Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Εγώ είχα γιατρό σήμερα!!!!15+1 ειμαι. Ακόμα δεν μας έκανε την χάρη να μας πει αν θα κατουράει όρθιο ή καθιστο. Μάλλον αγόρι είπε, αλλά δεν μπορούσε να δει έτσι όπως καθοταν(ξέχασα να φάω σοκολάτα,Καλά να παθω)

Μου έδωσε σίδηρο και ασβέστιο. Παιρνω και τ4.μπορείτε να με βοηθήσετε πως θα τα παίρνω???Ο σίδηρος θέλει πρωί,νηστικη και μακριά από γαλακτοκομικά???πόση ώρα πριν και μετά???το ασβέστιο έχει θέμα με κάποιο φαγητό?

Σε άλλα νέα μου είπε ότι η έγκυος αν κολλήσει κορονοιο δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο το έμβρυο.Να κάνω το εμβόλιο της γρίπης αλλά όχι Ακόμα,αργότερα.και τα παιδιά να μην τα σταματήσω απ το σχολειο,δεν παθαίνει τπτ το μωρό.θα μου κάνει εμβόλιο κοκκύτη στην 30η περίπου βδομάδα κι έτσι όταν γεννηθεί το μωρό θα έχει αντισώματα. Αυτό φοβούνται μόνο,τον κοκκύτη γιατί μπορεί μέχρι και να πεθάνει.κατα τ αλλά λέει μια χαρά θα είναι το μωρό.πολυ κουλ ο ντοκτορ 

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 1

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Popaki2011 είπε:

Εγώ είχα γιατρό σήμερα!!!!15+1 ειμαι. Ακόμα δεν μας έκανε την χάρη να μας πει αν θα κατουράει όρθιο ή καθιστο. Μάλλον αγόρι είπε, αλλά δεν μπορούσε να δει έτσι όπως καθοταν(ξέχασα να φάω σοκολάτα,Καλά να παθω)

Μου έδωσε σίδηρο και ασβέστιο. Παιρνω και τ4.μπορείτε να με βοηθήσετε πως θα τα παίρνω???Ο σίδηρος θέλει πρωί,νηστικη και μακριά από γαλακτοκομικά???πόση ώρα πριν και μετά???το ασβέστιο έχει θέμα με κάποιο φαγητό?

Σε άλλα νέα μου είπε ότι η έγκυος αν κολλήσει κορονοιο δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο το έμβρυο.Να κάνω το εμβόλιο της γρίπης αλλά όχι Ακόμα,αργότερα.και τα παιδιά να μην τα σταματήσω απ το σχολειο,δεν παθαίνει τπτ το μωρό.θα μου κάνει εμβόλιο κοκκύτη στην 30η περίπου βδομάδα κι έτσι όταν γεννηθεί το μωρό θα έχει αντισώματα. Αυτό φοβούνται μόνο,τον κοκκύτη γιατί μπορεί μέχρι και να πεθάνει.κατα τ αλλά λέει μια χαρά θα είναι το μωρό.πολυ κουλ ο ντοκτορ 

Εγω έβαζα ξυπνητήρι... έπαιρνα νωρίς το τ4 και θελει περίπου 3 με 4 ώρες απόσταση οπότε υπολόγισε το με την ωρα που ξυπνάς .

Δεν πάμε για υπέρηχο χωρίς σοκολατιτσααααααα... δεν πειράζει την επόμενη φορά.. 

Οντως κουλ ο ντοκτορας θα ρωτησω και εγω για το εμβόλιο. 

Καλημεεεεερααααααα

10 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Εγώ είμαι 16 εβδομάδων με βάση την αυχενική και 15+6 με βάση τον γυναικολόγο! Μια μέρα διαφορά!! Δηλαδή αύριο μπαίνω σίγουρα στη 17η εβδομάδα!! Μερικές φορές (συνήθως βράδυ που είμαι ξαπλωμένη) νιώθω μερικά ελαφριά χτυπηματακια.. τρία τέσσερα και μετά σταματάνε...

Μακάρι να είναι ο μπεμπακος μου!!!

Αυτος θα είναι σίγουρα :x

  • Μου αρέσει 2

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες! Εγώ 14+2 σήμερα και δεν έχω νιώσει ακόμα το νινί.. Έχω αρκετά τραβήγματα αυτή τη βδομάδα στη κοιλιτσα... Την Παρασκευή έχω γιατρό.. Λόγω νέων μέτρων δουλεύω με τηλεργασία για 15 μέρες, κάτι είναι και αυτό γτ γλυτώνω αρκετά τις επαφές με ξένους γτ δουλεύω σε λογιστικό γραφείο. @Popaki2011εμένα ο γιατρός μου είπε το σιδηρο για να μην το παίρνω τελείως νηστικη και με πειράξει, να το πίνω δύο ώρες μετά το πρωινό, χωρίς να φάω κάτι στο ενδιάμεσο, και το ασβέστιο το παίρνω το απόγευμα ότι ώρα το θυμηθώ.. Εν τω μεταξυ ενώ στις αρχές δεν είχα καθόλου εμετούς, ξεκίνησαν την 11η βδομάδα και συνεχίζονται μέχρι σήμερα, όχι κάθε μέρα βέβαια αλλά σίγουρα 3-4 φορές τη βδομάδες..αυτααα!! :roll:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια μου. Πρώτα ο Θεός θα ειμαι μανούλα Απριλίου, αλλα επειδη έχετε κάνει αυχενικη θα ηθελα λιγο να με ενημερωσετε διοτι εχω αγχωθεί. Είμαι 36 το πρώτο μου και με εξωσωματικη δεν εχω κάνει ακομα την αυχενική, αλλα ολες αυτες οι πιθανότητες για επεμβατικη με ανησυχούν και αυτες οι εξετασεις αιματος οι οποιες δεν βλέπουν ολα τα σύνδρομα είναι αξιοπιστες. Έχετε κάνει κατι απ αυτά;σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω απαντησεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Ο σίδηρος δύο ώρες μακριά από γαλακτομικα μου είπε κι εμενα και το παίρνω πρωί πρωί νηστική. Το μεσημέρι το ασβέστιο δεν έχει σχέση με το φαγητό, και το απόγευμα παίρνω μαγνήσιο επίσης δύο ώρες μακριά από γαλακτομικά. Μετά την 15η εβδομάδα θα παιρνω και το απόγευμα σιδηρο

 

  • Ευχαριστώ 1

rqbzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Popaki2011 υπομονή και θα σας την κάνει τη χαρη:PΌσο για τα φάρμακα εγώ παίρνω πρωί (κατά τις 8 πάρα) το τ4 εννοείται νυστικη, μετά από καμιά ώρα τρώω κάτι, μετά από κάνα μισάωρο φολικό οξύ. Σιδηρο μισή με μια ώρα πριν το μεσημεριανό φαγητο(κατά τις 12.30-12.45).Προσοχη δεν θέλει καθόλου γαλακτομικα αλλιώς δεν γίνεται καλή απορρόφηση. Κάποια σκευάσματα τα παίρνεις νηστικη πριν το φαΐ κι άλλα μετά το φαγητό. Εγώ αυτό που παίρνω θέλει νυστικη πριν το φαγητό. Καλό είναι να συνδιαζεται με φρεσκοστυμενο χυμό πορτοκάλι κάνει πολύ καλή απορρόφηση. Το απόγευμα (κατά τις 17.00-17.30)τρωω κάτι και μετά ασβεστιο, και το βράδυ πάλι πριν το φαγητό άλλο ένα σιδηρο(κατά τις 20.00-20.30)και μετά φαγητό πααααλι.

@Katerinafotou γειά σου κορίτσι μου και με το καλό το νινί σου!! Εγώ είμαι 37 χρόνων η αυχενική βγήκε πολύ καλά εννοώ οι μετρήσεις, αλλά του αίματος η papp a δεν βγήκε καλή. Λόγω λοιπόν ηλικίας και αιματος μου έβγαλε ποσοστό για down 1/193 και έπρεπε να είναι πάνω από 1/250.ετσι έκανα τη Νιπτ μια εξέταση που πάει Αμερική και βλέπει μέσω το αίμα της μάνας το dna του εμβρύου. Είναι μη επεμβατικη και σε 8 μέρες είχα αποτελέσματα. Όλα καλά βγήκαν. Αν οι μετρήσεις της αυχενικής δεν βγαίνουν καλές νομίζω ο γιατρός σε παραπεει ειτε σε Νιπτ είτε σε αμνιοπαρακεντηση. Η αμνιοπαρακεντηση είναι επεμβατικη αλλά ελέγχει παραπάνω συνδρομα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Popaki2011 υπομονή και θα σας την κάνει τη χαρη:PΌσο για τα φάρμακα εγώ παίρνω πρωί (κατά τις 8 πάρα) το τ4 εννοείται νυστικη, μετά από καμιά ώρα τρώω κάτι, μετά από κάνα μισάωρο φολικό οξύ. Σιδηρο μισή με μια ώρα πριν το μεσημεριανό φαγητο(κατά τις 12.30-12.45).Προσοχη δεν θέλει καθόλου γαλακτομικα αλλιώς δεν γίνεται καλή απορρόφηση. Κάποια σκευάσματα τα παίρνεις νηστικη πριν το φαΐ κι άλλα μετά το φαγητό. Εγώ αυτό που παίρνω θέλει νυστικη πριν το φαγητό. Καλό είναι να συνδιαζεται με φρεσκοστυμενο χυμό πορτοκάλι κάνει πολύ καλή απορρόφηση. Το απόγευμα (κατά τις 17.00-17.30)τρωω κάτι και μετά ασβεστιο, και το βράδυ πάλι πριν το φαγητό άλλο ένα σιδηρο(κατά τις 20.00-20.30)και μετά φαγητό πααααλι.

@Katerinafotou γειά σου κορίτσι μου και με το καλό το νινί σου!! Εγώ είμαι 37 χρόνων η αυχενική βγήκε πολύ καλά εννοώ οι μετρήσεις, αλλά του αίματος η papp a δεν βγήκε καλή. Λόγω λοιπόν ηλικίας και αιματος μου έβγαλε ποσοστό για down 1/193 και έπρεπε να είναι πάνω από 1/250.ετσι έκανα τη Νιπτ μια εξέταση που πάει Αμερική και βλέπει μέσω το αίμα της μάνας το dna του εμβρύου. Είναι μη επεμβατικη και σε 8 μέρες είχα αποτελέσματα. Όλα καλά βγήκαν. Αν οι μετρήσεις της αυχενικής δεν βγαίνουν καλές νομίζω ο γιατρός σε παραπεει ειτε σε Νιπτ είτε σε αμνιοπαρακεντηση. Η αμνιοπαρακεντηση είναι επεμβατικη αλλά ελέγχει παραπάνω συνδρομα

Σ ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι που μου απάντησες, αρα και με την νιπτ εισαι καλυμμένη; δείχνει κυριως το σύνδρομο down που είναι το σημαντικότερο σωστα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerinafotou είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι που μου απάντησες, αρα και με την νιπτ εισαι καλυμμένη; δείχνει κυριως το σύνδρομο down που είναι το σημαντικότερο σωστα; 

Κυρίως αυτό αλλά και άλλα σύνδρομα σπάνια !Μην αγχώνεσαι γλυκιά μου!


aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pepi88 είπε:

Κυρίως αυτό αλλά και άλλα σύνδρομα σπάνια !Μην αγχώνεσαι γλυκιά μου!

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ pepi88 μου αλλά το σκέφτομαι :roll:, να είσαι καλά που μ απάντησες!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerinafotou είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι που μου απάντησες, αρα και με την νιπτ εισαι καλυμμένη; δείχνει κυριως το σύνδρομο down που είναι το σημαντικότερο σωστα; 

Έτσι ακριβώς!! Επειδή είχα χαμηλά ποσοστά για αυτό το σύνδρομο ενώ όλα τα άλλα ήταν ο. Κ. Η εξέταση απ ότι είδα καλύπτει γύρω στο 99%για τη συγκεκριμένη τρισωμια. Τώρα όσον αφορά τη κάλυψη ο Θεός μόνο ξέρει!! Νομίζω κάνεις δεν βάζει το χέρι στη φωτιά ότι 100%ειναι όλα εντάξει... Απλά μειώνονται κατά πάρα πολύ οι πιθανότητες!! Φυσικά υπάρχει και η Β επιπεδου μετά που δείχνει πολύ αναλυτικά όλα τα όργανα του μωρού. Καμία φορά αναρωτιέμαι τι να έκαναν και οι γυναίκες κάποτε που δεν υπήρχε καμία απ αυτές τις εξετάσεις!! Και τώρα ένα σωρό εξετασεις και πάλι αγχωνομαστε:wink:Όλα καλά να σου πάνε κοπέλα μου γερό παιδάκι! Πότε έχεις αυχενική; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πραγματικά αυτό σκέφτομαι και εγω, δεν έκαναν καμία εξέταση και ολα πήγαιναν μια χαρα. Περιμένω να μου κλεισει ο γιατρος μου μεταξυ 8 με 12/10 μ ειπε. Σ ευχαριστώ πάρα πολύ και σε σενα εύχομαι ότι καλύτερο. Είσαι πολύ γλυκιά. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

16+1 σήμερα επιτέλους ραντεβού μετά από ένα μήνυμα ελπίζω να είναι όλα καλα. Κορίτσια έχω 2 μέρες που νιοθο ένα πολύ έντονο τσίμπημα κοντά στο αφαλό και σινεχια μπορώ να πω ανά 5 με 10 λεπτά . Σήμερα που θα πάω στο γιατρό θα ρωτήσω ελπίζω να μην είναι κάτι κακο 

Link to comment
Share on other sites

@Katerinafotou εγώ είχα κάνει στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου.στην πρώτη είχα κάνει αμνιοπαρακεντηση λόγω κακής αυχενικής,την έκανα όμως στον 5ο μήνα Όχι νωρίτερα, ξάπλωσα για 2 μέρες, σηκωνομουν μόνο για τουαλέτα και απ το κρεβάτι στον καναπέ. Μια χαρά πήγαν όλα.στξ δεύτερη εγκυμοσύνη είχε βγει η εξέταση αίματος οπότε προτίμησα αυτή.βεβαια να ξέρεις ότι 100% σίγουρη θα είσαι με την άμνιο. Και νομίζω καλύπτει και πιο πολλά συνδρομα

Just now, ba_lily είπε:

16+1 σήμερα επιτέλους ραντεβού μετά από ένα μήνυμα ελπίζω να είναι όλα καλα. Κορίτσια έχω 2 μέρες που νιοθο ένα πολύ έντονο τσίμπημα κοντά στο αφαλό και σινεχια μπορώ να πω ανά 5 με 10 λεπτά . Σήμερα που θα πάω στο γιατρό θα ρωτήσω ελπίζω να μην είναι κάτι κακο 

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό. Ενημέρωσε μας τι θα σου πει.. 


NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ba_lily είπε:

16+1 σήμερα επιτέλους ραντεβού μετά από ένα μήνυμα ελπίζω να είναι όλα καλα. Κορίτσια έχω 2 μέρες που νιοθο ένα πολύ έντονο τσίμπημα κοντά στο αφαλό και σινεχια μπορώ να πω ανά 5 με 10 λεπτά . Σήμερα που θα πάω στο γιατρό θα ρωτήσω ελπίζω να μην είναι κάτι κακο 

Ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι κάτι ανυσηχητικο. Κατά διαστήματα αισθανόμαστε διαφορά. Μεγαλώνει η μήτρα πιέζει και το μωρό τα όργανα. Θα περιμένουμε νέα σου!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...