Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 hours ago, Maroxmarox said:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα η γιατρός μου έδωσε τρία χάπια ημερησίως δηλαδή 600mg σύνολο φολικο οξυ και βιταμίνη d στην οποια παρουσίασα ανεπάρκεια μ έδωσε 4000 αρχικά κ μετά 2.000… βοήθησε η όχι δεν το γνωρίζω ακόμα κοπελα Μου … πάντως  η coq10 με πάχυνε ρε γαμωτο …

Χαμηλή ΑΜΗ


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, Melina80 είπε:

Γεια σας κι απο εμενα! Εγω ειμαι στα 40 και με τελευταια μετρηση amh στα 7,3 pmol/L σε διαγνωστικο αλυσιδας. Επειδη μονο αλλη μια φορα ειχα κανει μετρηση την περσινη χρονια σε εργαστηριο μαιευτηριου αλλα εκει η μετρηση εβγαινε 2,1 ng/ml (δηλαδη σε αλλη μοναδα μετρησης) ξερει καμια κοπελα πως μεταφραζεται το τωρινο αποτελεσμα συγκριτικα? Εψαξα λιγο στο internet αλλα δυστυχως δεν βγαζω ευκολα ακρη με τις διαφορετικες μετρησεις της amh

Το 7'3 pmol είναι 1ng/ml. Επειδή υπάρχει μεγάλη διαφορά για ένα έτος θα πρότεινα να επαναλάβεις στο πρώτο εργαστήριο για να δεις πραγματικά τη διαφορά. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, λουκουμαδακι said:

Το 7'3 pmol είναι 1ng/ml. Επειδή υπάρχει μεγάλη διαφορά για ένα έτος θα πρότεινα να επαναλάβεις στο πρώτο εργαστήριο για να δεις πραγματικά τη διαφορά. 

Μμμ μαλιστα... θα παω την ερχομενη βδομαδα τοτε. Ευχαριστω πολυ

Just now, linaa said:

η αμη γενικα δεν ειναι εξεταση ακριβειας. κ ειδικα απο εργαστηριο σε εργαστηριο οι τιμες εχουν διαφορες. παντως κ περσι κ φετος για την ηλικια σου η αμη σου ειναι πολυ καλη συναδη με την ηλικια σου οποτε μην ανχωνεσε. 

Μακαρι να εναι οπως τα λες κ να μην εχει μεγαλες αποκλισεις! Μαλλον θα πρεπει να την επαναλαβω στο πρωτο εργαστηριο να δω τι θα βγει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλό σκ!

Την δική μου αμη την είχα μετρήσει τον περασμένο Δεκέμβρη...χρειάζεται λέτε να τη ξαναμετρησω;; Έχω κάνει μια διέγερση κ πήραμε 4 ωάρια (γονιμοποιηθηκαν τα 3).....αν δεν πάνε καλά τα πράγματα με το ωάριο του φυσικού κύκλου κ το κατεψυγμένο θα ξανακάνω διέγερση λογικά μετά τον Δεκέμβρη...να ξαναελεγξω την Αμη ή θα τη δω χειρότερα..αναρωτιέμαι...0.86 ήταν.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Moomin είπε:

Καλημέρα καλό σκ!

Την δική μου αμη την είχα μετρήσει τον περασμένο Δεκέμβρη...χρειάζεται λέτε να τη ξαναμετρησω;; Έχω κάνει μια διέγερση κ πήραμε 4 ωάρια (γονιμοποιηθηκαν τα 3).....αν δεν πάνε καλά τα πράγματα με το ωάριο του φυσικού κύκλου κ το κατεψυγμένο θα ξανακάνω διέγερση λογικά μετά τον Δεκέμβρη...να ξαναελεγξω την Αμη ή θα τη δω χειρότερα..αναρωτιέμαι...0.86 ήταν.

Νομίζω πως θα είναι πιο χαμηλά τωρα....λενε πως καθε χρόνο πέφτει η τιμή...ομως δε ξερω ποσο....δε ξερω δηλαδή αν θα μετρούσες και θα ήταν 0,5 ας πούμε η αν θα ηταν 0,82...αν έχει κάνει κάποια κοπέλα ας μας ενημερώσει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, *Vasoula είπε:

Νομίζω πως θα είναι πιο χαμηλά τωρα....λενε πως καθε χρόνο πέφτει η τιμή...ομως δε ξερω ποσο....δε ξερω δηλαδή αν θα μετρούσες και θα ήταν 0,5 ας πούμε η αν θα ηταν 0,82...αν έχει κάνει κάποια κοπέλα ας μας ενημερώσει...

Ο παλιός μου γυναικολόγος μου είπε ότι ίσως λόγω ηλικίας δεν πέσει σύντομα αλλά δεν το πολυπιστευω...αν έχει κάνει καμία επανάληψη της εξέτασης ναι ας μας γράψει...


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@*Vasoula Καλημέρα συνονόματη. Η δίκη μου ΑΜΗ πέρσι τον Οκτώβρη ήταν 1,42 και φέτος τον Αύγουστο που την ξαναμέτρησα 0,89. Βέβαια ο γιατρός μου είπε ότι οι τιμές του πρώτου εργαστηρίου μάλλον ήταν ψηλότερες από την πραγματικότητα γιατί το 1,42 δεν συνάδει με την ανταπόκριση που είχα στις διεγέρσεις ενώ το 0,89 είναι κοντά στο μέσο όρο σύμφωνα με την ηλικία μου (39ετων)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2020 at 1:37 ΜΜ, VASSSO80 είπε:

@*Vasoula Καλημέρα συνονόματη. Η δίκη μου ΑΜΗ πέρσι τον Οκτώβρη ήταν 1,42 και φέτος τον Αύγουστο που την ξαναμέτρησα 0,89. Βέβαια ο γιατρός μου είπε ότι οι τιμές του πρώτου εργαστηρίου μάλλον ήταν ψηλότερες από την πραγματικότητα γιατί το 1,42 δεν συνάδει με την ανταπόκριση που είχα στις διεγέρσεις ενώ το 0,89 είναι κοντά στο μέσο όρο σύμφωνα με την ηλικία μου (39ετων)

καλησπερα! τι ανταποκριση ειχες? το 1,42 οντως ειναι μια πολυ καλη τιμη για την ηλικια μαςκαι θα εδινε πολλα ωαρια με διεγερση ωοθηκων..Ειμαι και γω λιγο πριν τα 39 αλλα με πολυ πιο χαμηλη αμη 0,37  και η διεγερση πηγε χαλια και σταματησα τα φαρμακα γτ 6η μερα ειδαμε 3 ωοθυλακια με τα δυο τρομερα αξιοσημειωτα κοντα στα 6χιλιοστα οποτε..παω με φυσικους

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vasia!!! said:

καλησπερα! τι ανταποκριση ειχες? το 1,42 οντως ειναι μια πολυ καλη τιμη για την ηλικια μαςκαι θα εδινε πολλα ωαρια με διεγερση ωοθηκων..Ειμαι και γω λιγο πριν τα 39 αλλα με πολυ πιο χαμηλη αμη 0,37  και η διεγερση πηγε χαλια και σταματησα τα φαρμακα γτ 6η μερα ειδαμε 3 ωοθυλακια με τα δυο τρομερα αξιοσημειωτα κοντα στα 6χιλιοστα οποτε..παω με φυσικους

Καλησπέρα Βάσια. Την πρώτη φορά πήρα menopur και πήραμε 4 ωάρια και γονιμοποιήθηκαν τα 3 και προχώρησε το 1. Τη δεύτερη φορά άλλαξα φάρμακο. Πήρα pergoveris και είχα πολύ καλύτερη ανταπόκριση. Πήραμε 6 ωάρια γονιμοποιήθηκαν και τα 6 και προχώρησαν τα 3. Και τις 3 έμβρυο μεταφορές αρνητική χοριακη. Όποτε τώρα θα κάνω ένα φυσικό τροποποιημένο και κάποια διέγερση με στόχο να καταφέρω να μαζέψω για πρώτη φορά βλαστό κύστες. Ελπίζουμε όλα να πάνε καλά. Καλή επιτυχία να έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας... Είμαι 39 ετών. Η αμη φέτος τον Γενάρη ήταν 0,9 και σήμερα 0,29...παιζει ρόλο που δεν έκανα την εξέταση μεταξύ 2ης και 4ης μέρας περιόδου? Έπεσε τόσο πολύ...??? Στο ίδιο διαγνωστικό την έκανα.. Παρεμπιπτόντως, έκανα πρώτη φορά εξωσωματική τέλη Ιουλίου με ένα εμβριο που παλινδρομησε την 8η εβδομάδα 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Matinio1981 said:

Κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας... Είμαι 39 ετών. Η αμη φέτος τον Γενάρη ήταν 0,9 και σήμερα 0,29...παιζει ρόλο που δεν έκανα την εξέταση μεταξύ 2ης και 4ης μέρας περιόδου? Έπεσε τόσο πολύ...??? Στο ίδιο διαγνωστικό την έκανα.. Παρεμπιπτόντως, έκανα πρώτη φορά εξωσωματική τέλη Ιουλίου με ένα εμβριο που παλινδρομησε την 8η εβδομάδα 

Καλησπέρα κορίτσι μου.Απ ότι ξέρω δεν παίζει ρόλο ποια μέρα τη μέτρησες. Κι εγώ στα 39 είμαι και από 1,14 πέρσι τον Οκτώβρη τώρα που ξαναμέτρησα είναι 0,89. Πάντως μην αγχώνεσαι τόσο πολύ για την ΑΜΗ αν οι υπόλοιπες ορμόνες είναι καλές. Για την παλινδρόμηση δεν ευθύνεται η ΑΜΗ αλλά η ηλικία μας καθώς είναι περισσότερα τα έμβρυα που έχουν χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Έχω περάσει κι εγώ δυο και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Υπομονή, που θα πάει θα βρεθεί το υγιές εμβρυακι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, VASSSO80 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου.Απ ότι ξέρω δεν παίζει ρόλο ποια μέρα τη μέτρησες. Κι εγώ στα 39 είμαι και από 1,14 πέρσι τον Οκτώβρη τώρα που ξαναμέτρησα είναι 0,89. Πάντως μην αγχώνεσαι τόσο πολύ για την ΑΜΗ αν οι υπόλοιπες ορμόνες είναι καλές. Για την παλινδρόμηση δεν ευθύνεται η ΑΜΗ αλλά η ηλικία μας καθώς είναι περισσότερα τα έμβρυα που έχουν χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Έχω περάσει κι εγώ δυο και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Υπομονή, που θα πάει θα βρεθεί το υγιές εμβρυακι. 

@VASSSO80 καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση. Συμπασχουσα λοιπόν... Μόλις γύρισα από τον γυναικολόγο, μου είπε όντως δεν παίζει ρόλο. Μπορεί αύριο να δείξει κάτι άλλο μου είπε. Το θέμα είναι ότι επειδή συζητήσαμε για δεύτερη προσπάθεια, μου είπε θα κάνουμε πάλι τις ίδιες ορμόνες (225 menopur και μια ultralurganτην προτελευταία μέρα) γιατί δεν πρόκειται να βγάλω παραπάνω ωάρια. Είχα βγάλει μόνο δύο. Σκέφτομαι να πάω και δεύτερη γνώμη... Ποια η άποψή σου? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Matinio1981 said:

@VASSSO80 καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση. Συμπασχουσα λοιπόν... Μόλις γύρισα από τον γυναικολόγο, μου είπε όντως δεν παίζει ρόλο. Μπορεί αύριο να δείξει κάτι άλλο μου είπε. Το θέμα είναι ότι επειδή συζητήσαμε για δεύτερη προσπάθεια, μου είπε θα κάνουμε πάλι τις ίδιες ορμόνες (225 menopur και μια ultralurganτην προτελευταία μέρα) γιατί δεν πρόκειται να βγάλω παραπάνω ωάρια. Είχα βγάλει μόνο δύο. Σκέφτομαι να πάω και δεύτερη γνώμη... Ποια η άποψή σου? 

Εγώ νομίζω ότι ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσει να σου αλλάξει πρωτόκολλο. Κι εγώ την πρώτη φορά δεν είχα καλή ανταπόκριση στη menopur καθώς έβγαλα μόνο 3 ωάρια. Την δεύτερη φορά όμως άλλαξα φάρμακο, πήρα pergoveris και έφτιαξα 6 ωάρια. Η pergoveris μου είχε πει ο γιατρός είναι νέο φάρμακο και ιδανικό για την ηλικία μας καθώς εμπεριέχει και lh. Θα έλεγα να το συζητήσεις με το γιατρό σου και ίσως να παρεις και μια δεύτερη γνώμη από κάποιον άλλο. Η άποψη μου πάντως είναι ότι από τη στιγμή που το αποτέλεσμα δεν είναι θετικό , καλό είναι την επόμενη φορά να δοκιμάζουμε αλλά πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, VASSSO80 είπε:

Εγώ νομίζω ότι ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσει να σου αλλάξει πρωτόκολλο. Κι εγώ την πρώτη φορά δεν είχα καλή ανταπόκριση στη menopur καθώς έβγαλα μόνο 3 ωάρια. Την δεύτερη φορά όμως άλλαξα φάρμακο, πήρα pergoveris και έφτιαξα 6 ωάρια. Η pergoveris μου είχε πει ο γιατρός είναι νέο φάρμακο και ιδανικό για την ηλικία μας καθώς εμπεριέχει και lh. Θα έλεγα να το συζητήσεις με το γιατρό σου και ίσως να παρεις και μια δεύτερη γνώμη από κάποιον άλλο. Η άποψη μου πάντως είναι ότι από τη στιγμή που το αποτέλεσμα δεν είναι θετικό , καλό είναι την επόμενη φορά να δοκιμάζουμε αλλά πράγματα. 

Συμφωνώ μαζί σου... Για αυτό είπα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Παρ όλα αυτά ο γιατρός μου φάνηκε λίγο απόλυτος... 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω να μ δώσετε την γνώμη σας τι να κάνω..έχω κάνει 2 σπερματέγχυσεις και τις δυο δυστυχώς απέτυχα σήμερα έμαθα το αποτέλεσμα της 2ης..ο γιατρός μ από την αρχή μ είπε να κάνουμε μέχρι τρεις προσπάθειες και αν δεν  να προχωρήσω σε μια λαπαροσκόπηση για να μάθω το ακριβές απότελεσμα η‘να προχωρήσω σε εξωσωματική ...τι λετε να κάνω πραγματικά δν ξέρω είμαι τόσο στεναχωρημένη....

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2020 at 8:56 ΜΜ, Stellouni είπε:

Κορίτσια θέλω να μ δώσετε την γνώμη σας τι να κάνω..έχω κάνει 2 σπερματέγχυσεις και τις δυο δυστυχώς απέτυχα σήμερα έμαθα το αποτέλεσμα της 2ης..ο γιατρός μ από την αρχή μ είπε να κάνουμε μέχρι τρεις προσπάθειες και αν δεν  να προχωρήσω σε μια λαπαροσκόπηση για να μάθω το ακριβές απότελεσμα η‘να προχωρήσω σε εξωσωματική ...τι λετε να κάνω πραγματικά δν ξέρω είμαι τόσο στεναχωρημένη....

Καλησπέρα! Ο γιατρός μου σύστησε να κάνουμε 4 σπερματεγχύσεις κι αν δεν πετύχει καμία να προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Εγώ βέβαια βρήκα τοίχο από τον σύζυγο ο οποίος είναι πολύ αρνητικός και για τα δύο μιας και έχουμε ένα παιδί. Αν δεν έβρισκα τοίχο, προσωπικά θα πήγαινα απευθείας για εξωσωματική. Εκτός κι αν όλα τα έχετε καλά και είναι ανεξήγητη η υπογονιμότητα σας. Σε περίπτωση φίλης που δεν είχαν θέμα, έπιασαν με την πρώτη σπερματέγχυση. Σου εύχομαι από καρδιάς, ότι κι αν κάνεις, σε λίγους μήνες να έχεις στην αγκαλιά σου το πολυπόθητο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...