Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ναι εξέταση αίματος είναι. Εμένα μου ειχαν πει 6 εργάσιμες αλλά βγήκαν νωρίτερα. Κορίτσια μόλις μίλησα με την οικονομ για το θέμα (ο γυναικολόγος δεν έχει επικοινωνήσει ακόμα). Εκείνη μου είπε πως συμφωνεί με τον γυναικολόγο στο ότι δεν είχα κανένα λόγο να μπω σε διαδικασία εξετάσεων για κληρονομική θρομβοφιλια. Το συγκεκριμένο γονιδιο  που με προβληματίζει δεν έχει καμία κλινική σημασια στην κύηση. Και ότι η χρήση ή όχι αντιπηκτικών εξαρτάται κυρίως απο το ιστορικό της γυναικασ και τη φάση της κύησης.. αυτό το τελευταίο δεν το καταλαβαίνω.. δηλαδή ποιος θα μου πει αν χρειάζομαι.. ο γυναικολόγος έλεγε όχι πριν τις εξετάσεις αυτές.. μου είπε αν θέλω να παω και στο Έλενα για περαιτέρω συζήτηση.. έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι γίνεται… 

      Η αιματολογος που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη,μου είχε πει πως υπάρχουν κάποιοι παραγοντες που παίζουν ρόλο στο αν πρέπει μια γυναίκα να κάνει προληπτικά αντιπηκτικες ενέσεις στην εγκυμοσύνη.Καπνισμα,ηλικια,φάρμακα εξωσωματικής, κληρονομικότητα.Αν δεν έχεις θρομβοφιλια,θα κάνεις μικρή δόση ηπαρινης,για προληπτικούς λόγους.Αυτο βέβαια μετά από συνεννόηση με την αιματολογο και τον γυναικολόγο

      • Ευχαριστώ 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

Just now, Pagotoula είπε:

Καλημερα. Θεωρω το θεμα ονομα κατι που αφορα μονο τους γονεις, ουτε γιαγιαδες, ουτε παππουδες, ουτε θειαδες και πρεπει να ειναι συμφωνοι αυτοι και μονο. εφοσον δεν θες το ονοματων πεθερικων, εχεις καθε δικαιωμα να επιμενεις σε αυτο, ποσο μαλλον αν οπως λες ειναι ανθρωποι που σε υποτιμουν και δεν σας βοηθανε. εκει που θα "διαφωνησω" ειναι στο να τσακωνεσαι γι αυτο. κατσε και μιλα ειλικρινα κι ωραια, προσπαθησε να εξηγησεις στον αντρα σου οτι πρεπει να απαλλαγει απο αυτο το αισθημα υποχρεωσης απεναντι στους γονεις του, που θεωρει δηλαδη υποχρεωση του να βγαλει το ονομα και πως πλεον πρεπει να κοιτα η οικογενεια του να ειναι ηρεμη και χαρουμενη. δηλαδη εν προκειμενω η γυναικα του και μαμα του γιου του. θεωρω ολα λυνονται με πολυ πολυ κουβεντα, ωστε να τον ξεκλειδωσεις και να τον κανεις να σε καταλαβει. Κι εμενα ο αντρας μου ειχε καποια τετοιου ειδους κολληματα παλιοτερα,αλλα με πολυ διαολογο τα αφησε στην ακρη και ονομα τελικα δωσαμε ασχετο, που μας αρεσε και των δυο. Απο κει κι επειτα εφοσον εχεις κανει ταμα, προφανως και θα πρεπει να το σεβαστει. καλο θα ηταν βεβαια να το συζητησετε απο πριν για να το πιστευετε και να το θελετε κι οι δυο. Οσο για το διπλο ονομα, συμφωνω ουτε κι εγω ειμαι υπερ γιατι καλως η κακως σε ακολουθει στη ζωη σου, στο σχολειο, στα χαρτια, στα γραφειοκρατικα κλπ κλπ και πολλες φορες σε αυτη τη χωρα υπαρχουν και πολλα γραφειοκρατικα κολληματα,ποιο γραφεται πρωτο ποιο δευτερο κλπ και γενικα δεν βρισκω λογο στο να υπαρχει ενα 2ο ονομα στα χαρτια που δεν σας αρεσει, δεν το λετε κι υπαρχει απλα για τον παππου, τον οποιο δεν συμπαθεις κοκ κοκ. δηλ ειναι λιγο παραλογισμος ολο αυτο. Θα μιλησεις πολυ με το συζυγο. θα το λυσετε μεταξυ σας και θα δωσετε το ονομα που θα συμφωνησετε κι οι δυο.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.. προς το παρόν ζήτησα συγγνώμη για το χθεσινό ξέσπασμα, ας περάσει ομαλά η εγκυμοσύνη, να γεννηθεί το μωρό μου και για το όνομα βλέπουμε.. το τάμα δεν αλλάζει, ήταν ενήμερος από την αρχή εξάλλου και σύμφωνος! 

  • Μου αρέσει 2

K25gp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Firsttimemom είπε:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.. προς το παρόν ζήτησα συγγνώμη για το χθεσινό ξέσπασμα, ας περάσει ομαλά η εγκυμοσύνη, να γεννηθεί το μωρό μου και για το όνομα βλέπουμε.. το τάμα δεν αλλάζει, ήταν ενήμερος από την αρχή εξάλλου και σύμφωνος! 

Εγώ έχω 2 ονοματα, το πρώτο είναι από την Αγία που γιόρταζε τη μερα που γεννήθηκα και το δεύτερο της γιαγιάς. Με φωνάζουν με της γιαγιάς! Σε όλα τα έγγραφα, παντου υπάρχει μόνο το 2ο όνομα με το οποίο με φωνάζουν! Το 1ο ακούστηκε μόνο στην εκκλησία όταν βαφτιζομουν και τώρα που παντρεύτηκα επίσης.  Έτσι γλίτωσα τα γραφειοκρατικά που σου λένε και παραπάνω τα οποία οντως μπορεί να ταλαιπωρησουν πολυ!! Να μην αφήνεις να σε συγχυζουν τώρα!! Με το καλό το μωρό σου!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Εγώ έχω 2 ονοματα, το πρώτο είναι από την Αγία που γιόρταζε τη μερα που γεννήθηκα και το δεύτερο της γιαγιάς. Με φωνάζουν με της γιαγιάς! Σε όλα τα έγγραφα, παντου υπάρχει μόνο το 2ο όνομα με το οποίο με φωνάζουν! Το 1ο ακούστηκε μόνο στην εκκλησία όταν βαφτιζομουν και τώρα που παντρεύτηκα επίσης.  Έτσι γλίτωσα τα γραφειοκρατικά που σου λένε και παραπάνω τα οποία οντως μπορεί να ταλαιπωρησουν πολυ!! Να μην αφήνεις να σε συγχυζουν τώρα!! Με το καλό το μωρό σου!!!

Να είσαι καλά! Ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες! ❤


K25gp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη @Renez αν πχ ενα παιδι λεγεται γιωργος - μιχαηλ ξερω γω πες το πρωτο ειναι παππου το δευτερο ειναι ταμενο με ποιο θα το φωναζεις ? δε γινεται μια να λες το παιδι γιωτηο μια μιχαηλ . εγω πχ θα ηθελα να το φωναζω με το δευτερο ονομα . το πρωτο ειναι της πεθερας γιατι ειναι αρκετα συμπαθητικο ονομα  το δευτερο ειναι ταμενο. Σε αυτη τηνπεριπτωση τι κανω ???? απλα επιλεγω να το φωναζω με το 2ο ????? 

@Vaso11.4.11 με το καλο και εγω 3.12 εχω ! απογευμα ! Ποσο εβδομαδων θα εισια τοτε? εγω 20 και 6 !! ΕΠισης για το μωρο θεωρω ειναι πολυ νωρις για να το αισθανεσαι συνεχεια και εντονα ... δεν ξερω κιολας απο οσα μου ειπε ο γιατρος μου ....

παντως και εγω ορισμενες μερες δεν νιωθω καθολου εγκυος  ... αφου και λιγη κοιλιτσα που ξεπροβαλλει δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι φουσκωμα η απο τηνε γκυμοσυνη χαχαχαχα του τρελου μιλαμε παρανοια!!!!!.υπερηχο ποτε εχεις παλι κατευθειαν στην β επιπεδου?

Κορτσια επι τη ευκαιρια η β επιπεδου ειπατε γινεται απο 20η εως 23η εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 είπε:

Δηλαδη @Renez αν πχ ενα παιδι λεγεται γιωργος - μιχαηλ ξερω γω πες το πρωτο ειναι παππου το δευτερο ειναι ταμενο με ποιο θα το φωναζεις ? δε γινεται μια να λες το παιδι γιωτηο μια μιχαηλ . εγω πχ θα ηθελα να το φωναζω με το δευτερο ονομα . το πρωτο ειναι της πεθερας γιατι ειναι αρκετα συμπαθητικο ονομα  το δευτερο ειναι ταμενο. Σε αυτη τηνπεριπτωση τι κανω ???? απλα επιλεγω να το φωναζω με το 2ο ????? 

@Vaso11.4.11 με το καλο και εγω 3.12 εχω ! απογευμα ! Ποσο εβδομαδων θα εισια τοτε? εγω 20 και 6 !! ΕΠισης για το μωρο θεωρω ειναι πολυ νωρις για να το αισθανεσαι συνεχεια και εντονα ... δεν ξερω κιολας απο οσα μου ειπε ο γιατρος μου ....

παντως και εγω ορισμενες μερες δεν νιωθω καθολου εγκυος  ... αφου και λιγη κοιλιτσα που ξεπροβαλλει δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι φουσκωμα η απο τηνε γκυμοσυνη χαχαχαχα του τρελου μιλαμε παρανοια!!!!!.υπερηχο ποτε εχεις παλι κατευθειαν στην β επιπεδου?

Κορτσια επι τη ευκαιρια η β επιπεδου ειπατε γινεται απο 20η εως 23η εβδομαδα?

Ματάκια μου εννοώ ότι το φωνάζεις με όποιο όνομα θες!! Τι σημαίνει πρώτο κ δεύτερο?

Στην εκκλησία θέλω να ακουστεί πρώτο το ταμενο κ θα το σεβαστούν όλοι καθώς αυτό είναι πιο ιερό κ δεύτερο θα πει ο παπάς του πεθερού μου( αν αυτό εννοείς) παρόλα αυτά στη καθημερινότητα θα το φωνάζω μόνο με του πεθερου μου όχι κ με τα δύο καλε!!

Εκτός αν ο ίδιος μεγαλώνοντας επιλέξει το ταμενο:P

Υγ: όσο για τη γραφειοκρατία κατάλαβαινω τι εννοούν τα κορίτσια αλλά έχουν αλλάξει άρδην οι εποχές ευτυχώς κ ήδη πλέον όλα γίνονται ηλεκτρονικά κ τα κάνουμε μόνοι μας πόσο μάλλον μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά μας σε άλλα 18χρονια δλδ!! Δε θα υπάρχει κανένα θέμα θεωρώ!! Όσο για το σχολείο σιγά το θέμα,μόνο στα χαρτιά της εγγραφής θα φαίνονται τα δύο όνοματα,η δασκάλα κ οι συμμαθητές του θα ξέρουν το ένα κ με το ένα θα γράφει πχ στα διαγωνίσματα κτλ όπως τόσα χρόνια όσα παιδιά ξέρω με δύο ονόματα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Woman88 είπε:

Δηλαδη @Renez αν πχ ενα παιδι λεγεται γιωργος - μιχαηλ ξερω γω πες το πρωτο ειναι παππου το δευτερο ειναι ταμενο με ποιο θα το φωναζεις ? δε γινεται μια να λες το παιδι γιωτηο μια μιχαηλ . εγω πχ θα ηθελα να το φωναζω με το δευτερο ονομα . το πρωτο ειναι της πεθερας γιατι ειναι αρκετα συμπαθητικο ονομα  το δευτερο ειναι ταμενο. Σε αυτη τηνπεριπτωση τι κανω ???? απλα επιλεγω να το φωναζω με το 2ο ????? 

@Vaso11.4.11 με το καλο και εγω 3.12 εχω ! απογευμα ! Ποσο εβδομαδων θα εισια τοτε? εγω 20 και 6 !! ΕΠισης για το μωρο θεωρω ειναι πολυ νωρις για να το αισθανεσαι συνεχεια και εντονα ... δεν ξερω κιολας απο οσα μου ειπε ο γιατρος μου ....

παντως και εγω ορισμενες μερες δεν νιωθω καθολου εγκυος  ... αφου και λιγη κοιλιτσα που ξεπροβαλλει δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι φουσκωμα η απο τηνε γκυμοσυνη χαχαχαχα του τρελου μιλαμε παρανοια!!!!!.υπερηχο ποτε εχεις παλι κατευθειαν στην β επιπεδου?

Κορτσια επι τη ευκαιρια η β επιπεδου ειπατε γινεται απο 20η εως 23η εβδομαδα?

Θα είμαι στην 23η εβδομαδα. Νομιζω 22+3. Υπερηχο ναι απευθειας στη β επιπεδου. Αντε να περασουν οι μερες πφφφ


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζουν οι μέρες που θα συζητάμε για την Β επιπέδου!!! Ανυπομονώ κορίτσια!! Αν κ αγχώνομαι λίγο για τα αποτελέσματα αλλά θέλω όλες να πανηγυρίζουμε κ να αρχίσουμε σιγά σιγά τα πιο υπέροχα ψώνια της ζωής μας!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ματάκια μου εννοώ ότι το φωνάζεις με όποιο όνομα θες!! Τι σημαίνει πρώτο κ δεύτερο?

Στην εκκλησία θέλω να ακουστεί πρώτο το ταμενο κ θα το σεβαστούν όλοι καθώς αυτό είναι πιο ιερό κ δεύτερο θα πει ο παπάς του πεθερού μου( αν αυτό εννοείς) παρόλα αυτά στη καθημερινότητα θα το φωνάζω μόνο με του πεθερου μου όχι κ με τα δύο καλε!!

Εκτός αν ο ίδιος μεγαλώνοντας επιλέξει το ταμενο:P

Υγ: όσο για τη γραφειοκρατία κατάλαβαινω τι εννοούν τα κορίτσια αλλά έχουν αλλάξει άρδην οι εποχές ευτυχώς κ ήδη πλέον όλα γίνονται ηλεκτρονικά κ τα κάνουμε μόνοι μας πόσο μάλλον μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά μας σε άλλα 18χρονια δλδ!! Δε θα υπάρχει κανένα θέμα θεωρώ!! Όσο για το σχολείο σιγά το θέμα,μόνο στα χαρτιά της εγγραφής θα φαίνονται τα δύο όνοματα,η δασκάλα κ οι συμμαθητές του θα ξέρουν το ένα κ με το ένα θα γράφει πχ στα διαγωνίσματα κτλ όπως τόσα χρόνια όσα παιδιά ξέρω με δύο ονόματα!

Καλή τελειομηνη εγκυμοσύνη σε όλα τα κορίτσια της ομάδας!!!!

Θα πεταχτω για τα ονόματα! Κι εγώ δύο έχω! Με φωνάζουν με το δεύτερο. Όταν ήμουν μικρή το ένα σόι με έλεγε με το ένα κ το άλλο σόι με το άλλο όνομα. Τελικά επικράτησε το δεύτερο.

Όταν όμως πήγα να σπουδάσω έβλεπαν όλοι το πρώτο όνομα,κ ξαφνικά στα 18 άλλαξα όνομα!:P  Όλο αυτό το μπέρδεμα λοιπόν αν μπορούσα θα ήθελα να το είχα αποφύγει:)

Μια ωραία λύση έδωσε κ η Polly!

 

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Betty90 είπε:

Πλησιάζουν οι μέρες που θα συζητάμε για την Β επιπέδου!!! Ανυπομονώ κορίτσια!! Αν κ αγχώνομαι λίγο για τα αποτελέσματα αλλά θέλω όλες να πανηγυρίζουμε κ να αρχίσουμε σιγά σιγά τα πιο υπέροχα ψώνια της ζωής μας!!

Όλα θα πάνε καλά για όλες μας και θα συζητάμε για τα καλά αποτέλεσμα και για τα πρώτα ψώνια του μωρου! Με το καλο να ρθει αυτή η ευλογημένη ωρα!

Κοριτσια εγω τελικα σκέφτομαι να μην το κάνω το αντιγριπικο. Μου είπαν για έναν γνωστό ππυ το έκανε κ μπήκε εκτάκτως νοσοκομειο λογω παρενεργειων. Αλλα περα απο αυτο, ακομα να το φέρουν στο φαρμακείο. Επισης σκέφτομαι ότι ειμαι σπιτι οποτε δεν κινδυνεύω τοσο οσο αν δουλευα. Θα το ξανα σκεφτώ βεβαια αλλα μαλλον το θεωρώ λίγο περιττό ν το κάνω, οχι οτι ειναι κακο να το κάνω. Δεν άλλαξα γνώμη σ αυτο. Τοσους ρωτησα εξαλλου κ όλοι μ λενε καντο. Απλα θεωρω ότι ίσως τελικά δεν είναι τόσο απαραίτητο στη φάση που ειμαι τωρα. 

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Όλα θα πάνε καλά για όλες μας και θα συζητάμε για τα καλά αποτέλεσμα και για τα πρώτα ψώνια του μωρου! Με το καλο να ρθει αυτή η ευλογημένη ωρα!

Κοριτσια εγω τελικα σκέφτομαι να μην το κάνω το αντιγριπικο. Μου είπαν για έναν γνωστό ππυ το έκανε κ μπήκε εκτάκτως νοσοκομειο λογω παρενεργειων. Αλλα περα απο αυτο, ακομα να το φέρουν στο φαρμακείο. Επισης σκέφτομαι ότι ειμαι σπιτι οποτε δεν κινδυνεύω τοσο οσο αν δουλευα. Θα το ξανα σκεφτώ βεβαια αλλα μαλλον το θεωρώ λίγο περιττό ν το κάνω, οχι οτι ειναι κακο να το κάνω. Δεν άλλαξα γνώμη σ αυτο. Τοσους ρωτησα εξαλλου κ όλοι μ λενε καντο. Απλα θεωρω ότι ίσως τελικά δεν είναι τόσο απαραίτητο στη φάση που ειμαι τωρα. 

Θα κάνεις αυτό που πιστεύεις ότι είναι καλύτερο! Εσύ θα αποφασίσεις!! Απλά αν ο άντρας σου συναναστρέφεται με κόσμο θέλει λίγο περισσότερο προσοχή. Δλδ μπορεί εσύ να προσέχεις αφου δεν βγαίνουμε κ καθόλου αλλά αν ο άντρας  μας έρχεται σε επαφή με κόσμο θα το μεταφέρει σπίτι! Θέλω να πω αν δεν θέλεις να το κανεις επειδή δεν το εμπιστεύεσαι καλά κάνεις! Θα κάνεις ότι νομίζεις εσύ καλύτερο για σένα κ το μωρό! Αλλά αν δεν το κάνεις επειδή δεν βγαίνεις έξω κ σκέφτεσαι ότι δεν θα κολλήσεις είναι λίγο πιο επιφοβο. Ελπίζω να καταλάβαινεις πως το λέω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Betty90 είπε:

Θα κάνεις αυτό που πιστεύεις ότι είναι καλύτερο! Εσύ θα αποφασίσεις!! Απλά αν ο άντρας σου συναναστρέφεται με κόσμο θέλει λίγο περισσότερο προσοχή. Δλδ μπορεί εσύ να προσέχεις αφου δεν βγαίνουμε κ καθόλου αλλά αν ο άντρας  μας έρχεται σε επαφή με κόσμο θα το μεταφέρει σπίτι! Θέλω να πω αν δεν θέλεις να το κανεις επειδή δεν το εμπιστεύεσαι καλά κάνεις! Θα κάνεις ότι νομίζεις εσύ καλύτερο για σένα κ το μωρό! Αλλά αν δεν το κάνεις επειδή δεν βγαίνεις έξω κ σκέφτεσαι ότι δεν θα κολλήσεις είναι λίγο πιο επιφοβο. Ελπίζω να καταλάβαινεις πως το λέω!

Καλημερα κοριτσι μου. Ναι καταλαβα τι λες. Προσεχει βεβαια ο αντρας μ με μασκα κ οταν ερχεται σπιτι αλλαζει ρουχα κ πλενει χερια αλλα οντωςς ποτε δεν ξερεις. Απλα τα εχουν αργησει πολυ τα εμβολια στο φαρμακειο κ αναρωτιεμαι αν θα ειναι καλη αυτη η παρτιδα γιατι εχουν ακουστει διαφορα. Επρεπε να το ειχα ηδη κανει κανονικα. Δεν ξερω... παλι αγχωθηκα με αυτο. Εκει που ειχα ξεμπερδευτει, ηρθε η πεθερα μ κ μου ειπε αυτο για τον γνωστο της που μπηκε νοσοκομειο απο παρενεργειες απτο αντιγριπικο κ με αγχωσε.. Εσυ θυμισε μου, το εχεις κανει;


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου. Ναι καταλαβα τι λες. Προσεχει βεβαια ο αντρας μ με μασκα κ οταν ερχεται σπιτι αλλαζει ρουχα κ πλενει χερια αλλα οντωςς ποτε δεν ξερεις. Απλα τα εχουν αργησει πολυ τα εμβολια στο φαρμακειο κ αναρωτιεμαι αν θα ειναι καλη αυτη η παρτιδα γιατι εχουν ακουστει διαφορα. Επρεπε να το ειχα ηδη κανει κανονικα. Δεν ξερω... παλι αγχωθηκα με αυτο. Εκει που ειχα ξεμπερδευτει, ηρθε η πεθερα μ κ μου ειπε αυτο για τον γνωστο της που μπηκε νοσοκομειο απο παρενεργειες απτο αντιγριπικο κ με αγχωσε.. Εσυ θυμισε μου, το εχεις κανει;

Καλέ γτ να μην είναι καλές οι παρτίδες? Τι σχέση έχει το ότι έχουν αργήσει??

Απλά αργούν επειδή έχουν τρελή ζήτηση!! Είναι εμβόλιο που γίνεται πολλά χρόνια τώρα κ είναι ένας λόγος που το εμπιστεύομαι! Πάντα θα υπάρχουν σε ένα ελάχιστο ποσοστό παρενέργειες κάθε τι,όπως κ ένα ντεπον σε κάποιους δεν έχει καλά αποτελέσματα αλλά μιλάμε για απειροελάχιστα ποσοστά σε σχέση με την επιτυχία..

Αγάπη μου καταλαβαίνω το φόβο σου κ αν ήταν άλλη εποχή ή άλλο εμβόλιο θα σου έλεγα άστο αλλά τώρα μιλάμε για ένα ελεγμένο χρόνια κ σε μια περίοδο που χρειαζόμαστε κάθε προστασία!!

Εγώ πάντως το έκανα κ είχα να κάνω εμβόλιο από το δημοτικό κυριολεκτικά! Αλλά άκουσα τον παιδίατρο κ τον γυναικολόγο μου που με παρότρυναν.Δεν είχα καμία παρενέργεια ούτε το μωρό μου(το θηλάζω να θυμίσω!)

Επίσης να σου πως πως στα μωράκια μας κάνουν κάθε μήνα μέχρι 1 έτους εμβόλια κ μετά ένα μια φορά τον χρόνο..

Οπότε πρέπει να αρχίσουμε να συνηθίζουμε στην ιδέα ακόμη κ αν είμαστε κατά αυτών γτ μιλάμε για εμβόλια δοκιμασμένα 10ετιες που έχουν σώσει ζωές κ εξαφανίσει/ελαχιστοποιήσει αρρώστιες(μηνιγγίτιδας,αντιτετανικο, ανεμοβλογιάς κτλ κτλ) οπότε πάντα θα ρωτάς βέβαια πιο είναι το εμβολιο που θα κάνει αλλά είναι αναγκαία σε τόσο μωρά θεωρώ ώστε να είναι αχρειαστα με το καλό στην υπόλοιπη ζωή τους..

Τέλος, να σου θυμίσω πως το εμβόλιο δεν είναι κάτι τραγικό ή χημικό! Είναι ουσιαστικά ο ιός που θέλουμε να αποφύγουμε αδρανοποιημενος κ τον βάζουν μέσα μας αδρανή σε ελαααχιστη δόση ώστε να αντιδράσει ο οργανισμός μας κ να δημιουργήσει αντισώματα που θα μας προστατεύουν ώστε να μην τον κολλήσουμε έπειτα. Αυτό είναι..απλά σε μερικούς ο οργανισμός αντιδρά πιο έντονα σαν να έχει κανονική εισβολή του ιού αλλά κάνει τον κύκλο του κ το ξεπερνάει..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Καλέ γτ να μην είναι καλές οι παρτίδες? Τι σχέση έχει το ότι έχουν αργήσει??

Απλά αργούν επειδή έχουν τρελή ζήτηση!! Είναι εμβόλιο που γίνεται πολλά χρόνια τώρα κ είναι ένας λόγος που το εμπιστεύομαι! Πάντα θα υπάρχουν σε ένα ελάχιστο ποσοστό παρενέργειες κάθε τι,όπως κ ένα ντεπον σε κάποιους δεν έχει καλά αποτελέσματα αλλά μιλάμε για απειροελάχιστα ποσοστά σε σχέση με την επιτυχία..

Αγάπη μου καταλαβαίνω το φόβο σου κ αν ήταν άλλη εποχή ή άλλο εμβόλιο θα σου έλεγα άστο αλλά τώρα μιλάμε για ένα ελεγμένο χρόνια κ σε μια περίοδο που χρειαζόμαστε κάθε προστασία!!

Εγώ πάντως το έκανα κ είχα να κάνω εμβόλιο από το δημοτικό κυριολεκτικά! Αλλά άκουσα τον παιδίατρο κ τον γυναικολόγο μου που με παρότρυναν.Δεν είχα καμία παρενέργεια ούτε το μωρό μου(το θηλάζω να θυμίσω!)

Επίσης να σου πως πως στα μωράκια μας κάνουν κάθε μήνα μέχρι 1 έτους εμβόλια κ μετά ένα μια φορά τον χρόνο..

Οπότε πρέπει να αρχίσουμε να συνηθίζουμε στην ιδέα ακόμη κ αν είμαστε κατά αυτών γτ μιλάμε για εμβόλια δοκιμασμένα 10ετιες που έχουν σώσει ζωές κ εξαφανίσει/ελαχιστοποιήσει αρρώστιες(μηνιγγίτιδας,αντιτετανικο, ανεμοβλογιάς κτλ κτλ) οπότε πάντα θα ρωτάς βέβαια πιο είναι το εμβολιο που θα κάνει αλλά είναι αναγκαία σε τόσο μωρά θεωρώ ώστε να είναι αχρειαστα με το καλό στην υπόλοιπη ζωή τους..

Τέλος, να σου θυμίσω πως το εμβόλιο δεν είναι κάτι τραγικό ή χημικό! Είναι ουσιαστικά ο ιός που θέλουμε να αποφύγουμε αδρανοποιημενος κ τον βάζουν μέσα μας αδρανή σε ελαααχιστη δόση ώστε να αντιδράσει ο οργανισμός μας κ να δημιουργήσει αντισώματα που θα μας προστατεύουν ώστε να μην τον κολλήσουμε έπειτα. Αυτό είναι..απλά σε μερικούς ο οργανισμός αντιδρά πιο έντονα σαν να έχει κανονική εισβολή του ιού αλλά κάνει τον κύκλο του κ το ξεπερνάει..

@Renez θα μας τα πεις βέβαια και όταν έρθει η ώρα.. αλλά θέλω να σε ρωτήσω για το θηλασμό! Κανεις αποκλειστικό θηλασμό; όταν πληγωθηκαν οι θηλές σου στην αρχή που μας είπες (αν θυμάμαι καλά) είχες πάρει θήλαστρο και έδινες μπουκάλι και μετά ξανά στήθος; δεν ξανά πληγωθηκαν; χρειάζεται ειδική περιποίηση το στήθος πριν και κατά τη διάρκεια; βλέπω βίντεο στο YouTube για τη θεωρία γενικά υπέρ του θηλασμού. Πιστεύεις είναι καλό να παρακολουθήσουμε κανένα σεμινάριο και σεμινάριο τοκετού; 


K25gp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Firsttimemom είπε:

@Renez θα μας τα πεις βέβαια και όταν έρθει η ώρα.. αλλά θέλω να σε ρωτήσω για το θηλασμό! Κανεις αποκλειστικό θηλασμό; όταν πληγωθηκαν οι θηλές σου στην αρχή που μας είπες (αν θυμάμαι καλά) είχες πάρει θήλαστρο και έδινες μπουκάλι και μετά ξανά στήθος; δεν ξανά πληγωθηκαν; χρειάζεται ειδική περιποίηση το στήθος πριν και κατά τη διάρκεια; βλέπω βίντεο στο YouTube για τη θεωρία γενικά υπέρ του θηλασμού. Πιστεύεις είναι καλό να παρακολουθήσουμε κανένα σεμινάριο και σεμινάριο τοκετού; 

Μόνο καλό μπορεί να σας κάνει ένα σεμινάριο! Εγώ προσωπικά δεν έτυχε να παρακολουθήσω..δεν βόλευαν οι ώρες στα σεμιναρια του Έλενα..

Βέβαια ακόμη καλύτερο κατ εμέ είναι να πάρετε μια σύμβουλο θηλασμού αμέσως μόλις γυρίσετε σπίτι για να σας δείξει πραγματικά στη πράξη όσα θέλετε γτ είναι πάντα καλύτερο αυτό από τη θεωρία!!

Εμένα πληγώθηκε ναι τις πρώτες μέρες,από την 6η πήρα το θηλαστρο κ σε 3 ημέρες γιατρευτηκα..βέβαια παρά τις αντλήσεις τότε εσφιγγα δόντια κ έδινα κ στήθος 2-3 φορές μες τη μέρα όσο άντεχα ώστε να μη το ξεχάσει ο μπέμπης μου..έπειτα συνέχισα οοολη μέρα θηλασμό κ όχι δεν ξανά πληγώθηκαν οι θηλές μου,έγιναν πιο ανθεκτικές κ έμαθα κ εγώ κ ο μπέμπης να το κάνουμε καλύτερα!

Το βράδυ δίνω ένα συμπλήρωμα ξένο γάλα,παίρνω κατσικίσιο σκόνη γτ έχει παρόμοιο ph με το μητρικό κ είναι το ίδιο εύπεπτο με το μητρικό κ είναι καλύτερο λένε για όσες θηλάζουν σε θέμα σύγχισης..ο λόγος του συμπλήρωματις είναι η ελπίδα μου να κοιμάται περισσότερο το βράδυ κ όντως κερδίζω 1-2 ωρίτσες σε σχέση με το να έπινε μόνο δικό μου..

Αγόρασα κ θηλαστρο δικό μου κ αντλώ κ προσπαθώ να δίνω δικό μου με μπιμπερο κ το βράδυ κ δίνω μπιμπερο γτ έτσι πίνει περισσότερο κ χορταινει για πιο πολύ ώρα...επίσης για όσες έπειτα πάνε στη δουλειά είναι καλό να έχει μάθει το παιδί κ σε μπουκάλι είτε να πινει δικο της αντλημενο είτε ξενο..την υπόλοιπη ημέρα βέβαια εγώ δίνω στήθος..

Ότι άλλο θες ρωτησε με εννοείται!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου. Ναι καταλαβα τι λες. Προσεχει βεβαια ο αντρας μ με μασκα κ οταν ερχεται σπιτι αλλαζει ρουχα κ πλενει χερια αλλα οντωςς ποτε δεν ξερεις. Απλα τα εχουν αργησει πολυ τα εμβολια στο φαρμακειο κ αναρωτιεμαι αν θα ειναι καλη αυτη η παρτιδα γιατι εχουν ακουστει διαφορα. Επρεπε να το ειχα ηδη κανει κανονικα. Δεν ξερω... παλι αγχωθηκα με αυτο. Εκει που ειχα ξεμπερδευτει, ηρθε η πεθερα μ κ μου ειπε αυτο για τον γνωστο της που μπηκε νοσοκομειο απο παρενεργειες απτο αντιγριπικο κ με αγχωσε.. Εσυ θυμισε μου, το εχεις κανει;

Ναι κορίτσι μου το έκανα. Δεν σου κρύβω ότι είχα τις αμφιβολίες μου κι ακόμα τις έχω. Δλδ δεν νιώθω απόλυτα καλά με αυτό. Αλλά όταν είπα στον γιατρό ότι σκέφτομαι να μην το κάνω συγγνώμη κι όλας αλλά με ξεχεσε. Μ είπε ότι συστήνεται παγκοσμίως στις εγκύους κι ότι δεν έχει καμία παρενέργεια για το έμβρυο ή την μητέρα Αφού ο ιός είναι αδρανονοποιημενος. Έτσι λειτουργούν όλα τα εμβόλια. Ίσα ίσα μ λέει που το μωρό είναι θα προστατευμενο μέχρι 6 μηνων. Αντίθετα μ είπε αν με κάποιο τροπο κολλήσεις είναι σοβαρές οι επιπτώσεις για το έμβρυο κ  μην πεις μετά θεε μου γτ μου συνέβη αυτό. Με τρόμαξε είναι η αλήθεια κ προκειμένου να μην έχω τύψεις αλλά τυχόν συμβεί κάτι το έκανα. Το είχα κάνει παλι όταν γεννήθηκε ο μικρός μου. Με υποχρέωσε η παιδίατρος. Εκεί δεν υπήρχε όχι δεν το κάνω. Ήταν κάθετη! Τι να πω;; ξέρω κι εγω;;; ακούω τους ειδικούς κ προχωράω!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...