Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

πρίν από 44 λεπτά , valentina23 είπε:

@Basiliki92 ναι μου έχει τύχει στο μήνα που είστε εσείς, γι αυτό το λόγο βολεψα και την καλαθουνα.. Δεν ήταν ούτε ενός μηνών και τη βρήκα στα πλαγια:roll:.. Άλλο λίγο και θα έπεφτε.. Ούτε την ξαναέβαλα.. Κάθε μήνα θα σου κάνει και καινούρια πραγματάκια.. Εμένα συνέχεια γυρίζει και το κεφάλι της σηκώνει, χτες της έβγαλα κάτι μαλακά παιχνιδάκια και την ενθαρρυνα να τα πιάσει!! Το ένα το βούτηξε και κατευθείαν στο στομα. Χάχα. Ότι πιάνουν τώρα θα το βάζουν στο στομα.. Από 3 ξεκινάνε νομίζω να πιάνουν για λίγο παιχνιδάκια στα χέρια τους.. Επισης βγάζει κραυγουλες, προσπαθεί να μιλήσει και όλο μας γελάει!!! Μου έρχεται να τη φάω!! Έχω τρελαθεί τελείως!!

@Mighty86 αυτό αν πονάνε οι θηλες είναι την ώρα που θέλουν να φάνε.. Εμένα όταν κλαίει δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά αισθάνομαι τσιμπηματα στο στήθος.. Και όταν την ταισω απ το ένα αισθάνομαι το ίδιο στο άλλο. Μια μέρα μπερδεύτηκα και της έδωσα για 2-3γευματα μόνο το δεξί στήθος. Μιλάμε το αριστερό τουμπανιασε, έσταζε και με πόναγε, λίγο να το αγγίζεις έσταζε.. Έβγαλα λίγο με το χέρι να ανακουφίστω αλλά περίμενα πως και πως τη μπέμπα να ξυπνήσει να πιει.. Πάντως νομίζω θα ήταν καλύτερα να το βγάλω με το θήλαστρο γιατί ήταν πολύ φουσκωμένο και μετά είχε αέρια... Και τα κακά της ήταν πράσινα αντί για κίτρινα.. Αύριο κάνετε το δεύτερο εμβόλιο;;; εμάς μια χαρά δεν μας πείραξε τελικά του ροτοιου. 

Την Τρίτη έχουμε εμείς εμβόλιο.ουτε θέλω να ξέρω για περενεργειες κ τέτοια ούτε θέλω να το σκέφτομαι. Έχεις φουλ παραγωγή πάντως. Εγώ στην θέση σου θα μάζευα να τα πουλήσω...μαμισιο γάλα=λευκός χρυσός.χαχαζα.αστειευομαι

Αλήθεια τώρα με το μαμισιο το γάλα μπορείς να κάνεις κ γλυκάκια αργότερα για το παιδί σου ως κ σαπουνακια.εχει συνταγές. Εγώ που δεν έχω παραγωγή έχω βάλει 2 μπουκαλάκια κατάψυξη να βρίσκονται έτσι για την πλάκα μήπως αργότερα τα χρησιμοποιήσω κάπου. Κ επίσης αν αντλησω κ βγάλω τίποτα 15-20 ml τα ρίχνω πανω του αφού του αλλάξω πάνα κ τον πλύνω κ τα αφήνω να στεγνώσουν...

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mighty86 σοβαρά τώρα η αστειεύεσαι;; μπορώ να χρησιμοποιήσω το γάλα μου;; γιατί ρίχνεις το γάλα πάνω του;; κολλάει κιόλας.. Εννοώ το γάλα.. Στο πρώτο παιδί μια νοσοκόμα θυμάμαι πίεσε το στήθος μου και το γάλα που έβγαλε αλοιψε τα χέρια της!! Είναι σούπερ ενυδατικό μου χε πει..

Λες να φτιάξω κάνα τυρί;;;; παραγωγής μας θα λέω.. Χαχαχα.. Μπεσαμελ στο παστίτσιο..,, καρμπονάρα;;; χαχαχαχα.. Ποπό αηδία μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το γάλα βρωμάει σαν εμετός όπου στάξει εμένα έτσι μου φαίνεται αχαχαχα ποτέ θα τα μεταφερετε από την καλαθουνα του καροτσιού στο κάθισμα του καροτσιού στον 6 η πιο νωρίς?

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Την Τρίτη έχουμε εμείς εμβόλιο.ουτε θέλω να ξέρω για περενεργειες κ τέτοια ούτε θέλω να το σκέφτομαι. Έχεις φουλ παραγωγή πάντως. Εγώ στην θέση σου θα μάζευα να τα πουλήσω...μαμισιο γάλα=λευκός χρυσός.χαχαζα.αστειευομαι

Αλήθεια τώρα με το μαμισιο το γάλα μπορείς να κάνεις κ γλυκάκια αργότερα για το παιδί σου ως κ σαπουνακια.εχει συνταγές. Εγώ που δεν έχω παραγωγή έχω βάλει 2 μπουκαλάκια κατάψυξη να βρίσκονται έτσι για την πλάκα μήπως αργότερα τα χρησιμοποιήσω κάπου. Κ επίσης αν αντλησω κ βγάλω τίποτα 15-20 ml τα ρίχνω πανω του αφού του αλλάξω πάνα κ τον πλύνω κ τα αφήνω να στεγνώσουν...

Αυτό που περιγράφεις,  δηλαδή το μητρικό γάλα αντί για κρέμα μετά  την αλλαγή πανας,  άκουσα ότι δίδεται σαν οδηγία στις μαμάδες στη Σουηδία. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά φαίνεται λογικό,  ωστόσο δίκιο έχει η Valentina23,  θα κολλάει φαντάζομαι. 


F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Basiliki92 είπε:

Κορίτσια το γάλα βρωμάει σαν εμετός όπου στάξει εμένα έτσι μου φαίνεται αχαχαχα ποτέ θα τα μεταφερετε από την καλαθουνα του καροτσιού στο κάθισμα του καροτσιού στον 6 η πιο νωρίς?

Εγω την έχω στο αυγό που κουμπώνει πάνω στο καροτσι. Το πορτμπεμπε δεν με βόλεψε πολύ αφενός για τις γουλιες κι αφετέρου ότι είναι Ξάπλα και δεν βλέπει. Θα το κουμπώσω πιο μετά όταν κάθετε τώρα το πότε δεν ξέρω.. Πάντως τώρα σκέφτομαι πόσες άχρηστες αγορές έκανα δεν χρειάστηκαν καν

Αυτά που δεν χρειαστηκαν: κοχύλια συλλογής γαλακτος(δεν ξέρω καν πως χρησιμοποιούνται), μαντηλάκια ειδικά για καθαρισμό στηθους(σφραγισμένα ακόμα..), μαντηλάκια εμποτισμένα με χαμομήλι για καθαρισμό ματιών για τις τσιμπλιτσες, πιπιλες, μπουκάλια, μαρσιπος(δεν κάθεται και δεν με βολεύει κιόλας), αρκουδάκια με μουσική λευκούς ήχους κτλ(ουτε τα χει αγγιξει ακόμα ευελπιστώ πιο μετά γιατί τα χρυσό πλήρωσα κιόλας), γαντάκια για να μην γρατζουνιεται, αυτά νομίζω.. 

Και αυτά που άξιζαν κάθε ευρώ για μενα: αλαξιερα(σωτήρια έχω θέμα και με τη μέση!!), αποστειρωτής, θήλαστρο (πάλι καλά που είχα πάρει από πριν γιατί στην αρχή πληγωιγκαν οι θηλες μου), κρέμα purelan, επιθέματα (αυτά χρειάστηκαν στην αρχή) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Mighty86 σοβαρά τώρα η αστειεύεσαι;; μπορώ να χρησιμοποιήσω το γάλα μου;; γιατί ρίχνεις το γάλα πάνω του;; κολλάει κιόλας.. Εννοώ το γάλα.. Στο πρώτο παιδί μια νοσοκόμα θυμάμαι πίεσε το στήθος μου και το γάλα που έβγαλε αλοιψε τα χέρια της!! Είναι σούπερ ενυδατικό μου χε πει..

Λες να φτιάξω κάνα τυρί;;;; παραγωγής μας θα λέω.. Χαχαχα.. Μπεσαμελ στο παστίτσιο..,, καρμπονάρα;;; χαχαχαχα.. Ποπό αηδία μου φαινεται

Το ριχνω για το ερεθισμένο δέρμα του. Επίσης επειδή κάνει εμετούς κ βάζει το χέρι στο στόμα του γεμίζει καμιά φορά σπυράκια οποτε μετά το μπάνιο του βάζω κ στο προσωπο. Κολλάει ναι.το αφήνω λίγη ώρα κ μετά τον ξεπλενω κ μετά βάζω παμπερς.επισης έτσι του καθαρίζω τις τσιμπλες. Εμένα δεν μου βρωμάει το γάλα εκτός κ αν το ξερασει φυσικά. Αν σας φαίνεται ότι βρωμάει το μητρικό γάλα που να δείτε πως βρωμάει το ξενο...

Με την παραγωγή που έχεις εγώ στάνταρ θα έκανα σαπουνακια κ θα φύλαγα γάλα για κεκακια αργότερα που θα μπούνε τα στερεά αλήθεια σου λέω δεν αστειεύομαι.

Πάντως κ εμένα σα να πηγαίνει καλύτερα το πράμα για να δούμε....

Όσον αφορά τις αγορές ,ναι τα παιχνιδάκια με τους ήχους ούτε να τα φτύσει κ είναι όντως πανάκριβα αλλά ποντάρω στο μέλλον. Μάρσιπο δεν είχαμε βάλει ως τώρα αλλά αυτό το σκ τον κάναμε απόσβεση.

Στα ρούχα νιώθω ότι έκανα λάθος επιλογές στα νούμερα κ πέταξα λεφτά νομίζω..η απλά έτσι έχουν τα πράγματα με τα ρούχα κ όντως δεν γίνεται κ αλλιώς..

Επίσης 20€ που έδωσα στο γυμναστήριο του τζάμπο καλύτερη αγορά εβερ. Κ το λίκνο νεξτ του μι με βολεύει αλλά η αλήθεια είναι για λίγο. 

Από τα δανεικά που μου δώσανε η φωλιά με βόλεψε παααρα πολύ κ το μαξιλάρι θηλασμού κ ο αποστείρωτης φυσικα. Κ τέλος η απόλυτη αγορά είναι αυτή που έκανε ο άνδρας μου,οι μάρακες της φυσερ Πράις.μιλαμε όταν κλαίει πολύ τον ξεγέλανε...

Εννοείται ότι το θηλαστρο που αγορασα άξιζε τα λεφτά του αντιθέτως το νοσοκομειακό που νοίκιασα έκανε την ίδια δουλειά κ το πλήρωσα 90€ για 15 μέρες...

Επιθέματα δεν μου χρειάστηκαν. Σουτιέν θηλασμού έχω ένα αλλά φοράω κ πριτι μπρα.η αλήθεια είναι ότι τώρα το καλοκαίρι με ζεσταίνουν όμως οπότε το σουτιέν θα το έχω πλύνε βάλε μου φαίνεται γιατί άλλο δεν αγοράζω ,δυσκολεύομαι να βρω κατάλληλο.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα μόλις γυρίσαμε από παιδίατρο.. 5110 ο μικρούλης πήρε 500 γραμμάρια σε 10 μέρες. Όλα καλά κάναμε και τα δύο εμβόλια. Τον άλλο μήνα πάλι. Ελπίζω να μην έχουμε παρενέργειες! Μου είπε ο παιδίατρος να κάνω το εμβόλιο του κορονοιου...  εσείς το κάνατε? Όχι τπτ έχω και την βάφτιση του ανηψιού μου και δεν ξέρω μήπως παρεξηγήθουν αν δεν πάω..

 Ο χαλινος τελικά δεν είναι γλώσσας είναι αυτό που είχα κι εγώ άνω χείλους οπότε στην ουσία επηρεάζει τα δόντια και όχι τόσο τον θηλασμό

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 και μεις γυμναστήριο απ τα τζάμπο πήραμε πολύ καλό της αρέσει!! Όσο για τα ρουχαλάκια είχα παραγγείλει κάποια απ το ίντερνετ για την αρχή και όντως ήταν πολύ μικρά..γρήγορα τα βολεψα.. Αλλά το κακό είναι ότι ξανσπαρηγγειλα απ το ίδιο σαιτ και ήταν όντως πολύ μικρή η φόρμα. Φαντάσου το ένα φόρμακι της το έβαλα μόνο μια φορά κι αυτό για το γαμωτο.. Τελείως άχρηστη αγορά ακόμα τα κλαίω τα λεφτά. Για τα σουτιέν θηλασμού παλι την πάτησα γιατί δεν υπολόγισα ότι μετά τη γεννα το στήθος διπλασιαζεται λόγο γάλατος.. Μια φορά το φόρεσα το ένα και πήγα να πάθω μαστίτιδα... :(Μέσα στο σπίτι φοράω ένα άνετο μπλουζάκι χωρίς σουτιέν, όταν είναι να πάω κάπου φοράω και γω αθλητικό μπουστακι που είναι πολύ άνετο.. Οπωτε τσάμπα και τα σουτιέν θηλασμού και τα χα ακριβωπληρωσει κι αυτά.. 

Γκουγκλαρα λίγο και είδα και γω συνταγές.. Θα κοιτάξω αυτή με το σαπούνι.. Όπως τα σαπουνακια με το γάλα γαιδουρας που κυκλοφορούν.. Χιχι

@georgia1988 μπράβο σας πολύ καλά τα πάτε!! Διπλό εμβόλιο πιο κάνατε;; το έξαπλο και πνευμονιοκοκου;; εμείς διπλό κάναμε στον 3ο μήνα. Του πνευμονιοκοκου και το πόσιμο. Όσο για το εμβόλιο του κορονοιου απ αυτά που ακούω μάλλον δεν θα το κάνω.. Το εμβόλιο της μινιγγιτιδας β θα το κάνετε;; εμένα η παιδίατρος μου πρότεινε 7 μηνών να το κάνουμε 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 το εξαπλο και του πνευμονιόκοκκου.. δεν τον ρώτησα θα τον ρωτήσω την άλλη φορά.. τον άλλο μήνα έχουμε το πόσιμο. Απλα εγώ θα πάω δουλειά αρχές Ιουλίου και θα έρχομαι σε επαφή με κόσμο αλλιώς ούτε εγώ θα το έκανα.. δεν υπάρχουν δεδομένα για θηλάζουσες γι'αυτό ρωτάω κιεσεις τι θα κάνετε..

Σχετικά με τις αγορές εμένα δεν κάθεται ακόμα ούτε στο Ριλαξ ούτε στο γυμναστήριο.. κάνα 20λεπτο το πολύ αλλά πιστεύω θα τα χρειαστώ αργότερα.. αυτά που δεν χρησιμοποίησα καθόλου είναι επιθέματα το μαξιλάρι θηλασμου-εγκυμοσυνης και 2 φορμακια βελουτε.. ρούχα έχω αρκετά αλλά επειδή κατουράει συνέχεια τα βάζουμε όλα. Τώρα τον μάρσιπο δεν τον χρησιμοποιησα ακόμα ελπίζω να μην πάει χαμένος! Κ οι πιπίλες το ίδιο! Αυτό που σίγουρα πάει για πέταμα είναι το ξένο γάλα.. πήρα το μεγάλο Σάββατο μετά από παρότρυνση της προηγούμενης παιδιάτρου και τελικά μια φορά του έδωσα χωρίς λόγο. Κ έκανε εμετό και δεν ηρέμησε και τσάμπα 30 ευρω


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 δεν ξέρω για θηλαζουσες τι γίνεται.. Για εγγυες πάντως υπήρχε αντενδειξη αν θυμάμαι καλά. Τώρα τι να πω όλο τα αλλάζουν κι αυτοί..

Και μένα στο 20 λεπτό καθοταν πριν λίγο καιρό. Τώρα πιο πολύ!! Θα εκπλαγείς το ποσό αλλάζουν από μήνα σε μήνα!! Εγώ όταν έπλενα τα ρούχα όταν ήμουν ργκυοε ο άντρας μου μου ελεγε:γυναίκα ένα παιδί θα κάνουμε!! Δεν θα κάνουμε 5:wink:σε πληροφορώ ότι με τους εμετούς που έκανε κάθε μέρα άλλαζα 3-4!! Και ήταν και χειμώνας και δεν στεγνωναν εύκολα όπως τώρα.. Οπωτε με έσωσαν.. Οι πιπιλες και μένα χαμένες απελπιστικά και παρήγγειλα και αυτές που είχε πει η @Basiliki92 πολύ ωραίες πολύ διαφορετικές από τις συνιθισμενες αλλά ούτε αυτές πήρε... Και είχα αγοράσει και 2...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@valentina23 το εξαπλο και του πνευμονιόκοκκου.. δεν τον ρώτησα θα τον ρωτήσω την άλλη φορά.. τον άλλο μήνα έχουμε το πόσιμο. Απλα εγώ θα πάω δουλειά αρχές Ιουλίου και θα έρχομαι σε επαφή με κόσμο αλλιώς ούτε εγώ θα το έκανα.. δεν υπάρχουν δεδομένα για θηλάζουσες γι'αυτό ρωτάω κιεσεις τι θα κάνετε..

Σχετικά με τις αγορές εμένα δεν κάθεται ακόμα ούτε στο Ριλαξ ούτε στο γυμναστήριο.. κάνα 20λεπτο το πολύ αλλά πιστεύω θα τα χρειαστώ αργότερα.. αυτά που δεν χρησιμοποίησα καθόλου είναι επιθέματα το μαξιλάρι θηλασμου-εγκυμοσυνης και 2 φορμακια βελουτε.. ρούχα έχω αρκετά αλλά επειδή κατουράει συνέχεια τα βάζουμε όλα. Τώρα τον μάρσιπο δεν τον χρησιμοποιησα ακόμα ελπίζω να μην πάει χαμένος! Κ οι πιπίλες το ίδιο! Αυτό που σίγουρα πάει για πέταμα είναι το ξένο γάλα.. πήρα το μεγάλο Σάββατο μετά από παρότρυνση της προηγούμενης παιδιάτρου και τελικά μια φορά του έδωσα χωρίς λόγο. Κ έκανε εμετό και δεν ηρέμησε και τσάμπα 30 ευρω

Εγώ φέτος δεν σκοπεύω να ταξιδέψω εξωτερικό.κ στην δουλειά είμαι αυτοαπασχολουμενη δεν μπορεί να με υποχρέωσει κάποιος.γιαυτο δεν βρίσκω το λόγο να κάνω στα καλά καθούμενα ένα εμβόλιο. τα παιδιά ο κοβιντ λένε δεν τα επηρεάζει κ η παιδίατρος μου το είπε ότι τα μωρά είναι ασυμπτωματικα συνηθως οπότε....

Της γρίπης το είχα κάνει γιατί δεν ήθελα να αρρωστήσω ούσα έγκυος και δεν θα ήθελα να παίρνω φάρμακα κ αντιβίωσεις.πιθανως να το ξανακάνω τώρα που θα έχω μωρό παιδί. Αλλά να τρέξω να κάνω μη δοκιμασμένα εμβόλια ενώ είμαι κλεισμένη μέσα στο σπίτι μου κ συναναστρέφομαι με δέκα δεκαπέντε άτομα το πολύ..για κανέναν λόγο.επισης αν κολλήσω κοβιντ δεν είναι ότι θα πάθω κ κάτι.δεν έχω υποκείμενα νοσηματα κ ίσα ίσα θα περάσω κ αντισώματα στο παιδί μέσω του θηλασμου

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , georgia1988 είπε:

Δουλεύω στο αεροδρόμιο οπότε είναι πολύ δύσκολο να μην το κάνω απλά δεν ξέρω τι γίνεται με το μωρό.. δύο παιδιατρους που έχω ρωτήσει μου είπαν να το κάνω.. τι να πω

Μμμ πολύ ειδική περίπτωση τα αεροδρόμια.τοτε κεγω δεν θα ήξερα τι να κάνω στην θέση σου.,καλά είσαι υποχρεωμένη να γυρίσεις από τώρα στην δουλειά;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 Ναι αλλιώς μπορώ να πάρω 9 μήνες άδεια ανατροφής αλλά θα χάσω το μεγαλύτερο μέρος του μισθού μου και θα πρέπει μετά να ξαναδώσω εξετάσεις.. άσε είναι περίεργη κατάσταση.. απλα τώρα το ψάχνω μήπως καταφέρω και το τραβήξω μέχρι τέλη Αυγούστου να ναι 5 μηνών το μωρό γιατί τώρα θα δυσκολευτουμε πολύ και οι δύο


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...