Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

14 ώρες πρίν, ΕΥΑ! είπε:

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολες!!θα σας απαντησω κ ξεχωριστα!!καλα ειμαι εγω, κ ο μπεμπης επιασε αμεσως στηθος.οχι οτι εφαγε πολυ χιχι αλλα λογικο για πρωτες ωρες!!τον εχουμε διπλα μας λογω rooming in κ μεχρι στιγμης ειμαστε τυχεροι,ειμαστε μονοι μας σε δωματιο. φιλια σε ολες σας :wub: 

Να σας ζησει το αγορακι σας Ευα γερο δυνατο!!!καλη λοχεια!!με το καλο να βγειτε!!

  • Ευχαριστώ 1

i0cXp3.png?t=1&L0kq4ho6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, MumMaria είπε:

Καλημέρα Δέσποινα μου.εμενα τα λοχεία μου στον Βασίλη κράτησαν πάνω από 30 μέρες,κ τώρα είχα για καμιά βδομάδα,μου σταμάτησαν(!) αλλά μου επανήλθαν μετά από μια-δυο μερες κ έχω ακόμα αρκετά.

Θα πιάσει σιγά σιγά με τον καιρό σωστά,εσύ να συνεχίζεις να δίνεις πρώτα στήθος αν θες να κρατήσεις τον θηλασμό.δοκιμασες καμία άλλη στάσης μήπως σας βολεψει κ τις δυο περισσότερο;εμάς κ στα δύο παιδιά τον πρώτο καιρό θήλαζα μόνο στάση ράγκμπι(γκουγκλαρε το αν θες) έπιανε εύκολα,άδειαζε σωστά το στήθος μου κ με βόλευε κ εμένα να κρατάω με το ένα χέρι το μωρό κ με το άλλο ν κάνω μαλλαξεις για να κατεβαίνει το γάλα πιο εύκολα.θα το βρείτε είμαι σίγουρη αλλά κ να μην το βρείτε οκ,κ η σκόνη δεν είναι πανάκεια.ολα καλά.;-)

Ευχαριστώ Μαράκι γτς συμβουλές σ!!Μμμ θα τ ψάξω τώρα να το δω...Ναι δοκιμαζω στάσεις γτ θέλω να θηλασω έχω παρα πολυ γάλα στάζω κ είναι κρίμα.. Για να δουμε πως θα παει.. :)

  • Μου αρέσει 2

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sousamaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

πως είστε;;;

@papaki κ εγώ εδώ!παλευω να την κρατήσω λίγες μέρες ακόμη..

Βιάζεται.;;;θέλει να βγει;;;Αχ,πότε θα τα πάρουμε αγκαλίτσα μωρέ;;;


n41pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αγαπημενα μου κοριτσια! Ποσο μου λειπετε!!! Σας διαβαζω καθε μερα αλλα το μικρο ανθρωπακι ειναι λιγο απαιτητικο χιχιχι! Και οταν δεν ασχολουμαι μαζι του συνηθως μαγειρευω, μαζευω ή χαλαρωνω λιγο! Περιμενουμε τωρα τη μαια και θα κανουμε το πρωτο μας μπανιο!!! Ελπιζω να του αρεσει! Στα αλλα νεα, ακυρωθηκε η πτηση της μανουλας μου, οποτε παλι υπομονη...Τί να κανουμε, τυχαμε πανω στον ιο...

Σας ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις ευχες για τον αντρα μου! Ειστε φοβερες βρε κοριτσια μου, παντα με εχετε στη σκεψη σας! Σας ευχαριστω απο την καρδια μου!

@Despoina Mar κοριτσακι μου χαιρομαι που εισαι καλυτερα! Με το θηλασμο, ξεκινα να βρεις ποια σταση την βολευει. Μια δικη μας αγαπημενη ειναι να ειμαι ξαπλα στο πλαι και αυτος ξαπλα απεναντι μου και να θηλαζω. Βασικα μπες στο ιντερνετ να βρεις διαφορες στασεις! Μην απελπιζεσαι, κι εμενα στο μαιευτηριο αργουσε να βολευτει αλλα θα το βρειτε!!

@Papakιμου και @Sousamaki ερχονται τα μωρακια σας! Μην ανησυχειτε! Εχουν δικο τους ταιμινγκ τα μωρακια μας! Κι εγω Παπακι μου  κανενα σημαδι τοκετου μεχρι τη μερα της γεννας! Τοτε σκεψου καταλαβα τι σημαινει συσπαση αχαχχα! Θα βγει οταν ειναι ετοιμη! Ως τοτε υπομονη και κοιμηθειτε οσο μπορειτε χιχιχι!

@ΕΥΑ! @Alexandra P. @magda15 να σας ζησουν!!!!! Παντα γερα και τυχερα και εσεις να χαρειτε το υπεροχο ταξιδι της μητροτητας!!!  Σιδερενιες κοριτσακια μου και καλη λοχεια!!! Με το καλο να μας γραψετε απο τα σπιτακια σας!!!!

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 3

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Papakι είπε:

Βιάζεται.;;;θέλει να βγει;;;Αχ,πότε θα τα πάρουμε αγκαλίτσα μωρέ;;;

Είναι αγύριστο κεφάλι η δίκη μας,ισχιακη θέση κ παράλληλα κουνιέται κ πολύ οποτε φοβόμαστε ότι θα σπάσει τα νερά..ένα βράδυ είχα κ συσπασεις (προχθές) και κάναμε μια διαστολή μικρή την οποία δε θελουμε γιατί θα πάμε με καισαρική..κ τώρα την κρατάμε με ξάπλα, σπασμολυτικα κ έξτρα μαγνήσιο..

πλησιαζει ο καιρός που θα τα έχουμε αγκαλιτσα κ εμείς @papaki!!!:wub:

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

Απιστευτο το ποσό γεμίζει ο χρόνος σου μ ένα νεογέννητο!! Ο μικρός ανά δίωρο θηλάζει και στα μεσοδιαστήματα προσπαθώ να κάνω δουλειές και να ξεκουραστώ. Το βράδυ έχει και λίγα πονάκια όποτε προσπαθούμε να προσαρμοστούμε. Το ποσό θαυμάζω εσάς που έχετε κι άλλο παιδάκι και τα καταφέρνετε δε λέγεται... 

@Υβόννη αν και καθυστερημένα να χαίρεσαι τον άντρα σου!!!

@Alexandra P. @ΕΥΑ! και @magda15 να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!! Γερά και τυχερά να είναι.. Καλή λοχεία!!

@Despoina Mar στις αρχές δυσκολεύτηκα κι εγώ πολύ με το θηλασμό. Το μωρό δεν έπιανε σωστά πάντα πολλές φορές έμπαινε για λίγο και άφηνε τη θηλή κλαίγοντας. Πειραματίστηκα πολύ με διάφορες θέσεις. Καθόμουν σε διαφορετικά σημεία, τοποθετούσα διαφορετικά το μωρό μέχρι να βολευτεί. Αγαπημένη μας στάση είναι η κλασική που το μωρό ακουμπάει στην κοιλιά μου. Με βοήθησε παρά πολύ το μαξιλάρι θηλασμού. Το μωρό βολεύεται πολύ κι εμένα δεν μου πιάνονται τα χέρια. Εγώ το πήρα από το ικεα. Επίσης όταν έκλαιγε πολύ έβγαζα λίγο γάλα είτε με θήλαστρο είτε με το χέρι και του έδινα και αμέσως μετά τον έβαζα στο στήθος. Τη διαφορά νομίζω την έκανε η προσήλωση μου στο να θηλάσουμε. Παιδεύτηκα πολύ και έβαλα τα κλάματα παρά πολλές φορές έχει όμως δέκα μέρες που πάει πολύ καλύτερα. Έχουμε αρχίσει και οι δυο να εξοικειωνόμαστε και να το βρίσκουμε. Χρειάζεται επιμονή και παρά πολυ υπομονή και έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας. Ιδανικά θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποια μαία ή σύμβουλο θηλασμού. Μπορεί να σε βοηθήσει πολύ. Εμένα η μαία του γιατρού μου με βοήθησε πολύ και όποτε έχω απορία της τηλεφωνώ. 
Οσον  αφορά τα λόχεια εγώ ακόμα έχω αρκετά. Κάποιες μέρες μειώνονται και κάποιες άλλες τρέχει το αίμα νερό. Ελπίζω όμως να ξεμπερδευτώ σύντομα. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά άκουσα πως όταν κανείς καισαρική κρατάνε λιγότερο...

 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 4

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sousamaki είπε:

Είναι αγύριστο κεφάλι η δίκη μας,ισχιακη θέση κ παράλληλα κουνιέται κ πολύ οποτε φοβόμαστε ότι θα σπάσει τα νερά..ένα βράδυ είχα κ συσπασεις (προχθές) και κάναμε μια διαστολή μικρή την οποία δε θελουμε γιατί θα πάμε με καισαρική..κ τώρα την κρατάμε με ξάπλα, σπασμολυτικα κ έξτρα μαγνήσιο..

πλησιαζει ο καιρός που θα τα έχουμε αγκαλιτσα κ εμείς @papaki!!!:wub:

Βρε ποσό μοιάζουν οι κόρες μας;;;; Η μόνη διαφορά είναι ότι η δίκη μου γύρισε πριν τρεις εβδομάδες!! Έχουμε κ την ίδια πητ βιάζονται κ οι δυο!!! Και η δικιά μου πάει να σπάσει νερά... την είδαμε χθες βράδυ... δεν θα αντέξει αυτή την εβδομάδα είπε ο γιατρός ..όποτε αν σπάσουν νερα κ με τη διαστολή που έχω με βλέπει λέει να με ξεγεννάει μέσω skype στο σπίτι μου... αχαχαχαχαχ
 

εγω κορίτσια με το ζόρι με βλέπω για σήμερα να αντεχω... ο Γιωργακης είχε πει στις 11 θα γεννηθεί μαμά η Μπέμπα ... για να δούμε θα επαληθευτεί;

Καλό κουράγιο σε όλες τις φουσκοκοιλίτσες και υπομονή στις μανούλες με τα απαιτητικά μωράκια ❤️

  • Μου αρέσει 7
  • Χαχα 2

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου...

Χαιρομαι που ειστε ολες καλα, κ εμεις που περιμενουμε κ εσεις με τα μωρακια σας...

Εγω σημερα το μεσημερι εχω γιατρο κ περιμενω πως κ πως...να δουνε τι γινεται με τον πλακουντα κ πως μεγαλωνει το μωρακι μου...

  • Μου αρέσει 6

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Εγώ ανυπομονώ...θα έλεγα κουράστηκα και λίγο...θα ήθελα να έρθει μόνος του βέβαια... Αλλά δεν νιώθω τίποτα και πιστεύω θα καταλήξουμε να μπούμε την Πέμπτη με πρόκληση (γεγονός που με αγχώνει αρκετά)! Θα δούμε... Σήμερα στο περπάτημα κουράστηκα παααρα πολύ λαχανιασα απίστευτα πολύ δεν με κραταγανε τα πόδια μου και τώρα θέλω απλά να ξαπλωσω και να κοιμηθω...να χαλαρώσω... Από την άλλη... Σκέφτομαι ότι θελω να κάνω τις ασκήσεις μου στην μπαλα μπας και κατέβει! Να κάνω τις τελευταίες δουλειές... Να περπατήσω κι άλλο... Και δεν ξέρω τι να κάνω! Αυτά τα δικά μου! Σας στέλνω πολλά πολλά φιλιά στις κοιλίτσες και σε όλα τα μπουτάκια μωρών...Μανουλες χαίρομαι που ακούω ότι τα πηγαίνετε τόσο καλά σας θαυμάζω ήδη!!! Και ας μην ξεχνάμε ότι σε τέτοιες εποχές που ζούμε τα έχουμε πάει όλες μας καταπληκτικά ήδη μόνο και μόνο που δεν λαλησαμε!!! (εγώ είμαι κοντά.. Χάχα) 

  • Μου αρέσει 7

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια μου γυρισα απ τον γιατρο...ολα καλα..2100 ο μπεμπης..σε 2 εβδομαδες θα κανω επαναληπτικο ντοπλερ στον εμβρυολογο γιατι ο πλακουντας ειναι grade II  αλλα προς το παρον δεν επηρεαζει το μωρο κ σε ενα μηνα θα με ξαναδει για να ξεκινησουμε κ τα non stress κ γενικα να μιλησουμε για τη γεννα...την αλλη εβδομαδα θα κανω κ τις τελικες εξετασεις αιματος κ καλιεργεια..

  • Μου αρέσει 5

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Geo81 για να δούμε θα πέσει μέσα ο Γιωργακης;;; Εύχομαι να μας πεις υπέροχα νέα το συντομότερο...

@Argyroula κι εγώ πολλά πολλά δεν ένιωθα ξαφνικά ξεκίνησαν οι πόνοι.. Όποτε που ξέρεις μπορεί σήμερα αύριο να κάνει από μόνος την εμφάνιση ο μπέμπης... Όπως και να χει σύντομα θα τον έχεις στην αγκαλιά σου. Αυτό να σκέφτεσαι!!

@Depykal όλα καλά λοιπόν!!! Και ο μπεμπουλης μεγαλούτσικος για την εβδομάδα!! Μπαίνεις κι εσύ σιγά σιγά στην τελική ευθεία..

  • Μου αρέσει 3

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες κι ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές! Ανταποδίδω σε όλες από καρδιάς ....

Σας διαβάζω σχέδον κάθε μέρα και θέλω να σας πω τόσα πολλά άλλα πού χρόνος και ενέργεια... Ανάμεσα στους θηλασμους ψάχνω λίγα λεπτά ηρεμίας να κοιμηθώ. 

Σήμερα λογικά πάμε σπίτι μας και ανυπομονώ τοοοσο πολύ!!! Περιμένουμε τώρα το ΟΚ από τους παιδιάτρους και εύχομαι το μεσημέρι να φύγουμε. Ο μικρούλης είναι μια γλύκα και καταφέραμε μέχρι στιγμής να πίνει μόνο από μένα στήθος. Πιάνει καλά, ρουφάει  αλλά κουράζεται γρήγορα και θέλει μεγάλη επιμονή για να τον κρατάω ξύπνιο και να πίνει όσο χρειάζεται. Δεν είμαι καμία εμμονικη με το φαγητό του αλλά είχε μια δυσκολία τις πρώτες ώρες να διατηρήσει καλά το ζάχαρο του κι είχε υπογλυκαιμίες. Χθες το βράδυ πιάσαμε την επιθυμητή τιμή και ανακουφιστηκαμε οικογενειακώς. 

Ποτέ δεν είχα φανταστεί ότι θα πονταρα τόσο στις ρουφηξιες ενός βρέφους! Όμως οφείλω να ομολογήσω ότι αν και μοιάζω με ρακουν από την αϋπνία αξίζει κάθε στιγμή. Κοιταζομαστε οι τρεις μας πλέον και γελάμε σαν χαζά! 

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα! Δυναμη ,επιμονή  και ηρεμία θέλουμε μόνο! Φιλιά πολλά!

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!Αλεξανδρα μου με το καλο να πατε σπιτι σας!ακριβως οπως τα πρριγραφεις ειναι!κουραστικα κ μαγευτικα ταυτοχρονα! Χτες κοιμηθηκα λιγο ,απο την κυριακη ειχα λιγο να ξεκουραστω.καλο το rooming in αν κ σιγουρα πιο κουραστικο αλλα μαθαινεις πραγματα κ πας σπιτι με λιγο καλυτερη σιγουρια.εμεις παρασκευη θα βγουμε.ο μπεμπης ειναι πολυ καλος,τρωει απο το στηθος μια χαρα! Θελει βεβαια πολλες αγκαλιτσες!! Με το καλο κ στις υπολοιπες που περιμενουν!! Σας φιλω!! :wub:

  • Μου αρέσει 8

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...