Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

On 24/6/2021 at 10:18 ΠΜ, Io_anna είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είχα μέρες να μπω και σας έχασα λίγο. Εγώ παντρεύτηκα με φουλ κανονικό γάμο και 100+ καλεσμένους και δεξίωση κι απ όλα. Έκανα 2-3 μέρες να συνέλθω γιατί συνεχίσαμε μέχρι το πρωί το πάρτυ σπίτι και μετά ήρθαμε για 5 μέρες διακοπές χαλάρωσης. Έκανα και τα πρώτα μου μπάνια για φέτος. Η απόλυτη ευτυχία.

Εγώ έκανα την πρώτη δόση πριν 3 βδομάδες περίπου. Έκανα το moderna και έχω τη δεύτερη δόση την άλλη Κυριακή. Δεν είχα καμία παρενέργεια, μόνο πόνο στο χέρι.

Ρε κορίτσα πότε μπαίνουμε στον 8ο? Αύριο είμαι 30 βδομάδων ακριβώς.

Να ζήσετε κοριτσι μου και με το καλό το μωράκι σας..

3 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

@Io_anna να ζησετε κ με το καλο το μπεμπακι σας.

Εγω κοριτσια μπορω να παρω πλεον τον τιτλο της πιο γκαντεμας!απο την κατακλιση επαθα γαστροοισοφαγικη πανινδρομηση.ολη τη μερα εχθες μεχρι κ σημερα εκανα εμετους.εν τω μεταξυ δεν μπορουσα να αξιολογησω τι ειχα παθει κ αργησα να παρω αγωγη.ο,τι κ να πω ειναι λιγο.η ταλαιπωρια μου πια δεν εχει λεξεις να περιγραφει.προσπαθω να το παλεψω.στομαχι χαλια,εμετοι κ φαγητο ελαχιστο.υπνος μηδεν γτ πνιγομαι κ σηκωνομαι απειρες φορες να κανω εμετο.πλεον ειμαι καθιστη στον καναπε ή στην καρεκλα,οποτε δεν βολευομαι κ να κοιμηθω.σηκωνομαι κ σιγα σιγα κ κανω μια βολτα μες στο σπιτι.τι να πω πια με την παρτη μου;δεν ξερω τι αλλο με περιμενει!

Να σου πω δεν ξέρω αν είναι από την κατάκλιση ηηη ορμονικό ...εγώ τρεις εβδομάδες πριν κ για δύο εβδομάδες είχα όχι εμετούς αλλά καουρα κ παλινδρόμηση ...ήταν τόσο έντονο το κάψιμο που έφτανε στον λαιμό μου που μου προκαλούσε και βήχα..πέρασε δια μαγείας πριν μια εβδομάδα μαχαίρι..παίζει δηλαδή να είναι κ της εβδομάδας που διανύεις τερτιπια.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

@Io_anna να ζησετε κ με το καλο το μπεμπακι σας.

Εγω κοριτσια μπορω να παρω πλεον τον τιτλο της πιο γκαντεμας!απο την κατακλιση επαθα γαστροοισοφαγικη πανινδρομηση.ολη τη μερα εχθες μεχρι κ σημερα εκανα εμετους.εν τω μεταξυ δεν μπορουσα να αξιολογησω τι ειχα παθει κ αργησα να παρω αγωγη.ο,τι κ να πω ειναι λιγο.η ταλαιπωρια μου πια δεν εχει λεξεις να περιγραφει.προσπαθω να το παλεψω.στομαχι χαλια,εμετοι κ φαγητο ελαχιστο.υπνος μηδεν γτ πνιγομαι κ σηκωνομαι απειρες φορες να κανω εμετο.πλεον ειμαι καθιστη στον καναπε ή στην καρεκλα,οποτε δεν βολευομαι κ να κοιμηθω.σηκωνομαι κ σιγα σιγα κ κανω μια βολτα μες στο σπιτι.τι να πω πια με την παρτη μου;δεν ξερω τι αλλο με περιμενει!

Θα σύμφωνήσω με τη συμμαθήτρια @Emilly800 κοριτσι μου..Επειδή μεγαλώνει η μήτρα κ πιέζει το στομάχι, παίζει να είναι από αυτό...Κουράγιο...

Συμμαθητρια με την αιματολόγο όλα καλά? Τι σου είπε? Εγώ Δευτέρα έχω doppler κ Τριτη αιματολόγο...Όλα μαζεμένα.

Κορίτσια, με τη ζέστη πως τα πάτε? Εγώ έχω ζοριστεί. Πώς θα βγάλουμε όλο το καλοκαίρι?

  • Μου αρέσει 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Stalicha λογικά συμβαίνει λόγω της κατάκλισης.. δηλαδή αυτό στο επιβαρύνει.. γιατί ούτως ή άλλως έχουμε διαφορα τέτοια τώρα πιέζεται το στομάχι.. εγώ ευτυχώς δεν έχω καούρες αλλά έχω ανεβοκατεβασμα φαγητού.. κυρίως το βράδυ που τρώω ελαφριά και είναι λες και έχω φάει γουρούνι.. και εμένα είναι χαμηλά η μπεμπα οπότε πιο πολύ μου πιέζει τα κοιλιακά.. αχ μωρέ στεναχωριέμαι που ταλαιπωρεισαι έτσι.. και δεν μπορείς να κανεις και πολλά.. ίσως αυτό αν κάθεσαι πιο καθιστή να σε βοηθάει.. και στον ύπνο βάλε δυο μαξιλάρια και απέφευγε γενικώς το ανάσκελα..

@Liakada η ζέστη αυτές τις μέρες δεν παλεύεται.. εγώ δουλεύω από το σπιτι ευτυχώς και είμαι στο air condition όλη μέρα.. μόνο για να απλώσω ρούχα βγήκα έξω και μπηκα τρέχοντας μέσα.. Παναγία μου τι θα κάνουμε.. από την μια χαίρομαι που βγαίνω στην άδεια μου την άλλη Παρασκευή αλλά από την άλλη λέω τι θα κάνω με την ζέστη που δεν θα μπορώ να κυκλοφορώ σπιτι θα την βγάζω όλη μέρα ;;;;!!!!! Αλλά για αρχή δεν με ενοχλεί και καθόλου να τη βγάλω αραχτη να ξεκουραστώ !!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι αρκετα χαλια.δεν ειναι απλα ανεβασμα τροφης κ ξινιλα...ειναι εμετοι κ πολυς πονος στο στομαχι.ειναι κ λογω εγκυμοσυνης οπως τα λετε κ λογω κατακλισης.γτ διαβασα κατι ιατρικα σαιτ στο ιντερνετ κ το ανεφεραν ως προβλημα εγκυμοσυνης που επιβαρυνεται απο την κατακλιση.ευτυχως ειμαι καλυτερα σε σχεση με το πρωι μετα απο τοσα φαρμακα.ευχομαι σημερα το βραδυ να κοιμηθω!παντως....ουτε στον εχθρο μου...Αυτος ο πονος που περασα κ οι εμετοι μονο με τον η1ν1 μπορουν να παρομοιαστουν που ειχα περασει πριν 1.5 χρονο!ο,τι χειροτερο.να νιωθεις πως πεθαινεις!

Κοριτσια παντως μου δινει δυναμη να σκεφτομαι πως δευτερα μπαινω 30η εβδομαδα.αν φυγει κ αυτη δλδ,πλεον θα νιωσω αρκετα safe κ θα ελπιζω να αγγιξω την 32η!μετα νομιζω θα ηρεμησω εντελως!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , xenia^^ είπε:

@Stalicha λογικά συμβαίνει λόγω της κατάκλισης.. δηλαδή αυτό στο επιβαρύνει.. γιατί ούτως ή άλλως έχουμε διαφορα τέτοια τώρα πιέζεται το στομάχι.. εγώ ευτυχώς δεν έχω καούρες αλλά έχω ανεβοκατεβασμα φαγητού.. κυρίως το βράδυ που τρώω ελαφριά και είναι λες και έχω φάει γουρούνι.. και εμένα είναι χαμηλά η μπεμπα οπότε πιο πολύ μου πιέζει τα κοιλιακά.. αχ μωρέ στεναχωριέμαι που ταλαιπωρεισαι έτσι.. και δεν μπορείς να κανεις και πολλά.. ίσως αυτό αν κάθεσαι πιο καθιστή να σε βοηθάει.. και στον ύπνο βάλε δυο μαξιλάρια και απέφευγε γενικώς το ανάσκελα..

 @Liakada η ζέστη αυτές τις μέρες δεν παλεύεται.. εγώ δουλεύω από το σπιτι ευτυχώς και είμαι στο air condition όλη μέρα.. μόνο για να απλώσω ρούχα βγήκα έξω και μπηκα τρέχοντας μέσα.. Παναγία μου τι θα κάνουμε.. από την μια χαίρομαι που βγαίνω στην άδεια μου την άλλη Παρασκευή αλλά από την άλλη λέω τι θα κάνω με την ζέστη που δεν θα μπορώ να κυκλοφορώ σπιτι θα την βγάζω όλη μέρα ;;;;!!!!! Αλλά για αρχή δεν με ενοχλεί και καθόλου να τη βγάλω αραχτη να ξεκουραστώ !!!!!

Εγώ σήμερα είχα ενδοκρινολόγο κορίτσια 17.30. Άφησα το αυτοκίνητο λίγο πιο μακριά γιατί είναι Κολωνακι κ περπάτησα περίπου 20 λεπτά...ότι κ να πω είναι λίγο, νόμιζα θα λιποθυμήσω...Δεν αντέχεται, ειδικά από την πίεση στο στομάχι μου προκαλείται δύσπνοια. Ο θεός βοηθός...

πρίν από 5 λεπτά , Stalicha είπε:

Ναι ειμαι αρκετα χαλια.δεν ειναι απλα ανεβασμα τροφης κ ξινιλα...ειναι εμετοι κ πολυς πονος στο στομαχι.ειναι κ λογω εγκυμοσυνης οπως τα λετε κ λογω κατακλισης.γτ διαβασα κατι ιατρικα σαιτ στο ιντερνετ κ το ανεφεραν ως προβλημα εγκυμοσυνης που επιβαρυνεται απο την κατακλιση.ευτυχως ειμαι καλυτερα σε σχεση με το πρωι μετα απο τοσα φαρμακα.ευχομαι σημερα το βραδυ να κοιμηθω!παντως....ουτε στον εχθρο μου...Αυτος ο πονος που περασα κ οι εμετοι μονο με τον η1ν1 μπορουν να παρομοιαστουν που ειχα περασει πριν 1.5 χρονο!ο,τι χειροτερο.να νιωθεις πως πεθαινεις!

 Κοριτσια παντως μου δινει δυναμη να σκεφτομαι πως δευτερα μπαινω 30η εβδομαδα.αν φυγει κ αυτη δλδ,πλεον θα νιωσω αρκετα safe κ θα ελπιζω να αγγιξω την 32η!μετα νομιζω θα ηρεμησω εντελως!

Με το γιατρό σου μίλησες? Πωπω ταλαιπωρείσαι πολύ βρε κορίτσι μου! Ελπίζω να περάσει σύντομα! Κάνε κουράγιο!

Είδες που τα καταφέρνεις? Μια χαρά θα φτάσεις και στον 9ο, θα δεις...


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Stalichaκι εγω ετσι ειμαι εδω κι ενα 2μηνο και χωρις κατακλιση. Πλεον κυριως γευμα εχει καταργηθει και ουτε τα φαρμακα ουτε τα ανθρακουχα βοηθουν. Εχω δοκιμασει οτι φαρμακο επιτρεπεται και οτι γιατροσοφι εχω βρει. Εχω καταληξει οτι βοηθαει πολυ το παγωμενο γαλα (μια γουλια μονο καθε φορα ππυ πιανει εντονος πονος), επισης με ανακουφιζει το καρπουζι!!! Ακομα, οταν καθεσαι στον καναπε, να βαζεις πισω στην πλατη σου (εκει που ειναι το σουτιεν δηλαδη) το μαξιλαρι θηλασμου να σε κραταει πιο ορθια να μην καμπουριαζει και διπλωνεται το στομαχι. Ελπιζω να σε βοηθησω με αυτα!

Καλα εγω με τη ζεστη ειμαι για λιποθυμια. Εχω και μεγαλη διαδρομη με το αυτοκινητο για τη δουλεια και ειδικα στην επιστροφη το μεσημερι δεν παλευεται. Βαραει ο ηλιος απο το παραθυρο, συνηθως ποναει το στομαχι, εχω και τα παιδια πισω να γκρινιαζουν που τα παιρνω απο το σχολειο, καμια φορα λεω δεν θα φτασω ποτε!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Stalicha είπε:

Ναι ειμαι αρκετα χαλια.δεν ειναι απλα ανεβασμα τροφης κ ξινιλα...ειναι εμετοι κ πολυς πονος στο στομαχι.ειναι κ λογω εγκυμοσυνης οπως τα λετε κ λογω κατακλισης.γτ διαβασα κατι ιατρικα σαιτ στο ιντερνετ κ το ανεφεραν ως προβλημα εγκυμοσυνης που επιβαρυνεται απο την κατακλιση.ευτυχως ειμαι καλυτερα σε σχεση με το πρωι μετα απο τοσα φαρμακα.ευχομαι σημερα το βραδυ να κοιμηθω!παντως....ουτε στον εχθρο μου...Αυτος ο πονος που περασα κ οι εμετοι μονο με τον η1ν1 μπορουν να παρομοιαστουν που ειχα περασει πριν 1.5 χρονο!ο,τι χειροτερο.να νιωθεις πως πεθαινεις!

Κοριτσια παντως μου δινει δυναμη να σκεφτομαι πως δευτερα μπαινω 30η εβδομαδα.αν φυγει κ αυτη δλδ,πλεον θα νιωσω αρκετα safe κ θα ελπιζω να αγγιξω την 32η!μετα νομιζω θα ηρεμησω εντελως!

Αχ κορίτσι μου πολύ ταλαιπωρεισαι.. Αλλά να σκέφτεσαι τα θετικά, όπως είπες σε λίγο μπαίνεις στην 30η. Είδες πως περνάει ο καιρός; όλα θα πάνε τέλεια!! 

Κι εγώ κορίτσια ζεσταινομαι αφόρητα. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα. Κι εγώ απο το σπίτι δουλεύω ακομα πάλι καλά και απο Τρίτη βγαινω σε άδεια!! Δεν το πιστεύω οτι θα ηρεμήσω απο το αγχος της δουλειάς. Επίσης τα πόδια μου ειναι ολοπρηστα. 

  • Μου αρέσει 2

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Ναι ειμαι αρκετα χαλια.δεν ειναι απλα ανεβασμα τροφης κ ξινιλα...ειναι εμετοι κ πολυς πονος στο στομαχι.ειναι κ λογω εγκυμοσυνης οπως τα λετε κ λογω κατακλισης.γτ διαβασα κατι ιατρικα σαιτ στο ιντερνετ κ το ανεφεραν ως προβλημα εγκυμοσυνης που επιβαρυνεται απο την κατακλιση.ευτυχως ειμαι καλυτερα σε σχεση με το πρωι μετα απο τοσα φαρμακα.ευχομαι σημερα το βραδυ να κοιμηθω!παντως....ουτε στον εχθρο μου...Αυτος ο πονος που περασα κ οι εμετοι μονο με τον η1ν1 μπορουν να παρομοιαστουν που ειχα περασει πριν 1.5 χρονο!ο,τι χειροτερο.να νιωθεις πως πεθαινεις!

Κοριτσια παντως μου δινει δυναμη να σκεφτομαι πως δευτερα μπαινω 30η εβδομαδα.αν φυγει κ αυτη δλδ,πλεον θα νιωσω αρκετα safe κ θα ελπιζω να αγγιξω την 32η!μετα νομιζω θα ηρεμησω εντελως!

Κορίτσι μου τι ήταν και αυτό τώρα.. Κουράγιο μπορεί να είναι ένα ξέσπασμα τώρα και ορμονικο και λόγω της κατάκλισης όπως διάβασες και λένε και τα κορίτσια και να φύγει μόνο του όπου να ναι!

Το θετικό είναι ότι μπαίνεις 30η εβδομάδα και κατακτάς τον ένα στόχο μετά τον άλλο, τα πας τέλεια και θα φτάσεις μέχρι τέλους θα δεις!! Δεν μπορώ να σου πω μόνο αυτό να σκέφτεσαι γιατί καταλαβαίνω ότι η ταλαιπωρία είναι τεράστια και είναι λογικό να σε καταβάλλει αλλά είναι πολύ σημαντικό που η προσπάθεια σου και η υπομονή σου πιάνουν τόπο και όλα πάνε καλά για να γεννηθεί το μπεμπακι σου τελειομηνο και υγιέστατο μπράβο!! ❤️Εύχομαι πραγματικά να νιώσεις πολύ πολύ γρήγορα καλά! 

Για τη ζέστη ας μη το σχολιάσω, υποφέρω ώρες ώρες δεν μπορώ να πάρω ανάσα.. Είμαι κάτω από ένα κλιματιστικό όλη μέρα και στο σπίτι και στο γραφείο και το βράδυ για να μπορέσω να κοιμηθώ βάζω και ανεμιστήρα μαζί! Ας ελπίσουμε αυτά τα 40αρια να είναι ένα κύμα και να ισορροπήσει κάπως όπου να ναι γιατί θα βγει δύσκολα ο Ιούλιος.. 

Εμείς κορίτσια πηγαμε σημερα στο γιατρό να δούμε τη μικρή μετά από ένα μήνα, λοιπόν όλα καλά αλλά την έβγαλε 1700 γραμμάρια 31 εβδομάδων ακριβώς σήμερα και μου είπε θα βγει μεγάλο μωρό.. Βγαίνει και το κεφάλι πάνω από το μέσο όρο οπότε γενικά μου είπε θα βγει μπαμπατσικη.. Επίσης το κακό είναι ότι είναι ισχιακη και ελπίζουμε να γυρίσει σύντομα γιατί ήδη θα δυσκολευτεί λιγο... Την Τρίτη έχουμε και το ντοπλερ να δούμε περισσότερες λεπτομέρειες και να μας πει και ο εμβρυολόγος εκτίμηση βάρους και αν θα χρειαστεί να γεννήσω ίσως λίγο νωρίτερα. Αυτά τα νέα μας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου τι ήταν και αυτό τώρα.. Κουράγιο μπορεί να είναι ένα ξέσπασμα τώρα και ορμονικο και λόγω της κατάκλισης όπως διάβασες και λένε και τα κορίτσια και να φύγει μόνο του όπου να ναι!

Το θετικό είναι ότι μπαίνεις 30η εβδομάδα και κατακτάς τον ένα στόχο μετά τον άλλο, τα πας τέλεια και θα φτάσεις μέχρι τέλους θα δεις!! Δεν μπορώ να σου πω μόνο αυτό να σκέφτεσαι γιατί καταλαβαίνω ότι η ταλαιπωρία είναι τεράστια και είναι λογικό να σε καταβάλλει αλλά είναι πολύ σημαντικό που η προσπάθεια σου και η υπομονή σου πιάνουν τόπο και όλα πάνε καλά για να γεννηθεί το μπεμπακι σου τελειομηνο και υγιέστατο μπράβο!! ❤️Εύχομαι πραγματικά να νιώσεις πολύ πολύ γρήγορα καλά! 

Για τη ζέστη ας μη το σχολιάσω, υποφέρω ώρες ώρες δεν μπορώ να πάρω ανάσα.. Είμαι κάτω από ένα κλιματιστικό όλη μέρα και στο σπίτι και στο γραφείο και το βράδυ για να μπορέσω να κοιμηθώ βάζω και ανεμιστήρα μαζί! Ας ελπίσουμε αυτά τα 40αρια να είναι ένα κύμα και να ισορροπήσει κάπως όπου να ναι γιατί θα βγει δύσκολα ο Ιούλιος.. 

Εμείς κορίτσια πηγαμε σημερα στο γιατρό να δούμε τη μικρή μετά από ένα μήνα, λοιπόν όλα καλά αλλά την έβγαλε 1700 γραμμάρια 31 εβδομάδων ακριβώς σήμερα και μου είπε θα βγει μεγάλο μωρό.. Βγαίνει και το κεφάλι πάνω από το μέσο όρο οπότε γενικά μου είπε θα βγει μπαμπατσικη.. Επίσης το κακό είναι ότι είναι ισχιακη και ελπίζουμε να γυρίσει σύντομα γιατί ήδη θα δυσκολευτεί λιγο... Την Τρίτη έχουμε και το ντοπλερ να δούμε περισσότερες λεπτομέρειες και να μας πει και ο εμβρυολόγος εκτίμηση βάρους και αν θα χρειαστεί να γεννήσω ίσως λίγο νωρίτερα. Αυτά τα νέα μας! 

Μπράβο φραουλινο μου όλα καλα !! Πωπω η κάθε μια μπαίνουμε στην τελική ευθεία !! Να κάνουμε και το Doppler και να είναι καλα τα μωράκια μας !! Πίστευα ότι δεν θα έχω αγωνία αλλά έχω !!! Είναι πολύ σημαντική εξέταση και αυτή !! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Θα σύμφωνήσω με τη συμμαθήτρια @Emilly800 κοριτσι μου..Επειδή μεγαλώνει η μήτρα κ πιέζει το στομάχι, παίζει να είναι από αυτό...Κουράγιο...

Συμμαθητρια με την αιματολόγο όλα καλά? Τι σου είπε? Εγώ Δευτέρα έχω doppler κ Τριτη αιματολόγο...Όλα μαζεμένα.

Κορίτσια, με τη ζέστη πως τα πάτε? Εγώ έχω ζοριστεί. Πώς θα βγάλουμε όλο το καλοκαίρι?

Άσε με την ζέστη συμμαθητρια άρχισα να ζοριζομαι άσχημα δεν το περίμενα..είμαι σε υποτονια από το μεσημέρι κ μετά στον καναπέ να δροσίζομαι..δεν είμαι για πουθενά κ τίποτα κ σκέφτομαι την επόμενη εβδομάδα να πάω κάποιες μέρες Χαλκιδική στην αδερφή μου κ το σκέφτομαι πως θα την παλεψω.η λευκού μου έδωσε τις οδηγίες και θα εκτυπώσω τώρα να δώσω κ στο νοσοκομείο ..έχει οδηγίες προς εμάς προς μαία προς τον μαιευτήρα κ προς τον αναισθησιολογο..λεπτομέρειες κ τα πάντα..πρέπει να αγοράσουμε να ξέρεις κ κάλτσες συμπίεσης που θα φοράμε σε όλη την διάρκεια του τοκετού κ για όσο είμαστε κλινικη..θα στα πει κ εσένα..34 εβδομάδα μας κόβει το σαλοσπιρ..άντε φτάνουμε συναγωνιστρια φτάνουμε δεν το πιστεύω Παναγία μου..μαύρη έγινε η κοιλιά μου πολλά πέρασα σε αυτή την εγκυμοσύνη τα πάντα είχα ..είπα στον άντρα μου μετά θέλω καλοπέραση κ περιποιησεις...θα πάρω στο δεκαήμερο τα παιδιά μου κ θα αμοληθω στις ταβέρνες να τρώω έτοιμα κ να χαλαρώνω..το έχω τόσο πολύ ανάγκη.

12 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Κορίτσι μου τι ήταν και αυτό τώρα.. Κουράγιο μπορεί να είναι ένα ξέσπασμα τώρα και ορμονικο και λόγω της κατάκλισης όπως διάβασες και λένε και τα κορίτσια και να φύγει μόνο του όπου να ναι!

Το θετικό είναι ότι μπαίνεις 30η εβδομάδα και κατακτάς τον ένα στόχο μετά τον άλλο, τα πας τέλεια και θα φτάσεις μέχρι τέλους θα δεις!! Δεν μπορώ να σου πω μόνο αυτό να σκέφτεσαι γιατί καταλαβαίνω ότι η ταλαιπωρία είναι τεράστια και είναι λογικό να σε καταβάλλει αλλά είναι πολύ σημαντικό που η προσπάθεια σου και η υπομονή σου πιάνουν τόπο και όλα πάνε καλά για να γεννηθεί το μπεμπακι σου τελειομηνο και υγιέστατο μπράβο!! ❤️Εύχομαι πραγματικά να νιώσεις πολύ πολύ γρήγορα καλά! 

Για τη ζέστη ας μη το σχολιάσω, υποφέρω ώρες ώρες δεν μπορώ να πάρω ανάσα.. Είμαι κάτω από ένα κλιματιστικό όλη μέρα και στο σπίτι και στο γραφείο και το βράδυ για να μπορέσω να κοιμηθώ βάζω και ανεμιστήρα μαζί! Ας ελπίσουμε αυτά τα 40αρια να είναι ένα κύμα και να ισορροπήσει κάπως όπου να ναι γιατί θα βγει δύσκολα ο Ιούλιος.. 

Εμείς κορίτσια πηγαμε σημερα στο γιατρό να δούμε τη μικρή μετά από ένα μήνα, λοιπόν όλα καλά αλλά την έβγαλε 1700 γραμμάρια 31 εβδομάδων ακριβώς σήμερα και μου είπε θα βγει μεγάλο μωρό.. Βγαίνει και το κεφάλι πάνω από το μέσο όρο οπότε γενικά μου είπε θα βγει μπαμπατσικη.. Επίσης το κακό είναι ότι είναι ισχιακη και ελπίζουμε να γυρίσει σύντομα γιατί ήδη θα δυσκολευτεί λιγο... Την Τρίτη έχουμε και το ντοπλερ να δούμε περισσότερες λεπτομέρειες και να μας πει και ο εμβρυολόγος εκτίμηση βάρους και αν θα χρειαστεί να γεννήσω ίσως λίγο νωρίτερα. Αυτά τα νέα μας! 

Αχ στριφογύρισε η μπεμπουλα;;εμ αυτό έχουν τα ζωηρά μωρουλια..εκεί που είναι με το κεφάλι κάτω αναποδογυρίζουν..κ εμένα ήταν ισχιακη κ γύρισε μέχρι τον επόμενο υπέρηχο..αλλά για μένα δεν έχει νόημα κανένα καισαρική θα κάνω όποτε...καλά είναι τα γραμμάρια φραουλίνο εμένα ήταν 1630 30,1 εβδομάδων..τώρα Δευτέρα πάω νοσοκομείο παίζει να έχει γίνει νήπιο χαχαχαχα..το νιώθω πάντως πως μεγάλωσε αρκετά έχει απλωθεί σε όλη την κοιλιά κ θα μου σπάσει τα πλευρά..από τότε που άρχισα τα ολικής δεν μπαίνουν κιλά ελάχιστα γραμμάρια διάφορα όποτε φαίνεται σαν να μεγαλώνει η κοιλαρα κ τα πόδια μου σε λίγο δεν θα μπορούν να την υποστηρίξουν..για την ώρα είμαι στα 9 με 10 κιλά..στον γιο μου είχα πάρει 18..στον θηλασμό όμως μετά θα βάλω..σε τραβάει πολύ η σοκολάτα στον θηλασμό..γιατί να στο πάρουν πιο νωρίς;ςλογω βάρους;;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 45 λεπτά , Emilly800 είπε:

Άσε με την ζέστη συμμαθητρια άρχισα να ζοριζομαι άσχημα δεν το περίμενα..είμαι σε υποτονια από το μεσημέρι κ μετά στον καναπέ να δροσίζομαι..δεν είμαι για πουθενά κ τίποτα κ σκέφτομαι την επόμενη εβδομάδα να πάω κάποιες μέρες Χαλκιδική στην αδερφή μου κ το σκέφτομαι πως θα την παλεψω.η λευκού μου έδωσε τις οδηγίες και θα εκτυπώσω τώρα να δώσω κ στο νοσοκομείο ..έχει οδηγίες προς εμάς προς μαία προς τον μαιευτήρα κ προς τον αναισθησιολογο..λεπτομέρειες κ τα πάντα..πρέπει να αγοράσουμε να ξέρεις κ κάλτσες συμπίεσης που θα φοράμε σε όλη την διάρκεια του τοκετού κ για όσο είμαστε κλινικη..θα στα πει κ εσένα..34 εβδομάδα μας κόβει το σαλοσπιρ..άντε φτάνουμε συναγωνιστρια φτάνουμε δεν το πιστεύω Παναγία μου..μαύρη έγινε η κοιλιά μου πολλά πέρασα σε αυτή την εγκυμοσύνη τα πάντα είχα ..είπα στον άντρα μου μετά θέλω καλοπέραση κ περιποιησεις...θα πάρω στο δεκαήμερο τα παιδιά μου κ θα αμοληθω στις ταβέρνες να τρώω έτοιμα κ να χαλαρώνω..το έχω τόσο πολύ ανάγκη.

Αχ στριφογύρισε η μπεμπουλα;;εμ αυτό έχουν τα ζωηρά μωρουλια..εκεί που είναι με το κεφάλι κάτω αναποδογυρίζουν..κ εμένα ήταν ισχιακη κ γύρισε μέχρι τον επόμενο υπέρηχο..αλλά για μένα δεν έχει νόημα κανένα καισαρική θα κάνω όποτε...καλά είναι τα γραμμάρια φραουλίνο εμένα ήταν 1630 30,1 εβδομάδων..τώρα Δευτέρα πάω νοσοκομείο παίζει να έχει γίνει νήπιο χαχαχαχα..το νιώθω πάντως πως μεγάλωσε αρκετά έχει απλωθεί σε όλη την κοιλιά κ θα μου σπάσει τα πλευρά..από τότε που άρχισα τα ολικής δεν μπαίνουν κιλά ελάχιστα γραμμάρια διάφορα όποτε φαίνεται σαν να μεγαλώνει η κοιλαρα κ τα πόδια μου σε λίγο δεν θα μπορούν να την υποστηρίξουν..για την ώρα είμαι στα 9 με 10 κιλά..στον γιο μου είχα πάρει 18..στον θηλασμό όμως μετά θα βάλω..σε τραβάει πολύ η σοκολάτα στον θηλασμό..γιατί να στο πάρουν πιο νωρίς;ςλογω βάρους;;

Σε καταλαβαίνω τόσο...κ μενα μου έχει εμφανιστεί ότι θα μπορούσε να εμφανιστεί κορίτσι...δύσκολη περίοδος αλλά θα κάνουμε το καλύτερο για τα μωράκια μας. κ εμένα η κοιλιά μου είναι μπλε πουά...

@Φραουλίνο όλα καλά θα πάνε, θα γυρισει η μπέμπα. Κ εμένα τα κιλά μου φαίνονται φυσιολογικά. Με το καλό το doppler για όλες μας!

  • Μου αρέσει 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Emilly800 είπε:

Άσε με την ζέστη συμμαθητρια άρχισα να ζοριζομαι άσχημα δεν το περίμενα..είμαι σε υποτονια από το μεσημέρι κ μετά στον καναπέ να δροσίζομαι..δεν είμαι για πουθενά κ τίποτα κ σκέφτομαι την επόμενη εβδομάδα να πάω κάποιες μέρες Χαλκιδική στην αδερφή μου κ το σκέφτομαι πως θα την παλεψω.η λευκού μου έδωσε τις οδηγίες και θα εκτυπώσω τώρα να δώσω κ στο νοσοκομείο ..έχει οδηγίες προς εμάς προς μαία προς τον μαιευτήρα κ προς τον αναισθησιολογο..λεπτομέρειες κ τα πάντα..πρέπει να αγοράσουμε να ξέρεις κ κάλτσες συμπίεσης που θα φοράμε σε όλη την διάρκεια του τοκετού κ για όσο είμαστε κλινικη..θα στα πει κ εσένα..34 εβδομάδα μας κόβει το σαλοσπιρ..άντε φτάνουμε συναγωνιστρια φτάνουμε δεν το πιστεύω Παναγία μου..μαύρη έγινε η κοιλιά μου πολλά πέρασα σε αυτή την εγκυμοσύνη τα πάντα είχα ..είπα στον άντρα μου μετά θέλω καλοπέραση κ περιποιησεις...θα πάρω στο δεκαήμερο τα παιδιά μου κ θα αμοληθω στις ταβέρνες να τρώω έτοιμα κ να χαλαρώνω..το έχω τόσο πολύ ανάγκη.

Αχ στριφογύρισε η μπεμπουλα;;εμ αυτό έχουν τα ζωηρά μωρουλια..εκεί που είναι με το κεφάλι κάτω αναποδογυρίζουν..κ εμένα ήταν ισχιακη κ γύρισε μέχρι τον επόμενο υπέρηχο..αλλά για μένα δεν έχει νόημα κανένα καισαρική θα κάνω όποτε...καλά είναι τα γραμμάρια φραουλίνο εμένα ήταν 1630 30,1 εβδομάδων..τώρα Δευτέρα πάω νοσοκομείο παίζει να έχει γίνει νήπιο χαχαχαχα..το νιώθω πάντως πως μεγάλωσε αρκετά έχει απλωθεί σε όλη την κοιλιά κ θα μου σπάσει τα πλευρά..από τότε που άρχισα τα ολικής δεν μπαίνουν κιλά ελάχιστα γραμμάρια διάφορα όποτε φαίνεται σαν να μεγαλώνει η κοιλαρα κ τα πόδια μου σε λίγο δεν θα μπορούν να την υποστηρίξουν..για την ώρα είμαι στα 9 με 10 κιλά..στον γιο μου είχα πάρει 18..στον θηλασμό όμως μετά θα βάλω..σε τραβάει πολύ η σοκολάτα στον θηλασμό..γιατί να στο πάρουν πιο νωρίς;ςλογω βάρους;;

Ναι η σκατουλα όλο στριφογυριζει και με αγχωνει αλλά ελπίζω να κάνει και την τελική σβούρα και να γυρίσει, αλλιώς θα αρχίσω ασκήσεις και ματζουνια!! :lol: Μπορεί να μην έχει και για μένα νόημα βέβαια γιατί μετά το ντοπλερ θα πάω οφθαλμίατρο και θα δούμε τι θα μου πει για το φυσιολογικό τοκετό.. Είχα πάθει μια μικρή αποκόλληση στο μάτι πριν λίγο καιρό και αν η βυθοσκόπηση που θα κάνω δεν είναι καλή πάμε για καισαρική! 

Ναι βασικά ρώτησα το γιατρό μου αν είναι όλα οκ για να είμαι προετοιμασμενη για το ντοπλερ και μου είπε ναι στη χειρότερη να σου πει λόγω κεφαλιού και εκτίμηση βάρους να γεννήσεις λίγο νωρίτερα αλλά μου είπε αυτό δεν μας πειράζει σε λίγο έχουμε περάσει κάθε επικίνδυνο στάδιο οπότε όταν χρειαστεί να μπούμε είμαστε οκ! Καλά φαντάζομαι δεν εννοεί πριν την 38η αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος.. Θα δούμε τι θα πει ο άλλος την Τρίτη και θα το παρακολουθούμε έτσι και αλλιώς. 

 

πρίν από 13 λεπτά , Liakada είπε:

Σε καταλαβαίνω τόσο...κ μενα μου έχει εμφανιστεί ότι θα μπορούσε να εμφανιστεί κορίτσι...δύσκολη περίοδος αλλά θα κάνουμε το καλύτερο για τα μωράκια μας. κ εμένα η κοιλιά μου είναι μπλε πουά...

@Φραουλίνο όλα καλά θα πάνε, θα γυρισει η μπέμπα. Κ εμένα τα κιλά μου φαίνονται φυσιολογικά. Με το καλό το doppler για όλες μας!

Μωρέ και εμένα μια χαρά μου φαίνονται, δεν ξέρω ίσως να μου τα έλεγε επειδή πήγα για να με προετοιμάσει ψυχολογικά για το ντοπλερ και επειδή ο εμβρυολόγος είναι ψείρας από τους λίγους, σίγουρα θα πει κάτι για το βάρος και το ζάχαρο οπότε λέει κάτσε να της τα πω μη της έρθει ξαφνικό.. Επίσης δεν ξέρω αν το έθιξε περισσότερο λόγο του κεφαλιού που βγαίνει λίγο πιο μεγάλο. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επιτελους ειμαι καλυτερα.δεν το πιστευα!χθες το βραδυ κοιμηθηκα μια χαρα κ αναπληρωσα το χαμενο υπνο!

Εκανα κ την κλασικη αιματολογικη κ crp που κανω καθε εβδομαδα,κ βγηκε με οριο το 0.5,  3,22. Ο γιατρος ειπε οτι ειναι φυσιολογικο λογω αυτου που περασα με τη παλινδρομηση.θα ξανακανω την επομενη εβδομαδα κνελπιζω ολα να ειναι καλα κ να μην ειναι κατι ανησυχητικο.

@Φραουλίνο 1700 31η εβδομαδα ειναι τελεια! Την επομενη θα ειναι περιπου 2 κιλα.η κορη μου ηταν 2 κιλα μολις εκλεισα την 32η με υπερηχο κ τελικα στις 39+5 που την γεννησα ηταν 3400.Οποτε,μια χαρα θα ειναι.αν βγει τελειομηνο δλδ το γυρω στα 3500 ειναι τελειο,δεν ειναι δα κ μεγαλο!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια επιτελους ειμαι καλυτερα.δεν το πιστευα!χθες το βραδυ κοιμηθηκα μια χαρα κ αναπληρωσα το χαμενο υπνο!

Εκανα κ την κλασικη αιματολογικη κ crp που κανω καθε εβδομαδα,κ βγηκε με οριο το 0.5,  3,22. Ο γιατρος ειπε οτι ειναι φυσιολογικο λογω αυτου που περασα με τη παλινδρομηση.θα ξανακανω την επομενη εβδομαδα κνελπιζω ολα να ειναι καλα κ να μην ειναι κατι ανησυχητικο.

@Φραουλίνο 1700 31η εβδομαδα ειναι τελεια! Την επομενη θα ειναι περιπου 2 κιλα.η κορη μου ηταν 2 κιλα μολις εκλεισα την 32η με υπερηχο κ τελικα στις 39+5 που την γεννησα ηταν 3400.Οποτε,μια χαρα θα ειναι.αν βγει τελειομηνο δλδ το γυρω στα 3500 ειναι τελειο,δεν ειναι δα κ μεγαλο!

Μπράβο κορίτσι μου πολύ χαίρομαι που είσαι καλύτερα και κοιμήθηκες!! Σου στείλαμε πολύ θετική ενέργεια χθες :) Πράγματι η crp ανεβαίνει με τους εμετούς κλπ είναι λογικό μην αγχώνεσαι την άλλη εβδομάδα θα έχει στρώσει!

Και εγώ όπου έψαξα φαίνεται άψογη η μπεμπα στην καμπυλη του βάρους, θα δούμε τι θα πει και κ ο εμβρυολόγος στο ντοπλερ που είναι πιο ειδικός αλλά νομίζω εντάξει είναι τα κιλακια της.. 3400 είναι τέλεια μακάρι να βγει και εμένα τόση!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2021 at 7:12 ΜΜ, Sofiamar93 είπε:

Χαχαχα.. Τροφαντουλγς ο μικρός.. Να σας πω την αλήθεια προτιμώ τα τροφαντοτλικα μωρα.. Δεν τα φοβάσαι να τα πιάσεις.. Εγω εχω φοβία με το νεογέννητο μήπως θα είναι μικρούλης κσι φοβάμαι μην τον σπάσω.. Ετσι ευθραστα που ειναι.. Ειμαι λέτε τρελή?? Μόνο εγώ έχω έτσι φόβους? Κοριτσια εγω βαρέθηκα λίγο την διατροφή μου και προχθες εβαλα κλαματα γιατί τρωω τα ίδια και τα ίδια γιατί ξέρω ότι εκεινα δεν μου ψηλωνουν το ζάχαρο και νευριασα μπηκα στο youtube και έψαξα διατροφή για ζαχαρώδη διαβήτη εγκύου και βρήκα πολλές συνταγές με λίγες θερμίδες και υδατάνθρακες και πηγα σημερα αγορασα μερικά πράγματα και μετα θα παει και ο αντρας μου να ψωνίσει την λίστα που του έστειλα.. Αγόρασα αλεύρι αμυγδαλου που ειναι παρα πολυ χαμηλό σε υδατάνθρακες επαθα πλάκα πόσο χαμηλό για να κάνω κανένα κεκακι, η κανένα πανκεικ για κάτι το διαφορετικό για πρωινο η για απογευματινο. Είχε κάτι τελειες ιδέες με τα αυγά τύπου ζαμπόν που το κάνεις φωλιά και το αυγό μέσα χτυπημένο με ελάχιστο αλατι και πιπερακι και γίνεται σαν μαφιν αυγού αλλά αντί με ψωμί να είναι με το ζαμπόν.. Χοιρομερι για την ακρίβεια.. Είχε πάρα πολλές ιδέες.. Το λεω για όσες ενδιαφέρονται να το ψάξουν.. Ενθουσιαστηκα εχθες.. 

Αααα και όσο για τις κραμπες είχα και εγώ ειδικά την νυχτα που κοιμαμαι με πιάνουν και ουρλιαζω από τον πόνο και ξεκινησα μαγνήσιο.. Δεν επινα ως τωρα

Σοφάκι που χάθηκες;;;τελειώσατε με τον παιδικό;;;να ξεκουραστείς τωρα να χαλαρώσεις σε καμία παραλία εκεί στον παράδεισο..

Καλημέρα σε όλες κοριτσια ...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...