Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

18 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@vivi.nik. είχε πολύ πλάκα έκανε συνέχεια κωλοτούμπες ο γιατρός δεν μπορούσε να το μετρήσει!!!Δεν έχω ξαναζήσει κάτι τέτοιο οπότε καταλαβαίνεις τον ενθουσιασμό μου!!!

Εμένα πάλι στην Αυχενική το αντίθετο δεν μπορούσε να το μετρήσει επειδή κοιμόταν και δεν ξύπναγε...!

  • Μου αρέσει 1

XtYXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας κορίτσια!! Καλή επιτυχία σε όσες έχετε αυχενική ή περιμένετε τα αποτελέσματα!! Εγώ είμαι 15+1 σήμερα.. δηλαδή έχω μπει στη δέκατη έκτη εβδομάδα!! Ακόμα δεν έχω νιώσει το μπεμπέ μου (αγοράκι μάλλον)..άντε να δούμε το περιμένω πώς και πώς!!! Αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό!!! Αγχώνομαι πολύ μερικές φορές..δεν μπορώ να ξέρω αν είναι καλά και τρελαίνομαι!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Natasapal είπε:

Εμένα πάλι στην Αυχενική το αντίθετο δεν μπορούσε να το μετρήσει επειδή κοιμόταν και δεν ξύπναγε...!

 @Natasapal χαχαχαχα το καταφέρατε να ξυπνήσει? 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2020 at 9:08 ΜΜ, giwta_86 είπε:

Καλησπέρα μανούλες!! Έλαβα και τα αποτελέσματα της papp a.. Όλα καλά, οι μετρήσεις παρέμειναν πάνω κάτω οι ίδιες με την αυχενική οπότε όλα καλά.. Έτσι μου είπε ο γιατρος γτ δεν καταλάβαινα και πολλά. Τι αγχος βρε κορίτσια χτύπησε ο ήχος του μέιλ στο κινητο και κόντευε να ξερίζωσει η καρδιά μου μέχρι να ανοίξω το αρχείο.. Αφού και χθες στην αυχενικη  το μωρό είχε 150 παλμούς και εγώ 120 από τ άγχος μου.. Πότε θα ηρεμήσουμε?? @Pepi88μου σε ευχαριστώ πολύ, και εσύ να χαίρεσαι το μπιφτεκάκι σου :-P και να προσέχεις! ότι είναι καλύτερο για σένα και το μωράκι σου να γίνει θα γινει! @Rina-Katerina συγχαρητήρια και πάλι για τα ολοκληρωμένα αποτελέσματα!! @Basiliki92καλωσηρθες στην παρέα μας, έχουμ3 και μαζι μόνο μια μέρα διαφορά! Πητ 20/3/21 εγώ, που γεννας?? Λες να είμαστε δίπλα δίπλα χάχα!! @Mareva κοπέλα μου ελπίζω αυτή η κατάσταση που περνάς να ξεπεραστεί άμεσα, ηρεμία και ξεκούραση, να χαίρεσαι τον κούκλο σου και να σκέφτεσαι το νέο νινί που έρχεται...

Γιώτα μου και εγώ έχω π.η.τ. 19/3 χεχε όλες κοντά κοντά!!! 

On 11/9/2020 at 10:06 ΜΜ, Pepi88 είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτησω κάτι αλλαντικα τρώτε; εννοώ παριζάκι γαλοπούλα κλπ κλπ ..εγώ τρώω πολύ τα λιγουρευομαι γενικά..ειδικά το παριζάκι ένα στην καθισια μου μπορώ να φάω μαζί με γιαούρτι..

Αλλαντικά τρώω γαλοπούλα βραστή ή καπνιστή, εμένα προσωπικά ο γιατρός μου δεν μου έχει απαγορεύσει τίποτα αλλά είπα να μετριάσω το παριζακι και το σαλάμι αέρος που τάραζα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος. Στην φιλεναδα μου ο γιατρός της, της είπε να μην τρώει καθόλου αλλαντικά και γιαυτό μαζεύτηκα και εγώ.

On 13/9/2020 at 9:37 ΜΜ, Basiliki92 είπε:

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι από ποιον μήνα ξεκινάμε να καταλαβαίνουμε το μωράκι στην κοιλίτσα? Εμένα ώρες ώρες όταν ακουμπάω τα χέρια μου στην κοιλιά νιώθω οτι το καταλαβαίνω ότι κινείται...(τρελή το ζω μόνη μου? Αχχαχα)

Πες με και μένα τρελή, χτες το βράδυ (13+4) σήμερα αλλά ένιωσα ένα ελαφρύ σκούντηγμα δύο φορές στο ίδιο σημείο και πιστεύω δεν ήταν έντερο γιατί πραγματικά ξεχωρίζω τη διαφορά. Βέβαια επειδή είμαι πολύ αδύνατη στην κανονική μου ζωή και τώρα έχω πάρει κανα κιλό μονάχα πιστεύω γιαυτό το κατάλαβα οτι μάλλον ήταν το κουτσούνι. Επίσης ήμουν στην απόλυτη ηρεμία λίγο πριν με πάρει ο ύπνος και έτυχε να έχω το χέρι μου στην κοιλιά και μου φάνηκε ενα ανεπαίσθητο σκούντηγμα και όχι κινητικότητα εντέρου. Πόσο ξετρελάθηκα! Αν τελικά ήταν έντερο δεν με νοιάζει εγώ λέω ότι ήταν το μωρό..χεχε !:-D

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

OdHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elpida2019 είπε:

@Basiliki92Ευχαριστώ Βασιλική μου. Αγχώνομαι εύκολαα και πρέπει να το αποβάλω σιγά σιγά όλο αυτό γιατί μόνο κακό μου κάνει ! 

Και εγώ πολύ  αλλα έχω μάθει να το ελέγχω διότι είτε αγχωθουμε είτε όχι δεν φτιάχνει κάτι το αντίθετο θα έλεγα  ..Να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς και όλα καλά θα πάνε!!! 

Just now, Thalia88 είπε:

Γιώτα μου και εγώ έχω π.η.τ. 19/3 χεχε όλες κοντά κοντά!!! 

Αλλαντικά τρώω γαλοπούλα βραστή ή καπνιστή, εμένα προσωπικά ο γιατρός μου δεν μου έχει απαγορεύσει τίποτα αλλά είπα να μετριάσω το παριζακι και το σαλάμι αέρος που τάραζα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος. Στην φιλεναδα μου ο γιατρός της, της είπε να μην τρώει καθόλου αλλαντικά και γιαυτό μαζεύτηκα και εγώ.

Πες με και μένα τρελή, χτες το βράδυ (13+4) σήμερα αλλά ένιωσα ένα ελαφρύ σκούντηγμα δύο φορές στο ίδιο σημείο και πιστεύω δεν ήταν έντερο γιατί πραγματικά ξεχωρίζω τη διαφορά. Βέβαια επειδή είμαι πολύ αδύνατη στην κανονική μου ζωή και τώρα έχω πάρει κανα κιλό μονάχα πιστεύω γιαυτό το κατάλαβα οτι μάλλον ήταν το κουτσούνι. Επίσης ήμουν στην απόλυτη ηρεμία λίγο πριν με πάρει ο ύπνος και έτυχε να έχω το χέρι μου στην κοιλιά και μου φάνηκε ενα ανεπαίσθητο σκούντηγμα και όχι κινητικότητα εντέρου. Πόσο ξετρελάθηκα! Αν τελικά ήταν έντερο δεν με νοιάζει εγώ λέω ότι ήταν το μωρό..χεχε !:-D

@Thalia88Χαχαχα είδες δεν είναι μόνο εγώ!!!και με φίλες μου που μιλάω μου λένε και αυτές ότι άμα είσαι αδύνατη και δε πάρεις και κιλά μπορεί και να το καταλάβεις!!!Σίγουρα το φασολάκι ήταν!!! :)

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια!! Καλή επιτυχία σε όσες έχετε αυχενική ή περιμένετε τα αποτελέσματα!! Εγώ είμαι 15+1 σήμερα.. δηλαδή έχω μπει στη δέκατη έκτη εβδομάδα!! Ακόμα δεν έχω νιώσει το μπεμπέ μου (αγοράκι μάλλον)..άντε να δούμε το περιμένω πώς και πώς!!! Αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό!!! Αγχώνομαι πολύ μερικές φορές..δεν μπορώ να ξέρω αν είναι καλά και τρελαίνομαι!!! 

Γειά σου κορίτσι 15+1 και γω σήμερα!! Πρέπει να είμαστε οι μεγαλύτερες στις μανούλες Μαρτίου. :PΟύτε εγώ το χω νοιώσει.. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.. Αισθάνομαι κάτι αλλά μπορεί να είναι έντερο. Οι εβδομάδες σου είναι σύμφωνα με τελευταία περίοδο η αυχενική; Με το καλό αύριο να δεις το μωράκι σου!! 

@basw2 καταλαβαίνω το άγχος σου. Αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά!!! Μην μου στεναχωριέσαι!!

@Kassandras  όλα ο. Κ με την αυχενική;; 

Κορίτσια σήμερα έκανα τις μηνιαίες εξετασεις και δυστυχώς ο αιματοκριτης έπεσε κι άλλο.. 27!!Γι αυτό ζαλίζομαι συνέχεια.. Φοβάμαι μην ταβλιαστω και πουθενά. Μίλησα με το γιατρός ο οποίος ύστερα από συνεννόηση με αιματολογο μου άλλαξε σιδηρο και θα δούμε πάλι σε 20 μέρες.. :(

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω δεν εχει να κάνει με το πόσα κιλα εισαι για να νιώσεις το μωρακι αλλα ποσο ελαστική ειναι η μητρα μας .. 

Οι δεύτερο μανουλες έχουμε αυτο το προνόμιο η αλήθεια είναι και παντα νιώθουμε αρκετά νωρίτερα το φτερουγισμα σε σχέση με μανουλες που κυοφορουν πρωτη φορα .

Εγω το ενιωσα μια φορα αρκετά νωρίς αλλα απο εκεινη τη μερα ποτέ ξανά.. σιγα σιγα σε 2 εβδομάδες θα τα νιώθουμε για τα καλά λίγη υπομονή. 

Εμενα χθες στην αυχενική μου έκοψε μαχαίρι τα utrogestan και να σας πω την αλήθεια δεν ηθελα .. ενιωθα κάποια ασφάλεια μαζί τους ..θα με πείτε λολη το ξερω.

@Kassandras εγινε η αυχενική;;; 

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπερα. Από χθες έχω πόνο κάτω αριστερά κ πίσω στη μέση αριστερά όταν κινούμαι. Είναι λογικό; Είμαι 12+3 δεν θα έπρεπε να έχουν φύγει αυτά τα πονάκια; Επισης, αύριο έχω αυχενική και το αγχος μου χτυπάει κόκκινο !

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Γειά σου κορίτσι 15+1 και γω σήμερα!! Πρέπει να είμαστε οι μεγαλύτερες στις μανούλες Μαρτίου. :PΟύτε εγώ το χω νοιώσει.. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.. Αισθάνομαι κάτι αλλά μπορεί να είναι έντερο. Οι εβδομάδες σου είναι σύμφωνα με τελευταία περίοδο η αυχενική; Με το καλό αύριο να δεις το μωράκι σου!! 

@basw2 καταλαβαίνω το άγχος σου. Αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά!!! Μην μου στεναχωριέσαι!!

@Kassandras  όλα ο. Κ με την αυχενική;; 

Κορίτσια σήμερα έκανα τις μηνιαίες εξετασεις και δυστυχώς ο αιματοκριτης έπεσε κι άλλο.. 27!!Γι αυτό ζαλίζομαι συνέχεια.. Φοβάμαι μην ταβλιαστω και πουθενά. Μίλησα με το γιατρός ο οποίος ύστερα από συνεννόηση με αιματολογο μου άλλαξε σιδηρο και θα δούμε πάλι σε 20 μέρες.. :(

Οι εβδομάδες μου είναι σύμφωνα με την αυχενική!! Εσένα;

Just now, Popaki2011 είπε:

Κορίτσια να βάψω μαλλί???μπήκα στον 4ο.ποια η γνώμη σας?

Αχ κι εγώ θα ήθελα να τα βάψω αλλά φοβάμαι!! Στην αρχή μου είχε πει όχι..τώρα δεν ξέρω! Νύχια βάφεις;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίνα3 said:

Κορίτσια καλησπερα. Από χθες έχω πόνο κάτω αριστερά κ πίσω στη μέση αριστερά όταν κινούμαι. Είναι λογικό; Είμαι 12+3 δεν θα έπρεπε να έχουν φύγει αυτά τα πονάκια; Επισης, αύριο έχω αυχενική και το αγχος μου χτυπάει κόκκινο !

Μαρίνακι καλή επιτυχία αύριο στην αυχενικη!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα, να έχεις θετική σκέψη και όλα καλά θα πάνε!! Όπως μου είχαν πει και εμένα τα κορίτσια που είχαν κάνει ήδη θα ευχαριστηθείς θέαμα!! Όσο για τα πονακια, ειμαι 13+2 και εμένα δεν έχουν σταματήσει από την αρχή.. Απλά δεν είναι πάντα τόσο ενοχλητικά η έντονα.. Μεγαλώνει η μήτρα.. :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

 @Evoulini24 σύμφωνα με τελευταία περίοδο. Με την αυχενική πιο μεγάλη με δείχνει 5 μερες περίπου!

@Μαρίνα3 με το καλό αύριο η αυχενική. Καταλαβαίνω το άγχος σου και γω έτσι ήμουν! Όσο για τα πονακια και γω τα έχω και πριν 4 μέρες περίπου μ είχε πιάσει και η μέση μου πολύ! Εγώ καμία φορά αισθάνομαι και τσιμπηματα από κάτω. 

@Popaki2011 εμένα μου είχε πει μόνο ανταύγειες. Τώρα δεν ξέρω ρώτα και το γιατρό σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...