Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Επίδομα 2000ευρώ γέννας


Ξένη

Recommended Posts

Μια ερώτηση σε όλες τις κοπέλες που γέννησαν από αρχές του 2020...πρώτα απ όλα να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!!!

Με το επίδομα τι γίνεται? Το έχει πάρει κάποια κοπέλα? 


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κι από εμένα και να σας ζήσουν τα παιδάκια σας !! Κι εγώ το έχω απορία αυτό με το νέο επίδομα! 

Την αίτηση την κάνουμε αφού γεννησουμεκαι γίνεται ηλεκτρονικά σωστά? 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2020 at 5:17 ΜΜ, Ξένη είπε:

Μια ερώτηση σε όλες τις κοπέλες που γέννησαν από αρχές του 2020...πρώτα απ όλα να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!!!

Με το επίδομα τι γίνεται? Το έχει πάρει κάποια κοπέλα? 

https://www.star.gr/eidiseis/oikonomia/489418/epidoma-gennas-egkrithhke-to-poso-gia-thn-katabolh-toy?utm_campaign=stargr-article&utm_medium=stagrweb&utm_source=notifications

 

Μόλις το διάβασα και σε θυμήθηκα! Τώρα λέει από Μάρτιο ξεκινάει και θα το πάρουν όσοι γέννησαν από 1/1 αναδρομικά. 

  • Ευχαριστώ 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας. Γνωρίζει καμία τί γίνεται άραγε σε ιδιάζουσες περιπτώσεις;  (ενδομητριος θάνατος στον 8ο μήνα ) δηλαδη οταν ενα μωράκι γεννιέται νεκρό τί γίνεται σε αυτήν την περιπτωση; Δικαιούνται οι γονείς το επίδομα εφόσον υπάρχει γέννα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria2891 είπε:

Καλησπέρα σας. Γνωρίζει καμία τί γίνεται άραγε σε ιδιάζουσες περιπτώσεις;  (ενδομητριος θάνατος στον 8ο μήνα ) δηλαδη οταν ενα μωράκι γεννιέται νεκρό τί γίνεται σε αυτήν την περιπτωση; Δικαιούνται οι γονείς το επίδομα εφόσον υπάρχει γέννα;

Καλησπέρα.

Δεν νομίζω πως ο νόμος ή η ΚΥΑ αναφέρουν κάτι σχετικό.

Αν θέλεις κανε ένα τηλεφώνημα εδώ 21 3151 9300 (ΟΠΕΚΑ). 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Maria2891 είπε:

Καλησπέρα σας. Γνωρίζει καμία τί γίνεται άραγε σε ιδιάζουσες περιπτώσεις;  (ενδομητριος θάνατος στον 8ο μήνα ) δηλαδη οταν ενα μωράκι γεννιέται νεκρό τί γίνεται σε αυτήν την περιπτωση; Δικαιούνται οι γονείς το επίδομα εφόσον υπάρχει γέννα;

Δικαιούνται το επίδομα τοκετού για το επίδομα γέννας αυτό που έχει θεσπιστεί δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να μάθω εάν κάποια κοπέλα πληρεί τα εισοδηματικά αλλά απορρίφθηκε λόγω τεκμηρίων. Όσον αφορά τα διαδικαστικά , η αίτηση γίνεται μετά τη γέννα καθώς απαιτεί και το ΑΜΚΑ του παιδιού (οπότε θεωρω πως δεν δίνεται σε περιπτωση ενδομητρίου θανάτου όπως τα επιδόματα του ΙΚΑ, χωρίς να είναι η σίγουρη), η πρώτη δόση τέλος του επόμενου μήνα από αυτόν που γέννησες και η επόμενη σε εξάμηνο. Για αυτές που γέννησαν από 1/1 τέλος Μαρτίου η πρώτη δόση .

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Maria2891 είπε:

Καλησπέρα σας. Γνωρίζει καμία τί γίνεται άραγε σε ιδιάζουσες περιπτώσεις;  (ενδομητριος θάνατος στον 8ο μήνα ) δηλαδη οταν ενα μωράκι γεννιέται νεκρό τί γίνεται σε αυτήν την περιπτωση; Δικαιούνται οι γονείς το επίδομα εφόσον υπάρχει γέννα;

Καλησπέρα Μαρία. Έψαξα λίγο παραπάνω το ερώτημα σου και τελικά δεν δικαιούται το επίδομα γέννησης (2000€) σε περίπτωση ενδομητριου θανάτου. Θα πρέπει το παιδί να γεννηθεί εν ζωή. Σου παραθέτω σχετικό απόσπασμα. 

Παράθεση

8. Ποιές είναι οι προϋποθέσεις για τα χορήγηση του επιδόματος γέννησης;

Το παιδί να έχει γεννηθεί εν ζωή στην Ελλάδα από 1-1-2020, το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα να μην υπερβαίνει ετησίως το ποσό των 40.000,00 ευρώ, η μητέρα του παιδιού ή το πρόσωπο που έχει την επιμέλεια του να μένει μόνιμα και νόμιμα στην Ελλάδα και να έχει την ιδιότητα του Έλληνα πολίτη ή του ομογενούς αλλοδαπού ή του Ευρωπαίου πολίτη ή του πολίτη κράτους του ΕΟΧ ή πολίτη τρίτης χώρας που διαμένει στην Ελλάδα συνεχώς από το 2012 και εντεύθεν καθώς και να υποβληθεί αίτηση για τη χορήγηση του εντός τριμήνου από τη γέννηση. Από το έτος 2024 και εντεύθεν, ο πολίτης τρίτης χώρας απαιτείται να διαμένει νόμιμα και μόνιμα στην Ελλάδα τα τελευταία 12 χρόνια.

Κορίτσια ερώτηση! 

Προσπαθώντας να υποβάλω την αίτηση για το εν λόγω επίδομα γέννησης των 2000€ κολλάω στο τελευταίο βήμα πριν την "αποθηκευση". 

Στο πεδίο σύνθεση οικογένειας έχει καταχωρημενους εμένα και τον άντρα μου. Το παιδί δεν το έχει. Οπότε πατάω προσθήκη τέκνου και ζητάει ΑΜΚΑ και ΑΦΜ του παιδιού. Καταχωρώ το ΑΜΚΑ (το ΑΦΜ μου επιβεβαίωσαν 2 λογιστές πως είναι προαιρετικό. Οπότε δεν το έχουμε βγάλει καν προς το παρόν) και εκεί κολλάμε!!!!! Δεν συνεχίζει παρακάτω και βγάζει μήνυμα λάθους

"Η σχέση δε μπορεί να διασταυρωθει. Προσοχή! Αν το μέλος που θα επιχειρήσετε να προσθέσετε δεν αντιστοιχηθεί αυτόματα απο τις πηγές που χρησιμοποιεί η πλατφόρμα, θα πρέπει να μεταβείτε σε Δήμο/Κέντρο Κοινότητας για να ολοκληρώσετε την διαδικασία."

Ξέρετε μήπως κάτι ? Καμία άλλη κοπέλα να το έχει πάθει και να το έλυσε ή να καταλαβαίνει κάτι περισσότερο από οτι εγω ? 

Help !!! :!:

  • Μου αρέσει 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφμ δεν παίζει κορίτσια δεν χρειάζεται 

πρεπει Ν πας στον δήμο baby girl να κάνουν συσχετισμό . Δεν είναι τίποτα .

Βγάλε φωτο με το κινητό σου το μήνυμα που σου εμφανίζει να τους το δείξεις. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, RubberSoul είπε:

Μήπως τελικά χρειάζεται το αφμ ή είναι κάποιο κόλλημα του συστήματος που φτιάξει μόνο του πιο μετά;

Ελπίζω να φτιάξει αν είναι όντως κόλλημα του συστήματος. 

Τελευταία λύση μάλλον το ΚΕΠ αν και μου φαίνεται λίγο άσχετο με το πρόβλημα μας. 

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Αφμ δεν παίζει κορίτσια δεν χρειάζεται 

πρεπει Ν πας στον δήμο baby girl να κάνουν συσχετισμό . Δεν είναι τίποτα .

Βγάλε φωτο με το κινητό σου το μήνυμα που σου εμφανίζει να τους το δείξεις. 

Πηγε ο αντρας μου στο δημο @νικηαντωνια81 ήταν λέει περασμένο το παιδι ήδη απλά δεν είχε μπει το ΑΜΚΑ του....οπότε ζήτησαν την ληξιαρχική πράξη γέννησης και είπαν ότι θα το περάσουν και το ΑΜΚΑ. Για τον οπεκα και την αίτηση με το μήνυμα λάθους δεν ήξερε η υπάλληλος.  :/  Λες απλά να θέλει λίγο χρόνο (πχ μερικές μέρες) μέχρι να ενημερωθεί κι ο ΑΜΚΑ ? 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρασαν τον αμκα μπες να ξανά προσπαθήσεις να κανείς αίτηση. Είναι τα κουλά τους τα συστήματά που για να λειτουργήσουν θέλουν χρόνο. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Αφού πέρασαν τον αμκα μπες να ξανά προσπαθήσεις να κανείς αίτηση. Είναι τα κουλά τους τα συστήματά που για να λειτουργήσουν θέλουν χρόνο. 

Κλασικά δηλαδή λες Ε? Μακάρι να φτιαξει μονο του γιατί άκρη ακόμα δεν βρίσκω (μπαινω και συνεχίζει κ λέει το ίδιο) :roll:


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

@BabyGirl_A εχω κ εγω το ιδιο προβλημα μονο που εμενα δεν μ εμφανιζει ουτε τον συζυγο, τους προσθετω μονη μονη μου και γραφει οτι η σχεση δν μπορει να διασταυρωθει. Πηρα στα κεπ περασαν τα αμκα και παλι τα ιδια! Τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, BabyGirl_A είπε:

Κλασικά δηλαδή λες Ε? Μακάρι να φτιαξει μονο του γιατί άκρη ακόμα δεν βρίσκω (μπαινω και συνεχίζει κ λέει το ίδιο) :roll:

Άστο λίγες μέρες τι να σου πω.

ολα μπάχαλο. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...