Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Επίδομα 2000ευρώ γέννας


Ξένη

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Christy32 είπε:

@BabyGirl_A εχω κ εγω το ιδιο προβλημα μονο που εμενα δεν μ εμφανιζει ουτε τον συζυγο, τους προσθετω μονη μονη μου και γραφει οτι η σχεση δν μπορει να διασταυρωθει. Πηρα στα κεπ περασαν τα αμκα και παλι τα ιδια! Τι να πω..

Ο σύζυγος εσένα ανοίγει στην ίδια οικογενειακή μερίδα? Έχει πάει στην εφορια να φτιάξω την οικογενειακή σας ημερίδα ?

4 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Άστο λίγες μέρες τι να σου πω.

ολα μπάχαλο. 

Όλα όμως. Κλασικά.

Σε Ευχαριστώ @νικηαντωνια81 μου. 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω πολύ κορίτσια!! Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! Εμένα δυστυχως δεν ηταν το τυχερό του.. το επίδομα τοκετού απο το ικα τί χρειαζεται για να κάνω την αίτηση; 

Ευχαριστω πολυ.

 

Βοήθημα τοκετού ηθελα να πω. Οχι το καινούργιο της γέννησης. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Maria2891 said:

Ευχαριστω πολύ κορίτσια!! Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! Εμένα δυστυχως δεν ηταν το τυχερό του.. το επίδομα τοκετού απο το ικα τί χρειαζεται για να κάνω την αίτηση; 

Ευχαριστω πολυ.

 

Βοήθημα τοκετού ηθελα να πω. Οχι το καινούργιο της γέννησης.

Καλή σου μέρα,

 

  Από ότι κατάλαβα είχες κάποια απώλεια, λυπάμαι πολυ για αυτό. Εύχομαι την επόμενη φορά όλα να είναι καλά.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να εργάζεσαι ή αν δεν εργάζεσαι να έχεις τουλάχιστον τα 2 τελευταία χρόνια 200 ένσημα.

 

Δες εδώ

https://www.efka.gov.gr/el/epidoma-metrotetas

 

Το τμήμα παροχών του ΙΚΑ της περιοχής σου είναι το αρμόδιο.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria2891 είπε:

Ευχαριστω πολύ κορίτσια!! Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! Εμένα δυστυχως δεν ηταν το τυχερό του.. το επίδομα τοκετού απο το ικα τί χρειαζεται για να κάνω την αίτηση; 

Ευχαριστω πολυ.

 

Βοήθημα τοκετού ηθελα να πω. Οχι το καινούργιο της γέννησης. 

Καλημέρα @Maria2891 μου. Λυπαμαι που το ακούω κορίτσι μου. Σου παραθέτω παρακάτω τις πληροφορίες που χρειάζεσαι για το επίδομα (βοήθημα) τοκετού. 

Προϋποθέσεις για τη χορήγηση των επιδομάτων μητρότητας

Παράθεση

Τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας χορηγούνται στην άμεσα ασφαλισμένη μας, εφόσον:
1. Έχει πραγματοποιήσει 200 τουλάχιστον ημέρες ασφάλισης κατά τα δύο τελευταία χρόνια, τα προηγούμενα της πιθανής ημέρας τοκετού και
2. Δεν εργάζεται κατά το διάστημα της επιδότησης, δηλαδή 56 μέρες πριν τον τοκετό και 63 μερες μετά.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή στο μητρώο του ΟΑΕΔ

Παράθεση

Επίσημο έγγραφο από το οποίο θα προκύπτει ο ΑΦΜ
• Λογαριασμό ΔΕΚΟ ή εταιρείας σταθερής τηλεφωνίας, ή αντίγραφο συμφωνητικού μίσθωσης κατοικίας, κατατεθειμένου στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.
• Παραστατικό ταυτοπροσωπίας σε ισχύ (Δελτίο ταυτότητας, Διαβατήριο κ.λ.π.)
• Επίσημο έγγραφο από το οποίο θα προκύπτει ο ΑΜΚΑ
• Άδεια διαμονής ή εργασίας προκειμένου περί ανέργων πολιτών υπηκόων τρίτων χωρών

Δικαιολογητικά αίτησης 

Παράθεση

 •Βεβαίωση εργοδότη από την οποία θα προκύπτει η ενεργή εργασιακή σχέση κατά τη έναρξη της άδειας μητρότητας, το είδος, η μορφή, η διάρκεια της εργασιακής σχέσης, οι μηνιαίες αποδοχές, ο μέσος όρος των ωρών μερικής απασχόλησης, η ημερομηνία πρόσληψης και για συμβάσεις ορισμένου χρόνου η ημερομηνία λήξης τους καθώς και η λήψη της ετήσιας κανονικής άδειας, που ενδεχομένως χορηγήθηκε μετά την άδεια λοχείας ή της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας.

•Αντίγραφο απόφασης επιδόματος μητρότητας (κυοφορίας – λοχείας) από το ΙΚΑ – ΕΤΑΜ.

•Υπεύθυνη δήλωση της δικαιούχου από την οποία αναλαμβάνει την υποχρέωση να γνωστοποιήσει εντός 8 ημερών στην Υπηρεσία του ΟΑΕΔ οποιαδήποτε μεταβολή της εργασιακής της σχέσης καθώς τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ και τον ΑΦΜ.

•Αριθμός λογαριασμού (ΙΒΑΝ) Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδας της δικαιούχου.

•Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο (περί εργαζομένων υπηκόων τρίτων χωρών)

•Προκειμένου περί εργαζομένων υπηκόων τρίτων χωρών, οι ασφαλισμένες θα προσκομίζουν αντίγραφο άδειας διαμονής σε ισχύ ή αντίγραφο βεβαίωσης κατάθεσης αιτήματος για ανανέωση άδειας διαμονής.

Ποσό παροχής 

Παράθεση

Το ποσό της παροχής είναι ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως κάθε φορά καθορίζεται με βάση την ΕΓΣΣΕ. Ο βασικός μισθός από 14-02-2012 είναι 586,08 €. Σε περίπτωση απασχόλησης μέχρι και 4 ώρες ημερησίως ή μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά μέσο όρο στη διάρκεια του εξαμήνου που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο ποσό ισούται με το μισό του ανωτέρω καθοριζόμενου ποσού. Η αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας υπολογίζονται με βάση τα προϋπολογιζόμενα ποσά και σύμφωνα με τις διατάξεις της ισχύουσας εργατικής νομοθεσίας.

Διάρκεια επιδότησης

Παράθεση

Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, οι δε προβλεπόμενες εισφορές (20%) υπολογίζονται επί του κατά περίπτωση αναφερόμενου ποσού, από το οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά ασφαλισμένης (6,67%) και την αποδίδει στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, μαζί με την προβλεπόμενη εργοδοτική εισφορά (13,33%) που βαρύνει τον Οργανισμό. Το ποσό αυτής της παροχής θεωρείται εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες αφού καταβάλλεται από τον «εργοδότη» ΟΑΕΔ αντί μισθού περιοδικά, όμως σύμφωνα με την ΠΟΛ.1193/3-10-2012 δε φορολογείται

Ελπίζω να βοήθησαν. Αν χρειαστείς κάτι άλλο στην διάθεση σου 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Christy32 είπε:

Για την οικογενειακη μεριδα που μου εγραψες πιο πανω. Το αφμ του παιδιου ειναι προαιρετικο.

Αααα οκ ! Συγγνώμη αλλά απ την αϋπνία δεν λειτουργεί το μυαλό μου! Για την οικογενειακή μεριδα αν δεν κάνω λάθος πας στον δήμο που ανήκετε εσύ κι ο άντρας σου (που είναι δλδ η οικογενειακή σας μερίδα) και προσθέτεις το παιδί με την ληξιαρχική πράξη Γέννησης 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BabyGirl_A είπε:

Αααα οκ ! Συγγνώμη αλλά απ την αϋπνία δεν λειτουργεί το μυαλό μου! Για την οικογενειακή μεριδα αν δεν κάνω λάθος πας στον δήμο που ανήκετε εσύ κι ο άντρας σου (που είναι δλδ η οικογενειακή σας μερίδα) και προσθέτεις το παιδί με την ληξιαρχική πράξη Γέννησης 

Καμια παρεξηγηση, στην ιδια κατασταση ειμαι κ εγω.. ααα αυτο το εχουμε κανει κανονικα και τα αμκα περασαν, αφου πηρα και κατασταση οικογενειακης καταστασης.. δεν ξερω γτ δεν διασταυρωνονται οι σχεσεις..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Christy32 είπε:

Καμια παρεξηγηση, στην ιδια κατασταση ειμαι κ εγω.. ααα αυτο το εχουμε κανει κανονικα και τα αμκα περασαν, αφου πηρα και κατασταση οικογενειακης καταστασης.. δεν ξερω γτ δεν διασταυρωνονται οι σχεσεις..

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα, κ εγώ είχα πρόβλημα με την αίτηση ηλεκτρονικά..

Το παιδί το αναγνώριζαν με ΑΜΚΑ κτλ. τον σύζυγο όμως όχι.. Επειδή ο σύζυγος μου δεν είναι Έλληνας κ η εγγραφή του στην οικογενειακή μερίδα είναι "ενδεικτική" καθώς δεν έχει δικαίωμα ψήφου κτλ. μας έβγαζε ότι υπάρχει πρόβλημα.. 

Πήγε ο σύζυγος μου σε αυτα τα κεντρα κοινότητας που λένε γιατι στα ΚΕΠ δεν αναλαμβάνουν για το επίδομα κ του δωσαν ενα χαρτί με τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομήσω.. Τα δικαιολογητικά είναι αυτά που συγχρονίζονται κ ηλεκτρονικα κάνοντας την αίτηση.. (ΑΜΚΑ παιδιου, Ε1 δικο μας, οικογενειακη κατάσταση κτλ.).. Απλά δεν μπορεί ο σύζυγος να καταθέσει την αίτηση, θα πρέπει του είπαν εγώ να πάω.. Οπότε περιμένω να παρω τον μισό σαραντισμό μέσα στην εβδομάδα κ να πάω να τα καταθέσω εγώ με τα χεράκια μου να είμαι κ σίγουρη :-P Το ηλεκτρονικό σύστημα δεν ξέρω κατα πόσο θα στρώσει, σε όσες σας βγάζει πρόβλημα καλύτερα επισκεφτείτε τα Κέντρα Κοινότητας του Δήμου σας κ κάντε την αίτηση με τον παραδοσιακό τρόπο :-P

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Marthakat είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, κ εγώ είχα πρόβλημα με την αίτηση ηλεκτρονικά..

Το παιδί το αναγνώριζαν με ΑΜΚΑ κτλ. τον σύζυγο όμως όχι.. Επειδή ο σύζυγος μου δεν είναι Έλληνας κ η εγγραφή του στην οικογενειακή μερίδα είναι "ενδεικτική" καθώς δεν έχει δικαίωμα ψήφου κτλ. μας έβγαζε ότι υπάρχει πρόβλημα.. 

Πήγε ο σύζυγος μου σε αυτα τα κεντρα κοινότητας που λένε γιατι στα ΚΕΠ δεν αναλαμβάνουν για το επίδομα κ του δωσαν ενα χαρτί με τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομήσω.. Τα δικαιολογητικά είναι αυτά που συγχρονίζονται κ ηλεκτρονικα κάνοντας την αίτηση.. (ΑΜΚΑ παιδιου, Ε1 δικο μας, οικογενειακη κατάσταση κτλ.).. Απλά δεν μπορεί ο σύζυγος να καταθέσει την αίτηση, θα πρέπει του είπαν εγώ να πάω.. Οπότε περιμένω να παρω τον μισό σαραντισμό μέσα στην εβδομάδα κ να πάω να τα καταθέσω εγώ με τα χεράκια μου να είμαι κ σίγουρη :-P Το ηλεκτρονικό σύστημα δεν ξέρω κατα πόσο θα στρώσει, σε όσες σας βγάζει πρόβλημα καλύτερα επισκεφτείτε τα Κέντρα Κοινότητας του Δήμου σας κ κάντε την αίτηση με τον παραδοσιακό τρόπο :-P

Καλημέρα Μαρθα μου !!!!! Τι κάνετε????? Πώς είστε εσύ και το μπεμπακι? 

Κι εμένα τελικά το ίδιο μου είπαν. Να πάω αυτοπροσώπως στο κέντρο κοινότητας του δήμου μου. Ωστόσο Δεν μου είπαν τι δικαιολογητικά να έχω μαζί οπότε θα πάρω ένα τηλ πρώτα να επιβεβαιώσω τα πάντα και μετά ένα γνήσιο της υπογραφής στον άντρα μου να πάει εκείνος. Δεν το ρισκάρω τώρα με τις ιώσεις να πάω να κλειστώ μέσα στα γραφεία τους .. 

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω... αναφέρεις για τον μισό σαραντισμο.. θέλεις να μου πεις περισσότερες πληροφορίεςγιατί κι εγώ μαζί σου είμαι και δεν έχω ιδέα! Είναι στις 20ημ, οκ, πρέπει να κάνω κάτι? Φωνάζω πχ ιερέα στο σπίτι για να μας διαβάσει ευχή? Κι αν ναι, πληρώνω κάτι τον ιερέα? Η μισή ευχή έχει να κάνει καθαρά με θρησκευτικούς λόγους σωστά? 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BabyGirl_A είπε:

Καλημέρα Μαρθα μου !!!!! Τι κάνετε????? Πώς είστε εσύ και το μπεμπακι? 

Κι εμένα τελικά το ίδιο μου είπαν. Να πάω αυτοπροσώπως στο κέντρο κοινότητας του δήμου μου. Ωστόσο Δεν μου είπαν τι δικαιολογητικά να έχω μαζί οπότε θα πάρω ένα τηλ πρώτα να επιβεβαιώσω τα πάντα και μετά ένα γνήσιο της υπογραφής στον άντρα μου να πάει εκείνος. Δεν το ρισκάρω τώρα με τις ιώσεις να πάω να κλειστώ μέσα στα γραφεία τους .. 

Κορίτσι μου να σε ρωτήσω... αναφέρεις για τον μισό σαραντισμο.. θέλεις να μου πεις περισσότερες πληροφορίεςγιατί κι εγώ μαζί σου είμαι και δεν έχω ιδέα! Είναι στις 20ημ, οκ, πρέπει να κάνω κάτι? Φωνάζω πχ ιερέα στο σπίτι για να μας διαβάσει ευχή? Κι αν ναι, πληρώνω κάτι τον ιερέα? Η μισή ευχή έχει να κάνει καθαρά με θρησκευτικούς λόγους σωστά? 

Καλημέρα, ναι καθαρά για Θρησκευτικούς λόγους κ προλήψεις που κάτι ξέραν οι γιαγιάδες μας:)

Στις 20 μερες μπορεις να φωναξεις ιερεα στο σπιτι να σου δώσει ευχή κ σε σενα κ στο μωρό κ ουσιαστικά εσύ μπορεις να βγείς απο το σπίτι χωρίς το μωρό να κάνεις κάποια δουλειά που θέλεις ή κ το με μωρό αν χρειαστεί..δινεις ότι εχεις ευχαριστηση..και στις 40 μερες πας στην εκκλησία με το μωρό παίρνεις ευχή απο τον ιερέα κ μετά πας επίσκεψη σε 3 σπίτια με το μωρό.. :)(Όλα αυτά έχουν να κάνουν με τη γλωσσοφαγιά, το κακο, την ευλογία κτλ)

Είτε τα πιστευεις κ τα κάνεις είτε όχι.. :) Εγώ ας πούμε κ με περίοδο δεν πλησιάζουν την μπέμπα και αμα πεσει ο ήλιος δεν εχω απλωμένα ρουχα του μωρού εξω κ κανεις εκτος οικογενειας δεν μπαινει σπιτι κ αν ο αντρας μου βγει έξω για καφέ κ επιστρεψει αφου πεσει ο ήλιος για να μπεί στο δωμάτιο με την μπέμπα τον θυμιατιζω πρωτα :-DΑυτά γίνονται για να μή μπαίνει το κακό στο σπίτι.. Ετσι λένε..:-D Εγω τα τηρώ παντως :grin:

Βέβαια εγω μενω κ σε μονοκατοικια με κηπο οποτε αυτες τις μερες το πρωί βγαινω με τη μικρη λιγο να τη χτυπήσει καθαρος αερας τωρα που εχει κ καλο καιρο κ κανουμε γυρω γυρω στον κηπο με το καροτσι..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marthakat είπε:

Καλημέρα, ναι καθαρά για Θρησκευτικούς λόγους κ προλήψεις που κάτι ξέραν οι γιαγιάδες μας:)

Στις 20 μερες μπορεις να φωναξεις ιερεα στο σπιτι να σου δώσει ευχή κ σε σενα κ στο μωρό κ ουσιαστικά εσύ μπορεις να βγείς απο το σπίτι χωρίς το μωρό να κάνεις κάποια δουλειά που θέλεις ή κ το με μωρό αν χρειαστεί..δινεις ότι εχεις ευχαριστηση..και στις 40 μερες πας στην εκκλησία με το μωρό παίρνεις ευχή απο τον ιερέα κ μετά πας επίσκεψη σε 3 σπίτια με το μωρό.. :)(Όλα αυτά έχουν να κάνουν με τη γλωσσοφαγιά, το κακο, την ευλογία κτλ)

Είτε τα πιστευεις κ τα κάνεις είτε όχι.. :) Εγώ ας πούμε κ με περίοδο δεν πλησιάζουν την μπέμπα και αμα πεσει ο ήλιος δεν εχω απλωμένα ρουχα του μωρού εξω κ κανεις εκτος οικογενειας δεν μπαινει σπιτι κ αν ο αντρας μου βγει έξω για καφέ κ επιστρεψει αφου πεσει ο ήλιος για να μπεί στο δωμάτιο με την μπέμπα τον θυμιατιζω πρωτα :-DΑυτά γίνονται για να μή μπαίνει το κακό στο σπίτι.. Ετσι λένε..:-D Εγω τα τηρώ παντως :grin:

Βέβαια εγω μενω κ σε μονοκατοικια με κηπο οποτε αυτες τις μερες το πρωί βγαινω με τη μικρη λιγο να τη χτυπήσει καθαρος αερας τωρα που εχει κ καλο καιρο κ κανουμε γυρω γυρω στον κηπο με το καροτσι..

Μαρθα μου Σε ευχαριστώ πολύ!!!!! Κατάλαβα λοιπόν τι παίζει με τον σαραντισμο.. Να σαι καλά!!!!!! ♡ 

Ύ.γ. τυχερές που έχετε κήπο, αγαπω κήπους! 

  • Μου αρέσει 1

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.. σας γράφω για να σας πω ότι τελικά βρήκαμε άκρη και το πήραμε το επίδομα (στα χαρτιά ακόμα βέβαια..  Τέλος Μαρτίου θα μπει!)

@Christy32 μου επειδή θυμάμαι κι εσένα είχε θέμα η αίτηση online λόγω του άντρα σου .. Εγώ έπρεπε να πάω από εκεί τελικά και να την κάνω στο γραφείο η ίδια. (Η με εξουσιοδότηση και την ταυτότητα μου ο άντρας μου) 

Κορίτσια αν κάποια άλλη έχει το ίδιο θέμα (κόλλημα με την αίτηση online) πας στο γραφείο "κέντρο κοινότητας" της περιοχής σου και κάνεις την αίτηση αυτοπροσώπως. 

Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται:

1. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης 

2. Ληξιαρχική πράξη γέννησης 

3. Έγγραφο που να αναγράφεται το ΑΜΚΑ του παιδιού 

4. Έγγραφο που να αναγράφεται το iban του τραπεζικού λογαριασμού που είναι δηλωμένο στην εφορία 

5. Εξουσιοδότηση (αν πάει ο σύζυγός)

6. Ταυτότητα (αν πάει ο σύζυγός θέλει και τις δυο ταυτότητες) 

7. Τελευταια φορολογική δηλωση (2018 αυτή τη στιγμή μέχρι να γίνουν οι φετινές) και των δύο γονιών. 

Αυτά μας ζήτησαν εμάς τουλάχιστον!  

  • Ευχαριστώ 2

lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...