Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, CMES είπε:

Εγω παλι αγχωθηκα γιατι συνειδητοποιησα οτι σε μια εβδομαδα μπαινω στον 8ο και δεν εχω κανει απολυτως τιποτα! Ολο κατι αλλο προκυπτει και δεν προλαβαινω. Δουλεια δεν προβλεπεται να σταματησω πριν το τελος Ιουλιου αλλα ακομα και αν αποφασισω να σταματησω νωριτερα, αυτο σημαινει πως και τα παιδια θα σταματησουν τον παιδικο, αφου τα πηγαινω κοντα στη δουλεια μου σχολειο (πολυ μακρια απο το σπιτι). Οποτε και παλι ξεκουραση δεν προβλεπεται!!

Α μην αγχώνεσαι εγώ μπαίνω Παρασκευή και δεν έχουμε κάνει τπτ ουσιώδες. Έρευνα για καρότσια κάναμε και Παρασκευή ευελπιστώ να κλείσουμε γιατί έχουν στενέψει τα περιθώρια και πολλά θέλουν παραγγελία.. τα περισσότερα ψώνια θα γίνουν όταν βγω στην άδεια μου τώρα δε βρίσκω χρόνο.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω κοριτσια σας ακουω που λετε 31 εβδομαδων και ζηλευω...ειμαι ακομα στην 28η κ φοβαμαι πολυ για τον μπεμπη.αυτο το 30 και 32 νιωθω οτι ειναι τοσο κοντα κντοσο μακρια ταυτοχρονα...τον νιωθω κ πολυ χαμηλα τον μπομπιρα κ ειμαι σαν χεσμενη.προσπαθω να ξεχνιεμαι αλλα οσο να ναι το καθε εντονο πονακι το μεταφραζω προς στιγμη εναρξη τοκετου.δεν μπορω με τπτ να μπω απο τωρα στο μουντ της γεννας.μονο ελπιζω...ελπιζω σε λιγο χρονο ακομα...Για αρχη 2 βδομαδες...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stalicha είπε:

Εγω κοριτσια σας ακουω που λετε 31 εβδομαδων και ζηλευω...ειμαι ακομα στην 28η κ φοβαμαι πολυ για τον μπεμπη.αυτο το 30 και 32 νιωθω οτι ειναι τοσο κοντα κντοσο μακρια ταυτοχρονα...τον νιωθω κ πολυ χαμηλα τον μπομπιρα κ ειμαι σαν χεσμενη.προσπαθω να ξεχνιεμαι αλλα οσο να ναι το καθε εντονο πονακι το μεταφραζω προς στιγμη εναρξη τοκετου.δεν μπορω με τπτ να μπω απο τωρα στο μουντ της γεννας.μονο ελπιζω...ελπιζω σε λιγο χρονο ακομα...Για αρχη 2 βδομαδες...

Στο εύχομαι κορίτσι μου να πας πολύ περισσότερο...πιστεύω πως με ξεκούραση θα τα καταφέρεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2021 at 5:01 ΜΜ, CMES είπε:

Πριν μεινω εγκυος στο 1ο ειχα μια βιοχημικη και γιαυτο ειχα κανει πληρη ελεγχο θρομβοφιλιας που ηταν αρνητικος. Οποτε δεν υπαρχει θεμα απο κει. Το θεμα ειναι οτι ολοι στην οικογενεια ειμαστε μεγαλοσωμοι και τα 2 μου παιδια ηταν και ειναι λιγο τεραστια. Οποτε αυτο ως 3ο και αγορι θα επρεπε να ειναι περισσοτερο. Σε γραμμαρια ειναι στο μεσο ορο (1260) ομως ειναι αρκετα ψηλο ενω σε "παχος" ειναι πισω. Ο γιατρος ειπε πως θα το παρακολουθησουμε πως αναπτυσσεται ομως προβληματιστηκε. Σκεψου οτι ο γιος μου στην αντιστοιχη ηλικια (28 εβδομαδων) ειχε διαστασεις 32!!!

Κορίτσι μου από όσο γνωρίζω το βάρος βγαίνει από το μέσο όρο κάποιων μετρήσεων, δεν είναι ότι το μωρό το ζυγίζουν όντως και επίσης είναι και λίγο σχετικό.. 

Μήπως ο γιατρός σου εννοούσε ότι βγαίνει λίγο το βάρος ενώ κάποιες μετρήσεις βγαίνουν μεγαλύτερες πχ μηριαιο, κεφαλακι κλπ; Όπως και να χει δεν νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί εφόσον είναι μέσα στην καμπυλη για την ηλικία κύησης! Ντοπλερ ποτε έχεις; Εκεί θα δει ο εμβρυολόγος με λεπτομέρεια πως τρέφεται το μωρακι, πόση ωρίμανση έχει ο πλακούντας κλπ οπότε μην αγχώνεσαι θα έχεις πλήρη εικονα αν και δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο θέμα.. 

Πχ και εμένα στον τελευταίο υπέρηχο που ήμουν 27+4 βγήκε 1100 η μπεμπα που είναι δλδ στο 40% στην καμπυλη και είδα στο χαρτάκι του υπερηχου ότι πράγματι ενώ το μηριαιο και κάποιες άλλες μετρήσεις εβγαιναν 27+4 άλλες εβγαιναν 29+5 κλπ.. Ηταν όμως όλα μέσα στο φυσιολογικό εύρος που έγραφε δίπλα οπότε όλα καλά, έτσι βγαίνει και η εκτίμηση του βάρους. Ήταν εσένα κάποια μέτρηση εκτός ορίου και στο είπε αυτό;; 

On 15/6/2021 at 8:52 ΜΜ, fotini* είπε:

Κοριτσια μου σημερα μπηκα στον ογδοο, 31 εβδομαδες, και ειχαμε γιατρο ...1800 ο μπεμπης με το κεφαλι κατω...ολα καλα και μετρησα κ τραχηλο ήταν 3,2 εκατοστα...παλι μου ανεφερε για γεννα στις 38 εβδομαδες λογω ζαχαρου...θα δουμε...παντως απ το να κανω ινσουλινη καλυτερα να παω στις 38...τεσπα, αφου ειναι καλα τα αμνιακα κ το μωρο ας λενε οτι θελουν οι γιατροι...χαχαχαχα

Τι ωραία Φωτεινή μου μια χαρά ο μπέμπης σας!!! Είπες στο γιατρό ότι δεν συνεχίζεις τον έλεγχο ζαχάρου; Ίσως να θέλει να σε βλέπει πιο συχνά να παρακολουθείτε το βάρος του μικρού μην ξεφύγει γιατί αυτό είναι το θέμα τώρα με το ζαχαρο.. Υπομονή βρε κορίτσι λίγο έμεινε! 

On 15/6/2021 at 10:42 ΜΜ, Liakada είπε:

Μπράβο, έχει καρδαμώσει ο μπέμπης..Την τελευταία φορά που πήγα μου είπε κ εμένα ο γιατρός για γέννα στις 38 εβδομάδες λόγω του διαβήτη και δεν μπορώ να το αποδώσω σε φυγοπονία του, γιατί πέφτει 15-20 Αυγούστου, δεν νομίζω ότι θα επιδίωκε αλλιώς να κάνει γέννα Δεκαπενταύγουστο, αν δεν έπρεπε. 

Κορίτσια, αισθάνεστε καθόλου από κάτω σαν να κάνει συσπάσεις? Εγώ το αισθάνθηκα σήμερα μερικές φορές και ψιλοανησυχησα αλλά μετά σταμάτησαν..Κουράζομαι βέβαια αυτές τις μέρες να κλείσω υποχρεώσεις.

@CMES κι εμένα στην εβδομάδα σου 1200 ήταν....δεν μου ειπε κατι ανησυχητικό ο γιατρός.

Τον σίδηρο κορίτσια πότε των παίρνετε?με άδειο στομάχι και μετά σε πόση ώρα τρώτε? ξεκινάω από αύριο. Ευτυχως ο αιματοκρίτης μου από 35 πήγε 38.

Ναι έτσι λένε στην περίπτωση διαβήτη δεν ξέρω ακριβώς τους λόγους αλλά είναι το στάνταρ.. Εγω το σίδηρο τον παίρνω μαζί με φαγητό όχι με άδειο στομάχι γιατί με πειράζει καμία φορά. Ο αιματοκρίτης μου και μένα ανέβηκε από 34 πήγε 36, προς έκπληξη μου γιατί τελευταία νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου και τον περίμενα στα τάρταρα! 

On 16/6/2021 at 2:21 ΠΜ, fotini* είπε:

Εν τω μεταξυ εγω στη β επιπεδου ρωτησα τον εμβρυολογο αν εχω αλλη εξεταση και μου ειπε οχι...τελικα απ οτι καταλαβα ο γιατρος μου σε καθε υπερηχο πλεον μου κανει εξεταση οπως το ντοπλερ...σμρ στον υπερηχο μου ειπε οτι αυτα που βλεπουμε, δλδ πλακουντας, αντιστασεις, αμνιακα κτλ, ειναι οι εξετασεις του τριτου τριμηνου...δεν ξερω γτ αλλοι γιατροι στελνουν εξω, ισως να υπαρχει διαφορα στο μηχανημα

Ναι ουσιαστικά σε κάθε υπέρηχο τώρα ντοπλερακι μας κάνουνε δεν έχει και τόση διαφορά! Δεν ξέρω γιατί μας στέλνουν στον εμβρυολόγο, μάλλον γιατί θεωρούνται εξειδικευμένοι στους υπερηχους και στις μετρήσεις και πιο ακριβείς από ότι οι γυναικολόγοι.. 

11 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Α μην αγχώνεσαι εγώ μπαίνω Παρασκευή και δεν έχουμε κάνει τπτ ουσιώδες. Έρευνα για καρότσια κάναμε και Παρασκευή ευελπιστώ να κλείσουμε γιατί έχουν στενέψει τα περιθώρια και πολλά θέλουν παραγγελία.. τα περισσότερα ψώνια θα γίνουν όταν βγω στην άδεια μου τώρα δε βρίσκω χρόνο.. 

Με το καλό να το κλείσετε το καρότσι Ξένια μου! Καλά θα κάνετε, εμείς το παραγγειλαμε πριν φύγουμε διακοπές και μας είπαν 40 μέρες.. αρχές Ιουλίου το περιμένουμε.. 

10 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Εγω κοριτσια σας ακουω που λετε 31 εβδομαδων και ζηλευω...ειμαι ακομα στην 28η κ φοβαμαι πολυ για τον μπεμπη.αυτο το 30 και 32 νιωθω οτι ειναι τοσο κοντα κντοσο μακρια ταυτοχρονα...τον νιωθω κ πολυ χαμηλα τον μπομπιρα κ ειμαι σαν χεσμενη.προσπαθω να ξεχνιεμαι αλλα οσο να ναι το καθε εντονο πονακι το μεταφραζω προς στιγμη εναρξη τοκετου.δεν μπορω με τπτ να μπω απο τωρα στο μουντ της γεννας.μονο ελπιζω...ελπιζω σε λιγο χρονο ακομα...Για αρχη 2 βδομαδες...

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου λίγο υπομονή και να είσαι αισιόδοξη, ο μπέμπης θα φτάσει εκεί που πρέπει!! Είναι λογικό τώρα και με την ξάπλα και το άγχος να τα παρατηρείς όλα αλλά προσπάθησε να σκέφτεσαι ότι κάθε μέρα που περνάει είναι πολύτιμη και κάθε μαξιλάρι που θα πιάνετε θα είναι ένα ακόμα βήμα προς τον τελικό στόχο! Είναι κάτι που το ξέρετε, το έχετε υπό έλεγχο και αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα.. Είσαι ξάπλα, ενεσουλες κάνατε και όλα θα πάνε κατ ευχήν! ❤️

 

Κορίτσια έχετε και εσείς κράμπες στις γάμπες μέσα στη νύχτα;; Με έχουν τσακίσει οι καταραμένες είναι πολύ ενοχλητικές!

Έκανα χθες και τις μηνιαίες εξετάσεις μου και όλα καλά.. Ο αιματοκρίτης όπως είπα και πιο πάνω ανέβηκε και όλα τα άλλα αντισώματα ούρα κλπ μια χαρά!

Έχετε παρατηρήσει αν όσο προχωράει η εγκυμοσύνη ανεβαίνουν τα λευκά μας;; Είδα ότι με φυσιολογικές τιμές από 4000-10000 έχω 10000 και πήγα να δω προηγούμενων μηνών και βλέπω 9400, 8500 κλπ ξέρετε τι παίζει με αυτό; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Φραουλίνο ναι η περίμετρος της κοιλιας εβγαινε πολυ μικρη ενω το μηριαιο και το κεφαλι μεγαλα. Ο μεσος ορος τους (βαρος) φυσιολογικος, ομως τον προβληματισε η περιμετρος κοιλιας. Για ντοπλερ δεν μου εχει πει ακομα. Τωρα ειμαι 29 και εχω ραντεβου σε 2 εβδομαδες οποτε λογικα τοτε θα μου πει

12 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Α μην αγχώνεσαι εγώ μπαίνω Παρασκευή και δεν έχουμε κάνει τπτ ουσιώδες. Έρευνα για καρότσια κάναμε και Παρασκευή ευελπιστώ να κλείσουμε γιατί έχουν στενέψει τα περιθώρια και πολλά θέλουν παραγγελία.. τα περισσότερα ψώνια θα γίνουν όταν βγω στην άδεια μου τώρα δε βρίσκω χρόνο.. 

Χαχα!! Ωρες ωρες λεω ευτυχως ειναι καλοκαιρι και θα εχω το μωρο μονο με την πανα και θα το τυλιγω με σεντονια!!:-D

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

@Φραουλίνο ναι η περίμετρος της κοιλιας εβγαινε πολυ μικρη ενω το μηριαιο και το κεφαλι μεγαλα. Ο μεσος ορος τους (βαρος) φυσιολογικος, ομως τον προβληματισε η περιμετρος κοιλιας. Για ντοπλερ δεν μου εχει πει ακομα. Τωρα ειμαι 29 και εχω ραντεβου σε 2 εβδομαδες οποτε λογικα τοτε θα μου πει

Χαχα!! Ωρες ωρες λεω ευτυχως ειναι καλοκαιρι και θα εχω το μωρο μονο με την πανα και θα το τυλιγω με σεντονια!!:-D

Εμάς βγαίνει το κεφάλι μεγάλο παιδιά, είδε το ντόπλερ ο ενδοκρινολόγος και μου λέει κεφάλας είναι.....Του λέω να ανησυχώ? Έχει μου λέει μεγάλο κεφάλι! Ε τι να πω πια...?

@Φραουλίνο   κι εμείς κλείσαμε καρότσι, αυγό και πορτ μπεμπέ (παρόλο που δεν το χρειαζόμαστε το τελευταίο αλλά ήταν όλο μαζί σε προσφορά). Τελικά πήραμε cybex καρότσι, πολύ μαζεμένο και ελαφρύ σχετικά...

  • Μου αρέσει 3

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Εμάς βγαίνει το κεφάλι μεγάλο παιδιά, είδε το ντόπλερ ο ενδοκρινολόγος και μου λέει κεφάλας είναι.....Του λέω να ανησυχώ? Έχει μου λέει μεγάλο κεφάλι! Ε τι να πω πια...?

@Φραουλίνο   κι εμείς κλείσαμε καρότσι, αυγό και πορτ μπεμπέ (παρόλο που δεν το χρειαζόμαστε το τελευταίο αλλά ήταν όλο μαζί σε προσφορά). Τελικά πήραμε cybex καρότσι, πολύ μαζεμένο και ελαφρύ σχετικά...

Εμάς όλα στο μέσο όρο τα βγάζει. Θα το ξαναδούμε σ ένα μήνα στο doppler το μωράκι. :wub:

Ποιο cybex πήρατε και από πού? Τα κοιτάω κι εγω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Εγω κοριτσια σας ακουω που λετε 31 εβδομαδων και ζηλευω...ειμαι ακομα στην 28η κ φοβαμαι πολυ για τον μπεμπη.αυτο το 30 και 32 νιωθω οτι ειναι τοσο κοντα κντοσο μακρια ταυτοχρονα...τον νιωθω κ πολυ χαμηλα τον μπομπιρα κ ειμαι σαν χεσμενη.προσπαθω να ξεχνιεμαι αλλα οσο να ναι το καθε εντονο πονακι το μεταφραζω προς στιγμη εναρξη τοκετου.δεν μπορω με τπτ να μπω απο τωρα στο μουντ της γεννας.μονο ελπιζω...ελπιζω σε λιγο χρονο ακομα...Για αρχη 2 βδομαδες...

Καθόλου μην σκέφτεσαι τις δύο εβδομάδες μέχρι την 30 θα τις φτάσεις κ θα τις περάσεις όλα θα περάσουν ...

6 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου από όσο γνωρίζω το βάρος βγαίνει από το μέσο όρο κάποιων μετρήσεων, δεν είναι ότι το μωρό το ζυγίζουν όντως και επίσης είναι και λίγο σχετικό.. 

Μήπως ο γιατρός σου εννοούσε ότι βγαίνει λίγο το βάρος ενώ κάποιες μετρήσεις βγαίνουν μεγαλύτερες πχ μηριαιο, κεφαλακι κλπ; Όπως και να χει δεν νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί εφόσον είναι μέσα στην καμπυλη για την ηλικία κύησης! Ντοπλερ ποτε έχεις; Εκεί θα δει ο εμβρυολόγος με λεπτομέρεια πως τρέφεται το μωρακι, πόση ωρίμανση έχει ο πλακούντας κλπ οπότε μην αγχώνεσαι θα έχεις πλήρη εικονα αν και δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο θέμα.. 

Πχ και εμένα στον τελευταίο υπέρηχο που ήμουν 27+4 βγήκε 1100 η μπεμπα που είναι δλδ στο 40% στην καμπυλη και είδα στο χαρτάκι του υπερηχου ότι πράγματι ενώ το μηριαιο και κάποιες άλλες μετρήσεις εβγαιναν 27+4 άλλες εβγαιναν 29+5 κλπ.. Ηταν όμως όλα μέσα στο φυσιολογικό εύρος που έγραφε δίπλα οπότε όλα καλά, έτσι βγαίνει και η εκτίμηση του βάρους. Ήταν εσένα κάποια μέτρηση εκτός ορίου και στο είπε αυτό;; 

Τι ωραία Φωτεινή μου μια χαρά ο μπέμπης σας!!! Είπες στο γιατρό ότι δεν συνεχίζεις τον έλεγχο ζαχάρου; Ίσως να θέλει να σε βλέπει πιο συχνά να παρακολουθείτε το βάρος του μικρού μην ξεφύγει γιατί αυτό είναι το θέμα τώρα με το ζαχαρο.. Υπομονή βρε κορίτσι λίγο έμεινε! 

Ναι έτσι λένε στην περίπτωση διαβήτη δεν ξέρω ακριβώς τους λόγους αλλά είναι το στάνταρ.. Εγω το σίδηρο τον παίρνω μαζί με φαγητό όχι με άδειο στομάχι γιατί με πειράζει καμία φορά. Ο αιματοκρίτης μου και μένα ανέβηκε από 34 πήγε 36, προς έκπληξη μου γιατί τελευταία νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου και τον περίμενα στα τάρταρα! 

Ναι ουσιαστικά σε κάθε υπέρηχο τώρα ντοπλερακι μας κάνουνε δεν έχει και τόση διαφορά! Δεν ξέρω γιατί μας στέλνουν στον εμβρυολόγο, μάλλον γιατί θεωρούνται εξειδικευμένοι στους υπερηχους και στις μετρήσεις και πιο ακριβείς από ότι οι γυναικολόγοι.. 

Με το καλό να το κλείσετε το καρότσι Ξένια μου! Καλά θα κάνετε, εμείς το παραγγειλαμε πριν φύγουμε διακοπές και μας είπαν 40 μέρες.. αρχές Ιουλίου το περιμένουμε.. 

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου λίγο υπομονή και να είσαι αισιόδοξη, ο μπέμπης θα φτάσει εκεί που πρέπει!! Είναι λογικό τώρα και με την ξάπλα και το άγχος να τα παρατηρείς όλα αλλά προσπάθησε να σκέφτεσαι ότι κάθε μέρα που περνάει είναι πολύτιμη και κάθε μαξιλάρι που θα πιάνετε θα είναι ένα ακόμα βήμα προς τον τελικό στόχο! Είναι κάτι που το ξέρετε, το έχετε υπό έλεγχο και αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα.. Είσαι ξάπλα, ενεσουλες κάνατε και όλα θα πάνε κατ ευχήν! ❤️

 

Κορίτσια έχετε και εσείς κράμπες στις γάμπες μέσα στη νύχτα;; Με έχουν τσακίσει οι καταραμένες είναι πολύ ενοχλητικές!

Έκανα χθες και τις μηνιαίες εξετάσεις μου και όλα καλά.. Ο αιματοκρίτης όπως είπα και πιο πάνω ανέβηκε και όλα τα άλλα αντισώματα ούρα κλπ μια χαρά!

Έχετε παρατηρήσει αν όσο προχωράει η εγκυμοσύνη ανεβαίνουν τα λευκά μας;; Είδα ότι με φυσιολογικές τιμές από 4000-10000 έχω 10000 και πήγα να δω προηγούμενων μηνών και βλέπω 9400, 8500 κλπ ξέρετε τι παίζει με αυτό; 

Φραουλίνο μου αυτό με τις κράμπες έχει δύο μέρες που τα πόδια είναι έτοιμα να πάθουν αγκύλωση...και λέω τώρα μην κουνιέσαι καθόλου γιατί πρέπει μετά να φωνάξεις βοήθεια να σε ξαναβιδωσουν.

Κορίτσια γύρισα από το ντομπλερ ανάπτυξης νωρίς νωρίς εγώ το έκανα 30,1 σήμερα μπήκα κ όγδοο..ο μπέμπης 1630.. χθες έκανα καμπύλη ζαχάρου.....ξανά....σκέφτηκα ότι την έκανα πολύ νωρίς κ είπα μια επαναλειψη να κάνω γιατί δεν θέλω να το έχω στο μυαλό...βγήκε 86. 160. 117... Είναι φυσιολογική...κ όμως ο εμβρυολογος μου είπε ότι ο μικρός είναι λίγο τροφαντουλης όποτε θα σας κάνω παρέα στην διατροφουλα και στις μετρήσεις γιατί όχι;;οτι μπορούμε θα κάνουμε για τα μωράκια μας...εγώ για την ώρα θα κόψω λευκούς υδατάνθρακες ζάχαρη κ εννοείται τα πολλά πολλά..μικρά γεύματα κ προσεχτικά..τα αντικατέστησα όλα με μαύρα μακαρόνια ψωμιά τοστακια δημητριακά..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2021 at 4:19 ΜΜ, CMES είπε:

Εγω παλι αγχωθηκα γιατι συνειδητοποιησα οτι σε μια εβδομαδα μπαινω στον 8ο και δεν εχω κανει απολυτως τιποτα! Ολο κατι αλλο προκυπτει και δεν προλαβαινω. Δουλεια δεν προβλεπεται να σταματησω πριν το τελος Ιουλιου αλλα ακομα και αν αποφασισω να σταματησω νωριτερα, αυτο σημαινει πως και τα παιδια θα σταματησουν τον παιδικο, αφου τα πηγαινω κοντα στη δουλεια μου σχολειο (πολυ μακρια απο το σπιτι). Οποτε και παλι ξεκουραση δεν προβλεπεται!!

Αχ άσε κι εγώ αυτό σκεφτομαι. Ότι δεν έχω κάνει τίποτα.. Αλλα εντάξει εγώ βγαινω σε λίγο σε άδεια. Τι να πω ρε κορίτσι μου. Πολυ δύσκολο να δουλεύεις μέχρι τότε, αλλά όλα θα τα καταφέρεις!!! 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Emilly800 είπε:

Καθόλου μην σκέφτεσαι τις δύο εβδομάδες μέχρι την 30 θα τις φτάσεις κ θα τις περάσεις όλα θα περάσουν ...

Φραουλίνο μου αυτό με τις κράμπες έχει δύο μέρες που τα πόδια είναι έτοιμα να πάθουν αγκύλωση...και λέω τώρα μην κουνιέσαι καθόλου γιατί πρέπει μετά να φωνάξεις βοήθεια να σε ξαναβιδωσουν.

Κορίτσια γύρισα από το ντομπλερ ανάπτυξης νωρίς νωρίς εγώ το έκανα 30,1 σήμερα μπήκα κ όγδοο..ο μπέμπης 1630.. χθες έκανα καμπύλη ζαχάρου.....ξανά....σκέφτηκα ότι την έκανα πολύ νωρίς κ είπα μια επαναλειψη να κάνω γιατί δεν θέλω να το έχω στο μυαλό...βγήκε 86. 160. 117... Είναι φυσιολογική...κ όμως ο εμβρυολογος μου είπε ότι ο μικρός είναι λίγο τροφαντουλης όποτε θα σας κάνω παρέα στην διατροφουλα και στις μετρήσεις γιατί όχι;;οτι μπορούμε θα κάνουμε για τα μωράκια μας...εγώ για την ώρα θα κόψω λευκούς υδατάνθρακες ζάχαρη κ εννοείται τα πολλά πολλά..μικρά γεύματα κ προσεχτικά..τα αντικατέστησα όλα με μαύρα μακαρόνια ψωμιά τοστακια δημητριακά..

Χαχαχα.. Τροφαντουλγς ο μικρός.. Να σας πω την αλήθεια προτιμώ τα τροφαντοτλικα μωρα.. Δεν τα φοβάσαι να τα πιάσεις.. Εγω εχω φοβία με το νεογέννητο μήπως θα είναι μικρούλης κσι φοβάμαι μην τον σπάσω.. Ετσι ευθραστα που ειναι.. Ειμαι λέτε τρελή?? Μόνο εγώ έχω έτσι φόβους? Κοριτσια εγω βαρέθηκα λίγο την διατροφή μου και προχθες εβαλα κλαματα γιατί τρωω τα ίδια και τα ίδια γιατί ξέρω ότι εκεινα δεν μου ψηλωνουν το ζάχαρο και νευριασα μπηκα στο youtube και έψαξα διατροφή για ζαχαρώδη διαβήτη εγκύου και βρήκα πολλές συνταγές με λίγες θερμίδες και υδατάνθρακες και πηγα σημερα αγορασα μερικά πράγματα και μετα θα παει και ο αντρας μου να ψωνίσει την λίστα που του έστειλα.. Αγόρασα αλεύρι αμυγδαλου που ειναι παρα πολυ χαμηλό σε υδατάνθρακες επαθα πλάκα πόσο χαμηλό για να κάνω κανένα κεκακι, η κανένα πανκεικ για κάτι το διαφορετικό για πρωινο η για απογευματινο. Είχε κάτι τελειες ιδέες με τα αυγά τύπου ζαμπόν που το κάνεις φωλιά και το αυγό μέσα χτυπημένο με ελάχιστο αλατι και πιπερακι και γίνεται σαν μαφιν αυγού αλλά αντί με ψωμί να είναι με το ζαμπόν.. Χοιρομερι για την ακρίβεια.. Είχε πάρα πολλές ιδέες.. Το λεω για όσες ενδιαφέρονται να το ψάξουν.. Ενθουσιαστηκα εχθες.. 

Αααα και όσο για τις κραμπες είχα και εγώ ειδικά την νυχτα που κοιμαμαι με πιάνουν και ουρλιαζω από τον πόνο και ξεκινησα μαγνήσιο.. Δεν επινα ως τωρα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Εγω κοριτσια σας ακουω που λετε 31 εβδομαδων και ζηλευω...ειμαι ακομα στην 28η κ φοβαμαι πολυ για τον μπεμπη.αυτο το 30 και 32 νιωθω οτι ειναι τοσο κοντα κντοσο μακρια ταυτοχρονα...τον νιωθω κ πολυ χαμηλα τον μπομπιρα κ ειμαι σαν χεσμενη.προσπαθω να ξεχνιεμαι αλλα οσο να ναι το καθε εντονο πονακι το μεταφραζω προς στιγμη εναρξη τοκετου.δεν μπορω με τπτ να μπω απο τωρα στο μουντ της γεννας.μονο ελπιζω...ελπιζω σε λιγο χρονο ακομα...Για αρχη 2 βδομαδες...

Αχ κορίτσι μου εύχομαι να φτάσεις όσο πιο μακριά γίνεται!!! Εγώ πιστεύω ότι με την ξεκούραση θα τα πας περίφημα!!!! Κι εγώ το νιώθω το μωρό πολύ χαμηλά η αλήθεια είναι. 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου από όσο γνωρίζω το βάρος βγαίνει από το μέσο όρο κάποιων μετρήσεων, δεν είναι ότι το μωρό το ζυγίζουν όντως και επίσης είναι και λίγο σχετικό.. 

Μήπως ο γιατρός σου εννοούσε ότι βγαίνει λίγο το βάρος ενώ κάποιες μετρήσεις βγαίνουν μεγαλύτερες πχ μηριαιο, κεφαλακι κλπ; Όπως και να χει δεν νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί εφόσον είναι μέσα στην καμπυλη για την ηλικία κύησης! Ντοπλερ ποτε έχεις; Εκεί θα δει ο εμβρυολόγος με λεπτομέρεια πως τρέφεται το μωρακι, πόση ωρίμανση έχει ο πλακούντας κλπ οπότε μην αγχώνεσαι θα έχεις πλήρη εικονα αν και δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο θέμα.. 

Πχ και εμένα στον τελευταίο υπέρηχο που ήμουν 27+4 βγήκε 1100 η μπεμπα που είναι δλδ στο 40% στην καμπυλη και είδα στο χαρτάκι του υπερηχου ότι πράγματι ενώ το μηριαιο και κάποιες άλλες μετρήσεις εβγαιναν 27+4 άλλες εβγαιναν 29+5 κλπ.. Ηταν όμως όλα μέσα στο φυσιολογικό εύρος που έγραφε δίπλα οπότε όλα καλά, έτσι βγαίνει και η εκτίμηση του βάρους. Ήταν εσένα κάποια μέτρηση εκτός ορίου και στο είπε αυτό;; 

Τι ωραία Φωτεινή μου μια χαρά ο μπέμπης σας!!! Είπες στο γιατρό ότι δεν συνεχίζεις τον έλεγχο ζαχάρου; Ίσως να θέλει να σε βλέπει πιο συχνά να παρακολουθείτε το βάρος του μικρού μην ξεφύγει γιατί αυτό είναι το θέμα τώρα με το ζαχαρο.. Υπομονή βρε κορίτσι λίγο έμεινε! 

Ναι έτσι λένε στην περίπτωση διαβήτη δεν ξέρω ακριβώς τους λόγους αλλά είναι το στάνταρ.. Εγω το σίδηρο τον παίρνω μαζί με φαγητό όχι με άδειο στομάχι γιατί με πειράζει καμία φορά. Ο αιματοκρίτης μου και μένα ανέβηκε από 34 πήγε 36, προς έκπληξη μου γιατί τελευταία νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου και τον περίμενα στα τάρταρα! 

Ναι ουσιαστικά σε κάθε υπέρηχο τώρα ντοπλερακι μας κάνουνε δεν έχει και τόση διαφορά! Δεν ξέρω γιατί μας στέλνουν στον εμβρυολόγο, μάλλον γιατί θεωρούνται εξειδικευμένοι στους υπερηχους και στις μετρήσεις και πιο ακριβείς από ότι οι γυναικολόγοι.. 

Με το καλό να το κλείσετε το καρότσι Ξένια μου! Καλά θα κάνετε, εμείς το παραγγειλαμε πριν φύγουμε διακοπές και μας είπαν 40 μέρες.. αρχές Ιουλίου το περιμένουμε.. 

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου λίγο υπομονή και να είσαι αισιόδοξη, ο μπέμπης θα φτάσει εκεί που πρέπει!! Είναι λογικό τώρα και με την ξάπλα και το άγχος να τα παρατηρείς όλα αλλά προσπάθησε να σκέφτεσαι ότι κάθε μέρα που περνάει είναι πολύτιμη και κάθε μαξιλάρι που θα πιάνετε θα είναι ένα ακόμα βήμα προς τον τελικό στόχο! Είναι κάτι που το ξέρετε, το έχετε υπό έλεγχο και αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα.. Είσαι ξάπλα, ενεσουλες κάνατε και όλα θα πάνε κατ ευχήν! ❤️

 

Κορίτσια έχετε και εσείς κράμπες στις γάμπες μέσα στη νύχτα;; Με έχουν τσακίσει οι καταραμένες είναι πολύ ενοχλητικές!

Έκανα χθες και τις μηνιαίες εξετάσεις μου και όλα καλά.. Ο αιματοκρίτης όπως είπα και πιο πάνω ανέβηκε και όλα τα άλλα αντισώματα ούρα κλπ μια χαρά!

Έχετε παρατηρήσει αν όσο προχωράει η εγκυμοσύνη ανεβαίνουν τα λευκά μας;; Είδα ότι με φυσιολογικές τιμές από 4000-10000 έχω 10000 και πήγα να δω προηγούμενων μηνών και βλέπω 9400, 8500 κλπ ξέρετε τι παίζει με αυτό; 

Νομίζω κάτι μου είχε πει ο γιατρος οτι στην εγκυμοσυνη αυξάνονται.. Κατι μου είχε πει δνε θυμάμαι όμως.. Γιατι κάτι είχα δει στις εξετάσεις παλιότερα για τα λευκά και μου είχε πει να μην ανησυχώ ότι έτσι γίνεται και ότι είναι φυσιολογικό.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου από όσο γνωρίζω το βάρος βγαίνει από το μέσο όρο κάποιων μετρήσεων, δεν είναι ότι το μωρό το ζυγίζουν όντως και επίσης είναι και λίγο σχετικό.. 

Μήπως ο γιατρός σου εννοούσε ότι βγαίνει λίγο το βάρος ενώ κάποιες μετρήσεις βγαίνουν μεγαλύτερες πχ μηριαιο, κεφαλακι κλπ; Όπως και να χει δεν νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί εφόσον είναι μέσα στην καμπυλη για την ηλικία κύησης! Ντοπλερ ποτε έχεις; Εκεί θα δει ο εμβρυολόγος με λεπτομέρεια πως τρέφεται το μωρακι, πόση ωρίμανση έχει ο πλακούντας κλπ οπότε μην αγχώνεσαι θα έχεις πλήρη εικονα αν και δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο θέμα.. 

Πχ και εμένα στον τελευταίο υπέρηχο που ήμουν 27+4 βγήκε 1100 η μπεμπα που είναι δλδ στο 40% στην καμπυλη και είδα στο χαρτάκι του υπερηχου ότι πράγματι ενώ το μηριαιο και κάποιες άλλες μετρήσεις εβγαιναν 27+4 άλλες εβγαιναν 29+5 κλπ.. Ηταν όμως όλα μέσα στο φυσιολογικό εύρος που έγραφε δίπλα οπότε όλα καλά, έτσι βγαίνει και η εκτίμηση του βάρους. Ήταν εσένα κάποια μέτρηση εκτός ορίου και στο είπε αυτό;; 

Τι ωραία Φωτεινή μου μια χαρά ο μπέμπης σας!!! Είπες στο γιατρό ότι δεν συνεχίζεις τον έλεγχο ζαχάρου; Ίσως να θέλει να σε βλέπει πιο συχνά να παρακολουθείτε το βάρος του μικρού μην ξεφύγει γιατί αυτό είναι το θέμα τώρα με το ζαχαρο.. Υπομονή βρε κορίτσι λίγο έμεινε! 

Ναι έτσι λένε στην περίπτωση διαβήτη δεν ξέρω ακριβώς τους λόγους αλλά είναι το στάνταρ.. Εγω το σίδηρο τον παίρνω μαζί με φαγητό όχι με άδειο στομάχι γιατί με πειράζει καμία φορά. Ο αιματοκρίτης μου και μένα ανέβηκε από 34 πήγε 36, προς έκπληξη μου γιατί τελευταία νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου και τον περίμενα στα τάρταρα! 

Ναι ουσιαστικά σε κάθε υπέρηχο τώρα ντοπλερακι μας κάνουνε δεν έχει και τόση διαφορά! Δεν ξέρω γιατί μας στέλνουν στον εμβρυολόγο, μάλλον γιατί θεωρούνται εξειδικευμένοι στους υπερηχους και στις μετρήσεις και πιο ακριβείς από ότι οι γυναικολόγοι.. 

Με το καλό να το κλείσετε το καρότσι Ξένια μου! Καλά θα κάνετε, εμείς το παραγγειλαμε πριν φύγουμε διακοπές και μας είπαν 40 μέρες.. αρχές Ιουλίου το περιμένουμε.. 

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου λίγο υπομονή και να είσαι αισιόδοξη, ο μπέμπης θα φτάσει εκεί που πρέπει!! Είναι λογικό τώρα και με την ξάπλα και το άγχος να τα παρατηρείς όλα αλλά προσπάθησε να σκέφτεσαι ότι κάθε μέρα που περνάει είναι πολύτιμη και κάθε μαξιλάρι που θα πιάνετε θα είναι ένα ακόμα βήμα προς τον τελικό στόχο! Είναι κάτι που το ξέρετε, το έχετε υπό έλεγχο και αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα.. Είσαι ξάπλα, ενεσουλες κάνατε και όλα θα πάνε κατ ευχήν! ❤️

 

Κορίτσια έχετε και εσείς κράμπες στις γάμπες μέσα στη νύχτα;; Με έχουν τσακίσει οι καταραμένες είναι πολύ ενοχλητικές!

Έκανα χθες και τις μηνιαίες εξετάσεις μου και όλα καλά.. Ο αιματοκρίτης όπως είπα και πιο πάνω ανέβηκε και όλα τα άλλα αντισώματα ούρα κλπ μια χαρά!

Έχετε παρατηρήσει αν όσο προχωράει η εγκυμοσύνη ανεβαίνουν τα λευκά μας;; Είδα ότι με φυσιολογικές τιμές από 4000-10000 έχω 10000 και πήγα να δω προηγούμενων μηνών και βλέπω 9400, 8500 κλπ ξέρετε τι παίζει με αυτό; 

Αχ εγώ εχω πολλες κράμπες, και ειδικά το βράδυ στις γάμπες όπως λες.. Δεν υπάρχει αυτό. Και η αλήθεια ειναι οτι δεν πίνω και το μαγνήσιο μου, γιατί σίγουρα βοηθάει. Τώρα για τα λευκά δεν το εχω παρατηρήσει να σου πω την αλήθεια. 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για τα λευκα αιμοαφαιρια οπως τα λετε ειναι.κ εγω το παρατηρησα.κανω αιματολογικες καθε 5 μερες γτ ο γιατρος θελει να με ελεγχει για λοιμωξη κ ειδα οτι τα λευκα ειναι 10650.δλδ λιγο πανω απο 10000 που ειναι το οριο.δεν με πηρε να μου πει κατι που σημαινει πως ολα βαινουν καλως.ρωτησα κ τη θεια μου που ειναι φαρμακοποιος κ κου ειπε κ αυτη πως καμια φορα στην εγκυμοσυνη ανεβαινουν λιγο κ να μην ανησυχω.

Απο κει κ.περα προσπαθω να κανονιζω πραγματα καθε βδομαδα να κανω για να βαζω στοχους κ να μην γινεται βαρετο κναγχωδες το διαστημα αναμονης.τωρα κανω κατι διαδικτυακες συναντησεις με μια parent coach για να μας βοηθησει να αντιμετωπισουμε οσο γινεται πιο καλα τη μικρη μας που εχει παθει ενα ψιλοσοκ απο κει που εβλεπε τη μανα της φουλ δραστηρια,τωρα να καθεται στο κρεβατι κ με συμβουλευει κ στο πώς να της περασουμε τον ερχομο του β παιδιου ωστε να εχουμε οσο το δυνατον λιγοτερα ξεσπασματα.ηδη ειδα διαφορα μεσα σε μια βδομαδα με την προσεγγιση της σχετικα με την ακινησια μου.κανω κ κατι αλλα καλλιτεχνικα διαδικτυακα...δλδ πιο πολυ να βοηθησω την ψυχολογια μου να ανεβει...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Εμάς όλα στο μέσο όρο τα βγάζει. Θα το ξαναδούμε σ ένα μήνα στο doppler το μωράκι. :wub:

Ποιο cybex πήρατε και από πού? Τα κοιτάω κι εγω..

Πήραμε από το orchestra στη Λυκόβρυση το cybex iris air, ετοιμοπαράδοτο. Το είχε το τρίο 680 ευρώ. Είναι πολύ βολικό και ελαφρύ.

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...