Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      @Eflenew καλησπέρααααααα κορίτσια ακούσαμε κανονικά το μωράκι μασ 127 παλμούς 6 εβδομάδων και 1 ημέρας σασ ψέμα κάθομαι και το ακούω από εκείνη την ώρα στο κινητό. Το κακό είναι ότι έχει μικρή αποκόλληση γι'αυτό και είχε καφέ εχτές σήμερα βέβαια δεν έχει. Η γυναίκα μου θέλει να πάει για δουλειά γιατί δεν μπορεί να πάρει άδεια (δασκάλα) και έχω τρελαθεί δεν θέλω να πάει κάτι άσχημα.

      Οι αποκολλησεις είναι συχνές κυρίως στην αρχή της εγκυμοσυνης αλλα θέλουν προσοχή και ξεκούραση. Αν ο γιατρός της είπε ξάπλα για λίγες μέρες πρέπει να ξεκουραστει. Τι θα πει δε μπορεί να πάρει άδεια? Όλοι δικαιούμαστε αναρρωτική σε τέτοιες περιπτώσεις και αν είναι πολλές μέρες και περάσει επιτροπή στην εγκρίνουν απευθείας. Έναν υπέρηχο θέλει και μια γνωμάτευση γιατρού. Και αναπληρώτρια να είναι μπορεί να πάρει αναρρωτική, δεν ξέρω μόνο αν θα μετράνε τα μόρια της για τις μέρες αναρρωτικής. Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να το ρισκάρετε.

ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΜΕΙΩΣΗ ΣΕ ΤΡΙΔΥΜΑ Η ΟΧΙ?????


Recommended Posts

KALISPERA.META APO 3 EXOSOMATIKES SPERMATENXISEIS KAI MEGALO AGONA KATAFERAME KAI MEINAME EGIOS...EKEI OMOS IRTHE H KERAMIDA...TA PAIDAKIA EINAI TRIA...!!!!!AMESOS H XARA MAS METRIASTIKE KAI EXEI GINEI FOVOS META APO ORES KAI ORES DIAVASMATOS GIA TETOIES PERIPTOSEIS.....AUTH TIN STIGMH EIMASTE 12 EVDOMADON OLA VENOUN KALOS....ALLA???OPOS KATALAVENETE O TITLOS TOU THEMATOS EINAI KAI TO MEGALO EROTIMA MAS KAI EMENA KAI TIS GUNAIKAS MOU!!!MEIOSI H OXI????DEN THELO NA TO DO SIGINITIKA KAI EPIPOLEA...DEN THELOUME ME TIPOTA NA KANOUME KAPOIO LATHOS POU DEN XERO KI EGO POSO THA STIXISEI!!!!!SE PROTI PROTEREOTITA VAZO TIN GUNAIKA MOU!!!!AS MIN KANOUME POTE PAIDI AN EINAI NA PATHEI KATI.....!!!!THELO NA TO DO OSO PIO REALISTIKA GINETE....EUXARISTO EK TON PROTERON GIA TIN VOITHIA SAS!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
και εμεις για μειωση κανονικα θα παμε αλλα εχω 2 σακους και τρια εμβρια..

Καλησπέρα!

Έχετε αποφασίσει στα σίγουρα τη μείωση? Κι αν ναι ποιο θα μειώσετε το ε΄μβρυο που είναι μόνο του ή τα 2 μαζί?? Ο γιατρός σου τί λέει??

Σε ρωτάω γιατί, κι εγώ είχα τρίδυμη εγκυμοσύνη, όπως κι εσύ με 2 μονοζυγωτικά και 1 διζυγωτικό, και μου συζήταγαν κι εμένα για μείωση..

μεγάλη ιστορία..και προτείναν μείωση των 2μονοζυγωτικών. [Όταν λένε πας για μείωση., επιλέγεις να μειώσεις το/τα έμβρυο/α που είναι μακριά από τον τράχηλο, στην δική μας περίπτωση ήταν τα δύο..]

όμως δε θέλαμε με τίποτα τη μείωση και αποφασίσαμε να συνεχίσουμε.

Γι΄αυτό αλλάξαμε και γιατρό, που να έχει εμπειρία και να μπορεί να υποστηρίξει την επιλογή μας (γιατί από ό,τι κατάλαβα πολύ λίγοι γιατροί ενθαρρύνουν να συνεχίσει μία κοπέλα την τρίδυμη κύηση, και για μένα κακώς..).

Η ιστορία μας, επαναλαμβάνω είναι μεγάλη,..

ό,τι θες ρώταμε ή και στείλε μου πμ.

Το αποτέλεσμα σε εμάς, ήταν να χαθεί το ένα μονοζυγωτικό, στην 22-23η εβδομάδα κύησης, για λόγο πάρα πολύ σπάνιο, που θα μπορούσε να συμβεί και σε μονήρη κύηση και όχι λόγω τριδύμου κυήσεως

.

Τώρα έχω πλέον τα διδυμακια μου, τα οποία είναι υγειή και καλά :P (το ένα μάλιστα το έχω αγκαλίτσα μου αυτή τη στιγμή που σου γράφω:D) και γεννησα στην 34η εβδομάδα -όχι λόγω συσπάσεων και σπάσιμο νερών- για αλλο λόγο πάλι...

Οπότε, αυτό που θέλω να σου πω, είναι ότι

α. δεν ειναι απαραίτητο μια 3δυμη κύηση να μην εξελιχθεί καλά, όπως πολλοί την καταδικάζουν..

β. σε μη επεμβατικές καταστάσεις τα πράγματα συνήθως πάνε πολύ καλύτερα, από τις επεμβατικές.

Επειδή το ψάξαμε πολύ, είδαμε και με τα μάτια μας περιπτώσεις, όπου με την επιλεκτική μείωση ο κίνδυνος μεγάλης προωρότητας είναι πολύ μεγάλος!!!

γ. Επίσης, μετά τη μείωση, τα ποσοστά επιβίωσης του/των υπολοίπου εμβρύου/εμβρύων και η έκβαση μια επιτυχούς κύησης δεν είναι τόσο μεγάλα όσο είθιστε να κυκλοφορεί , εδώ στο ίντερνετ κτλ κτλ είναι πολύ πολύ λιγότερα..

Εύχομαι να πάρετε την καλύτερη απόφαση για εσάς και τα παιδάκια σας, και ό,τι χρειαστείς επικοινώνησε μαζί μου! Έχω να σου προτείνω πολύ καλό γιατρό γυναικολόγο σε περίπτωση που αποφασίσεις να μην κάνεις μείωση και επίσης πολύ καλό υπερηχίατρο.

Τέλος, να σου πώ ειλικρινά και μέσα από την καρδιά μου ότι παρόλο που δεν ευχαριστήθηκα ειδικά από ένα σημείο κι έπειτα την εγκυμοσύνη μου, εάν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο ξανά, πάλι τις ίδιες αποφάσεις και επιλογές θα έκανα !!

Καλή τύχη εύχομαι! :P

  • Μου αρέσει 1

 

Ένα παιδί μπορεί να διδάξει σε έναν ενήλικο τρία πράγματα: να είναι ευτυχισμένος χωρίς ιδιαίτερο λόγο, να είναι πάντα απασχολημένος με κάτι και να ξέρει να απαιτεί με όλη του τη δύναμη αυτό που θέλει.

Paulo Coelho

Link to comment
Share on other sites

anell σε ποια βδομαδα εισαι?

duckface να σου ζησουν τα παιδακια σου να΄ναι γερα και καλοτυχα!

Εχω και γω 3 εμβρυα σε 3 σακους και διανυω την ενατη εβδομαδα. Προς το παρον ολα εξελισονται καλα αλλα κανεις δεν μπορει να μου εγγυηθει το ιδιο για το μελλον. ετσι και μεις σκεφτομαστε την μειωση και ειδικα μετα την τελευταια συζητηση με το γιατρο (ο οποιος δεν ειναι αντιθετος στα τριδυμα). μια εγκυμοσυνη εχει πολλους κινδυνους ποσο μαλλον μια πολυδιμη... μακαρι να μην ειχαμε ερθει σε αυτη τη δυσκολη θεση.


p1Utp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 χρόνια μετά...
On 3/2/2012 at 12:53 ΜΜ, moritsa είπε:

anell σε ποια βδομαδα εισαι?

duckface να σου ζησουν τα παιδακια σου να΄ναι γερα και καλοτυχα!

Εχω και γω 3 εμβρυα σε 3 σακους και διανυω την ενατη εβδομαδα. Προς το παρον ολα εξελισονται καλα αλλα κανεις δεν μπορει να μου εγγυηθει το ιδιο για το μελλον. ετσι και μεις σκεφτομαστε την μειωση και ειδικα μετα την τελευταια συζητηση με το γιατρο (ο οποιος δεν ειναι αντιθετος στα τριδυμα). μια εγκυμοσυνη εχει πολλους κινδυνους ποσο μαλλον μια πολυδιμη... μακαρι να μην ειχαμε ερθει σε αυτη τη δυσκολη θεση.

Κορίτσια καλησπέρα!

Κυοφορω και εγώ τριδυμα και είναι μπροστά στο τεράστιο δίλημμα μειωση η Όχι?

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω και εγώ αγχωθεί πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα.

Υπάρχει κάποια κοπέλα με τρίδυμα που να είχε το δίλημμα της επιλεκτικής μείωσης;

Έχετε κάποιον γιατρό να προτείνετε που να παρακολουθεί τέτοιες κυήσεις υψηλού κινδύνου;

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...