Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Argyroula είπε:

Ωχ αλήθεια? Πωπω εγώ τρώω όλο βλακειες. Πολλά γαλακτοκομικα και σοκολάτες. Το ξέρω ότι δεν πρέπει αλλά ξέρετε τωρα από τν στέρηση έχω πάθει τραλαλα! Τα ίδια έχουμε κι εμείς μόνο 3-4 πάνες κανονικά κακά και όλες οι υπόλοιπες με προυτσ και κερματακι(έτσι το λέμε εμείς γιατί βγάζει ένα μικρό στρογγυλό μόνο). Παρά πολλά αέρια και ζόρισμα πολύ και κλάμα βέβαια. Προχθές λίγο και χθες 4 ώρες συνεχόμενα. Σήμερα ξεκινάμε σταγόνες  προβιοτικων. 

Ετσι οπως τ περιγραφεις είναι.. Εμάς δεν κάθεται ουτε με το κερματα κι. Χαχα θέλει αλλαγμα κατευθείαν.. Εχω τελειώσει 2 πακετα πανες σε 1.5 μέρα.. Κ μόλις την αλλάζω το ξανακάνει.. 

Επίσης κορίτσια σε κάθε αλλαγή πανας το πλένεται τ μωράκι?? Και τι κρέμα αλλαγής χρησιμοποιείτε? 


k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Argyroula είπε:

Στο στήθος κοιμάται? Εμένα στα 5-10 λεπτά έχει κλείσει ματιά και αν δεν τον πειράζω στις πατουσιτσες και στο μάγουλο κάθεται εκεί και πιπίλαει. Δεν ξέρω αν είναι άσχετο με τν δική σας περίπτωση αλλά προσπάθησε να την ενεργοποίησεις αν βοηθάει. 

Καποιες φορες κλεινει ματια ναι...αισθανομαι και εγω οτι πιπιλαει , λες αυτο να την κουραζει;

Και μετα να πειναει πιο πολυ;


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Despoina Mar είπε:

Ετσι οπως τ περιγραφεις είναι.. Εμάς δεν κάθεται ουτε με το κερματα κι. Χαχα θέλει αλλαγμα κατευθείαν.. Εχω τελειώσει 2 πακετα πανες σε 1.5 μέρα.. Κ μόλις την αλλάζω το ξανακάνει.. 

Επίσης κορίτσια σε κάθε αλλαγή πανας το πλένεται τ μωράκι?? Και τι κρέμα αλλαγής χρησιμοποιείτε? 

Καλημερα.. Εμείς δεν την πλένουμε σε κάθε αλλαγή.. Την κάνω και με μωρομαντηλα

Αλλά από τις δέκα η δώδεκα φορές που θα την αλλάξω, την πλενω παραπανω απο τις μισές... Κρέμα έχω της φρεζυ

Και της σουντοκρεμ αν δω οτι έχει κοκ κινήσει... Αν και δεν την έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμης

  • Ευχαριστώ 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κορίτσια !!!

Ηθελα να σας πω ότι κάποια στιγμή ολα στρώνουν κ θα βρείτε τους ρυθμούς σας!!ειτε θηλάζετε είτε Δ θηλάζετε ,σημασια έχει να τρώει !ειτε κοιμάται είτε δεν κοιμάται πολύ,θα σας οδηγήσει το παιδι εκεί που πρέπει !υπομονη με τις ορμόνες σας κορίτσια ,,,μετά τις 40 ,,θα επανέλθουν ολα !!απολαυσε το αυτό το θείο δώρο ,,,τις στιγμές αυτές ,,,θα περάσουμε τέλεια Χριστούγεννα ,,αγκαλιά με τα μωράκια μας !!!να είμαστε καλα κ εμεις κ τα παιδάκια μας !!!

Εμεις είμαστε 45ημ περίπου ,,με τον θηλασμό σχετικά παμε καλα !χορταινει κ βάζει βάρος !με τον ύπνο το έχουμε τερματίσει Γτ κοιμάται 5ωρα κ 6ωρα το βράδυ !ελπιζω ν σας δίνει θάρρος κ ελπίδες για τα δικά σας παιδάκια !εχετε υπομονη ,,,κ μην ξεχνάτε να χαμογέλατε κ ν είστε ευγνώμων !!!σας φιλώ !

Υγ με το καλό στα κορίτσια που περιμένουν ακόμη να γεννήσουν !!

 

  • Μου αρέσει 7

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Despoina Mar είπε:

Ετσι οπως τ περιγραφεις είναι.. Εμάς δεν κάθεται ουτε με το κερματα κι. Χαχα θέλει αλλαγμα κατευθείαν.. Εχω τελειώσει 2 πακετα πανες σε 1.5 μέρα.. Κ μόλις την αλλάζω το ξανακάνει.. 

Επίσης κορίτσια σε κάθε αλλαγή πανας το πλένεται τ μωράκι?? Και τι κρέμα αλλαγής χρησιμοποιείτε? 

Εγώ έχω ζεστό νεράκι σε θερμός και βαμβάκι και το καθαρίζω κάθε φορά αλλά να τρέξουν λίγο τα νερά... Μούσκεμα. Γινόμαστε σκατα πλυντήρια όλη μέρα! Τον τανποναρω με χαρτάκι Και βάζω της frezyderm μια πιο παχύρευστή κάθε φορά. 

1 ώρα πρίν, fairy-mary είπε:

Καποιες φορες κλεινει ματια ναι...αισθανομαι και εγω οτι πιπιλαει , λες αυτο να την κουραζει;

Και μετα να πειναει πιο πολυ;

Μπορει... Με εμάς κάπως έτσι γινόταν... Μέχρι να κατεβάσω γάλα τουλάχιστον. Και τώρα χαζεύει κάποιες φορές και μετα κάνει πιο μεγαλα γευματα. Τωρα όμως το καταλαβαίνω ποτέ πιπιλαει δεν έχω αμφιβολία. Οπότε θα το καταλάβεις κι εσύ πιστεύω.... Ξύπνα την συνέχεια. Επίσης υπάρχει τεχνική για να της βγάζεις την θηλή από το στόμα. Από ψυχολογικής άποψης είναι χάλια βέβαια. Πολύ οαραβιαστικο. Αλλά εγώ το κάνω όταν με δαγκώνει η πιπιλαει... Γιατί το πολύ σάλιο κάνει κακό στις πληγές. Τις μαλακώνει βασικά ενώ εμείς θέλουμε να τις σκληρυνει. Τωρα όλα αυτά πιυ σου λέω βοήθησαν εμένα. Αυτό δεν σημαινει ότι βοηθούν όλα τα μωράκια. Η ότι είναι επιστήμη. Μπορεί να σου λέω και βλακειες 

  • Ευχαριστώ 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Argyroula είπε:

Εγώ έχω ζεστό νεράκι σε θερμός και βαμβάκι και το καθαρίζω κάθε φορά αλλά να τρέξουν λίγο τα νερά... Μούσκεμα. Γινόμαστε σκατα πλυντήρια όλη μέρα! Τον τανποναρω με χαρτάκι Και βάζω της frezyderm μια πιο παχύρευστή κάθε φορά. 

Μπορει... Με εμάς κάπως έτσι γινόταν... Μέχρι να κατεβάσω γάλα τουλάχιστον. Και τώρα χαζεύει κάποιες φορές και μετα κάνει πιο μεγαλα γευματα. Τωρα όμως το καταλαβαίνω ποτέ πιπιλαει δεν έχω αμφιβολία. Οπότε θα το καταλάβεις κι εσύ πιστεύω.... Ξύπνα την συνέχεια. Επίσης υπάρχει τεχνική για να της βγάζεις την θηλή από το στόμα. Από ψυχολογικής άποψης είναι χάλια βέβαια. Πολύ οαραβιαστικο. Αλλά εγώ το κάνω όταν με δαγκώνει η πιπιλαει... Γιατί το πολύ σάλιο κάνει κακό στις πληγές. Τις μαλακώνει βασικά ενώ εμείς θέλουμε να τις σκληρυνει. Τωρα όλα αυτά πιυ σου λέω βοήθησαν εμένα. Αυτό δεν σημαινει ότι βοηθούν όλα τα μωράκια. Η ότι είναι επιστήμη. Μπορεί να σου λέω και βλακειες 

Αργυρουλα ετσι ακριβως τον καθαριζουμε κ εμεις κ οντως αν φυγουν τα νερα δωσε κ αλλαγες φορμακια!σαπουνι τον κανουμε μια φορα την μερα περιπου αν εχει λερωθει πολυ

  • Μου αρέσει 1

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τόσο περίεργο που βρισκόμαστε σκορπιες στα 4 σημεία του ορίζοντα κι όμως ανησυχούμε για τα ίδια πράγματα. Νιώθω όμορφα με αυτό γιατί κάποια βραδιά είναι λίγο ζορικα και χρειάζεται να ξέρω ότι είναι στο πρόγραμμα κι αυτά.

Εμείς με το θηλασμό η αλήθεια είναι τα πήγαμε καλά από την αρχή. Έχει βάλει 600γρμ σε δύο εβδομάδες αλλά αυτό σημαίνει ότι όντως κυκλοφορώ ημίγυμνη όλη την ημέρα. 

Μετά τις 20:30 προσπαθούμε να κάνουμε μια ρουτίνα ύπνου τύπου μπάνιο, γάλα, ύπνος στο λίκνο του αλλά κάποιες φορές είναι Μαραθώνιος ρε παιδιά! Χθες καταλήξαμε να κοιμηθεί στη 1. Να μη σας τα πολυλογω σήμερα ξεκινήσαμε να δοκιμάζουμε πιπίλα γιατί δεν γίνεται να πιπιλαει εμένα συνεχως. Πονάω και δεν θέλω να γίνει ο θηλασμός μαρτύριο τώρα μετά από τόσες μερες. Ελπίζω να έκανα καλά και να μη μας στοιχίσει σε γεύματα ή κάτι άλλο. 

Κατά τα άλλα πλενομαστε αρκετά συχνά μέσα στη μέρα γιατί το σύστημα είναι πολύ δραστήριο! Τσισα, κακά χαμουλης όλη μέρα και νύχτα! 

Κρέμα χρησιμοποιούμε της weleda μια φυτική αδιάβροχη σαν στόκος είναι. Αλλά πολύ αποτελεσματική!! 

Αυτά και τα δικά μας νέα. 

@Υβόννη χαρήκα που έδωσες στίγμα, δεν είναι το ίδιο χωρίς εσένα το γκρουπακι. 

Πολλά φιλιά και δύναμη σας στέλνω συναγωνιστριες ! Ελπίζω ,όπως λένε οι πιο έμπειρες, να είναι πιο εύκολα τα πράγματα όσο περνάει ο καιρός. :wub: 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Despoina Mar είπε:

Μόλις ξεκίνησα να πινω γάλα ξανά μετά από 3 μέρες  την έπιασε αυτό!! 

Εννοω ποτε σταματησες να δινεις το συμπληρωμα μετα απο ποσες μερες;


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου βλέπω τις ίδιες ανησυχίες έχουμε όλες εμείς σε 3 μερουλες κλείνουμε μήνα...Πολύ ανήσυχος ο Σταύρος μας σήμερα...ωρες ώρες σαν να μη ξέρει τι θέλει κι αυτός.Δυο μέρες τώρα αντίδραει πολύ στο θηλασμό κάθεται ήσυχος 5 λεπτά μόνο κ μετά κλαμααα κορίτσια κ φωνή αφήστε...προσπαθώ βέβαια να τον ξαναβάζω.Δε ξέρω γιατί το κάνει.ισως επειδή δε προλαβαίνω να κάνω καλά γεύματα δεν έχω πολύ πολύ γάλα κ τσατιζεται γιατί δε βγαίνει γρήγορα.Και σήμερα ξυπνάει κάθε μία άντε μιάμιση ώρα φοβερή υπερένταση...Να δούμε το βράδυ πως θα πάει...φιλιά σε όλες σας

  • Μου αρέσει 4

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου βλέπω τις ίδιες ανησυχίες έχουμε όλες εμείς σε 3 μερουλες κλείνουμε μήνα...Πολύ ανήσυχος ο Σταύρος μας σήμερα...ωρες ώρες σαν να μη ξέρει τι θέλει κι αυτός.Δυο μέρες τώρα αντίδραει πολύ στο θηλασμό κάθεται ήσυχος 5 λεπτά μόνο κ μετά κλαμααα κορίτσια κ φωνή αφήστε...προσπαθώ βέβαια να τον ξαναβάζω.Δε ξέρω γιατί το κάνει.ισως επειδή δε προλαβαίνω να κάνω καλά γεύματα δεν έχω πολύ πολύ γάλα κ τσατιζεται γιατί δε βγαίνει γρήγορα.Και σήμερα ξυπνάει κάθε μία άντε μιάμιση ώρα φοβερή υπερένταση...Να δούμε το βράδυ πως θα πάει...φιλιά σε όλες σας

Γωγουλα μου ετσι κανει εμενα απο χτες το βραδυ.καθεται αρκετη ωρα στο στηθος τον παιρνει ο υπνος τον βγαζω κλαιει,παμε παλι απο την αρχη.μετα την ωρα εκνευριζεται δειχνει να θελει να φαει αλλα δεν καθεται στο στηθος.ολη μερα ετσι σημερα.του δινεις κ συμπληρωμα η θηλαζεις αποκλειστικα;


oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εύα μου δίνω κ συμπλήρωμα.στο Μπίμπερο ηρεμεί αμέσως γιατί τρέχει πιο γρήγορα.χαχα μη κουραστεί ο κυριοςςς

Άσε τα έχουμε δει σκούρα σήμερα με την αϋπνία.βεβαια ο καημενουλης έχει κ αέρια πολλά μπορεί κ αυτά να του φέρνουν υπερένταση


yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Gogo1994 είπε:

Εύα μου δίνω κ συμπλήρωμα.στο Μπίμπερο ηρεμεί αμέσως γιατί τρέχει πιο γρήγορα.χαχα μη κουραστεί ο κυριοςςς

Άσε τα έχουμε δει σκούρα σήμερα με την αϋπνία.βεβαια ο καημενουλης έχει κ αέρια πολλά μπορεί κ αυτά να του φέρνουν υπερένταση

Καλα κανεις αν ειναι να ταλαιπωρειται το μωρο!εγω αντλω κ του δινω καποια βραδια που καταλαβαινω οτι κουραζεται.


oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...

Πως είστε;

Εγώ πραγματικά έχω απελπιστεί με το θέμα θηλασμός..σημερα 2 ώρες ασταματητα στο στήθος και με το που την άφησα κάτω κλάμα αμέσως..

Της έφτιαξα λίγα ml να δώ και φυσικά τα ήπιε μη σας πώ συνέχισε να κλαίει.

Σήμερα κλείσαμε βδομάδα αύριο έρχεται και η παιδίατρος.

Κορίτσια έχω και τη μητέρα μου εδώ που μου δημιουργεί τρελό άγχος με το θηλασμό λέτε να φταίει αυτό;

Όλη την ώρα πάνω από το κεφάλι μου να με ρωτάει αν έφαγε το μωρό κλπ κλπ

Γιατί κάθεται τόση ώρα πεινάει κάνε εκείνο κάνε το άλλο.


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Καλημέρα κορίτσια...

Πως είστε;

Εγώ πραγματικά έχω απελπιστεί με το θέμα θηλασμός..σημερα 2 ώρες ασταματητα στο στήθος και με το που την άφησα κάτω κλάμα αμέσως..

Της έφτιαξα λίγα ml να δώ και φυσικά τα ήπιε μη σας πώ συνέχισε να κλαίει.

Σήμερα κλείσαμε βδομάδα αύριο έρχεται και η παιδίατρος.

Κορίτσια έχω και τη μητέρα μου εδώ που μου δημιουργεί τρελό άγχος με το θηλασμό λέτε να φταίει αυτό;

Όλη την ώρα πάνω από το κεφάλι μου να με ρωτάει αν έφαγε το μωρό κλπ κλπ

Γιατί κάθεται τόση ώρα πεινάει κάνε εκείνο κάνε το άλλο.

Καλημερα!σιγουρα ειναι φαση που περναει κ αυξανουν την παραγωγη,ετσι ειναι κ εμας.καθεται αρκετες ωρες κ με γκρινια.αυτο που κανω ειναι να αντλω κ να του δινω κ μετα κοιμαται γιατι χορταινει. Προσπαθω να μην το κανω καθε βραδυ αλλα αν ειναι ανησυχος δεν εχω αλλη λυση.ρωτα και την παιδιατρο αυριο να σε καθοδηγησει.


oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...