Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου.Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Το χειρότερο ξερεις ποιο είναι.Οι κοπελες που μπαινουν με πολυ πόνο και φόβο στο χορό των εξωσωματικών,υφίστανται φουλ χαπάκωμα, προληπτικα.Μαλιστα,εχουν τόσο πολύ πειστεί από τον ψυχολογικό πόλεμο των εν λόγω γιατρών που "λένε κι ευχαριστώ".Δε βγαζω την ουρά μου απέξω,υπήρξα κι εγω κάποτε έτσι,μου κλώτσησε όμως πολύ γρήγορα όλο αυτό και πάτησα πόδι σε πολλά...

Έτσι είναι, κ όσο δεν ξέρεις καταλήγεις να εμπιστεύεσαι τυφλά αυτούς που υποτίθεται πως ξέρουν!


Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Joka είπε:

Kοριτσι νομιζω εμεις ειχαμε ιδια μέρα ετ,23/5 σωστά?

Λοιπον,το eleftheia οταν καταχωρησα αυτή την ημερομηνία για εμβρυα 5 ημερων,με βγάζει 9+2.

Το τικερακι που ζηταει Τεπ για υπολογισμό με βγαζει κι εμενα 9+1.

Τι από τα δυο ισχύει ακομα δεν εχω καταλάβει... 

Αχ κοριτσι κι εγω την προηγουμενη βδομαδα περασα πολύ δύσκολα!Απο σημερα όμως είμαι μια χαρα!Υπομονή...

@Joka μου εγώ έχω βάλει 25 ημερες (κύκλος) ίσως είναι αυτο! Πάντως χθες (ΤΡΙΤΗ) εμένα ο γιατρός με έβγαλε 9w 0 d! Άρα πάω σωστά! Μήπως μετράς χώρια την εμβρυομεταφορά. ΕΓΩ ΠΧ

 23/5 εμβρυομεταφορά
- 5 ημερών βλαστοκύστες

= ΜΕΤΡΑΩ ΑΠΟ 19/5 ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ! 
 

ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΩ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ! 

Just now, FlowerMom είπε:

Καλημέρα και από μένα, την ανυπόμονη που μετράει τις ώρες για την Παρασκευή και την δεύτερη μέτρηση χοριακής. Παρόλο που 2 γιατροί μου είπαν ότι το 16.515 είναι μεγάλο νούμερο, όλα θα φανούν στην επόμενη χοριακή και εάν αυτό το νούμερο ανεβαίνει η πέφτει. Κάποιες φορές μέσα στη μέρα καταφέρνω να ξεχαστώ αλλά η γενικότερη ψυχολογία μου δεν είναι καλή με όλη αυτή την αναμονή. Με σκοτώνει να μην ξέρω τι γίνεται μέσα μου. Είναι πολύ βασανιστικό. Μακάρι να μπορούσα να πατήσω fast forward στην Παρασκευή!!!! Eν τω μεταξει συνεχίζω και δεν έχω ούτε αίμα, ούτε πόνους που να σηματοδοτούν ότι κάτι δεν πάει καλά και αποβάλλω....

Δεν υπάρχουν σημάδια, μην τα ψάχνεις! ΜΟΝΟ η χοριακούλα σου θα δείξει! Υπομονή το έχουμε περάσει και πίστεψέ με, το κάθε επόμενο βήμα Που θα κάνεις θα έχει το δικό του άγχος! Οπλίσου με αισιοδοξία, θετική ενέργεια και μπόλικη  υπομονή και θα πάνε όλα καλά! 

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου μιας και πιάσατε το θέμα της θρομβοφιλίας. Εγώ τέλη Μαίου έκανα έλεγχο και μοριακό και ο αιματολόγος μου είπε δεν έχω θρομβοφιλία. Ωστόσο 18/6 μαθαίνω πέτυχε η εξωσωματική και μιλάμε και μου είπε όταν ακούσω καρδιά να κλείσουμε ραντεβού να πάω στο ιατρείο του να κάνουμε έναν έλεγχο πηκτικότητας. Μου είπε εκέι γίνεται στο ιατρείο του. ΕΚλεισα ραντεβού για την Τρίτη. Θα είμαι 7+6. Ξερετε τι ειναι, έχει κανει καμμία σας;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ πιστεύω ότι τη μεγαλύτερη ζημιά την κάνει το διαδίκτυο. Εμένα ο εξωσωματικός μου ήταν πολύ καθησυχαστικος. Μου είπε να κόψω το ένα σαλοσπιρ που παίρνω από την 6η εβδομάδα όμως εγώ αρνήθηκα. Μου είπε να το συνεχίσω μέχρι τη 12η, όχι όμως παραπάνω, αλλά να ξέρω ότι το συνεχίζω για καθαρά ψυχολογικούς λόγους διότι το ένα σαλοσπιρ δε σε σώζει σε περίπτωση θρομβοφιλιας. Και η φίλη μου είχε τον ίδιο γιατρό, όμως η ίδια αρνήθηκε να σταματήσει την αντιπηκτική θεραπεία παρόλο που ο γιατρός της έλεγε ότι είναι υπερβολή. Όμως φοβόταν και δε τη κατηγορώ γι'αυτό.. Είχε ήδη δύο βιοχημικές. Κι εγώ φοβάμαι, χωρίς να έχω καμία. Αν δε διάβαζα όλα αυτά στο διαδίκτυο, πραγματικά θα ήμουν ευτυχισμένη μέσα στην άγνοιά μου..

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια μου μιας και πιάσατε το θέμα της θρομβοφιλίας. Εγώ τέλη Μαίου έκανα έλεγχο και μοριακό και ο αιματολόγος μου είπε δεν έχω θρομβοφιλία. Ωστόσο 18/6 μαθαίνω πέτυχε η εξωσωματική και μιλάμε και μου είπε όταν ακούσω καρδιά να κλείσουμε ραντεβού να πάω στο ιατρείο του να κάνουμε έναν έλεγχο πηκτικότητας. Μου είπε εκέι γίνεται στο ιατρείο του. ΕΚλεισα ραντεβού για την Τρίτη. Θα είμαι 7+6. Ξερετε τι ειναι, έχει κανει καμμία σας;

Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι δε μπορώ να τσεκαρω τίποτα διότι οι τιμες επηρεάζονται από την κύηση. Περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις των κοριτσιών!


MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo είπε:

Κορίτσια εγώ πιστεύω ότι τη μεγαλύτερη ζημιά την κάνει το διαδίκτυο. Εμένα ο εξωσωματικός μου ήταν πολύ καθησυχαστικος. Μου είπε να κόψω το ένα σαλοσπιρ που παίρνω από την 6η εβδομάδα όμως εγώ αρνήθηκα. Μου είπε να το συνεχίσω μέχρι τη 12η, όχι όμως παραπάνω, αλλά να ξέρω ότι το συνεχίζω για καθαρά ψυχολογικούς λόγους διότι το ένα σαλοσπιρ δε σε σώζει σε περίπτωση θρομβοφιλιας. Και η φίλη μου είχε τον ίδιο γιατρό, όμως η ίδια αρνήθηκε να σταματήσει την αντιπηκτική θεραπεία παρόλο που ο γιατρός της έλεγε ότι είναι υπερβολή. Όμως φοβόταν και δε τη κατηγορώ γι'αυτό.. Είχε ήδη δύο βιοχημικές. Κι εγώ φοβάμαι, χωρίς να έχω καμία. Αν δε διάβαζα όλα αυτά στο διαδίκτυο, πραγματικά θα ήμουν ευτυχισμένη μέσα στην άγνοιά μου..

Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι δε μπορώ να τσεκαρω τίποτα διότι οι τιμες επηρεάζονται από την κύηση. Περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις των κοριτσιών!

Moυ είπε το τσεκάρουμε στο ιατρείο. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Τσεκάρει απλά την πηκτικότητα του αίματος από ότι κατάλαβα. Ολες τις εξετασεις θρομβοφιλιας δεν θα τις ξανα κανω απο οτι μου ειπε. Κατι αλλο τσεκαρει.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Hope.2019 είπε:

Moυ είπε το τσεκάρουμε στο ιατρείο. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Τσεκάρει απλά την πηκτικότητα του αίματος από ότι κατάλαβα. Ολες τις εξετασεις θρομβοφιλιας δεν θα τις ξανα κανω απο οτι μου ειπε. Κατι αλλο τσεκαρει.

Ο γιατρος το έγραψε ξεκαθαρα.Το άγχος και ο φόβος μας τα κάνουν όλα.Και φυσικά,κάποιοι πλουτίζουν εκμεταλλευόμενοι την ευάλωτη καταστασης που βρισκόμαστε. 

Just now, Hope.2019 είπε:

Moυ είπε το τσεκάρουμε στο ιατρείο. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Τσεκάρει απλά την πηκτικότητα του αίματος από ότι κατάλαβα. Ολες τις εξετασεις θρομβοφιλιας δεν θα τις ξανα κανω απο οτι μου ειπε. Κατι αλλο τσεκαρει.

Μπορεις να γραψεις ποια ειναι αυτή η εξεταση που τσεκάρει την πηκτικοτητα του αίματος όταν θα την κάνεις?


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Moυ είπε το τσεκάρουμε στο ιατρείο. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Τσεκάρει απλά την πηκτικότητα του αίματος από ότι κατάλαβα. Ολες τις εξετασεις θρομβοφιλιας δεν θα τις ξανα κανω απο οτι μου ειπε. Κατι αλλο τσεκαρει.

Και καλά κανει εμεις τα εχουμε ξαναπει :-) χρονος προθρομβινης ,ποσοστο, ινωδογονο ,θρομβόλαστινη,αντιςωματα καρδιολιπινης πριν και μετα και αντι-ενα @Joka αυτα χρειαζονται κοριτσια σιγουρα απο την 7η εως και 9η βδομαδα κυησης και δε στοιχιζουν «γραφονται» αυτη ειναι η θρομβοφιλια η λεγομενη μαιευτικη στη κυηση και θελει προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Ο γιατρος το έγραψε ξεκαθαρα.Το άγχος και ο φόβος μας τα κάνουν όλα.Και φυσικά,κάποιοι πλουτίζουν εκμεταλλευόμενοι την ευάλωτη καταστασης που βρισκόμαστε. 

Μπορεις να γραψεις ποια ειναι αυτή η εξεταση που τσεκάρει την πηκτικοτητα του αίματος όταν θα την κάνεις?

Ναι εννοείται.. Γιατί από το τηλέφωνο και σαν πρωτάρα δεν κατάλαβα και πολλά!

Just now, Nephelie είπε:

Και καλά κανει εμεις τα εχουμε ξαναπει :-) χρονος προθρομβινης ποσοστο ινωδογονο θρομβόλαστινη,καρδιολιπινη, αντι-ενα

Ναι Νεφελάκι μου.. Αλλά αυτές βρε κορίτσι μου δεν γίνονται σε διαγνωστικό; Εμένα γιατί μου είπε στο ιατρείο. Θα δούμε! Μπορεί απλά να εννοούσε να πάω να της γράψει. Γιατί του λέω γιατρέ πρέπει να ξανα κάνω αιματολογικές και μου λεει όχι γίνεται στο ιατρείο. Τον Ιούνιο που μιλήσαμε. Πήρα σήμερα εκλεισα ραντεβου μιας και ακούσαμε δύο φορές καρδούλα. Μόλις πάω θα σας πω ακριβώς!

 

Εγω κορίτσια εχω παλι υπερηχο 16/7 θα είμαι 8+1 και μετά 3/8 και μετα αυχενική 26/8. Αλλά το 26/8 θα το δουμε γιατι βγαινει ακριβως τελευταια μερα 14η εβδομαδα. Ισως το αλλαξουμε για νωριτερα...


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες!! Φουλ μηνύματα βλεπω!! Κοριτσια μ να ρωτήσω κατι, απο δουλειες στο σπιτι τι κανετε;;;  εγω καμια φορα αν τυχει να θελω να κανω κάποιο φαγητο σε ταψακι με βαρος καρδιας κ μεγαλες τυψεις το βαζω κ το βγαζω απο το φούρνο! Τρεμω μην κανω κατι ή σηκωσω κατι που δεν κάνει, αλλα δεν μπορω κ να κάθομαι ολη μερα:neutral:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pineapple είπε:

Επίσης κορίτσι μου,με το καλό να κυλήσουν όλα!! Εγώ έκανα για τις 14 μεταλλάξεις εάν θυμάμαι καλά,πάντως ήταν όλο το πακέτο!! Ναι κάνω τις ivor 8000ui και salospir 100. Αιματολόγο έχω την κυρία Αλυμάρα στα Ιωάννινα όπου μένω!

Επίσης,εύχομαι μια ονειρεμένη εγκυμοσύνη!!! Ναι είμαι οριακά για φεβρουάριο,εάν γεννήσουμε λίγο πιο νωρις (το να γεννήσω το λέω και δεν το πιστεύω ακόμη σαν όνειρο) θα είμαστε μανούλες Ιανουαρίου!! Εμβρυομεταφορά έκανα στις 16 Μαίου με έμβρυα 3 ημερών!

Σε ευχαριστώ πολύ!!

  • Μου αρέσει 1

5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nephelie είπε:

Και καλά κανει εμεις τα εχουμε ξαναπει :-) χρονος προθρομβινης ,ποσοστο, ινωδογονο ,θρομβόλαστινη,αντιςωματα καρδιολιπινης πριν και μετα και αντι-ενα @Joka αυτα χρειαζονται κοριτσια σιγουρα απο την 7η εως και 9η βδομαδα κυησης και δε στοιχιζουν «γραφονται» αυτη ειναι η θρομβοφιλια η λεγομενη μαιευτικη στη κυηση και θελει προσοχη.

Το εχω κανει ολο το πακετο που λες μαζι με απειρες άλλες στο Ελενα πριν 3 χρόνια.Μεχρι ανοσοφαινότυπο έκανα εκεί,σχεδόν όλα δωρεαν παρεπιπτόντως.Ειναι 7 χρονια τωρα που προασπαθω για παιδί..Εκει μου ειπε η υπευθυνη του τμηματος οτι οι εξετασεις αυτές ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ στη διαρκεια της εγκυμοσυνης διοτι επηρεαζονται οι τιμες και δεν είναι αξιοπιστες.Δε μ απασχολει το κοστος ούτε το τρυπημα,μ εχουν τρυπησει άπειρες φορες όλα αυτα τα χρόνια,είναι τελειως τρελό όμως να κάνω ενέσεις "προληπτικά"μετά απο εξετασεις οπου βρεθηκα αρνητική.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Καλησπέρα σε ολες!! Φουλ μηνύματα βλεπω!! Κοριτσια μ να ρωτήσω κατι, απο δουλειες στο σπιτι τι κανετε;;;  εγω καμια φορα αν τυχει να θελω να κανω κάποιο φαγητο σε ταψακι με βαρος καρδιας κ μεγαλες τυψεις το βαζω κ το βγαζω απο το φούρνο! Τρεμω μην κανω κατι ή σηκωσω κατι που δεν κάνει, αλλα δεν μπορω κ να κάθομαι ολη μερα:neutral:

Κοριτσι μου ολα θα τα κανεις με μετρο , μολις νοιωσεις οτι κουραζεσαι καθεσαι.. Εγω εχω θεμα με τον αντρα μου που μου εχε σπασει τα νευρα γιατι δεν με αφηνει να κανω σχεδον τιποτα χαχαχα!

Ο γιατρός μου εχει πει βαρος το πολυ μεχρι 5κιλα


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Το εχω κανει ολο το πακετο που λες μαζι με απειρες άλλες στο Ελεναπριν 3 χρόνια.Ειναι 7 χρονια τωρα που προασπαθω γαι παιδί..Εκει μου ειπε η υπευθυνη του τμηματος οτι οι εξετασεις αυτές ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ στη διαρκεια της εγκυμοσυνης διοτι επηρεαζονται οι τιμες και δεν είναι αξιοπιστες.

Εγω δε μιλαω για τα πακετα των μεταλλαξεων.τα πακετα των μεταλλαξεων πχ 13 συνηθισμενες γινονται μονο πριν μπεις σε διαδικασια να δεις μηπως εχεις κατι σπανιο τη κληρονομικη θρομβοφιλια που λενε.αυτες που εγραψα ειναι απαραιτητες κατα την κυηση και τιποτα αλλο και συγκεκριμενα απο 7η εως 9η που ειναι η κρισιμες εβδομαδες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...