Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια ! Μόλις γύρισα από τον γιατρό ! Δεν τρελάθηκα με αυτά που μου είπε… 29+6 σήμερα βάρος η μπεμπα 1437,05gr.. μου είπε ότι η κοιλιτσα έχει μείνει πολύ λίγο πίσω στην ανάπτυξη χωρίς να φαίνεται κτι πολύ ακραίο.. μπορεί λέει να είναι από το ζάχαρο την αντίσταση που έχω.. που έδωσε glucophase να παίρνω ένα 1000ρι την ημέρα μισό το μεσημέρι μισό το βράδυ και για 7 μέρες να μετριέμαι το πρωί, πριν το γεύμα και δυο ώρες μετά το γεύμα.. 

στεναχωρήθηκα γιατί με τόση προσπάθεια και δεν βλέπω αποτελέσματα.. ο γιατρός λέει ότι έχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη αλλά εκείνος πρέπει να παρακολουθεί και να προλαβαίνει προβλήματα.. και επίσης λέει ότι η αντίσταση αυξάνεται εκεί μετά την 28η εβδομάδα και αν ήδη δεν πρόσεχα όλα αυτά που προσέχω θα ήταν χειρότερες οι εξετάσεις μου.. τι να πω κουράστηκα και εγώ με τους περιορισμούς αλλά πιο πολύ στεναχωρήθηκα που μου είπε αυτό για την μπεμπα.. ελπίζω να ρυθμιστεί με το χάπι.. 

τωρα 5/7 έχω doppler εύχομαι να τα βρει μια χαρά !!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, xenia^^ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Μόλις γύρισα από τον γιατρό ! Δεν τρελάθηκα με αυτά που μου είπε… 29+6 σήμερα βάρος η μπεμπα 1437,05gr.. μου είπε ότι η κοιλιτσα έχει μείνει πολύ λίγο πίσω στην ανάπτυξη χωρίς να φαίνεται κτι πολύ ακραίο.. μπορεί λέει να είναι από το ζάχαρο την αντίσταση που έχω.. που έδωσε glucophase να παίρνω ένα 1000ρι την ημέρα μισό το μεσημέρι μισό το βράδυ και για 7 μέρες να μετριέμαι το πρωί, μια ώρα πριν το γεύμα και δυο ώρες μετά το γεύμα.. 

στεναχωρήθηκα γιατί με τόση προσπάθεια και δεν βλέπω αποτελέσματα.. ο γιατρός λέει ότι έχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη αλλά εκείνος πρέπει να παρακολουθεί και να προλαβαίνει προβλήματα.. και επίσης λέει ότι η αντίσταση αυξάνεται εκεί μετά την 28η εβδομάδα και αν ήδη δεν πρόσεχα όλα αυτά που προσέχω θα ήταν χειρότερες οι εξετάσεις μου.. τι να πω κουράστηκα και εγώ με τους περιορισμούς αλλά πιο πολύ στεναχωρήθηκα που μου είπε αυτό για την μπεμπα.. ελπίζω να ρυθμιστεί με το χάπι.. 

τωρα 5/7 έχω doppler εύχομαι να τα βρει μια χαρά !!

Ξένια μου μην ανησυχείς θα σε ρυθμίσει σίγουρα η αγωγή..αυτό που έχει πει ο γιατρός είναι σωστό..δηλαδή εσύ μπορεί να λες κάνω κόπο και δεν έχω αποτέλεσμα αλλά αν δεν έκανες ότι έκανες θα ήταν πολύ χειρότερα ίσως...ότι κανείς το συνεχίζεις υπομονή και μόνο..εδώ εμένα με δύο καμπύλες ζαχάρου καλές με το που είδε ο γιατρός σήμερα τον μπουλούκο το πρώτο που είπε ...καμπύλη κάναμε;;που να ξέρει ο γιατρός σε ποια μιλάει χαχαχαχα.λεω την δεύτερη χθες...μου λέει πηγές μόνη κ την έκανες;;σου  λέει τρελή είναι αυτή..κ πάλι μου συνέστησε προσοχή..τα μωράκια τα ελέγχουμε όλη την ώρα μην ανησυχείς ...σου μιλάω εγώ που είμαι χάλι μαύρο από άγχος αλλά η αλήθεια είναι αυτή ότι δεν τα γενναμε στα χωράφια πλέον...όλα τα βλέπουμε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Emilly800 είπε:

Ξένια μου μην ανησυχείς θα σε ρυθμίσει σίγουρα η αγωγή..αυτό που έχει πει ο γιατρός είναι σωστό..δηλαδή εσύ μπορεί να λες κάνω κόπο και δεν έχω αποτέλεσμα αλλά αν δεν έκανες ότι έκανες θα ήταν πολύ χειρότερα ίσως...ότι κανείς το συνεχίζεις υπομονή και μόνο..εδώ εμένα με δύο καμπύλες ζαχάρου καλές με το που είδε ο γιατρός σήμερα τον μπουλούκο το πρώτο που είπε ...καμπύλη κάναμε;;που να ξέρει ο γιατρός σε ποια μιλάει χαχαχαχα.λεω την δεύτερη χθες...μου λέει πηγές μόνη κ την έκανες;;σου  λέει τρελή είναι αυτή..κ πάλι μου συνέστησε προσοχή..τα μωράκια τα ελέγχουμε όλη την ώρα μην ανησυχείς ...σου μιλάω εγώ που είμαι χάλι μαύρο από άγχος αλλά η αλήθεια είναι αυτή ότι δεν τα γενναμε στα χωράφια πλέον...όλα τα βλέπουμε..

Ποσο δίκιο έχεις.. λέω ποσο προσεχτικοί είναι πια οι γιατροί και ποσο πολύ αγαπούν τα μωράκια μας και τα θέλουν υγειη και αυτά αλλά κι εμάς.. ίσως φαίνονται υπερβολικοί ίσως και να είναι αλλά έχουν δει τόσα τα ματάκια τους και κυρίως από τις παλαιότερες γενιές γιατρών και γυναικών που δεν τα πρόσεχαν όλα τόσο πολύ και υπήρχαν τόσα μωρά με προβλήματα.. οπότε σκέφτομαι υπομονή και όλα καλα θα πάνε !! Λίγο έμεινα !! Εύχομαι όσο τπτ να το ρυθμίσουμε και να μεγαλώνει η μπεμπα σωστά.. γιατί ξέρεις μετά σκέφτομαι και ενοχικά εγώ φταίω που η μπεμπουλα βγάζει θεματάκια και τι κάνω λάθος κλπ κλπ… 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Μόλις γύρισα από τον γιατρό ! Δεν τρελάθηκα με αυτά που μου είπε… 29+6 σήμερα βάρος η μπεμπα 1437,05gr.. μου είπε ότι η κοιλιτσα έχει μείνει πολύ λίγο πίσω στην ανάπτυξη χωρίς να φαίνεται κτι πολύ ακραίο.. μπορεί λέει να είναι από το ζάχαρο την αντίσταση που έχω.. που έδωσε glucophase να παίρνω ένα 1000ρι την ημέρα μισό το μεσημέρι μισό το βράδυ και για 7 μέρες να μετριέμαι το πρωί, πριν το γεύμα και δυο ώρες μετά το γεύμα.. 

στεναχωρήθηκα γιατί με τόση προσπάθεια και δεν βλέπω αποτελέσματα.. ο γιατρός λέει ότι έχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη αλλά εκείνος πρέπει να παρακολουθεί και να προλαβαίνει προβλήματα.. και επίσης λέει ότι η αντίσταση αυξάνεται εκεί μετά την 28η εβδομάδα και αν ήδη δεν πρόσεχα όλα αυτά που προσέχω θα ήταν χειρότερες οι εξετάσεις μου.. τι να πω κουράστηκα και εγώ με τους περιορισμούς αλλά πιο πολύ στεναχωρήθηκα που μου είπε αυτό για την μπεμπα.. ελπίζω να ρυθμιστεί με το χάπι.. 

τωρα 5/7 έχω doppler εύχομαι να τα βρει μια χαρά !!

Γτ σε αγχωνει αυτο το βαρος;εμενα μια χαρα μου ακουγεται.θυμαμαι στην πρωτη εγκυμοσυνη στην 32η εβδομ η μικρη ηταν 2 κιλα.οποτε εσυ στην 30η κ ειναι 1430.μια χαρα μου ακουγεται!δλδ σε 2 βδομαδες μπορει ν παρει λογικα 400 με 500 γραμ.Νομιζω οτι τσαμπα αγχωνεσαι.τα χετε ρυθμισει και ολα σχετικα με τη διατροφη σου...τωρα οταν γεννηθει το μωρο,απτη στιγμη που γεννηθει στο μηνα του,200 πανω 200 κατω γραμμαρια δεν εγινε κ τπτ.ολα καλα θα πανε να μην αγχωνεσαι.το βαρος ειναι σουπερ!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Καθόλου μην σκέφτεσαι τις δύο εβδομάδες μέχρι την 30 θα τις φτάσεις κ θα τις περάσεις όλα θα περάσουν ...

Φραουλίνο μου αυτό με τις κράμπες έχει δύο μέρες που τα πόδια είναι έτοιμα να πάθουν αγκύλωση...και λέω τώρα μην κουνιέσαι καθόλου γιατί πρέπει μετά να φωνάξεις βοήθεια να σε ξαναβιδωσουν.

Κορίτσια γύρισα από το ντομπλερ ανάπτυξης νωρίς νωρίς εγώ το έκανα 30,1 σήμερα μπήκα κ όγδοο..ο μπέμπης 1630.. χθες έκανα καμπύλη ζαχάρου.....ξανά....σκέφτηκα ότι την έκανα πολύ νωρίς κ είπα μια επαναλειψη να κάνω γιατί δεν θέλω να το έχω στο μυαλό...βγήκε 86. 160. 117... Είναι φυσιολογική...κ όμως ο εμβρυολογος μου είπε ότι ο μικρός είναι λίγο τροφαντουλης όποτε θα σας κάνω παρέα στην διατροφουλα και στις μετρήσεις γιατί όχι;;οτι μπορούμε θα κάνουμε για τα μωράκια μας...εγώ για την ώρα θα κόψω λευκούς υδατάνθρακες ζάχαρη κ εννοείται τα πολλά πολλά..μικρά γεύματα κ προσεχτικά..τα αντικατέστησα όλα με μαύρα μακαρόνια ψωμιά τοστακια δημητριακά..

Χαχαχα δεν μπορώ Εμιλυ τι πλάκα που έχεις! Ααα εμείς πάμε μαζι! Κι εγω σήμερα είχα γιατρό 1600 μου την έβγαλε αλλα είναι ακριβώς στην μεση της καμπύλης, δηλαδή μια χαρά!! Δεν καταφέραμε να δουμε προσωπάκι γιατί κουνιόταν συνέχεια.. Σε 2 εβδομάδες θα κλείσω για το doppler. 

4 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Χαχαχα.. Τροφαντουλγς ο μικρός.. Να σας πω την αλήθεια προτιμώ τα τροφαντοτλικα μωρα.. Δεν τα φοβάσαι να τα πιάσεις.. Εγω εχω φοβία με το νεογέννητο μήπως θα είναι μικρούλης κσι φοβάμαι μην τον σπάσω.. Ετσι ευθραστα που ειναι.. Ειμαι λέτε τρελή?? Μόνο εγώ έχω έτσι φόβους? Κοριτσια εγω βαρέθηκα λίγο την διατροφή μου και προχθες εβαλα κλαματα γιατί τρωω τα ίδια και τα ίδια γιατί ξέρω ότι εκεινα δεν μου ψηλωνουν το ζάχαρο και νευριασα μπηκα στο youtube και έψαξα διατροφή για ζαχαρώδη διαβήτη εγκύου και βρήκα πολλές συνταγές με λίγες θερμίδες και υδατάνθρακες και πηγα σημερα αγορασα μερικά πράγματα και μετα θα παει και ο αντρας μου να ψωνίσει την λίστα που του έστειλα.. Αγόρασα αλεύρι αμυγδαλου που ειναι παρα πολυ χαμηλό σε υδατάνθρακες επαθα πλάκα πόσο χαμηλό για να κάνω κανένα κεκακι, η κανένα πανκεικ για κάτι το διαφορετικό για πρωινο η για απογευματινο. Είχε κάτι τελειες ιδέες με τα αυγά τύπου ζαμπόν που το κάνεις φωλιά και το αυγό μέσα χτυπημένο με ελάχιστο αλατι και πιπερακι και γίνεται σαν μαφιν αυγού αλλά αντί με ψωμί να είναι με το ζαμπόν.. Χοιρομερι για την ακρίβεια.. Είχε πάρα πολλές ιδέες.. Το λεω για όσες ενδιαφέρονται να το ψάξουν.. Ενθουσιαστηκα εχθες.. 

Αααα και όσο για τις κραμπες είχα και εγώ ειδικά την νυχτα που κοιμαμαι με πιάνουν και ουρλιαζω από τον πόνο και ξεκινησα μαγνήσιο.. Δεν επινα ως τωρα

Σοφακι όταν τον πιάσεις θα δεις ότι θα ξέρεις πως θα τον πιάσεις και δεν θα φοβάσαι τίποτα. 

3 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια για τα λευκα αιμοαφαιρια οπως τα λετε ειναι.κ εγω το παρατηρησα.κανω αιματολογικες καθε 5 μερες γτ ο γιατρος θελει να με ελεγχει για λοιμωξη κ ειδα οτι τα λευκα ειναι 10650.δλδ λιγο πανω απο 10000 που ειναι το οριο.δεν με πηρε να μου πει κατι που σημαινει πως ολα βαινουν καλως.ρωτησα κ τη θεια μου που ειναι φαρμακοποιος κ κου ειπε κ αυτη πως καμια φορα στην εγκυμοσυνη ανεβαινουν λιγο κ να μην ανησυχω.

Απο κει κ.περα προσπαθω να κανονιζω πραγματα καθε βδομαδα να κανω για να βαζω στοχους κ να μην γινεται βαρετο κναγχωδες το διαστημα αναμονης.τωρα κανω κατι διαδικτυακες συναντησεις με μια parent coach για να μας βοηθησει να αντιμετωπισουμε οσο γινεται πιο καλα τη μικρη μας που εχει παθει ενα ψιλοσοκ απο κει που εβλεπε τη μανα της φουλ δραστηρια,τωρα να καθεται στο κρεβατι κ με συμβουλευει κ στο πώς να της περασουμε τον ερχομο του β παιδιου ωστε να εχουμε οσο το δυνατον λιγοτερα ξεσπασματα.ηδη ειδα διαφορα μεσα σε μια βδομαδα με την προσεγγιση της σχετικα με την ακινησια μου.κανω κ κατι αλλα καλλιτεχνικα διαδικτυακα...δλδ πιο πολυ να βοηθησω την ψυχολογια μου να ανεβει...

Αχ τι ωραία! Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον! Κι εγω δεν σου κρύβω ότι αγχώνομαι πολύ με το πως θα δει ο μικρός την αδερφούλα του. Προσπαθώ κι εγώ όσο μπορώ να τον προετοιμάζω. Θέλω να κόψω και την πάνα πριν τον ερχομό της αλλά χλωμό το βλέπω.. 

3 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Μόλις γύρισα από τον γιατρό ! Δεν τρελάθηκα με αυτά που μου είπε… 29+6 σήμερα βάρος η μπεμπα 1437,05gr.. μου είπε ότι η κοιλιτσα έχει μείνει πολύ λίγο πίσω στην ανάπτυξη χωρίς να φαίνεται κτι πολύ ακραίο.. μπορεί λέει να είναι από το ζάχαρο την αντίσταση που έχω.. που έδωσε glucophase να παίρνω ένα 1000ρι την ημέρα μισό το μεσημέρι μισό το βράδυ και για 7 μέρες να μετριέμαι το πρωί, πριν το γεύμα και δυο ώρες μετά το γεύμα.. 

στεναχωρήθηκα γιατί με τόση προσπάθεια και δεν βλέπω αποτελέσματα.. ο γιατρός λέει ότι έχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη αλλά εκείνος πρέπει να παρακολουθεί και να προλαβαίνει προβλήματα.. και επίσης λέει ότι η αντίσταση αυξάνεται εκεί μετά την 28η εβδομάδα και αν ήδη δεν πρόσεχα όλα αυτά που προσέχω θα ήταν χειρότερες οι εξετάσεις μου.. τι να πω κουράστηκα και εγώ με τους περιορισμούς αλλά πιο πολύ στεναχωρήθηκα που μου είπε αυτό για την μπεμπα.. ελπίζω να ρυθμιστεί με το χάπι.. 

τωρα 5/7 έχω doppler εύχομαι να τα βρει μια χαρά !!

Ξένια μου σκέψου ότι έμεινε λίγο ακόμη. Το πιο πολύ το πέρασες. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο ολο αυτό με την διατροφή αλλά σίγουρα τώρα και με το Glucophage θα ρυθμιστεί καλύτερα. Σου κόβει και την όρεξη το συγκεκριμένο. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Καθόλου μην σκέφτεσαι τις δύο εβδομάδες μέχρι την 30 θα τις φτάσεις κ θα τις περάσεις όλα θα περάσουν ...

Φραουλίνο μου αυτό με τις κράμπες έχει δύο μέρες που τα πόδια είναι έτοιμα να πάθουν αγκύλωση...και λέω τώρα μην κουνιέσαι καθόλου γιατί πρέπει μετά να φωνάξεις βοήθεια να σε ξαναβιδωσουν.

Κορίτσια γύρισα από το ντομπλερ ανάπτυξης νωρίς νωρίς εγώ το έκανα 30,1 σήμερα μπήκα κ όγδοο..ο μπέμπης 1630.. χθες έκανα καμπύλη ζαχάρου.....ξανά....σκέφτηκα ότι την έκανα πολύ νωρίς κ είπα μια επαναλειψη να κάνω γιατί δεν θέλω να το έχω στο μυαλό...βγήκε 86. 160. 117... Είναι φυσιολογική...κ όμως ο εμβρυολογος μου είπε ότι ο μικρός είναι λίγο τροφαντουλης όποτε θα σας κάνω παρέα στην διατροφουλα και στις μετρήσεις γιατί όχι;;οτι μπορούμε θα κάνουμε για τα μωράκια μας...εγώ για την ώρα θα κόψω λευκούς υδατάνθρακες ζάχαρη κ εννοείται τα πολλά πολλά..μικρά γεύματα κ προσεχτικά..τα αντικατέστησα όλα με μαύρα μακαρόνια ψωμιά τοστακια δημητριακά..

Και εγώ σήμερα έκανα τ Doppler 30+3  1800 ο μπέμπης...δεν Μ είπε όμως κάτι να κάνω ειδική διατροφή....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kons27 είπε:

Και εγώ σήμερα έκανα τ Doppler 30+3  1800 ο μπέμπης...δεν Μ είπε όμως κάτι να κάνω ειδική διατροφή....

Κοριτσάκι μου είναι θέμα γιατρού..ο δικός μου είναι πολύ ψείρας κ δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω..εννοείται μια μαμά μπορεί να βγάζει πιο μικρά η πιο μεγάλα μωρά είναι θέμα οργανισμου κ δεν έχει να κάνει πάντα με παθολογία..εγώ μάλλον τα βγάζω μπουλούκια όπως μας έβγαζε η μάνα μου κ όπως ήταν ο γιος μου κ τα παιδιά της αδερφής μου..όπως κ να χει λίγη προσοχή δεν βλάπτει ιδίως εγώ που είμαι κ σε μεγάλη ηλικία..

7 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Ποσο δίκιο έχεις.. λέω ποσο προσεχτικοί είναι πια οι γιατροί και ποσο πολύ αγαπούν τα μωράκια μας και τα θέλουν υγειη και αυτά αλλά κι εμάς.. ίσως φαίνονται υπερβολικοί ίσως και να είναι αλλά έχουν δει τόσα τα ματάκια τους και κυρίως από τις παλαιότερες γενιές γιατρών και γυναικών που δεν τα πρόσεχαν όλα τόσο πολύ και υπήρχαν τόσα μωρά με προβλήματα.. οπότε σκέφτομαι υπομονή και όλα καλα θα πάνε !! Λίγο έμεινα !! Εύχομαι όσο τπτ να το ρυθμίσουμε και να μεγαλώνει η μπεμπα σωστά.. γιατί ξέρεις μετά σκέφτομαι και ενοχικά εγώ φταίω που η μπεμπουλα βγάζει θεματάκια και τι κάνω λάθος κλπ κλπ… 

Οι ενοχικές σκέψεις είναι προίκα της μητρότητας νομίζω..εγώ όλη την ώρα...μέχρι το θεματακι με την υδρονεφρωση στο ένα νεφρο σκέφτομαι αχ μήπως η σκ,,τομητρα μου με τις συσπάσεις το συρεσαρε το παιδί κ έκανε αυτό το ανατομικό θεμα;;;μήπως το μωρό μου υποφέρει μέσα σε αυτήν;αλλά τίποτα από όσα σκέφτομαι δεν στέκουν..όπως σου είπα τα μωράκια τώρα θα τα ελέγχουμε κάθε δύο εβδομάδες και μετά κάθε εβδομάδα....και τώρα δες τι ώρα γράφω και βγάλε τα συμπεράσματά σου χαχαχαχα...είδε ο γιατρός τον λωρο χθες στον αυχένα του κ είμαι στα κάρβουνα..μου είπε δεν φαίνεται για περιτυλιξη είναι τέλεια κ η ροή φαίνεται σαν απλά να ακουμπάει πίσω του ...αλλά κ να συμβεί δεν έχει θέμα μου είπε...εγώ όμως είμαι ξύπνια κ βλέπω το ηλιοβασίλεμα χαχαχαχαχα...

6 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Χαχαχα δεν μπορώ Εμιλυ τι πλάκα που έχεις! Ααα εμείς πάμε μαζι! Κι εγω σήμερα είχα γιατρό 1600 μου την έβγαλε αλλα είναι ακριβώς στην μεση της καμπύλης, δηλαδή μια χαρά!! Δεν καταφέραμε να δουμε προσωπάκι γιατί κουνιόταν συνέχεια.. Σε 2 εβδομάδες θα κλείσω για το doppler. 

Σοφακι όταν τον πιάσεις θα δεις ότι θα ξέρεις πως θα τον πιάσεις και δεν θα φοβάσαι τίποτα. 

Αχ τι ωραία! Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον! Κι εγω δεν σου κρύβω ότι αγχώνομαι πολύ με το πως θα δει ο μικρός την αδερφούλα του. Προσπαθώ κι εγώ όσο μπορώ να τον προετοιμάζω. Θέλω να κόψω και την πάνα πριν τον ερχομό της αλλά χλωμό το βλέπω.. 

Ξένια μου σκέψου ότι έμεινε λίγο ακόμη. Το πιο πολύ το πέρασες. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο ολο αυτό με την διατροφή αλλά σίγουρα τώρα και με το Glucophage θα ρυθμιστεί καλύτερα. Σου κόβει και την όρεξη το συγκεκριμένο. 

Εγώ τον είδα τον μπουλούκο με μια μύτη χοντρή πατατουλα και μαγουλάρες..και μου έδειξε ο γιατρός και το μαλλί απίστευτο τις τριχουλες του...ο γιος μου ξετρελαθηκε.

6 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Χαχαχα δεν μπορώ Εμιλυ τι πλάκα που έχεις! Ααα εμείς πάμε μαζι! Κι εγω σήμερα είχα γιατρό 1600 μου την έβγαλε αλλα είναι ακριβώς στην μεση της καμπύλης, δηλαδή μια χαρά!! Δεν καταφέραμε να δουμε προσωπάκι γιατί κουνιόταν συνέχεια.. Σε 2 εβδομάδες θα κλείσω για το doppler. 

Σοφακι όταν τον πιάσεις θα δεις ότι θα ξέρεις πως θα τον πιάσεις και δεν θα φοβάσαι τίποτα. 

Αχ τι ωραία! Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον! Κι εγω δεν σου κρύβω ότι αγχώνομαι πολύ με το πως θα δει ο μικρός την αδερφούλα του. Προσπαθώ κι εγώ όσο μπορώ να τον προετοιμάζω. Θέλω να κόψω και την πάνα πριν τον ερχομό της αλλά χλωμό το βλέπω.. 

Ξένια μου σκέψου ότι έμεινε λίγο ακόμη. Το πιο πολύ το πέρασες. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο ολο αυτό με την διατροφή αλλά σίγουρα τώρα και με το Glucophage θα ρυθμιστεί καλύτερα. Σου κόβει και την όρεξη το συγκεκριμένο. 

Εγώ τον είδα τον μπουλούκο με μια μύτη χοντρή πατατουλα και μαγουλάρες..και μου έδειξε ο γιατρός και το μαλλί απίστευτο τις τριχουλες του...ο γιος μου ξετρελαθηκε.

18 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου από όσο γνωρίζω το βάρος βγαίνει από το μέσο όρο κάποιων μετρήσεων, δεν είναι ότι το μωρό το ζυγίζουν όντως και επίσης είναι και λίγο σχετικό.. 

Μήπως ο γιατρός σου εννοούσε ότι βγαίνει λίγο το βάρος ενώ κάποιες μετρήσεις βγαίνουν μεγαλύτερες πχ μηριαιο, κεφαλακι κλπ; Όπως και να χει δεν νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί εφόσον είναι μέσα στην καμπυλη για την ηλικία κύησης! Ντοπλερ ποτε έχεις; Εκεί θα δει ο εμβρυολόγος με λεπτομέρεια πως τρέφεται το μωρακι, πόση ωρίμανση έχει ο πλακούντας κλπ οπότε μην αγχώνεσαι θα έχεις πλήρη εικονα αν και δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο θέμα.. 

Πχ και εμένα στον τελευταίο υπέρηχο που ήμουν 27+4 βγήκε 1100 η μπεμπα που είναι δλδ στο 40% στην καμπυλη και είδα στο χαρτάκι του υπερηχου ότι πράγματι ενώ το μηριαιο και κάποιες άλλες μετρήσεις εβγαιναν 27+4 άλλες εβγαιναν 29+5 κλπ.. Ηταν όμως όλα μέσα στο φυσιολογικό εύρος που έγραφε δίπλα οπότε όλα καλά, έτσι βγαίνει και η εκτίμηση του βάρους. Ήταν εσένα κάποια μέτρηση εκτός ορίου και στο είπε αυτό;; 

Τι ωραία Φωτεινή μου μια χαρά ο μπέμπης σας!!! Είπες στο γιατρό ότι δεν συνεχίζεις τον έλεγχο ζαχάρου; Ίσως να θέλει να σε βλέπει πιο συχνά να παρακολουθείτε το βάρος του μικρού μην ξεφύγει γιατί αυτό είναι το θέμα τώρα με το ζαχαρο.. Υπομονή βρε κορίτσι λίγο έμεινε! 

Ναι έτσι λένε στην περίπτωση διαβήτη δεν ξέρω ακριβώς τους λόγους αλλά είναι το στάνταρ.. Εγω το σίδηρο τον παίρνω μαζί με φαγητό όχι με άδειο στομάχι γιατί με πειράζει καμία φορά. Ο αιματοκρίτης μου και μένα ανέβηκε από 34 πήγε 36, προς έκπληξη μου γιατί τελευταία νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου και τον περίμενα στα τάρταρα! 

Ναι ουσιαστικά σε κάθε υπέρηχο τώρα ντοπλερακι μας κάνουνε δεν έχει και τόση διαφορά! Δεν ξέρω γιατί μας στέλνουν στον εμβρυολόγο, μάλλον γιατί θεωρούνται εξειδικευμένοι στους υπερηχους και στις μετρήσεις και πιο ακριβείς από ότι οι γυναικολόγοι.. 

Με το καλό να το κλείσετε το καρότσι Ξένια μου! Καλά θα κάνετε, εμείς το παραγγειλαμε πριν φύγουμε διακοπές και μας είπαν 40 μέρες.. αρχές Ιουλίου το περιμένουμε.. 

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου λίγο υπομονή και να είσαι αισιόδοξη, ο μπέμπης θα φτάσει εκεί που πρέπει!! Είναι λογικό τώρα και με την ξάπλα και το άγχος να τα παρατηρείς όλα αλλά προσπάθησε να σκέφτεσαι ότι κάθε μέρα που περνάει είναι πολύτιμη και κάθε μαξιλάρι που θα πιάνετε θα είναι ένα ακόμα βήμα προς τον τελικό στόχο! Είναι κάτι που το ξέρετε, το έχετε υπό έλεγχο και αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα.. Είσαι ξάπλα, ενεσουλες κάνατε και όλα θα πάνε κατ ευχήν! ❤️

 

Κορίτσια έχετε και εσείς κράμπες στις γάμπες μέσα στη νύχτα;; Με έχουν τσακίσει οι καταραμένες είναι πολύ ενοχλητικές!

Έκανα χθες και τις μηνιαίες εξετάσεις μου και όλα καλά.. Ο αιματοκρίτης όπως είπα και πιο πάνω ανέβηκε και όλα τα άλλα αντισώματα ούρα κλπ μια χαρά!

Έχετε παρατηρήσει αν όσο προχωράει η εγκυμοσύνη ανεβαίνουν τα λευκά μας;; Είδα ότι με φυσιολογικές τιμές από 4000-10000 έχω 10000 και πήγα να δω προηγούμενων μηνών και βλέπω 9400, 8500 κλπ ξέρετε τι παίζει με αυτό; 

Φραουλίνο μου μπορείς να κάνεις κάθε φορά και μια ταχύτητα καθίζησης ερυθρών κ μια crp .εγώ δεν είδα τα λευκά αυτού του μήνα αλλά τους υπόλοιπους μήνες ήταν 6500 8000 και 5700 αυτές τις τρεις θυμάμαι πάνω κάτω και ο τύπος των λευκών ήταν ας πούμε 68% πολύμορφοπυρηνα που είναι ανεβασμένα στην εγκυμοσύνη ...το άλλο είναι ότι τον προηγούμενο μήνα η τκε μου ανέβηκε από 10 πηγε στο 15.. αλλά κ πάλι σε συνδιασμό με τα λευκά βγάζεις πόρισμα ότι δεν υποβόσκει φλεγμονη..αν κάνεις κ τις δύο εξετάσεις το βλέπεις συνολικά..δεν μπορεί να υπάρχει φλεγμονή χωρίς να πειράχτουν οι δύο δείκτες ..τρεις φορές εγώ ελενξα την τκε...αλλά νομίζω δεν έχει νόημα τώρα όσο πάει..εγώ το έκανα πιο πολύ λόγω αποβολών γιατί είχα πάντα στο πίσω του μυαλού μήπως έχω κρυφές φλεγμονές στην μήτρα που επηρρεαζουν το μωρό..το οποίο αν υπήρχε θα μου δημιουργούσε θέμα νωρίτερα στην κύηση.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2021 at 11:40 ΠΜ, CMES είπε:

@Φραουλίνο ναι η περίμετρος της κοιλιας εβγαινε πολυ μικρη ενω το μηριαιο και το κεφαλι μεγαλα. Ο μεσος ορος τους (βαρος) φυσιολογικος, ομως τον προβληματισε η περιμετρος κοιλιας. Για ντοπλερ δεν μου εχει πει ακομα. Τωρα ειμαι 29 και εχω ραντεβου σε 2 εβδομαδες οποτε λογικα τοτε θα μου πει

Χαχα!! Ωρες ωρες λεω ευτυχως ειναι καλοκαιρι και θα εχω το μωρο μονο με την πανα και θα το τυλιγω με σεντονια!!:-D

 

On 17/6/2021 at 1:14 ΜΜ, Liakada είπε:

Εμάς βγαίνει το κεφάλι μεγάλο παιδιά, είδε το ντόπλερ ο ενδοκρινολόγος και μου λέει κεφάλας είναι.....Του λέω να ανησυχώ? Έχει μου λέει μεγάλο κεφάλι! Ε τι να πω πια...?

@Φραουλίνο   κι εμείς κλείσαμε καρότσι, αυγό και πορτ μπεμπέ (παρόλο που δεν το χρειαζόμαστε το τελευταίο αλλά ήταν όλο μαζί σε προσφορά). Τελικά πήραμε cybex καρότσι, πολύ μαζεμένο και ελαφρύ σχετικά...

Λοιπόν κορίτσια εγω στον τελευταίο υπέρηχο ήμουν 27+4 και το κεφάλι έβγαινε 29+2..Το φυσιολογικό εύρος όμως όπως γράφει δίπλα ήταν 27+1 έως 31+3 άρα παρόλο που ήταν μεγαλύτερο ήταν ακριβώς στο μέσο όρο! Το ίδιο και όλα τα υπόλοιπα.. Η κοιλίτσα επίσης εβγαινε 27+3 δλδ μια μέρα μικρότερη αλλά το φυσιολογικό ήταν 25+2 έως 29+4. Οπότε ναι μεν βγαίνουν κάποια με απόκλιση από την ημέρα κύησης αλλά το φυσιολογικό εύρος είναι μεγάλο. @CMES εσένα δλδ ο γιατρός σου σου είπε ότι η κοιλίτσα ήταν εκτός φυσιολογικων τιμών ή απλά χαμηλά στην καμπυλη και μάλλον τσάμπα σε αγχωσε; 

@Liakada πολύ ωραία και τα cybex τα είδαμε και εμείς στο Ήρα αλλα τελικά καταλήξαμε στο inglesina επειδή είχε τις αναρτήσεις κυρίως.. Εκεί είχαν και την ίδια τιμή! Πανέμορφα όμως και αυτά πράγματι και πολύ αξιόλογα!! Μεγεια σας! ❤️

On 17/6/2021 at 7:12 ΜΜ, Sofiamar93 είπε:

Χαχαχα.. Τροφαντουλγς ο μικρός.. Να σας πω την αλήθεια προτιμώ τα τροφαντοτλικα μωρα.. Δεν τα φοβάσαι να τα πιάσεις.. Εγω εχω φοβία με το νεογέννητο μήπως θα είναι μικρούλης κσι φοβάμαι μην τον σπάσω.. Ετσι ευθραστα που ειναι.. Ειμαι λέτε τρελή?? Μόνο εγώ έχω έτσι φόβους? Κοριτσια εγω βαρέθηκα λίγο την διατροφή μου και προχθες εβαλα κλαματα γιατί τρωω τα ίδια και τα ίδια γιατί ξέρω ότι εκεινα δεν μου ψηλωνουν το ζάχαρο και νευριασα μπηκα στο youtube και έψαξα διατροφή για ζαχαρώδη διαβήτη εγκύου και βρήκα πολλές συνταγές με λίγες θερμίδες και υδατάνθρακες και πηγα σημερα αγορασα μερικά πράγματα και μετα θα παει και ο αντρας μου να ψωνίσει την λίστα που του έστειλα.. Αγόρασα αλεύρι αμυγδαλου που ειναι παρα πολυ χαμηλό σε υδατάνθρακες επαθα πλάκα πόσο χαμηλό για να κάνω κανένα κεκακι, η κανένα πανκεικ για κάτι το διαφορετικό για πρωινο η για απογευματινο. Είχε κάτι τελειες ιδέες με τα αυγά τύπου ζαμπόν που το κάνεις φωλιά και το αυγό μέσα χτυπημένο με ελάχιστο αλατι και πιπερακι και γίνεται σαν μαφιν αυγού αλλά αντί με ψωμί να είναι με το ζαμπόν.. Χοιρομερι για την ακρίβεια.. Είχε πάρα πολλές ιδέες.. Το λεω για όσες ενδιαφέρονται να το ψάξουν.. Ενθουσιαστηκα εχθες.. 

Αααα και όσο για τις κραμπες είχα και εγώ ειδικά την νυχτα που κοιμαμαι με πιάνουν και ουρλιαζω από τον πόνο και ξεκινησα μαγνήσιο.. Δεν επινα ως τωρα

 

On 17/6/2021 at 7:16 ΜΜ, Anneliz είπε:

Αχ εγώ εχω πολλες κράμπες, και ειδικά το βράδυ στις γάμπες όπως λες.. Δεν υπάρχει αυτό. Και η αλήθεια ειναι οτι δεν πίνω και το μαγνήσιο μου, γιατί σίγουρα βοηθάει. Τώρα για τα λευκά δεν το εχω παρατηρήσει να σου πω την αλήθεια. 

Σοφακι πολύ καλά έκανες και το έψαξες με τη διατροφή, πόσο πια να τρως τα ίδια και τα ίδια; Στην πραγματικότητα υπάρχουν πάρα πολλές ιδέες αν το ψάξει κανείς και κάνουν και πιο ενδιαφέρουσα τη διαδικασία!! 

Κορίτσια πάλι χθες ξύπνησα μέσα στη νύχτα φωνάζοντας από τους πόνους με κραμπα στη γάμπα.. Ο άντρας μου ο καημένος πήγε να μείνει πετάχτηκε πάνω και με τεντωνε με έτριβε μέχρι να περάσει! Τα είδα όλα μετά φοβόμουν να κοιμηθώ μην ξανασυμβεί :sad: Εγώ πίνω μαγνήσιο από την αρχή του 7ου εδώ και ένα μήνα και πάλι το παθαίνω, επίσης μετά την τενοντίτιδα που έπαθα μου έκοψε ο ορθοπεδικος και ο γυναικολόγος το αλάτι αλλά και πάλι! Δεν ξέρω τι να κάνω είναι πολύ άσχημο αυτό το πράγμα.. 

On 17/6/2021 at 7:46 ΜΜ, xenia^^ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Μόλις γύρισα από τον γιατρό ! Δεν τρελάθηκα με αυτά που μου είπε… 29+6 σήμερα βάρος η μπεμπα 1437,05gr.. μου είπε ότι η κοιλιτσα έχει μείνει πολύ λίγο πίσω στην ανάπτυξη χωρίς να φαίνεται κτι πολύ ακραίο.. μπορεί λέει να είναι από το ζάχαρο την αντίσταση που έχω.. που έδωσε glucophase να παίρνω ένα 1000ρι την ημέρα μισό το μεσημέρι μισό το βράδυ και για 7 μέρες να μετριέμαι το πρωί, πριν το γεύμα και δυο ώρες μετά το γεύμα.. 

στεναχωρήθηκα γιατί με τόση προσπάθεια και δεν βλέπω αποτελέσματα.. ο γιατρός λέει ότι έχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη αλλά εκείνος πρέπει να παρακολουθεί και να προλαβαίνει προβλήματα.. και επίσης λέει ότι η αντίσταση αυξάνεται εκεί μετά την 28η εβδομάδα και αν ήδη δεν πρόσεχα όλα αυτά που προσέχω θα ήταν χειρότερες οι εξετάσεις μου.. τι να πω κουράστηκα και εγώ με τους περιορισμούς αλλά πιο πολύ στεναχωρήθηκα που μου είπε αυτό για την μπεμπα.. ελπίζω να ρυθμιστεί με το χάπι.. 

τωρα 5/7 έχω doppler εύχομαι να τα βρει μια χαρά !!

Ξένια μου μη στεναχωριέσαι, καταρχήν δεν είναι όλα τα μωράκια ίδια, κοιτάνε και οι γιατροί να αποδώσουν κάπου κάποια πράγματα όταν ξέρουν ότι υπάρχει κατι πχ ζάχαρο αλλά μπορεί απλά να είναι ένα λίγο πιο μικρό μωράκι όταν γεννηθεί.. Μπορεί και όχι και τώρα να πάρει φόρα και να βάλει βάρος! Κανεις πολύ καλά που προσέχεις όπως και να χει μην απογοητεύεσαι και το gluchophase μόνο καλό θα σου κάνει.. Και εγω ένα 1000 παίρνω από πριν μείνω έγκυος γιατί είχα ανεβάσει ζάχαρο νηστείας ανάμεσα στις δύο εγκυμοσύνες.. 

Μην περιμένεις να δεις με το gluchophase διαφορετικές τιμές ζαχάρου απαραίτητα, η ενδοκρινολογος μου είχε πει ότι δεν βλέπεις διαφορά στις μετρήσεις αλλά δουλεύει καλύτερα το πάγκρεας και ρυθμίζει καλύτερα την αντίσταση στην ινσουλίνη. Επίσης η ουσία διαπερνά τον πλακουντα και ρυθμίζει και το μεταβολισμό του εμβρύου οπότε θα κάνει πολύ καλό και στη μπεμπούλα σου!! 

Καλωσορίσαμε και τον 8ο εμείς οι δύο σήμερα κορίτσι μου!! Άντε όλα καλά να μας πάνε μέχρι τέλους, και εγώ ντοπλερ έχω 29/06.

On 18/6/2021 at 5:25 ΠΜ, Emilly800 είπε:

Κοριτσάκι μου είναι θέμα γιατρού..ο δικός μου είναι πολύ ψείρας κ δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω..εννοείται μια μαμά μπορεί να βγάζει πιο μικρά η πιο μεγάλα μωρά είναι θέμα οργανισμου κ δεν έχει να κάνει πάντα με παθολογία..εγώ μάλλον τα βγάζω μπουλούκια όπως μας έβγαζε η μάνα μου κ όπως ήταν ο γιος μου κ τα παιδιά της αδερφής μου..όπως κ να χει λίγη προσοχή δεν βλάπτει ιδίως εγώ που είμαι κ σε μεγάλη ηλικία..

Οι ενοχικές σκέψεις είναι προίκα της μητρότητας νομίζω..εγώ όλη την ώρα...μέχρι το θεματακι με την υδρονεφρωση στο ένα νεφρο σκέφτομαι αχ μήπως η σκ,,τομητρα μου με τις συσπάσεις το συρεσαρε το παιδί κ έκανε αυτό το ανατομικό θεμα;;;μήπως το μωρό μου υποφέρει μέσα σε αυτήν;αλλά τίποτα από όσα σκέφτομαι δεν στέκουν..όπως σου είπα τα μωράκια τώρα θα τα ελέγχουμε κάθε δύο εβδομάδες και μετά κάθε εβδομάδα....και τώρα δες τι ώρα γράφω και βγάλε τα συμπεράσματά σου χαχαχαχα...είδε ο γιατρός τον λωρο χθες στον αυχένα του κ είμαι στα κάρβουνα..μου είπε δεν φαίνεται για περιτυλιξη είναι τέλεια κ η ροή φαίνεται σαν απλά να ακουμπάει πίσω του ...αλλά κ να συμβεί δεν έχει θέμα μου είπε...εγώ όμως είμαι ξύπνια κ βλέπω το ηλιοβασίλεμα χαχαχαχαχα...

Εγώ τον είδα τον μπουλούκο με μια μύτη χοντρή πατατουλα και μαγουλάρες..και μου έδειξε ο γιατρός και το μαλλί απίστευτο τις τριχουλες του...ο γιος μου ξετρελαθηκε.

Εγώ τον είδα τον μπουλούκο με μια μύτη χοντρή πατατουλα και μαγουλάρες..και μου έδειξε ο γιατρός και το μαλλί απίστευτο τις τριχουλες του...ο γιος μου ξετρελαθηκε.

Φραουλίνο μου μπορείς να κάνεις κάθε φορά και μια ταχύτητα καθίζησης ερυθρών κ μια crp .εγώ δεν είδα τα λευκά αυτού του μήνα αλλά τους υπόλοιπους μήνες ήταν 6500 8000 και 5700 αυτές τις τρεις θυμάμαι πάνω κάτω και ο τύπος των λευκών ήταν ας πούμε 68% πολύμορφοπυρηνα που είναι ανεβασμένα στην εγκυμοσύνη ...το άλλο είναι ότι τον προηγούμενο μήνα η τκε μου ανέβηκε από 10 πηγε στο 15.. αλλά κ πάλι σε συνδιασμό με τα λευκά βγάζεις πόρισμα ότι δεν υποβόσκει φλεγμονη..αν κάνεις κ τις δύο εξετάσεις το βλέπεις συνολικά..δεν μπορεί να υπάρχει φλεγμονή χωρίς να πειράχτουν οι δύο δείκτες ..τρεις φορές εγώ ελενξα την τκε...αλλά νομίζω δεν έχει νόημα τώρα όσο πάει..εγώ το έκανα πιο πολύ λόγω αποβολών γιατί είχα πάντα στο πίσω του μυαλού μήπως έχω κρυφές φλεγμονές στην μήτρα που επηρρεαζουν το μωρό..το οποίο αν υπήρχε θα μου δημιουργούσε θέμα νωρίτερα στην κύηση.

Εμιλυ μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Θα μιλήσω με το γιατρό σχετικά με τα λευκά αλλά διάβαζα ότι από 18000 και πάνω στην εγκυμοσύνη ανησυχούμε και ψάχνουμε και άλλα πράγματα και πως είναι φυσιολογικό να ανεβαίνουν οπότε ηρέμησα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Φραουλίνο μου πωπω μπήκαμε 8ο και εμείς !! Για 40 βδομάδες έχουμε άλλες 10!!! Καλα να είμαστε όλες και τα μπεμπακια μας ακόμα πιο καλα !!! 
Όσο για το glucophase δε μας τα λέει καλα. Ξεκίνησα χθες μισο χάπι πριν το μεσημεριανό και μισο πριν το βραδινό. Οι μετρήσεις λοιπόν χθες είχαν ως εξής 73 νηστική πρωί 76 πριν το μεσημεριανό και 78 2 ώρες μετα το μεσημεριανό.. οι σημερινές μου φαίνονται περίεργες 75/87/72….. τι σκατα γίνεται ;;;; Αναμένω τις επόμενες.. μετα μου μπαίνουν και ζουζούνια στο μυαλό γιατί μπορεί να είναι πίσω η κοιλιτσα στην ανάπτυξη τι φταίει ; Έχω θέμα πλακούντα ;; Θα είναι λιποβαρες το μωράκι ;; Θα γεννήσω πρόωρα ;; Όλα αυτά τριγυρίζουν στο μυαλό μου.. και από την άλλη λεω «ησύχασε όλα καλα είναι και όλα καλα θα πανε!!» 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

@Φραουλίνο μου πωπω μπήκαμε 8ο και εμείς !! Για 40 βδομάδες έχουμε άλλες 10!!! Καλα να είμαστε όλες και τα μπεμπακια μας ακόμα πιο καλα !!! 
Όσο για το glucophase δε μας τα λέει καλα. Ξεκίνησα χθες μισο χάπι πριν το μεσημεριανό και μισο πριν το βραδινό. Οι μετρήσεις λοιπόν χθες είχαν ως εξής 73 νηστική πρωί 76 πριν το μεσημεριανό και 78 2 ώρες μετα το μεσημεριανό.. οι σημερινές μου φαίνονται περίεργες 75/87/72….. τι σκατα γίνεται ;;;; Αναμένω τις επόμενες.. μετα μου μπαίνουν και ζουζούνια στο μυαλό γιατί μπορεί να είναι πίσω η κοιλιτσα στην ανάπτυξη τι φταίει ; Έχω θέμα πλακούντα ;; Θα είναι λιποβαρες το μωράκι ;; Θα γεννήσω πρόωρα ;; Όλα αυτά τριγυρίζουν στο μυαλό μου.. και από την άλλη λεω «ησύχασε όλα καλα είναι και όλα καλα θα πανε!!» 

Κορίτσι μου μην κάνεις τέτοιες σκέψεις, μια χαρά είναι το μωρακι σου και όλα καλά θα πάνε!! Πόσο πίσω δλδ είναι η κοιλίτσα, σου είπε ο γιατρός;; Αν έχεις ανησυχίες για πλακουντα κλπ πάρε τηλ να πας για το ντοπλερ νωρίτερα αν και δεν νομίζω ότι θα υπάρχει κάτι τέτοιο.. Θα το έβλεπε και ο γιατρός δηλαδή λογικά! 

Με τις τιμές ζαχάρου τι σε προβληματίζει; Μια χαρά μου φαίνονται και οι χθεσινές και οι σημερινές! Μικρές διαφορές πάντως.. Σου έχει βάλει συγκεκριμένους στόχους ο γιατρός;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 29 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου μην κάνεις τέτοιες σκέψεις, μια χαρά είναι το μωρακι σου και όλα καλά θα πάνε!! Πόσο πίσω δλδ είναι η κοιλίτσα, σου είπε ο γιατρός;; Αν έχεις ανησυχίες για πλακουντα κλπ πάρε τηλ να πας για το ντοπλερ νωρίτερα αν και δεν νομίζω ότι θα υπάρχει κάτι τέτοιο.. Θα το έβλεπε και ο γιατρός δηλαδή λογικά! 

Με τις τιμές ζαχάρου τι σε προβληματίζει; Μια χαρά μου φαίνονται και οι χθεσινές και οι σημερινές! Μικρές διαφορές πάντως.. Σου έχει βάλει συγκεκριμένους στόχους ο γιατρός;; 

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι παρα πολύ λίγο πίσω και θέλει να το παρακολουθήσουμε κυρίως λόγω τις αντίστασης που έχω. Για αυτό μου έδωσε το glucophase και να μετρηθώ για 7 μέρες και να του στείλω τα αποτελέσματα. Αυτό δεν μου είπε κάτι παραπάνω. Καθησυχαστικός ήταν. Μου ειπ ότι εχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και ότι η δουλειά του είναι να με προσέχει για να γλιτώνουμε προβλήματα. Λογικά αν θεωρήσει ότι κάτι δε πάει καλα με τις μετρήσεις θα μου πει να με δει πιο άμεσα. Η λογική λέει ότι όλα θα είναι μια χαρά. Και αυτό προσεύχομαι !!!! 
 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι παρα πολύ λίγο πίσω και θέλει να το παρακολουθήσουμε κυρίως λόγω τις αντίστασης που έχω. Για αυτό μου έδωσε το glucophase και να μετρηθώ για 7 μέρες και να του στείλω τα αποτελέσματα. Αυτό δεν μου είπε κάτι παραπάνω. Καθησυχαστικός ήταν. Μου ειπ ότι εχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και ότι η δουλειά του είναι να με προσέχει για να γλιτώνουμε προβλήματα. Λογικά αν θεωρήσει ότι κάτι δε πάει καλα με τις μετρήσεις θα μου πει να με δει πιο άμεσα. Η λογική λέει ότι όλα θα είναι μια χαρά. Και αυτό προσεύχομαι !!!! 
 

 

Ο ενδοκρινολόγος σου το έδωσε Ξένια ή ο γυναικολόγος? Με το φάρμακο θα θέλει αρχικά ο οργανισμός κάποιο χρόνο προσαρμογής πιστεύω..


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Liakada είπε:

Ο ενδοκρινολόγος σου το έδωσε Ξένια ή ο γυναικολόγος? Με το φάρμακο θα θέλει αρχικά ο οργανισμός κάποιο χρόνο προσαρμογής πιστεύω..

Ο γιατρός μου έχει εξειδίκευση στην γυναικολογική ενδοκρινολογία, οπότε εκείνος μου τα τσεκάρει αυτά.. τώρα τι να πω ακολουθώ ότι μου πει και εύχομαι όλα να πάνε καλα !! Λίγο έμεινε !! Θα τα καταφέρουμε όλες !!!!

να σε ρωτήσω λιακάδα μου.. εμείς που είμαστε ΡΕΑ έχεις πληροφορίες για το τι παροχές έχουν ;; Πχ αν οι μαίες σε βοηθούν στον θηλασμό όσο τις χρειάζεσαι στην αλλαγή πάνας στο πλύσιμο του μωρού ;; Αν στο roomin ζητήσεις κάποια στιγμή να στο πάρουν για να ξεκουραστείς αν στο παίρνουν κλπ ;; Γενικά ποια είναι η εξυπηρέτηση ;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , xenia^^ είπε:

Ο γιατρός μου έχει εξειδίκευση στην γυναικολογική ενδοκρινολογία, οπότε εκείνος μου τα τσεκάρει αυτά.. τώρα τι να πω ακολουθώ ότι μου πει και εύχομαι όλα να πάνε καλα !! Λίγο έμεινε !! Θα τα καταφέρουμε όλες !!!!

 να σε ρωτήσω λιακάδα μου.. εμείς που είμαστε ΡΕΑ έχεις πληροφορίες για το τι παροχές έχουν ;; Πχ αν οι μαίες σε βοηθούν στον θηλασμό όσο τις χρειάζεσαι στην αλλαγή πάνας στο πλύσιμο του μωρού ;; Αν στο roomin ζητήσεις κάποια στιγμή να στο πάρουν για να ξεκουραστείς αν στο παίρνουν κλπ ;; Γενικά ποια είναι η εξυπηρέτηση ;; 

Όλα αυτά έχω σκοπό να τα ρωτήσω την επόμενη Δευτέρα που έχω ραντεβού στο γιατρό...Πάντως γνωστή μου, που γέννησε στο ΡΕΑ πριν δυο χρόνια, μου είπε ότι οι μαίες είναι πολύ ενθαρρυντικές να σου δείξουν τα σχετικά του θηλασμού και επίσης μπορείς να το πάρεις μαζί το παιδί αλλά, αν θέλεις να ξεκουραστείς και το ζητήσεις, το παίρνουν.Επίσης μου είπε ότι έχει πολύ ωραίο φαγητό. Όλα τα υπόλοιπα θα σου τα πω από βδομάδα, που θα πάω στο γιατρό!


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι παρα πολύ λίγο πίσω και θέλει να το παρακολουθήσουμε κυρίως λόγω τις αντίστασης που έχω. Για αυτό μου έδωσε το glucophase και να μετρηθώ για 7 μέρες και να του στείλω τα αποτελέσματα. Αυτό δεν μου είπε κάτι παραπάνω. Καθησυχαστικός ήταν. Μου ειπ ότι εχω μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και ότι η δουλειά του είναι να με προσέχει για να γλιτώνουμε προβλήματα. Λογικά αν θεωρήσει ότι κάτι δε πάει καλα με τις μετρήσεις θα μου πει να με δει πιο άμεσα. Η λογική λέει ότι όλα θα είναι μια χαρά. Και αυτό προσεύχομαι !!!! 
 

 

Ε τέλεια λοιπόν!! Φυσικά και αυτό λέει η λογική απλά εδώ που έχουμε φτάσει δεν θέλουμε να ακούσουμε το παραμικρό για τα μωράκια μας και αγχωνομαστε αυτό είναι όλο!

Σχετικά με το χάπι εμένα η ενδοκρινολογος μου έχει πει ότι δεν διαφοροποιεί τις μετρήσεις και όντως εγώ το παίρνω πολλούς μήνες και όσο θα ανέβαινε παλιότερα αν έτρωγα κάτι λίγο πιο περίεργο έτσι θα ανέβει και τώρα.. Σε φίλη μου όμως που έκανε υπογλυκαιμιες της είχε πει ότι θα τη βοηθήσει πολύ οπότε πιθανόν να έχει άλλη δράση σε αυτή την περίπτωση.

Όπως είπε όμως και η @Liakada θέλει λίγες μέρες να αρχίσει να δρα και αυτό δεν έχει τόσο άμεσο αποτέλεσμα οπότε κάνε λίγο υπομονή και το βλέπεις μέρα με τη μέρα!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...