Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet said:

      Δεν τις  έκανα σήμερα αυτές,μόνο ΑΜΗ έκανα..

      Εγώ έχω μόνο ένα εμβρυακι ακόμα.. ευτυχώς που έχω την κορούλα μου,νιώθω πως δεν θα μπορέσω να κάνω άλλο παιδί..δεν αισθάνομαι καθόλου καλά,δεν ξέρω 

      Θα περάσει ο καιρός θα τα βάλεις όλα σε μια σειρά και θα δεις μερικές φορές θα σε πάει εκεί που πρέπει μόνο του βήμα βήμα … αλλά σίγουρα με το καιρό θα ηρεμήσεις κ θα σκέφτεσαι ψύχραιμα … αλλά από τη φάση σπυ έχω περάσει και ξέρω πολύ καλα πως νιώθεις … άφησε το χρόνο να σε οδηγήσει και σίγουρα τους ειδικούς … 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Nephelie είπε:

Ωραια καλά εκανες.εγω αλλο λεω που μαλλον δε καταλαβες.και επειδη μου αλλαξες την απαντηση σου, δεν μιλησα για ενεσεις αντιπηκτικες που οπως ειπε και ο τσιριγωτης ακομα και στη γατα τους λενε οι γιατροι πλεον  να κανουν χαχαχχ! Απλα το αιμα με τη κυηση μπορει να πηξει και να ξεκινησει μια «μαιευτικη θρομβοφιλια» και ας μην ειχες κατι πιο πριν με τα πακετα και τις εξετασεις ολες που ηδη ειχες κανει..πολλα μωρακια εχουν χαθει.οποτε κανεις αυτες τις απλες οταν επιβεβαιωθει η κυηση και εισαι καλυμμενη.αν δεν βγουνε καλες εκει ναι κατι πρεπει να παρεις προληπτικα.καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

Νομιζω οτι το ξαναέγραψα οτι εξετασεις θρομβοφιλιας δε γίνονται στην εγκυμοσύνη.Αυτό δεν είναι θέμα περίπτωσης ουτε ιστορικού.Εκτός αν τα έχεις μπερδεψει και αναφερεσαι σε κάτι άλλο.

Just now, Nephelie είπε:

Το πακετο της κληρονομικης και επικτητης θρομφοφιλιας που κοστιζει και πολλα ειναι αχρηστο οταν επιβεβαιωθει η εγκυμοσυνη

Οι εξετασεις που εγραψες αφορουν την επίκτητη θρομβοφιλια.Αρα θελεις να μας γραψεις ποιες είναι οι χρήσιμες που γινονται στην εγκυμοσύνη?


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renaki80 said:

Θα πρέπει να έχουμε την ίδια μάνα :-P Η υπερβολή στην τρέλα της! Και ο άντρας μου το ίδιο! Εδώ καμιά φορά φτερνίζομαι και έρχεται να δει εαν είμαι καλά!!! Του λέω δεν πεθαίνω με ένα φτέρνισμα! μιλάμε για τρέλα!!! 
Καλά που έχω και εσάς. Που να τολμήσω να τους θίξω τις απορίες μου; θα με τρελάνουν!!! 

Σου λέω ... βάλε τον γιατρό να σε ξελασπώσει όπως έκανα εγώ :) 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Νομιζω οτι το ξαναέγραψα οτι εξετασεις θρομβοφιλιας δε γίνονται στην εγκυμοσύνη.Αυτό δεν είναι θέμα περίπτωσης ουτε ιστορικού.Εκτός αν τα έχεις μπερδεψει και αναφερεσαι σε κάτι άλλο.

Μα το ιδιο λεω και εγω βρε :-) δεν εχει νοημα να γινονται..Ξεκαθαρα τα εγραψα ...ειναι μονο 5-6 αιματος για θρομβωσεις που γινονται και ειναι απαραιτητες κατα τη κυηση..και νταξει σπανια να εχεις κατι οκ αλλα γινονται να αποκλειστουνε ..και απλα τις ονομαζουν και καλά μαιευτικη θρομβοφιλια..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 said:

Κορίτσι μ ούτε εμενα μ το επετρεψε ο γιατρος, γενικα μ ειπε η διαφορά θερμοκρασίας δεν κανει καλο για τυχον συσπασεις! Βέβαια εγω μετα τα α τριμηνο θα κανω περιδεση οποτε θα βλέπω την θάλασσα απο μακρια φετος! 

Τι ειναι η περίδεση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Τουτουνι said:

Ούτε εγώ κάνω απολύτως τίποτα! Εντολή γιατρού!!

Ένταξει βρε κορίτσια είπαμε ... αν υπάρχει εντολή γιατρού ή σοβαρός λόγος  εννοείται και δεν κάνετε τίποτα !! Εδω μιλάμε για μια απλή περίπτωση χωρίς κάποιο θέμα 

Έχω γνωρίσει κοπέλες με τέλειες εγκυμοσύνες , κανένα πρόβλημα και φόβο και να μην κουνιούνται. Αυτο το θεωρώ υπερβολή. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Μα το ιδιο λεω και εγω βρε :-) δεν εχει νοημα να γινονται..Ξεκαθαρα τα εγραψα ...ειναι μονο 5-6 αιματος για θρομβωσεις που γινονται και ειναι απαραιτητες κατα τη κυηση..και νταξει σπανια να εχεις κατι οκ αλλα γινονται να αποκλειστουνε ..και απλα τις ονομαζουν και καλά μαιευτικη θρομβοφιλια..

Ωραία,ποιές είναι αυτές οι 5-6 εξετάσεις που λες θέλουμε να μαθουμε κι εμείς μήπως μας έχουν ξεφύγει.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, FlowerMom είπε:

Τι ειναι η περίδεση;

Αα κάτι υπεροχο :roll: λοιπόν στην προηγούμενη εγκυμοσύνη εχασα το μωρακι στην 17η λογω ανεπαρκειας τραχήλου, μεσα σε μιση ωρα με επιασαν πονοι γεννας κ μ επεσε το μωρακι.. Ο τραχηλος μ δεν αντεχει το βάρος, οποτε με το καλο να ειναι καλη η α επιπέδου 14η εβδομάδα θα κανουμε περιδεση τραχηλου, θα μ τον ραψει κοινως.. Κ μολις μπεις στο μηνα σ κοβει τα ραμματα.  Μετα ειναι που θελει φουλ προσοχή με βαρη κλπ..  

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Αα κάτι υπεροχο :roll: λοιπόν στην προηγούμενη εγκυμοσύνη εχασα το μωρακι στην 17η λογω ανεπαρκειας τραχήλου, μεσα σε μιση ωρα με επιασαν πονοι γεννας κ μ επεσε το μωρακι.. Ο τραχηλος μ δεν αντεχει το βάρος, οποτε με το καλο να ειναι καλη η α επιπέδου 14η εβδομάδα θα κανουμε περιδεση τραχηλου, θα μ τον ραψει κοινως.. Κ μολις μπεις στο μηνα σ κοβει τα ραμματα.  Μετα ειναι που θελει φουλ προσοχή με βαρη κλπ..  

Αυτο δε φαινόταν από πριν?


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Ένταξει βρε κορίτσια είπαμε ... αν υπάρχει εντολή γιατρού ή σοβαρός λόγος  εννοείται και δεν κάνετε τίποτα !! Εδω μιλάμε για μια απλή περίπτωση χωρίς κάποιο θέμα 

Έχω γνωρίσει κοπέλες με τέλειες εγκυμοσύνες , κανένα πρόβλημα και φόβο και να μην κουνιούνται. Αυτο το θεωρώ υπερβολή. 

Να σας πω κάτι... εγώ τον φόβο τον καταλαβαίνω... Για να φοβάται τόσο πολύ μια γυναίκα που να μην κουνιέται απ' τον καναπέ Βαλτε με το νου σας τι έχει τραβήξει!!!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, chris79 είπε:

Ένταξει βρε κορίτσια είπαμε ... αν υπάρχει εντολή γιατρού ή σοβαρός λόγος  εννοείται και δεν κάνετε τίποτα !! Εδω μιλάμε για μια απλή περίπτωση χωρίς κάποιο θέμα 

Έχω γνωρίσει κοπέλες με τέλειες εγκυμοσύνες , κανένα πρόβλημα και φόβο και να μην κουνιούνται. Αυτο το θεωρώ υπερβολή. 

Εκτός από υπερβολή,είναι κι επικίνδυνο.Η ακινησία είναι παράγοντας θρόμβωσης,μιας και το συζητάμε.

  • Μου αρέσει 3

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετασεις που γινονται πριν την εξωσωματικη ειναι ενα πακετο κληρονομικης θρομβοφιλιας(13 ή 5 ή 20 μεταλλαξεις πχ Leiden,Factor,MTHFR κλπ) δεν ειναι συχνο να εχει καποιος και οι γιατροι δινουν και χωρις λογο γιατί 1)δε θα σου πουνε να το τσεκαρεισ ή 2)το εχεις τσεκαρει και σου λεει κανε προληπτικα να εχουν το κεφαλι τους ησυχο και εμεις να τρυπιομαστε τζαμπα 3) η να χρειαζεσαι οπωσδηποτε.Και  ενα αλλο πακετο ας το πω ετσι επικτητης(αντισωματα καρδιολιπινης ,πρωτεινη c,s,z,χρονο προθρομβινης κλπ).οποτε ολα καλά δεν εχουμε κατι και δεν κανουμε ενεσεις.οταν μεινουμε εγκυος θα πρεπει να τσεκαρουμε καποιες απο της επικτητης της πρωτες εβδομαδες της κυησης ωστε να ειμαστε σιγουρες οτι δεν αλλαξε και δεν προεκυψε κατι και αυτες ειναι πχ χρονος προθρομβινης,quick μαρτυρος,εξετασθεντος,ποσοστο,ΙΝR,χρονος μερικης θρομβοπλαστινης ινωδογονο,αντισωματα καρδιολιπινης και αντι-ενα.ειναι της επικτητης και τη χαρακτηριζουν ως μαιευτικη θρομβοφιλια.αν δεν εχουμε κανει κληρονομικής ειναι αχρηστες να γινουν μεσα στη κυηση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Αυτο δε φαινόταν από πριν?

Οχι! Μονο αν κανεις σαλπιγγογραφια,  που δεν ειχα λογο να κανω μιας κ ειχαμε φυσικη σύλληψη με την πρωτη,  στην αυχενικη ο τραχηλος ηταν 3,5,  αλλα τοτε δεν εχει παρει θεση η μητρα κ δεν εχει κ βαρος το μωρο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Οχι! Μονο αν κανεις σαλπιγγογραφια,  που δεν ειχα λογο να κανω μιας κ ειχαμε φυσικη σύλληψη με την πρωτη,  στην αυχενικη ο τραχηλος ηταν 3,5,  αλλα τοτε δεν εχει παρει θεση η μητρα κ δεν εχει κ βαρος το μωρο

Καταλαβα.Εγω εχω κανει σαλπιγγογραφια πριν χρόνια βεβαια,εννοεις να εχει γίνει πρόσφατη?


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Εκτός από υπερβολή,είναι κι επικίνδυνο.Η ακινησία είναι παράγοντας θρόμβωσης,μιας και το συζητάμε.

Κ εμενα αυτο με προβληματιζει,  στο σπιτι κανω γυρες κ στη βεράντα με τις δουλειές που θέλουν σκυψιμο κ τεντωμα το σκέφτομαι. Οπως καταλαβαίνεις το φαγητο κατσαρολας παει...σύννεφο :-P

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...