Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Συμπληρωματικό επιδομα ΟΑΕΔ


nairobi

Recommended Posts

Καλησπερα ανοιγω το θεμα γιατι σημερα ελαβα το επιδομα και ειναι πολυ πιο κατω απο οτι περιμενα! Τους παιρνω τηλεφωνο και δεν το σηκωνουν εννοειται!! Οποια εργαζομενη στο ικα εχει κανει αιτηση και εχει λαβει το επιδομα αυτο φετος μπορει να με διαφωτίσει; τι ποσο περιπου πρεπει να περιμενει μια εργαζομενη με μισθο 650 ευρω; νομιζα πως θα ειναι πανω απο χιλιαρικο οπως μου ειχαν πει και τελικα μπηκαν μολις 100!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, nairobi said:

Καλησπερα ανοιγω το θεμα γιατι σημερα ελαβα το επιδομα και ειναι πολυ πιο κατω απο οτι περιμενα! Τους παιρνω τηλεφωνο και δεν το σηκωνουν εννοειται!! Οποια εργαζομενη στο ικα εχει κανει αιτηση και εχει λαβει το επιδομα αυτο φετος μπορει να με διαφωτίσει; τι ποσο περιπου πρεπει να περιμενει μια εργαζομενη με μισθο 650 ευρω; νομιζα πως θα ειναι πανω απο χιλιαρικο οπως μου ειχαν πει και τελικα μπηκαν μολις 100!! 

Καλησπέρα! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Από το ΙΚΑ ως επίδομα τοκετού/λοχείας τι ποσό σου έδωσαν?

Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Καλησπέρα! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Από το ΙΚΑ ως επίδομα τοκετού/λοχείας τι ποσό σου έδωσαν?

Σ' ευχαριστω πολυ !!!  Συνολικα 1300 ευρω για ολο το διαστημα!! Ημουν μεχρι Ιανουαριο 4ωρη και απο Φεβρουαριο 8ωρη με μισθο 650 ευρω! Αλλα τον Μαρτιο ξεκινησα επαπειλουμενη αδεια μεχρι που γεννησα! Υπαρχει περιπτωση να με επιδοτησαν με βαση την 4ωρη απασχοληση μου;επειδη ηταν και το περισσοτερο χρονικο διαστημα;


url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi said:

Σ' ευχαριστω πολυ !!!  Συνολικα 1300 ευρω για ολο το διαστημα!! Ημουν μεχρι Ιανουαριο 4ωρη και απο Φεβρουαριο 8ωρη με μισθο 650 ευρω! Αλλα τον Μαρτιο ξεκινησα επαπειλουμενη αδεια μεχρι που γεννησα! Υπαρχει περιπτωση να με επιδοτησαν με βαση την 4ωρη απασχοληση μου;επειδη ηταν και το περισσοτερο χρονικο διαστημα;

Ελπίζω να σου απαντήσει και κάποια μανούλα που τα έκανε πρόσφατα γιατί εγώ απλώς τα έχω ψάξει λίγο... Ήξερα και βλέπω τώρα στο σάιτ του ικα αυτό:

"Τα επιδόματα μητρότητας καταβάλλονται για 119 ημέρες (περιλαμβάνονται και οι αργίες), από τις οποίες, 56 ημέρες αντιστοιχούν στο διάστημα κυοφορίας και 63 στο διάστημα της λοχείας. Το ποσό υπολογίζεται βάσει του μέσου όρου των αποδοχών των τριάντα (30) τελευταίων ημερών ασφάλισης του προηγούμενου χρόνου. Στο τέλος της λοχείας, καταβάλλεται και από τον ΟΑΕΔ ένα συμπληρωματικό ποσό, ούτως ώστε, για το διάστημα των 119 ημερών η εργαζόμενη μητέρα να συμπληρώσει το σύνολο των αποδοχών της. "

άρα τα 1300+100 που πήρες σύνολο θα έπρεπε να αντιστοιχούν στις αποδοχές σου για 4 μήνες. Αν βγήκες με επαπειλούμενη όμως Μάρτιο άρα δούλεψες 8ωρο ένα μήνα 20 μέρες? ενώ λένε υπολογίζεται ως μέσος όρος 30 ημερών ασφάλισης... Μήπως κάπως τότε βγήκε ως μέσος όρος του 4ώρου και του 8ώρου...? δε ξέρω αν επηρεάζει καθόλου και η επαπειλούμενη που δε νομίζω βέβαια..

Ελπίζω να βγάλεις άκρη...

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, olpapa είπε:

Ελπίζω να σου απαντήσει και κάποια μανούλα που τα έκανε πρόσφατα γιατί εγώ απλώς τα έχω ψάξει λίγο... Ήξερα και βλέπω τώρα στο σάιτ του ικα αυτό:

"Τα επιδόματα μητρότητας καταβάλλονται για 119 ημέρες (περιλαμβάνονται και οι αργίες), από τις οποίες, 56 ημέρες αντιστοιχούν στο διάστημα κυοφορίας και 63 στο διάστημα της λοχείας. Το ποσό υπολογίζεται βάσει του μέσου όρου των αποδοχών των τριάντα (30) τελευταίων ημερών ασφάλισης του προηγούμενου χρόνου. Στο τέλος της λοχείας, καταβάλλεται και από τον ΟΑΕΔ ένα συμπληρωματικό ποσό, ούτως ώστε, για το διάστημα των 119 ημερών η εργαζόμενη μητέρα να συμπληρώσει το σύνολο των αποδοχών της. "

άρα τα 1300+100 που πήρες σύνολο θα έπρεπε να αντιστοιχούν στις αποδοχές σου για 4 μήνες. Αν βγήκες με επαπειλούμενη όμως Μάρτιο άρα δούλεψες 8ωρο ένα μήνα 20 μέρες? ενώ λένε υπολογίζεται ως μέσος όρος 30 ημερών ασφάλισης... Μήπως κάπως τότε βγήκε ως μέσος όρος του 4ώρου και του 8ώρου...? δε ξέρω αν επηρεάζει καθόλου και η επαπειλούμενη που δε νομίζω βέβαια..

Ελπίζω να βγάλεις άκρη...

 

Φοβάμαι πως μαλλον εχεις δικιο ετσι πρεπει να εγινε!!! οπως και να εχει...Ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντησες!!! :x

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...