Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Γελάω γιατί μού θύμισες ένα περιστατικό δικών μου ανθρώπων που είχαν κάτι παρόμοιο. 

Ναι αλλά λίγες μέρες που πρέπει να ξεκουραστείς, δεν πρέπει να κάνεις τίποτα τίποτα; να είσαι σε ένα κρεβάτι όλη μέρα; 

Έτσι ακριβώς τιποτα απολύτως. 

 

Κατα τα άλλα κορίτσια σήμερα ξύπνησα το πρωί να πάω τουαλέτα κ δεν μπορούσα να σηκωθώ. Ζαλιζομουν τρέλα. Ξύπνησα τον άντρα Μ με πήγε.  Όταν ξύπνησα οριστικά είχα πίεση 8-5 κ πολύ λιγότερη ζάλη 

Προβληματίζομαι γτ Μ λένε κόψε αλάτι ,αλμυρά λόγω πιθανοτήτων προεκλαμψίας 1/150. 

Εγώ ακόμα δεν το έκοψα.  Έκοψα μόνο.αλμυρα σνακ. 

Τρώω ότι αλάτι έχει το φαγητό που δεν βάζω πολύ. Κ έκοψα κ τυρί. Τρώω μόνο μια φέτα γκούντα στο τοστ. 

Αν τα κόψω έτσι όπως Μ τα λένε θα είμαι λιποθυμη

Περνάει κάποια κάτι ανάλογο;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Eva1986 είπε:

Έτσι ακριβώς τιποτα απολύτως. 

 

Κατα τα άλλα κορίτσια σήμερα ξύπνησα το πρωί να πάω τουαλέτα κ δεν μπορούσα να σηκωθώ. Ζαλιζομουν τρέλα. Ξύπνησα τον άντρα Μ με πήγε.  Όταν ξύπνησα οριστικά είχα πίεση 8-5 κ πολύ λιγότερη ζάλη 

Προβληματίζομαι γτ Μ λένε κόψε αλάτι ,αλμυρά λόγω πιθανοτήτων προεκλαμψίας 1/150. 

Εγώ ακόμα δεν το έκοψα.  Έκοψα μόνο.αλμυρα σνακ. 

Τρώω ότι αλάτι έχει το φαγητό που δεν βάζω πολύ. Κ έκοψα κ τυρί. Τρώω μόνο μια φέτα γκούντα στο τοστ. 

Αν τα κόψω έτσι όπως Μ τα λένε θα είμαι λιποθυμη

Περνάει κάποια κάτι ανάλογο;

 

 

Ενημέρωσες τον γιατρό σου ; Μπορεί να ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Ίσως σηκώθηκες απότομα. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα και εγώ από τη 2η γυναικολόγο κ μου έχει κάνει την καρδιά ανθόκηπο. Μου είπε ότι είμαι η 1η εγκυμονούσα που βλέπει να τόσο χαμηλά ποσοστά σε προεκλαμψία και προωρότητα. Βασικά ότι δεν έχει ξαναδεί κάτω από 1% ποτέ. ότι θα χρειαστώ οπωσδήποτε νοσοκομειακό γιατρό , έστω και για καβάτζα. Ούτε τα ποσοστά του down tης άρεσαν, ενώ κ η εμβρυολόγος και η άλλη γυναικολόγος που είπαν ότι η αυχενική είναι πολύ καλή αλλά λόγω ηλικίας να κάνω το νιπτ. Επίσης μου είπε να βρω έναν ενδοκρινολόγο να πάρω μια γνώμη, γιατί υπάρχει υποψία διαβήτη λόγω της ελαφριάς υπογλυκαιμίας που έκανα. Ενώ η άλλη χθες μου είπε ότι μετά την 20η εβδομάδα θα το ξαναδούμε, να μην αγχώνομαι κ ότι ευτυχώς που έκανα υπογλυκαιμία κ δεν ανέβασα ζάχαρο. Τι να πω; Με έχει σκάσει σήμερα κ έχω ιδιαίτερο σε μια ώρα κ δεν την παλεύω καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Ενημέρωσες τον γιατρό σου ; Μπορεί να ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Ίσως σηκώθηκες απότομα. 

Δεν ενημέρωσα.  Το θεώρησα  τυχαίο κ γω. Αλλά είπα μήπως το έπαθε κ κάποια άλλη. 

Just now, BILLE είπε:

Γύρισα και εγώ από τη 2η γυναικολόγο κ μου έχει κάνει την καρδιά ανθόκηπο. Μου είπε ότι είμαι η 1η εγκυμονούσα που βλέπει να τόσο χαμηλά ποσοστά σε προεκλαμψία και προωρότητα. Βασικά ότι δεν έχει ξαναδεί κάτω από 1% ποτέ. ότι θα χρειαστώ οπωσδήποτε νοσοκομειακό γιατρό , έστω και για καβάτζα. Ούτε τα ποσοστά του down tης άρεσαν, ενώ κ η εμβρυολόγος και η άλλη γυναικολόγος που είπαν ότι η αυχενική είναι πολύ καλή αλλά λόγω ηλικίας να κάνω το νιπτ. Επίσης μου είπε να βρω έναν ενδοκρινολόγο να πάρω μια γνώμη, γιατί υπάρχει υποψία διαβήτη λόγω της ελαφριάς υπογλυκαιμίας που έκανα. Ενώ η άλλη χθες μου είπε ότι μετά την 20η εβδομάδα θα το ξαναδούμε, να μην αγχώνομαι κ ότι ευτυχώς που έκανα υπογλυκαιμία κ δεν ανέβασα ζάχαρο. Τι να πω; Με έχει σκάσει σήμερα κ έχω ιδιαίτερο σε μια ώρα κ δεν την παλεύω καθόλου

Το πιθανότητες προεκλαμψίας σ εχουμ δώσει; έχεις κάνει καμπύλη ζαχάρου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

 

Το πιθανότητες προεκλαμψίας σ εχουν δώσει; έχεις κάνει καμπύλη ζαχάρου;

Αχ τώρα σε σκεφτόμουν, είδα το δικό σου, συνέκρινα με το δικό μου κ πήγε να μου έρθει εγκεφαλικό. 1/27 μου έδωσαν κ ναι έκανα καμπύλη την προηγούμενη εβδομάδα κ μου βγήκε στη 1 ώρα 66 και τη 2η 69 με χαμηλότερο φυσιολογικό όριο το 70

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, BILLE είπε:

Γύρισα και εγώ από τη 2η γυναικολόγο κ μου έχει κάνει την καρδιά ανθόκηπο. Μου είπε ότι είμαι η 1η εγκυμονούσα που βλέπει να τόσο χαμηλά ποσοστά σε προεκλαμψία και προωρότητα. Βασικά ότι δεν έχει ξαναδεί κάτω από 1% ποτέ. ότι θα χρειαστώ οπωσδήποτε νοσοκομειακό γιατρό , έστω και για καβάτζα. Ούτε τα ποσοστά του down tης άρεσαν, ενώ κ η εμβρυολόγος και η άλλη γυναικολόγος που είπαν ότι η αυχενική είναι πολύ καλή αλλά λόγω ηλικίας να κάνω το νιπτ. Επίσης μου είπε να βρω έναν ενδοκρινολόγο να πάρω μια γνώμη, γιατί υπάρχει υποψία διαβήτη λόγω της ελαφριάς υπογλυκαιμίας που έκανα. Ενώ η άλλη χθες μου είπε ότι μετά την 20η εβδομάδα θα το ξαναδούμε, να μην αγχώνομαι κ ότι ευτυχώς που έκανα υπογλυκαιμία κ δεν ανέβασα ζάχαρο. Τι να πω; Με έχει σκάσει σήμερα κ έχω ιδιαίτερο σε μια ώρα κ δεν την παλεύω καθόλου

ειναι καποιοι γιατροι που πραγματικα σου κοβουν τα ποδια.. ευτυχως εγω εχω πετυχει πολυ ψυχραιμο...τις προαλλες τον πανικο τον επαθα γιατι μιλησα με καποια βοηθο..

και τι προτεινει δηλαδη να κατσεις να κλαις...νευριαζω με κατι τετοια.... δεν εχει ξαναδει ...αρα δεν ειναι εμπειρη επρεπε να της πεις και συ..και να με φωναζες και εμενα να δει ταυτοχρονα δυο με κατω απο 1%.....τεσπα...

για το νοσοκομειακο γιατρο εννοει σε δημοσιο νοσοκομειο καταλαβαινω εε; αυτο και εγω το σκεφτηκα και την αλλη εβδομαδα θα ρωτησω στον γιατρο μου αν οντως πρεπει να εχω καβατζα

Ειχες παει ποτε ενδοκρινολογο, εχεις κανει καμια φορα παλιοτερα καμπυλη; Η μαια μου ειπε οτι συνηθως μεχρι τις 20 εβδομαδες  οταν κατι προκυπτει το ειχαμε και πριν και μετα τις 20 αρχιζουν οι "παρενεργειες" της εγκυμοσυνης οποτε αν ειχες και ταση προσεχεις διπλα. Παντως για να μην αγχωνεσαι θα ελεγα να πας να σου προτεινει και καποιο τρικ στην διατροφη εστω για αυτο το λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η μαμά μου είχε κάνει και αυτή προληπτικά αμνιοπαρακέντηση στον αδερφό μου, ήταν 38. Μου έιπε ότι πήγε και γύρισε με ταξί από τη Θεσσαλονίκη, και μετά ήταν καμιά εβδομάδα ξάπλα τελείως. Όλα καλά.

Γενικά νομίζω ότι στην Ελλάδα οι εγκυμοσύνες και οι τοκετοί είναι άκρως ιατρικοποιημένοι. Δε λέω να τα αφήσουμε όλα στην τύχη, αλλά αναρωτιέμαι ποιον εξυπηρετεί τελικά το τόσο ψέιρισμα. Την υγεία τη δικιά μας (τη σωματική γιατι τα νεύρα γίνονται σμπαράλια) ή την τσέπη των "ειδικοτήτων"???

 


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Αχ τώρα σε σκεφτόμουν, είδα το δικό σου, συνέκρινα με το δικό μου κ πήγε να μου έρθει εγκεφαλικό. 1/27 μου έδωσαν κ ναι έκανα καμπύλη την προηγούμενη εβδομάδα κ μου βγήκε στη 1 ώρα 66 και τη 2η 69 με χαμηλότερο φυσιολογικό όριο το 70

Το δικό μ ποσοστό ήταν 1/99 όταν έκανα αυχενικη 

Όταν πήρα τα αποτελέσματα Μ λέει ξάπλωσε θέλω να σε ξαναδώ.  

Με ξανακάνει ντομπλερ κ Μ λέει πήγε 1/150. 

Έπειτα Μ ζήτησε σε 3 βδομάδες το πολύ να με ξαναδεί αφιλοκερδώς για να δει πως πάει το όλο θέμα.  

Οπότε θα ξαναπάω πάλι μονο γ αυτό 

 

Just now, BILLE είπε:

Αχ τώρα σε σκεφτόμουν, είδα το δικό σου, συνέκρινα με το δικό μου κ πήγε να μου έρθει εγκεφαλικό. 1/27 μου έδωσαν κ ναι έκανα καμπύλη την προηγούμενη εβδομάδα κ μου βγήκε στη 1 ώρα 66 και τη 2η 69 με χαμηλότερο φυσιολογικό όριο το 70

Κ σε εμένα Μ πε προωρότητα πριν τις 37.  Το είχα στο μυαλό Μ βέβαια λόγω κ του προηγούμενου πρόωρου τοκετού. 

 

Γενικά ξέρω ότι δε θα έχω εύκολο δρόμο. 

 

Η εμβρυολογος Μ πε κ αυτή να απευθύνθω σε νόσοκομειο αν τα πράγματα δεν πάνε καλά. 

 

Οι κλινικές της επαρχίας δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν περιστατικά πέρα της ρουτίνας.  

 

Βασικά Θεσσαλονίκη Μ πε να πάω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Γύρισα και εγώ από τη 2η γυναικολόγο κ μου έχει κάνει την καρδιά ανθόκηπο. Μου είπε ότι είμαι η 1η εγκυμονούσα που βλέπει να τόσο χαμηλά ποσοστά σε προεκλαμψία και προωρότητα. Βασικά ότι δεν έχει ξαναδεί κάτω από 1% ποτέ. ότι θα χρειαστώ οπωσδήποτε νοσοκομειακό γιατρό , έστω και για καβάτζα. Ούτε τα ποσοστά του down tης άρεσαν, ενώ κ η εμβρυολόγος και η άλλη γυναικολόγος που είπαν ότι η αυχενική είναι πολύ καλή αλλά λόγω ηλικίας να κάνω το νιπτ. Επίσης μου είπε να βρω έναν ενδοκρινολόγο να πάρω μια γνώμη, γιατί υπάρχει υποψία διαβήτη λόγω της ελαφριάς υπογλυκαιμίας που έκανα. Ενώ η άλλη χθες μου είπε ότι μετά την 20η εβδομάδα θα το ξαναδούμε, να μην αγχώνομαι κ ότι ευτυχώς που έκανα υπογλυκαιμία κ δεν ανέβασα ζάχαρο. Τι να πω; Με έχει σκάσει σήμερα κ έχω ιδιαίτερο σε μια ώρα κ δεν την παλεύω καθόλου

Γενικά κάτι καλό σου είπε; Θύμισε μου γιατί άλλαξες γυναικολόγο! Καλύτερα να πας σε έναν ενδοκρινολόγο!

  • Χαχα 1

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Eva1986 είπε:

Έτσι ακριβώς τιποτα απολύτως. 

 

Κατα τα άλλα κορίτσια σήμερα ξύπνησα το πρωί να πάω τουαλέτα κ δεν μπορούσα να σηκωθώ. Ζαλιζομουν τρέλα. Ξύπνησα τον άντρα Μ με πήγε.  Όταν ξύπνησα οριστικά είχα πίεση 8-5 κ πολύ λιγότερη ζάλη 

Προβληματίζομαι γτ Μ λένε κόψε αλάτι ,αλμυρά λόγω πιθανοτήτων προεκλαμψίας 1/150. 

Εγώ ακόμα δεν το έκοψα.  Έκοψα μόνο.αλμυρα σνακ. 

Τρώω ότι αλάτι έχει το φαγητό που δεν βάζω πολύ. Κ έκοψα κ τυρί. Τρώω μόνο μια φέτα γκούντα στο τοστ. 

Αν τα κόψω έτσι όπως Μ τα λένε θα είμαι λιποθυμη

Περνάει κάποια κάτι ανάλογο;

 

 

Ενημέρωσε καλύτερα το γιατρό μην έχεις άλλα τρεχάματα 

 

πρίν από 10 λεπτά , BILLE είπε:

Γύρισα και εγώ από τη 2η γυναικολόγο κ μου έχει κάνει την καρδιά ανθόκηπο. Μου είπε ότι είμαι η 1η εγκυμονούσα που βλέπει να τόσο χαμηλά ποσοστά σε προεκλαμψία και προωρότητα. Βασικά ότι δεν έχει ξαναδεί κάτω από 1% ποτέ. ότι θα χρειαστώ οπωσδήποτε νοσοκομειακό γιατρό , έστω και για καβάτζα. Ούτε τα ποσοστά του down tης άρεσαν, ενώ κ η εμβρυολόγος και η άλλη γυναικολόγος που είπαν ότι η αυχενική είναι πολύ καλή αλλά λόγω ηλικίας να κάνω το νιπτ. Επίσης μου είπε να βρω έναν ενδοκρινολόγο να πάρω μια γνώμη, γιατί υπάρχει υποψία διαβήτη λόγω της ελαφριάς υπογλυκαιμίας που έκανα. Ενώ η άλλη χθες μου είπε ότι μετά την 20η εβδομάδα θα το ξαναδούμε, να μην αγχώνομαι κ ότι ευτυχώς που έκανα υπογλυκαιμία κ δεν ανέβασα ζάχαρο. Τι να πω; Με έχει σκάσει σήμερα κ έχω ιδιαίτερο σε μια ώρα κ δεν την παλεύω καθόλου

Αντε τώρα, ποιον να πιστέψεις και ποιον όχι..... Τρελαίνεσαι άδικα ή κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου; τι θα κάνεις; εγώ σού προτείνω να το συζητήσεις και με τον γιατρό που ήδη έχεις 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@ΧρυσαΜ @boockie @maroullaki @Eva1986 έχω ξεκινήσει κ βλέπω ήδη μια γιατρό στο νοσοκομείο χωρίς να το πω της δικιάς μου. όταν η νοσοκομειακή είδε τα αποτελέσματα μου είπε καλά εντάξει, μην τρελαίνεσαι, είναι ένα ποσοστό σχετικά αναμενόμενο για την ηλικία σου. Γιατί δεν χαίρεσαι που βγήκε τόσο καλή η αυχενική σου κ σ αυτό όντως δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα; Τώρα θα είσαι υπό παρακολούθηση και ανα 2 εβδομάδες θα κάνουμε εξετάσεις. Κ γενικά την είδα πιο χαλαρή κ ψύχραιμη. Ούτε για την υπογλυκαιμία μου είπε τίποτα το ιδιαίτερο, ούτε για ενδοκρινολόγο αλλά ότι από την 20η εβδομάδα θα έχουμε πιο σαφή εικόνα.Η σημερινή είναι η δική μου γυναικολόγος και απλά με σάλταρε. Μου είπε ότι την προωρότητα δεν μπορεί να την αντιμετωπίσει καμία κλινική κ ότι αν μιλάμε για μεγάλη προωρότητα τότε θα χρειαστώ εγώ και το εμβρυάκι μονάδα εντατικής. Ωστόσο θα με παρακολουθεί κ αυτή, απλά να έχω καβάτζα το νοσοκομείο μη και εμφανιστεί προεκλαμψία πολύ νωρίς. Μου φαίνεται ότι μέσα στις γιορτές θα πάω και στον εξωσωματιστή ένα ραντεβού λίγο να μου τα ξεδιαλύνει. Σε ενδοκρινολόγο δεν έχω πάει ποτέ. Η δικιά μου μού είπε ότι υπάρχει μια υποψία εφ όσον στην καμπύλη έκανα μια μικρή υπογλυκαιμία, η χθεσινη η νοσοκομειακή μου είπε ότι δεν την προβληματίζει ιδιαίτερα, θα ανησυχούσε αν ανέβαζα.Αλλά οπωσδήποτε ότι μετά την 20η που θα ξανακάνω καμπύλη θα δούμε. Δεν ξέρω άραγε η νοσοκομειακή έχει δει περισσότερα και είναι  πιο χαλαρή ή δεν έχει τα αντανακλαστικά της άλλης ή η άλλη δεν είχε ποτέ γυναίκες αυτής της ηλικίας να κυοφορούν και για αυτό όπως μου είπε ''ταράχτηκα, όταν είδα τα ποσοστά σου΄΄;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

@ΧρυσαΜ @boockie @maroullaki @Eva1986 έχω ξεκινήσει κ βλέπω ήδη μια γιατρό στο νοσοκομείο χωρίς να το πω της δικιάς μου. όταν η νοσοκομειακή είδε τα αποτελέσματα μου είπε καλά εντάξει, μην τρελαίνεσαι, είναι ένα ποσοστό σχετικά αναμενόμενο για την ηλικία σου. Γιατί δεν χαίρεσαι που βγήκε τόσο καλή η αυχενική σου κ σ αυτό όντως δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα; Τώρα θα είσαι υπό παρακολούθηση και ανα 2 εβδομάδες θα κάνουμε εξετάσεις. Κ γενικά την είδα πιο χαλαρή κ ψύχραιμη. Ούτε για την υπογλυκαιμία μου είπε τίποτα το ιδιαίτερο, ούτε για ενδοκρινολόγο αλλά ότι από την 20η εβδομάδα θα έχουμε πιο σαφή εικόνα.Η σημερινή είναι η δική μου γυναικολόγος και απλά με σάλταρε. Μου είπε ότι την προωρότητα δεν μπορεί να την αντιμετωπίσει καμία κλινική κ ότι αν μιλάμε για μεγάλη προωρότητα τότε θα χρειαστώ εγώ και το εμβρυάκι μονάδα εντατικής. Ωστόσο θα με παρακολουθεί κ αυτή, απλά να έχω καβάτζα το νοσοκομείο μη και εμφανιστεί προεκλαμψία πολύ νωρίς. Μου φαίνεται ότι μέσα στις γιορτές θα πάω και στον εξωσωματιστή ένα ραντεβού λίγο να μου τα ξεδιαλύνει. Σε ενδοκρινολόγο δεν έχω πάει ποτέ. Η δικιά μου μού είπε ότι υπάρχει μια υποψία εφ όσον στην καμπύλη έκανα μια μικρή υπογλυκαιμία, η χθεσινη η νοσοκομειακή μου είπε ότι δεν την προβληματίζει ιδιαίτερα, θα ανησυχούσε αν ανέβαζα.Αλλά οπωσδήποτε ότι μετά την 20η που θα ξανακάνω καμπύλη θα δούμε. Δεν ξέρω άραγε η νοσοκομειακή έχει δει περισσότερα και είναι  πιο χαλαρή ή δεν έχει τα αντανακλαστικά της άλλης ή η άλλη δεν είχε ποτέ γυναίκες αυτής της ηλικίας να κυοφορούν και για αυτό όπως μου είπε ''ταράχτηκα, όταν είδα τα ποσοστά σου΄΄;

 

Μια χαρα έχεις οργανωθεί και θα πάνε όλα σούπερ. Ε η αλήθεια είναι αλλιώς 30 αλλιώς 40, ίσως όντως δεν έχει δει αρκετές για αυτό να ταράχτηκε αλλά και η ταραχή θέλει διαχείριση.... δηλαδή να ταραζόμαστε εμείς οκ που είναι και η πρώτη μας φορά αλλά  ο γιατρος πρέπει να λίγο πιο κρατημένος γιατί αλλιώς θα πελαγώνουμε μαζί. Αλλά για να λεμε και του στραβού το δίκιο το πόσοστο μας είναι υψηλο στην προεκλαμψία αλλά οκ θα το παλέψουμε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , maroullaki είπε:

Μια χαρα έχεις οργανωθεί και θα πάνε όλα σούπερ. Ε η αλήθεια είναι αλλιώς 30 αλλιώς 40, ίσως όντως δεν έχει δει αρκετές για αυτό να ταράχτηκε αλλά και η ταραχή θέλει διαχείριση.... δηλαδή να ταραζόμαστε εμείς οκ που είναι και η πρώτη μας φορά αλλά  ο γιατρος πρέπει να λίγο πιο κρατημένος γιατί αλλιώς θα πελαγώνουμε μαζί. Αλλά για να λεμε και του στραβού το δίκιο το πόσοστο μας είναι υψηλο στην προεκλαμψία αλλά οκ θα το παλέψουμε 

Κορίτσια Μ εδώ παρέα μαζί θα τα παλεύουμε. Θα συζητάμε τους φόβους μας. Θα βοηθάμε με γνώσεις από εμπειρίες που έχουμε 

Έχουμε μακρύ δρόμο.  Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες μας 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, BILLE είπε:

@ΧρυσαΜ @boockie @maroullaki @Eva1986 έχω ξεκινήσει κ βλέπω ήδη μια γιατρό στο νοσοκομείο χωρίς να το πω της δικιάς μου. όταν η νοσοκομειακή είδε τα αποτελέσματα μου είπε καλά εντάξει, μην τρελαίνεσαι, είναι ένα ποσοστό σχετικά αναμενόμενο για την ηλικία σου. Γιατί δεν χαίρεσαι που βγήκε τόσο καλή η αυχενική σου κ σ αυτό όντως δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα; Τώρα θα είσαι υπό παρακολούθηση και ανα 2 εβδομάδες θα κάνουμε εξετάσεις. Κ γενικά την είδα πιο χαλαρή κ ψύχραιμη. Ούτε για την υπογλυκαιμία μου είπε τίποτα το ιδιαίτερο, ούτε για ενδοκρινολόγο αλλά ότι από την 20η εβδομάδα θα έχουμε πιο σαφή εικόνα.Η σημερινή είναι η δική μου γυναικολόγος και απλά με σάλταρε. Μου είπε ότι την προωρότητα δεν μπορεί να την αντιμετωπίσει καμία κλινική κ ότι αν μιλάμε για μεγάλη προωρότητα τότε θα χρειαστώ εγώ και το εμβρυάκι μονάδα εντατικής. Ωστόσο θα με παρακολουθεί κ αυτή, απλά να έχω καβάτζα το νοσοκομείο μη και εμφανιστεί προεκλαμψία πολύ νωρίς. Μου φαίνεται ότι μέσα στις γιορτές θα πάω και στον εξωσωματιστή ένα ραντεβού λίγο να μου τα ξεδιαλύνει. Σε ενδοκρινολόγο δεν έχω πάει ποτέ. Η δικιά μου μού είπε ότι υπάρχει μια υποψία εφ όσον στην καμπύλη έκανα μια μικρή υπογλυκαιμία, η χθεσινη η νοσοκομειακή μου είπε ότι δεν την προβληματίζει ιδιαίτερα, θα ανησυχούσε αν ανέβαζα.Αλλά οπωσδήποτε ότι μετά την 20η που θα ξανακάνω καμπύλη θα δούμε. Δεν ξέρω άραγε η νοσοκομειακή έχει δει περισσότερα και είναι  πιο χαλαρή ή δεν έχει τα αντανακλαστικά της άλλης ή η άλλη δεν είχε ποτέ γυναίκες αυτής της ηλικίας να κυοφορούν και για αυτό όπως μου είπε ''ταράχτηκα, όταν είδα τα ποσοστά σου΄΄;

 

Σίγουρα η νοσοκομειακή έχει περισσότερα περιστατικά και απαντά με μεγαλύτερη σιγουριά. Σκέψου ότι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μωρά κια λεχωνες πάνε εκεί. Αν κατάλαβα δηλαδή καλά από αυτά που είπες. Η αντίδραση της γιατρού σου από τη μια είναι λίγο δικαιολογημενη διότι εφ όσον είδε κάτι που δεν έχει ξαναδεί δε μπορεί να μη σού το πει. Ωστόσο επειδή είναι λεπτό το θέμα, θα μπορούσε να το χειριστεί διαφορετικά γιατί κι εσύ από τη στεναχώρια σου εκείνη τη στιγμή κι από την πίεση που θα ένιωσες συναισθηματικά, μπορεί να παθαίνεις και τίποτα χτυπά ξύλο. Δεν είναι κακό να πάρεις και τη γνώμη του άλλου του γιατρού που λες, μιας και αυτός θεωρώ θα έχει ξαναδεί τέτοιες καταστάσεις 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου πως είστε; εύχομαι από καρδιάς όλες όσες έχετε θέματα με τα ποσοστά στις αυχενικες, να σας διαψεύσουν τα μωράκια σας και να πάνε όλα κατ'ευχην! 

Εμείς είμαστε σε προληπτική καραντίνα γιατί μια ξαδέλφη που μας επισκέφτηκε πριν μια εβδομάδα είχε πάει 2-3 μέρες νωρίτερα σε ένα 2ημερο πάρτι που έκαναν κάτι γειτονες και έχουν κολλήσει όλοι κορονοϊο. Είχα πολύ καιρό να κάτσω σπίτι και το απολαμβάνω 


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...