Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

@ΒαλεντιναΧείναι 2,7

Αλήθεια σάς λέω είμαι πολύ ψύχραιμη γιατί ξέρω ότι δεν είναι κάτι που φταίω εγώ. Από την άλλη, περιμένω τα αποτελέσματα, να δω σε ποιο σύνδρομο τείνει πιο πολύ κι από εκεί κι έπειτα με τη βοήθεια ειδικών ψυχολογων και τού γιατρού θα δούμε τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε και θα δω τι θα κάνω. 

Για μένα είναι σίγουρο ότι κάτι παίζει. Από εκεί και πέρα βλέπουμε 

Κοριτσάκι μου γλυκό σε ποια εβδομάδα είσαι ;; Τα όρια της αυχενικής είναι 2,5 . Δεν είσαι πολύ πάνω από το όριο. Μη προδικάζεις τα αποτελέσματα. Στην τελική θα κάνεις αμνιο και θα δεις ότι το μωράκι σου είναι μια χαρά. Όσο προχωράει η εγκυμοσύνη να ξέρετε αυξάνεται η Αυχενική πτυχή. Δηλ στη β επιπέδου θα πρέπει να είναι μέχρι 6. Για αυτό σε ρώτησα σε ποια εβδομάδα είσαι. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Eva1986 είπε:

 Παίζει να κάνεις αμνιο κ να αλλάξουν όλα;η είναι στάνταρ;

Δεν ξέρω.. Περιμένω να δω τι θα με συμβουλέψει ο γιατρός. 

@ΒαλεντιναΧ το όριο σε αναφορά με το crl μου ήταν 2.3

Just now, Maria92 είπε:

Κοριτσάκι μου γλυκό σε ποια εβδομάδα είσαι ;; Τα όρια της αυχενικής είναι 2,5 . Δεν είσαι πολύ πάνω από το όριο. Μη προδικάζεις τα αποτελέσματα. Στην τελική θα κάνεις αμνιο και θα δεις ότι το μωράκι σου είναι μια χαρά. Όσο προχωράει η εγκυμοσύνη να ξέρετε αυξάνεται η Αυχενική πτυχή. Δηλ στη β επιπέδου θα πρέπει να είναι μέχρι 6. Για αυτό σε ρώτησα σε ποια εβδομάδα είσαι. 

Είμαι στη 12ε0η. Βάσει του σχεδιάγραμματος που είδα, η ανώτατη φυσιολογική τιμή σε αναλογία με το crl μου είναι 2.3mm. 

Ο, τι είναι να γίνει θα γίνει. Αλήθεια σάς λέω, λίγο μόνο έκλαψα από το φόβο μυ στην αρχή, ίσα ίσα μερικά δάκρυα, αλλά είμαι πάρα πολύ ψύχραιμη. Θεωρώ δεδομένο ότι κάτι υπάρχει, όχι από απαισιοδοξία, από ρεαλισμό. Αν βγω ψεύτρα, τόσο το καλύτερο. Ωστόσο, θα δω τα ποσοστά και θα δράσω αναλόγως.

Με συγχωρείτε για το ύφος μου. Δεν είμαι αδιάφορη. Είμαι ψυχολογικά πολύ κουρασμένη. Και ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε. 

Τελικά δύσκολο σπορ το να είσαι μαμά. 

Ξέρετε, σκέφτομαι ότι προσπαθώ για το καλύτερο για τα μωρά μου, να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα ψυχολογικά. Πολλές φορές δεν τα καταφέρνω. Και λέω, πώς θα τα καταφέρω για ένα μωρό που θα είναι πιο δύσκολη η επικοινωνία μας; και πώς θα φροντίσω τα παιδιά μου να μη νιώσουν ότι είμαι πιο ευνοϊκή μαζί του; γιατί αν πχ δει ο μεγάλος ότι δεν μαλωνω το μικρότερο για κάτι που παλιότερα εκείνον τον έχω μαλώσει, αυτόματα δε θα νιώσει τη διαφορά;

Θα τού εξηγήσω αλλά κάποια πράγματα δεν είναι ευκατανοητα για τα παιδιά. 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Δεν ξέρω.. Περιμένω να δω τι θα με συμβουλέψει ο γιατρός. 

@ΒαλεντιναΧ το όριο σε αναφορά με το crl μου ήταν 2.3

Είμαι στη 12ε0η. Βάσει του σχεδιάγραμματος που είδα, η ανώτατη φυσιολογική τιμή σε αναλογία με το crl μου είναι 2.3mm. 

Ο, τι είναι να γίνει θα γίνει. Αλήθεια σάς λέω, λίγο μόνο έκλαψα από το φόβο μυ στην αρχή, ίσα ίσα μερικά δάκρυα, αλλά είμαι πάρα πολύ ψύχραιμη. Θεωρώ δεδομένο ότι κάτι υπάρχει, όχι από απαισιοδοξία, από ρεαλισμό. Αν βγω ψεύτρα, τόσο το καλύτερο. Ωστόσο, θα δω τα ποσοστά και θα δράσω αναλόγως.

Με συγχωρείτε για το ύφος μου. Δεν είμαι αδιάφορη. Είμαι ψυχολογικά πολύ κουρασμένη. Και ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε. 

Τελικά δύσκολο σπορ το να είσαι μαμά. 

Ξέρετε, σκέφτομαι ότι προσπαθώ για το καλύτερο για τα μωρά μου, να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα ψυχολογικά. Πολλές φορές δεν τα καταφέρνω. Και λέω, πώς θα τα καταφέρω για ένα μωρό που θα είναι πιο δύσκολη η επικοινωνία μας; και πώς θα φροντίσω τα παιδιά μου να μη νιώσουν ότι είμαι πιο ευνοϊκή μαζί του; γιατί αν πχ δει ο μεγάλος ότι δεν μαλωνω το μικρότερο για κάτι που παλιότερα εκείνον τον έχω μαλώσει, αυτόματα δε θα νιώσει τη διαφορά;

Θα τού εξηγήσω αλλά κάποια πράγματα δεν είναι ευκατανοητα για τα παιδιά. 

Οι μανουλες είναι υπερήρωες 

Πάντα βρίσκουν τρόπο κ δύναμη κ αντιμετωπίζουν ο,τι τους προκύψει με τους πιο αποτελεσματικούς χειρισμους

Κρύβουμε τόση δύναμη κ θέληση μέσα μας  που πραγματικά δεν το φανταζόμαστε

Σχετικά με τα παιδιά , καταλάβαινουν πολλά περισσότερα από ότι νομίζουμε 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα θα πω ενοψη της δικιάς μου αυχενικής την Δευτέρα έχω λιγάκι τρομοκρατηθεί το χω που το χω άγχος τώρα περισσότερο....τι να πω ελπίζω να είναι όλα καλά με το μωράκι μέσα στην κοιλίτσα μου αφού έχω ραντεβού μεθαύριο στον γιατρό μου δύο μέρες πριν την αυχενική θα τον πω να το κοιτάξει ο ίδιος λίγο πρώτα να πάω προετοιμασμένη στην αυχενική...ουφ

 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Δεν ξέρω.. Περιμένω να δω τι θα με συμβουλέψει ο γιατρός. 

@ΒαλεντιναΧ το όριο σε αναφορά με το crl μου ήταν 2.3

Είμαι στη 12ε0η. Βάσει του σχεδιάγραμματος που είδα, η ανώτατη φυσιολογική τιμή σε αναλογία με το crl μου είναι 2.3mm. 

Ο, τι είναι να γίνει θα γίνει. Αλήθεια σάς λέω, λίγο μόνο έκλαψα από το φόβο μυ στην αρχή, ίσα ίσα μερικά δάκρυα, αλλά είμαι πάρα πολύ ψύχραιμη. Θεωρώ δεδομένο ότι κάτι υπάρχει, όχι από απαισιοδοξία, από ρεαλισμό. Αν βγω ψεύτρα, τόσο το καλύτερο. Ωστόσο, θα δω τα ποσοστά και θα δράσω αναλόγως.

Με συγχωρείτε για το ύφος μου. Δεν είμαι αδιάφορη. Είμαι ψυχολογικά πολύ κουρασμένη. Και ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε. 

Τελικά δύσκολο σπορ το να είσαι μαμά. 

Ξέρετε, σκέφτομαι ότι προσπαθώ για το καλύτερο για τα μωρά μου, να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα ψυχολογικά. Πολλές φορές δεν τα καταφέρνω. Και λέω, πώς θα τα καταφέρω για ένα μωρό που θα είναι πιο δύσκολη η επικοινωνία μας; και πώς θα φροντίσω τα παιδιά μου να μη νιώσουν ότι είμαι πιο ευνοϊκή μαζί του; γιατί αν πχ δει ο μεγάλος ότι δεν μαλωνω το μικρότερο για κάτι που παλιότερα εκείνον τον έχω μαλώσει, αυτόματα δε θα νιώσει τη διαφορά;

Θα τού εξηγήσω αλλά κάποια πράγματα δεν είναι ευκατανοητα για τα παιδιά. 

Όταν είχα πάει εγώ για Αυχενική ρώτησα την εμβρυολογο για τ όρια της αυχενικής πτυχής και μου είπε μη διαβάζεις ό,τι κυκλοφορεί στο ίντερνετ γιατί πολλές φορές δεν ισχύει. Το αν ένα έμβρυο θα έχει πρόβλημα εξαρτάται από παρά πολλούς παράγοντες και όχι μόνο από τη μέτρηση της αυχενικής πτυχής. Το ρινικό οστο ήταν ορατό; Τι σου είπε ο εμβρυολογος; Μήπως σε τρόμαξε; Όλα αυτά στα λέω για να σε καθησυχασω κάπως γιατί αυτή τη στιγμή τα βλέπεις όλα μαύρα. Υπάρχουν τρόποι να εξακριβωσουμε αν το έμβρυο είναι υγιές. Και στις περισσότερες περιπτώσεις έτσι είναι. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Ένα πράγμα θα πω ενοψη της δικιάς μου αυχενικής την Δευτέρα έχω λιγάκι τρομοκρατηθεί το χω που το χω άγχος τώρα περισσότερο....τι να πω ελπίζω να είναι όλα καλά με το μωράκι μέσα στην κοιλίτσα μου αφού έχω ραντεβού μεθαύριο στον γιατρό μου δύο μέρες πριν την αυχενική θα τον πω να το κοιτάξει ο ίδιος λίγο πρώτα να πάω προετοιμασμένη στην αυχενική...ουφ

 

Σε τρομοκρατουμε κι εσένα ρε κορίτσι χαχαχαχαχαχα 

Just now, Maria92 είπε:

Όταν είχα πάει εγώ για Αυχενική ρώτησα την εμβρυολογο για τ όρια της αυχενικής πτυχής και μου είπε μη διαβάζεις ό,τι κυκλοφορεί στο ίντερνετ γιατί πολλές φορές δεν ισχύει. Το αν ένα έμβρυο θα έχει πρόβλημα εξαρτάται από παρά πολλούς παράγοντες και όχι μόνο από τη μέτρηση της αυχενικής πτυχής. Το ρινικό οστο ήταν ορατό; Τι σου είπε ο εμβρυολογος; Μήπως σε τρόμαξε; Όλα αυτά στα λέω για να σε καθησυχασω κάπως γιατί αυτή τη στιγμή τα βλέπεις όλα μαύρα. Υπάρχουν τρόποι να εξακριβωσουμε αν το έμβρυο είναι υγιές. Και στις περισσότερες περιπτώσεις έτσι είναι. 

Δε διάβασα στο ίντερνετ, τις εξετάσεις μου είδα. Ήταν ορατό το ριβικο οστό, γενικά κατά τ άλλα ήταν καλά. Δε μού είπαν κάτι. Το μόνο που μού είπαν είναι ότι περιμένουμε τα αποτελέσματα διότι δεδομένου αυτού (του αποτελέσματος της τιμής δηλαδή) δεν μπορούμε να πούμε αν είναι όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

@ΧρυσαΜΘα περιμένουμε μαζί σου τα αποτελέσματα όλες μας εδώ. Κουράγιο. Μια φίλη μου είχε 2,2 στην αυχενική, έκανε αμνιο. και το  παιδάκι είναι απόλυτα υγιές. 

@maroullaki'έτσι την μετράω την πίεση, με ΄έχουν μυήσει οι συνταξιούχοι γονείς που είναι με ένα πιεσόμετρο όλη τη μέρα στο χέρι και μετριούνται! Η σημερινή γιατρός μου είπε ότι οι παλμοί για εγκυμονούσα είναι μαι χαρά και κατά την 28η εβδομάδα να ρίξω μια επίσκεψη σε κανά καρδιο. Την υπογλυκαιμία μου δεν την σπουδαιολόγησε, μου είπε αρκεί που δεν είναι ανεβασμένο το ζάχαρο και ότι η κανονική  μέτρηση είναι μετά την 20η εβδομάδα. Θα δω και τη θα μου πει η αυριανή γιατρός

Στα υπόλοιπα κορίτσια καλή επιτυχία για σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

@ΧρυσαΜΘα περιμένουμε μαζί σου τα αποτελέσματα όλες μας εδώ. Κουράγιο. Μια φίλη μου είχε 2,2 στην αυχενική, έκανε αμνιο. και το  παιδάκι είναι απόλυτα υγιές. 

@maroullaki'έτσι την μετράω την πίεση, με ΄έχουν μυήσει οι συνταξιούχοι γονείς που είναι με ένα πιεσόμετρο όλη τη μέρα στο χέρι και μετριούνται! Η σημερινή γιατρός μου είπε ότι οι παλμοί για εγκυμονούσα είναι μαι χαρά και κατά την 28η εβδομάδα να ρίξω μια επίσκεψη σε κανά καρδιο. Την υπογλυκαιμία μου δεν την σπουδαιολόγησε, μου είπε αρκεί που δεν είναι ανεβασμένο το ζάχαρο και ότι η κανονική  μέτρηση είναι μετά την 20η εβδομάδα. Θα δω και τη θα μου πει η αυριανή γιατρός

Στα υπόλοιπα κορίτσια καλή επιτυχία για σήμερα!

Το 2.2 είναι στα φυσιολογικά πλαίσια. Γενικά από 2.5 και πάνω είναι ανησυχητικό

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Το 2.2 είναι στα φυσιολογικά πλαίσια. Γενικά από 2.5 και πάνω είναι ανησυχητικό

ίσως να θυμάμαι λάθος το νούμερο, πάντως ήταν παραπάνω από το όριο, γιατί μου είχε πει ότι είδε πολύ μαγκωμένες εμβρυ+γυναικολ. και μόνη της πήρε την πρωτοβουλία χωρίς να τους το πει να πάει να κάνει αμνιο. Δηλ. της έλεγαν ναι, όντως είναι πιο πάνω αλλά όχι πολύ πιο πάνω κ μερικές φορές δε λέει τίποτα γιατί απλά είναι μια στατιστική κ γενικά την είχαν σαλτάρει την κοπέλα. Anyway, εμείς περιμένουμε μαζί σου, να ξέρεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

 

@maroullaki'έτσι την μετράω την πίεση, με ΄έχουν μυήσει οι συνταξιούχοι γονείς που είναι με ένα πιεσόμετρο όλη τη μέρα στο χέρι και μετριούνται! Η σημερινή γιατρός μου είπε ότι οι παλμοί για εγκυμονούσα είναι μαι χαρά και κατά την 28η εβδομάδα να ρίξω μια επίσκεψη σε κανά καρδιο. Την υπογλυκαιμία μου δεν την σπουδαιολόγησε, μου είπε αρκεί που δεν είναι ανεβασμένο το ζάχαρο και ότι η κανονική  μέτρηση είναι μετά την 20η εβδομάδα. Θα δω και τη θα μου πει η αυριανή γιατρός

Στα υπόλοιπα κορίτσια καλή επιτυχία για σήμερα!

μια χαρα λοιπον, θα τσεκαριζομαστε και θα πανε ολα καλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, BILLE είπε:

ίσως να θυμάμαι λάθος το νούμερο, πάντως ήταν παραπάνω από το όριο, γιατί μου είχε πει ότι είδε πολύ μαγκωμένες εμβρυ+γυναικολ. και μόνη της πήρε την πρωτοβουλία χωρίς να τους το πει να πάει να κάνει αμνιο. Δηλ. της έλεγαν ναι, όντως είναι πιο πάνω αλλά όχι πολύ πιο πάνω κ μερικές φορές δε λέει τίποτα γιατί απλά είναι μια στατιστική κ γενικά την είχαν σαλτάρει την κοπέλα. Anyway, εμείς περιμένουμε μαζί σου, να ξέρεις

Σε ευχαριστώ πολύ αγάπη για την ενθάρρυνση!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ αγάπη για την ενθάρρυνση!!! 

μην ανχωνεσε οι μετρησεις αυτες με τοσο μικρη αποκλιση ειναι συνηθως λαθος  . τροφοβλαστη προλαβαινεις να κανεις? πια εβδομαδα εισαι? σπανια με τοσο μικρη αποκλιση ειναι κατι .. συνηθως πανω απο 3 . εχει τυχει σε παρα πολλες κοπελες . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

μην ανχωνεσε οι μετρησεις αυτες με τοσο μικρη αποκλιση ειναι συνηθως λαθος  . τροφοβλαστη προλαβαινεις να κανεις? πια εβδομαδα εισαι? σπανια με τοσο μικρη αποκλιση ειναι κατι .. συνηθως πανω απο 3 . εχει τυχει σε παρα πολλες κοπελες . 

Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και τα μασαγε... Λέει ότι τού είπαν μόνο από το τηλεφωβο ότι είναι καλές οι εξετάσεις χωρίς να τις έχει δει. Αλλά μόλις τού είπα τι σκέφτομαι μού λέει καλύτερα να τον πάρω αύριο το πρωί να τις δει κι εκείνος

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και τα μασαγε... Λέει ότι τού είπαν μόνο από το τηλεφωβο ότι είναι καλές οι εξετάσεις χωρίς να τις έχει δει. Αλλά μόλις τού είπα τι σκέφτομαι μού λέει καλύτερα να τον πάρω αύριο το πρωί να τις δει κι εκείνος

θα τις δειτε κ μαζι κ θα σου πει. αν προλαβαινεις να κλεισεις μπαμ μπαμ μια τροφοβλαστη να ξεμπερδεψεις αμεσως να εισαι ησυχη . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Πήρα το γιατρό τηλέφωνο και τα μασαγε... Λέει ότι τού είπαν μόνο από το τηλεφωβο ότι είναι καλές οι εξετάσεις χωρίς να τις έχει δει. Αλλά μόλις τού είπα τι σκέφτομαι μού λέει καλύτερα να τον πάρω αύριο το πρωί να τις δει κι εκείνος

Καλή μην ανησυχείς. Μπορεί να σου τα μασαγε γιατί απλά δεν τις κοιταξε καν!!! Συνήθως αυτο κάνουν. Τις κοιτάνε στο ραντεβού που θα είσαι εσυ εκεί. Ο δικος μου ετσι εκανε.

Τελικά αυτο που κατάλαβα ψάχνοντας, ότι η Αυχενική δεν είναι και πολύ αξιόπιστη, είναι μια ένδειξη, όπου αν δεν φανει κάτι σωστό κάνεις έξτρα εξετάσεις για να έχεις πιο σαφες αποτέλεσμα,, όσων αφορα στις Τρισωμιες πάντα. Είναι σημαντική όμως γιατί εκεί γίνεται και ο έλεγχος των οργάνων και οι πρώτες μετρήσεις. Και στην δικη μου περίπτωση που βγήκε σχετικά καλή, εξαιτίας της ηλικίας μου, 36 στα 37, θα πρέπει να κάνω και nipt αν θέλω να είμαι σίγουρη καθαρά για το θεμα των Τρισωμιων και ειδικά για down....


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...