Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, maroullaki είπε:
Just now, Eva1986 είπε:

Τι σας συμβούλευσαν για την προεκλαμψία,πέρα από μέτρηση πίεσης ,κομμένα αλάτι κ πολλά αλμυρά. 

Πέραν του σαλοσπίρ που μου διπλασίασαν τη δόση, έκανα και καμπύλη ζαχάρου. Και στις 2 μετρήσεις 1η και 2η ώρα μου βγήκε μικρή υπογλυκαιμία. 66 και 69. Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει κ αν θα αναπτύξω διαβήτη κύησης. αύριο έχω ραντεβού και μεθαύριο ( 2 γυναικολόγοι να ακούσω τη γνωμη τους).Δεν ξέρω αν ρέπει να βρω ενδοκρινολόγο. ό,τι μου πουν. Πάντως διατροφολόγο θα κοιτάξω να βρω

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, BILLE είπε:

 

Σαλοσπίρ ποσο παιρνεις δηλ; Και εγώ πάω τέλος του μήνα για καμπύλη...είχα κάνει περσυ και ήταν οκ αλλά στην εγκυμοσύνη ίσως κάτι αλλάζει. Βέβαια και καλή να βγει τώρα, καμπύλη θα ξανακάνουμε. Εγώ έχω και Χασιμότο και πίνω Τ4 όποτε μόλις κανω τη καμπύλη θα πάω ενδοκρινολόγο για να δούμε και εκείνος τι θα πει. Καλα κανείς και πας σε δυο για να έχεις πιο σιγουρη εικόνα. Και γω ενδοκρινολόγο πριν την προσπάθεια πήγα και σε δεύτερο και τώρα θα δω αν βγει κάτι θα ξαναπαω. Πήγα και καρδιολόγο πριν κανα μήνα αλλά είμαι οκ προς το παρόν. Γενικά εκεί μετά την εικοσι βδομαδα ίσως δυσκολέψουν μου πε η μαία αλλά θα δούμε και θα προσέχουμε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΒαλεντιναΧ είπε:

Μίλησα με τον γιατρό της αυχενικής και μου είπε ότι εκεί που θα δώσω το αίμα θα έχει βγει μέχρι Δευτέρα και θα τους τα στείλει με email το μικροβιολογικό απορώ πως θα είναι έτοιμα αφού αίμα θα δωσω Παρασκευή στις 11 και σκ ειναι κλειστά και Δευτέρα 12:30 έχω την αυχενική τι να πω....ειδωμεν....

Εγώ τα έκανα την ίδια στιγμή σε μια ώρα είχα βγει τα αποτελέσματα από το αίμα.

3 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

Κοριτσια μου σας έχω άσχημα νέα.

το μωρακι φαίνεται ότι είναι υγιέστατο αλλα Μαλλον του λείπει το ένα χέρι.....

δεν ξέρω τι να σκεφτώ και τι να κάνω...αν είναι υγιές δεν υπάρχει περίπτωση να διακόψω την κύηση...

περιμένω τα υπόλοιπα αποτελέσματα αλλα για σύνδρομα τα ποσοστά είναι παρα πολύ μικρά...

βεβαια και για προεκλαμψία κ εγώ είμαι 1/38

Που την έκανες την αυχενική? Σε πιστοποιημένο εμβρυολογο η σε γυναικολόγο. Εγώ θα πήγαινα και για δεύτερη γνώμη σε άλλον ίσως δεν έχει καλή σταση το μωράκι και δεν φαίνεται.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

Κοριτσια μου σας έχω άσχημα νέα.

το μωρακι φαίνεται ότι είναι υγιέστατο αλλα Μαλλον του λείπει το ένα χέρι.....

δεν ξέρω τι να σκεφτώ και τι να κάνω...αν είναι υγιές δεν υπάρχει περίπτωση να διακόψω την κύηση...

περιμένω τα υπόλοιπα αποτελέσματα αλλα για σύνδρομα τα ποσοστά είναι παρα πολύ μικρά...

βεβαια και για προεκλαμψία κ εγώ είμαι 1/38

Κορίτσι μου ο γιατρός που σου την έκανε την Αυχενική είναι στη λίστα με τους  πιστοποιημένους γιατρούς; επίσης υπάρχει περίπτωση να μην φαίνεται το χερακι λόγω θέσης;  Γενικά είδατε μονο άσπρο-μαύρο η και 3d; εσύ ψυχολογικά πως είσαι; 

Link to comment
Share on other sites

@maroullakiΠαίρνω των 180 από 60 που έπαιρνα αμέσως μετά την εμβρυομεταφορά. Επίσης μετράω 2-3 φορές τη βδομάδα την πίεση (δεν έχω, μάλλον υποτασική θα με έλεγα αλλά έχω πολλούς παλμούς 85-88)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ΒαλεντιναΧ να χαίρεσαι την κορούλα σου. Κι εμείς χρονισαμε σήμερα!

@λιλιτο καλή επιτυχία γι αύριο θα περιμένουμε τα αποτελέσματα σου!!!! Εύχομαι όλα καλά!!! 

@mominthemaking εγώ εξακολουθώ να μην έχω καταλάβει, το πρόβλημα είναι μόνο το χέρι; από πού προέκυψε αυτό; ρωτάω γιατί είχα ακούσει στο σχολείο ότι κάποια φάρμακα τύπου ηρςμηστικα προκαλούσαν τέτοια προβλήματα στα έμβρυα. Αλλά έτσι στο ξαφνικό δεν έχω ξανακούσει. Όπως και να 'χει, εύχομαι να γίνει το καλύτερο για όλους σας!!! Πότε θα ξαναδείτε το μωρό σας; 

Κορίτσια επειδή με ρωτήσατε, δεν ξέρω πώς είναι τα σπυράκια της αλλεργίας. Αυτά που έχω είναι κόκκινα και πονάνε πολύ αν τα πειράξω. Νομίζω δε βγάζει σμιγμα, βγάζει υγρό. Ορμονικα λέτε να είναι; 

Σήμερα πήγα στο φαρμακείο και χάλασα 50€ σε ειδικές κρέμες και σαπούνια και μεικ απ. Γενικά επειδή δε βαφομαι συχνά, μεικ απ έπαιρνα παλιότερα του δεκαευρου μη σάς πω κι από τζάμπο. Τώρα είπα να κάνω μια επένδυση μπας και βοηθήσω την κατάσταση. Ξεκίνησα και δουλειά σήμερα, πάει η αναστολή.... Καλά ήταν τα κεφάλια μέσα τώρα..... 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

@ΒαλεντιναΧ να χαίρεσαι την κορούλα σου. Κι εμείς χρονισαμε σήμερα!

@λιλιτο καλή επιτυχία γι αύριο θα περιμένουμε τα αποτελέσματα σου!!!! Εύχομαι όλα καλά!!! 

@mominthemaking εγώ εξακολουθώ να μην έχω καταλάβει, το πρόβλημα είναι μόνο το χέρι; από πού προέκυψε αυτό; ρωτάω γιατί είχα ακούσει στο σχολείο ότι κάποια φάρμακα τύπου ηρςμηστικα προκαλούσαν τέτοια προβλήματα στα έμβρυα. Αλλά έτσι στο ξαφνικό δεν έχω ξανακούσει. Όπως και να 'χει, εύχομαι να γίνει το καλύτερο για όλους σας!!! Πότε θα ξαναδείτε το μωρό σας; 

Κορίτσια επειδή με ρωτήσατε, δεν ξέρω πώς είναι τα σπυράκια της αλλεργίας. Αυτά που έχω είναι κόκκινα και πονάνε πολύ αν τα πειράξω. Νομίζω δε βγάζει σμιγμα, βγάζει υγρό. Ορμονικα λέτε να είναι; 

Σήμερα πήγα στο φαρμακείο και χάλασα 50€ σε ειδικές κρέμες και σαπούνια και μεικ απ. Γενικά επειδή δε βαφομαι συχνά, μεικ απ έπαιρνα παλιότερα του δεκαευρου μη σάς πω κι από τζάμπο. Τώρα είπα να κάνω μια επένδυση μπας και βοηθήσω την κατάσταση. Ξεκίνησα και δουλειά σήμερα, πάει η αναστολή.... Καλά ήταν τα κεφάλια μέσα τώρα..... 

 

Χρόνια σας πολλά πάντα γερό και ευτυχισμενο το παιδάκι σου....καλά είναι για τα σπυράκια να σε δει δερματολόγος και να σου προτείνει κάτι συμβατο με την εγκυμοσύνη πήγα και εγώ στο πρώτο ραντεβού με τον γυναικολόγο γιατί είχα ένα σημάδι σαν τσίμπημα αλλά μεγάλο πλάγια κάτω από το στηθος που επέμενε ένα μήνα μου έδωσε κρέμα και άφησα διορία μέχρι να λήξει η συνταγή μήπως και φύγει μόνο του μιας και μου είπε ότι το βλέπει τσίμπημα και όχι μύκητας π.χ τελικά όντως σε δέκα μέρες από τότε έφυγε....

 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Χρόνια σας πολλά πάντα γερό και ευτυχισμενο το παιδάκι σου....καλά είναι για τα σπυράκια να σε δει δερματολόγος και να σου προτείνει κάτι συμβατο με την εγκυμοσύνη πήγα και εγώ στο πρώτο ραντεβού με τον γυναικολόγο γιατί είχα ένα σημάδι σαν τσίμπημα αλλά μεγάλο πλάγια κάτω από το στηθος που επέμενε ένα μήνα μου έδωσε κρέμα και άφησα διορία μέχρι να λήξει η συνταγή μήπως και φύγει μόνο του μιας και μου είπε ότι το βλέπει τσίμπημα και όχι μύκητας π.χ τελικά όντως σε δέκα μέρες από τότε έφυγε....

 

Θα δοκιμάσω με το σαπούνι για αρχή και μετά θα πάω εννοείται. Θέλω να πάω να κάνω και εξετάσεις γενική αίματος ούρων κλπ να αποκλείσω ότι είναι κάτι σχετικά με αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Linaki.24 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Να κάνω μια ερώτηση? Εσείς έχετε πονοκέφαλο ή μόνο εμένα κοντεύει να σπάσει το κεφάλι μου;;; 

Τον τελευταίο καιρό υποφερω.  Να φταίγε ο καιρός;η βροχή;οι ορμόνες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Eva1986 είπε:

Τον τελευταίο καιρό υποφερω.  Να φταίγε ο καιρός;η βροχή;οι ορμόνες;

Δεν ξέρω εγώ έχω περίπου 3 μέρες που δεν αντέχω άλλο... Παίρνω ντεπον αλλά δεν μ κάνει τίποτα.. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mominthemaking είπε:

Σας ευχαριστω κοριτσια όλες.

εννοειται αν είναι αυτό μόνο το θέμα δε θα τερματίσω την κύηση...

αν θελεις στειλε μου λεπτομέρειες για τη γνωστή σου και εάν είναι καλα ψυχολογικά.αυτό με νοιάζει μόνο...

Είμαι ψύχραιμη στεναχωρημένη αλλα και κάπως αισιόδοξη για τον μαχητή μου...

Μπράβο για την στάση σου και για το πως το αντιμετωπίζεις. Στην θέση σου δεν ξέρω τι θα έκανα ειλικρινά. Ψάξτο και σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να πάνε όλα καλά.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/14/2020 at 5:45 PM, jellyfishch said:

γενικά ζαλάδες υπάρχουν! είναι φυσιολογικό! 

Είναι και το άγχος πολλές φορές πολλές φορές που μας κάνει να ζαλιζόμαστε.

ναι το γνωριζω ελπιζω ολα να μασ πηγαινουν καλα 

καλημερα στην ομαδα τι κανετε κοπελεσ ?

θελω την θετικη σασ σκεψη θα παω να κανω ακομα κατι αναλυσεισ που μου εχει βαλει ο γυναικολοσ και αγχωνομε εωσ συνηθωσ 

ελπιζω ολα καλα να ειναι 

καλημερα στην ομαδα τι κανετε κοπελεσ ?

θελω την θετικη σασ σκεψη θα παω να κανω ακομα κατι αναλυσεισ που μου εχει βαλει ο γυναικολοσ και αγχωνομε εωσ συνηθωσ 

ελπιζω ολα καλα να ειναι 

 
  •  
  •  
  •  
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Linaki.24 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Να κάνω μια ερώτηση? Εσείς έχετε πονοκέφαλο ή μόνο εμένα κοντεύει να σπάσει το κεφάλι μου;;; 

Σε μια κοπέλα από εδώ της είπε ότι παίζει ρόλο και επειδή εκωψε τον καφέ μαχαίρι ενώ πριν μείνει έγκυος έπινε πήγε σε ειδικό γιατρό και της είπε να πίνει έναν καφέ την ημέρα.....εγώ είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη και θυμάμαι είχα κωψει τον καφέ μαχαίρι τώρα δεν έχω αλλά συνεχίζω να πίνω έναν την ημερα άρα ίσως παίζει ρόλο.....ρωτά τον γιατρό σου


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Σε μια κοπέλα από εδώ της είπε ότι παίζει ρόλο και επειδή εκωψε τον καφέ μαχαίρι ενώ πριν μείνει έγκυος έπινε πήγε σε ειδικό γιατρό και της είπε να πίνει έναν καφέ την ημέρα.....εγώ είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη και θυμάμαι είχα κωψει τον καφέ μαχαίρι τώρα δεν έχω αλλά συνεχίζω να πίνω έναν την ημερα άρα ίσως παίζει ρόλο.....ρωτά τον γιατρό σου

Καλημέρα κορίτσι μου! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Θα ρωτήσω τον γιατρό μου ναι όμως εγώ πίνω 1 καφέ την ημέρα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...