Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Χαμηλή ΑΜΗ


Recommended Posts

@Malntalia είσαι πολύ μικρή ακόμα, πίστεψέ το με όλο σου το είναι και θα γίνει. Ψαξου και με εξετάσεις. Δεν ξέρω τι έχεις κάνει πέρα από ΑΜΗ. Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου! Κι εσύ και όλες όσες παλεύουμε για αυτό που για κάποιους είναι αυτονόητο. 

Εγώ λέω να πάω για σαλπιγγογραφια από Σεπτέμβρη, να δω μην έκλεισε καμιά σάλπιγγα. Βαρέθηκα να σκέφτομαι αρνητικά, βαρέθηκα ένα ολόκληρο καλοκαίρι να τρέχω σε γιατρούς, βαρέθηκα ο καθένας να λέει την θεωρία του και να μην ξέρω ποιος πραγματικά συμβουλεύει με βάση το καλύτερο για τον ασθενή του ή το καλύτερο για την τσέπη του. Ο ενδοκρινολογος μου είπε δεν επηρεάζει ο χασιμοτο στο επίπεδο που βρίσκεται, το σπέρμα να δούμε. Το σπέρμα βγήκε κακό. Ο γυναικολόγος μου είπε σπερματεγχυση για αρχή και αν δεν πετύχει στις 4 πάμε για εξωσωματική. Ο ανδρολογος από την άλλη λέει πως το σπέρμα είναι μια χαρά και να κοιτάξουμε να έχουμε καθημερινές επαφές. Οι περιορισμένες επαφές και το κυνήγι των γονιμων λέει, φταίνε. Ξεκινήσαμε στα τύφλα βιταμίνες που βοηθάνε, ο άντρας μου έκοψε το τσιγάρο και πάει κάθε πρωί για τρέξιμο. Τώρα λέμε να πάρουμε τις fertilovit, δεδομένου πως έχουμε ξεφύγει και ηλικιακά. Η δική μου ΑΜΗ είναι στο 2.34(δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζουν οι μονάδες μέτρησης από εργαστήριο σε εργαστήριο), θεωρείται νορμάλ για τα 38 μου χρόνια αλλά ο γιατρός μου είπε πως αυτό μεταφράζεται σε 2-3 ποιοτικά ωάρια το χρόνο.

Κάπου εδώ να αναφέρω πως έχουμε ένα παιδάκι 9 ετών. Έμεινα έγκυος στο 2ο και το έχασα κι από τότε τίποτα. Μόνο ευγνωμοσύνη νιώθω που αξιώθηκα να γίνω μαμά, αλλά ειλικρινά είναι πολύ δύσκολο να εξηγώ στο μοναχοπαιδι μου, σε σχεδόν καθημερινή βάση, γιατί δεν έχει ακόμα αδερφάκι. 

Sorry για το σεντόνι. Παρεμβαίνω στο θέμα σου με τα δικά μου, αλλά είναι μια από εκείνες τις στιγμές που νιώθω πως θα κάνω μπαμ αν δεν τα πω κάπου... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Agatte είπε:

@Malntalia είσαι πολύ μικρή ακόμα, πίστεψέ το με όλο σου το είναι και θα γίνει. Ψαξου και με εξετάσεις. Δεν ξέρω τι έχεις κάνει πέρα από ΑΜΗ. Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου! Κι εσύ και όλες όσες παλεύουμε για αυτό που για κάποιους είναι αυτονόητο. 

Εγώ λέω να πάω για σαλπιγγογραφια από Σεπτέμβρη, να δω μην έκλεισε καμιά σάλπιγγα. Βαρέθηκα να σκέφτομαι αρνητικά, βαρέθηκα ένα ολόκληρο καλοκαίρι να τρέχω σε γιατρούς, βαρέθηκα ο καθένας να λέει την θεωρία του και να μην ξέρω ποιος πραγματικά συμβουλεύει με βάση το καλύτερο για τον ασθενή του ή το καλύτερο για την τσέπη του. Ο ενδοκρινολογος μου είπε δεν επηρεάζει ο χασιμοτο στο επίπεδο που βρίσκεται, το σπέρμα να δούμε. Το σπέρμα βγήκε κακό. Ο γυναικολόγος μου είπε σπερματεγχυση για αρχή και αν δεν πετύχει στις 4 πάμε για εξωσωματική. Ο ανδρολογος από την άλλη λέει πως το σπέρμα είναι μια χαρά και να κοιτάξουμε να έχουμε καθημερινές επαφές. Οι περιορισμένες επαφές και το κυνήγι των γονιμων λέει, φταίνε. Ξεκινήσαμε στα τύφλα βιταμίνες που βοηθάνε, ο άντρας μου έκοψε το τσιγάρο και πάει κάθε πρωί για τρέξιμο. Τώρα λέμε να πάρουμε τις fertilovit, δεδομένου πως έχουμε ξεφύγει και ηλικιακά. Η δική μου ΑΜΗ είναι στο 2.34(δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζουν οι μονάδες μέτρησης από εργαστήριο σε εργαστήριο), θεωρείται νορμάλ για τα 38 μου χρόνια αλλά ο γιατρός μου είπε πως αυτό μεταφράζεται σε 2-3 ποιοτικά ωάρια το χρόνο.

Κάπου εδώ να αναφέρω πως έχουμε ένα παιδάκι 9 ετών. Έμεινα έγκυος στο 2ο και το έχασα κι από τότε τίποτα. Μόνο ευγνωμοσύνη νιώθω που αξιώθηκα να γίνω μαμά, αλλά ειλικρινά είναι πολύ δύσκολο να εξηγώ στο μοναχοπαιδι μου, σε σχεδόν καθημερινή βάση, γιατί δεν έχει ακόμα αδερφάκι. 

Sorry για το σεντόνι. Παρεμβαίνω στο θέμα σου με τα δικά μου, αλλά είναι μια από εκείνες τις στιγμές που νιώθω πως θα κάνω μπαμ αν δεν τα πω κάπου... 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ είμαι 31 με Αμη 1.6 και πολύ καλές ορμόνες. Αυτό με τα 2 -3 ποιοτικά ωάρια το χρόνο μου ακούγεται αστειο αν έχεις χαμηλή fsh. Επίσης για την ηλικία σου δεν θεωρώ ότι έχεις χαμηλή αμη. Σκέψου ότι το 1.6 που έχω εγώ αντιστοιχεί σε 38 χρόνων γυναίκα (υπάρχει πινακίδα με τιμές και ηλικίες στο ίντερνετ). Η πρώην γυναικολόγος μου είχε πει όταν είδε την ΑΜΗ ότι φυσιολογικά αποκλείεται να μείνω και δεν είχε εξετάσει καν το σπέρμα (το οποίο ήταν χάλια μαύρα ) γιατί έχουμε ένα παιδάκι . Όταν πήγα σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής γελούσε με αυτά περι αμης. Αυτός με παρότρυνε να βρω άλλον γυναικολόγο και να κάνουμε σπερματοδιαγραμμα. Η Αμη δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στην φυσιολογική σύλληψη. Αυτό μου το υπογράμμισαν και οι 3 εξωσωματικοι που επισκέφτηκα τον τελευταίο χρόνο μέχρι να καταλήξω στον δικό μου. Αν έχετε κακό σπέρμα τότε αυτό φταίει να ξέρεις. Φαντάσου σε δύο υγιείς ανθρώπους δίνουν ένα ποσοστό 20% σε κάθε κύκλο να υπάρξει σύλληψη..φαντάσου αν το σπέρμα είναι κακό πόσο πέφτει αυτό το ποσοστό. Αρχές Αυγούστου έκανα ωοληψια όπου συνολικά είχα 16 ωάρια από τα οποία πήραμε τα 10 και γονιμοποιηθηκαν τα 7 ! Και έφτασαν και οι 7 σε τέλειες βλαστοκυστες! Μάλιστα εγώ με τα λίγα ωάρια κτλ (γελάω εδώ) έπαθα υπερδιέγερση ωοθηκών με ελάχιστη δόση 200 gonal.  Αυτό το παθαίνουν όσες έχουν πολυκιστικες ή πολλά ωάρια τέλος πάντων. Όπως καταλαβαίνεις..κάνεις δεν είναι μέσα στις ωοθήκες μας . Όλοι οι γιατροί κάνουν απλά μια διάγνωση.  Πάντως εδώ μέσα αρκετές κοπέλες με πολύ πιο χαμηλή αμη από μένα (πόσο μάλλον από σένα) έμειναν φυσιολογικά έγκυες ..μόνο που αυτές είχαν καλά σπερματοδιαγραμματα στα χέρια τους. Καλή επιτυχία σε όλες ❤️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Agatte είπε:

@Malntalia είσαι πολύ μικρή ακόμα, πίστεψέ το με όλο σου το είναι και θα γίνει. Ψαξου και με εξετάσεις. Δεν ξέρω τι έχεις κάνει πέρα από ΑΜΗ. Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου! Κι εσύ και όλες όσες παλεύουμε για αυτό που για κάποιους είναι αυτονόητο. 

Εγώ λέω να πάω για σαλπιγγογραφια από Σεπτέμβρη, να δω μην έκλεισε καμιά σάλπιγγα. Βαρέθηκα να σκέφτομαι αρνητικά, βαρέθηκα ένα ολόκληρο καλοκαίρι να τρέχω σε γιατρούς, βαρέθηκα ο καθένας να λέει την θεωρία του και να μην ξέρω ποιος πραγματικά συμβουλεύει με βάση το καλύτερο για τον ασθενή του ή το καλύτερο για την τσέπη του. Ο ενδοκρινολογος μου είπε δεν επηρεάζει ο χασιμοτο στο επίπεδο που βρίσκεται, το σπέρμα να δούμε. Το σπέρμα βγήκε κακό. Ο γυναικολόγος μου είπε σπερματεγχυση για αρχή και αν δεν πετύχει στις 4 πάμε για εξωσωματική. Ο ανδρολογος από την άλλη λέει πως το σπέρμα είναι μια χαρά και να κοιτάξουμε να έχουμε καθημερινές επαφές. Οι περιορισμένες επαφές και το κυνήγι των γονιμων λέει, φταίνε. Ξεκινήσαμε στα τύφλα βιταμίνες που βοηθάνε, ο άντρας μου έκοψε το τσιγάρο και πάει κάθε πρωί για τρέξιμο. Τώρα λέμε να πάρουμε τις fertilovit, δεδομένου πως έχουμε ξεφύγει και ηλικιακά. Η δική μου ΑΜΗ είναι στο 2.34(δεν ξέρω κατά πόσο αλλάζουν οι μονάδες μέτρησης από εργαστήριο σε εργαστήριο), θεωρείται νορμάλ για τα 38 μου χρόνια αλλά ο γιατρός μου είπε πως αυτό μεταφράζεται σε 2-3 ποιοτικά ωάρια το χρόνο.

Κάπου εδώ να αναφέρω πως έχουμε ένα παιδάκι 9 ετών. Έμεινα έγκυος στο 2ο και το έχασα κι από τότε τίποτα. Μόνο ευγνωμοσύνη νιώθω που αξιώθηκα να γίνω μαμά, αλλά ειλικρινά είναι πολύ δύσκολο να εξηγώ στο μοναχοπαιδι μου, σε σχεδόν καθημερινή βάση, γιατί δεν έχει ακόμα αδερφάκι. 

Sorry για το σεντόνι. Παρεμβαίνω στο θέμα σου με τα δικά μου, αλλά είναι μια από εκείνες τις στιγμές που νιώθω πως θα κάνω μπαμ αν δεν τα πω κάπου... 

Οχι μη το ξαναπείς.. Κανένα σεντόνι.. Καμιά παρέμβαση.. Κάπως έτσι πήγε και το δικό μου καλοκαίρι.. Παρόμοιες σκέψεις έχω τώρα.. Καλη δυναμη.. Δε ξερω τι άλλο να σου πω.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

Πετάγομαι κ εγω βρε κορίτσια μου...αλλα θα ήθελα πολύ να το το πιστέψω αυτο με την αμη....ομως στην δική μου περίπτωση έχουμε ένα πολύ δυνατό σπερμα από τον αντρα μου και εγω αμη στο 0,2...και είναι πολύ δύσκολο να μεινω έγκυος με φυσικο τρόπο....ομως και παλι...ο μαθε οργανισμός είναι διαφορετικός...

Θα συμφωνήσω όμως με  την Λίνα....απίθανο δεν ειναι τιποτα και σίγουρα θα μείνουμε κ εμεις έγκυες...απλα ισως παρει λιγο πιο πολυ χρόνο....και θέλει λίγο πιο πολυ κόπο...

Ο γυναικολόγος σου είπε ότι είναι πολύ δύσκολο;

Το ότι έχετε καλό σπέρμα είναι πολύ καλό!


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moomin είπε:

Ο γυναικολόγος σου είπε ότι είναι πολύ δύσκολο;

Το ότι έχετε καλό σπέρμα είναι πολύ καλό!

Για φυσιολογικα εγώ σε 3 που πήγα πριν καταλήξω την έρευνα αγοράς μου είπαν δεν είναι αδυνατο, αλλά πολυ δυσκολο.. Και σίγουρα προτεινουν ε.τ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Anna Boo89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ είμαι 31 με Αμη 1.6 και πολύ καλές ορμόνες. Αυτό με τα 2 -3 ποιοτικά ωάρια το χρόνο μου ακούγεται αστειο αν έχεις χαμηλή fsh. Επίσης για την ηλικία σου δεν θεωρώ ότι έχεις χαμηλή αμη. Σκέψου ότι το 1.6 που έχω εγώ αντιστοιχεί σε 38 χρόνων γυναίκα (υπάρχει πινακίδα με τιμές και ηλικίες στο ίντερνετ). Η πρώην γυναικολόγος μου είχε πει όταν είδε την ΑΜΗ ότι φυσιολογικά αποκλείεται να μείνω και δεν είχε εξετάσει καν το σπέρμα (το οποίο ήταν χάλια μαύρα ) γιατί έχουμε ένα παιδάκι . Όταν πήγα σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής γελούσε με αυτά περι αμης. Αυτός με παρότρυνε να βρω άλλον γυναικολόγο και να κάνουμε σπερματοδιαγραμμα. Η Αμη δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στην φυσιολογική σύλληψη. Αυτό μου το υπογράμμισαν και οι 3 εξωσωματικοι που επισκέφτηκα τον τελευταίο χρόνο μέχρι να καταλήξω στον δικό μου. Αν έχετε κακό σπέρμα τότε αυτό φταίει να ξέρεις. Φαντάσου σε δύο υγιείς ανθρώπους δίνουν ένα ποσοστό 20% σε κάθε κύκλο να υπάρξει σύλληψη..φαντάσου αν το σπέρμα είναι κακό πόσο πέφτει αυτό το ποσοστό. Αρχές Αυγούστου έκανα ωοληψια όπου συνολικά είχα 16 ωάρια από τα οποία πήραμε τα 10 και γονιμοποιηθηκαν τα 7 ! Και έφτασαν και οι 7 σε τέλειες βλαστοκυστες! Μάλιστα εγώ με τα λίγα ωάρια κτλ (γελάω εδώ) έπαθα υπερδιέγερση ωοθηκών με ελάχιστη δόση 200 gonal.  Αυτό το παθαίνουν όσες έχουν πολυκιστικες ή πολλά ωάρια τέλος πάντων. Όπως καταλαβαίνεις..κάνεις δεν είναι μέσα στις ωοθήκες μας . Όλοι οι γιατροί κάνουν απλά μια διάγνωση.  Πάντως εδώ μέσα αρκετές κοπέλες με πολύ πιο χαμηλή αμη από μένα (πόσο μάλλον από σένα) έμειναν φυσιολογικά έγκυες ..μόνο που αυτές είχαν καλά σπερματοδιαγραμματα στα χέρια τους. Καλή επιτυχία σε όλες ❤️

Πολύ αισιόδοξα αυτά που έγραψες...κ σε σένα να πάνε όλα καλά, να σου ζήσει το παιδάκι σου!! 

Just now, Malntalia είπε:

Για φυσιολογικα εγώ σε 3 που πήγα πριν καταλήξω την έρευνα αγοράς μου είπαν δεν είναι αδυνατο, αλλά πολυ δυσκολο.. Και σίγουρα προτεινουν ε.τ.

Εμείς είχαμε με.το σπέρμα θέμα οπότε αναγκαστικά προχωρήσαμε....αλλά θέλω να ρωτήσω κ τον παλιό μου γυναικολογο σχετικά με την Αμη, θελει πίστη κ υπομονή.παντως...


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moomin είπε:

Πολύ αισιόδοξα αυτά που έγραψες...κ σε σένα να πάνε όλα καλά, να σου ζήσει το παιδάκι σου!! 

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου. Μακάρι για όλες μας να τελειώσει σύντομα ο εφιάλτης της υπογονιμότητας. Επι σχεδόν έναν χρόνο έκλαιγα κάθε βράδυ και κατηγορούσα τον εαυτό μου που δεν έκανα δεύτερο αμέσως.. άσε πολύ μαυρισα την ψυχή μου με όλη αυτήν την ιστορία. Μακάρι από δω κι περα να χαμογελάμε όλες μας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna Boo89 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου. Μακάρι για όλες μας να τελειώσει σύντομα ο εφιάλτης της υπογονιμότητας. Επι σχεδόν έναν χρόνο έκλαιγα κάθε βράδυ και κατηγορούσα τον εαυτό μου που δεν έκανα δεύτερο αμέσως.. άσε πολύ μαυρισα την ψυχή μου με όλη αυτήν την ιστορία. Μακάρι από δω κι περα να χαμογελάμε όλες μας. 

Η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο κ προέχει να είμαστε εμείς πρώτα απολα καλά....θέλει αισιοδοξια...εννοείται θα έχουμε τύψεις κ διάφορες σκέψεις αλλά πρέπει να προχωράμε παρακατω για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε...

 

  • Μου αρέσει 1

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Anna Boo89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ είμαι 31 με Αμη 1.6 και πολύ καλές ορμόνες. Αυτό με τα 2 -3 ποιοτικά ωάρια το χρόνο μου ακούγεται αστειο αν έχεις χαμηλή fsh. Επίσης για την ηλικία σου δεν θεωρώ ότι έχεις χαμηλή αμη. Σκέψου ότι το 1.6 που έχω εγώ αντιστοιχεί σε 38 χρόνων γυναίκα (υπάρχει πινακίδα με τιμές και ηλικίες στο ίντερνετ). Η πρώην γυναικολόγος μου είχε πει όταν είδε την ΑΜΗ ότι φυσιολογικά αποκλείεται να μείνω και δεν είχε εξετάσει καν το σπέρμα (το οποίο ήταν χάλια μαύρα ) γιατί έχουμε ένα παιδάκι . Όταν πήγα σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής γελούσε με αυτά περι αμης. Αυτός με παρότρυνε να βρω άλλον γυναικολόγο και να κάνουμε σπερματοδιαγραμμα. Η Αμη δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στην φυσιολογική σύλληψη. Αυτό μου το υπογράμμισαν και οι 3 εξωσωματικοι που επισκέφτηκα τον τελευταίο χρόνο μέχρι να καταλήξω στον δικό μου. Αν έχετε κακό σπέρμα τότε αυτό φταίει να ξέρεις. Φαντάσου σε δύο υγιείς ανθρώπους δίνουν ένα ποσοστό 20% σε κάθε κύκλο να υπάρξει σύλληψη..φαντάσου αν το σπέρμα είναι κακό πόσο πέφτει αυτό το ποσοστό. Αρχές Αυγούστου έκανα ωοληψια όπου συνολικά είχα 16 ωάρια από τα οποία πήραμε τα 10 και γονιμοποιηθηκαν τα 7 ! Και έφτασαν και οι 7 σε τέλειες βλαστοκυστες! Μάλιστα εγώ με τα λίγα ωάρια κτλ (γελάω εδώ) έπαθα υπερδιέγερση ωοθηκών με ελάχιστη δόση 200 gonal.  Αυτό το παθαίνουν όσες έχουν πολυκιστικες ή πολλά ωάρια τέλος πάντων. Όπως καταλαβαίνεις..κάνεις δεν είναι μέσα στις ωοθήκες μας . Όλοι οι γιατροί κάνουν απλά μια διάγνωση.  Πάντως εδώ μέσα αρκετές κοπέλες με πολύ πιο χαμηλή αμη από μένα (πόσο μάλλον από σένα) έμειναν φυσιολογικά έγκυες ..μόνο που αυτές είχαν καλά σπερματοδιαγραμματα στα χέρια τους. Καλή επιτυχία σε όλες ❤️

Πόσο συμφωνώ.Κι εγώ χαμηλή Αμη αλλά fsh μεταξύ 6-8 και Ε2 κοντά στο 30.Ολοι τις θεωρούν πολύ καλές για την ηλικία μου και δεν έδωσαν σημασία στην αμη.

Κάτι ακόμη που έμαθα είναι πως οι καπνίστριες έχουν χαμηλότερη αμη καθώς θα μπουν νωρίτερα σε εμμηνόπαυση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πεταχτώ κι εγώ να πω τον πόνο μου και να συμφωνήσω πως ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και στο τέλος βρίσκεσαι αποπροσανατολισμενος μη ξέροντας ποια οδό να ακολουθήσεις. 

Εγώ τυχαία έμαθα τον Γενάρη ότι έχω ΑΜΗ 0,1 παρακαλώ (είμαι 37)και FSH 19 (το όριο είναι 16). Είπε ο γυναικολογος τότε να πάμε σε εξωσωματικη. Πήρα και 2η γνώμη, το ίδιο. Πήρα και 3η γνώμη, είπε: με φυσική σύλληψη 5% πιθανότητα. Με ΕΤ, 10%. Πολύ μικρά ποσοστά. Σύλληψη θα γίνει είπε, αλλά τα έμβρυα θα είναι αδύνατο να παραμείνουν λόγω μη καλής ποιότητας ωαρίων. 

Εν τέλεια πήγαμε στον Μαστρο.. όπου μας είπε εναλλαγή φυσική κύκλου με τροποποιημενο. Ξεκινάμε με φυσικό, στην ωοληψια δεν πήρε τίποτα. Άδειο το ωοθηλακιο. 

Εγώ λίγο απογοητεύει σε σημείο να λέω πως απλά θα λύσουμε όλα τα περιφερειακά (πχ καλό ενδομητριο κτλ) και θα μείνουμε να προσπαθούμε μόνοι και ότι γίνει. Αν θέλει να έρθει, θα έρθει. Τι να πω.. 

ΥΓ. Η ΑΜΗ από μόνη της όντως δεν λέει κάτι. Η FSH, η εστραδιολη και η προλακτινη μαζι αν είναι καλά, δεν έχεις κανένα θέμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 8/21/2020 at 4:03 PM, Malntalia said:

Ναι εντελώς φυσικό.. Μόνο την ovittrele.. Και utrogestan μετά.. Το σπέρμα σε σπερματοδιαγραμμα κρίθηκε καλο- κατάλληλο πως τα λένε αυτά.. Αλλά 2 φορές εμφυτευσηδεν έγινε.. 

Είσαι μικρή και αφού έχετε καλό σπερμα, μπορείτε να προσπαθήσετε για μερικούς μήνες και μόνοι σας. 

Η AMH δεν σου εγγυάται τίποτα! Πολλές γυναίκες με χαμηλή ΑΜΗ έχουν σύλληψη
 

να βρεις ένα γιατρό που να εμπιστεύεσαι και ρωτά εδώ τα κορίτσια γιατί τους έχουν ξεσκονίσει όλους! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2020 at 11:25 ΜΜ, Anna Boo89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ είμαι 31 με Αμη 1.6 και πολύ καλές ορμόνες. Αυτό με τα 2 -3 ποιοτικά ωάρια το χρόνο μου ακούγεται αστειο αν έχεις χαμηλή fsh. Επίσης για την ηλικία σου δεν θεωρώ ότι έχεις χαμηλή αμη. Σκέψου ότι το 1.6 που έχω εγώ αντιστοιχεί σε 38 χρόνων γυναίκα (υπάρχει πινακίδα με τιμές και ηλικίες στο ίντερνετ). Η πρώην γυναικολόγος μου είχε πει όταν είδε την ΑΜΗ ότι φυσιολογικά αποκλείεται να μείνω και δεν είχε εξετάσει καν το σπέρμα (το οποίο ήταν χάλια μαύρα ) γιατί έχουμε ένα παιδάκι . Όταν πήγα σε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής γελούσε με αυτά περι αμης. Αυτός με παρότρυνε να βρω άλλον γυναικολόγο και να κάνουμε σπερματοδιαγραμμα. Η Αμη δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στην φυσιολογική σύλληψη. Αυτό μου το υπογράμμισαν και οι 3 εξωσωματικοι που επισκέφτηκα τον τελευταίο χρόνο μέχρι να καταλήξω στον δικό μου. Αν έχετε κακό σπέρμα τότε αυτό φταίει να ξέρεις. Φαντάσου σε δύο υγιείς ανθρώπους δίνουν ένα ποσοστό 20% σε κάθε κύκλο να υπάρξει σύλληψη..φαντάσου αν το σπέρμα είναι κακό πόσο πέφτει αυτό το ποσοστό. Αρχές Αυγούστου έκανα ωοληψια όπου συνολικά είχα 16 ωάρια από τα οποία πήραμε τα 10 και γονιμοποιηθηκαν τα 7 ! Και έφτασαν και οι 7 σε τέλειες βλαστοκυστες! Μάλιστα εγώ με τα λίγα ωάρια κτλ (γελάω εδώ) έπαθα υπερδιέγερση ωοθηκών με ελάχιστη δόση 200 gonal.  Αυτό το παθαίνουν όσες έχουν πολυκιστικες ή πολλά ωάρια τέλος πάντων. Όπως καταλαβαίνεις..κάνεις δεν είναι μέσα στις ωοθήκες μας . Όλοι οι γιατροί κάνουν απλά μια διάγνωση.  Πάντως εδώ μέσα αρκετές κοπέλες με πολύ πιο χαμηλή αμη από μένα (πόσο μάλλον από σένα) έμειναν φυσιολογικά έγκυες ..μόνο που αυτές είχαν καλά σπερματοδιαγραμματα στα χέρια τους. Καλή επιτυχία σε όλες ❤️

Είμαι στο τρέξιμο και απαντάω με καθυστέρηση. Σ' ευχαριστώ πολύ για τα όσα έγραψες. Όπως σωστά ειπώθηκε και παραπάνω, είναι πολύ ελπιδοφόρα! 

Η fsh μου μου σύμφωνα με την ενδοκρινολογο, είναι άριστη, είτε για φυσιολογική σύλληψη είτε για εξωσωματική. Ο χασιμοτο δεν έχει κάνει ακόμα μεγάλη ζημιά στον αδένα πέρα από μια λάιτ φλεγμονή και κάποιους οζους. Δε μου έδωσε καν χάπι γιατί λέει θέλει να τον αφήσει να λειτουργεί μόνος του για όσο πάει. Είπε επίσης πως δεν θεωρεί πως τα αντισώματα έπαιξαν ρόλο στην αποβολή είτε στη δυσκολία του να μεινω εγκυος. Σε γενικές γραμμές δηλαδή, για την ηλικία μου, είναι όλα σε ικανοποιητικό επίπεδο. Το σπερμα όμως βγήκε κακό. Ο άντρας μου από εκεί που καταρρακωθηκε, τώρα πήρε τα πάνω του άλλα με αρνηση7να κάνει οτιδήποτε περαιτέρω. Του σύστησαν πχ επανάληψη του σπερμοδιαγραμματος και θεωρεί πως με τη διακοπή του καπνίσματος και τις βιταμίνες, είναι οκ και δεν χρειάζεται τίποτα. Φυσικά είναι αρνητικός στο να μπούμε σε διαδικασία σπερματεγχυσης ή εξωσωματικής αλλά θέλει πολύ ένα ακόμα παιδί. Δεν θέλω να τον πιέσω, δεν θέλω να αισθανθεί υπεύθυνος, αλλά δεν ξέρω και πως να τον ξεκουνησω, έστω να πάει για επανελεγχο. 

Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να αρχίσω να το οραματιζομαι, μπας και βοηθήσει η θετική στάση. Κακά τα ψέματα, νιώθω πως δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Πως πάει το πουλάκι, πέταξε. Είναι ίσως τελείως χαζό αυτό που λέω αλλά μέσα στην απελπισία μου, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Του είπα και για ομοιοπαθητική αλλά δεν αποχωρίζεται τον καφέ. 

Τι κάνετε όλες; γράψτε τα νέα σας, σε τι φάση βρίσκεστε; εμένα μόλις σήμερα μου τελείωσε η περίοδος. Από αύριο, καλά να είμαστε, αρχίζουμε... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι απο εμενα! Εγω ειμαι στα 40 και με τελευταια μετρηση amh στα 7,3 pmol/L σε διαγνωστικο αλυσιδας. Επειδη μονο αλλη μια φορα ειχα κανει μετρηση την περσινη χρονια σε εργαστηριο μαιευτηριου αλλα εκει η μετρηση εβγαινε 2,1 ng/ml (δηλαδη σε αλλη μοναδα μετρησης) ξερει καμια κοπελα πως μεταφραζεται το τωρινο αποτελεσμα συγκριτικα? Εψαξα λιγο στο internet αλλα δυστυχως δεν βγαζω ευκολα ακρη με τις διαφορετικες μετρησεις της amh

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Melina80 said:

Γεια σας κι απο εμενα! Εγω ειμαι στα 40 και με τελευταια μετρηση amh στα 7,3 pmol/L σε διαγνωστικο αλυσιδας. Επειδη μονο αλλη μια φορα ειχα κανει μετρηση την περσινη χρονια σε εργαστηριο μαιευτηριου αλλα εκει η μετρηση εβγαινε 2,1 ng/ml (δηλαδη σε αλλη μοναδα μετρησης) ξερει καμια κοπελα πως μεταφραζεται το τωρινο αποτελεσμα συγκριτικα? Εψαξα λιγο στο internet αλλα δυστυχως δεν βγαζω ευκολα ακρη με τις διαφορετικες μετρησεις της amh

Καλημέρα Μελίνα. Εγώ θα σου πρότεινα αν γίνεται να μετρήσεις στο εργαστήριο που πηγές την πρώτη φορά ώστε να έχεις μέτρο συγκρίσεις. Να ξέρεις ότι δεν διαφέρει μόνο η μονάδα μέτρησης από εργαστήριο σε εργαστήριο αλλά και το εύρος τιμών. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Melina80 είπε:

Γεια σας κι απο εμενα! Εγω ειμαι στα 40 και με τελευταια μετρηση amh στα 7,3 pmol/L σε διαγνωστικο αλυσιδας. Επειδη μονο αλλη μια φορα ειχα κανει μετρηση την περσινη χρονια σε εργαστηριο μαιευτηριου αλλα εκει η μετρηση εβγαινε 2,1 ng/ml (δηλαδη σε αλλη μοναδα μετρησης) ξερει καμια κοπελα πως μεταφραζεται το τωρινο αποτελεσμα συγκριτικα? Εψαξα λιγο στο internet αλλα δυστυχως δεν βγαζω ευκολα ακρη με τις διαφορετικες μετρησεις της amh

η αμη γενικα δεν ειναι εξεταση ακριβειας. κ ειδικα απο εργαστηριο σε εργαστηριο οι τιμες εχουν διαφορες. παντως κ περσι κ φετος για την ηλικια σου η αμη σου ειναι πολυ καλη συναδη με την ηλικια σου οποτε μην ανχωνεσε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...