Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Απριλίου 2020


Popi82

Recommended Posts

Γεια σας! Είμαι στην 25η εβδομάδα....ποιες είστε μαζι μου? Πότε με το καλό γεννατε? Νιώθετε αρκετά το μωρακι σας? Εγω εχω πητ 24-4 κ νιώθω την μπεμπα μου αρκετές φορες την ημέρα αν κ υπάρχουν μέρες που ειναι πολυ ήρεμη κ την νιώθω μονο το βραδυ οταν χαλαρώνω :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα Νατάσα, με το καλό το μωράκι σου. Εγώ έχω ΠΗΤ 9/04, είμαι 31 εβδ και 1 ημέρας. Στις 30 εβδομάδες είναι περίπου 1400 γραμμ. το μπεμπακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κορίτσια πρωτη φορα μανουλα εγώ.. Πητ έχω 16/4 είναι 29 εβδομάδων βέβαια.. Δεν το καταλαβαίνω αλλά ότι πει ο γιατρός... Εμείς 28 εβδομάδων ακριβώς ειμασταν 1.350 λίγο αφρατουλες.. Λίγο μας έμεινε αλλά η αλήθεια είναι ότι όσο παει με πιανει περισοτερο άγχος... Θ φτάσω μέχρι το τέλος θα πάνε όλα καλά?? Υπνος δεν υπάρχει μόνο λίγος με εφιάλτες.... Πουφ...ας μας πανε ολα καλά...

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Sofiail είπε:

Καλησπερα κορίτσια πρωτη φορα μανουλα εγώ.. Πητ έχω 16/4 είναι 29 εβδομάδων βέβαια.. Δεν το καταλαβαίνω αλλά ότι πει ο γιατρός... Εμείς 28 εβδομάδων ακριβώς ειμασταν 1.350 λίγο αφρατουλες.. Λίγο μας έμεινε αλλά η αλήθεια είναι ότι όσο παει με πιανει περισοτερο άγχος... Θ φτάσω μέχρι το τέλος θα πάνε όλα καλά?? Υπνος δεν υπάρχει μόνο λίγος με εφιάλτες.... Πουφ...ας μας πανε ολα καλά...

Καλησπέρα Σοφία. Με το καλό το μωράκι σου.Κι εγώ πρώτη φορά μανούλα σε αγοράκι.Αγχωνομαι με την διαδικασία του τοκετού, πώς θα είναι; Πόσο θα πονέσω; Αλλά σίγουρα όλα θα πάνε καλά. Δεν χρειάζεται να έχεις άγχος για το αν θα φτάσεις μέχρι το τέλος, αν δεν έχεις πρόβλημα. Κι εμένα στον τελευταίο υπέρηχο ι μπέμπης ήταν στα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα αλλά δεν αποτελεί αιτία πρόωρου τοκετού ένα πιο αφρατουλη μωράκι, πόσο μάλλον το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πρωτη φορά γίνομαι..αλλά δεν αγχώνομαι γιατί ολο αυτο μεταφέρεται στο νινι μας,είμαι πολυ αισιόδοξη για όλα γιατί δεν έχω καθόλου δύσκολη εγκυμοσύνη και το καταλαβαίνω μόνο οταν κουνιέται το μικρούλι μου και οταν βλέπω την κοιλίτσα μου οτι ειμαι έγκυος γιατί δεν εχω παρει ουτε πολλα κιλά ωστε να μου φαίνεται όποτε χαίρομαι οσο μπορω αυτό που μου συμβαίνει και οτι και να μου λένε οι 3 δεν τους  ακούω παρα μόνο τον γιατρό μου γιατι η κάθε γυναίκα περνάει διαφορετικά την εγκυμοσύνη τησ και τον τοκετο της..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια εγώ είμαι στην 30η εβδομάδα κ εχθες που πήγα στο νοσοκομείο για να ανοίξω καρτέλα μου είπε εκεί ο γιατρός του νοσοκομείου ότι το μωρό μου είναι 1400 κ μου είπε πως είναι λιποβαρης ωστόσο από ότι έψαξα είναι στα φυσιολογικά για την εβδομάδα που διανύω κιλά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα κορίτσια μου. Έχω πητ 6/5 αλλά λόγω καισαρικης θα πάω νωρίτερα κάπου προς 22/4. Αρχές Μαρτίου θα ξέρω ακριβώς. Να σας ρωτήσω κάτι; σας έχει συμβεί να μην έχετε καθόλου πίεση και όταν πάτε στο γιατρό να σας βρίσκει μονίμως πίεση; 

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2020 at 5:45 ΜΜ, Ntepaki22 είπε:
Just now, Angelmom77 είπε:

Καλησπέρα κ από εμένα κορίτσια μου. Έχω πητ 6/5 αλλά λόγω καισαρικης θα πάω νωρίτερα κάπου προς 22/4. Αρχές Μαρτίου θα ξέρω ακριβώς. Να σας ρωτήσω κάτι; σας έχει συμβεί να μην έχετε καθόλου πίεση και όταν πάτε στο γιατρό να σας βρίσκει μονίμως πίεση; 

Καλησπερα η πιεση μου είναι 9 με 5 παντα στον γιατρό παντα 15 με 8 ... Είναι το άγχος... Αν την παρακολουθεις σπίτι και είναι χαμηλή είναι όλα καλά... 

 

19 ώρες πρίν, Μαιρουλα Θε είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εγώ είμαι στην 30η εβδομάδα κ εχθες που πήγα στο νοσοκομείο για να ανοίξω καρτέλα μου είπε εκεί ο γιατρός του νοσοκομείου ότι το μωρό μου είναι 1400 κ μου είπε πως είναι λιποβαρης ωστόσο από ότι έψαξα είναι στα φυσιολογικά για την εβδομάδα που διανύω κιλά. 

Καλησπερα Μαιρουλα νομίζω βάση μιας εφαρμογής ελληνικής που έχω τα φυσιολογικά για τ 30 εβδομάδες το ιδανικό βάρος είναι 1320... Και εγώ χθες το πρωι πηγα στον γιατρό 29 και 4 μέρες και ειμασταν 1.610 και μ είπε πάλι ότι είμαστε πιο πολυ απο την ημερομηνία μας... Αλλά είναι φυσιολογικό όπως και να ήταν και λιγότερο από το ενδεικτικό βάρος για την βδομάδα που διανύουμε... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά αγάπες μου απο την στιγμή που δεν αγχώνονται οι γιατροί και δεν μασ λένε κάτι κακό δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας μονο να περιμένουμε να τα κρατήσουμε στην αγκαλίτσα μας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...