Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 22/4/2024 at 10:46 ΠΜ, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως δεν έχω τίποτα … είναι δεύτερη μετά από την ετ.. και μάλιστα παράδοξο χθες το βράδυ είχα παρολιγο Ονείρωξη … και δ κερω απογοητεύτηκα …έχω ανησυχήσει πάρα πολύ …

       

      Βρε κορίτσια μου … τι γίνεται με την Ονείρωξη .. είμαι η μόνη ;;; Τους τελευταίους μήνες πάθαινα Ονείρωξη λίγο πριν την περίοδο .. χθες το βράδυ είχα πάλι ξύπνησα χαράματα …. Ήταν παρολιγο Ονείρωξη αυτό .. αλλά δ ξέρω μωρε απογοητεύτηκα …. Τι σκατα ριναι αυτό ; Κάνει συσπάσεις η μητρα ;;; Τόσο νωρίς ;;; Σήμερα είμαι δεύτερη μέρα από την ετ με βλαστοκύστη 5 ημερών …

      εδώ εγώ εχω πάρει  master στην ονείρωξη ! αλλά τελευταία  επειδή ξυπνούσα για να μην κάνει συσπάσεις η μητρα πλεον πάει σε fast forward χαχαχαχα να προλάβει να γίνει δουλίτσα. 😂 

      πρίν από 36 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι θα πάρω κ τέτοια,απλά θα μπορούν να ανιχνεύσουν την ορμόνη? Είμαι έκτη μέρα από την εμβρυομεταφορά

      ΜΠΟΡΟΥΝ 🥳

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Κοριτσι μου γι αυτο δε γνωριζω να σου πω τι λενε τα πρωτοκολλα.Αν δλδ ειναι επικινδυνο να μεινει μεσα και για πόσο.Αυτες τις 3 βδομαδες,εκανες 3 ντοπλερ?

Φανταζομαι δεν ειναι δυσκολο ομως να βρεις τι συστήνει η ΕΓΜΕ.

Παντως,οι υπερηχοι δεν ειναι ακριβεις.

Το καρδιογράφημα ειναι πολυ.χρησιμο σε αυτη την περιπτωση για να εκτιμηθει αν το μωρο δυσφορει ή οχι

Ναι έκανα συνέχεια Doppler έδειχνε αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες. Μπορεί αυτό να ευθύνεται. Καρδιοτοκογράφο επίσης συνέχεια. Χθες συγκεκριμένα που ξανά έκανα άρχισε να μην βγαίνει καλό για πρώτη φορά έτσι μου είπαν στο μαιευτήριο. Θα ξανά κάνω και αύριο μαζί με τον προεγχειρητικό. Γιατί το παρακολουθουμε μέχρι να γεννήσω ανά δύο μέρες. 

 

Just now, mommytobe είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα της καλλιέργειας που έκανα.. Στρεπτοκοκο δεν έχω όμως βγήκα θετική στο ουρεοπλασμα.. Από Δευτέρα θα ξεκινήσω αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος και ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ.. Απλά μου είπε ότι είναι "επιθετικό" σαν μικρόβιο και προκαλεί πρόωρο τοκετό (που δεν τον ανυσηχεο αφού έχουμε μπει στον μήνα μας) και μου είπε ότι δεν μπορούμε τον τοκετο (φτ) να τον αφήσουμε να κρατήσει πολλές ώρες, δλδ αν ήταν να κάνω τοκετό 15 ώρες ας πούμε θα πρέπει να διακόψουμε στις 5 ας πούμε και να πάμε με καισαρική.. Αυτό με έχει αγχώσει μπορεί να πω,.. Την τρίτη θα με δει πάλι και θα το συζητήσω πιο αναλυτικά μαζί του

Κορίτσι μου πάντως ουρεοπλασμα έχω ακούσει πολλές να περνάνε στην εγκυμοσύνη. Φεύγει με την αντιβίωση αλλά δεν ξέρω πόσο ανθεκτικό είναι και πόσο σύντομα φεύγει ώστε να έχει εξαφανιστεί μέχρι τον τοκετό. Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

 

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mommytobe είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα της καλλιέργειας που έκανα.. Στρεπτοκοκο δεν έχω όμως βγήκα θετική στο ουρεοπλασμα.. Από Δευτέρα θα ξεκινήσω αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος και ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ.. Απλά μου είπε ότι είναι "επιθετικό" σαν μικρόβιο και προκαλεί πρόωρο τοκετό (που δεν τον ανυσηχεο αφού έχουμε μπει στον μήνα μας) και μου είπε ότι δεν μπορούμε τον τοκετο (φτ) να τον αφήσουμε να κρατήσει πολλές ώρες, δλδ αν ήταν να κάνω τοκετό 15 ώρες ας πούμε θα πρέπει να διακόψουμε στις 5 ας πούμε και να πάμε με καισαρική.. Αυτό με έχει αγχώσει μπορεί να πω,.. Την τρίτη θα με δει πάλι και θα το συζητήσω πιο αναλυτικά μαζί του

Ειχες καποια συμπτωματα; Εγω ειχα πιο παλια και με αντιβιωση μου περασε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , mommytobe είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα της καλλιέργειας που έκανα.. Στρεπτοκοκο δεν έχω όμως βγήκα θετική στο ουρεοπλασμα.. Από Δευτέρα θα ξεκινήσω αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος και ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ.. Απλά μου είπε ότι είναι "επιθετικό" σαν μικρόβιο και προκαλεί πρόωρο τοκετό (που δεν τον ανυσηχεο αφού έχουμε μπει στον μήνα μας) και μου είπε ότι δεν μπορούμε τον τοκετο (φτ) να τον αφήσουμε να κρατήσει πολλές ώρες, δλδ αν ήταν να κάνω τοκετό 15 ώρες ας πούμε θα πρέπει να διακόψουμε στις 5 ας πούμε και να πάμε με καισαρική.. Αυτό με έχει αγχώσει μπορεί να πω,.. Την τρίτη θα με δει πάλι και θα το συζητήσω πιο αναλυτικά μαζί του

Οτι προκαλει καποιες φορές πρόωρο τοκετο το γνωριζω,αλλα εφοσον δεν υπαρχει πλεον φοβος ολα.οκ

Το αλλο ομως για τις ωρες τοκετου ειναι τουλαχιστον φαιδρο...τι αλλο θ' ακούσουμε για να βολεψουν καισαρική...


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Hope.2019 είπε:

Ναι έκανα συνέχεια Doppler έδειχνε αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες. Μπορεί αυτό να ευθύνεται. Καρδιοτοκογράφο επίσης συνέχεια. Χθες συγκεκριμένα που ξανά έκανα άρχισε να μην βγαίνει καλό για πρώτη φορά έτσι μου είπαν στο μαιευτήριο. Θα ξανά κάνω και αύριο μαζί με τον προεγχειρητικό. Γιατί το παρακολουθουμε μέχρι να γεννήσω ανά δύο μέρες. 

 

Κορίτσι μου πάντως ουρεοπλασμα έχω ακούσει πολλές να περνάνε στην εγκυμοσύνη. Φεύγει με την αντιβίωση αλλά δεν ξέρω πόσο ανθεκτικό είναι και πόσο σύντομα φεύγει ώστε να έχει εξαφανιστεί μέχρι τον τοκετό. Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

 

Ναι και εγώ έχω ακούσει πολλές ότι είχαν ουρεοπλασμα όμως δεν παύει να με αγχώνει λίγο.. Μου είπε και ο γιατρός ότι και κατά τον τοκετο θα μου βάλουν όρο με αντιβίωση.. Ευχαριστώ πολυ! 

Just now, Georgia Jo είπε:

Ειχες καποια συμπτωματα; Εγω ειχα πιο παλια και με αντιβιωση μου περασε

Όχι απολύτως τίποτα.. Απλά κάναμε την καλλιέργεια για στρεπτοκοκο και μου προέκυψε αυτό 

Just now, Joka είπε:

Οτι προκαλει καποιες φορές πρόωρο τοκετο το γνωριζω,αλλα εφοσον δεν υπαρχει πλεον φοβος ολα.οκ

Το αλλο ομως για τις ωρες τοκετου ειναι τουλαχιστον φαιδρο...τι αλλο θ' ακούσουμε για να βολεψουν καισαρική...

Μετά από κάποιες ώρες γίνεται επικίνδυνο για το μωρό.. Δεν ξέρω, δεν μπήκα στην διαδικασία να το ψάξω γιατί θα με αγχώσει παραπάνω... Απλά εμπιστεύομαι τον γιατρό μου γιατι προσπαθεί να εξαντλησουμε όλα τα περιθώρια και όλες τις περιπτώσεις για φτ.. Είναι πολύ κατά της καισαρικής οπότε κάποιο λόγο θα έχει για να το λέει.. Την τρίτη που θα με δει θα του πω να μου τα εξηγήσει αναλυτικά όλα και τον λόγο που μπορεί να καταλήξει ο τοκετός σε καισαρική 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Ναι και εγώ έχω ακούσει πολλές ότι είχαν ουρεοπλασμα όμως δεν παύει να με αγχώνει λίγο.. Μου είπε και ο γιατρός ότι και κατά τον τοκετο θα μου βάλουν όρο με αντιβίωση.. Ευχαριστώ πολυ! 

Όχι απολύτως τίποτα.. Απλά κάναμε την καλλιέργεια για στρεπτοκοκο και μου προέκυψε αυτό 

Μετά από κάποιες ώρες γίνεται επικίνδυνο για το μωρό.. Δεν ξέρω, δεν μπήκα στην διαδικασία να το ψάξω γιατί θα με αγχώσει παραπάνω... Απλά εμπιστεύομαι τον γιατρό μου γιατι προσπαθεί να εξαντλησουμε όλα τα περιθώρια και όλες τις περιπτώσεις για φτ.. Είναι πολύ κατά της καισαρικής οπότε κάποιο λόγο θα έχει για να το λέει.. Την τρίτη που θα με δει θα του πω να μου τα εξηγήσει αναλυτικά όλα και τον λόγο που μπορεί να καταλήξει ο τοκετός σε καισαρική 

Αν το ψαξεις παντως,εγω απο περιέργεια το εκανα,το ουρεοπλασμα δεν αποτελει αιτιο για καισαρικη.Ουτε υπαρχει καποια εξαιρεση πανω σε αυτο.

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Αν το ψαξεις παντως,εγω απο περιέργεια το εκανα,το ουρεοπλασμα δεν αποτελει αιτιο για καισαρικη.Ουτε υπαρχει καποια εξαιρεση πανω σε αυτο.

Σίγουρα δεν αποτελεί αιτια να πας εξ αρχής με καισαρική και μου το είπε και ο γιατρός μου ότι έχει γίνει σούπα και το χρησιμοποιούν πολλοί γιατροί σαν πρόφαση.. Για να το λέει όμως ότι μετά από κάποιες ώρες ίσως πρέπει κάτι θα ξέρει.. Θα σας πω αναλυτικά την Τρίτη τι μου είπε και για ποιο λόγο το είπε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Σίγουρα δεν αποτελεί αιτια να πας εξ αρχής με καισαρική και μου το είπε και ο γιατρός μου ότι έχει γίνει σούπα και το χρησιμοποιούν πολλοί γιατροί σαν πρόφαση.. Για να το λέει όμως ότι μετά από κάποιες ώρες ίσως πρέπει κάτι θα ξέρει.. Θα σας πω αναλυτικά την Τρίτη τι μου είπε και για ποιο λόγο το είπε 

Οκ,κοριτσι,οτι νομιζεις εσυ καλυτερο.Εγω οσο κι αν εψαξα τη βιβλιογραφια και ιατρικους ιστοτοπους δεν βρηκα καμια αναφορά τετοια αναφορικα με ουρεοπλασμα και διαρκεια τοκετου.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Joka είπε:

Αχ κοριτσι μου,πόσο δικιο εχεις!

Εμενα αυτο που με στενοχωρει περισσοτερο απ ολα ειναι που βλεπω οτι οι γυναικες εχουν επαναπαυτει κι εχουν βολευτεί με την καισαρικη κι ακουνε οτιδηποτε σερβιρει ο γυναικολογος αδιαμαρτυρητα.

Ουτε καν μπαινουν στη διαδικασια να ενημερωθουν,να ψαξουν.

Ειναι ντροπή η γεννα με.ραντεβου επειδή βολευει καποιον.

Ναι,εννοειται πανω απ ολα γερα μωρα,αλλα εδω μιλαμε οτι η παραπληροφορηση και η τρομοκρατία  πανε συννεφο.

Ειναι παρα πολλα τα οφελη για ενα μωρακι να γεννηθει φυσιολογικα και για τη γυναικα η φυσιολογικη διαδικασια ειναι και πιο ασφαλης και πιο ανωδυνη τελικα.

Εγω τοσους μηνες δεν κανω τιποτα αλλο απο το να διαβαζω,να απευθυνομαι σε ειδικους,να ρωταω,να ενημερωνομαι σχετικα.

Ακριβως επειδη καθε μανουλα θελει το καλυτερο για το παιδακι της,πρεπει να το προσπαθουμε και να το απαιτούμε,εκτος φυσικά λίγων και συγκεκριμένων αντενδειξεων.

Στο μαιευτηριο επισης ειναι κανονας αυτο που περιεγραψες για το θλασμο.

Ασκουν ψυχολογικη βια στη γυναικα οτι το μωρο δεν παιρνει αρκετο βαρος για να προωθησουν τις σκονες,ενω το μητρικο γαλα φτανει και παραφτανει.

Εγω θα γεννησω οριακα 2500 κιλα μωρακι και παρολα αυτα καθολου δεν ανησυχω σ αυτο τον τομεα.Δε μπορεις να μετρησεις το μητρικο γαλα,απλα.θηλαζεις συνεχως.

Εμενα το μωρο μου ειναι μικροτερο απο το δικο σου.Δεν εχουμε φτασει καν ακομα τα 2500.

Ηταν απ την αρχη μικρο μωρακι.Θηλασμος κι ολα καλα.θα πανε.Η φυση ξερει καλυτερα.

Πολυ απλο.Απαντας λοιπον οτι εφοσον το σωμα σου δεν ειναι ετοιμο να σε αφησει μεχρι να σπασουν τα νερα οποτε θα ειναι ετοιμο.

Ισχυει οτι η προκληση συνηθως οδηγει σε καισαρικη γι αυτο το λογο,επειδη δλδ το σωμα δεν ειναι έτοιμο.

Ακριβως αυτο συναποφασισαμε εμεις,που εχω ξαναλεω μικρότερο μωρακι.

Εχουμε λογο κοριτσια στο πως θα γεννησουμε και αναφερεται ρητα σε ολα τα πρωτοκολλα.

Αχ κοριτσι,για πες,οταν λες για παρεμβασεις τι εννοείς?

Για να ξερω τι να απαγορευσω?

Πχ ψαχουλεμα του τραχηλου πριν τον τοκετο προκαλεί τοκετο και δε στο λενε επίτηδες.

Τι άλλο?

Αν δε σπασουν τα νερά μετα την ΠΗΤ τι επιλογες υπαρχουν?

Στο 1ο μου παιδί μπήκα με πρόκληση(40+1)γιατι τότε δεν ήξερα ότι δεν έληγε μέσα στη κοιλιά κ ότι είχε κ αλλο χρόνο.. Το παιδί τις 3 μέρες στο νοσοκομείο ήταν όλη την ώρα μέσα στα ουρλιαχτά λόγω της ταλαιπωρίας της(δεν ήταν η ώρα της να γεννηθεί) κ σαν να μην έφτανε αυτό τη πήρανε κ της δώσανε με το έτσι θέλω ξενο γάλα κ το κατάλαβα γιατί μου την έφεραν μούσκεμα λέγοντας μου πως τους το έφτυσε στα μούτρα κ πόσο έξυπνο παιδί είναι που ξέρει ότι είναι το καλύτερο το γάλα της μαμάς (αφού δε τα έσπασα όλα εκεί μέσα)... 

Για τις παρεμβάσεις... Συνεχής κολπικός έλεγχος (από οποιονδήποτε κ πραγματικά συνεχώς.. Εξ ου κ οι 2 ουρολοιμωξεις) για τσεκάρισμα διαστολής, ουροκαθετηρας(γιατί να μη πηγαίνω τουαλέτα; πιο πολύ με ενοχλούσε αυτός στη γεννα πάρα ο πόνος στη γεννα!), κλίσμα, ξύρισμα από κάτω με το ζόρι, ακινησία 12 ώρες στο κρεββάτι με ορο, μοναξιά, πείνα, διψα(απαγορευόταν να φάω κ να πιω νερό), δέσιμο ποδιών να σπρωξω (τελείως άβολο για μια γυναίκα, αναπόφευκτο κάποιες φορές το φυσικό σκίσιμο), περινεοτομες επί 2(στο 3ο με έσκισε ο μικρός αλλά πολύ πιο επιφανειακά κ αυτό λόγω του ότι είχα πια κάνει ουλωδη ιστο εκεί κατω), 20 τρύπες στη πλάτη από επισκληριδιο που δε με έπιανε (ο άντρας μου έπαθε σοκ με τη μωβ μου πλάτη) και τέλος έμαθα εχθές ότι τελικά πρέπει να έφαγα κ το λεγόμενο husband stitch, ένα παραπάνω ραμμα δηλ για να "κλείσω" εκεί κάτω (και καλά για το σύζυγό!!) με αποτέλεσμα να υποφέρω πάνω από χρόνο σε κάθε επαφή με το σύζυγό. 

Κ πόσα άλλα... Ειναι μετά να μη θέλω σπίτι; κ ειδικά τώρα με τον κορώνα; 

  • Λυπημένη/-ος 3

mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geonutr-mama είπε:

Στο 1ο μου παιδί μπήκα με πρόκληση(40+1)γιατι τότε δεν ήξερα ότι δεν έληγε μέσα στη κοιλιά κ ότι είχε κ αλλο χρόνο.. Το παιδί τις 3 μέρες στο νοσοκομείο ήταν όλη την ώρα μέσα στα ουρλιαχτά λόγω της ταλαιπωρίας της(δεν ήταν η ώρα της να γεννηθεί) κ σαν να μην έφτανε αυτό τη πήρανε κ της δώσανε με το έτσι θέλω ξενο γάλα κ το κατάλαβα γιατί μου την έφεραν μούσκεμα λέγοντας μου πως τους το έφτυσε στα μούτρα κ πόσο έξυπνο παιδί είναι που ξέρει ότι είναι το καλύτερο το γάλα της μαμάς (αφού δε τα έσπασα όλα εκεί μέσα)... 

Για τις παρεμβάσεις... Συνεχής κολπικός έλεγχος (από οποιονδήποτε κ πραγματικά συνεχώς.. Εξ ου κ οι 2 ουρολοιμωξεις) για τσεκάρισμα διαστολής, ουροκαθετηρας(γιατί να μη πηγαίνω τουαλέτα; πιο πολύ με ενοχλούσε αυτός στη γεννα πάρα ο πόνος στη γεννα!), κλίσμα, ξύρισμα από κάτω με το ζόρι, ακινησία 12 ώρες στο κρεββάτι με ορο, μοναξιά, πείνα, διψα(απαγορευόταν να φάω κ να πιω νερό), δέσιμο ποδιών να σπρωξω (τελείως άβολο για μια γυναίκα, αναπόφευκτο κάποιες φορές το φυσικό σκίσιμο), περινεοτομες επί 2(στο 3ο με έσκισε ο μικρός αλλά πολύ πιο επιφανειακά κ αυτό λόγω του ότι είχα πια κάνει ουλωδη ιστο εκεί κατω), 20 τρύπες στη πλάτη από επισκληριδιο που δε με έπιανε (ο άντρας μου έπαθε σοκ με τη μωβ μου πλάτη) και τέλος έμαθα εχθές ότι τελικά πρέπει να έφαγα κ το λεγόμενο husband stitch, ένα παραπάνω ραμμα δηλ για να "κλείσω" εκεί κάτω (και καλά για το σύζυγό!!) με αποτέλεσμα να υποφέρω πάνω από χρόνο σε κάθε επαφή με το σύζυγό. 

Κ πόσα άλλα... Ειναι μετά να μη θέλω σπίτι; κ ειδικά τώρα με τον κορώνα; 

Πραγματικά δεν έχω λόγια.. Είναι τραγικό αυτό που σου συμβαίνει! Και προφανώς μέγα από μια τέτοια εμπειρία να μην θέλεις να ξανά ζήσεις κάτι τέτοιο και να προσφεύγεις σε αλλες λύσεις.. Εύχομαι στο σπίτι να σου πάνε όλα καλά κοπέλα μου! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Πραγματικά δεν έχω λόγια.. Είναι τραγικό αυτό που σου συμβαίνει! Και προφανώς μέγα από μια τέτοια εμπειρία να μην θέλεις να ξανά ζήσεις κάτι τέτοιο και να προσφεύγεις σε αλλες λύσεις.. Εύχομαι στο σπίτι να σου πάνε όλα καλά κοπέλα μου! 

Στο τρίτο που το έκανα σπίτι ήταν καμιά σχέση όλα.. Το μόνο αρνητικό ήταν ο πολύς πόνος λόγω του ότι ήταν οπίσθιος ινιακος αλλά βγαίνοντας γύρισε κ έτσι όλα καλά! Άσε που βγήκε ο μισός με το σάκο του! 

  • Μου αρέσει 1

mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Geonutr-mama είπε:

Στο 1ο μου παιδί μπήκα με πρόκληση(40+1)γιατι τότε δεν ήξερα ότι δεν έληγε μέσα στη κοιλιά κ ότι είχε κ αλλο χρόνο.. Το παιδί τις 3 μέρες στο νοσοκομείο ήταν όλη την ώρα μέσα στα ουρλιαχτά λόγω της ταλαιπωρίας της(δεν ήταν η ώρα της να γεννηθεί) κ σαν να μην έφτανε αυτό τη πήρανε κ της δώσανε με το έτσι θέλω ξενο γάλα κ το κατάλαβα γιατί μου την έφεραν μούσκεμα λέγοντας μου πως τους το έφτυσε στα μούτρα κ πόσο έξυπνο παιδί είναι που ξέρει ότι είναι το καλύτερο το γάλα της μαμάς (αφού δε τα έσπασα όλα εκεί μέσα)... 

Για τις παρεμβάσεις... Συνεχής κολπικός έλεγχος (από οποιονδήποτε κ πραγματικά συνεχώς.. Εξ ου κ οι 2 ουρολοιμωξεις) για τσεκάρισμα διαστολής, ουροκαθετηρας(γιατί να μη πηγαίνω τουαλέτα; πιο πολύ με ενοχλούσε αυτός στη γεννα πάρα ο πόνος στη γεννα!), κλίσμα, ξύρισμα από κάτω με το ζόρι, ακινησία 12 ώρες στο κρεββάτι με ορο, μοναξιά, πείνα, διψα(απαγορευόταν να φάω κ να πιω νερό), δέσιμο ποδιών να σπρωξω (τελείως άβολο για μια γυναίκα, αναπόφευκτο κάποιες φορές το φυσικό σκίσιμο), περινεοτομες επί 2(στο 3ο με έσκισε ο μικρός αλλά πολύ πιο επιφανειακά κ αυτό λόγω του ότι είχα πια κάνει ουλωδη ιστο εκεί κατω), 20 τρύπες στη πλάτη από επισκληριδιο που δε με έπιανε (ο άντρας μου έπαθε σοκ με τη μωβ μου πλάτη) και τέλος έμαθα εχθές ότι τελικά πρέπει να έφαγα κ το λεγόμενο husband stitch, ένα παραπάνω ραμμα δηλ για να "κλείσω" εκεί κάτω (και καλά για το σύζυγό!!) με αποτέλεσμα να υποφέρω πάνω από χρόνο σε κάθε επαφή με το σύζυγό. 

Κ πόσα άλλα... Ειναι μετά να μη θέλω σπίτι; κ ειδικά τώρα με τον κορώνα; 

Δυστυχώς,αυτά που γραφεις ειναι η συνηθης πρακτικη.Ετσι ακριβως ολα.

Κλυσμα,καθετηρας,δεσιμο στο κρεβατι ακινητη με.τον καρδιοτοκογραφο,ορος,να μη μπορεις να πιεις τιποτα και συμπληρωμα στο μωρο χωρις να εχεις λογο πανω σε τιποτα απ ολα αυτα.

Περιεγραψες τη λεγομενη μαιευτικη βια,απολυτα συνηφασμενη με τον τοκετο στη χωρας μας.

Λοιπον,εγω εξαρχης απαιτησα φυσιολογικο τοκετο και τωρα προς το τελος το εκανα σαφες οτι θα περιμενουμε ως την ΠΗΤ και παραπανω οσο φυσικα το μωρο δε δυσφορει.

Δε σκοπευω σε καμια περιπτωση να γεννησω ξαπλωμενη και δεμενη με τις ωρες.Θα ειμαι στα ποδια μου η υποβασταζομενη,με.ασυρματο καρδιοτοκογραφο και κανοντας διαφορες ασκησεις.

Ουτε καν ορο δε θελω.

Το μαιευτήριο που επελεξα υποτιθεται ειναι πρωτοπορο σε αυτες τις μεθοδους,οχι σαν τα μεγαλα μαιευτήρια σουπερμαρκετ κι ελπιζω κι η γιατρος μου να μη μου την κανει τελευταια στγμη.

Απλα δεν ξερω πως να το χειριστω αν περασουν πολλες μερες.μετα την ΠΗΤ και δε.σπασουν τα νερα.Προκληση αναγκαστικά?

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Δυστυχώς,αυτά που γραφεις ειναι η συνηθης πρακτικη.Ετσι ακριβως ολα.

Κλυσμα,καθετηρας,δεσιμο στο κρεβατι ακινητη με.τον καρδιοτοκογραφο,ορος,να μη μπορεις να πιεις τιποτα και συμπληρωμα στο μωρο χωρις να εχεις λογο πανω σε τιποτα απ ολα αυτα.

Περιεγραψες τη λεγομενη μαιευτικη βια,απολυτα συνηφασμενη με τον τοκετο στη χωρας μας.

Λοιπον,εγω εξαρχης απαιτησα φυσιολογικο τοκετο και τωρα προς το τελος το εκανα σαφες οτι θα περιμενουμε ως την ΠΗΤ και παραπανω οσο φυσικα το μωρο δε δυσφορει.

Δε σκοπευω σε καμια περιπτωση να γεννησω ξαπλωμενη και δεμενη με τις ωρες.Θα ειμαι στα ποδια μου η υποβασταζομενη,με.ασυρματο καρδιοτοκογραφο και κανοντας διαφορες ασκησεις.

Ουτε καν ορο δε θελω.

Το μαιευτήριο που επελεξα υποτιθεται ειναι πρωτοπορο σε αυτες τις μεθοδους,οχι σαν τα μεγαλα μαιευτήρια σουπερμαρκετ κι ελπιζω κι η γιατρος μου να μη μου την κανει τελευταια στγμη.

Απλα δεν ξερω πως να το χειριστω αν περασουν πολλες μερες.μετα την ΠΗΤ και δε.σπασουν τα νερα.Προκληση αναγκαστικά?

 

Δεν έχω καταλάβει. Πρώτα δεν αρχίζουν οι συσπάσεις; 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Δυστυχώς,αυτά που γραφεις ειναι η συνηθης πρακτικη.Ετσι ακριβως ολα.

Κλυσμα,καθετηρας,δεσιμο στο κρεβατι ακινητη με.τον καρδιοτοκογραφο,ορος,να μη μπορεις να πιεις τιποτα και συμπληρωμα στο μωρο χωρις να εχεις λογο πανω σε τιποτα απ ολα αυτα.

Περιεγραψες τη λεγομενη μαιευτικη βια,απολυτα συνηφασμενη με τον τοκετο στη χωρας μας.

Λοιπον,εγω εξαρχης απαιτησα φυσιολογικο τοκετο και τωρα προς το τελος το εκανα σαφες οτι θα περιμενουμε ως την ΠΗΤ και παραπανω οσο φυσικα το μωρο δε δυσφορει.

Δε σκοπευω σε καμια περιπτωση να γεννησω ξαπλωμενη και δεμενη με τις ωρες.Θα ειμαι στα ποδια μου η υποβασταζομενη,με.ασυρματο καρδιοτοκογραφο και κανοντας διαφορες ασκησεις.

Ουτε καν ορο δε θελω.

Το μαιευτήριο που επελεξα υποτιθεται ειναι πρωτοπορο σε αυτες τις μεθοδους,οχι σαν τα μεγαλα μαιευτήρια σουπερμαρκετ κι ελπιζω κι η γιατρος μου να μη μου την κανει τελευταια στγμη.

Απλα δεν ξερω πως να το χειριστω αν περασουν πολλες μερες.μετα την ΠΗΤ και δε.σπασουν τα νερα.Προκληση αναγκαστικά?

 

Στην πρόκληση μου μου έσπασαν τα νερά. Στα άλλα 2 έσπασαν μόνα τους.. Όμως έχω πολλές φίλες μου έσπασαν κατά τη διάρκεια των εξωθησεων σε τελεια διαστολή! Θα καταλάβεις ότι γέννας όταν δεις ότι έχεις στσθεροθς κ συνεχόμενους πόνους (συσπάσεις), δε πάνε απαραίτητα πακέτο με σπάσιμο νερων.που θα γεννήσεις; διάβασα ότι το Λητώ πχ έχει χώρο σαν το σπίτι 

Γενικά ακούς το μωρο σου κ το σώμα σου. Όταν νιώσεις συσπάσεις να ξερεις ότι έρχεται. Μη σε νοιαζουν τα νερά! (άλλωστε πολλά μωρά έχουν γεννηθεί μέσα σε σάκο χωρίς να έχουν σπάσει) 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geonutr-mama είπε:

Στην πρόκληση μου μου έσπασαν τα νερά. Στα άλλα 2 έσπασαν μόνα τους.. Όμως έχω πολλές φίλες μου έσπασαν κατά τη διάρκεια των εξωθησεων σε τελεια διαστολή! Θα καταλάβεις ότι γέννας όταν δεις ότι έχεις στσθεροθς κ συνεχόμενους πόνους (συσπάσεις), δε πάνε απαραίτητα πακέτο με σπάσιμο νερων.που θα γεννήσεις; διάβασα ότι το Λητώ πχ έχει χώρο σαν το σπίτι 

Γενικά ακούς το μωρο σου κ το σώμα σου. Όταν νιώσεις συσπάσεις να ξερεις ότι έρχεται. Μη σε νοιαζουν τα νερά! (άλλωστε πολλά μωρά έχουν γεννηθεί μέσα σε σάκο χωρίς να έχουν σπάσει) 

Αυτό λέω κεγω. Ότι τα νερά είναι δευτερεύοντα. Οι συσπάσεις πρέπει να ξεκινήσουν.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geonutr-mama είπε:

Στην πρόκληση μου μου έσπασαν τα νερά. Στα άλλα 2 έσπασαν μόνα τους.. Όμως έχω πολλές φίλες μου έσπασαν κατά τη διάρκεια των εξωθησεων σε τελεια διαστολή! Θα καταλάβεις ότι γέννας όταν δεις ότι έχεις στσθεροθς κ συνεχόμενους πόνους (συσπάσεις), δε πάνε απαραίτητα πακέτο με σπάσιμο νερων.που θα γεννήσεις; διάβασα ότι το Λητώ πχ έχει χώρο σαν το σπίτι 

Γενικά ακούς το μωρο σου κ το σώμα σου. Όταν νιώσεις συσπάσεις να ξερεις ότι έρχεται. Μη σε νοιαζουν τα νερά! (άλλωστε πολλά μωρά έχουν γεννηθεί μέσα σε σάκο χωρίς να έχουν σπάσει) 

Ναι στο Λητώ αναφερομαι.Εχει το δωματιο "τοκετος σαν στο σπιτι"οπου εκει δεν εισαι ακινητοποιημενη,χωρις ορο και τετοια πραγματα οπως και το "δωματιο τοκετος στο νερο".

Ειναι το πρωτο μαιευτηριο οπου εγιναν τετοιου ειδους τοκετοί και οι περισσοτεροι μαιευτηρες που ειναι εκει ειναι εξοικειωμένοι με αυτες τις μεθόδους.

Μακαρι να τα καταφερω γιατι το γεγονος οτι η μπεμπα ειναι μικρούλα φαίνεται να αγχωνει τη γιατρο μηπως δυσανασχετησει.Ολες ομως οι ενδείξεις δειχνουν το αντιθετο.

Θα τα συζητησω τωρα πλεον αυτα με τη γιατρο μου,μιας και φτασαμε στην τελικη ευθεια.

Απο συσπασεις τιποτα απολυτως ακομα και σε 2 μερες μπαινω στην 39η βδομαδα.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...