Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 48 λεπτά , bcd18 είπε:

      Καλησπέρα! Ναι εχεις δίκιο! Πρέπει να ρωτήσει αν η τιμη θα είναι για μια ή και για δεύτερη προσπάθεια.
      Τι άλλο να ρωτήσει;  Αραγε εδώ θα είναι Ελληνίδες ή μπορεί και από αλλη  χώρα; 

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

Εξετάσεις για στιγμα


Marialena123

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια.Οποια γνωρίσει θα την παρακαλούσα να με βοηθήσει.

Η ηλεκτροφορηση μου βγήκε Α96,9 Α2 3 και F 0,1 

Του συζύγου μου Α97,3 Α2 2,6 και F 0,1 

Το όριο είναι μέχρι 3,3.Αρα βάσει φως εξετάσεων δεν έχει κανεις από τους δυο μας στιγμα το οποίο μ επιβεβαίωσε κ η γυαλικό λόγος μου.Στο εργαστήριο το οποίο εμπιστεύομαι μου είπαν να κάνω είτε εκεί μοριακό έλεγχο είτε στο λαϊκό ειδική εξέταση για να είμαστε σίγουρη γιατί κάτι την κάνει να πιστεύει ότι ο σύζυγος μου έχει παρ όλο που βγήκε 2,6.

Ουφ δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς μην αγχώνεσαι κ να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου κ οχι το μικροβιολογικό εργαστήριο.. Ακόμα και ο συζυγος σου να έχει το στίγμα δε σημαίνει κάτι, θα υπήρχε ίσως κάποιο προβλημα αν το είχατε κ οι 2! Σε αυτές τις εξετάσεις είναι όλα θέμα πιθανοτητων κ παίζουν πολλοι παραγοντες ρόλο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια.Οποια γνωρίσει θα την παρακαλούσα να με βοηθήσει.

Η ηλεκτροφορηση μου βγήκε Α96,9 Α2 3 και F 0,1 

Του συζύγου μου Α97,3 Α2 2,6 και F 0,1 

Το όριο είναι μέχρι 3,3.Αρα βάσει φως εξετάσεων δεν έχει κανεις από τους δυο μας στιγμα το οποίο μ επιβεβαίωσε κ η γυαλικό λόγος μου.Στο εργαστήριο το οποίο εμπιστεύομαι μου είπαν να κάνω είτε εκεί μοριακό έλεγχο είτε στο λαϊκό ειδική εξέταση για να είμαστε σίγουρη γιατί κάτι την κάνει να πιστεύει ότι ο σύζυγος μου έχει παρ όλο που βγήκε 2,6.

Ουφ δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Καλησπέρα,.. Ως προς την Α2 έχουμε τις ίδιες μετρήσεις εμείς οι 2 κ οι συζυγοι μας μεταξυ τους.. Ο άντρας σου ξεκάθαρα δν εχει στίγμα.. Εγώ που ήμουν σαν εσενα, δηλ στα ανώτερα φυσιολογικά, θεωρούμαι πιθανη ετεροζυγη στο στίγμα.. Έτσι έλεγε το συμπέρασμα απ'το Λαϊκό που επανέλαβα μετά τις πρωτες εξετάσεις.. Ηθελα να κάνω τον μοριακό έλεγχο για να ξέρω τι ακριβώς γίνεται πχ πιθανον υπήρχε κάποια μετάλλαξη αφου από τα όρια δν βγήκε ότι 100% εχω στίγμα, αλλά στο λαϊκό που ρώτησα δν με ενθαρρυναν κ πολυ.. Πιο πολυ να το αποφυγουν ηθελαν, ίσως έχουν πολλα περιστατικα για έλεγχο κ προσπαθουν να τα μειώσουν.. Η απάντηση τους ήταν ότι εφόσον ο άντρας μου δν εχει στίγμα άρα τα παιδια μου θα βγουν υγιή.. 

Κ σε αιματολογο που πηγα κατάλαβα ότι τα αποτελέσματα στην αιμοσφαιρίνη επηρεάζονται γενικά κ από αλλά πραγματα.. Κ τλκ θεωρητικά λέμε ότι όντως πιθανον το έχω.. 

Εγώ θα σε συμβουλευα αν θες να επαναλαβεις την εξέταση στο λαϊκό που ναι νοσοκομείο αναφοράς για το στίγμα κ εσυ κ ο άντρας σου.. Έτσι θα ελέγξουν τα αποτελέσματα σας σαν ζευγάρι κ θα έχετε μαζί με την απάντηση κ τι άλλο μπορείτε να κάνετε..το λέω να πατε εκεί γτ ως νοσοκομείο αναφοράς τα μηχανήματα θα'ναι τα καλύτερα κ θα βγει το αποτέλεσμα με μεγαλυτερη ακρίβεια σε σχέση με ένα απλό μικροβιολογικό.. 

  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kathrin17 είπε:

Καλησπέρα,.. Ως προς την Α2 έχουμε τις ίδιες μετρήσεις εμείς οι 2 κ οι συζυγοι μας μεταξυ τους.. Ο άντρας σου ξεκάθαρα δν εχει στίγμα.. Εγώ που ήμουν σαν εσενα, δηλ στα ανώτερα φυσιολογικά, θεωρούμαι πιθανη ετεροζυγη στο στίγμα.. Έτσι έλεγε το συμπέρασμα απ'το Λαϊκό που επανέλαβα μετά τις πρωτες εξετάσεις.. Ηθελα να κάνω τον μοριακό έλεγχο για να ξέρω τι ακριβώς γίνεται πχ πιθανον υπήρχε κάποια μετάλλαξη αφου από τα όρια δν βγήκε ότι 100% εχω στίγμα, αλλά στο λαϊκό που ρώτησα δν με ενθαρρυναν κ πολυ.. Πιο πολυ να το αποφυγουν ηθελαν, ίσως έχουν πολλα περιστατικα για έλεγχο κ προσπαθουν να τα μειώσουν.. Η απάντηση τους ήταν ότι εφόσον ο άντρας μου δν εχει στίγμα άρα τα παιδια μου θα βγουν υγιή.. 

Κ σε αιματολογο που πηγα κατάλαβα ότι τα αποτελέσματα στην αιμοσφαιρίνη επηρεάζονται γενικά κ από αλλά πραγματα.. Κ τλκ θεωρητικά λέμε ότι όντως πιθανον το έχω.. 

Εγώ θα σε συμβουλευα αν θες να επαναλαβεις την εξέταση στο λαϊκό που ναι νοσοκομείο αναφοράς για το στίγμα κ εσυ κ ο άντρας σου.. Έτσι θα ελέγξουν τα αποτελέσματα σας σαν ζευγάρι κ θα έχετε μαζί με την απάντηση κ τι άλλο μπορείτε να κάνετε..το λέω να πατε εκεί γτ ως νοσοκομείο αναφοράς τα μηχανήματα θα'ναι τα καλύτερα κ θα βγει το αποτέλεσμα με μεγαλυτερη ακρίβεια σε σχέση με ένα απλό μικροβιολογικό.. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Εμενα αυτό π με προβληματίζει είναι ότι στο μικροβιολογικό μ είπαν ότι παρ ολο που είναι πιο χαμηλή του συζύγου μ είναι πιο πιθανό να έχει από εμένα.

Η γυναικολόγος μου είπε ότι δεν χρειάζεται να το ψάξουμε παρά πάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Εμενα αυτό π με προβληματίζει είναι ότι στο μικροβιολογικό μ είπαν ότι παρ ολο που είναι πιο χαμηλή του συζύγου μ είναι πιο πιθανό να έχει από εμένα.

Η γυναικολόγος μου είπε ότι δεν χρειάζεται να το ψάξουμε παρά πάνω.

 

Μπορεις να πας σε έναν αιματολογο που είναι άλλωστε κ η ειδικότητα του για να σου λυσει τις απορίες κ να μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο.. Κ αν κρίνει σας παραπεμπει σε επιπλέον εξετάσεις.. Αν ήταν κ ο άντρας σου οριακος σίγουρα δε θα το ριξαρες θα κάνατε μοριακό.. Τώρα εγώ θεωρώ ότι είστε οκ.. Αλλά δν είμαι γιατρός, το λέω μόνο γτ μοιάζουμε στα αποτελέσματα.. Πάντως με τα αποτελέσματα του άντρα μου δν ασχολήθηκε κάνεις, γτ ειναι ξεκάθαρο ότι δν ειναι φορέας.. Μάλιστα σε νοσοκομείο αναφοράς έκανε τον έλεγχο στίγματος κ στο συμπέρασμα μαζί με όσα έλεγε έγραφε ότι  "δν υπσρχει κάνεις κίνδυνος να αποκτήσετε παιδι άρρωστο με μεσογ. Αναιμία"    Μόλις είδα του άντρα μου ήταν 2,8 με όρια  1,8-3, 2

Ενώ σε μένα έλεγε " Παρουσιάζετε ήπια αυξηση της Α2 αιμοσφαιρίνης με φυσιολογική γενική αίματος. Τα ευρήματα δν αποκλείουν την παρουσία ήπιας ετεροζυγης μορφής Β μεσ.αναιμιας.. Συνίσταται έλεγχος του συζύγου κ απο τα δικά του αποτελέσματα θα εξαρτηθεί η δική σας περαιτερω διερεύνηση για θάλασσαιμια "    Το λεει ξεκάθαρα ότι αν του άντρα μου είναι οκ δε χρειάζεται να ελέγξω για μένα τπτ παραπανω.. 

Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο ακουγοντας διάφορους.. Έτσι αγχωνομουν κ γω, λες κ είχα καμια σοβαρή αρρώστια.. Αν θες δες αιματολογο, καντε κ τον έλεγχο στο λαϊκό, τυπικά για να σου φυγει η ιδέα, θα έλεγα.. Είστε μια χάρη υγιείς κ τα παιδάκια σας θα'ναι το ίδιο... Κ μένα η μπουμπου μου, 2μηνων, μια χαρά το παιδακι μου.. Μια γιατρος μου πε όταν παει 18ετων να ελέγξουμε το στίγμα αν το έχει ώστε να γνωρίζει τι πρεπει να κάνει όταν επιλέξει συζυγο.. 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kathrin17 είπε:

Μπορεις να πας σε έναν αιματολογο που είναι άλλωστε κ η ειδικότητα του για να σου λυσει τις απορίες κ να μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο.. Κ αν κρίνει σας παραπεμπει σε επιπλέον εξετάσεις.. Αν ήταν κ ο άντρας σου οριακος σίγουρα δε θα το ριξαρες θα κάνατε μοριακό.. Τώρα εγώ θεωρώ ότι είστε οκ.. Αλλά δν είμαι γιατρός, το λέω μόνο γτ μοιάζουμε στα αποτελέσματα.. Πάντως με τα αποτελέσματα του άντρα μου δν ασχολήθηκε κάνεις, γτ ειναι ξεκάθαρο ότι δν ειναι φορέας.. Μάλιστα σε νοσοκομείο αναφοράς έκανε τον έλεγχο στίγματος κ στο συμπέρασμα μαζί με όσα έλεγε έγραφε ότι  "δν υπσρχει κάνεις κίνδυνος να αποκτήσετε παιδι άρρωστο με μεσογ. Αναιμία"    Μόλις είδα του άντρα μου ήταν 2,8 με όρια  1,8-3, 2

Ενώ σε μένα έλεγε " Παρουσιάζετε ήπια αυξηση της Α2 αιμοσφαιρίνης με φυσιολογική γενική αίματος. Τα ευρήματα δν αποκλείουν την παρουσία ήπιας ετεροζυγης μορφής Β μεσ.αναιμιας.. Συνίσταται έλεγχος του συζύγου κ απο τα δικά του αποτελέσματα θα εξαρτηθεί η δική σας περαιτερω διερεύνηση για θάλασσαιμια "  

Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο ακουγοντας διάφορους.. Έτσι αγχωνομουν κ γω, λες κ είχα καμια σοβαρή αρρώστια.. Αν θες δες αιματολογο, καντε κ τον έλεγχο στο λαϊκό, τυπικά για να σου φυγει η ιδέα, θα έλεγα.. Είστε μια χάρη υγιείς κ τα παιδάκια σας θα'ναι το ίδιο... Κ μένα η μπουμπου μου, 2μηνων, μια χαρά το παιδακι μου.. Μια γιατρος μου πε όταν παει 18ετων να ελέγξουμε το στίγμα αν το έχει ώστε να γνωρίζει τι πρεπει να κάνει όταν επιλέξει συζυγο.. 

Ναι σου ζήσει το κοριτσάκι σου!Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...