Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Σαλπιγγογραφία


amimoni

Recommended Posts

Γειά σας, θα ήθελα όσες κοπέλες μπορούν να με κατατοπίσουν στο θέμα της σαλπιγγογραφίας. Πρόκειται να κάνω την εξέταση, αλλά είμαι λίγο μπερδεμένη. Απ' ότι είδα υπάρχουν 2 είδη, αυτή που γίνεται με ακτινογραφίες και αυτή που γίνεται με υπερήχους. Είχα αποφασίσει να κάνω αυτή με τους υπερήχους λόγω του ότι είναι ανώδυνη κι επειδή διάβασα ότι αυξάνει την πιθανότητα για φυσική σύλληψη τους επόμενους μήνες. Μετά όμως διάβασα ψάχνοντας στο διαδίκτυο ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστη όσο η κλασική που γίνεται με σκιαγραφικό. Παρακαλώ λοιπόν, όσες κοπέλες έχουν εμπειρία είτε από τη μια μέθοδο είτε από την άλλη να μου δώσουν τα φώτα τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ ακριβώς έτσι σκεφτόμουν. Όμως ο γιατρός μου, μου πρότεινε να κάνω καλύτερα την κλασική για να είμαι σίγουρη. Την έκανα λοιπόν σήμερα και πήγαν όλα πολύ καλά.. Δεν πονεσα καθόλου πραγματικά!! Την έκανα στο Λητώ. Είχα διαβάσει τα τέρατα και είχα πάρα πάρα πολύ άγχος. Οι άνθρωποι όμως εκεί ήταν πολύ πολύ καλοί, ευγενικοί και βοηθητικοί. Καλή επιτυχία σου εύχομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κι εγώ στο Λητώ έχω σκοπό να πάω για την κλασική. Είχες πάρει κάποιο παυσίπονο πριν; Και κάτι τελευταίο, τα αποτελέσματα τα παίρνεις την ίδια μέρα; 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω σημερα εχω ραντεβου στις 7...εγω ειμαι επαρχια βεβαια οχι στο Λητω που θα πας εσυ αλλα θα μπω το βραδυ να σου γραψω πως ηταν σαν εμπειρια κ αν βγαινουν αμεσως τα αποτελεσματα...


nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Nioki είπε:

Γειά σας, θα ήθελα όσες κοπέλες μπορούν να με κατατοπίσουν στο θέμα της σαλπιγγογραφίας. Πρόκειται να κάνω την εξέταση, αλλά είμαι λίγο μπερδεμένη. Απ' ότι είδα υπάρχουν 2 είδη, αυτή που γίνεται με ακτινογραφίες και αυτή που γίνεται με υπερήχους. Είχα αποφασίσει να κάνω αυτή με τους υπερήχους λόγω του ότι είναι ανώδυνη κι επειδή διάβασα ότι αυξάνει την πιθανότητα για φυσική σύλληψη τους επόμενους μήνες. Μετά όμως διάβασα ψάχνοντας στο διαδίκτυο ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστη όσο η κλασική που γίνεται με σκιαγραφικό. Παρακαλώ λοιπόν, όσες κοπέλες έχουν εμπειρία είτε από τη μια μέθοδο είτε από την άλλη να μου δώσουν τα φώτα τους.

Δεν είναι αξιόπιστη αυτή με τους υπερήχους. Επίσης δεν την δέχεται και η επιτροπή του ΕΟΠΥΥ για την έγκριση των φαρμάκων της εξωσωματικής αν χρειαστεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Neli83 είπε:

Κ εγω σημερα εχω ραντεβου στις 7...εγω ειμαι επαρχια βεβαια οχι στο Λητω που θα πας εσυ αλλα θα μπω το βραδυ να σου γραψω πως ηταν σαν εμπειρια κ αν βγαινουν αμεσως τα αποτελεσματα...

Ok, θα περιμένω. Ευχαριστώ! 

Just now, alina80 είπε:

Δεν είναι αξιόπιστη αυτή με τους υπερήχους. Επίσης δεν την δέχεται και η επιτροπή του ΕΟΠΥΥ για την έγκριση των φαρμάκων της εξωσωματικής αν χρειαστεί. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Nioki είπε:

Γειά σας, θα ήθελα όσες κοπέλες μπορούν να με κατατοπίσουν στο θέμα της σαλπιγγογραφίας. Πρόκειται να κάνω την εξέταση, αλλά είμαι λίγο μπερδεμένη. Απ' ότι είδα υπάρχουν 2 είδη, αυτή που γίνεται με ακτινογραφίες και αυτή που γίνεται με υπερήχους. Είχα αποφασίσει να κάνω αυτή με τους υπερήχους λόγω του ότι είναι ανώδυνη κι επειδή διάβασα ότι αυξάνει την πιθανότητα για φυσική σύλληψη τους επόμενους μήνες. Μετά όμως διάβασα ψάχνοντας στο διαδίκτυο ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστη όσο η κλασική που γίνεται με σκιαγραφικό. Παρακαλώ λοιπόν, όσες κοπέλες έχουν εμπειρία είτε από τη μια μέθοδο είτε από την άλλη να μου δώσουν τα φώτα τους.

Καλησπερα και καλη επιτυχια. Εγω ειχα κανει την κλασσικη στο Ιασω, πριν περασω επιτροπη εξωσωματικης. Την ωρα που εγχύεται το σκιαγραφικο, ενιωσα εναν εντονο πονο σαν περιοδου (λιγο πιο οξυ) για λιγα λεπτακια, εσφιξα τα δοντια και συνεχισα. Η γιατρος που μου την εκανε, μου ειπε οτι πολλα κοριτσια κουνιουνται λογω του πονου κι αναγκαστικα επαναλαμβανεται η διαδικασια και γι αυτο ταλαιπωριουνται παραπανω. Εγω καπου το ειχα διαβασει και καθισα αγαλμα. Τελος, να τονισω οτι εαν οι σαλπιγγες ειναι φραγμενες, μου ειπε οτι συνηθως ειναι πιο επωδυνη. Οποτε παιζει κι αυτο καποιο ρολο. Στην περιπτωση μου, δεν ειχα τετοιο προβλημα, οποτε πιθανον γι αυτο το λογο μου φανηκε πιο υποφερτη. Τα αποτελεσματα τα παιρνεις επι τοπου μετα απο λιγη ωρα. Ενοχληση δεν είχα την υπολοιπη μερα.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Nioki είπε:

Γειά σας, θα ήθελα όσες κοπέλες μπορούν να με κατατοπίσουν στο θέμα της σαλπιγγογραφίας. Πρόκειται να κάνω την εξέταση, αλλά είμαι λίγο μπερδεμένη. Απ' ότι είδα υπάρχουν 2 είδη, αυτή που γίνεται με ακτινογραφίες και αυτή που γίνεται με υπερήχους. Είχα αποφασίσει να κάνω αυτή με τους υπερήχους λόγω του ότι είναι ανώδυνη κι επειδή διάβασα ότι αυξάνει την πιθανότητα για φυσική σύλληψη τους επόμενους μήνες. Μετά όμως διάβασα ψάχνοντας στο διαδίκτυο ότι δεν είναι τόσο αξιόπιστη όσο η κλασική που γίνεται με σκιαγραφικό. Παρακαλώ λοιπόν, όσες κοπέλες έχουν εμπειρία είτε από τη μια μέθοδο είτε από την άλλη να μου δώσουν τα φώτα τους.

Να κανεις την κλασικη γτ βοηαθει κιολας. σου καθαριζει καπως τις σαλπιγγες  κ μετα μενεις πιο ευκολα εγκυος . εγω εμεινα στον ιδιο μηνα . κ δεν ποναει . προληπτικα μπορεις να παρεις buscopan


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...η εμπειρια μου ηταν πολυ καλη... πονος για δευτερολεπτα...σαν περιοδου... κραταει τοσο λιγη ωρα η εξεταση που μεχρι να ξαπλωσεις σε 5 λεπτα εισαι ορθια... κοριτσια οσες ειστε κοντα στην Λαρισα σας προτεινω με κλειστα ματια τον κο Σιμσιρη....καταπληκτικος ανθρωπος κ επαγγελματιας...τα αποτελεσματα βγαινουν αμεσως....


nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Neli83 είπε:

Λοιπον...η εμπειρια μου ηταν πολυ καλη... πονος για δευτερολεπτα...σαν περιοδου... κραταει τοσο λιγη ωρα η εξεταση που μεχρι να ξαπλωσεις σε 5 λεπτα εισαι ορθια... κοριτσια οσες ειστε κοντα στην Λαρισα σας προτεινω με κλειστα ματια τον κο Σιμσιρη....καταπληκτικος ανθρωπος κ επαγγελματιας...τα αποτελεσματα βγαινουν αμεσως....

Α, ωραία! Έχω αρχίσει να χαλαρώνω λίγο με αυτά που μου λέτε, γιατί στην αρχή είχα αγχωθεί πολύ για την συγκεκριμένη εξέταση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nioki είπε:

Α, ωραία! Έχω αρχίσει να χαλαρώνω λίγο με αυτά που μου λέτε, γιατί στην αρχή είχα αγχωθεί πολύ για την συγκεκριμένη εξέταση. 

Ναι κ εγω ειχα διαβασει τοσα πολλα κ φοβομουνα παρα πολυ... πηρα τηλ για το ραντεβου κ μου λεει σου υποσχομαι δεν θα πονεσεις καθολου...!!  (Ναι καλα...λεω απο μεσα μου).. κ οντως.... το σημαντικο ειναι οτι γινονται ολα πολυ γρηγορα...μην φοβασαι καθολου...


nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλησπερα και καλη επιτυχια. Εγω ειχα κανει την κλασσικη στο Ιασω, πριν περασω επιτροπη εξωσωματικης. Την ωρα που εγχύεται το σκιαγραφικο, ενιωσα εναν εντονο πονο σαν περιοδου (λιγο πιο οξυ) για λιγα λεπτακια, εσφιξα τα δοντια και συνεχισα. Η γιατρος που μου την εκανε, μου ειπε οτι πολλα κοριτσια κουνιουνται λογω του πονου κι αναγκαστικα επαναλαμβανεται η διαδικασια και γι αυτο ταλαιπωριουνται παραπανω. Εγω καπου το ειχα διαβασει και καθισα αγαλμα. Τελος, να τονισω οτι εαν οι σαλπιγγες ειναι φραγμενες, μου ειπε οτι συνηθως ειναι πιο επωδυνη. Οποτε παιζει κι αυτο καποιο ρολο. Στην περιπτωση μου, δεν ειχα τετοιο προβλημα, οποτε πιθανον γι αυτο το λογο μου φανηκε πιο υποφερτη. Τα αποτελεσματα τα παιρνεις επι τοπου μετα απο λιγη ωρα. Ενοχληση δεν είχα την υπολοιπη μερα.

Καλησπέρα! Κι εγώ την κλασική θα κάνω τελικά, αν και αρχικά είχα κλείσει ραντεβού για την άλλη. Με νευρίασαν κιόλας στο συγκεκριμένο κέντρο γιατί επέμεναν να την κάνω την 14η μέρα, ενώ απ' ότι ξέρω γίνεται μέχρι την 10η. Πολύ χρήσιμη η πληροφορία που μου έδωσες να ξέρω ότι σε περίπτωση που νιώσω πόνο να μείνω ακίνητη. Αλλά μάλλον δεν θα νιώσω κάτι, μου είπαν μια ώρα πριν να πάρω 2 buscopan (νομίζω θα πάρω ένα μόνο). Σε ευχαριστώ πολύ! 

Just now, Neli83 είπε:

Ναι κ εγω ειχα διαβασει τοσα πολλα κ φοβομουνα παρα πολυ... πηρα τηλ για το ραντεβου κ μου λεει σου υποσχομαι δεν θα πονεσεις καθολου...!!  (Ναι καλα...λεω απο μεσα μου).. κ οντως.... το σημαντικο ειναι οτι γινονται ολα πολυ γρηγορα...μην φοβασαι καθολου...

Αχ, να είσαι καλά! Θα κοιμηθώ ήρεμη σήμερα! 

5 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Να κανεις την κλασικη γτ βοηαθει κιολας. σου καθαριζει καπως τις σαλπιγγες  κ μετα μενεις πιο ευκολα εγκυος . εγω εμεινα στον ιδιο μηνα . κ δεν ποναει . προληπτικα μπορεις να παρεις buscopan

Πολύ ευχάριστο αυτό, μακάρι να τύχει και σ' εμένα! Κι εμένα μου συνέστησαν να πάρω 2 buscopan μια ώρα πριν. Αλλά σκέφτομαι να πάρω ένα μόνο, μου φαίνονται υπερβολικά τα 2. Σ' ευχαριστώ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...