Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Marlina είπε:

      Σ' ευχαριστώ!

      Μου είπε ότι οποιαδήποτε ώρα μπορούν να σπάσουν τα νερά. Δυστυχώς μου ειπε Δεν μπορεί να το προβλέψει κανένας.. Παρεμπιπτόντως εγώ πριν μια εβδομάδα κατάλαβα ότι δεν δικαιούμαι το επίδομα αδείας κύησης και λοχειας λόγω του ότι δεν εχω 200 ενσιμα τα τελευταία 2 έτη οπότε δεν θα μου εγκρίνει η Δυπα την 9μηνη άδεια!!!! Τραγικό 

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

"Δυσκοιλιότητα" σε βρέφος 3 μηνών


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω έναν μπόμπιρα σχεδόν 3 μηνών. Εδώ κ ένα ενάμιση μήνα θηλάζουμε αποκλειστικά. Πριν μετά από κάθε γεύμα πίναμε 30ml συμπλήρωμα. Εδώ κ 3 εβδομάδες έχουμε θέμα δυσκοιλιότητας. Δηλαδή, μπορεί  να περάσουν 5-6 24ωρα και να μην εχει κάνει κακά. Ο παιδίατρος όταν τον πήρα τηλέφωνο την πρώτη φορά μου είπε να του βάλω υποθετο γλυκερίνης όπως και έκανα γιατί το μωρο υπέφερε. Την επόμενη φορά του ξαναέβαλα υποθετο γιατί είχε 6 24ωρα πάλι να κάνει κακά. Παράλληλα ο παιδίατρος μου είπε μετά από δική μου ερώτηση να του δίνω λίγο χαμομηλάκι πράγμα που κάνω (του δίνω 40ml) αλλά και πάλι συνεχίζουμε να έχουμε θέμα. Υπάρχει κάποια μανούλα που να είχε το ίδιο θέμα με το μωράκι της και θα μπορούσε να μου πει τι έκανε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Depi02 είπε:

Καλησπέρα σας, έχω έναν μπόμπιρα σχεδόν 3 μηνών. Εδώ κ ένα ενάμιση μήνα θηλάζουμε αποκλειστικά. Πριν μετά από κάθε γεύμα πίναμε 30ml συμπλήρωμα. Εδώ κ 3 εβδομάδες έχουμε θέμα δυσκοιλιότητας. Δηλαδή, μπορεί  να περάσουν 5-6 24ωρα και να μην εχει κάνει κακά. Ο παιδίατρος όταν τον πήρα τηλέφωνο την πρώτη φορά μου είπε να του βάλω υποθετο γλυκερίνης όπως και έκανα γιατί το μωρο υπέφερε. Την επόμενη φορά του ξαναέβαλα υποθετο γιατί είχε 6 24ωρα πάλι να κάνει κακά. Παράλληλα ο παιδίατρος μου είπε μετά από δική μου ερώτηση να του δίνω λίγο χαμομηλάκι πράγμα που κάνω (του δίνω 40ml) αλλά και πάλι συνεχίζουμε να έχουμε θέμα. Υπάρχει κάποια μανούλα που να είχε το ίδιο θέμα με το μωράκι της και θα μπορούσε να μου πει τι έκανε;

οταv θηλαζεις αποκλειστικα το μωρο μπορει vα καvει κ μια εβδομαδα vα καvει κακα του κ δεv θεωρητε δυσκιλιοτητα . οταv θηλαζεις μπορεις vα παρεις για το μωρο σταγοvες προβιοτικες. Ασκησουλες επισης λυγιζεις τεvτωvεις τα ποδαρακια του κ τριβεις κυκλικα τηv κυλιτσα του παvτα πριv το γευμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Depi02 είπε:

Καλησπέρα σας, έχω έναν μπόμπιρα σχεδόν 3 μηνών. Εδώ κ ένα ενάμιση μήνα θηλάζουμε αποκλειστικά. Πριν μετά από κάθε γεύμα πίναμε 30ml συμπλήρωμα. Εδώ κ 3 εβδομάδες έχουμε θέμα δυσκοιλιότητας. Δηλαδή, μπορεί  να περάσουν 5-6 24ωρα και να μην εχει κάνει κακά. Ο παιδίατρος όταν τον πήρα τηλέφωνο την πρώτη φορά μου είπε να του βάλω υποθετο γλυκερίνης όπως και έκανα γιατί το μωρο υπέφερε. Την επόμενη φορά του ξαναέβαλα υποθετο γιατί είχε 6 24ωρα πάλι να κάνει κακά. Παράλληλα ο παιδίατρος μου είπε μετά από δική μου ερώτηση να του δίνω λίγο χαμομηλάκι πράγμα που κάνω (του δίνω 40ml) αλλά και πάλι συνεχίζουμε να έχουμε θέμα. Υπάρχει κάποια μανούλα που να είχε το ίδιο θέμα με το μωράκι της και θα μπορούσε να μου πει τι έκανε;

Τα κακακια είναι σκληρά σαν πετρουλες όταν κάνει???? Γιατί μόνο τότε μιλάμε για δυσκοιλιότητα....εγώ ξέρω ότι μωρά που θηλάζουν μπορεί να κάνουν συχνά αλλά μπορεί και μια φορά την εβδομάδα δηλ είναι φυσιολογικο....εμείς δεν θηλασαμε αλλά είχαμε θέμα,βέβαια δεν ήταν σκληρά και δεν έκανε ποτέ πάνω από τρεις μέρες χωρίς να κάνει μετά έκανα κλυσματακι γλυκερίνης....βέβαια όταν έκανε ήταν μαλακά που δεν είναι δυσκοιλιότητα παρόλαυτα πήραμε γάλα ειδικό για δυσκοιλιότητα και έφτιαξε έδινα και χαμομηλακι δεν έκανε τιποτα και αργότερα με τις στερεές εσφιγγε και σφίγγει συχνά και αναλόγως αλλάζω το μενού της.. τι συμπλήρωμα είναι ξένο???..ίσως θα μπορουσες το συμπλήρωμα που δίνεις να ήταν ειδικό για δυσκοιλιότητα της ίδιας μάρκας με αυτό που δίνεις 

Συμφωνώ και με την @linna αν και προβιοτικα δεν έχουμε δοκιμάσει έχω ακούσει ότι ειναι καλά....


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κόψει το συμπλήρωμα εδώ κ ενάμιση μήνα. Γνωρίζω ότι όταν ένα μωράκι θηλάζει μπορεί να κάνει κ 10 μέρες με ενεργηθει άλλα ο καημενούλης μετά τις 4 μέρες υποφέρει πάρα πολύ κ δεν μπορώ να τον βλέπω έτσι. Εννοείται ότι κάνουμε συνέχεια τις κλασικές ασκήσεις με τα ποδαράκια κ τρίβουμε κ την κοιλίτσα κ έχουμε κ μια ειδική θερμότητα με κουκούτσια κερασιου μέσα αλλά και πάλι τίποτα. Τα κακα τπυ δεν ειναι σκληρα. Ειναι μαλακα κ εχπυν σκουτο καφε χρωμα. Το ξερω οτι αν δεν ειναι σκληρα δεν μπορουμε να μιλαμε για δυσκοιλιοτητα. Αγχωνομαι πολυ με αυτο το θεμα. Δεν γινεται μια ζωη να είμαστε με υποθετο :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, Depi02 είπε:

Έχουμε κόψει το συμπλήρωμα εδώ κ ενάμιση μήνα. Γνωρίζω ότι όταν ένα μωράκι θηλάζει μπορεί να κάνει κ 10 μέρες με ενεργηθει άλλα ο καημενούλης μετά τις 4 μέρες υποφέρει πάρα πολύ κ δεν μπορώ να τον βλέπω έτσι. Εννοείται ότι κάνουμε συνέχεια τις κλασικές ασκήσεις με τα ποδαράκια κ τρίβουμε κ την κοιλίτσα κ έχουμε κ μια ειδική θερμότητα με κουκούτσια κερασιου μέσα αλλά και πάλι τίποτα. Τα κακα τπυ δεν ειναι σκληρα. Ειναι μαλακα κ εχπυν σκουτο καφε χρωμα. Το ξερω οτι αν δεν ειναι σκληρα δεν μπορουμε να μιλαμε για δυσκοιλιοτητα. Αγχωνομαι πολυ με αυτο το θεμα. Δεν γινεται μια ζωη να είμαστε με υποθετο :(

Σε καταλαβαιvω γιατι κ εμεις το περασαμε . Ρωτα για προβιοτικα. 

με το συμπληρωμα δεv ειχατε θεμα? συvηθως το ξεvο καvει δυσκιλιοτητα γιαυτο

ισως επειδη αλλαξε συvηθειες στο φαγητο το εvτερακι του θελει χροvο vα μαθει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa είπε:

Σε καταλαβαιvω γιατι κ εμεις το περασαμε . Ρωτα για προβιοτικα. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Όχι με το συμπλήρωμα δεν είχαμε κανένα θέμα(πιναμε το frisolac). Κάναμε κακα τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα. Καταλαβαίνεις πόσο βάρβαρο είναι να βλέπεις το μικρακι σου να υποφέρει.... Θα πάρω κιόλας αύριο τηλέφωνο τον γιατρό μας να τον ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Depi02 είπε:

Καλησπέρα σας, έχω έναν μπόμπιρα σχεδόν 3 μηνών. Εδώ κ ένα ενάμιση μήνα θηλάζουμε αποκλειστικά. Πριν μετά από κάθε γεύμα πίναμε 30ml συμπλήρωμα. Εδώ κ 3 εβδομάδες έχουμε θέμα δυσκοιλιότητας. Δηλαδή, μπορεί  να περάσουν 5-6 24ωρα και να μην εχει κάνει κακά. Ο παιδίατρος όταν τον πήρα τηλέφωνο την πρώτη φορά μου είπε να του βάλω υποθετο γλυκερίνης όπως και έκανα γιατί το μωρο υπέφερε. Την επόμενη φορά του ξαναέβαλα υποθετο γιατί είχε 6 24ωρα πάλι να κάνει κακά. Παράλληλα ο παιδίατρος μου είπε μετά από δική μου ερώτηση να του δίνω λίγο χαμομηλάκι πράγμα που κάνω (του δίνω 40ml) αλλά και πάλι συνεχίζουμε να έχουμε θέμα. Υπάρχει κάποια μανούλα που να είχε το ίδιο θέμα με το μωράκι της και θα μπορούσε να μου πει τι έκανε;

Αφου θηλαζεις προσεξε λιγο τη δικη σου διατροφη. Φαε κανενα γιαουρτι activia θα του κανει καλο. Επισης αφου ειναι μαλακα τα κακα βοηθα τον να τα βγαλει με μια μπατονετα με ελαιολαδο. Προσεκτικα και βαλε κατι απο κατω μην τα κανει χαλια. Εμενα τα εκτοξευε χαχα. Και εσυ απο αποσταση για να γλιτωσεις τα ρουχα σου.


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Depi02 είπε:

Καλησπέρα σας, έχω έναν μπόμπιρα σχεδόν 3 μηνών. Εδώ κ ένα ενάμιση μήνα θηλάζουμε αποκλειστικά. Πριν μετά από κάθε γεύμα πίναμε 30ml συμπλήρωμα. Εδώ κ 3 εβδομάδες έχουμε θέμα δυσκοιλιότητας. Δηλαδή, μπορεί  να περάσουν 5-6 24ωρα και να μην εχει κάνει κακά. Ο παιδίατρος όταν τον πήρα τηλέφωνο την πρώτη φορά μου είπε να του βάλω υποθετο γλυκερίνης όπως και έκανα γιατί το μωρο υπέφερε. Την επόμενη φορά του ξαναέβαλα υποθετο γιατί είχε 6 24ωρα πάλι να κάνει κακά. Παράλληλα ο παιδίατρος μου είπε μετά από δική μου ερώτηση να του δίνω λίγο χαμομηλάκι πράγμα που κάνω (του δίνω 40ml) αλλά και πάλι συνεχίζουμε να έχουμε θέμα. Υπάρχει κάποια μανούλα που να είχε το ίδιο θέμα με το μωράκι της και θα μπορούσε να μου πει τι έκανε;

Καλησπέρα. Έχω και εγώ έναν μπεμπακο τριών μηνών. Έχει κολικούς το μωράκι σου;  έμενα ζοριζοταν να κάνει λόγω αυτών κακά και η παιδίατρος μας εδωσε προβιοτικες σταγόνες οι οποίες και μείωσαν λιγο τον πόνο των κολικών και βοήθησαν στο να κανει κακά το μωρό. Δοκίμασε να του κάνεις μασαζ στην κοιλίτσα με τη φορά του ρολογιού με κυκλικες κινήσεις.Επίσης προσεξε τη διατροφή σου μπορεί κάτι που τρως εσύ να επηρεάζει το μωράκι σου. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Depi02 είπε:

Έχουμε κόψει το συμπλήρωμα εδώ κ ενάμιση μήνα. Γνωρίζω ότι όταν ένα μωράκι θηλάζει μπορεί να κάνει κ 10 μέρες με ενεργηθει άλλα ο καημενούλης μετά τις 4 μέρες υποφέρει πάρα πολύ κ δεν μπορώ να τον βλέπω έτσι. Εννοείται ότι κάνουμε συνέχεια τις κλασικές ασκήσεις με τα ποδαράκια κ τρίβουμε κ την κοιλίτσα κ έχουμε κ μια ειδική θερμότητα με κουκούτσια κερασιου μέσα αλλά και πάλι τίποτα. Τα κακα τπυ δεν ειναι σκληρα. Ειναι μαλακα κ εχπυν σκουτο καφε χρωμα. Το ξερω οτι αν δεν ειναι σκληρα δεν μπορουμε να μιλαμε για δυσκοιλιοτητα. Αγχωνομαι πολυ με αυτο το θεμα. Δεν γινεται μια ζωη να είμαστε με υποθετο :(

Αχ κορίτσι μου και εγώ έτσι έλεγα θα είμαστε για πάντα με τα κλύσματα.....αλλά τελικά έφτιαξε με τον καιρό και μένα υπέφερε ούρλιαζε αλλά την τρίτη μέρα έκανα κλυσμα....εμένα μου είχε πει η παιδίατρος ότι δεν ξέρει ακόμα να σφιχτει για να τα κάνει....εσφιγγε μόνο πρόσωπο όχι κάτω όπως εμείς στην γέννα π.χ


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είχαμε ποτέ κολικούς ούτε κ έχουμε. Έχω κόψει από την διατροφή μου γαλακτοκομικά και όσπρια και τρώω αρκετές φυτικές ίνες. Του κάνω και μασάζ και τα ποδαράκια αλλά τίποτα. Θα δοκιμάσω τα προβιοτικα. Σε ευχαριστώ πολύ!

Αχ σ ευχαριστω με έκανες να ξεαγχωθω λιγάκι :)

On 26/3/2020 at 9:56 ΜΜ, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Αχ κορίτσι μου και εγώ έτσι έλεγα θα είμαστε για πάντα με τα κλύσματα.....αλλά τελικά έφτιαξε με τον καιρό και μένα υπέφερε ούρλιαζε αλλά την τρίτη μέρα έκανα κλυσμα....εμένα μου είχε πει η παιδίατρος ότι δεν ξέρει ακόμα να σφιχτει για να τα κάνει....εσφιγγε μόνο πρόσωπο όχι κάτω όπως εμείς στην γέννα π.χ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...