Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Faith22 είπε:

      1 ή 2 εμβρυακια έχεις βάλει?Εγώ Τετάρτη ετ κ Σάββατο απόγευμα έκανα τεστ early predictor κ βγήκε μια πολύ πολύ άχνη γραμμή,έχω δίδυμα όμως!

      Νομίζω κ εγώ παράεκανες νωρίς!Μας ξεπέρασες όλες😂

      Ένα έβαλα πέμπτης ημέρας.Οντως είναι πολύ νωρίς,απλά ήθελα να δω αν βγει έστω αχνή γραμμή,αλλά τπτ..το early predictor είναι διαφορετικό απο τα άλλα? Αυτό που πήρα δείχνει από την πέμπτη ημέρα συλληψης

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Αλήθεια; δεν το ήξερα... Απλά καταλαβαίνεις, να ήμουν μεγαλύτερη ηλικία(άνω των 40), να έχω κάποιο ιστορικό κάτι, θα το περίμενα. Δεν ισχύει τίποτα, υποτίθεται ότι είμαι υγιεστατη. Πιάστηκα εξ απήνης... 

φυσικα μονο ενδειξεις ειναι δεν ειναι διαγνωση μια μονο ενδειξη οπως σου ειπα το παραδειγμα αν δεις σε εναν υπερηχο μια κυστη εναν ογκο δεν ξερεις αν ειναι κακοηθεια πρεπει να κανεις βιοψια  ο υπερηχος δεν κανει διαγνωση σου δινει μια υποψια κ το ψαχνεις μπορει να μην συμβαινει κ τιποτα. 

τωρα η ηλικια δεν εχει σημασια αυτα ειναι τυχαια οπως κ οι παλλινδρομες που συμβαινουν για αυτον τον λογο οι παλινδρομες τι ειναι εμβρυα με συνδρομα που απλα η φυση προλαβαινει κ τα τερματιζει καποια απο αυτα μπορει να προχωρισουν λιγο περισσοτερο .. δεν εχουν ηλικια οπως θα μπορουσες να εχεις παλλινδρομη ετσι κ ενα παιδι με συνδρομο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Αλήθεια; δεν το ήξερα... Απλά καταλαβαίνεις, να ήμουν μεγαλύτερη ηλικία(άνω των 40), να έχω κάποιο ιστορικό κάτι, θα το περίμενα. Δεν ισχύει τίποτα, υποτίθεται ότι είμαι υγιεστατη. Πιάστηκα εξ απήνης... 

Έχει δίκιο η @linaa και συμφωνώ απόλυτα μαζί της . Έχεις μόνο μια ένδειξη. Αν είχες περισσότερες; Κατά τη γνώμη μου οφείλεις να το ψάξεις. Στη θέση σου θα πήγαινα κατευθείαν για αμνιο. Το κόστος είναι μικρότερο και σου δίνει αποτελέσματα για τα πάντα. Υπάρχει αυτό το 1% για αποβολή αλλά δεν έχω ακούσει καμία κοπέλα να έχει πρόβλημα με αμνιο. Με κλειστά μάτια θα την έκανα . Τώρα εσύ αποφασίζεις τι είναι καλύτερο και τι αντέχεις βασικά. 

  • Μου αρέσει 2

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα μια κοπέλα στο Facebook δημοσίευσε αυτό 

Ποτέ δεν πρέπει να χάνουμε την ελπίδα μας γτ μιλάμε για πιθανότητες!!!

η Αυχενικη διαφάνεια στον υπέρηχο είχε βγει πολύ πιο πάνω απο την ανώτερη κόκκινη καμπύλη (2,9)... Και η αιματολογικη στο μικροβιολογικό μου έδωσε πιθανότητες για Σ. Down 1/16 μόνο... Έκανα τροφοβλάστη και δόξα τω Θεώ... πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο και με ενημέρωσαν ότι όλα είναι τέλεια στις εξετάσεις γι αυτό που φοβόμασταν... Περιμένω και τα υπόλοιπα σε 10 ημέρες..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

@ΧρυσαΜ σωστα στα λένε. Η αυχενική δίνει μονο πιθανότητες και η ακρίβεια της είναι γύρω στο 80 % αν θυμάμαι καλά. Το είχα διαβάσει όταν κοιταγα για την nipt. Γιαυτο μετα κάνεις άλλες εξετάσεις αν δεις κατι. Και σε γνωστό μου είχαν βγει αυξημένες πιθανότητες για down και έκαναν αμνιο και ήταν μια χαρά. Μην προδικάζεις απο τώρα. Ενα βήμα την φορά. Μιλα και με τον γιατρό σου να σου πει και αυτος την γνώμη του. 

  • Μου αρέσει 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια... Θα περιμένω να δω τι θα βγει και λογικά θα μού προτείνει κι εκείνος κάτι από αυτά που μού λέτε. Θα σάς ενημερώσω 

Καλημέρα Χρύσα μου. Και εγώ κατευθείαν αμνιο. θα έκανα. Είναι επεμβατική μεν, αλλά το αποτέλεσμα είναι σίγουρο 100%. Περιμένουμε νέα σου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια... Θα περιμένω να δω τι θα βγει και λογικά θα μού προτείνει κι εκείνος κάτι από αυτά που μού λέτε. Θα σάς ενημερώσω 

Χρύσα μου, προσπάθησε όσο μπορείς να μην προτρέχεις. Να δεις τα δεδομένα λογικά και σε βάθος χρόνου. Συμφωνώ με αυτό που είπες, εάν τελικά δεν είναι καλά τα πράγματα, είναι μία απόφαση που αφορά και τους δύο (εσένα και τον άντρα σου). Προς το παρόν όμως συλλέγεις δεδομένα. Ψύχραιμα, για να βγει ένα συμπέρασμα. Κι εγώ θα σου έλεγα να κάνεις αμνιοπαρακέντηση, είναι το καλύτερο νομίζω. 

Τα φιλιά μου, καλή δύναμη

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Χρύσα μου, προσπάθησε όσο μπορείς να μην προτρέχεις. Να δεις τα δεδομένα λογικά και σε βάθος χρόνου. Συμφωνώ με αυτό που είπες, εάν τελικά δεν είναι καλά τα πράγματα, είναι μία απόφαση που αφορά και τους δύο (εσένα και τον άντρα σου). Προς το παρόν όμως συλλέγεις δεδομένα. Ψύχραιμα, για να βγει ένα συμπέρασμα. Κι εγώ θα σου έλεγα να κάνεις αμνιοπαρακέντηση, είναι το καλύτερο νομίζω. 

Τα φιλιά μου, καλή δύναμη

 

Just now, BILLE είπε:

Καλημέρα Χρύσα μου. Και εγώ κατευθείαν αμνιο. θα έκανα. Είναι επεμβατική μεν, αλλά το αποτέλεσμα είναι σίγουρο 100%. Περιμένουμε νέα σου

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν σε απόγνωση γι όλα αυτά που σάς είπα. Το σκεφτόμουν δηλαδή σφαιρικά όλο το θέμα. Δεν περίμενα σε μια μέρα να πάρω απόφαση, αλλά ήθελα να δω τα ενδεχόμενα στο μυαλό μου και σιγά σιγά με το πέρασμα των ημερών θα μού ήταν πιο εύκολο να καταλήξω κάπου. 

Εν τέλει το φυσιολογικό όριο για τα δεδομένα μου είναι 1/900 και η τιμή που είχα ήταν 1/4000 

Τον ρώτησα αν πρέπει να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση, μού είπε όμως ότι βάσει εξετάσεων δε χρειάζεται, από εκεί και πέρα αν θέλω εγώ μπορώ να κάνω για να είμαι πιο σίγουρη. Εκείνος θεωρεί ότι δεν υπάρχει λόγος 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

 

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν σε απόγνωση γι όλα αυτά που σάς είπα. Το σκεφτόμουν δηλαδή σφαιρικά όλο το θέμα. Δεν περίμενα σε μια μέρα να πάρω απόφαση, αλλά ήθελα να δω τα ενδεχόμενα στο μυαλό μου και σιγά σιγά με το πέρασμα των ημερών θα μού ήταν πιο εύκολο να καταλήξω κάπου. 

Εν τέλει το φυσιολογικό όριο για τα δεδομένα μου είναι 1/900 και η τιμή που είχα ήταν 1/4000 

Τον ρώτησα αν πρέπει να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση, μού είπε όμως ότι βάσει εξετάσεων δε χρειάζεται, από εκεί και πέρα αν θέλω εγώ μπορώ να κάνω για να είμαι πιο σίγουρη. Εκείνος θεωρεί ότι δεν υπάρχει λόγος 

Πολύ ενθαρρυντικά όλα αυτά! Θέλεις να πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη, για να είσαι σίγουρη πριν προχωρήσεις στην αμνιοπαρακέντηση?

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Πολύ ενθαρρυντικά όλα αυτά! Θέλεις να πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη, για να είσαι σίγουρη πριν προχωρήσεις στην αμνιοπαρακέντηση?

Κοίτα σκέφτομαι να περιμένω το επόμενο ραντεβού τον άλλο μήνα να δω πώς πάει. Εξάλλου στον 5ο δε γίνεται η αμνιοπαρακέντηση; ή κάνω λάθος; θέλω να πω ότι αν έχω περιθώριο χρόνου θα το χρησιμοποιήσω όσο βλέπω ότι πάει καλά γιατί θέλω να ψάξω παραπάνω πράγματα σχετικά με την εξέταση αυτή. Σε μια ξαδέρφη μου που το είπα με τρόμαξε λίγο, ότι μπορεί να είναι επικίνδυνο, να έχω άλλα θέματα μετά και τέτοια.

Εαν ξέρει καμία κάτι παραπάνω σχετικά με αυτό το θέμα, θα ήθελα μια γνώμη, είναι πολύ σημαντικό για εμένα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Κοίτα σκέφτομαι να περιμένω το επόμενο ραντεβού τον άλλο μήνα να δω πώς πάει. Εξάλλου στον 5ο δε γίνεται η αμνιοπαρακέντηση; ή κάνω λάθος; θέλω να πω ότι αν έχω περιθώριο χρόνου θα το χρησιμοποιήσω όσο βλέπω ότι πάει καλά γιατί θέλω να ψάξω παραπάνω πράγματα σχετικά με την εξέταση αυτή. Σε μια ξαδέρφη μου που το είπα με τρόμαξε λίγο, ότι μπορεί να είναι επικίνδυνο, να έχω άλλα θέματα μετά και τέτοια.

Εαν ξέρει καμία κάτι παραπάνω σχετικά με αυτό το θέμα, θα ήθελα μια γνώμη, είναι πολύ σημαντικό για εμένα 

η αμνιο γινετε μετα την 17 εβδομαδα ετσι κ αλλιως στις 21 εχεις β επιπεδου κ εκει αν υπαρχει κατι θα φανει. τα ποσοστα σου ειναι καλα. θα μπορουσες να κανεις το nipt αλλα αν δεν ειναι δυνατο θα περιμενεις μεχρι β επιπεδου για να εισαι σιγουρη. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη Μ έκανε πριν 2-3 μήνες αμνιο.  Είχαν δει στην β επιπέδου ότι το παιδί έχει μεγάλο κεφάλι.  

Μ είπε ότι η διαδικασία είναι γρήγορη ,ανώδυνη.  Πρέπει να σαι ακίνητη.

Μετά για λίγες μέρες ξεκουράστηκε.  Δεν έκανε τίποτα.  

Τα αποτελέσματα αργούν λίγο.  Έρχονται σε 2 δόσεις.

Ευτυχώς όλα καλά.  Εν τέλει ήταν λόγω γονίδιου του πατέρα. Ζήτησαν στην πορεία κ από αυτόν αίμα. 

Δηλ δεν υπάρχει κάποιο σύνδρομο απλά θα κληρονόμησει το μορφολογικό του μπαμπά. Που όντως έχει λίγο μεγάλο κεφάλι. 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Μια φίλη Μ έκανε πριν 2-3 μήνες αμνιο.  Είχαν δει στην β επιπέδου ότι το παιδί έχει μεγάλο κεφάλι.  

Μ είπε ότι η διαδικασία είναι γρήγορη ,ανώδυνη.  Πρέπει να σαι ακίνητη.

Μετά για λίγες μέρες ξεκουράστηκε.  Δεν έκανε τίποτα.  

Τα αποτελέσματα αργούν λίγο.  Έρχονται σε 2 δόσεις.

Ευτυχώς όλα καλά.  Εν τέλει ήταν λόγω γονίδιου του πατέρα. Ζήτησαν στην πορεία κ από αυτόν αίμα. 

Δηλ δεν υπάρχει κάποιο σύνδρομο απλά θα κληρονόμησει το μορφολογικό του μπαμπά. Που όντως έχει λίγο μεγάλο κεφάλι. 

Γελάω γιατί μού θύμισες ένα περιστατικό δικών μου ανθρώπων που είχαν κάτι παρόμοιο. 

Ναι αλλά λίγες μέρες που πρέπει να ξεκουραστείς, δεν πρέπει να κάνεις τίποτα τίποτα; να είσαι σε ένα κρεβάτι όλη μέρα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Γελάω γιατί μού θύμισες ένα περιστατικό δικών μου ανθρώπων που είχαν κάτι παρόμοιο. 

Ναι αλλά λίγες μέρες που πρέπει να ξεκουραστείς, δεν πρέπει να κάνεις τίποτα τίποτα; να είσαι σε ένα κρεβάτι όλη μέρα; 

Ναι θέλει 2-3 μέρες πλήρη ακινησία. Θυμάμαι τη μητέρα μου στην μικρή μου αδερφή είχε κάνει αμνιο λόγω ηλικίας (36) και έπρεπε να είναι στο κρεβάτι. Εμείς τοτε ήμασταν 11 και 9 χρονών. Δε λέω δύσκολο αν έχεις και άλλα παιδιά και δη μωρά, αλλά εκείνες τις μέρες θα χρειαστείς βοήθεια αν το αποφασίσεις. 

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Ναι θέλει 2-3 μέρες πλήρη ακινησία. Θυμάμαι τη μητέρα μου στην μικρή μου αδερφή είχε κάνει αμνιο λόγω ηλικίας (36) και έπρεπε να είναι στο κρεβάτι. Εμείς τοτε ήμασταν 11 και 9 χρονών. Δε λέω δύσκολο αν έχεις και άλλα παιδιά και δη μωρά, αλλά εκείνες τις μέρες θα χρειαστείς βοήθεια αν το αποφασίσεις. 

Πολύ σημαντική λεπτομέρεια. Ευχαριστώ πολύ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...