Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Μαρίνα3 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Χθες έκανα αυχενική κ μ είπε ο γιατρός όλα καλά! Αλλά μου μίλησε για πιθανότητα προεκλαμψιας που σχετίζεται με χαμηλή Papp- a. Η δίκη μ είναι 1,156 iu. Και πρότεινε να παιρνω salospire. Αγχώθηκα να σας πω. Αν κ μιλάμε για πιθανότητα αγχώθηκα. 

Γεια σου κοριτσι μου. Εγώ από την αρχη της εγκυμοσύνης παίρνω Σαλοσπιρ και παρόλο που μου βγηκαν καλά τα αποτελέσματα για προεκλαμψια ο γιατρός μ είπε να το πάρω μεχρι 32η εβδομάδα καθώς βοηθά στην καλύτερη αιμάτωση και κακό δεν κάνει. Επησις να σου πω να μην αγχώνεσαι καθώς όλα είναι πιθανότητές. Πάρε το χαπάκι σόυ και όλα θα πάνε καλά. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ba_lily είπε:

Το σγουρο είναι πως είναι καλύτερα χωρίς αναγουλες και διάφορα άλλα πίστεψε με όμως με χωρίς καθόλου συμπτώματα σκέφτεσαι σινεχια μήπως κάτι δεν πάει καλά και όταν παλεύεις 15 χρόνια να αποκτήσεις παιδί είναι πολύ δισκολα. Αν θα μπορούσα κάθε μέρα θα πήγαινα για υπέρηχο 

Έτσι ήμουν στην πρώτη εγκυμοσυνη!! Καθόλου συμπτώματα, αν εξαιρέσεις προς το τέλος είχα δυσκοιλιοτητα και καούρες. Τώρα που συγκρίνω με τη δεύτερη καμία σχέση. Η εγκυμοσύνη διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα, ακόμα και στην ίδια γυναίκα αν πρόκειται για δύο εγκυμοσύνες. Καταλαβαίνω όμως το φόβο σου γιατί και γω προσπαθούσα για 10 χρόνια για δεύτερο κι αν και έχω συμπτώματα φοβάμαι πολύ μην πάει κάτι στραβά!! Στην αρχή είχα αποκόλληση, στη papp a μου έδειξε υψηλός κίνδυνος για σύνδρομο down, και τώρα έχει πάρει την κατρακύλα ο αιματοκριτης με 27 τελευταία εξέταση. Ο φόβος ποτέ δεν φεύγει, απλά πρέπει να είμαστε αισιόδοξες και να έχουμε πίστη ότι όλα θα πάνε καλά!!! (το λέω και για μένα αυτό συνέχεια) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ba_lily είπε:

Άστα πολύ δύσκολο 15+2 πητ 6/3 καθόλου συμπτώματα έχω τρελαθεί έχουν περάσει 3 ευδομαδες από την αυχενική σε μια εβδομάδα επιτέλους υπέρηχο. Αντε να δούμε τι κάνει το νινί και τι είναι κορίτσι αγόρι 

Κι εγώ τα ίδια.. καθόλου συμπτώματα!!! Πώς θα περιμένω να το δω σε έναν μήνα πάλι;;; Θα τρελαθωωω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα της papp-a και θέλω την γνώμη σας μέχρι να μιλήσω με τον γιατρό :)

Προϋπάρχουσα στατιστική πιθ.

Τρισωμια 21: 1 σε 796

Τρισωμία  18: 1σε 1899

Τρισωμια 13:1 σε 5970

Τροποποιημένη πιθανότητα 

Τρισωμια 21: 1 σε 15918 

Τρισωμια 18 : <1 σε 20000 

Τρισωμια 13: <1σε20000 

Επίσης έγραφε:

Προεκλαψια πριν της 37 εβδ: 1 σε 593

Περιορισμός της εμβρυικης ανάπτυξης πριν της 37 εβδ: 1 σε 983

Αυτόματος τοκετός πριν 34 εβδ: 1 σε 174.

Για πείτε μου!!!

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα!! Ειδικά για τα σύνδρομα είναι τέλεια τα αποτελέσματα!! Για τ από κάτω δεν γνωρίζω και πολλά, καλά πρέπει να ναι και αυτά. Μπράβο κοριτσι

Έχει και τις μετρήσεις της αυχενικής;; Η papp a πως είναι; Εννοώ οι δύο ορμόνες η Β χωριακη και η papp a. Κάτι σε mom που τελειωνει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, valentina23 είπε:

@Basiliki92 συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα!! Ειδικά για τα σύνδρομα είναι τέλεια τα αποτελέσματα!! Για τ από κάτω δεν γνωρίζω και πολλά, καλά πρέπει να ναι και αυτά. Μπράβο κοριτσι

Έχει και τις μετρήσεις της αυχενικής;; Η papp a πως είναι; Εννοώ οι δύο ορμόνες η Β χωριακη και η papp a. Κάτι σε mom που τελειωνει

@valentina23 Ελεύθερη β-hcg64,43 ισοδύναμο με 1,748 mom

 ΡΑΡΡ-Α 4,290  ισοδύναμο με 1,091 mom
PIGF    45,000 pg/ml    ισοδύναμο με 0,952 mom

Σε ευχαριστώ πολυ!!!


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι γιατρός :Pνομίζω είναι πάρα πολύ καλά. Αχ μπράβο ρε κορίτσι. Μίλα και με το γιατρό να σου πει και αυτός! Πάει το πρώτο μαξιλαράκι.. Ανάσα και πάμε για το δεύτερο... Β επιπεδου!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Χωρίς να είμαι γιατρός :Pνομίζω είναι πάρα πολύ καλά. Αχ μπράβο ρε κορίτσι. Μίλα και με το γιατρό να σου πει και αυτός! Πάει το πρώτο μαξιλαράκι.. Ανάσα και πάμε για το δεύτερο... Β επιπεδου!! 

Σε ευχαριστώ πολύ γτ εγώ δεν γνωρίζω και πολλά μόνο για τις τρισωμιες μπόρεσα  να καταλάβω... 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Basiliki92 είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα της papp-a και θέλω την γνώμη σας μέχρι να μιλήσω με τον γιατρό :)

Προϋπάρχουσα στατιστική πιθ.

Τρισωμια 21: 1 σε 796

Τρισωμία  18: 1σε 1899

Τρισωμια 13:1 σε 5970

Τροποποιημένη πιθανότητα 

Τρισωμια 21: 1 σε 15918 

Τρισωμια 18 : <1 σε 20000 

Τρισωμια 13: <1σε20000 

Επίσης έγραφε:

Προεκλαψια πριν της 37 εβδ: 1 σε 593

Περιορισμός της εμβρυικης ανάπτυξης πριν της 37 εβδ: 1 σε 983

Αυτόματος τοκετός πριν 34 εβδ: 1 σε 174.

Για πείτε μου!!!

Τέλειες είναι!!! Συγχαρητήρια!!! 

Κορίτσια στη Β επιπέδου θα κάνουμε υπέρηχο και εξετάσεις αίματος πάλι; Ή μόνο υπέρηχο; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Basiliki92 είπε:

Κορίτσια βγήκαν τα αποτελέσματα της papp-a και θέλω την γνώμη σας μέχρι να μιλήσω με τον γιατρό :)

Προϋπάρχουσα στατιστική πιθ.

Τρισωμια 21: 1 σε 796

Τρισωμία  18: 1σε 1899

Τρισωμια 13:1 σε 5970

Τροποποιημένη πιθανότητα 

Τρισωμια 21: 1 σε 15918 

Τρισωμια 18 : <1 σε 20000 

Τρισωμια 13: <1σε20000 

Επίσης έγραφε:

Προεκλαψια πριν της 37 εβδ: 1 σε 593

Περιορισμός της εμβρυικης ανάπτυξης πριν της 37 εβδ: 1 σε 983

Αυτόματος τοκετός πριν 34 εβδ: 1 σε 174.

Για πείτε μου!!!

Υπερτελεια ειναι τα αποτελέσματα σου!! Να το χαρείς και να ηρεμισεις!! Πολύ χαίρομαι που εχουμε ολες μας καλη έκβαση με τις εξετάσεις μας. 

  • Μου αρέσει 1

LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Μαρίνα3 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Χθες έκανα αυχενική κ μ είπε ο γιατρός όλα καλά! Αλλά μου μίλησε για πιθανότητα προεκλαμψιας που σχετίζεται με χαμηλή Papp- a. Η δίκη μ είναι 1,156 iu. Και πρότεινε να παιρνω salospire. Αγχώθηκα να σας πω. Αν κ μιλάμε για πιθανότητα αγχώθηκα. 

Μαρίνα πολύ χαίρομαι που η Αυχενική σου βγήκε μια χαρά! Σαλοσπιρ παίρνω Κ εγώ προληπτικά. Να μην ανησυχείς. Είναι πιθανότητες όπως είπες Κ εσύ... Δεν σημαίνουν κάτι. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Τέλειες είναι!!! Συγχαρητήρια!!! 

Κορίτσια στη Β επιπέδου θα κάνουμε υπέρηχο και εξετάσεις αίματος πάλι; Ή μόνο υπέρηχο; 

Καλημέρα.στην β επιπέδου κάνουμε μόνο υπέρηχο. Μονο η αυχενικη είχε και αίμα. 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Άντε να μας πάνε όλα καλά στη Β επιπέδου τώρα!!! Όλο αγωνίες πφφφ

Κορίτσια, εσείς πού πάτε για δεύτερο, τρίτο παιδάκι κλπ είδατε διαφορά στις εξετάσεις της αυχενικής σε σχέση με το πρώτο σας παιδί;; Θέλω να πω όσο περνούν τα χρόνια και μεγαλώνουμε, θα είναι χειρότερες οι πιθανότητες στις εξετάσεις μας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...