερομηνία ρε παιδί μου.....έχεις άλλο αερα:grin:

Ειναι ακριβο το προδερμ...πρεπει να ψαχνεις τις προσφορες...επισης ο παιδιατρος μου ειπε για τους πρωτους εξι μηνες μπρος πισω σιδερωμα..οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να καθησω μια μερα ορθια να τα κανω..οσο αναφορα τα υφασματα καρεκλακι μαρσιπο κλπ ουτε εγω τα επλυνα..θα τα πλυνω ομως τωρα αυτη την εβδομαδα μαζι με τις παντες τις κουνιας...εγω ψωνισα πιτζαμες τωρα στις εκπτωσεις και ατο τσακ προλαβα τις ειχαν παρει ολες και ας πηγα αρχες...πηρα 2 μπειμπι ντολ και ενα νυχτικο με ρομπα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Συμφωνω...εμενα μου ειπαν να μην βαλω και δεν πηρα...

Ειναι ακριβο το προδερμ...πρεπει να ψαχνεις τις προσφορες...επισης ο παιδιατρος μου ειπε για τους πρωτους εξι μηνες μπρος πισω σιδερωμα..οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να καθησω μια μερα ορθια να τα κανω..οσο αναφορα τα υφασματα καρεκλακι μαρσιπο κλπ ουτε εγω τα επλυνα..θα τα πλυνω ομως τωρα αυτη την εβδομαδα μαζι με τις παντες τις κουνιας...εγω ψωνισα πιτζαμες τωρα στις εκπτωσεις και ατο τσακ προλαβα τις ειχαν παρει ολες και ας πηγα αρχες...πηρα 2 μπειμπι ντολ και ενα νυχτικο με ρομπα..

Σεξουλιαρα σε βρίσκω..... :grin::grin:που να μπει το μπειμπιντολ στη κοιλαρα μου....από πού πήρες???????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Thaliamp είπε:

Σεξουλιαρα σε βρίσκω..... :grin::grin:που να μπει το μπειμπιντολ στη κοιλαρα μου....από πού πήρες???????

Χαχαχα...λογικα η κοιλια θα πεσει βρε....καλα εγω δεν εχω παρει ακομη πολλα κιλα..4 μεχρι στιγμης οποτε δεν νομιζω να μην μου κανουν....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Χαχαχα...λογικα η κοιλια θα πεσει βρε....καλα εγω δεν εχω παρει ακομη πολλα κιλα..4 μεχρι στιγμης οποτε δεν νομιζω να μην μου κανουν....

Εγώ 8 αλλά δεν μπαίνω σε πολλά από τα ρούχα μου ....σχεδόν σε όλα δηλαδη:grin:κ εγώ αυτό σκέφτομαι αλλά λέω θα πέσει κατευθείαν????λέω να πάρω ένα νυχτικακι κ τα άλλα δυο πάνω κάτω.....όπως κ εσύ....μια χαρά θα είμαστε νομίζω!!!!!:x

Επίσης Κορίτσια δεν θυμάμαι αν τα έχουμε πει.....πάνες τι νουμερο πηρατε και ποιες??????λέω αφού θα βγει μεγάλος ο μπέμπης τι να παρω????pampers premium μου λένε οι περισσότεροι....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Εγώ 8 αλλά δεν μπαίνω σε πολλά από τα ρούχα μου ....σχεδόν σε όλα δηλαδη:grin:κ εγώ αυτό σκέφτομαι αλλά λέω θα πέσει κατευθείαν????λέω να πάρω ένα νυχτικακι κ τα άλλα δυο πάνω κάτω.....όπως κ εσύ....μια χαρά θα είμαστε νομίζω!!!!!:x

Επίσης Κορίτσια δεν θυμάμαι αν τα έχουμε πει.....πάνες τι νουμερο πηρατε και ποιες??????λέω αφού θα βγει μεγάλος ο μπέμπης τι να παρω????pampers premium μου λένε οι περισσότεροι....

Καλησπερα!!εγώ pampers πηρα ένα πακέτο το νούμερο ένα που εχει αρκετές μέσα από φαρμακειο από το ίντερνετ σε προσφορά και πηρα και το νούμερο δυο παλι σε προσφορά το ενα συν ένα δώρο!54 η συσκευασία!το νουμερο ενα δεν νομιζω να το χρειαστούμε πολυ!!

Εγω πηρα δυο νυχτικακια αλλα θέλω και αλλο ενα γιατί θα κανω καισαρικη αλλιως κατευθειαν πυτζάμες θα έπαιρνα!πηρες εσωρουχα μιας χρησης;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina87 είπε:

Καλησπερα!!εγώ pampers πηρα ένα πακέτο το νούμερο ένα που εχει αρκετές μέσα από φαρμακειο από το ίντερνετ σε προσφορά και πηρα και το νούμερο δυο παλι σε προσφορά το ενα συν ένα δώρο!54 η συσκευασία!το νουμερο ενα δεν νομιζω να το χρειαστούμε πολυ!!

Εγω πηρα δυο νυχτικακια αλλα θέλω και αλλο ενα γιατί θα κανω καισαρικη αλλιως κατευθειαν πυτζάμες θα έπαιρνα!πηρες εσωρουχα μιας χρησης;

Έχω 3 μιας χρήσεως....πόσα λες να χρειαστούμε????κ εγώ έτσι λέω να πάρω ένα κ βλέπω ....από ποιο στο ίντερνετ τα είχες πάρει???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Έχω 3 μιας χρήσεως....πόσα λες να χρειαστούμε????κ εγώ έτσι λέω να πάρω ένα κ βλέπω ....από ποιο στο ίντερνετ τα είχες πάρει???

Πηρα μια συσκευασία σημερα της chicco που εχει τέσσερα μέσα!θελει και σερβιετες λοχίας μου ειπαν! Ψωνίζω παντα από το pharm24!δεν έχω πάρει από κάπου αλλού!κ όλα τα σαμπουαν και αφρόλουτρα και κρέμες για το μωρο απο εκεί τα πήρα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...