Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Evoulini24 είπε:

Καλημέρα!! Άντε να μας πάνε όλα καλά στη Β επιπέδου τώρα!!! Όλο αγωνίες πφφφ

Κορίτσια, εσείς πού πάτε για δεύτερο, τρίτο παιδάκι κλπ είδατε διαφορά στις εξετάσεις της αυχενικής σε σχέση με το πρώτο σας παιδί;; Θέλω να πω όσο περνούν τα χρόνια και μεγαλώνουμε, θα είναι χειρότερες οι πιθανότητες στις εξετάσεις μας; 

Εμένα 3ο παιδί, ήταν η καλύτερη Αυχενική που είχα ποτέ!!!!!!και η παπ α επίσης!!!!!!

Στην 1η μου εγκυμοσύνη η Αυχενική ήταν 3,3 και έκανα αμνιοπαρακεντηση.Στη 2η η Αυχενική ηταν καλή (δεν θυμάμαι πόσο) αλλά η παπ α μου έριξε τα ποσοστά και έκανα την αίματος που πάει Αμερική.τωρα ήταν όλα τέλεια!!!!!!!

  • Μου αρέσει 2

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κοριτσια!! Είμαι μανουλα απο την ομάδα Μαρτίου 2020, είχα πητ 31/3 αλλά η μπεμπα μου αποφάσισε να βγει Απρίλη 6/4!!! 

Μπαίνω κ σας διαβάζω που κ που γιατί μου θυμίζετε όσα ζουσα πέρυσι τέτοια περιοδο!! Ευχομαι σε όλες σας να έχετε ήρεμη εγκυμοσυνη, να την απολαύσετε, να τη ζήσετε, προσπαθηστε να μην αγχώνεστε χωρίς λόγο και με το καλό τον Μάρτιο 21 να κρατήσετε αγκαλιτσα τα ζουζουνια σας!!! 

ΥΓ.: κοιμηθείτε τώρα όσα μπορείτε περισσότερο!! :D ;)

  • Μου αρέσει 6

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Popaki2011 είπε:

Εμένα 3ο παιδί, ήταν η καλύτερη Αυχενική που είχα ποτέ!!!!!!και η παπ α επίσης!!!!!!

Στην 1η μου εγκυμοσύνη η Αυχενική ήταν 3,3 και έκανα αμνιοπαρακεντηση.Στη 2η η Αυχενική ηταν καλή (δεν θυμάμαι πόσο) αλλά η παπ α μου έριξε τα ποσοστά και έκανα την αίματος που πάει Αμερική.τωρα ήταν όλα τέλεια!!!!!!!

Αλήθεια;;; Συγχαρητήρια!!! Πόσο χρονών είσαι τώρα;

Just now, Kathrin17 είπε:

Καλημέρα κοριτσια!! Είμαι μανουλα απο την ομάδα Μαρτίου 2020, είχα πητ 31/3 αλλά η μπεμπα μου αποφάσισε να βγει Απρίλη 6/4!!! 

Μπαίνω κ σας διαβάζω που κ που γιατί μου θυμίζετε όσα ζουσα πέρυσι τέτοια περιοδο!! Ευχομαι σε όλες σας να έχετε ήρεμη εγκυμοσυνη, να την απολαύσετε, να τη ζήσετε, προσπαθηστε να μην αγχώνεστε χωρίς λόγο και με το καλό τον Μάρτιο 21 να κρατήσετε αγκαλιτσα τα ζουζουνια σας!!! 

ΥΓ.: κοιμηθείτε τώρα όσα μπορείτε περισσότερο!! :D ;)

Σε ευχαριστούμε ολόψυχα!!! Να χαίρεσαι την μπεμπουλα σου!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην πρώτη εγκυμοσυνη (ήμουν 25)ήταν πολύ καλή η αυχενική και γενικά όλες οι εξετάσεις. τώρα στη δεύτερη ενώ η αυχενική βγήκε πολύ καλή, η papp a δεν βγήκε καλή(είμαι 37)και έκανα και γω τη Νιπτ, την εξέταση που πάει Αμερική. Πάντως μην αγχώνεσαι. Υπάρχουν και περιπτώσεις που είσαι μικρή στην ηλικία και δεν βγαίνουν καλές οι εξετάσεις και στις πιο μεγάλες βγαίνουν πολύ καλές. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Εμένα στην πρώτη εγκυμοσυνη (ήμουν 25)ήταν πολύ καλή η αυχενική και γενικά όλες οι εξετάσεις. τώρα στη δεύτερη ενώ η αυχενική βγήκε πολύ καλή, η papp a δεν βγήκε καλή(είμαι 37)και έκανα και γω τη Νιπτ, την εξέταση που πάει Αμερική. Πάντως μην αγχώνεσαι. Υπάρχουν και περιπτώσεις που είσαι μικρή στην ηλικία και δεν βγαίνουν καλές οι εξετάσεις και στις πιο μεγάλες βγαίνουν πολύ καλές. 

Πόσο κοστίζει η Νιπτ; Δείχνει τα ίδια σύνδρομα με την αμνιοπαρακέντηση;

Πάντως όλα είναι πιθανότητες..για να είναι κανείς σίγουρος πρέπει να κάνει Νιπτ ή αμνιοπαρακέντηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν διάφορα κέντρα που μπορείς να τη κάνεις. Λέγεται αλλιώς και harmony test, verifity test κ.α.εγω την πλήρωσα 470 ευρώ. Όχι δεν δείχνει όλα τα σύνδρομα. Δείχνει σε μεγάλο ποσοστό(γύρω στο 99)νομιζω τα σύνδρομα 21,13 και 18.και κάποιες άλλες τρισωμιες δεν τις θυμάμαι τώρα. Η αμνιοπαρακεντηση καλύπτει πολλές τρισωμιες αλλά είναι επρμβατικη

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Evoulini24 είμαι 33!

Just now, Kassandras είπε:

Βγήκε και η papp a σήμερα, μου έβγαλε για; το σύνδρομο 21 πιθανοτητα 1:1450 ενώ από την αυχενική είχε βγει 1:5000 . :unsure:

Μια χαρά είναι κ πάλι. Μην ανησυχείς!!!

  • Ευχαριστώ 1

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kassandras είπε:

Βγήκε και η papp a σήμερα, μου έβγαλε για; το σύνδρομο 21 πιθανοτητα 1:1450 ενώ από την αυχενική είχε βγει 1:5000 . :unsure:

Μια χαρά είναι η πιθανότητα.!Μην ανυσηχεις!! Κάτω από 250 νομίζω είναι υψηλού κινδυνου(ανάλογα και την ηλικία),που και πάλι τις περισσότερες φορές πάνε όλα καλά. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε εγκύουλες;; πως είστε σήμερα; ελπίζω να μην είχατε προβλήματα με τη κακοκαιρία; Ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά τη διατροφή; Λόγω πολύ χαμηλού αιματοκρίτη εφοδιάστηκα με πορτοκάλια, μπριζόλες μοσχαρίσιες, συκωτι και σπληνα που ξέρω ότι κάνουν καλά στην αναιμία. Το ζήτημα είναι ότι διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη το συκώτι λόγω μεγάλης περιεκτικοτητας σε βιταμίνη Α που δεν κάνει καλό στο έμβρυο. Επίσης και για τα εντόσθια ότι δεν επιτρέπονται. :???:. Σας έχει πει κάτι αντίστοιχο ο γυναικολόγος σας;; Εμένα μου είχε πει καλό ψημένα κρέατα, πολύ καλά πλυμένα φρούτα και λαχανικά, όχι οστρακοειδή. Δεν μου ανάφερε κάτι για συκωτι.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, valentina23 είπε:

Τι κάνετε εγκύουλες;; πως είστε σήμερα; ελπίζω να μην είχατε προβλήματα με τη κακοκαιρία; Ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά τη διατροφή; Λόγω πολύ χαμηλού αιματοκρίτη εφοδιάστηκα με πορτοκάλια, μπριζόλες μοσχαρίσιες, συκωτι και σπληνα που ξέρω ότι κάνουν καλά στην αναιμία. Το ζήτημα είναι ότι διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη το συκώτι λόγω μεγάλης περιεκτικοτητας σε βιταμίνη Α που δεν κάνει καλό στο έμβρυο. Επίσης και για τα εντόσθια ότι δεν επιτρέπονται. :???:. Σας έχει πει κάτι αντίστοιχο ο γυναικολόγος σας;; Εμένα μου είχε πει καλό ψημένα κρέατα, πολύ καλά πλυμένα φρούτα και λαχανικά, όχι οστρακοειδή. Δεν μου ανάφερε κάτι για συκωτι.. 

Ναι το ξέρω κι εγώ για το συκώτι ότι δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. Όπως και ο τόνος.

  • Ευχαριστώ 1

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Τι κάνετε εγκύουλες;; πως είστε σήμερα; ελπίζω να μην είχατε προβλήματα με τη κακοκαιρία; Ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά τη διατροφή; Λόγω πολύ χαμηλού αιματοκρίτη εφοδιάστηκα με πορτοκάλια, μπριζόλες μοσχαρίσιες, συκωτι και σπληνα που ξέρω ότι κάνουν καλά στην αναιμία. Το ζήτημα είναι ότι διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη το συκώτι λόγω μεγάλης περιεκτικοτητας σε βιταμίνη Α που δεν κάνει καλό στο έμβρυο. Επίσης και για τα εντόσθια ότι δεν επιτρέπονται. :???:. Σας έχει πει κάτι αντίστοιχο ο γυναικολόγος σας;; Εμένα μου είχε πει καλό ψημένα κρέατα, πολύ καλά πλυμένα φρούτα και λαχανικά, όχι οστρακοειδή. Δεν μου ανάφερε κάτι για συκωτι.. 

@valentina23 εντόσθια σίγουρα όχι...οσο για το συκώτι δεν επιτρέπεται να καταναλώνουμε μεγάλη ποσότητα...αλλα ρωτα και τον γιατρό σου ...εγω πάλι δεν θα φάω καθόλου καθ'όλη την εγκυμοσύνη...

  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Τι κάνετε εγκύουλες;; πως είστε σήμερα; ελπίζω να μην είχατε προβλήματα με τη κακοκαιρία; Ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά τη διατροφή; Λόγω πολύ χαμηλού αιματοκρίτη εφοδιάστηκα με πορτοκάλια, μπριζόλες μοσχαρίσιες, συκωτι και σπληνα που ξέρω ότι κάνουν καλά στην αναιμία. Το ζήτημα είναι ότι διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη το συκώτι λόγω μεγάλης περιεκτικοτητας σε βιταμίνη Α που δεν κάνει καλό στο έμβρυο. Επίσης και για τα εντόσθια ότι δεν επιτρέπονται. :???:. Σας έχει πει κάτι αντίστοιχο ο γυναικολόγος σας;; Εμένα μου είχε πει καλό ψημένα κρέατα, πολύ καλά πλυμένα φρούτα και λαχανικά, όχι οστρακοειδή. Δεν μου ανάφερε κάτι για συκωτι.. 

Καλημέρα Βαλεντίνα! Αυτό για το συκώτι και τα εντόσθια το ξέρω κ εγώ και δεν έχω φάει καθόλου... νομίζω κόκκινο κρέας καλά ψημένο είναι πιο safe επιλογη.  Να ξέρεις το κατσικάκι έχει ακόμη περισσότερο σίδηρο, μας το είχε πει η παιδίατρος, όταν ξεκίνησε ο γιος μου τις στερεες.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις!! Πω πω αγχώθηκα τωρα:(Δεν ξανατρωω.. Σπληνα πρώτα φορά έφαγα χτες 2-3 κομμάτια. Και συκωτι έχω φάει 3-4 φορές ψητο μοσχαρισιο:mellow:. Αμάν πια μια το ένα μια το άλλο θα γεμίσω με φοβίες τι έπαθα.. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Popaki2011 είπε:

Ναι το ξέρω κι εγώ για το συκώτι ότι δεν επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη. Όπως και ο τόνος.

Ισχύει για το συκώτι! Δεν κάνει λόγω βιταμίνης Α. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...