Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Lila ki είπε:

      Δεν έχω ιδέα θεωρώ είναι από τα φάρμακα πως και οι συναισθηματικές μεταπτώσεις ίσως είναι από αυτό … εσυ έκανες άλλο τεστ ;

      Όλα να πάνε καλα !!!! Να είστε έτοιμοι για την εξωσωματική !

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, magda15 είπε:

Γεια σας βρε κορίτσια!

Μια απ τα ίδια κι εμεις. Ολη τη μέρα ήσυχη και με το που μπαινει το απογευμα μέχρι να ξανάρθει το πρωι.. πολεμος!! Χτες επιτέλους κατάφερα να κοιμηθώ σπαστά ενα τρίωρο και μου ελειπε τοσος υπνος που νιωθω λες και κοιμηθηκα 10 ωρες, τωρα ειμαι ντουρασελ!! Υπομονή, θα βρούμε τα πατήματά μας.. 

@fairy-mary με το καλό!! Εμένα ο θηλασμός με δυσκολεψε παρα πολύ και στο μαιευτηριο η κάθε μαια μου ελεγε κι απο κατι αλλο με αποτελεσμα να υπάρχει τεραστια σύγχυση και να πονάω φοβερα σε καθε θηλασμό. Εν τέλει, ηρθε να μας δει συμβουλος θηλασμου που εντοπισε και το ζητημα μας. Η μικρή ειχε κοντους χαλινους και δεν μπορουσε να πιασει καλα τη θηλη, οποτε κι εμενα με τραυματιζε μέχρι που επαθα μαστιτιδα κι η ιδια εχασε πολυ βαρος γιατι δεν τρεφοταν σωστά. Αφου εντοπισαμε το πρόβλημα, καυτηριασε παιδοχειρουργος τους χαλινους και πλέον είμαστε πολυ πολυ καλυτερα, θηλαζω χωρις να υποφερω κι η μικρη σιγα σιγα παιρνει τα πανω της απο αποψη βαρους. Ολα αυτά τα λεω για να καταληξω στο οτι αν αντιμετωπίσεις οποιαδηποτε δυσκολια με τον θηλασμο, υπαρχουν σχεδόν παντου πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου που μπορουν να σε καθοδηγησουν σωστά. Μακαρι να μη χρειαστεί και να το βρείτε αμέσως. Σε καθε περιπτωση και για να μην αγχωνεσαι, λύση υπάρχει :)

Ετσι ειναι κοιμασαι δυο ωρες κ νοιωθεις ευτυχια χαχα!! Παλι καλα που εντοπισατε το προβλημα κ τωρα θα βρειτε ρυθμους.κ εμενα τα ιδια οι μαιες,η μια ελεγε απο ενα τεταρτο στο καθε στηθος,αλλη ελεγε χωρις ρολοι αναλογως την ορεξη του μωρου. Οτι να ναι δηλαδη

  • Μου αρέσει 2

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!

χαθηκα γιατί όπως καταλαβαίνετε είναι κάπως αρκετο το τρεξιμο..

εχω ένα θέμα κ θα ήθελα τη βοήθεια οποίας μπορεί να βοηθήσει ..λοιπόν βγήκα τη Δευτέρα από το νοσοκομείο δλδ δυο μέρες μετά την καισαρική..στο νοσοκομείο δυστυχώς δεν είχα καμία βοήθεια από μαίες για θηλασμό κ δεν είχα κ κάποια δίκη μου μαια δυστυχώς..οποτε δε θηλασω καθόλου..την έβαζα στο στήθος αλλά δε το έπιανε κ μετά εκνευριζοταν πολύ κ ούρλιαζε ..

να μη τα πολυλογώ ως τώρα συμπλήρωμα τρώει κ καμία ρουφηξιά από το στήθος αλλά θέλω να θηλασω και δε ξέρω κ τι να κάνω γιατί το στήθος αρχίζει κ βαραίνει..βγάζω με το χέρι ελάχιστο κ με ένα χειροκίνητο θηλαστρο..αλλά ελάχιστα πράγματα..θα βοηθούσε αν έπαιρνα ηλεκτρικό θηλαστρο;η ηλεκτρικό νοσοκομειακο;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sousamaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

χαθηκα γιατί όπως καταλαβαίνετε είναι κάπως αρκετο το τρεξιμο..

εχω ένα θέμα κ θα ήθελα τη βοήθεια οποίας μπορεί να βοηθήσει ..λοιπόν βγήκα τη Δευτέρα από το νοσοκομείο δλδ δυο μέρες μετά την καισαρική..στο νοσοκομείο δυστυχώς δεν είχα καμία βοήθεια από μαίες για θηλασμό κ δεν είχα κ κάποια δίκη μου μαια δυστυχώς..οποτε δε θηλασω καθόλου..την έβαζα στο στήθος αλλά δε το έπιανε κ μετά εκνευριζοταν πολύ κ ούρλιαζε ..

να μη τα πολυλογώ ως τώρα συμπλήρωμα τρώει κ καμία ρουφηξιά από το στήθος αλλά θέλω να θηλασω και δε ξέρω κ τι να κάνω γιατί το στήθος αρχίζει κ βαραίνει..βγάζω με το χέρι ελάχιστο κ με ένα χειροκίνητο θηλαστρο..αλλά ελάχιστα πράγματα..θα βοηθούσε αν έπαιρνα ηλεκτρικό θηλαστρο;η ηλεκτρικό νοσοκομειακο;

Καλημέρα κορίτσια !!!

Δεν είμαι ειδική ,άσχετη με θεωρώ ,θα σου πω όμως τι μου είπαν !καλα κανεις κ βγάζεις με το χέρι για να μην μένει μέσα κ πάθεις μαστίτιδα !λοιπον ,μου είπαν ότι το νοσοκομειακό είναι καλύτερο απολα ,εγώ βέβαια χρησιμοποίησα μινι ηλεκτρικό κ είναι πολύ καλό !προσπαθησε να κανεις κ ζεστές κομπρέσες στο στήθος η ζεστό μπάνιο κ μαλάξεις !οσο την βάζεις στο στήθος τόσο πιο πολύ θα αυξάνεται η παραγωγή σου !καθε φορά που θα θέλει ,,,δωστην λίγο στήθος κ μετά συμπλήρωμα !εαν το συνεχίσεις με αυτό το ρυθμό ,,,θα φτάσεις σε σημείο πιστεύω ν τρώει μόνο από εσένα!οπως λέει κ η μαγδα μπορείς να ρωτήσεις κάποιο σύμβουλο θηλασμού εάν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις !θελει υπομονη ,,,αλλα αφου το θελεις ,,,θα τα πας καλα !!καλη συνεχεια ευχομαι !!!!

υγ σημασια έχει ,ειπαμε ,να τρώει !ειτε μητρικό είτε ξένο !

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Sousamaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

χαθηκα γιατί όπως καταλαβαίνετε είναι κάπως αρκετο το τρεξιμο..

εχω ένα θέμα κ θα ήθελα τη βοήθεια οποίας μπορεί να βοηθήσει ..λοιπόν βγήκα τη Δευτέρα από το νοσοκομείο δλδ δυο μέρες μετά την καισαρική..στο νοσοκομείο δυστυχώς δεν είχα καμία βοήθεια από μαίες για θηλασμό κ δεν είχα κ κάποια δίκη μου μαια δυστυχώς..οποτε δε θηλασω καθόλου..την έβαζα στο στήθος αλλά δε το έπιανε κ μετά εκνευριζοταν πολύ κ ούρλιαζε ..

να μη τα πολυλογώ ως τώρα συμπλήρωμα τρώει κ καμία ρουφηξιά από το στήθος αλλά θέλω να θηλασω και δε ξέρω κ τι να κάνω γιατί το στήθος αρχίζει κ βαραίνει..βγάζω με το χέρι ελάχιστο κ με ένα χειροκίνητο θηλαστρο..αλλά ελάχιστα πράγματα..θα βοηθούσε αν έπαιρνα ηλεκτρικό θηλαστρο;η ηλεκτρικό νοσοκομειακο;

Κοριτσι Μ θα συμφωνήσω κ εγώ σε όλα με τη Δήμητρα.. Είχα ακριβώς τ ίδιο θέμα.. Με πολυ υπομονή κ επιμονή τη προσπαθουσα Γ μια ώρα σχεδόν πρωτα ν πιασει στήθος αυτή η καημένη έκλαιγε γοερά αλλά πρεπει ν είσαι λίγο σκληρή.. Γτ έμαθε στην γρήγορη ροή.. Έτσι λοιπόν αν δεν τ κατάφερνα έδινα μετά μπουκάλι.. Μετά από 10 μέρες ως δια μαγείας έπιασε κ τωρα τρώει σχεδόν από εμένα.. Να τ βγάζεις κ ν κανεις κ κομπρεσες , εμένα έμεινε σε ένα γευμα μόνο μέσα κ τ πρωι ξυπνησα τουμπανο με απίστευτο πονο... Θηλαστρο πηρα ηλεκτρονικό της  cangaroo εγώ.. Αν τ θέλεις πολυ παλεψε το:-D

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sousamaki said:

Καλησπέρα κορίτσια!!

χαθηκα γιατί όπως καταλαβαίνετε είναι κάπως αρκετο το τρεξιμο..

εχω ένα θέμα κ θα ήθελα τη βοήθεια οποίας μπορεί να βοηθήσει ..λοιπόν βγήκα τη Δευτέρα από το νοσοκομείο δλδ δυο μέρες μετά την καισαρική..στο νοσοκομείο δυστυχώς δεν είχα καμία βοήθεια από μαίες για θηλασμό κ δεν είχα κ κάποια δίκη μου μαια δυστυχώς..οποτε δε θηλασω καθόλου..την έβαζα στο στήθος αλλά δε το έπιανε κ μετά εκνευριζοταν πολύ κ ούρλιαζε ..

να μη τα πολυλογώ ως τώρα συμπλήρωμα τρώει κ καμία ρουφηξιά από το στήθος αλλά θέλω να θηλασω και δε ξέρω κ τι να κάνω γιατί το στήθος αρχίζει κ βαραίνει..βγάζω με το χέρι ελάχιστο κ με ένα χειροκίνητο θηλαστρο..αλλά ελάχιστα πράγματα..θα βοηθούσε αν έπαιρνα ηλεκτρικό θηλαστρο;η ηλεκτρικό νοσοκομειακο;

Καλημερα κοριτσακι μου!!! Καταρχην σιδερενια και τι καλα που ειστε σπιτακι σας!!!

Θα συμφωνησω με τη Δημητρουλα και το Δεσποινακι μας! Ξεκινας με στηθος και καλο ειναι να δινεις το ενα και μετα το αλλο. Εμενα στο μαιευτηριο ειχαν πει 20+20 λεπτα αλλα εαν κλαιει πολυ ισως το κανεις 10+10 ή 5+5 και σιγα σιγα να αυξανεις! Μολις πιει απο το στηθος αν δεις οτι πειναει ακομη δωσε συμπληρωμα. Θελει υπομονη στην αρχη βεβαια αυτο και συνεχεια να τη βαζει στο στηθος! Το θηλαστρο δυστυχως δεν ειναι αντιπροσωπευτικο στο ποσο γαλα εχουμε, γιατι για καποιο λογο το σωμα ξερει οτι δεν ειναι το μωρο και δεν παραγει το ιδιο. Οποτε μη σε απασχολει που δεν βγαινει πολυ ετσι! Επισης ξερω οτι εχει και δωρεαν συμβουλους θηλασμου πχ στο φαιναρετη. Για κανε ενα τηλεφωνακι κι εκει μηπως σε βοηθησουν!!

Επισης θα πω κι εγω οτι και η Δημητρα! Εννοειται να το παλεψεις αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι καλα το μωρο και η μανουλα! Οποτε να προσπαθησεις κοριτσακι μου αλλα με ηρεμη ψυχολογια!

  • Ευχαριστώ 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Depykal said:

Καλησπερα κοριτσια μου...

Nα σας ρωτησω..τι θερμοκρασιες εχετε σπιτι σας τωρα με τα μωρακια σας;; χρησιμοποιει καμια υπνοσακο κ αν ναι ποσα tog?

Γεια σου κοριτσακι μου! Εχουμε 22 βαθμους στπ σπιτι, το βραδυ κλεινω καλοριφερ παει 19! Υπνοσακο εχουμε 2.5 tog αλλα βαζω και μια κουβερτουλα φλις απο πανω! 

  • Ευχαριστώ 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Depykal είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου...

Nα σας ρωτησω..τι θερμοκρασιες εχετε σπιτι σας τωρα με τα μωρακια σας;; χρησιμοποιει καμια υπνοσακο κ αν ναι ποσα tog?

19 με 20 μάξιμουμ

Επειδή η παοδιατρος μας είναι πολυ αυστηρή με το θέμα του λήθαργο.. 

Μια μέρα είχα 22 και η μικρή κοιμόταν όλη μέρα χωρίς να ξυπνάει

Και πηρα παιδίατρο και μου είπε, βάλε πατατουλες δίπλα στο παιδι.. Το ψήσετε μου είπε... Από τότε Μαξ 20

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Sousamaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!

χαθηκα γιατί όπως καταλαβαίνετε είναι κάπως αρκετο το τρεξιμο..

εχω ένα θέμα κ θα ήθελα τη βοήθεια οποίας μπορεί να βοηθήσει ..λοιπόν βγήκα τη Δευτέρα από το νοσοκομείο δλδ δυο μέρες μετά την καισαρική..στο νοσοκομείο δυστυχώς δεν είχα καμία βοήθεια από μαίες για θηλασμό κ δεν είχα κ κάποια δίκη μου μαια δυστυχώς..οποτε δε θηλασω καθόλου..την έβαζα στο στήθος αλλά δε το έπιανε κ μετά εκνευριζοταν πολύ κ ούρλιαζε ..

να μη τα πολυλογώ ως τώρα συμπλήρωμα τρώει κ καμία ρουφηξιά από το στήθος αλλά θέλω να θηλασω και δε ξέρω κ τι να κάνω γιατί το στήθος αρχίζει κ βαραίνει..βγάζω με το χέρι ελάχιστο κ με ένα χειροκίνητο θηλαστρο..αλλά ελάχιστα πράγματα..θα βοηθούσε αν έπαιρνα ηλεκτρικό θηλαστρο;η ηλεκτρικό νοσοκομειακο;

Σουσαμακι μου καταρχάς να ξέρεις όλα γίνονται.εγω πέρασα φάση σε αυτήν την λοχεία που έδινα μόνο συμπλήρωμα,σαν να μου κόπηκε το γάλα(από ένα σοκαριστικό γεγονός που μου συνέβη) Παρ όλα αυτά να σου πω ότι τώρα σχεδόν θηλάζω αποκλειστικά.θηλαστρο θα σου έλεγα αν μπορείς να νοικιάσεις για κάνα μήνα νοσοκομειακό διπλό της medela.ειναι το καλύτερο,αυξάνει την παραγωγή,σε αποσυμφοριζει.μετα αν θες να συνεχίσεις παίρνεις κ ένα του εμπορίου.τωρα πριν τον θηλασμό θα κάνεις ντους με πολύ ζεστό νερό κ μαλλαξεις κ πριν βάλεις το μωρό θα πιέζεις λίγο να βγει το πρώτο γάλα κ έτσι δεν θα δυσκολευτεί το μωρό.τον πρώτο καιρό είναι σύνηθες να φράζουν κάπως οι γαλακτοφόροι πόροι οπότε καλά κάνεις κ βγάζεις με το χέρι,έστω κ λίγο.οπου νιώθεις γιορμπαλακια εκεί επιμένεις με μασάζ κ ζεστές κομπρεσες.μετα τον θηλασμό κάνεις κρύες κομπρεσες.ετσι θα γλιτώσεις τις μαστιτιδες κ θα επανέλθει σιγά σιγά η παραγωγή σου.κ εννοειται το πιο σημαντικό ,ακόμα κ να δίνεις συμπλήρωμα μετά,πάντα πρώτα θα βάζεις το μωρό στήθος.εστω κ 5 λεπτά.

Εγώ έπινα στον Βασίλη κ της humana ένα φυτικό τσάι.εκανε δουλειά.αλλα πρόσεξε αν ήδη σου έρθει η παραγωγή πισω,μην υπερβάλεις με συμπληρώματα κ τσάγια γιατί μπορεί να σου δημιουργήσουν κ υπερπαραγωγή.

Όλα καλά θα πάνε.κ λίγο γαλατάκι δικό σου να δώσεις,κέρδος είναι.αλλα κ να μην σου βγει ,όλα καλά πάλι.αρκει να είσαι εσύ καλά,χαρούμενη κ το μωρό χορτατο;-)

2 ώρες πρίν, Depykal είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου...

Nα σας ρωτησω..τι θερμοκρασιες εχετε σπιτι σας τωρα με τα μωρακια σας;; χρησιμοποιει καμια υπνοσακο κ αν ναι ποσα tog?

Υπνοσακο χρησιμοποιώ 2,5 tog.ολη την μέρα έχω 22 σπίτι κ το βράδυ 21.αλλα σκέψου ότι ακόμα το καλοριφέρ δεν έχει λειτουργήσει.

Μην υπερβαλλεις με έξτρα σκεπάσματα στο μωρό ,ούτε με πολύ υψηλές θερμοκρασίες.να το ντύνεις με ο,τι φοράς εσύ συν ακόμα κάτι λένε.ενα έξτρα φανελάκι/εσωρουχακι πχ.

Η παιδιατρος μας είπε ιδανικη θερμοκρασία για σπίτι είναι 20-22.

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με το θέμα θηλασμό έχω και εγώ απορίες τον βάζω σταθερά 20 κ 20 κ μετά πίνει το αλμιρον.μεχρι τώρα όλα καλά έτσι.τωρα παρατηρώ σαν να κουράζεται στο 15 λεπτό στο στήθος κ τον παίρνει κ ο ύπνος μετά όσο κ αν προσπαθώ να τον ξυπνήσω ....κάποιες φορές τα καταφέρνω κ πίνει κ το αλμιρον κάποιες άλλες κοιμάται. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να τον βάζω μήπως λιγότερο στο στήθος να μη κουράζεται? Μήπως του φτάνει περισσότερο το δικό μου τώρα? Πάντως έχω γάλα γιατί γεμίζει γρήγορα πια το στήθος

  • Μου αρέσει 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Gogo1994 είπε:

Κορίτσια με το θέμα θηλασμό έχω και εγώ απορίες τον βάζω σταθερά 20 κ 20 κ μετά πίνει το αλμιρον.μεχρι τώρα όλα καλά έτσι.τωρα παρατηρώ σαν να κουράζεται στο 15 λεπτό στο στήθος κ τον παίρνει κ ο ύπνος μετά όσο κ αν προσπαθώ να τον ξυπνήσω ....κάποιες φορές τα καταφέρνω κ πίνει κ το αλμιρον κάποιες άλλες κοιμάται. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να τον βάζω μήπως λιγότερο στο στήθος να μη κουράζεται? Μήπως του φτάνει περισσότερο το δικό μου τώρα? Πάντως έχω γάλα γιατί γεμίζει γρήγορα πια το στήθος

Καλημέρα από εμάς!!!
Ξυπνήσαμε στο άγριο χάραμα για να φάμε και επ ευκαιρία διαβάζω τα νέα..

Γωγουλα μου εμένα μου ακούγεται σα να χορταίνει το μωρό και στο στήθος. Δεν θα κοιμόταν αλλιώς. Του δίνεις Almiron σε κάθε γεύμα; Γιατί υποθέτω θα μπορούσες να κανείς κάποια γεύματα μόνο απ το στήθος και κάποια αλλά μικτά. Αν το νιώθεις να γεμίζει σημαίνει έχεις παραγωγή. Έπειτα το στήθος όσο παίρνει ερεθισμα παράγει γάλα και το κάθε μωρό ρυθμίζει την παραγωγή ανάλογα με το ποσό χρειάζεται. Όποτε όσο περισσότερο τον βάζεις τόσο αυξάνεις την παραγωγή σου. Μια συμβουλή που μου έδωσαν εμένα είναι ότι εάν θέλεις να θηλάσεις ξεχνά τα ρολόγια και άσε το μωρό όσο θέλει να μείνει ξέρει καλύτερα ποσό γάλα χρειάζεται. Σε εμένα δούλεψε. Συζήτησε τις απορίες σου με μια μαία θα σου δώσει πολύτιμες συμβουλές (εγώ την έχω ζαλίσει) και με τον παιδίατρο σου.  Εμένα με βοήθησαν και κάποια βιβλία για το θηλασμό. Έλυσα αρκετές απορίες διαβάζοντας.

Όπως και να χει όμως σημασία έχει να βρεις τη δίκη σου χρυσή τομή και τον τρόπο που σε ικανοποιεί. Όποτε είτε θηλασμός είτε έτοιμο γαλατάκι στο τέλος σημασία έχει το μωρό να μεγαλώνει σωστά.

  • Μου αρέσει 2

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Eirini1988 είπε:

Καλημέρα από εμάς!!!
Ξυπνήσαμε στο άγριο χάραμα για να φάμε και επ ευκαιρία διαβάζω τα νέα..

Γωγουλα μου εμένα μου ακούγεται σα να χορταίνει το μωρό και στο στήθος. Δεν θα κοιμόταν αλλιώς. Του δίνεις Almiron σε κάθε γεύμα; Γιατί υποθέτω θα μπορούσες να κανείς κάποια γεύματα μόνο απ το στήθος και κάποια αλλά μικτά. Αν το νιώθεις να γεμίζει σημαίνει έχεις παραγωγή. Έπειτα το στήθος όσο παίρνει ερεθισμα παράγει γάλα και το κάθε μωρό ρυθμίζει την παραγωγή ανάλογα με το ποσό χρειάζεται. Όποτε όσο περισσότερο τον βάζεις τόσο αυξάνεις την παραγωγή σου. Μια συμβουλή που μου έδωσαν εμένα είναι ότι εάν θέλεις να θηλάσεις ξεχνά τα ρολόγια και άσε το μωρό όσο θέλει να μείνει ξέρει καλύτερα ποσό γάλα χρειάζεται. Σε εμένα δούλεψε. Συζήτησε τις απορίες σου με μια μαία θα σου δώσει πολύτιμες συμβουλές (εγώ την έχω ζαλίσει) και με τον παιδίατρο σου.  Εμένα με βοήθησαν και κάποια βιβλία για το θηλασμό. Έλυσα αρκετές απορίες διαβάζοντας.

Όπως και να χει όμως σημασία έχει να βρεις τη δίκη σου χρυσή τομή και τον τρόπο που σε ικανοποιεί. Όποτε είτε θηλασμός είτε έτοιμο γαλατάκι στο τέλος σημασία έχει το μωρό να μεγαλώνει σωστά.

Ειρήνη μου σε ευχαριστώ ίσως δοκιμάσω να μη δίνω αλμιρον σε κάθε γεύμα γιατί σε άλλα γεύματα το πίνει κανονικά ενώ έχει φάει από μένα κ άλλες όχι 

  • Μου αρέσει 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!! 

Είχα μερικές μέρες να μπω αλλά διαβάζοντας τα νέα σας βλέπω ότι πάνω κάτω όλες τα ίδια περνάμε....

Εμείς ευτυχώς είχαμε πολύ σωστή καθοδήγηση από τη μαία για το θηλασμό . Πραγματικά νομίζω η καθοδήγηση είναι το Α και το Ω. Την ώρα που με έραβαν ακόμη, το μωρό ήταν ήδη στο στήθος μου κι έτσι καταφέραμε εξ αρχής να συνεργαστούμε κι εγώ και το μωρό. Το μόνο θέμα είναι ο λιγος ίκτερος που δημιουργείται με τον αποκλειστικό θηλασμό που όμως η παιδίατρος λέει ότι δεν είναι ανησυχητικός. Το παιδί πήρε ήδη το βάρος του και το πέρασε κιόλας & έτσι ηρεμήσαμε.

Επίσης, εμείς θηλάζουμε 1 στήθος σε κάθε γεύμα για περίπου 30 λεπτά και φαίνεται να του φτάνει. Τη μέρα ζητάει ανά 2,5-3 ώρες και το βράδυ ανά 4-4,5. Όταν έχω κέφι βγάζω και λίγο με το θηλαστρο και το αποθηκεύω για ώρα ανάγκης. Παρόλα αυτά, αν χρειαστεί να πιει συμπλήρωμα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πάντα σκέφτομαι ότι εν έτει 2020 κανένα παιδί δεν μπορεί να μείνει νηστικό!!! Επίσης, χαρούμενη μαμά = χαρούμενο παιδί  . Αυτή η σκέψη πάντα βοηθάει όταν πρέπει να πάρουμε μια απόφαση νομίζω. 

Τώρα ο βραδινος ύπνος είναι ένα αααααλλο κεφάλαιο... Προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ρουτίνα ύπνου κάνοντας μπανάκι μεταξύ 20:00-21:30 , μασαζακι, θηλασμός,λίκνο αλλά κι εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα....μόλις τον ξαπλώνω αρχίζει η γκρίνια! Δείχνει να θέλει πιπίλα αλλά προσπαθώ να το καθυστερήσω μέχρι να κλείσουμε μήνα για να μη χαλάσω τη ροή του θηλασμού. Πάντως σε γενικές γραμμές , μέχρι τις 23:00-00:00 έχει κοιμηθεί και ξυπνάει μια φορά και η δεύτερη είναι το πρωί. Κάπως έτσι , διατηρείται η ψυχραιμία μου γιατί τουλάχιστον καταφέρνω να κοιμηθώ κάπως τη νύχτα. Έτσι κι αλλιώς σε σχέση με την εγκυμοσύνη που είχα φοβερή δυσκολία ,κοιμάμαι πολύ καλύτερα! Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αλλά το απολαμβάνω προς το παρόν. 

Στο σπίτι κρατάμε σταθερά 21 βαθμούς κελσίου κι ακόμα δεν έχουμε βάλει υπνοσακο. Τα 2,5 tog που έχω μου φαίνονται λίγα για να κοιμηθεί μόνο με αυτόν. Τυλίγω όμως το μπέμπη σαν "σουβλάκι" με μια πάνα βαμβακερή (έξω τα χεράκια) και τον σκεπάζω με σεντονακι και κουβέρτα. Μέχρι στιγμής , λειτουργεί....

**Σε σχέση με την πιπίλα τι κάνετε? Σκέφτομαι μήπως υποκύψω νωρίτερα από το μήνα...

Σας στέλνω με αγάπη τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς ! Καλή δύναμη αγαπημένες μου !!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandra P. είπε:

Καλημέρα σε όλες!! 

Είχα μερικές μέρες να μπω αλλά διαβάζοντας τα νέα σας βλέπω ότι πάνω κάτω όλες τα ίδια περνάμε....

Εμείς ευτυχώς είχαμε πολύ σωστή καθοδήγηση από τη μαία για το θηλασμό . Πραγματικά νομίζω η καθοδήγηση είναι το Α και το Ω. Την ώρα που με έραβαν ακόμη, το μωρό ήταν ήδη στο στήθος μου κι έτσι καταφέραμε εξ αρχής να συνεργαστούμε κι εγώ και το μωρό. Το μόνο θέμα είναι ο λιγος ίκτερος που δημιουργείται με τον αποκλειστικό θηλασμό που όμως η παιδίατρος λέει ότι δεν είναι ανησυχητικός. Το παιδί πήρε ήδη το βάρος του και το πέρασε κιόλας & έτσι ηρεμήσαμε.

Επίσης, εμείς θηλάζουμε 1 στήθος σε κάθε γεύμα για περίπου 30 λεπτά και φαίνεται να του φτάνει. Τη μέρα ζητάει ανά 2,5-3 ώρες και το βράδυ ανά 4-4,5. Όταν έχω κέφι βγάζω και λίγο με το θηλαστρο και το αποθηκεύω για ώρα ανάγκης. Παρόλα αυτά, αν χρειαστεί να πιει συμπλήρωμα δεν έχω κανένα πρόβλημα. Πάντα σκέφτομαι ότι εν έτει 2020 κανένα παιδί δεν μπορεί να μείνει νηστικό!!! Επίσης, χαρούμενη μαμά = χαρούμενο παιδί  . Αυτή η σκέψη πάντα βοηθάει όταν πρέπει να πάρουμε μια απόφαση νομίζω. 

Τώρα ο βραδινος ύπνος είναι ένα αααααλλο κεφάλαιο... Προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ρουτίνα ύπνου κάνοντας μπανάκι μεταξύ 20:00-21:30 , μασαζακι, θηλασμός,λίκνο αλλά κι εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα....μόλις τον ξαπλώνω αρχίζει η γκρίνια! Δείχνει να θέλει πιπίλα αλλά προσπαθώ να το καθυστερήσω μέχρι να κλείσουμε μήνα για να μη χαλάσω τη ροή του θηλασμού. Πάντως σε γενικές γραμμές , μέχρι τις 23:00-00:00 έχει κοιμηθεί και ξυπνάει μια φορά και η δεύτερη είναι το πρωί. Κάπως έτσι , διατηρείται η ψυχραιμία μου γιατί τουλάχιστον καταφέρνω να κοιμηθώ κάπως τη νύχτα. Έτσι κι αλλιώς σε σχέση με την εγκυμοσύνη που είχα φοβερή δυσκολία ,κοιμάμαι πολύ καλύτερα! Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αλλά το απολαμβάνω προς το παρόν. 

Στο σπίτι κρατάμε σταθερά 21 βαθμούς κελσίου κι ακόμα δεν έχουμε βάλει υπνοσακο. Τα 2,5 tog που έχω μου φαίνονται λίγα για να κοιμηθεί μόνο με αυτόν. Τυλίγω όμως το μπέμπη σαν "σουβλάκι" με μια πάνα βαμβακερή (έξω τα χεράκια) και τον σκεπάζω με σεντονακι και κουβέρτα. Μέχρι στιγμής , λειτουργεί....

**Σε σχέση με την πιπίλα τι κάνετε? Σκέφτομαι μήπως υποκύψω νωρίτερα από το μήνα...

Σας στέλνω με αγάπη τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς ! Καλή δύναμη αγαπημένες μου !!

Καλημερα!!μια χαρα τα πατε! Ο παιδιατρος μας ειπε οχι πιπιλα πριν τις 40 μερες περιπου γιατι εχει συνδεσει το πιπιλισμα με φαγητο οποτε θα παθει συγχηση.πιο μετα μας ειπε να δωσουμε καθως ειναι προτιμοτερο απο το να βαζει δαχτυλο.αυτα μας ειπε για το θεμα πιπιλας.

  • Ευχαριστώ 1

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΕΥΑ! είπε:

Καλημερα!!μια χαρα τα πατε! Ο παιδιατρος μας ειπε οχι πιπιλα πριν τις 40 μερες περιπου γιατι εχει συνδεσει το πιπιλισμα με φαγητο οποτε θα παθει συγχηση.πιο μετα μας ειπε να δωσουμε καθως ειναι προτιμοτερο απο το να βαζει δαχτυλο.αυτα μας ειπε για το θεμα πιπιλας.

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! Αυτά μας είπε κι εμάς οπότε...κρατιεμαι!! Φιλιά πολλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...