Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Ani!! είπε:

Καλημέρα οντως μας ανήκει! Φεβρουαρίο γνώρισα τον άντρα μου, γεννήθηκε το πρωτο μ παιδι και λογικά κ το δεύτερο! 

Πως πάνε οι βολτιτσες;;; 

Τις απολαμβάνω όσο μπορώ....βέβαια με πιάνουν κάτι σαν κράμπες, σταματάω λίγο και μετά συνεχίζω ακάθεκτη.....

λογικά θα κατέβει το μωρό.... που θα πάει;;; 
 

Σήμερα 39 & 2 και ακόμα στην θαλπωρή της κοιλίτσας μου!!! 
 

απορώ το μεσημέρι που θα πάω στον γιατρό πόσο θα την βγάλει στα κιλά....στο τέλος θα είναι σαν την λαϊκή που λένε «5 κιλά πατάτες, να τ’ αφήσω;» :P

  • Χαχα 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας και από μένα κορίτσια μου! @Hope.2019 με το καλό κορίτσι μου περιμένουμε νέα! Εγώ μόλις γύρισα από το γιατρό, έκανα και για τελευταία φορά εξετάσεις αίματος.. Ο μικρός μου έφτασε τα 2,833kg στις 36+2w. Μπαίνουμε στην τελική ευθεία, σε μια βδομάδα κόβω και τα φάρμακα! Τώρα ψάχνω εταιρεία για φύλαξη βλαστοκυττάρων, έχει καμία σχετική εμπειρία ή γνώση? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Τις απολαμβάνω όσο μπορώ....βέβαια με πιάνουν κάτι σαν κράμπες, σταματάω λίγο και μετά συνεχίζω ακάθεκτη.....

λογικά θα κατέβει το μωρό.... που θα πάει;;; 
 

Σήμερα 39 & 2 και ακόμα στην θαλπωρή της κοιλίτσας μου!!! 
 

απορώ το μεσημέρι που θα πάω στον γιατρό πόσο θα την βγάλει στα κιλά....στο τέλος θα είναι σαν την λαϊκή που λένε «5 κιλά πατάτες, να τ’ αφήσω;» :P

Χαχα τελεια! Για να δούμε πόσο θα έχει φτάσει! Περιμενουμε κ δικα σου νέα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε?? Εγώ σπίτι με το μωράκι μου το οποίο με έχει τρελάνει ο γλυκούλης μου, προς παρόν είναι μαμ κακά(πάρα πολλά κακά:shock:) και νάνι!! Το βράδυ ξυπνάω κάθε 3 ώρες να τον θηλάσο αλλαγή πάνας Κ μετά πάλι νάνι!!! Τα συναισθήματα που νοιώθουμε εγώ κ άντρας μου δεν συγκρίνονται με τίποτα άλλο βρε κορίτσια είναι μοναδικά!!!:x εύχομαι με το καλό στα κορίτσια που περιμένουν το μωράκι τους. Κ στα κορίτσια που γέννησαν να σας ζήσουν Κ καλότυχα να είναι!!!:wub:

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Σοφκα7 είπε:

Γεια σας κορίτσια τι κάνετε?? Εγώ σπίτι με το μωράκι μου το οποίο με έχει τρελάνει ο γλυκούλης μου, προς παρόν είναι μαμ κακά(πάρα πολλά κακά:shock:) και νάνι!! Το βράδυ ξυπνάω κάθε 3 ώρες να τον θηλάσο αλλαγή πάνας Κ μετά πάλι νάνι!!! Τα συναισθήματα που νοιώθουμε εγώ κ άντρας μου δεν συγκρίνονται με τίποτα άλλο βρε κορίτσια είναι μοναδικά!!!:x εύχομαι με το καλό στα κορίτσια που περιμένουν το μωράκι τους. Κ στα κορίτσια που γέννησαν να σας ζήσουν Κ καλότυχα να είναι!!!:wub:

Μου έδωσες πολύ κουράγιο γιατί κι εγω μπαινω την Τετάρτη με πρόκληση και εχω λίγο άγχος!! Μολις γυρισαμε με τον άντρα μου απο τεστ covid και μετράμε αντίστροφα 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια..39+2 εδώ...πήγαμε γιατρό.η μικρή έχει πολλά Μαγούλα κ μπράτσα είναι ήδη 4 κιλά κ καλά βολεμενη.αμνιακα όλα καλά... ραντεβού ξανά σε μια βδομάδα (40+2)...κ μετά θα δούμε πως θ προχωρήσουμε...ελπίζω ν αποφασίσει μόνη της να βγεί...να το ζήσω βρ κορίτσια..δύο παιδιά Μ προκλήση..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μόλις γύρισα από το γιατρό, τελικά πάμε με πρόκληση φυσιολογικού την Πέμπτη στις 7:30 στο Μητέρα! Με βλέπω το 12ωρο να μην το γλιτώνω....

Η μικρή είναι ήδη 3569!! Οπότε είμαστε μια χαρά! 
 

Η αγωνία και η λαχτάρα στο φούλ!

Με το καλό να υποδεχτούμε όλες μας τα θαυματάκια μας!!!! 
 

ΥΡ Από την χαρά δεν θα κοιμηθώ σήμερα, ότι ότι κοιμόμουν βέβαια τα άλλα βράδια  :P
 

 

  • Μου αρέσει 8

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από το γιατρό, τελικά πάμε με πρόκληση φυσιολογικού την Πέμπτη στις 7:30 στο Μητέρα! Με βλέπω το 12ωρο να μην το γλιτώνω....

Η μικρή είναι ήδη 3569!! Οπότε είμαστε μια χαρά! 
 

Η αγωνία και η λαχτάρα στο φούλ!

Με το καλό να υποδεχτούμε όλες μας τα θαυματάκια μας!!!! 
 

ΥΡ Από την χαρά δεν θα κοιμηθώ σήμερα, ότι ότι κοιμόμουν βέβαια τα άλλα βράδια  :P
 

 

Πωπω ήρθε κ η μερα;;; φαντάζομαι θα συνεχίσεις τις βολτουλες μήπως κ γλυτώσεις την πρόκληση! Τα κιλα σας τελεια δεν το συζητάμε! Μεινε αυπνη σήμερα για να κοιμηθείς Τετάρτη βράδυ χαχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από το γιατρό, τελικά πάμε με πρόκληση φυσιολογικού την Πέμπτη στις 7:30 στο Μητέρα! Με βλέπω το 12ωρο να μην το γλιτώνω....

Η μικρή είναι ήδη 3569!! Οπότε είμαστε μια χαρά! 
 

Η αγωνία και η λαχτάρα στο φούλ!

Με το καλό να υποδεχτούμε όλες μας τα θαυματάκια μας!!!! 
 

ΥΡ Από την χαρά δεν θα κοιμηθώ σήμερα, ότι ότι κοιμόμουν βέβαια τα άλλα βράδια  :P
 

 

Γιατι δεν την αφήνετε να αποφασίσει μονη ποτε ειναι ώρα να έρθει?Τι να πω μ αυτους τους γιατρους πια??!!

Η προκληση στις περισσότερες περιπτώσεις καταλήγει σε καισαρικη,ακριβως επειδη το σωμα δεν ειναι ακομα έτοιμο.Δεν υπαρχει προκληση φυσιολογικού,μια ειναι!

Εμεις εχουμε ραντεβου την Πεμπτη που θα ειμαι 39+2 να μιλησουμε για το ποσες μερες θα περιμενουμε μετα την ΠΗΤ,η οποια ειναι την επομενη Τριτη.

Οπως και να χει,ολα καλα να πανε για σενα και για το μωρο!Μ ενα πονο!

 

Just now, pharmacy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..39+2 εδώ...πήγαμε γιατρό.η μικρή έχει πολλά Μαγούλα κ μπράτσα είναι ήδη 4 κιλά κ καλά βολεμενη.αμνιακα όλα καλά... ραντεβού ξανά σε μια βδομάδα (40+2)...κ μετά θα δούμε πως θ προχωρήσουμε...ελπίζω ν αποφασίσει μόνη της να βγεί...να το ζήσω βρ κορίτσια..δύο παιδιά Μ προκλήση..

Εσυ κι εγω μονο ειμαστε.λοιπον που θ αφησουμε τα μωρακια μετα την ΠΗΤ.

Κι εγω το ιδιο ευχομαι,να εξελιχθει φυσιολογικα η διαδικασια και να γλιτωσω την προκληση.

Εμεις οριακα 2.500 κιλάκια.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Γιατι δεν την αφήνετε να αποφασίσει μονη ποτε ειναι ώρα να έρθει?Τι να πω μ αυτους τους γιατρους πια??!!

Η προκληση στις περισσότερες περιπτώσεις καταλήγει σε καισαρικη,ακριβως επειδη το σωμα δεν ειναι ακομα έτοιμο.Δεν υπαρχει προκληση φυσιολογικού,μια ειναι!

Εμεις εχουμε ραντεβου την Πεμπτη που θα ειμαι 39+2 να μιλησουμε για το ποσες μερες θα περιμενουμε μετα την ΠΗΤ,η οποια ειναι την επομενη Τριτη.

Οπως και να χει,ολα καλα να πανε για σενα και για το μωρο!Μ ενα πονο!

 

Εσυ κι εγω μονο ειμαστε.λοιπον που θ αφησουμε τα μωρακια μετα την ΠΗΤ.

Κι εγω το ιδιο ευχομαι,να εξελιχθει φυσιολογικα η διαδικασια και να γλιτωσω την προκληση.

Εμεις οριακα 2.500 κιλάκια.

Δεν φταίει ο γιατρος, εμείς το αποφασίσαμε, υποφέρω από τους πόνους, τις συσπάσεις, την δύσπνοια, τα τρία μαξιλάρια στο κρεββάτι που κοιμάμαι σε ορθή γωνία, τις ενέσεις ινσουλίνης και άλλα χίλια δυό! Είπαμε από το να υποφέρω, να ξεκινήσουμε! 
Εσύ μπορεί να μην έχεις όλα αυτά και να αντέχεις, εγώ τα έχω δει όλα και κάθε μέρα είναι μαρτύριο! Οπότε ναι προτιμώ τον προγραμματισμένο φυσιολογικό τοκετό, δεν θα είναι εύκολο, βέβαια δεν ξέρω και τι θα συναντήσω, οπότε όλα είναι πιθανά! 
Ο γιατρός είναι υπερ του φυσιολογικού και θα το παλέψει όσο παίρνει. 
 

Σου εύχομαι τα καλύτερα! Σε φιλώ  

  • Μου αρέσει 3

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renaki80 είπε:

Δεν φταίει ο γιατρος, εμείς το αποφασίσαμε, υποφέρω από τους πόνους, τις συσπάσεις, την δύσπνοια, τα τρία μαξιλάρια στο κρεββάτι που κοιμάμαι σε ορθή γωνία, τις ενέσεις ινσουλίνης και άλλα χίλια δυό! Είπαμε από το να υποφέρω, να ξεκινήσουμε! 
Εσύ μπορεί να μην έχεις όλα αυτά και να αντέχεις, εγώ τα έχω δει όλα και κάθε μέρα είναι μαρτύριο! Οπότε ναι προτιμώ τον προγραμματισμένο φυσιολογικό τοκετό, δεν θα είναι εύκολο, βέβαια δεν ξέρω και τι θα συναντήσω, οπότε όλα είναι πιθανά! 
Ο γιατρός είναι υπερ του φυσιολογικού και θα το παλέψει όσο παίρνει. 
 

Σου εύχομαι τα καλύτερα! Σε φιλώ  

Ε βέβαια εσύ πρέπει να είσαι όλη μέρα πιασμενη κ ν σε πεθαίνει η μέση σου κ χαμηλά η κοιλιά που ξεκίνησες να κινεισαι το τελευταίο διάστημα..  εγω έκανα 2 φαγητά λ έπλυνα πιάτα και πάλι ειμαι off.. τι να λέμε τώρα η καθε μια ξερει το σώμα της και τις αντοχές της!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Γιατι δεν την αφήνετε να αποφασίσει μονη ποτε ειναι ώρα να έρθει?Τι να πω μ αυτους τους γιατρους πια??!!

Η προκληση στις περισσότερες περιπτώσεις καταλήγει σε καισαρικη,ακριβως επειδη το σωμα δεν ειναι ακομα έτοιμο.Δεν υπαρχει προκληση φυσιολογικού,μια ειναι!

Εμεις εχουμε ραντεβου την Πεμπτη που θα ειμαι 39+2 να μιλησουμε για το ποσες μερες θα περιμενουμε μετα την ΠΗΤ,η οποια ειναι την επομενη Τριτη.

Οπως και να χει,ολα καλα να πανε για σενα και για το μωρο!Μ ενα πονο!

 

Εσυ κι εγω μονο ειμαστε.λοιπον που θ αφησουμε τα μωρακια μετα την ΠΗΤ.

Κι εγω το ιδιο ευχομαι,να εξελιχθει φυσιολογικα η διαδικασια και να γλιτωσω την προκληση.

Εμεις οριακα 2.500 κιλάκια.

παντως τωρα που λες να αποφασισει μονη, το ξερεις οτι στο εξωτερικο αφηνουν μεχρι να κλεισει και η 42η;;; οποτε και σιγουρα σε αυτο το διαστημα ολα αποφασιζουν...:P δηλ αν μιλαμε για τετοια αποφαση, δεν ισχυει καν το να δουμε τι θα γινει αν ξεπεραστει η πητ...θα γινει οτι και τωρα...θα καθεσαι να περιμενεις να αποφασισει... ολα η τιποτα...!! :grin: τα 2,5 θα τα ξεπερασει παντως σιγουρα αν φτασει τοσο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Joka είπε:

Γιατι δεν την αφήνετε να αποφασίσει μονη ποτε ειναι ώρα να έρθει?Τι να πω μ αυτους τους γιατρους πια??!!

Η προκληση στις περισσότερες περιπτώσεις καταλήγει σε καισαρικη,ακριβως επειδη το σωμα δεν ειναι ακομα έτοιμο.Δεν υπαρχει προκληση φυσιολογικού,μια ειναι!

Εμεις εχουμε ραντεβου την Πεμπτη που θα ειμαι 39+2 να μιλησουμε για το ποσες μερες θα περιμενουμε μετα την ΠΗΤ,η οποια ειναι την επομενη Τριτη.

Οπως και να χει,ολα καλα να πανε για σενα και για το μωρο!Μ ενα πονο!

 

Εσυ κι εγω μονο ειμαστε.λοιπον που θ αφησουμε τα μωρακια μετα την ΠΗΤ.

Κι εγω το ιδιο ευχομαι,να εξελιχθει φυσιολογικα η διαδικασια και να γλιτωσω την προκληση.

Εμεις οριακα 2.500 κιλάκια.

Ναι εμείς μείναμε χαχα.κ η αγωνία παρατείνεται..δεν πειράζει.για το καλό τους είναι..απορώ πως χωράνε εκεί μέσα....κουλουριασμένος..χαχα.ολα καλά θα πάνε.θετθκη ενέργεια

Just now, Renaki80 είπε:

Δεν φταίει ο γιατρος, εμείς το αποφασίσαμε, υποφέρω από τους πόνους, τις συσπάσεις, την δύσπνοια, τα τρία μαξιλάρια στο κρεββάτι που κοιμάμαι σε ορθή γωνία, τις ενέσεις ινσουλίνης και άλλα χίλια δυό! Είπαμε από το να υποφέρω, να ξεκινήσουμε! 
Εσύ μπορεί να μην έχεις όλα αυτά και να αντέχεις, εγώ τα έχω δει όλα και κάθε μέρα είναι μαρτύριο! Οπότε ναι προτιμώ τον προγραμματισμένο φυσιολογικό τοκετό, δεν θα είναι εύκολο, βέβαια δεν ξέρω και τι θα συναντήσω, οπότε όλα είναι πιθανά! 
Ο γιατρός είναι υπερ του φυσιολογικού και θα το παλέψει όσο παίρνει. 
 

Σου εύχομαι τα καλύτερα! Σε φιλώ  

Κράτα γερά.τα ψέματα τελειώνουν..κ φυσικά κ η ταλαιπωρία ..με το καλό...ένα θαύμα θα έρθει στην ζωή σας

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Renaki80 είπε:

Δεν φταίει ο γιατρος, εμείς το αποφασίσαμε, υποφέρω από τους πόνους, τις συσπάσεις, την δύσπνοια, τα τρία μαξιλάρια στο κρεββάτι που κοιμάμαι σε ορθή γωνία, τις ενέσεις ινσουλίνης και άλλα χίλια δυό! Είπαμε από το να υποφέρω, να ξεκινήσουμε! 
Εσύ μπορεί να μην έχεις όλα αυτά και να αντέχεις, εγώ τα έχω δει όλα και κάθε μέρα είναι μαρτύριο! Οπότε ναι προτιμώ τον προγραμματισμένο φυσιολογικό τοκετό, δεν θα είναι εύκολο, βέβαια δεν ξέρω και τι θα συναντήσω, οπότε όλα είναι πιθανά! 
Ο γιατρός είναι υπερ του φυσιολογικού και θα το παλέψει όσο παίρνει. 
 

Σου εύχομαι τα καλύτερα! Σε φιλώ  

Σε νιώθω πααρα πολύ!! Κι εγω συμφωνώ οτι καλύτερα με πρόκληση και να ηρεμήσουμε παρα ολα τα άλλα... δεν είναι δα και τοσο τραγικά τα πράγματα... η καθε μια επιλέγει οτι θεωρεί καλύτερο για το σώμα της και το μωρό της... δεν σημαίνει οτι εμεις που παμε τεχνητά δεν ενδιαφερομαστε ή οτι δεν προσπαθούμε εντελώς φυσιολογικά... και το οτι η πρόκληση τις περισσότερες φορές καταλήγει σε καισαρική δεν ειναι απαραίτητο... η μητέρα μου μας γέννησε και τα 5 αδέρφια μου φυσιολογικά ενω ειχε μπει με πρόκληση... ακριβώς στις 40 εβδομάδες... γιατι μετά υπάρχουν και άλλοι κίνδυνοι οπότε ο γιατρός της δεν ήθελε να το ρισκάρει! Anyway το σημαντικό είναι οτι θα έρθουν στον κόσμο τα μικρα μας...!! Και προσωπικά το 2ο πιο σημαντικό για μένα, οτι θα ξανανιώσω άνθρωπος γιατί τα συμπτώματα του 3ου τριμήνου ειναι μαρτύριο 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα κορίτσια με το καλό σε όσες έχουμε μείνει!!! Όσες γεννησατε καλη αρχή εύχομαι!!! Εγω ειμαι στην 40η εβδομάδα την κλείνω την Πέμπτη και αν δεν αποφασίσει μέχρι τοτε θα μπούμε 41η και θα περιμένουμε 3-4 μέρες! Μετά μαλλον θα μπούμε κ εμείς με προκλήση, ελπίζω να μην χρειαστεί βέβαια, αλλα θα δείξει. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...