Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Καλή μην ανησυχείς. Μπορεί να σου τα μασαγε γιατί απλά δεν τις κοιταξε καν!!! Συνήθως αυτο κάνουν. Τις κοιτάνε στο ραντεβού που θα είσαι εσυ εκεί. Ο δικος μου ετσι εκανε.

Τελικά αυτο που κατάλαβα ψάχνοντας, ότι η Αυχενική δεν είναι και πολύ αξιόπιστη, είναι μια ένδειξη, όπου αν δεν φανει κάτι σωστό κάνεις έξτρα εξετάσεις για να έχεις πιο σαφες αποτέλεσμα,, όσων αφορα στις Τρισωμιες πάντα. Είναι σημαντική όμως γιατί εκεί γίνεται και ο έλεγχος των οργάνων και οι πρώτες μετρήσεις. Και στην δικη μου περίπτωση που βγήκε σχετικά καλή, εξαιτίας της ηλικίας μου, 36 στα 37, θα πρέπει να κάνω και nipt αν θέλω να είμαι σίγουρη καθαρά για το θεμα των Τρισωμιων και ειδικά για down....

Εμένα οικονομικά για κανένα λόγο δε με παίρνει για νιπτ. Από την άλλη θα μού πεις ότι το Papp-a είναι απλά πιθανότητες, δεν είναι στάνταρ ότι υπάρχει πρόβλημα. Θα δείξει 

Just now, linaa είπε:

θα τις δειτε κ μαζι κ θα σου πει. αν προλαβαινεις να κλεισεις μπαμ μπαμ μια τροφοβλαστη να ξεμπερδεψεις αμεσως να εισαι ησυχη . 

Δεν ξέρω αν θέλω να μπω στη διαδικασία να το ψάξω περισσότερο. Νομίζω ότι θα δω τις πιθανότητες και θα το ξανασκεφτώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Εμένα οικονομικά για κανένα λόγο δε με παίρνει για νιπτ. Από την άλλη θα μού πεις ότι το Papp-a είναι απλά πιθανότητες, δεν είναι στάνταρ ότι υπάρχει πρόβλημα. Θα δείξει 

Δεν ξέρω αν θέλω να μπω στη διαδικασία να το ψάξω περισσότερο. Νομίζω ότι θα δω τις πιθανότητες και θα το ξανασκεφτώ 

απλα θα εχεις το ανχος μεχρι την β επιπεδου τι θα εμφανιστει ... οι πιθανοτητες οπως κ να εχει πιθανοτητες ειναι δεν βγαζουν νοημα παλι ανχος θα υπαρχει μονο για αυτο το λογο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Εμένα οικονομικά για κανένα λόγο δε με παίρνει για νιπτ. Από την άλλη θα μού πεις ότι το Papp-a είναι απλά πιθανότητες, δεν είναι στάνταρ ότι υπάρχει πρόβλημα. Θα δείξει 

Δεν ξέρω αν θέλω να μπω στη διαδικασία να το ψάξω περισσότερο. Νομίζω ότι θα δω τις πιθανότητες και θα το ξανασκεφτώ 

Και μένα σε αυτη την φάση το οικονομικό είναι το θεμα μου και δεν ξέρω τι να κάνω. Στην αρχή ήμουν σίγουρη ότι όλα είναι καλά. Τώρα όσο το σκέφτομαι αγχώνομαι. Μαλλον  θα καταλήξω να την κάνω την nipt δυστυχώς. Για μενα είναι μεγάλο το ποσό, και σκέφτομαι το τι θα μπορούσαμε να κάνουμε με αυτα και τσαντιζομαι. Δεν τα σκέφτομαι για το μωράκι απλά νιώθω ότι δεν μου είναι και τόσο απαραίτητη, είχα ποσοστό για 21, 1 προς 3500 . Αλλα όλοι μου λένε ότι με την αυχενική μονο δεν είσαι σίγουρη...

Όσες κάνατε nipt πείτε μου ποια κανατε, και η απάντηση ήταν πάλι με ποσοστά ή Ναι και όχι; 


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

απλα θα εχεις το ανχος μεχρι την β επιπεδου τι θα εμφανιστει ... οι πιθανοτητες οπως κ να εχει πιθανοτητες ειναι δεν βγαζουν νοημα παλι ανχος θα υπαρχει μονο για αυτο το λογο. 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Απλά έχω στο κεφάλι μου ένα σωρό πράγματα. Εννοώ ότι μέχρι να δω αύριο τα ποσοστά, δε μπορώ να σκεφτώ αν θα προχωρήσω σε άλλη εξέταση. Διότι από εκεί κι έπειτα για εμένα δε θα υπάρχει κάποιο άγχος, θα ξέρω ότι παίζει κι αυτό το ενδεχόμενο κι αναλόγως θα προχωρήσω. Θα είμαι προετοιμασμενη για όλα δηλαδή 

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Και μένα σε αυτη την φάση το οικονομικό είναι το θεμα μου και δεν ξέρω τι να κάνω. Στην αρχή ήμουν σίγουρη ότι όλα είναι καλά. Τώρα όσο το σκέφτομαι αγχώνομαι. Μαλλον  θα καταλήξω να την κάνω την nipt δυστυχώς. Για μενα είναι μεγάλο το ποσό, και σκέφτομαι το τι θα μπορούσαμε να κάνουμε με αυτα και τσαντιζομαι. Δεν τα σκέφτομαι για το μωράκι απλά νιώθω ότι δεν μου είναι και τόσο απαραίτητη, είχα ποσοστό για 21, 1 προς 3500 . Αλλα όλοι μου λένε ότι με την αυχενική μονο δεν είσαι σίγουρη...

Όσες κάνατε nipt πείτε μου ποια κανατε, και η απάντηση ήταν πάλι με ποσοστά ή Ναι και όχι; 

Από τη στιγμή που είναι καλή η αυχενική για ποιο λόγο να το κάνεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Απλά έχω στο κεφάλι μου ένα σωρό πράγματα. Εννοώ ότι μέχρι να δω αύριο τα ποσοστά, δε μπορώ να σκεφτώ αν θα προχωρήσω σε άλλη εξέταση. Διότι από εκεί κι έπειτα για εμένα δε θα υπάρχει κάποιο άγχος, θα ξέρω ότι παίζει κι αυτό το ενδεχόμενο κι αναλόγως θα προχωρήσω. Θα είμαι προετοιμασμενη για όλα δηλαδή 

Από τη στιγμή που είναι καλή η αυχενική για ποιο λόγο να το κάνεις; 

Γιατι μπορει και με αυτα τα ποσοστα λογω ηλικιας να εχει το εμβρυο συνδρομο down ....  Πιαστο αυγο και κουρευτο 

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@@Φραουλίτσα* @ΧρυσαΜΤο οικονομικό είναι τεράστιο θέμα, για πολλούς από εμάς είναι σχεδόν ένας μισθός για άλλους ολόκληρος κ πάει κ χειρότερα. έλεγα σε μια φίλη μου για τη νιπτ. όταν ήταν αυτή έγκυος δεν υπήρχε ως εξέταση, υπήρχε μόνο η αμνιο. Ξέρετε πόσο είχε πληρώσει ;600 ευρώ. Τώρα αυτή η εξέταση δεν κάνει πάνω από 150.Πριν από κάποια χρόνια  θα αναγκαζόμασταν λοιπόν πάλι να δώσουμε ένα μεγάλο ποσό που δυστυχώς ενέχει κ έναν κίνδυνο. Ευτυχώς που η επιστήμη προχωρά κ τώρα έχουμε στη φαρέτρα μας κ αυτό το όπλο. Επίσης εξαρτάται ποιο τέστ θα επιλέξεις πχ το MaterniT21 έχει το βασικό πακέτο νομίζω στα 350 ευρώ (το εργαστήριο είναι στη Β.Σοφίας). Δε λέω ότι τα 350 είναι λίγα αλλά είναι όσο πχ 2 αμνιο. πάρτε προσφορές για τα τεστ. το harmony πχ είναι πιο ακριβό. Το φουλ πακέτο τους έχει 580 με 14 σύνδρομα, ενώ το Materni21 580 με 17 σύνδρομα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

@@Φραουλίτσα* @ΧρυσαΜΤο οικονομικό είναι τεράστιο θέμα, για πολλούς από εμάς είναι σχεδόν ένας μισθός για άλλους ολόκληρος κ πάει κ χειρότερα. έλεγα σε μια φίλη μου για τη νιπτ. όταν ήταν αυτή έγκυος δεν υπήρχε ως εξέταση, υπήρχε μόνο η αμνιο. Ξέρετε πόσο είχε πληρώσει ;600 ευρώ. Τώρα αυτή η εξέταση δεν κάνει πάνω από 150.Πριν από κάποια χρόνια  θα αναγκαζόμασταν λοιπόν πάλι να δώσουμε ένα μεγάλο ποσό που δυστυχώς ενέχει κ έναν κίνδυνο. Ευτυχώς που η επιστήμη προχωρά κ τώρα έχουμε στη φαρέτρα μας κ αυτό το όπλο. Επίσης εξαρτάται ποιο τέστ θα επιλέξεις πχ το MaterniT21 έχει το βασικό πακέτο νομίζω στα 350 ευρώ (το εργαστήριο είναι στη Β.Σοφίας). Δε λέω ότι τα 350 είναι λίγα αλλά είναι όσο πχ 2 αμνιο. πάρτε προσφορές για τα τεστ. το harmony πχ είναι πιο ακριβό. Το φουλ πακέτο τους έχει 580 με 14 σύνδρομα, ενώ το Materni21 580 με 17 σύνδρομα

Σευχαριστω για την απάντηση. Θα μιλήσω και με τον γιατρό μου να δω τι μου προτεινει. Την αμνιο με βάση τα ποσοστά μου μου είπε ότι δεν την προτείνει. Απλά ειμαι σε δίλλημα 


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Γιατι μπορει και με αυτα τα ποσοστα λογω ηλικιας να εχει το εμβρυο συνδρομο down ....  Πιαστο αυγο και κουρευτο 

Ααα εντάξει... Άμα το προτείνει κι ο γιατρός οκ.. 

@BILLEναι καταλαβαίνω... Νομίζω θεωρείται και πιο ασφαλές από την αμνιοπαρακέντηση ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ααα εντάξει... Άμα το προτείνει κι ο γιατρός οκ.. 

@BILLEναι καταλαβαίνω... Νομίζω θεωρείται και πιο ασφαλές από την αμνιοπαρακέντηση ή όχι; 

Εννοείται καλέ, χθες την έκανα.Αίμα από το χέρι σου παίρνουν. Στην αμνιο. μπαίνει η ένεση μέσα στον αμνιακό σάκο. Υποτίθεται ότι είναι πιο επικίνδυνη, διότι βιβλιογραφικά έχει καταγραφεί νομίζω 1% αποβολών. (Πλέον βέβαια κ αυτή ρουτίνας θεωρείται, άσε που προσωπικά δεν έχω ακούσει καμία αποβολή από αμνιο.)

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Απλά έχω στο κεφάλι μου ένα σωρό πράγματα. Εννοώ ότι μέχρι να δω αύριο τα ποσοστά, δε μπορώ να σκεφτώ αν θα προχωρήσω σε άλλη εξέταση. Διότι από εκεί κι έπειτα για εμένα δε θα υπάρχει κάποιο άγχος, θα ξέρω ότι παίζει κι αυτό το ενδεχόμενο κι αναλόγως θα προχωρήσω. Θα είμαι προετοιμασμενη για όλα δηλαδή 

Από τη στιγμή που είναι καλή η αυχενική για ποιο λόγο να το κάνεις; 

υπομονη κ ολα θα πανε καλα θα δεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Linaki.24 είπε:

Κορίτσια εγώ την έκανα την Αυχενική!!! Δοξασοι ο Θεούλης είναι όλα τέλεια! Και έχω αγοράκιιιι!!! ❤️❤️❤️

Συγχαρητήρια!!!! Όλα με το καλό εύχομαι!!! 

Just now, linaa είπε:

υπομονη κ ολα θα πανε καλα θα δεις. 

Έχω χάσει κάθε ελπίδα ρε κορίτσι. 

Είδα την αυχενική της κόρης μου και δεν έχει καμία σχέση. Είναι άψογη. Αυτή που έκανα τώρα είναι χάλια μπροστά της. Και τώρα που καθόμαι και τα σκέφτομαι πιο πολύ, έχω βρεθεί σε ένα άτυπο δίλημμα για το οποίο δεν ευθύνομαι εγώ και με νευριάζει πάρα πολύ· ή θαα πρέπει να φέρω στον κόσμο ένα μωρό με πρόβλημα ή θα πρέπει να επιλέξω διακοπή που είμαι εντελώς κατά. Αλλά δυστυχώς δεν είμαι μόνη μου. Δηλαδή πχ αν πω εγώ ότι οκ το κρατάω και ο σύζυγος πει ότι δε θέλει, τι κάνω; χωρίζω; κάνω αυτό που θέλω; κάνψ αυτό που θέλει; είναι μια πάρα πολύ σημαντική απόφαση και δε γίνεται να παρθεί έτσι απλά. Αυτή τη στιγμή είμαι πάρα πολύ στεναχωρημενη

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Συγχαρητήρια!!!! Όλα με το καλό εύχομαι!!! 

Έχω χάσει κάθε ελπίδα ρε κορίτσι. 

Είδα την αυχενική της κόρης μου και δεν έχει καμία σχέση. Είναι άψογη. Αυτή που έκανα τώρα είναι χάλια μπροστά της. Και τώρα που καθόμαι και τα σκέφτομαι πιο πολύ, έχω βρεθεί σε ένα άτυπο δίλημμα για το οποίο δεν ευθύνομαι εγώ και με νευριάζει πάρα πολύ· ή θαα πρέπει να φέρω στον κόσμο ένα μωρό με πρόβλημα ή θα πρέπει να επιλέξω διακοπή που είμαι εντελώς κατά. Αλλά δυστυχώς δεν είμαι μόνη μου. Δηλαδή πχ αν πω εγώ ότι οκ το κρατάω και ο σύζυγος πει ότι δε θέλει, τι κάνω; χωρίζω; κάνω αυτό που θέλω; κάνψ αυτό που θέλει; είναι μια πάρα πολύ σημαντική απόφαση και δε γίνεται να παρθεί έτσι απλά. Αυτή τη στιγμή είμαι πάρα πολύ στεναχωρημενη

κοιτα αυτες οι εξετασεις δεν ειναι διαγνωστικες οποτε πολυ πιθανο να μην συμβαινει κ τιποτα με ενα μονο ευρημα δεν βγαινει κανενα συμπερασμα απλα υπαρχει μια υποψια τιποτα παραπανω. μην το πας στην τελευταια πιθανοτητα που μπορει να υπαρχει οτι το μωρο κατι εχει με μια απλη ενδειξη.. παρε τα βηματα με την σειρα μιλας για διακοπη χωρις να εχεις κανει διαγνωστικη εξεταση με μια απλη ενδειξη...

ειναι σαν να λες παω για χημειοθεραπεια επειδη ο υπερηχος ειδε μια κυστη .... το ενα με το αλλο εχουν μεγαλη αποσταση πρεπει να γινουν ενα σωρο αλλες εξετασεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Συγχαρητήρια!!!! Όλα με το καλό εύχομαι!!! 

Έχω χάσει κάθε ελπίδα ρε κορίτσι. 

Είδα την αυχενική της κόρης μου και δεν έχει καμία σχέση. Είναι άψογη. Αυτή που έκανα τώρα είναι χάλια μπροστά της. Και τώρα που καθόμαι και τα σκέφτομαι πιο πολύ, έχω βρεθεί σε ένα άτυπο δίλημμα για το οποίο δεν ευθύνομαι εγώ και με νευριάζει πάρα πολύ· ή θαα πρέπει να φέρω στον κόσμο ένα μωρό με πρόβλημα ή θα πρέπει να επιλέξω διακοπή που είμαι εντελώς κατά. Αλλά δυστυχώς δεν είμαι μόνη μου. Δηλαδή πχ αν πω εγώ ότι οκ το κρατάω και ο σύζυγος πει ότι δε θέλει, τι κάνω; χωρίζω; κάνω αυτό που θέλω; κάνψ αυτό που θέλει; είναι μια πάρα πολύ σημαντική απόφαση και δε γίνεται να παρθεί έτσι απλά. Αυτή τη στιγμή είμαι πάρα πολύ στεναχωρημενη

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!! Και εσύ να έχεις ψυχραιμία όλα καλά θα πάνε... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

κοιτα αυτες οι εξετασεις δεν ειναι διαγνωστικες οποτε πολυ πιθανο να μην συμβαινει κ τιποτα με ενα μονο ευρημα δεν βγαινει κανενα συμπερασμα απλα υπαρχει μια υποψια τιποτα παραπανω. μην το πας στην τελευταια πιθανοτητα που μπορει να υπαρχει οτι το μωρο κατι εχει με μια απλη ενδειξη.. παρε τα βηματα με την σειρα μιλας για διακοπη χωρις να εχεις κανει διαγνωστικη εξεταση με μια απλη ενδειξη...

ειναι σαν να λες παω για χημειοθεραπεια επειδη ο υπερηχος ειδε μια κυστη .... το ενα με το αλλο εχουν μεγαλη αποσταση πρεπει να γινουν ενα σωρο αλλες εξετασεις

Αλήθεια; δεν το ήξερα... Απλά καταλαβαίνεις, να ήμουν μεγαλύτερη ηλικία(άνω των 40), να έχω κάποιο ιστορικό κάτι, θα το περίμενα. Δεν ισχύει τίποτα, υποτίθεται ότι είμαι υγιεστατη. Πιάστηκα εξ απήνης... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...