Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Έτσι ακριβώς είναι κοριτσι μου όπως το λες, είναι το πως νιώθει η καθεμία και όταν ειναι θέμα επιλογής δεν το συζητάμε, η απαγόρευση με βρίσκει αντίθετη, τίποτα άλλο.. 

Και εγώ οταν μπήκα για τη διακοπή που έγινε με φυσιολογικό τοκετό, όταν σηκώθηκα από την επισκληριδειο και ήθελα να παω τουαλέτα αλλά ζαλιζόμουν τη μαία φώναξα και με βοήθησε δεν πήρα τον άντρα μου μαζί.. καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες για την κατάσταση δεν θα του ζητούσα βοήθεια με την τουαλέτα ήμουν και εγώ μέσα στα αίματα είχα και ράμματα από κάτω απαπα..

Βέβαια να σου είμαι ειλικρινής εγώ και τη μαμά μου να είχα στην προκειμένη πάλι τη μαία θα φώναζα όχι επειδή δεν ήμαστε δεμένες και αγαπημένες με τη μαμά μου απλώς είναι και πολλά τα χρόνια μωρέ, δεν αισθάνομαι πια άνετα να με δει γυμνή ή στην τουαλέτα.. Γι αυτό λέω ότι είναι και στην καθεμία πως νιώθει οπότε θα έπρεπε η κάθε γυναίκα να μπορεί να επιλέγει το σύνοδο της, αυτή είναι η γνώμη μου.. 

Εγω όποτε νιώθω πονεμένη ταλαιπωρημενη ή χρειάζομαι στήριξη έχω ανάγκη τον άντρα μου, πάντα δεν ξέρω γιατί, είναι ο άνθρωπος που θα με φροντίσει και θα με ανακουφισει ότι και αν συμβαίνει και θα με κάνει να νιώσω καλά σε κάθε περίπτωση. Κάποτε ήταν και για μένα η μαμά μου αυτό το άτομο αλλά όσο περνουν τα χρόνια έχει αλλάξει αυτό. 

Καλά αυτό που λες για το θηλασμό και το σόι της διπλανής τραγικό, είναι από τα λίγα καλά των μέτρων προστασίας ότι υπάρχει ηρεμία μέσα στο μαιευτήριο.. 

Μπράβο Φραουλίνο μου!! Είσαι πολυ τυχερή που έχετε τέτοιο δέσιμο με τον άντρα σου. Θα σε βοηθήσει πολύ και στο μετά!!! Όταν θα έχετε το μωρακι στο σπίτι κι εκεί θα ειναι λιγο πιο περίεργη η κατάσταση. Γιατί η αλήθεια είναι ότι εαν ο άντρας μας είναι εκει δίπλα μας σε όλα, είμαστε κι εμείς πολυ καλύτερα! 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια! Συμφωνω κι εγω πως ειναι πως νιωθει η καθεμια. Εγω ειμαι πααααααρα πολυ παραξενη και δεν θελω κανεναν για βοηθεια (γενικα σε τιποτα). Στο πρωτο παιδι εμεινε ο αντρας μου το 1ο βραδυ οπου γυρω στις 4 τη νυχτα τον εδιωξα μα παει να κοιμηθει γιατι δεν τον χρειαζομουν. Να φανταστεις οτι ειχα γεννησει 9 το βραδυ φυσιολογικα με επισκληριδιο και στις 11 μπηκα να κανω μπανιο μονη μου! Ολα τα αλλα βραδια και στο 2ο παιδι τους εδιωχνα ολους και ηθελα μονη μου.

@Anneliz για να σου πω και την αλλη πλευρα, εγω ειχα εξαιρετικη εμπειρια τοκετου. Το πρωτο παιδι γεννηθηκε 39+6 3930 και το 2ο επειδη ηταν μεγαλο μπηκα με προκληση στις 38 και νγηκε 4200!! Ομως για μενα το Α και το Ω στην εμπειρια του τοκετου ειναι η επισκληριδιος. Να γινει τη σωστη στιγμη με τη σωστη τεχνικη. Ειδικα στην 1η γεννα δεν πονουσα καθολου μα καθολου, ουτε ενοχληση και ενιωθα κανονικα τις συσπασεις σαν σφιξιμο στην κοιλια, οπως νιωθεις τους μυς να σφιγγονται, οποτε καταλαβαινα ποτε πρεπει να σπρωξω και τι να κανω. Και παρολο που ειχα επιπλοκες (ρηξη τραχηλου και ακατασχετη αιμορραγια, ειδικα στο 2ο) εγω δεν καταλαβα τιποτα. Ο γιατρος αγχωθηκε μονο!!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

@Anneliz μην ανησυχεις.δεν εννοω κατι το ιδιαιτερο με την προετοιμασια.εννοω αυτο.που εχεις κανει ηδη.να το εχεις ψαξει κ να συμφωνει ο γιατρος σου.αφου πατε για vbac ευχομαι να τα καταφερετε!

Ευχαριστώω!!!! Κρατάω μικρό καλάθι γιατί εάν και ολα πάνε καλα μέχρι στιγμής, έχω ακούσει διάφορες περιπτώσεις, ότι στον τελευταίο μήνα βρίσκουν διάφορα οι γιατροί.. Αλλά του εχω εμπιστοσύνη. Τώρα θα δείξει..

πρίν από 16 λεπτά , CMES είπε:

Καλημερα κοριτσια! Συμφωνω κι εγω πως ειναι πως νιωθει η καθεμια. Εγω ειμαι πααααααρα πολυ παραξενη και δεν θελω κανεναν για βοηθεια (γενικα σε τιποτα). Στο πρωτο παιδι εμεινε ο αντρας μου το 1ο βραδυ οπου γυρω στις 4 τη νυχτα τον εδιωξα μα παει να κοιμηθει γιατι δεν τον χρειαζομουν. Να φανταστεις οτι ειχα γεννησει 9 το βραδυ φυσιολογικα με επισκληριδιο και στις 11 μπηκα να κανω μπανιο μονη μου! Ολα τα αλλα βραδια και στο 2ο παιδι τους εδιωχνα ολους και ηθελα μονη μου.

@Anneliz για να σου πω και την αλλη πλευρα, εγω ειχα εξαιρετικη εμπειρια τοκετου. Το πρωτο παιδι γεννηθηκε 39+6 3930 και το 2ο επειδη ηταν μεγαλο μπηκα με προκληση στις 38 και νγηκε 4200!! Ομως για μενα το Α και το Ω στην εμπειρια του τοκετου ειναι η επισκληριδιος. Να γινει τη σωστη στιγμη με τη σωστη τεχνικη. Ειδικα στην 1η γεννα δεν πονουσα καθολου μα καθολου, ουτε ενοχληση και ενιωθα κανονικα τις συσπασεις σαν σφιξιμο στην κοιλια, οπως νιωθεις τους μυς να σφιγγονται, οποτε καταλαβαινα ποτε πρεπει να σπρωξω και τι να κανω. Και παρολο που ειχα επιπλοκες (ρηξη τραχηλου και ακατασχετη αιμορραγια, ειδικα στο 2ο) εγω δεν καταλαβα τιποτα. Ο γιατρος αγχωθηκε μονο!!

Πωπω πολύ γρήγορη ανάρρωση!!! Τι ωραία!!! 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Μπράβο Φραουλίνο μου!! Είσαι πολυ τυχερή που έχετε τέτοιο δέσιμο με τον άντρα σου. Θα σε βοηθήσει πολύ και στο μετά!!! Όταν θα έχετε το μωρακι στο σπίτι κι εκεί θα ειναι λιγο πιο περίεργη η κατάσταση. Γιατί η αλήθεια είναι ότι εαν ο άντρας μας είναι εκει δίπλα μας σε όλα, είμαστε κι εμείς πολυ καλύτερα! 

Έχεις δίκιο κοπέλα μου έτσι είναι τα πράγματα.. Εμένα με φοβάμαι πιο πολύ στην υπομονή και στις αντοχές μου γενικά και ένα άγχος το έχω να σου πω την αλήθεια για το πως θα διαχειριστώ κάποια πράγματα με το μωρό. Τα σκέφτομαι και πιστεύω θα τα καταφέρω όταν έρθει η ώρα απλά μου βγαίνουν ανησυχίες.. εκείνος είναι περίπτωση, σκυλί του πολέμου και απίστευτα φροντιστικος, τα παίρνει όλα πάνω του. 

Όσο καιρό είμαι έγκυος ειδικά τώρα που δυσκολεύομαι δεν κάνω σχεδόν τίποτα και τον βλέπω κουρασμένο αλλά γκρίνια 0 τέτοιος είναι.. Και εγω θα έκανα το ίδιο και το έχω κάνει όταν εκείνος δεν μπορούσε αλλά έβγαινε η κούραση και η γκρίνια σε μένα αυτή είναι η διαφορά.. Τέλος πάντων αυτές είναι οι ανησυχίες μου για τον εαυτό μου, έρχεται η μπεμπα μας, σχεδόν δεν το πιστεύω ότι πλησιάζει η ώρα και προσπαθώ να προετοιμαστω ❤️ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Όσο καιρό είμαι έγκυος ειδικά τώρα που δυσκολεύομαι δεν κάνω σχεδόν τίποτα και τον βλέπω κουρασμένο αλλά γκρίνια 0 τέτοιος είναι..

Εμεις παλι ακριβως το αναποδο.... γιαυτο λεω καλυτερα μονη μου στο μαιευτηριο...


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, CMES είπε:

Εμεις παλι ακριβως το αναποδο.... γιαυτο λεω καλυτερα μονη μου στο μαιευτηριο...

Ναι καταλαβαίνω, σίγουρα αν είναι να είσαι πιο ήρεμη και ανάλαφρη καλύτερα ετσι κορίτσι μου! Νομίζω η καθεμία μας ξέρει τις ανάγκες της και σε αυτή τη φάση που μόλις έχει γεννηθεί ένα μωράκι καλό είναι να τις καλύπτει με όποιο τρόπο γνωρίζει και έχει διαθέσιμο. Είτε μόνη, είτε με τον άντρα της είτε με τη μαμά της είτε και με μια φίλη ακόμα.. σημασία έχει να μπορει η κάθε μανουλα να επιλέγει τι την βοηθάει και της αφαιρεί βάρος εκείνη τη στιγμή και να το έχει.. Αλλα όχι να της επιβάλλεται πχ από κανονισμούς του μαιευτηριου κλπ. για να γυρίσω εκεί από όπου ξεκίνησε η συζήτηση.. 

Αλήθεια έχεις μάθει ακριβώς τι δικαιούμαστε τελικά οι ελεύθεροι επαγγελματίες.. Κοιτούσα σήμερα ότι το μοναδικό επίδομα που παίρνουμε από τον φανταστικό οαεε είναι 150€ το μήνα για 4 μήνες και αγχώθηκα που θα πλουτισω έτσι ξαφνικά και πως θα το διαχειριστώ!! 

Παίρνουμε και κάτι άλλο από τον οαεδ ή αυτό μόνο δικαιούμαστε; Είμαι σε φάση που το ψάχνω αν και 2 μήνες το πολύ θα κάτσω αφού γεννήσω και θα επιστρέψω έτσι και αλλιώς απλά για να ξέρω.. Επίσης τη διαδικασία την κάνουμε αφού γεννηθεί το μωρό ή από τώρα όπως στο ΙΚΑ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Ναι καταλαβαίνω, σίγουρα αν είναι να είσαι πιο ήρεμη και ανάλαφρη καλύτερα ετσι κορίτσι μου! Νομίζω η καθεμία μας ξέρει τις ανάγκες της και σε αυτή τη φάση που μόλις έχει γεννηθεί ένα μωράκι καλό είναι να τις καλύπτει με όποιο τρόπο γνωρίζει και έχει διαθέσιμο. Είτε μόνη, είτε με τον άντρα της είτε με τη μαμά της είτε και με μια φίλη ακόμα.. σημασία έχει να μπορει η κάθε μανουλα να επιλέγει τι την βοηθάει και της αφαιρεί βάρος εκείνη τη στιγμή και να το έχει.. Αλλα όχι να της επιβάλλεται πχ από κανονισμούς του μαιευτηριου κλπ. για να γυρίσω εκεί από όπου ξεκίνησε η συζήτηση.. 

Αλήθεια έχεις μάθει ακριβώς τι δικαιούμαστε τελικά οι ελεύθεροι επαγγελματίες.. Κοιτούσα σήμερα ότι το μοναδικό επίδομα που παίρνουμε από τον φανταστικό οαεε είναι 150€ το μήνα για 4 μήνες και αγχώθηκα που θα πλουτισω έτσι ξαφνικά και πως θα το διαχειριστώ!! 

Παίρνουμε και κάτι άλλο από τον οαεδ ή αυτό μόνο δικαιούμαστε; Είμαι σε φάση που το ψάχνω αν και 2 μήνες το πολύ θα κάτσω αφού γεννήσω και θα επιστρέψω έτσι και αλλιώς απλά για να ξέρω.. Επίσης τη διαδικασία την κάνουμε αφού γεννηθεί το μωρό ή από τώρα όπως στο ΙΚΑ; 

Κι εγω μονο αυτο βρηκα. Αναλογα με το ταμειο σου κανεις την αιτηση στον εφκα αφου γεννηθει το μωρο μεχρι 2, 6 ή 12 μηνες μετα και παιρνεις ολο το ποσο μαζι. Για το δικο μου ταμειο ειναι εως 6 μηνες απο τη γεννηση.

  • Ευχαριστώ 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Είχα μέρες να μπω και σας έχασα λίγο. Εγώ παντρεύτηκα με φουλ κανονικό γάμο και 100+ καλεσμένους και δεξίωση κι απ όλα. Έκανα 2-3 μέρες να συνέλθω γιατί συνεχίσαμε μέχρι το πρωί το πάρτυ σπίτι και μετά ήρθαμε για 5 μέρες διακοπές χαλάρωσης. Έκανα και τα πρώτα μου μπάνια για φέτος. Η απόλυτη ευτυχία.

On 20/6/2021 at 11:28 ΜΜ, Liakada είπε:

Έκανε κάποιο κορίτσι το εμβόλιο? Ήθελα να μάθω πώς πήγε.. 

Εγώ έκανα την πρώτη δόση πριν 3 βδομάδες περίπου. Έκανα το moderna και έχω τη δεύτερη δόση την άλλη Κυριακή. Δεν είχα καμία παρενέργεια, μόνο πόνο στο χέρι.

Ρε κορίτσα πότε μπαίνουμε στον 8ο? Αύριο είμαι 30 βδομάδων ακριβώς.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Io_anna είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είχα μέρες να μπω και σας έχασα λίγο. Εγώ παντρεύτηκα με φουλ κανονικό γάμο και 100+ καλεσμένους και δεξίωση κι απ όλα. Έκανα 2-3 μέρες να συνέλθω γιατί συνεχίσαμε μέχρι το πρωί το πάρτυ σπίτι και μετά ήρθαμε για 5 μέρες διακοπές χαλάρωσης. Έκανα και τα πρώτα μου μπάνια για φέτος. Η απόλυτη ευτυχία.

Εγώ έκανα την πρώτη δόση πριν 3 βδομάδες περίπου. Έκανα το moderna και έχω τη δεύτερη δόση την άλλη Κυριακή. Δεν είχα καμία παρενέργεια, μόνο πόνο στο χέρι.

Ρε κορίτσα πότε μπαίνουμε στον 8ο? Αύριο είμαι 30 βδομάδων ακριβώς.

Να ζήσετε κορίτσι μου! Με το καλό το μωράκι σου! Ναι μπαίνεις στον 8ο!


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Io_anna είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είχα μέρες να μπω και σας έχασα λίγο. Εγώ παντρεύτηκα με φουλ κανονικό γάμο και 100+ καλεσμένους και δεξίωση κι απ όλα. Έκανα 2-3 μέρες να συνέλθω γιατί συνεχίσαμε μέχρι το πρωί το πάρτυ σπίτι και μετά ήρθαμε για 5 μέρες διακοπές χαλάρωσης. Έκανα και τα πρώτα μου μπάνια για φέτος. Η απόλυτη ευτυχία.

Εγώ έκανα την πρώτη δόση πριν 3 βδομάδες περίπου. Έκανα το moderna και έχω τη δεύτερη δόση την άλλη Κυριακή. Δεν είχα καμία παρενέργεια, μόνο πόνο στο χέρι.

Ρε κορίτσα πότε μπαίνουμε στον 8ο? Αύριο είμαι 30 βδομάδων ακριβώς.

Να ζήσετε Ιωάννα μου, πάντα ευτυχισμένοι!!!! ❤️❤️❤️ Τι ωραία που περάσατε όμορφα και πήγατε και διακοπές!! Με το καλό τώρα και το μωρακι σας να ολοκληρώσει την ευτυχία σας!!! 30+1 μπαίνουμε 8ο άρα έφτασες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είχα μέρες να μπω και σας έχασα λίγο. Εγώ παντρεύτηκα με φουλ κανονικό γάμο και 100+ καλεσμένους και δεξίωση κι απ όλα. Έκανα 2-3 μέρες να συνέλθω γιατί συνεχίσαμε μέχρι το πρωί το πάρτυ σπίτι και μετά ήρθαμε για 5 μέρες διακοπές χαλάρωσης. Έκανα και τα πρώτα μου μπάνια για φέτος. Η απόλυτη ευτυχία.

Εγώ έκανα την πρώτη δόση πριν 3 βδομάδες περίπου. Έκανα το moderna και έχω τη δεύτερη δόση την άλλη Κυριακή. Δεν είχα καμία παρενέργεια, μόνο πόνο στο χέρι.

Ρε κορίτσα πότε μπαίνουμε στον 8ο? Αύριο είμαι 30 βδομάδων ακριβώς.

Να ζήσετε!!! :x πάντα αγαπημένοι!!! 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είχα μέρες να μπω και σας έχασα λίγο. Εγώ παντρεύτηκα με φουλ κανονικό γάμο και 100+ καλεσμένους και δεξίωση κι απ όλα. Έκανα 2-3 μέρες να συνέλθω γιατί συνεχίσαμε μέχρι το πρωί το πάρτυ σπίτι και μετά ήρθαμε για 5 μέρες διακοπές χαλάρωσης. Έκανα και τα πρώτα μου μπάνια για φέτος. Η απόλυτη ευτυχία.

Εγώ έκανα την πρώτη δόση πριν 3 βδομάδες περίπου. Έκανα το moderna και έχω τη δεύτερη δόση την άλλη Κυριακή. Δεν είχα καμία παρενέργεια, μόνο πόνο στο χέρι.

Ρε κορίτσα πότε μπαίνουμε στον 8ο? Αύριο είμαι 30 βδομάδων ακριβώς.

Πάντα ευτυχισμένοι ! Να περνάτε έτσι όμορφες οικογενειακές στιγμές και με το μπεμπακι σας !!

Link to comment
Share on other sites

@Io_anna να ζησετε κ με το καλο το μπεμπακι σας.

Εγω κοριτσια μπορω να παρω πλεον τον τιτλο της πιο γκαντεμας!απο την κατακλιση επαθα γαστροοισοφαγικη πανινδρομηση.ολη τη μερα εχθες μεχρι κ σημερα εκανα εμετους.εν τω μεταξυ δεν μπορουσα να αξιολογησω τι ειχα παθει κ αργησα να παρω αγωγη.ο,τι κ να πω ειναι λιγο.η ταλαιπωρια μου πια δεν εχει λεξεις να περιγραφει.προσπαθω να το παλεψω.στομαχι χαλια,εμετοι κ φαγητο ελαχιστο.υπνος μηδεν γτ πνιγομαι κ σηκωνομαι απειρες φορες να κανω εμετο.πλεον ειμαι καθιστη στον καναπε ή στην καρεκλα,οποτε δεν βολευομαι κ να κοιμηθω.σηκωνομαι κ σιγα σιγα κ κανω μια βολτα μες στο σπιτι.τι να πω πια με την παρτη μου;δεν ξερω τι αλλο με περιμενει!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...