Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Κορονοιος και γεννα


Recommended Posts

Με το καλό κορίτσι μου!

Και εγώ καταλαβαίνω ότι θες τους συγγενείς σου και για πρακτικούς λόγους και για συναισθηματικους. Ωστόσο, προέχει το καλό του μωρού σου και πρέπει να σκεφτείς αυτο και μόνο αυτό. Νομίζω ότι τα κορίτσια παραπάνω με κάλυψαν. Αν τους εξηγήσεις πως δεν γίνεται λόγω της κατάστασης πιστεύω πως θα το καταλάβουν. Εντολή γιατρού! Αφού λες πως η μαμά σου είναι υπερβολική όσον αφορά τον κορονοιο τότε θα καταλάβει πως πρέπει να σε προφυλάσσει και εσένα και το μωρό σου.

Επίσης, έτσι ενημερωτικά, στο δημόσιο μαιευτήριο που θα γεννήσω με το καλό (επαρχία) έχουν απαγορεύσει το επισκεπτήριο κατά τους χειμερινούς μήνες λόγω ιώσεων εδώ και αρκετά χρόνια! Επιτρέπεται ένας σύνοδος και αυτός με κάρτα. Και το καλοκαίρι όμως δεν αφήνουν πολλα άτομα σε κάθε δωμάτιο. Δεν πήραν τώρα μόνο αυτά τα μέτρα με τον κορονοιο. Και νομίζω πως αυτό είναι και το σωστό. Προσωπικά, το προτιμώ από το να κολλήσει κάτι το μωράκι μου. Φυσικά και θέλω βοήθεια, ο σύζυγός μπορεί να το κάνει άνετα! Και σαν αλλαγή η μαμά μας η' η πεθερά μας. Δεν χρειάζεται να έρθουν όλοι. Όταν γυρίσουμε σπίτι με το καλό μπορούν να έρθουν οι πολύ κοντινοί (στην περίπτωση σου τυχαίνει να είναι πολλοί) και πολυυυυ μετά οι πιο έξω συγγενείς και φίλοι. 

Και μη νομίζεις, η μάνα ποτέ δεν παρεξηγεί. Μπορεί εκείνη τη στιγμή να μην το σκέφτηκε καλά. Αν της το εξηγήσεις θα το καταλάβει. 

Και πάλι με το καλό!!! Να σκέφτεσαι πως σε λίγο καιρό θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις.

  • Μου αρέσει 2

Lilypie - (I2vc)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Brigitt said:

Μπορώ να σε καταλάβω γιατί εμένα οι γονείς μου μένουν μακριά σε άλλη πόλη και η μαμά μου με τον πέντε χρονών αδερφό μου θέλουν να έρθουν σε λίγες μέρες που θα γεννήσω αλλά δεν επιτρέπεται με τα μέτρα και δεν λένε και πότε θα λήξει το συγκεκριμένο μέτρο, εγώ βέβαια θέλω από τη μια να έρθουν γιατί μου έλειψαν ο αδερφός μου ειδικά που έχω να τον δω μήνες αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν θα με κουράσουν και θα το δούνε και σαν διακοπές όπως λες και εσύ ή αν θα με βοηθήσουν από την μία λέω να κρατήσει λίγο καιρό ακόμα αυτό το μέτρο από την άλλη στεναχωριέσαι ο αδερφός μου που δεν μπορούν να έρθουν και δεν αντέχω αχ είναι δύσκολα τα πράγματα!!! Βέβαια αν λήξει το μέτρο δεν μπορώ με τίποτα να τους πω να μην έρθουν... Οπότε καλύτερα να το σκεφτείς καλά και να πεις ότι νιώθεις δεν ξέρω 

Είμαστε ομοιοπαθουσες... Με το καλό το μωράκι σου κοπέλα μου... Μην αγχώνεσαι, είναι λογικό λέω από την μια αν ήμασταν στην θέση τους σαν γιαγιάδες... Και εμείς θα θέλαμε να δούμε τα εγγόνια μας... Ας έρθουν , αλλά με ορια... Να σέβονται ότι τώρα έχουμε εμείς ανάγκη από ηρεμία... Αν δεν ήταν ο κορονοιος δεν θα κουραζαμε με τέτοιες σκέψεις τα μυαλουδακια μας ή αν ήταν κοντά μας...

Just now, V_baby said:

Με το καλό κορίτσι μου!

Και εγώ καταλαβαίνω ότι θες τους συγγενείς σου και για πρακτικούς λόγους και για συναισθηματικους. Ωστόσο, προέχει το καλό του μωρού σου και πρέπει να σκεφτείς αυτο και μόνο αυτό. Νομίζω ότι τα κορίτσια παραπάνω με κάλυψαν. Αν τους εξηγήσεις πως δεν γίνεται λόγω της κατάστασης πιστεύω πως θα το καταλάβουν. Εντολή γιατρού! Αφού λες πως η μαμά σου είναι υπερβολική όσον αφορά τον κορονοιο τότε θα καταλάβει πως πρέπει να σε προφυλάσσει και εσένα και το μωρό σου.

Επίσης, έτσι ενημερωτικά, στο δημόσιο μαιευτήριο που θα γεννήσω με το καλό (επαρχία) έχουν απαγορεύσει το επισκεπτήριο κατά τους χειμερινούς μήνες λόγω ιώσεων εδώ και αρκετά χρόνια! Επιτρέπεται ένας σύνοδος και αυτός με κάρτα. Και το καλοκαίρι όμως δεν αφήνουν πολλα άτομα σε κάθε δωμάτιο. Δεν πήραν τώρα μόνο αυτά τα μέτρα με τον κορονοιο. Και νομίζω πως αυτό είναι και το σωστό. Προσωπικά, το προτιμώ από το να κολλήσει κάτι το μωράκι μου. Φυσικά και θέλω βοήθεια, ο σύζυγός μπορεί να το κάνει άνετα! Και σαν αλλαγή η μαμά μας η' η πεθερά μας. Δεν χρειάζεται να έρθουν όλοι. Όταν γυρίσουμε σπίτι με το καλό μπορούν να έρθουν οι πολύ κοντινοί (στην περίπτωση σου τυχαίνει να είναι πολλοί) και πολυυυυ μετά οι πιο έξω συγγενείς και φίλοι. 

Και μη νομίζεις, η μάνα ποτέ δεν παρεξηγεί. Μπορεί εκείνη τη στιγμή να μην το σκέφτηκε καλά. Αν της το εξηγήσεις θα το καταλάβει. 

Και πάλι με το καλό!!! Να σκέφτεσαι πως σε λίγο καιρό θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις.

Έχεις δίκιο, πολύ σωστή η προσέγγιση σου ... Δεν είναι για πρακτικούς τόσο, αλλά και για συναισθηματικούς, είναι και η απόσταση που έχουμε οπότε δεν τους έχω συνέχεια κοντά μου. Μου έχουν λείψει. 

Τώρα προέχει η μικρή, το ξέρω πως το έχει καταλάβει, αλλά όσο να ναι είναι λυπηρό το γεγονός πως αυτή η κατάσταση αλλάζει τα δεδομένα για όλους και ένα τόσο χαρμόσυνο γεγονός όπως η γέννηση ενός παιδιού να περιορίζεται από συνθήκες πανδημίας... Αλλά μένουμε στο αποτέλεσμα ότι είμαστε καλά και ελπίζω το ίδιο και οι δικοί σας... 

Κανένας να μην πάθει τίποτα , υγεία και ευτυχία στα σπιτικά σας...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε καταλάβω γτ τα ζω με την αδερφη μου. Ο μπεμπης είναι 10ημ κ δ τον έχουμε δει φυσικά κ δ θα τον δούμε τον υπόλοιπο μήνα. Από κει κ πέρα δ ξερω

Ούτε ο μπαμπας μου τον έχει δει γτ εχει αποκλειστεί σε άλλη περιοχή λόγω μετρων:shock:

Αλλα είστε αρκετά άτομα. Δύσκολες ομάδες. Κ για δικό τους καλό, ειδικα αν σκεφτουμε ότι τα παιδιά δ εχουν ιδιαίτερο πρόβλημα με τον κορονοϊό, θα πρέπει να κρατηθούν μακριά σας. Κρίμα να έρθουν κ να γίνει κτ

Καλα άρχισες να σκεφτεσαι οτι πλεον έχεις άλλες προτεραιότητες. Δ ειναι θεμα να αρουν τα μέτρα κ οποιος μπορεί κ θελει μετά. Γτ ακομη κ αν επιτρέπονται οι μετακινήσεις τα νέα δεδομένα με τον ιό θα τα έχουμε για καιρο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσι μου, καταλαβαινω οτι θες να δεις τους δικους σου ανθρωπους κ να τους εχεις κοντα, αλλα πρωτον κ σημαντικοτερον ειναι η υγεία του μωρου κ η δικιά σου κ μετα η η ηρεμια σας..με τοσα άτομα σπιτι κ με μικρα παιδακια πως θα υπαρχει ηρεμια;;;κ επισης δε θες λιγο να το ζησεις με τον ανδρα σου;;θα αλλαξουν πολυ οι ισορροπίες οταν ερθει το μικρουλι σας κ θα ναι δυσκολο, ποσο μαλλον να εχεις κ φιλοξενούμενους..αν το εξηγησεις νομίζω θα το καταλαβει η μητερα σου..μην αγχωνεσαι..με το καλο να ερθει το μπουμπούκι σου κ ολα τα υπολοιπα φτιαχνονται!!


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...