Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Κορίτσια τώρα που είπα για τον παιδίατρο. Αν θέλετε να θηλάσετε και μένετε δυτικά προάστια αυτός ο γιατρός είναι φοβερός. Τον βρήκα μέσω μια ομάδας θηλασμού στο fb αλλά κατά τύχη έμαθα και από συγγενείς που τον είχαν τα καλύτερα. Θερμός υποστηρικτής του θηλασμού στην πράξη και σε βοηθά να τα καταφέρεις. Επίσης δεν δίνει εύκολα φάρμακα από ότι μου είπαν παρά μόνο αν είναι όντως ανάγκη. Επίσης είναι εξειδικευμένος και στις αλλεργίες. Οποια ενδιαφέρεται να μου πει για λεπτομέρειες τι μου είπε. Περιστέρι είναι και τα αρχικά του είναι Ι.Δ αν το ψάξετε. Νομίζω βέβαια ότι μένει Βόρεια προάστια και πάει και στο σπίτι αν μένετε και προς τα πάνω και δεν έχετε βρει παιδίατρο.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Hope.2019 είπε:

Κοίταξε δεν πήρα άλλη γνώμη άλλωστε δεν είχα και το χρονικό περιθώριο αλλά δεν το σκέφτηκα κι όλας εδώ που φτάσαμε. Πάντως  χθες που με ρώτησε ο παιδίατρος γιατί θα γεννήσω με καίσαρικη προγραμματισμένη και του είπα το λόγο μου λέει α, για αυτό. Το θεώρησε λογικό δηλαδή.

όχι οτι δεν συμφωνώ με τα κορίτσια που λένε για τους γιατρούς στην ελλάδα κτλ κ ότι πάντα μπορείς να το παλέψεις χωρίς καισαρικές κ επεμβάσεις αλλά να σου πω Hope μου τι πιστεύω. δεν νομίζω οτι είναι κατάλληλη στιγμή για μάχες κ ηρωισμούς. εγώ λέω να κάνεις οτι σου πει ο γιατρός σου, να νιώθει κ αυτός άνετα στην τελική αυτός θα σε ξεγεννήσει. αφού υπάρχει κ το θέμα με το αμνιακό υγρό κ το βάρος γιατροί δεν είμαστε να κάνουμε υποθέσεις για το αν διαλέγει την εύκολη λύση ή απλά κάνει το καλύτερο δυνατό. αν τελικά δεν σου ΄γέμισε το μάτι την επόμενη φορά πας με άλλον γιατρό αφού ψαχτείς. τώρα δεν είναι ώρα για να αλλάξεις ούτε γιατρό ούτε κ για να επιβαρύνεις την ψυχολογία σου με ανασφάλειες. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

όχι οτι δεν συμφωνώ με τα κορίτσια που λένε για τους γιατρούς στην ελλάδα κτλ κ ότι πάντα μπορείς να το παλέψεις χωρίς καισαρικές κ επεμβάσεις αλλά να σου πω Hope μου τι πιστεύω. δεν νομίζω οτι είναι κατάλληλη στιγμή για μάχες κ ηρωισμούς. εγώ λέω να κάνεις οτι σου πει ο γιατρός σου, να νιώθει κ αυτός άνετα στην τελική αυτός θα σε ξεγεννήσει. αφού υπάρχει κ το θέμα με το αμνιακό υγρό κ το βάρος γιατροί δεν είμαστε να κάνουμε υποθέσεις για το αν διαλέγει την εύκολη λύση ή απλά κάνει το καλύτερο δυνατό. αν τελικά δεν σου ΄γέμισε το μάτι την επόμενη φορά πας με άλλον γιατρό αφού ψαχτείς. τώρα δεν είναι ώρα για να αλλάξεις ούτε γιατρό ούτε κ για να επιβαρύνεις την ψυχολογία σου με ανασφάλειες. 

Ναι βέβαια τώρα δεν αλλάζω γνώμη πάμε καισαρική. Δεν έχω θέμα εφόσον χρειάζεται απλά στεναχωρήθηκα που ήρθαν όλα τόσο ξαφνικά. Με το γιατρό αυτό ξεκίνησα από τις προσπάθειες μετά με την  εξωσωματική και μετά με τη εγκυμοσύνη έχει εμπειρία ο άνθρωπος και φαίνεται από το χαμό που έχει από έγκυες κάθε φορά και τον εμπιστεύομαι περάσαμε πολλές δυσκολίες μαζί απλά είχα τώρα στο τέλος κάποιες αμφιβολίες. Ίσως επειδή πέρασα πολλά μέχρι να έρθει το μωρό μετά διάφορα στην εγκυμοσύνη και τώρα που έγινε και αυτό με το βάρος στεναχωρήθηκα. Μου βγήκαν όλα μαζί στην ψυχολογία τώρα.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Ναι βέβαια τώρα δεν αλλάζω γνώμη πάμε καισαρική. Δεν έχω θέμα εφόσον χρειάζεται απλά στεναχωρήθηκα που ήρθαν όλα τόσο ξαφνικά. Με το γιατρό αυτό ξεκίνησα από τις προσπάθειες μετά με την  εξωσωματική και μετά με τη εγκυμοσύνη έχει εμπειρία ο άνθρωπος και φαίνεται από το χαμό που έχει από έγκυες κάθε φορά και τον εμπιστεύομαι περάσαμε πολλές δυσκολίες μαζί απλά είχα τώρα στο τέλος κάποιες αμφιβολίες. Ίσως επειδή πέρασα πολλά μέχρι να έρθει το μωρό μετά διάφορα στην εγκυμοσύνη και τώρα που έγινε και αυτό με το βάρος στεναχωρήθηκα. Μου βγήκαν όλα μαζί στην ψυχολογία τώρα.

σε καταλαβαίνω απόλυτα. μην νιώθεις άσχημα που νιώθεις άσχημα κ αυτό άστο να σου βγει να σου περάσει. πάντως είμαι σίγουρη ότι όλα καλά θα πάνε!

  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Ναι βέβαια τώρα δεν αλλάζω γνώμη πάμε καισαρική. Δεν έχω θέμα εφόσον χρειάζεται απλά στεναχωρήθηκα που ήρθαν όλα τόσο ξαφνικά. Με το γιατρό αυτό ξεκίνησα από τις προσπάθειες μετά με την  εξωσωματική και μετά με τη εγκυμοσύνη έχει εμπειρία ο άνθρωπος και φαίνεται από το χαμό που έχει από έγκυες κάθε φορά και τον εμπιστεύομαι περάσαμε πολλές δυσκολίες μαζί απλά είχα τώρα στο τέλος κάποιες αμφιβολίες. Ίσως επειδή πέρασα πολλά μέχρι να έρθει το μωρό μετά διάφορα στην εγκυμοσύνη και τώρα που έγινε και αυτό με το βάρος στεναχωρήθηκα. Μου βγήκαν όλα μαζί στην ψυχολογία τώρα.

Με το καλό το μωράκι σου!

Έρχομαι από τις μανουλες Οκτωβρίου 2020 και θέλω να σου πω να μην αγχώνεσαι με το βάρος! Σίγουρα θα σου βγει ένα μικρο μωράκι αλλά και οι υπέρηχοι πέφτουν κ έξω όμως η τάση για μικρό μωρό δεν θα αλλάξει! Κάτω από 2.5 κιλά δεν μπαίνουν θερμοκοιτίδα ίσως αν είναι γύρω στα 2 να μπει στην απλή μονάδα.

Λοιπόν πριν 5 χρόνια που γέννησα την κόρη μου είχε κολλημένο βάρος από τις 32 εβδ. Ο γιατρός δεν ανησυχούσε γιατί έκανε κ η μαμά μου μικρά μωρά (εγώ γεννήθηκα 2.5 κιλά στις 41 εβδ). Τελικά η μικρή μου γεννήθηκε 2.200 αφού μου έσπασαν τα νερά στις 39 εβδομάδες και φυσιολογικά... Είχα αντιστάσεις στις μητριαιες και γι αυτό δεν έβαζε βάρος. Μπήκε για μια μέρα στην απλή παρακολούθηση κ όλα καλά! 

Μην αγχώνεσαι με τα κιλά! Υγιές να βγει, μόνο αυτό μετράει και να δεις για πόσο γρήγορα θα ξεπεταχτεί κ θα παχύνει!


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marianna1986 είπε:

Με το καλό το μωράκι σου!

Έρχομαι από τις μανουλες Οκτωβρίου 2020 και θέλω να σου πω να μην αγχώνεσαι με το βάρος! Σίγουρα θα σου βγει ένα μικρο μωράκι αλλά και οι υπέρηχοι πέφτουν κ έξω όμως η τάση για μικρό μωρό δεν θα αλλάξει! Κάτω από 2.5 κιλά δεν μπαίνουν θερμοκοιτίδα ίσως αν είναι γύρω στα 2 να μπει στην απλή μονάδα.

Λοιπόν πριν 5 χρόνια που γέννησα την κόρη μου είχε κολλημένο βάρος από τις 32 εβδ. Ο γιατρός δεν ανησυχούσε γιατί έκανε κ η μαμά μου μικρά μωρά (εγώ γεννήθηκα 2.5 κιλά στις 41 εβδ). Τελικά η μικρή μου γεννήθηκε 2.200 αφού μου έσπασαν τα νερά στις 39 εβδομάδες και φυσιολογικά... Είχα αντιστάσεις στις μητριαιες και γι αυτό δεν έβαζε βάρος. Μπήκε για μια μέρα στην απλή παρακολούθηση κ όλα καλά! 

Μην αγχώνεσαι με τα κιλά! Υγιές να βγει, μόνο αυτό μετράει και να δεις για πόσο γρήγορα θα ξεπεταχτεί κ θα παχύνει!

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου που μπήκες στο κόπο να μου γράψεις! Κι εγώ ίδια περίπτωση η μαμά μου με γέννησε στις 37 εβδομάδες 2700 και επίσης εγώ τώρα είχα αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες. Έτσι μου είπε ο γιατρός ακόμα και απόκλιση προς τα κάτω να έχουμε πάνω από δύο κιλά είμαστε εντάξει, το πολύ πολύ να το κρατήσουν μια μέρα για παρακολούθηση. Έχω κάνει και τις ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονάκια του και εύχομαι όλα καλά!

Εσένα θυμάσαι πόσο στο έβγαζε ο υπέρηχος και πόσο ήταν τελικά;

Πάντως δεν αποκλείεται τελικά να είναι και παραπάνω.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου που μπήκες στο κόπο να μου γράψεις! Κι εγώ ίδια περίπτωση η μαμά μου με γέννησε στις 37 εβδομάδες 2700 και επίσης εγώ τώρα είχα αντίσταση στις μητριαίες αρτηρίες. Έτσι μου είπε ο γιατρός ακόμα και απόκλιση προς τα κάτω να έχουμε πάνω από δύο κιλά είμαστε εντάξει, το πολύ πολύ να το κρατήσουν μια μέρα για παρακολούθηση. Έχω κάνει και τις ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονάκια του και εύχομαι όλα καλά!

Εσένα θυμάσαι πόσο στο έβγαζε ο υπέρηχος και πόσο ήταν τελικά;

Πάντως δεν αποκλείεται τελικά να είναι και παραπάνω.

Δεν θυμάμαι πόσο μου το έβγαζε σίγουρα όχι τόσο χαμηλά... Γύρω στο 2.5! Ήταν ένα σοκ τότε αλλά τώρα που έχει γίνει ολόκληρη κοπέλα πια τα σκέφτομαι κ γελάω! 

Τον Οκτώβριο που έκανα τον γιο είχα τάσεις ξανά για μικρό μωρό, είχα πάλι αντιστάσεις. Έπαιρνα σαλοσπιρ για να μην ξαναβγεί τόσο μικρό. Πάλι κόλλησε προς το τέλος και γέννησα 2.800 στις 39 ξανά (τόσο έδειχνε κ ο τελευταίος υπερηχος). 

Δεν υπάρχει λογος άγχους! Ξεπετάγονται για την πλάκα!

  • Ευχαριστώ 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Δεν θυμάμαι πόσο μου το έβγαζε σίγουρα όχι τόσο χαμηλά... Γύρω στο 2.5! Ήταν ένα σοκ τότε αλλά τώρα που έχει γίνει ολόκληρη κοπέλα πια τα σκέφτομαι κ γελάω! 

Τον Οκτώβριο που έκανα τον γιο είχα τάσεις ξανά για μικρό μωρό, είχα πάλι αντιστάσεις. Έπαιρνα σαλοσπιρ για να μην ξαναβγεί τόσο μικρό. Πάλι κόλλησε προς το τέλος και γέννησα 2.800 στις 39 ξανά (τόσο έδειχνε κ ο τελευταίος υπερηχος). 

Δεν υπάρχει λογος άγχους! Ξεπετάγονται για την πλάκα!

Σε ευχαριστώ πολύ με ηρεμησες αρκετά! Προσπαθώ να σκεφτώ θετικά ότι επιτέλους θα το γνωρίσω τη Δευτέρα. Άσε που μου λένε κι άλλοι ότι θα ξεπεταχτεί γρήγορα. Πολλά μωρά με υπολοιπόμενη ενδομήτρια ανάπτυξη παίρνουν βάρος πολύ πιο γρήγορα όταν βγαίνουν.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ με ηρεμησες αρκετά! Προσπαθώ να σκεφτώ θετικά ότι επιτέλους θα το γνωρίσω τη Δευτέρα. Άσε που μου λένε κι άλλοι ότι θα ξεπεταχτεί γρήγορα. Πολλά μωρά με υπολοιπόμενη ενδομήτρια ανάπτυξη παίρνουν βάρος πολύ πιο γρήγορα όταν βγαίνουν.

Ναι γι αυτό να είσαι σίγουρη!!! Αλλά για αυτό το λόγο επέλεξα να μην θηλάσω και στα δύο και ακολούθησα την οδό των αποκλειστικών αντλησεων. Δεν ήθελα αγχώνομαι αν πίνουν κ πόσο, ήθελα να βλέπω τις ποσοτητες! Δεν είχα την άνεση κ τα περιθωρια που έχουν τα μωρά που γεννιούνται 3.5 κιλά κ πανω. Αλλά αυτό είναι δικό μου κόλλημα και μόνο!

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Τουτουνι said:

Κορίτσια μου καλημέρα!!! Η οικογένεια μαζεύεται σπίτι σιγά σιγά!!! Είμαστε στο μαιευτήριο και περιμένουμε να πάρουμε και τη μπεμπουλα μας σπίτι!! Το μικρό τον πήραμε πριν 3 μέρες!!!

Περιττό να.σας πω ότι είναι έρωτας μεγάλος ο άτιμος!!!! Χαμογελάει, βγάζει ήχους, μας σφίγγει με το χεράκι του!!! Είναι πολύ ήσυχος για την ώρα κι ελπίζω τώρα που θα έρθει και η μικρούλα μας να είναι κι εκείνη το ίδιο!!! 

Εύχομαι σύντομα να κρατήσετε κι εσείς.στην αγκαλιά σας τα μωρά και.σας και να νιώσετε κι εσείς αυτό το υπέροχο συναίσθημα!!!!

Σας φιλώ όλες!!!!!

Μπράβο κορίτσι μου! 
Τωρα θα είστε όλοι μαζί! 
Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να είναι γερά!

Και τώρα θα λέμε τα νέα μας ξημερώματα από τα ξενύχτια ... ;) 

18 hours ago, Katerina 11 said:

Κορίτσια καλησπέρα! Γέννησα το κορίτσι μου 4070 κιλά! Είναι υγιής, δυνατή και θηλάζει με λαχτάρα! Την έχω όλη την ώρα μαζί μου και την έχω ερωτευτεί! Από πόνους είμαι πολύ καλά, δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου ούτε από κλυσμα, καθετήρες κλπ ούτε από αναισθησία! Έχω ελαφριά πονακια περιόδου και σε 3 ώρες θα σηκωθώ να περπατήσω.. Φαγητό δυστυχώς από αύριο! Σήμερα νεράκι καφέ τσάι!! Εύχομαι τα καλύτερα και στις επόμενες!

Να σου ζήσει κοριτσι μου !! 
Καλοτυχη με υγεία ! 
Καλη ανάρρωση σε εσένα και γρήγορα σπίτι σας ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, marianna1986 είπε:

Ναι γι αυτό να είσαι σίγουρη!!! Αλλά για αυτό το λόγο επέλεξα να μην θηλάσω και στα δύο και ακολούθησα την οδό των αποκλειστικών αντλησεων. Δεν ήθελα αγχώνομαι αν πίνουν κ πόσο, ήθελα να βλέπω τις ποσοτητες! Δεν είχα την άνεση κ τα περιθωρια που έχουν τα μωρά που γεννιούνται 3.5 κιλά κ πανω. Αλλά αυτό είναι δικό μου κόλλημα και μόνο!

Θα το δω κι εγώ πως θα πάει και αναλόγως θα πράξω. Αν δω φυσικά ότι αγχώνομαι με το βάρος θα μιλήσω με τον παιδίατρο μηπως το κάνω έτσι συνδυαστικά με το θηλασμό αντλώ κι όλας και δίνω ενδιάμεσα κάποια γεύματα. Αλλά στο μόνο που φοβάμαι είναι το μπουκάλι μην πάθει σύγχυση θηλών. Θα το δω όμως βλέποντας και κάνοντας ότι είναι καλύτερο για να πάρει γρήγορα βάρος.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Geonutr-mama είπε:

Με το καλο κορίτσι μου! Φυσικά όταν υπάρχει πραγματικός λόγος θα γίνει καισαρική θα γίνουν κ απαραίτητες παρεμβάσεις (πχ βεντούζα). Πόσες φορές όμως γίνονται; κ πόσοι δεν εκμεταλλευονται την αυθεντία τους (είμαι γιατρός κ ξέρω) για να σε ξεπεταξουν μπαμ μπαμ.. 

Ευτυχώς ακόμα υπάρχουν κ αυτοί που τιμούν τους όρκους τους αλλά τραβα βρες τους... 

Αχ κοριτσι μου,πόσο δικιο εχεις!

Εμενα αυτο που με στενοχωρει περισσοτερο απ ολα ειναι που βλεπω οτι οι γυναικες εχουν επαναπαυτει κι εχουν βολευτεί με την καισαρικη κι ακουνε οτιδηποτε σερβιρει ο γυναικολογος αδιαμαρτυρητα.

Ουτε καν μπαινουν στη διαδικασια να ενημερωθουν,να ψαξουν.

Ειναι ντροπή η γεννα με.ραντεβου επειδή βολευει καποιον.

Ναι,εννοειται πανω απ ολα γερα μωρα,αλλα εδω μιλαμε οτι η παραπληροφορηση και η τρομοκρατία  πανε συννεφο.

Ειναι παρα πολλα τα οφελη για ενα μωρακι να γεννηθει φυσιολογικα και για τη γυναικα η φυσιολογικη διαδικασια ειναι και πιο ασφαλης και πιο ανωδυνη τελικα.

Εγω τοσους μηνες δεν κανω τιποτα αλλο απο το να διαβαζω,να απευθυνομαι σε ειδικους,να ρωταω,να ενημερωνομαι σχετικα.

Ακριβως επειδη καθε μανουλα θελει το καλυτερο για το παιδακι της,πρεπει να το προσπαθουμε και να το απαιτούμε,εκτος φυσικά λίγων και συγκεκριμένων αντενδειξεων.

Στο μαιευτηριο επισης ειναι κανονας αυτο που περιεγραψες για το θλασμο.

Ασκουν ψυχολογικη βια στη γυναικα οτι το μωρο δεν παιρνει αρκετο βαρος για να προωθησουν τις σκονες,ενω το μητρικο γαλα φτανει και παραφτανει.

Εγω θα γεννησω οριακα 2500 κιλα μωρακι και παρολα αυτα καθολου δεν ανησυχω σ αυτο τον τομεα.Δε μπορεις να μετρησεις το μητρικο γαλα,απλα.θηλαζεις συνεχως.

3 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ με ηρεμησες αρκετά! Προσπαθώ να σκεφτώ θετικά ότι επιτέλους θα το γνωρίσω τη Δευτέρα. Άσε που μου λένε κι άλλοι ότι θα ξεπεταχτεί γρήγορα. Πολλά μωρά με υπολοιπόμενη ενδομήτρια ανάπτυξη παίρνουν βάρος πολύ πιο γρήγορα όταν βγαίνουν.

Εμενα το μωρο μου ειναι μικροτερο απο το δικο σου.Δεν εχουμε φτασει καν ακομα τα 2500.

Ηταν απ την αρχη μικρο μωρακι.Θηλασμος κι ολα καλα.θα πανε.Η φυση ξερει καλυτερα.

7 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Ε εντάξει όποτε μια χαρά θα γεννηθεί στα κιλακια. Μην ανησυχείς! Και μόλις μπεις στον ένατο ξεκινά να κινήσαι μηκωε γυρίσει κι όλας.

Δεν ξέρω εγώ έχω στεναχωρηθεί λίγο γιατί δεν ξέρω αν όντως χρειάζεται. Μου είπε λόγω ότι είναι μόνο 2500κιλα και επειδή είναι νωρίς και δεν είναι έτοιμο το σώμα μου ακόμα. Μου λέει το πιο πιθανό αν πάμε με πρόκληση να καταλήξω στο τέλος με καισαρική και πολλές φορές επειδή το μωράκι είναι μικρό αυτά δεν έχουν αντοχές σαν τα μεγαλύτερα και συνήθως κάνουν βραδυκαρδιές από την ταλαιπωρία. Οπότε τρόμαξα και είπα ναι να πάμε καισαρική. Τώρα έκανα καλά δεν έκανα δεν ξέρω.

Εντωμεταξυ μέχρι την Τετάρτη μηδέν συσπάσεις ησυχία. Ότι θέμα είχα νεψριτ αρχές 8ου είχε σταματήσει μαχαίρι. Και πάω χθες στο ΡΕΑ για το nst 14 συσπάσεις σε μια ώρα. Μα πόση ατυχία. Λίγο καιρό να είχα περιθώριο μπροστά μου αν έπαιρνε βαρος το μωρό και θα μπορούσα ίσως να έσπαγαν και τα νερά δεν ξέρω. Αυτά σκέφτομαι.

Πολυ απλο.Απαντας λοιπον οτι εφοσον το σωμα σου δεν ειναι ετοιμο να σε αφησει μεχρι να σπασουν τα νερα οποτε θα ειναι ετοιμο.

Ισχυει οτι η προκληση συνηθως οδηγει σε καισαρικη γι αυτο το λογο,επειδη δλδ το σωμα δεν ειναι έτοιμο.

Ακριβως αυτο συναποφασισαμε εμεις,που εχω ξαναλεω μικρότερο μωρακι.

Εχουμε λογο κοριτσια στο πως θα γεννησουμε και αναφερεται ρητα σε ολα τα πρωτοκολλα.

14 ώρες πρίν, Geonutr-mama είπε:

Να σας ζήσουν τα μωρουλια!! 

Σας διαβάζω με ενδιαφέρον κ σκέφτομαι πόσα θα άλλαζα αν γυριζα πίσω το χρόνο.. 

Πόση μαιευτική βία έφαγα.. Ουροκαθετηρες, κλίσμα, άσκοποι κολπικοι έλεγχοι, πρόκληση τοκετού, μη σηκωθείς μη πιεις νερό, δέσιμο ποδιών στην εξωθηση, περινεοτομες κ πόσα άλλα.. 

Δε χρειάζεται να εμπεδωθεί ένα μωρό πριν το τοκετό Γι να γεννηθεί φυσιολογικά (συμβαίνει συνήθως την ώρα του τοκετού), δε χρειάζεται πάντα περινεοτομη (αν κυλάει αργά κ χωρίς παρεμβάσεις ο τοκετός κ με κατάλληλη προετοιμασία δε σκιζεται η γυναίκα), δε λήγει το μωρο αν περάσει η πητ, έχει 2 ακόμα εβδομάδες περιθώριο (με παρακολούθηση), μπορεί ένα μωρό να γυρίσει ακόμα κ πριν τη γεννα ή να γίνει εξωτερικός μετασχηματισμος ή ακόμα κ να γεννηθεί ισχιακο αν έχει εμπειρία ο γιατρός ή η μαία.. 

Πολλές φορές μετά από καισαρική τα μωρά γεννιούνται με αυξημένο βάρος το οποίο κ χανουν γρήγορα κ η μαμά πανικοβαλλεται ότι δεν επαρκεί το γάλα, αλλά στην ουσία το έξτρα βάρος είναι λόγω των ορων που βάζουν στη μαμά... 

Δε χρειάζεται συνεχώς να ελέγχεται η διαστολή, μια έμπειρη μαία καθώς κ γ μάνα ξέρει πότε γεννάει! 

Μακάρι να τα είχα ψάξει όλα κ άλλα πόσα πριν κάνω τα παιδιά μου

 

(ένα με πρόκληση κ φουλ παρεμβάσεις(κ δώρο ουρολοιμωξη) , ένα χωρίς πρόκληση αλλά με φουλ παρεμβάσεις (επίσης ίδιο δώρο), ένα στο σπίτι χωρίς παρεμβάσεις. Ελπίζω κ προσεύχομαι στο Θεό να κάνω κ το 4ο σπίτι..) 

Τι σας λέω τώρα.. Ήθελα απλά να τα πω... Με το καλο ολες

Αχ κοριτσι,για πες,οταν λες για παρεμβασεις τι εννοείς?

Για να ξερω τι να απαγορευσω?

Πχ ψαχουλεμα του τραχηλου πριν τον τοκετο προκαλεί τοκετο και δε στο λενε επίτηδες.

Τι άλλο?

Αν δε σπασουν τα νερά μετα την ΠΗΤ τι επιλογες υπαρχουν?


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Αχ κοριτσι μου,πόσο δικιο εχεις!

Εμενα αυτο που με στενοχωρει περισσοτερο απ ολα ειναι που βλεπω οτι οι γυναικες εχουν επαναπαυτει κι εχουν βολευτεί με την καισαρικη κι ακουνε οτιδηποτε σερβιρει ο γυναικολογος αδιαμαρτυρητα.

Ουτε καν μπαινουν στη διαδικασια να ενημερωθουν,να ψαξουν.

Ειναι ντροπή η γεννα με.ραντεβου επειδή βολευει καποιον.

Ναι,εννοειται πανω απ ολα γερα μωρα,αλλα εδω μιλαμε οτι η παραπληροφορηση και η τρομοκρατία  πανε συννεφο.

Ειναι παρα πολλα τα οφελη για ενα μωρακι να γεννηθει φυσιολογικα και για τη γυναικα η φυσιολογικη διαδικασια ειναι και πιο ασφαλης και πιο ανωδυνη τελικα.

Εγω τοσους μηνες δεν κανω τιποτα αλλο απο το να διαβαζω,να απευθυνομαι σε ειδικους,να ρωταω,να ενημερωνομαι σχετικα.

Ακριβως επειδη καθε μανουλα θελει το καλυτερο για το παιδακι της,πρεπει να το προσπαθουμε και να το απαιτούμε,εκτος φυσικά λίγων και συγκεκριμένων αντενδειξεων.

Στο μαιευτηριο επισης ειναι κανονας αυτο που περιεγραψες για το θλασμο.

Ασκουν ψυχολογικη βια στη γυναικα οτι το μωρο δεν παιρνει αρκετο βαρος για να προωθησουν τις σκονες,ενω το μητρικο γαλα φτανει και παραφτανει.

Εγω θα γεννησω οριακα 2500 κιλα μωρακι και παρολα αυτα καθολου δεν ανησυχω σ αυτο τον τομεα.Δε μπορεις να μετρησεις το μητρικο γαλα,απλα.θηλαζεις συνεχως.

Εμενα το μωρο μου ειναι μικροτερο απο το δικο σου.Δεν εχουμε φτασει καν ακομα τα 2500.

Ηταν απ την αρχη μικρο μωρακι.Θηλασμος κι ολα καλα.θα πανε.Η φυση ξερει καλυτερα.

Πολυ απλο.Απαντας λοιπον οτι εφοσον το σωμα σου δεν ειναι ετοιμο να σε αφησει μεχρι να σπασουν τα μερα οποτε θα ειναι ετοιμο.

Ισχυει οτι η προκληση συνηθως οδηγει σε καισαρικη γι αυτο το λογο,επειδη δλδ το σωμα δεν ειναι έτοιμο.

Ακριβως αυτο συναποφασισαμε εμεις,που εχω ξαναλεω μικρότερο μωρακι.

Εχουμε λογο κοριτσια στο πως θα γεννησουμε και αναφερεται ρητα σε ολα τα πρωτοκολλα.

Αχ κοριτσι,για πες,οταν λες για παρεμβασεις τι εννοείς?

Για να ξερω τι να απαγορευσω?

Πχ ψαχουλεμα του τραχηλου πριν τον τοκετο προκαλεί τοκετο και δε στο λενε επίτηδες.

Τι άλλο?

Αν δε σπασουν τα νερά μετα την ΠΗΤ τι επιλογες υπαρχουν?

Το θέμα είναι το μωρό μου δεν είναι μικρότερο απλά,  αλλά σταμάτησε να παίρνει βάρος. Δεν έχει πάρει γραμμάριο εδώ και είκοσι μέρες. Είναι επικίνδυνο να το αφήσουμε μέσα. Και ως τώρα το αφήσαμε για τα πνευμόνια για αυτό δεν πάει άλλο.. αν έπαιρνε έστω 100 γρ την εβδομάδα θα συνεχίζαμε.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Το θέμα είναι το μωρό μου δεν είναι μικρότερο απλά,  αλλά σταμάτησε να παίρνει βάρος. Δεν έχει πάρει γραμμάριο εδώ και είκοσι μέρες. Είναι επικίνδυνο να το αφήσουμε μέσα. Και ως τώρα το αφήσαμε για τα πνευμόνια για αυτό δεν πάει άλλο.. αν έπαιρνε έστω 100 γρ την εβδομάδα θα συνεχίζαμε.

Κοριτσι μου γι αυτο δε γνωριζω να σου πω τι λενε τα πρωτοκολλα.Αν δλδ ειναι επικινδυνο να μεινει μεσα και για πόσο.Αυτες τις 3 βδομαδες,εκανες 3 ντοπλερ?

Φανταζομαι δεν ειναι δυσκολο ομως να βρεις τι συστήνει η ΕΓΜΕ.

Παντως,οι υπερηχοι δεν ειναι ακριβεις.

Το καρδιογράφημα ειναι πολυ.χρησιμο σε αυτη την περιπτωση για να εκτιμηθει αν το μωρο δυσφορει ή οχι


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα της καλλιέργειας που έκανα.. Στρεπτοκοκο δεν έχω όμως βγήκα θετική στο ουρεοπλασμα.. Από Δευτέρα θα ξεκινήσω αντιβίωση και εγώ και ο σύζυγος και ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ.. Απλά μου είπε ότι είναι "επιθετικό" σαν μικρόβιο και προκαλεί πρόωρο τοκετό (που δεν τον ανυσηχεο αφού έχουμε μπει στον μήνα μας) και μου είπε ότι δεν μπορούμε τον τοκετο (φτ) να τον αφήσουμε να κρατήσει πολλές ώρες, δλδ αν ήταν να κάνω τοκετό 15 ώρες ας πούμε θα πρέπει να διακόψουμε στις 5 ας πούμε και να πάμε με καισαρική.. Αυτό με έχει αγχώσει μπορεί να πω,.. Την τρίτη θα με δει πάλι και θα το συζητήσω πιο αναλυτικά μαζί του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...