Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

ενδομητριωση και λαπαροσκοπηση


berd

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια. Θελω να ρωτησω αν εχει κανει καμια λαπαροσκοπηση για ενδομητριωσικη κυστη ωοθηκης και εστιες ενδομητριωσης και ποσο καθυστερησε να της ερθει η περιοδος. Ηρθε την αναμενομενη ημερα ή πιο αργά;; Επίσης πότε αρχισε προσπαθειες μετα την επέμβαση;; Να σημειωσω οτι μου ειπε να μη κανω καμια θεραπεια με ενεσεις ή αντισυλληπτικα και βουρ για μωρο μετα απο 15 μερες απ την λαπαροσκοπηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/25/2020 at 1:45 AM, Rose7 said:

Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση και είχα εστίες ενδομητρίωσης αλλά όχι κύστη. Η περίοδος πρέπει να μου καθυστέρησε 2-3 μέρες όχι πολύ πάντως. 

Σου είπε μετά την λαπαροσκόπηση να κάνεις τπτ ενέσεις ή να ξεκινήσεις αμέσως προσπάθειες;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, berd είπε:

Σου είπε μετά την λαπαροσκόπηση να κάνεις τπτ ενέσεις ή να ξεκινήσεις αμέσως προσπάθειες;;

Τι ενέσεις εννοεις; Έκανα αντιπηκτικές μετά το χειρουργείο για αποφυγή θρόμβωσης και εννοείται για 2 εβδομάδες δεν μπορούσα να κάνω προσπάθειες μέχρι να επανέλθει το σώμα μου από το χειρουργείο.

Αλλά μου είπε ότι μπορούσαμε να ξεκινησουμε κατευθείαν και έκανα και σπερματεγχυση τον επομενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 24/10/2020 at 11:38 ΠΜ, berd είπε:

Καλημερα κοριτσια. Θελω να ρωτησω αν εχει κανει καμια λαπαροσκοπηση για ενδομητριωσικη κυστη ωοθηκης και εστιες ενδομητριωσης και ποσο καθυστερησε να της ερθει η περιοδος. Ηρθε την αναμενομενη ημερα ή πιο αργά;; Επίσης πότε αρχισε προσπαθειες μετα την επέμβαση;; Να σημειωσω οτι μου ειπε να μη κανω καμια θεραπεια με ενεσεις ή αντισυλληπτικα και βουρ για μωρο μετα απο 15 μερες απ την λαπαροσκοπηση.

Έχω κάνει δύο φορές. Αμέσως μετά την λαπαροσκόπηση έκανα διακοπή της περιόδου με ενέσεις για 8-9 μήνες. Οπότε δεν μπορώ να σε βοηθησω σε αυτό που ρωτάς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rose7 said:

Τι ενέσεις εννοεις; Έκανα αντιπηκτικές μετά το χειρουργείο για αποφυγή θρόμβωσης και εννοείται για 2 εβδομάδες δεν μπορούσα να κάνω προσπάθειες μέχρι να επανέλθει το σώμα μου από το χειρουργείο.

Αλλά μου είπε ότι μπορούσαμε να ξεκινησουμε κατευθείαν και έκανα και σπερματεγχυση τον επομενο μήνα.

Ανάλογα με την έκταση της ενδομητρίωσης δίνουν ενέσεις διακοπής περιόδου για κάποιους μήνες. Εμένα μου είπε οτι αφου προσπαθούμε για παιδί δεν θα κάνω ενέσεις και να ξεκινήσω πάλι προσπάθειες. Τη Πεμπτη περίμενα περίοδο αλλά ακόμα άφαντη. Τη Κυριακή έκανα ένα τεστ αλλά αρνητικό. Μάλλον είναι ανωμαλία λόγω επέμβασης. Ισχύει όμως ότι μετά από λαπαροσκόπηση είμαστε πιο γόνιμες τους πρώτους μήνες;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, berd είπε:

Ανάλογα με την έκταση της ενδομητρίωσης δίνουν ενέσεις διακοπής περιόδου για κάποιους μήνες. Εμένα μου είπε οτι αφου προσπαθούμε για παιδί δεν θα κάνω ενέσεις και να ξεκινήσω πάλι προσπάθειες. Τη Πεμπτη περίμενα περίοδο αλλά ακόμα άφαντη. Τη Κυριακή έκανα ένα τεστ αλλά αρνητικό. Μάλλον είναι ανωμαλία λόγω επέμβασης. Ισχύει όμως ότι μετά από λαπαροσκόπηση είμαστε πιο γόνιμες τους πρώτους μήνες;;;

Υποτιθεται ότι εχει καθαρίσει η ενδομητριωση οπότε έχεις περισσότερες πιθανότητες. Εγώ πάντως δεν έμεινα εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rose7 said:

Υποτιθεται ότι εχει καθαρίσει η ενδομητριωση οπότε έχεις περισσότερες πιθανότητες. Εγώ πάντως δεν έμεινα εγκυος.

Εξω απ το χειρουργείο ήταν ο τραυματιοφορέας και μου λέει: << Μην αγχώνεσαι είναι ρουτίνα γι αυτούς. Μετά την επέμβαση θα μείνεις έγκυος αλλά μια συμβουλή θα σου δώσω. Ριξ το έξω. Παρ το χαλαρά , δεν θέλει άγχος, κοίτα να περνάς καλά και θα ρθει.>>  Πιστεύω πάρα πολύ στη ψυχολογία . Δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω και να αφήνουμε τη στεναχώρια να κάνει κακό στο σώμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, berd είπε:

Εξω απ το χειρουργείο ήταν ο τραυματιοφορέας και μου λέει: << Μην αγχώνεσαι είναι ρουτίνα γι αυτούς. Μετά την επέμβαση θα μείνεις έγκυος αλλά μια συμβουλή θα σου δώσω. Ριξ το έξω. Παρ το χαλαρά , δεν θέλει άγχος, κοίτα να περνάς καλά και θα ρθει.>>  Πιστεύω πάρα πολύ στη ψυχολογία . Δεν πρέπει να το βάζουμε κάτω και να αφήνουμε τη στεναχώρια να κάνει κακό στο σώμα μας.

Εξω απο το χορο πολλά λέγονται. Προσωπικά έχω βαρεθεί να τα ακούω αυτά. Αν δεν έρχεται υπάρχει λόγος.Όχι ότι το σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 εβδομάδες μετά...
On 24/10/2020 at 11:38 ΠΜ, berd είπε:

Καλημερα κοριτσια. Θελω να ρωτησω αν εχει κανει καμια λαπαροσκοπηση για ενδομητριωσικη κυστη ωοθηκης και εστιες ενδομητριωσης και ποσο καθυστερησε να της ερθει η περιοδος. Ηρθε την αναμενομενη ημερα ή πιο αργά;; Επίσης πότε αρχισε προσπαθειες μετα την επέμβαση;; Να σημειωσω οτι μου ειπε να μη κανω καμια θεραπεια με ενεσεις ή αντισυλληπτικα και βουρ για μωρο μετα απο 15 μερες απ την λαπαροσκοπηση.

Εκανα σπερματεγχυση στα καπακια μετα την λαπαροσκοπηση δεν εμεινα.αναγκαστικα μου εκοψε την περιοδο για 5 μηνες με ενεση 3 υποτιθεται αλλα μεχρι να ερθει περιοδος περασαν 5.στην κοβουν για να μην ξαναβγει αμεσα κυστη.εγω δ εμεινα αμεσως ....μαζι με την τεχνητη εμμηνοπαυση μετα απο 1 χρονο αν δ την μετρησω γτ δ προσπαθουσα καν χωρις περιοδο.... σε 6 μηνες φυσιολογικα.την ορμονη ΑΜΗ την εχεις μετρησει;;;;;εμενα η ενδομητριωση μ εριξε αυτη την ορμονη για αυτο δεν εμενα....μην αγχωνεσαι εγω τον μηνα που ασχοληθηκα με αλλα πραγματα ηταν κ η καραντινα εμεινα 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...