Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Efinikolaou said:

Καλησπέρα κοριτσάκια!!!

Τώρα με τις ωραίες βραδιές θέλω κάτι να πίνω στο  μπαλκόνι και δεν ξέρω τι!

Τι έχετε να πείτε για τις μπύρες χωρίς αλκοόλ??

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Ακόμα σκέφτομαι τις 2 υπέροχες μαργαρίτες που ήπια στη Τζια λίγες μερες πριν μάθω ότι είμαι έγκυος. Η δικιά μου η άποψη είναι ότι ή πίνω και το ευχαριστιέσαι, να έχω την επιλογή να πιω τόσο ώστε να μη Θυμάμαι πως με λένε ή τώρα που είμαι έγκυος,  αυτά τα «ένα ποτήρι κρασί την εβδομάδα» δεν μου λένε τίποτα, σκοπεύω να μην πιω καθόλου. Το αλκοόλ είναι όσο επικίνδυνα είναι και τα ναρκωτικά απλά επειδή είναι κοινωνικά αποδεκτό και οι συνέπειες αργούν να φανούν, το ξεχνάμε. Να καταστρέφω μόνο έναν οργανισμό, τον δικό μου, δίκη μου επιλογή. Αλλά να καταστρέφω δυο οργανισμούς εκ των οποίων ο ένας ακόμα δεν έχει δίκη του άποψη, όχι, αυτό δεν μπορώ να το κάνω. Θα αντέξω χωρίς σταγόνα αλκοόλ και θα του δώσω να καταλάβει την πρώτη μέρα που θα μπορώ να ξαναπιώ ;-) 

Προφανώς δεν τα γράφω αυτά για να νιώσει καμία τύψεις. Το πιο σημαντικό είναι να νιώθει η μαμά καλά. Και η μαμά παίρνει πάντα τις πιο σωστές αποφάσεις! 
 

cheers! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια πήγα οδοντίατροοοοο!!! Χαχαχαχα! Βρείτε μου άλλον έναν που να έκανε τόση χαρά όση εγώ, όταν έκλεισα ραντεβού! Δε θα βρείτε, μόνο εγώ είμαι ανώμαλη! Μια που μιλάτε για ποτάκια, αύριο θα πάω για κοκτειλάκια, virgin κοκτειλάκια για την ακρίβεια, χωρίς αλκοόλ. Κάποτε δούλευα σε ένα μαγαζί στο Ρέθυμνο κι έφτιαχνα μάτι μοχίτο χωρίς αλκοόλ μούρλια. Έτσι θα τη βγάλω φέτος..

  • Μου αρέσει 5
  • Χαχα 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Frogie είπε:

Μην αγχώνεσαι είμαι τόσο μικρό το ποσοστό που δεν κάνει καλό στο έμβρυο ρωτά όμως και το γιατρό σου..:)

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

Just now, FlowerMom είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Ακόμα σκέφτομαι τις 2 υπέροχες μαργαρίτες που ήπια στη Τζια λίγες μερες πριν μάθω ότι είμαι έγκυος. Η δικιά μου η άποψη είναι ότι ή πίνω και το ευχαριστιέσαι, να έχω την επιλογή να πιω τόσο ώστε να μη Θυμάμαι πως με λένε ή τώρα που είμαι έγκυος,  αυτά τα «ένα ποτήρι κρασί την εβδομάδα» δεν μου λένε τίποτα, σκοπεύω να μην πιω καθόλου. Το αλκοόλ είναι όσο επικίνδυνα είναι και τα ναρκωτικά απλά επειδή είναι κοινωνικά αποδεκτό και οι συνέπειες αργούν να φανούν, το ξεχνάμε. Να καταστρέφω μόνο έναν οργανισμό, τον δικό μου, δίκη μου επιλογή. Αλλά να καταστρέφω δυο οργανισμούς εκ των οποίων ο ένας ακόμα δεν έχει δίκη του άποψη, όχι, αυτό δεν μπορώ να το κάνω. Θα αντέξω χωρίς σταγόνα αλκοόλ και θα του δώσω να καταλάβει την πρώτη μέρα που θα μπορώ να ξαναπιώ ;-) 

Προφανώς δεν τα γράφω αυτά για να νιώσει καμία τύψεις. Το πιο σημαντικό είναι να νιώθει η μαμά καλά. Και η μαμά παίρνει πάντα τις πιο σωστές αποφάσεις! 
 

cheers! 

Αγαπημένη Τζιά που έχω και σπίτι!!

Δεν θέλω να βάλω σταγόνα αλκοόλ στο στόμα μου αλλά έλεγα να πίνω αυτές τις μπύρες αραιά και που ,που είναι με 0 αλκοόλ... αλλά και πάλι φοβάμαι!!


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Balloo είπε:

Κορίτσια πήγα οδοντίατροοοοο!!! Χαχαχαχα! Βρείτε μου άλλον έναν που να έκανε τόση χαρά όση εγώ, όταν έκλεισα ραντεβού! Δε θα βρείτε, μόνο εγώ είμαι ανώμαλη! Μια που μιλάτε για ποτάκια, αύριο θα πάω για κοκτειλάκια, virgin κοκτειλάκια για την ακρίβεια, χωρίς αλκοόλ. Κάποτε δούλευα σε ένα μαγαζί στο Ρέθυμνο κι έφτιαχνα μάτι μοχίτο χωρίς αλκοόλ μούρλια. Έτσι θα τη βγάλω φέτος..

Έλα ρε φίλη μου μπράβο... Τι έγινε τι σου είπε? Τώρα πως είσαι πονάς? 


Ecjtp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Joka μου κ εγω μια απο τα ιδια σήμερα, λιγο καφε μπεζ,  αλλα εφοσον ειχα αιματωμα μ ενημερωσε ο γιατρος πιθανο να δω κατι αντίστοιχο! Οσο δεν έχουμε πονους,  και κοκκινο αιμα, και έχουμε κανει προσφατα υπερηχο ολα ειναι υπο ελεγχο! Μην αγχώνεσαι! ❤️ 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo είπε:

Κορίτσια πήγα οδοντίατροοοοο!!! Χαχαχαχα! Βρείτε μου άλλον έναν που να έκανε τόση χαρά όση εγώ, όταν έκλεισα ραντεβού! Δε θα βρείτε, μόνο εγώ είμαι ανώμαλη! Μια που μιλάτε για ποτάκια, αύριο θα πάω για κοκτειλάκια, virgin κοκτειλάκια για την ακρίβεια, χωρίς αλκοόλ. Κάποτε δούλευα σε ένα μαγαζί στο Ρέθυμνο κι έφτιαχνα μάτι μοχίτο χωρίς αλκοόλ μούρλια. Έτσι θα τη βγάλω φέτος..

Αν επιτρέπεται απονευρωση να επιτρέπεται αραγε κ σφραγισματακι;;;  ενδιαφέρομαι κ εγω,  μολις νιωσω καλύτερα θα το ψαξω το ζητημα οπωσδήποτε! Τουλάχιστον να ηρεμησεις! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Paris.33 είπε:

Αν επιτρέπεται απονευρωση να επιτρέπεται αραγε κ σφραγισματακι;;;  ενδιαφέρομαι κ εγω,  μολις νιωσω καλύτερα θα το ψαξω το ζητημα οπωσδήποτε! Τουλάχιστον να ηρεμησεις! 

Απονεύρωση έκανα! Αφού πήρα το οκ από εξωσωματικό και γυναικολόγο. Μου είπαν ότι κακώς το άφησα τόσες μέρες. Και ο οδοντίατρος μου διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος. Απλώς δεν βγάλαμε ακτινογραφία. Ας πούμε ότι θα το ξανακοιτάξουμε κάποια στιγμή, αν όλα πάνε καλά, μετά τη γέννα.

Just now, Katzei1982 είπε:

Έλα ρε φίλη μου μπράβο... Τι έγινε τι σου είπε? Τώρα πως είσαι πονάς? 

Όση ώρα κράτησε η αναισθησία ήμουν μέσα στη τρελή χαρά! Πριν από λίγη ώρα μου πέρασε και μόλις πήρα παυσίπονο πάλι.. Μου είπε ότι θα με πονέσει το βραδάκι κι ότι μέρα με τη μέρα θα πρέπει να νιώθω καλύτερα. Έπαθα μεγάλη ζημιά. Ο γιατρός μου είπε ότι το δόντι νέκρωσε από μόνο του κι ότι από αυτό και μόνο μπορεί να φανταστεί πόσο πονούσα. Ελπίζω να μη το ξαναζήσω ποτέ στη ζωή μου.. Ούτε στον εχθρό μου. Αύριο το πρωί έχω υπέρηχο και τώρα που πέρασε ο τρελός πόνος επανήλθε το άγχος..!

  • Μου αρέσει 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Αν επιτρέπεται απονευρωση να επιτρέπεται αραγε κ σφραγισματακι;;;  ενδιαφέρομαι κ εγω,  μολις νιωσω καλύτερα θα το ψαξω το ζητημα οπωσδήποτε! Τουλάχιστον να ηρεμησεις! 

Εμένα μου είπε ότι επιτρέπεται!

  • Ευχαριστώ 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Balloo είπε:

Απονεύρωση έκανα! Αφού πήρα το οκ από εξωσωματικό και γυναικολόγο. Μου είπαν ότι κακώς το άφησα τόσες μέρες. Και ο οδοντίατρος μου διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος. Απλώς δεν βγάλαμε ακτινογραφία. Ας πούμε ότι θα το ξανακοιτάξουμε κάποια στιγμή, αν όλα πάνε καλά, μετά τη γέννα.

Όση ώρα κράτησε η αναισθησία ήμουν μέσα στη τρελή χαρά! Πριν από λίγη ώρα μου πέρασε και μόλις πήρα παυσίπονο πάλι.. Μου είπε ότι θα με πονέσει το βραδάκι κι ότι μέρα με τη μέρα θα πρέπει να νιώθω καλύτερα. Έπαθα μεγάλη ζημιά. Ο γιατρός μου είπε ότι το δόντι νέκρωσε από μόνο του κι ότι από αυτό και μόνο μπορεί να φανταστεί πόσο πονούσα. Ελπίζω να μη το ξαναζήσω ποτέ στη ζωή μου.. Ούτε στον εχθρό μου. Αύριο το πρωί έχω υπέρηχο και τώρα που πέρασε ο τρελός πόνος επανήλθε το άγχος..!

Τουλάχιστον ξεμπερδεψες... Τοσο καιρό υπέφερες τσάμπα. Θα μπορούσες να χες πάει νωρίτερα και να χες αποφύγει τόση ταλαιπωρία. Δεν πειράζει τώρα όλα καλά... Καλή επιτυχία με τον υπέρηχο να ακούσεις το μωράκι σου και να σου περάσουν όλα... Περιμένουμε νέα σου... 

  • Μου αρέσει 1

Ecjtp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Balloo said:

Απονεύρωση έκανα! Αφού πήρα το οκ από εξωσωματικό και γυναικολόγο. Μου είπαν ότι κακώς το άφησα τόσες μέρες. Και ο οδοντίατρος μου διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος. Απλώς δεν βγάλαμε ακτινογραφία. Ας πούμε ότι θα το ξανακοιτάξουμε κάποια στιγμή, αν όλα πάνε καλά, μετά τη γέννα.

Όση ώρα κράτησε η αναισθησία ήμουν μέσα στη τρελή χαρά! Πριν από λίγη ώρα μου πέρασε και μόλις πήρα παυσίπονο πάλι.. Μου είπε ότι θα με πονέσει το βραδάκι κι ότι μέρα με τη μέρα θα πρέπει να νιώθω καλύτερα. Έπαθα μεγάλη ζημιά. Ο γιατρός μου είπε ότι το δόντι νέκρωσε από μόνο του κι ότι από αυτό και μόνο μπορεί να φανταστεί πόσο πονούσα. Ελπίζω να μη το ξαναζήσω ποτέ στη ζωή μου.. Ούτε στον εχθρό μου. Αύριο το πρωί έχω υπέρηχο και τώρα που πέρασε ο τρελός πόνος επανήλθε το άγχος..!

Καλημέρα ! 
Ολα σούπερ λοιπόν και περιμένουμε τα νέα σου από τον υπέρηχο ! 
Ολα καλά θα είναι κι εκεί :) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Geonutr-mama said:

1 Ιουλίου κανόνισα με τη μαία να πάμε στο ιασω. Να ακούσουμε καρδούλα. Το εύχομαι! 

Eσύ που είσαι η πιο experienced μαμά εδώ μέσα, ποια μαία έχεις? Και πως ήταν η εμπειρία του τοκετού στο σπίτι? Ποιον γιατρό διάλεξες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...