Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Aria konsta Καλησπέρα! εμεις καναμε τα εμβολια χθες και παρουσιασαμε λιγο πυρετο αλλα πηραμε ντεπον και ολα καλα. Θηλαζουμε αποκλειστικα αλλα ειναι πολυ γκρινιαρης. Το βραδυ κοιμαται συνηθως ενα 5ωρο και δυο 2ωρα περιπου εξαρταται την ημερα δλδ.. Την μερα παλι ειναι πολυ δυσκολη η κατασταση γιατι δεν καθεται πουθενα ουτε ριλαξ ουτε γυμναστηριο.. θελει συνεχεια ή να θηλαζει ή να τον κρατάω στα χέρια και αν τον παρει ο ύπνος και ξυπνησει και δεν με δει κανει λες και τον σφαζουμε! καποιες φορες αν δεν ηρεμει με τπτ θηλαζω ορθια και τον παιρνει ο υπνος. Του αρεσει πολυ το μπανιο και η βολτα αλλα μεχρι μισαωρο μετα κλαιει! εχει αρχισει και μας κανει γελακια αγκου κλπ!  Και τωρα ειμαστε στην φαση που πρεπει να μαθει την πιπιλα και εγω το θηλαστρο γιατι οταν γυρισω στην δουλεια θα κλαιει συνεχεια που εχει μαθει να κοιμαται στο στηθος. Ο παιδιατρος μας ειπε καλυτερα οχι πιπιλα αλλα αν δεν μπορει χωρις το στηθος να του δινει αλλος την πιπιλα γιατι αμα με βλεπει δεν θα την πιασει. Εσεις πως πατε?

  • Μου αρέσει 5

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Aria konsta καλωστην!! Και μεις θηλάζουμε αποκλειστικά. Πριν λίγες μέρες κάναμε και το δεύτερο εμβολιο(2μαζι)λεμε αγκου, κραυγουλες, γελάκια.. Πιπίλα δεν παίρνουμε με τίποτα, την αναγουλιαζει και την φτηνει.. Εσείς πως πάτε;; πόσο είστε;; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@Aria konsta Καλησπέρα! εμεις καναμε τα εμβολια χθες και παρουσιασαμε λιγο πυρετο αλλα πηραμε ντεπον και ολα καλα. Θηλαζουμε αποκλειστικα αλλα ειναι πολυ γκρινιαρης. Το βραδυ κοιμαται συνηθως ενα 5ωρο και δυο 2ωρα περιπου εξαρταται την ημερα δλδ.. Την μερα παλι ειναι πολυ δυσκολη η κατασταση γιατι δεν καθεται πουθενα ουτε ριλαξ ουτε γυμναστηριο.. θελει συνεχεια ή να θηλαζει ή να τον κρατάω στα χέρια και αν τον παρει ο ύπνος και ξυπνησει και δεν με δει κανει λες και τον σφαζουμε! καποιες φορες αν δεν ηρεμει με τπτ θηλαζω ορθια και τον παιρνει ο υπνος. Του αρεσει πολυ το μπανιο και η βολτα αλλα μεχρι μισαωρο μετα κλαιει! εχει αρχισει και μας κανει γελακια αγκου κλπ!  Και τωρα ειμαστε στην φαση που πρεπει να μαθει την πιπιλα και εγω το θηλαστρο γιατι οταν γυρισω στην δουλεια θα κλαιει συνεχεια που εχει μαθει να κοιμαται στο στηθος. Ο παιδιατρος μας ειπε καλυτερα οχι πιπιλα αλλα αν δεν μπορει χωρις το στηθος να του δινει αλλος την πιπιλα γιατι αμα με βλεπει δεν θα την πιασει. Εσεις πως πατε?

Αχ.... ! Τα ιδια έχουμε... με τη διαφορά ότι δε θηλάζω αποκλειστικά, αλλά κανουμε μικτή διατροφή..

Ολη μερα για να κοιμηθεί θα πρέπει να είναι ή στο στήθος ή οπωσδήποτε χέρια αγκαλιά.. αλλιώς ημέρα δεν κοιμάται.  Το βράδυ επίσης.. θα θηλάσει θα πιει και το συμπλήρωμα του αλλα για να κοιμηθεί θελει και πάλι στήθος. Αλλα εκει ευτυχώς κοιμάται βαθιά. Θα ξυπνήσει 5 παρα .. λες και έχει ξυπνητήρι θα θηλάσει μονο ευτυχώς και θα ξανακοιμηθει.  Πιπίλα και εμενα δυστυχώς δεν πολύ παίρνει.. και δεν τον ξεγελάς και εύκολα. Κατά τα άλλα γελάκια γλωσσίτσα εξω και φωνούλες... λιωωωωνω ομως .. 

Ευτυχώς ηρεμήσαμε με την παλινδρομηση βοήθησε πολύ η φόρμουλα που του δίνω . Και δε βγάζει ουτε το μητρικό. Μακάρι να μπορέσω να θηλασω αποκλειστικά κάποια στιγμή ωστόσο και μονο που κρατάμε και παίρνει τα αντισώματα που πρέπει ειμαι ευχαριστημένη. 

Εμβόλιο το πρώτο κάνατε;; 

5 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Aria konsta καλωστην!! Και μεις θηλάζουμε αποκλειστικά. Πριν λίγες μέρες κάναμε και το δεύτερο εμβολιο(2μαζι)λεμε αγκου, κραυγουλες, γελάκια.. Πιπίλα δεν παίρνουμε με τίποτα, την αναγουλιαζει και την φτηνει.. Εσείς πως πάτε;; πόσο είστε;; 

Ναι μωρε .. δεν ειναι υπέροχα;; 

Στο δεύτερο εμβόλιο πως τα πήγατε; κάνατε και το πόσιμο; 

Πιπιλα και ο δικός μου δε τη θελει ιδιαίτερα.. με πολύ ζόρι την κρατάει. Και με συμβούλεψε ο γιατρος να του δώσω με το ζόρι βοηθά στην παλινδρομηση.  

Τωρα ειμαστε 2 μηνων και 2 εβδομαδων .. διανύουμε την 12η εβδομάδα αλμα ανάπτυξης.. ο Θεός μαζί μου 

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρίσαμε από παιδίατρο. Κάναμε ένα εμβολιο του πνευμονιόκοκκου. Το πόσιμο λέει το δίνει όταν η οικογένεια έχει κ άλλα παιδάκια. Είναι 6200 από βάρος κ 65 πόντους το πουλάκι μου. Μας είπε να του δώσουμε ντεπον καλού κακού όπως κ να εχει. Επίσης εμείς πριν το εμβολιασουμε κ τις δύο φορές του βάλαμε εμπλαστρο ξυλοκαινης στο μπουτακι έτσι μας είπε η παιδίατρος.βεβαια πάλι μια τσιριδα την έμπηξε.μετα έπεσε στο αμάξι σε λήθαργο αλλά σπίτι ξύπνησε αμέσως.

Βάζω θηλαστρο μία έως τρεις φορές την μέρα ειδικά όταν νιώθω ότι μειώνεται η παραγωγή μου κ φαίνεται να βελτιώνεται κάπως η κατάσταση.επισης τον θηλάζω όταν ξυπνάει κ είναι μαχμουρλης αλλιώς δεν κάθεται εύκολα να φαει. περιμενω να μιλήσω με την μαία την Πέμπτη. Αυτά εν ολίγοις κορίτσια μου.

@valentina23 σαλάκια κ μπουνιά μέσα έχουμε κ εμείς. συνέχεια.οταν πεινάει ,όταν βαριέται ,όταν νυστάζει το κάνει συνεχεια.τωρα του δίνω κ κάτι παιχνιδάκια που άρχισε να κραταει τα βάζει κ αυτά στομα

 

  • Μου αρέσει 4

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@Mighty86 Ναι αλλιώς μπορώ να πάρω 9 μήνες άδεια ανατροφής αλλά θα χάσω το μεγαλύτερο μέρος του μισθού μου και θα πρέπει μετά να ξαναδώσω εξετάσεις.. άσε είναι περίεργη κατάσταση.. απλα τώρα το ψάχνω μήπως καταφέρω και το τραβήξω μέχρι τέλη Αυγούστου να ναι 5 μηνών το μωρό γιατί τώρα θα δυσκολευτουμε πολύ και οι δύο

Θα μπορούσες να πεις στον παιδίατρο να εισάγεται ένα γεύμα στερεά από τον πέμπτο.ισως είναι μια λύση.ξερω κεγω...


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μπερδευτηκα με τα εμβολια.. εμεις καναμε το 6πλο και του πνευμονιοκοκου.. στον τριτο μηνα ποιο αλλο γινεται εκτος απο το ποσιμο?

@Mighty86 αυτο σκεφτομαι γιαυτο προσπαθω μηπως επιστρεψω τελη αυγουστου


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , georgia1988 είπε:

κοριτσια μπερδευτηκα με τα εμβολια.. εμεις καναμε το 6πλο και του πνευμονιοκοκου.. στον τριτο μηνα ποιο αλλο γινεται εκτος απο το ποσιμο?

@Mighty86 αυτο σκεφτομαι γιαυτο προσπαθω μηπως επιστρεψω τελη αυγουστου

Εμένα τώρα που έκανε του πνευμονιόκοκκου.το πόσιμο δεν μου το έκανε.γενικα πάει σιγά σιγά με τα εμβόλια κ αποφεύγει κ μερικά απότι καταλαβα.κεγω τέλη Αυγούστου επιστρέφω δουλειά(για περιορισμένες εμφανίσεις) οπότε με ρώτησε αν θέλω κεγω να εισάγουμε στερεά από 4,5 μηνών.κ της είπα να δούμε πως θα πάει με τον θηλασμό κ βλεπουμε

 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος (κυρίως παλινδρομησης) μην δώσετε στερεά τροφή πριν τον 6ο μηνα . 

Ειναι κάποιοι γιατροί που προτείνουν και ξεκινούν οι στερεές απο 4,5 - 5 μηνων λόγο οισοφαγιτιδας και έντονης γοπ... ειναι πολυ νωρίς και ακόμα ανώριμο το πεπτικό σύστημα.  

  • Μου αρέσει 4

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 πολύ καλά πήγατε!! Μπράβο σας!! Και μένα μου χε πει να δώσω ντεπον κάνει δεν κάνει πυρετό..

@Aria konsta και μένα μου φαίνεται πολύ νωρίς από 4,5 μηνών στερεές.. Η πιπίλα βοηθάει στη παλινδρομησης ε;;; με τίποτα δεν τη παίρνει.. Και μένα μπαίνει στο στήθος για να κοιμηθεί κι ας έχει φάει πριν.. Το κάνει πιπίλα και όταν κοιμάται πιπιλίζει μόνη της!! Σκεφτόμουν τι θα γίνει όταν από θηλάσω.. Θα χω μεγάλο θέμα!! Δεν θα παίρνει μπουκάλι με τίποτα!! Σίγουρα πράγματα!!

@Basiliki92τι κάνεις;; 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Aria konsta είπε:

Γνώμη μου αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος (κυρίως παλινδρομησης) μην δώσετε στερεά τροφή πριν τον 6ο μηνα . 

Ειναι κάποιοι γιατροί που προτείνουν και ξεκινούν οι στερεές απο 4,5 - 5 μηνων λόγο οισοφαγιτιδας και έντονης γοπ... ειναι πολυ νωρίς και ακόμα ανώριμο το πεπτικό σύστημα.  

Γοπ ήπια έχει κ το δικό μου κ της γεωργίας απότι θυμάμαι. Αλλα κ πάλι δεν θα ήθελα να του επιβαρύνω το πεπτικό όπως λες...


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@valentina23 καλά ήμαστε με την μπεμπουλα όλη μέρα τα 2 μας βγαίνουμε κ βόλτες κάθε μέρα από μια ώρα σίγουρα...αυτο που μου κάνει τις 3 τελευταίες μέρες κ με έχει προβληματίσει είναι εκεί π τρελαινόταν για το μπάνιο κ έπαιζε κιόλας τώρα τσιρίζει κλαίει δεν μπορώ να την κάνω καλά...εμεις εμβόλιο το πρώτο 2.5 μηνών θα το κάνουμε κ στέρεες σιγά σιγά 4.5 κάτι που με βρίσκει σύμφωνη να περνει κ άλλες γεύσεις από νωρίς... έτσι τα έκαναν κ παλιά τα μωράκια κ μιας φίλης μου από 4.5 ξεκίνησαν κ είναι μια χαρά καταβροχθίζουν τα παντα...θα ξεκινήσουμε με πατάτα κ λαχανικά όχι κρέμες απ ότι μου είπε...ολα αυτά βέβαια αν είναι έτοιμο το παιδι...σαλια έχει κ εμένα κ βάζει κ μπουνιτσα καμία φορά κ εννοείται παρολο που περνει πιπίλα σαν το στήθος τίποτα τρελαίνεται να πιπιλίζει κ άμα βγάζει γάλα αυτή τσαντιζεται κ το κουτουλαει τσιρίζει κιόλας αχαχαχ...σημερα είδα στα κακά της 2 σποράκια πράσινα είναι νορμάλ αυτό? Δεν έχω ξαναδεί...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το εμβόλιο του μηνιγγιτιδοκοκκου.. πότε γίνεται? Έχει δύο μέσα στο βιβλιάριο το MCC και το mcv4.. θα ρωτήσω και τον παιδίατρο αλά λέω μήπως ξέρετε κάτι παραπάνω

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 εγώ αν θυμάμαι καλά 6 μηνών είχαμε ξεκινήσει στερεές στο γιο μου. Συντρέχουν λόγοι που ξεκινάνε από 4,5;;η τώρα τα ξεκινάνε από πιο νωρίς;; πάλι ξέχασα να ρωτήσω την παιδίατρο :mellow:την επόμενη φορά θα τα γράφω σε ένα χαρτι:???:. Όσο για τα κακάκια και γω τις τελευταίες μέρες είδα πράσινα αλλά ο Ι μόνο σποράκια όλα τα τα κακά ήταν έτσι. Νομίζω είναιογω υπερπαραγωγής. Πάντως μετά ξαναείδα κίτρινα. Και δεδομένου ότι όταν την ταισα το στήθος ήταν πρησμένο απ το γάλα.. Αλήθεια τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;; βγάζουμε με το θήλαστρο και μετά δίνουμε στο μωρό;;

@georgia1988 στο βιβλιάριο έχει μόνο της μηνιγγίτιδας α το οποίο παρέχεται και δωρεάν. Δυστηχως όμως υπάρχει και η μηνιγγίτιδα β η οποία είναι θανατηφόρα και το εμβόλιο δεν υπάρχει στο βιβλιάριο και κοστίζει 104ευρω η δοση(για τα μωρά είναι 3 δόσεις). Στο γιο μου ταλανιζομουν πολύ καιρό για το αν το κάνω. Η παιδίατρος μου έλεγε οπωσδήποτε. Είχα ρωτήσει έναν γιατρό απ τους γιατρούς χωρίς σύνορα και μου απαντησε 1 παιδί στα 50.000πεθαινει στην Ελλάδα απ αυτό. Το έκανα στο γιο μου γιατί σκέφτηκα πόσο τύψεις θα είχα αν κόλλαγε κάτι το παιδί και γω δεν το χα κανει για 200ευρω.θα αυτοκτονούσα. Αν ψάξεις στα σαιτ υπάρχει πολύ ενημέρωση για την μηνιγγίτιδα β. Παρεπιπτοντως στην μπέμπα θα το κάνουμε 7 μηνών σύμφωνα με την παιδίατρο. Πονάει λίγο σαν εμβόλιο.... Στο γιο μου το χα κάνει στα 10 πήγαινε και σχολείο και δεν μπορούσε να γράψει για 1-2μερες

 

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 για τις στέρεες από ότι έχω διαβάσει ξεκινάνε από 4 έως 6 μηνών κ ανάλογα το παιδι αυτή ξεκινάει από 4.5 εντάξει μην φανταστείς ότι θα φάει ποσότητα λίγο λίγο κ θα ξεκινήσουμε από πατάτα...λιγα πράσινα σποράκια είδα λέγω κ τα άλλα κανονικά μουσταρδι...οταν έχουμε υπερπαραγωγή μπορούμε να βγάζουμε κ λίγο με το χέρι...κορίτσια χθες το βράδυ η μπέμπα είχε πολλά αέρια 4 το βράδυ με ξύπνησε από τον θόρυβο δεν ξέρω γιατί αναρωτιόμουν μήπως κρύωσε?δεν γκρινιάζει πλέον ούτε έχει κολικούς μηπως οφειλεται στο ότι έμαθε να αεριζεται ?


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...