Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Giouli36 και @Blue Velvet σας εύχομαι να αποκτησετε τα δευτερα παιδακια σας!! 39 και 40 μια χαρα ηλικια ειναι!!!! 🙏 Και υπάρχει και ο φυσικός κυκλος στην εξωσωματική!!! Σε πολλές γυναίκες που είχαν ήδη παιδί είπαν χαμηλή ΑΜΗ και μόνο εξωσωματικη και τα ζευγάρια έκαναν με φυσικό τρόπο ...απλά θέλει βιταμίνες και επιμονή. 

      • Μου αρέσει 1

Κατάθλιψη - Ψυχολόγος


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες!!

 

Εχουμε ξεκινήσει τις προσπάθεις για μωρο ομως εγώ αντί να χαίρομαι νιώθω τρομερό άγχος, αν θα τα καταφέρω, αν θα είμαι καλά για να είμαι δίπλα στο παιδί κτλ..

 

Είμαι αγχωδης πάρα πολύ και θα έλεγα κάτα περιοδους καταθλιπτικη και με φοβίες (πλήρως λειτουργική) και αυτο ειναι ο μεγαλυτερος φόβος μου οτι θα με πιασει κατι (κατάθλιψη) και δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω, βλέπω και τις φίλες μου τι ζόρι τραβάνε και τόσο αγχωνομαι και πιο πολυ.. Ωρες ώρες σκέφτομαι αν είμαι για να κάνω παιδί ή καλύτερα όχι.. Δηλαδη αν αρχισαν αυτα πριν την εγγυομοσυνη τι θα γινει μετα??

 

Δεν έχω κάνει ποτέ θεραπεία για την κατάθλιψη αλλα θα ήθελα να παώ σε κάποιο ψυχολογο. Με ενδιαφέρει να  μπορεί να με βοηθήσει και όχι να του λεω απλά το πόνο μου.. Εχετε κάποιον να μου προτείνετε που να σασ βοηθησε σε τετοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, astimegoesby είπε:

Καλησπέρα μανούλες!!

 

Εχουμε ξεκινήσει τις προσπάθεις για μωρο ομως εγώ αντί να χαίρομαι νιώθω τρομερό άγχος, αν θα τα καταφέρω, αν θα είμαι καλά για να είμαι δίπλα στο παιδί κτλ..

 

Είμαι αγχωδης πάρα πολύ και θα έλεγα κάτα περιοδους καταθλιπτικη και με φοβίες (πλήρως λειτουργική) και αυτο ειναι ο μεγαλυτερος φόβος μου οτι θα με πιασει κατι (κατάθλιψη) και δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω, βλέπω και τις φίλες μου τι ζόρι τραβάνε και τόσο αγχωνομαι και πιο πολυ.. Ωρες ώρες σκέφτομαι αν είμαι για να κάνω παιδί ή καλύτερα όχι.. Δηλαδη αν αρχισαν αυτα πριν την εγγυομοσυνη τι θα γινει μετα??

 

Δεν έχω κάνει ποτέ θεραπεία για την κατάθλιψη αλλα θα ήθελα να παώ σε κάποιο ψυχολογο. Με ενδιαφέρει να  μπορεί να με βοηθήσει και όχι να του λεω απλά το πόνο μου.. Εχετε κάποιον να μου προτείνετε που να σασ βοηθησε σε τετοια περιπτωση?

Δεν ξέρω να σου προτείνω ψυχολόγο,δεν έχω πάει ποτέ.αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι;;;έχετε αποφασίσει με τον σύντροφό σου από κοινού για παιδάκι ηηη θες να ικανοποιήσεις την δική του επιθυμία;;;η φοβία για το αν μπορείς να ανταπεξέλθεις νομίζω είναι εντελώς νορμάλ την είχα κ εγώ αν κ τρελαινομουν να αποκτήσω παιδί.ειναι μεγάλη η ευθύνη αλλά αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, astimegoesby είπε:

Καλησπέρα μανούλες!!

 

Εχουμε ξεκινήσει τις προσπάθεις για μωρο ομως εγώ αντί να χαίρομαι νιώθω τρομερό άγχος, αν θα τα καταφέρω, αν θα είμαι καλά για να είμαι δίπλα στο παιδί κτλ..

 

Είμαι αγχωδης πάρα πολύ και θα έλεγα κάτα περιοδους καταθλιπτικη και με φοβίες (πλήρως λειτουργική) και αυτο ειναι ο μεγαλυτερος φόβος μου οτι θα με πιασει κατι (κατάθλιψη) και δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω, βλέπω και τις φίλες μου τι ζόρι τραβάνε και τόσο αγχωνομαι και πιο πολυ.. Ωρες ώρες σκέφτομαι αν είμαι για να κάνω παιδί ή καλύτερα όχι.. Δηλαδη αν αρχισαν αυτα πριν την εγγυομοσυνη τι θα γινει μετα??

 

Δεν έχω κάνει ποτέ θεραπεία για την κατάθλιψη αλλα θα ήθελα να παώ σε κάποιο ψυχολογο. Με ενδιαφέρει να  μπορεί να με βοηθήσει και όχι να του λεω απλά το πόνο μου.. Εχετε κάποιον να μου προτείνετε που να σασ βοηθησε σε τετοια περιπτωση?

Καλησπέρα σε επαινώ για την πρόθεση σου να βελτιωθείς. Αυτό είναι ένα πολύ καλό σημάδι. Στον ψυχολόγο ή τον ψυχοθεραπευτή δεν λέμε απλά τον ''πόνο'' μας ο ψυχοθεραπευτής είναι ένα πλαίσιο ασφάλειας όπου δεν θα κριθούμε για τις σκέψεις ή τις πράξεις μας. Μας αποδέχεται όπως ακριβώς του παρουσιαζόμαστε. Ίσως φοβηθείς να τον εμπιστευτείς είναι απόλυτα κατανοητό αλλά ο κάθε ψυχοθεραπευτής σκέψου όπως οι γιατροί ή κάθε άλλος επαγγελματίας βλέπει πολλούς ανθρώπους σε καθημερινή βάση ένας επαγγελματίας ψυχικής υγείας λοιπόν θα σε σεβαστεί και θα σου δώσει χρόνο να του ανοιχτείς. Αν η διαίσθηση σου σου λέει πως αυτός ο επαγγελματίας σε πιέζει τότε φεύγεις.        

Στο θέμα του παιδιού το παιδί είναι μια τεράστια ευλογία και κατάρα μαζί. Κατάρα όχι για όσα φέρνει μαζί της η νέα ζωούλα αλλά γιατί είναι μια μεγάλη πρόκληση με τον ίδιο σου τον εαυτό. Αναθεωρείς πολλά από όσα ήξερες για τη ζωή. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, astimegoesby είπε:

Καλησπέρα μανούλες!!

 

Εχουμε ξεκινήσει τις προσπάθεις για μωρο ομως εγώ αντί να χαίρομαι νιώθω τρομερό άγχος, αν θα τα καταφέρω, αν θα είμαι καλά για να είμαι δίπλα στο παιδί κτλ..

 

Είμαι αγχωδης πάρα πολύ και θα έλεγα κάτα περιοδους καταθλιπτικη και με φοβίες (πλήρως λειτουργική) και αυτο ειναι ο μεγαλυτερος φόβος μου οτι θα με πιασει κατι (κατάθλιψη) και δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω, βλέπω και τις φίλες μου τι ζόρι τραβάνε και τόσο αγχωνομαι και πιο πολυ.. Ωρες ώρες σκέφτομαι αν είμαι για να κάνω παιδί ή καλύτερα όχι.. Δηλαδη αν αρχισαν αυτα πριν την εγγυομοσυνη τι θα γινει μετα??

 

Δεν έχω κάνει ποτέ θεραπεία για την κατάθλιψη αλλα θα ήθελα να παώ σε κάποιο ψυχολογο. Με ενδιαφέρει να  μπορεί να με βοηθήσει και όχι να του λεω απλά το πόνο μου.. Εχετε κάποιον να μου προτείνετε που να σασ βοηθησε σε τετοια περιπτωση?

Εγώ η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω είναι πριν γίνεις μητέρα θα πρέπει να βρεις τρόπους να διαχειριστείς το άγχος και τις ανασφάλειες σου, και αυτό θέλει χρόνο και σωστή μέθοδο. Βρήσκω πολυ καλή την ιδέα να συμβουλευτείς έναν ειδικό καθώς είναι ο μοναδικός που μπορεί να σε βοηθήσει ουσιαστικά.

Μαζί με το μωρό έρχονται και άλλα άγχη/φοβίες/ανασφάλειες και αν δεν μπορείς τώρα σαν σκέψη να τα διαχειριστείς στην πράξη θα είναι ακόμα πιο δύσκολο.

Στο λέω εντελώς καλοπροαίρετα και χωρίς καμία διάθεση κριτικής αυτό, και εγώ σαν άνθρωπος είναι ιδιαίτερα ανασφαλής (με ότι δεν εξαρτάται απο εμένα ) και έντονο άγχος.

 

  • Μου αρέσει 3

 
Link to comment
Share on other sites

Εγω που κανω ψυχοθεραπεία χρονια κ κατα διαστηματα (ατομικη θεραπεια, θεραλεια ζευγους) κ επειδη εχω περασει διαφορες μορφες καταθλιψης, μπορω να σε συμβουλευσω να επισκεφτεις εναν ψυχολογο κ θα δεις ποσο θα σε βοηθησει. Στο πρωτο μου παιδι ειχα διαφορα τετοια θεματα τυπου θελω, δε θελω, μπορω, δε μπορω, κ αλλα που δεν εχουν σημασια. Βοηθηθηκα ομως κ βοηθιεμαι ακομη σε διαφορους τομεις. Ομως να θυμασαι. Η λυση δεν έρχεται απο τον ψυχολογο, αλλα απο εσενα. Λες τον πονο σου ναι, συλλαμβάνεις ομως αυτουσια τι σου συμβαινει κ ερχεσαι αντιμετωπη με αυτα που σε πληγωσαν, σε τρομαξαν, σε κρατανε μακρια απο τη γαληνη. Και ετσι τα ξεπερνας, προχωρας, συγχωρεις, αντιλαμβανεσαι κ βγαινεις πιο δυνατος, αγαπωντας πολυ τον εαυτο σου. Εύχομαι οτι καλυτερο. :)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...