Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Tatateo είπε:

Ρε κορίτσια μου τι γίνεται με το εμβολιο?? Ελεγα να το καθυστερήσω για του χρόνου να θηλασω πρώτα αλλα βλέπω ότι πιέζει η φάση πολύ.

Για τον κορονοιο;... εγω δεν θελω με τιποτα να το κανω...κι ας λενε οτι θελουν...απ τη στιγμη που δεν εχουν επαρκη δεδομενα για τις συνεπειες δεν προκειται να το ρισκαρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Εγω ρώτησα το γιατρό για το θηλασμό και μου είπε μόλις γεννήσω να το κάνω και θα είναι καλό για το θηλασμό! Θα το δω βέβαια τότε.. 

@Riaki87 κορίτσι μου τι έγινε πηγές την Πέμπτη στο γιατρό;; 

Κι εγώ έτσι το σκέφτομαι. Να το κάνω λίγες μέρες αφού γεννήσω. Απλά όλο αυτό με τις μεταλλάξεις με αγχώνει, έχουν αρχίσει να αυξάνονται πολύ κ τα κρούσματα..


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , fotini* είπε:

Για τον κορονοιο;... εγω δεν θελω με τιποτα να το κανω...κι ας λενε οτι θελουν...απ τη στιγμη που δεν εχουν επαρκη δεδομενα για τις συνεπειες δεν προκειται να το ρισκαρω

Ναι ναι εννοείται φυσικά μόλις γεννήσουμε. Ο θηλασμός με προβληματίζει. 

πρίν από 28 λεπτά , Liakada είπε:

Κι εγώ έτσι το σκέφτομαι. Να το κάνω λίγες μέρες αφού γεννήσω. Απλά όλο αυτό με τις μεταλλάξεις με αγχώνει, έχουν αρχίσει να αυξάνονται πολύ κ τα κρούσματα..

Καλα τώρα μας δουλεύουν κ ψιλό γαζί από ένα σημείο και μετά αλλά προφανώς εμείς που είμαστε κ σε μια χ κατάσταση φοβόμαστε κ είναι λογικό. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Tatateo είπε:

Θα το κάνω 21 Ιουλίου προς το παρόν εκανα του ρεζους γτ έχω αρνητικό. 

Εγω θα το κάνω 21 Ιουλίου. 

Ρε κορίτσια μου τι γίνεται με το εμβολιο?? Ελεγα να το καθυστερήσω για του χρόνου να θηλασω πρώτα αλλα βλέπω ότι πιέζει η φάση πολύ. Έχει ρωτήσει καμία για θηλασμο κ εμβόλιο???? Ξέρω ότι κ κάποιες έγκυες το κάνατε εγώ όμως δν θέλω ακόμα. 

Και εγώ έκανα την αντί d για το ρέζους αρνητικό μου την έκαναν 28 εβδομάδων..

Κορίτσια εγώ είμαι τρομερά σκεπτική για το αν εμβολιαστω για τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμα για κορονοιο..όχι απλά δεν είμαι κατά των εμβολίων,,στο παιδί μου έκανα κ έξτρα που ήταν προαιρετικά..και από την άλλη είμαι τρομερά υπεύθυνη με τρομερό αίσθημα κοινωνικής ευθύνης ώστε να μην επιβαρύνω κανέναν συνάνθρωπο και εγώ κ η οικογένεια μου..το παιδί μου δεν βγάζει μάσκα είναι εκπαιδευμένος δεν ακουμπάει πόμολα βλέπει μπουγιο σε πεζοδρόμιο κ αλλάζει δρόμο είμαστε εντελώς εκπαιδευμένοι..δεν πήγαμε σε γάμο συγκενικο πριν ένα μήνα..όλα με προσοχή..αλλά έχουν βγει πολλοί ρε γαμωτο που την έπαθαν..τώρα πριν δύο εβδομάδες 61 χρονών γυναικολόγος εδώ στην Κατερίνη το έκανε κ τα παίξε ο άνθρωπος...πως σκ,,τα να μην φοβηθεί μετά μερίδα του κόσμου να το κάνει;;κ να πω είπα κ στον άντρα μου ας κάτσουμε στο σπιτάκι κ στο καβούκι μας κάνα δυο χρόνια να δούμε που θα πάει όλο αυτό..γιατί δεν βλέπω κ πουθενά την λογική να κάνεις κ το εμβόλιο κ να βαρανε μετά οι μεταλλάξεις κ να σου λέει μια τρύπα στο νερό κάναμε πάλι κολλάς..δηλαδή ξέρω...κ το αντιγριπικο κάθε χρόνο το τσιμπάνε γιατί οι μεταλλάξεις είναι φυσική πορεία ιών.αλλα στο θέμα κοβιντ το ότι κ εμβολιασμενος πρέπει πάλι να είσαι στην ίδια κατάσταση μάσκα απόσταση εγκλεισμοι κλπ...λες κ τότε γιατί να το κάνω;;;αφού όλα θα τα ξαναφαω στην μάπα..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emilly800 είπε:

Και εγώ έκανα την αντί d για το ρέζους αρνητικό μου την έκαναν 28 εβδομάδων..

Κορίτσια εγώ είμαι τρομερά σκεπτική για το αν εμβολιαστω για τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμα για κορονοιο..όχι απλά δεν είμαι κατά των εμβολίων,,στο παιδί μου έκανα κ έξτρα που ήταν προαιρετικά..και από την άλλη είμαι τρομερά υπεύθυνη με τρομερό αίσθημα κοινωνικής ευθύνης ώστε να μην επιβαρύνω κανέναν συνάνθρωπο και εγώ κ η οικογένεια μου..το παιδί μου δεν βγάζει μάσκα είναι εκπαιδευμένος δεν ακουμπάει πόμολα βλέπει μπουγιο σε πεζοδρόμιο κ αλλάζει δρόμο είμαστε εντελώς εκπαιδευμένοι..δεν πήγαμε σε γάμο συγκενικο πριν ένα μήνα..όλα με προσοχή..αλλά έχουν βγει πολλοί ρε γαμωτο που την έπαθαν..τώρα πριν δύο εβδομάδες 61 χρονών γυναικολόγος εδώ στην Κατερίνη το έκανε κ τα παίξε ο άνθρωπος...πως σκ,,τα να μην φοβηθεί μετά μερίδα του κόσμου να το κάνει;;κ να πω είπα κ στον άντρα μου ας κάτσουμε στο σπιτάκι κ στο καβούκι μας κάνα δυο χρόνια να δούμε που θα πάει όλο αυτό..γιατί δεν βλέπω κ πουθενά την λογική να κάνεις κ το εμβόλιο κ να βαρανε μετά οι μεταλλάξεις κ να σου λέει μια τρύπα στο νερό κάναμε πάλι κολλάς..δηλαδή ξέρω...κ το αντιγριπικο κάθε χρόνο το τσιμπάνε γιατί οι μεταλλάξεις είναι φυσική πορεία ιών.αλλα στο θέμα κοβιντ το ότι κ εμβολιασμενος πρέπει πάλι να είσαι στην ίδια κατάσταση μάσκα απόσταση εγκλεισμοι κλπ...λες κ τότε γιατί να το κάνω;;;αφού όλα θα τα ξαναφαω στην μάπα..

Ακριβώς ομω όπως τα είπες τα σκέφτομαι και εγώ... Δεν εχω να προσθέσω τίποτα... Ουτε εγω θα το κάνω τουλάχιστον φέτος.. Του χρόνου θα δειξει.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Ακριβώς ομω όπως τα είπες τα σκέφτομαι και εγώ... Δεν εχω να προσθέσω τίποτα... Ουτε εγω θα το κάνω τουλάχιστον φέτος.. Του χρόνου θα δειξει.. 

Καταλαβαίνω όσα λέτε αλλά επειδή ξέρω κόσμο από τον κύκλο μου -και νέο- που αποδήμησε εις κύριον από τον ιό… -ποτε δεν ξέρεις πως μπορεί να χτυπήσει τον κάθε οργανισμό-εγώ θέλω να το κάνω, πολλω δε μάλλον μόλις γεννήσω γιατί θα έχω και έναν μικρό άνθρωπο να μεγαλώσω!

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι και για τους εμβολιασμένους δεν τα λένε καλά, δλδ από την άποψη ότι ο, τι μπορούσαν να κάνουν το έκαναν και τώρα πάλι κινδυνεύουν, από ο, τι λένε…


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Καταλαβαίνω όσα λέτε αλλά επειδή ξέρω κόσμο από τον κύκλο μου -και νέο- που αποδήμησε εις κύριον από τον ιό… -ποτε δεν ξέρεις πως μπορεί να χτυπήσει τον κάθε οργανισμό-εγώ θέλω να το κάνω, πολλω δε μάλλον μόλις γεννήσω γιατί θα έχω και έναν μικρό άνθρωπο να μεγαλώσω!

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι και για τους εμβολιασμένους δεν τα λένε καλά, δλδ από την άποψη ότι ο, τι μπορούσαν να κάνουν το έκαναν και τώρα πάλι κινδυνεύουν, από ο, τι λένε…

Ξέρω συμμαθήτριά δεν υποτιμώ καθόλου τον κίνδυνο γι'αυτό σου λέω ότι θα συνεχίσουμε να είμαστε πολυυυυ προσεχτικοι..κ λίγο πιο μοναχική οικογεννειακη ζωή θα κάνουμε κ πολύ υπομονή..κ εμένα οι δικοί μου άνθρωποι οι μισοί το εχουν κάνει..η αδερφή μου δύο δόσεις κιόλας πεθερά φίλες ....οι άλλοι μισοί όχι..τι μπορώ να πω;;άσε που είναι τόσο ταλαίπωρος ο οργανισμός μου σε αυτή την φάση...θέλω να γεννήσω κ να ανάκαμψω..τίποτα άλλο..εντωμεταξυ οι δύο από τις φίλες μου που δεν το έκαναν πέρασαν κ οι δύο τον ιό τον Νοέμβριο..η μία δε ήταν τρία μηνών έγκυος κ η άλλη σχεδόν ασυμπτωματική με αγευσια κ το παιδί της 2 χρονών πυρετό δύο μέρες..όποτε έχουν μια γεύση κ σου λέει δεν το πέρασα βαριά άρα δεν το κάνω ..τι να πω...εγώ πρώτη φορά πάντως φοβάμαι...δεν ξέρω...με έχω για γκαντεμοσκυλο κ λέω θα μου τύχει καμία βλακεία..

2 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Καταλαβαίνω όσα λέτε αλλά επειδή ξέρω κόσμο από τον κύκλο μου -και νέο- που αποδήμησε εις κύριον από τον ιό… -ποτε δεν ξέρεις πως μπορεί να χτυπήσει τον κάθε οργανισμό-εγώ θέλω να το κάνω, πολλω δε μάλλον μόλις γεννήσω γιατί θα έχω και έναν μικρό άνθρωπο να μεγαλώσω!

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι και για τους εμβολιασμένους δεν τα λένε καλά, δλδ από την άποψη ότι ο, τι μπορούσαν να κάνουν το έκαναν και τώρα πάλι κινδυνεύουν, από ο, τι λένε…

Και αυτό που λες..δεν αναπτύσσουν όλοι τρελή ανοσία μετά από εμβολιασμό.εγω το ξέρω γιατί έκανα έλεγχο τον γιο μου όταν είχε επιδημία ιλαράς igg αντισώματα κ είχε γύρω στα 116 ας πούμε θετικοτητα κ άλλο παιδάκι φίλης που το Ελένξε είχε οριακή θετικοτητα απλά της είπε η παιδίατρος ότι όταν έρθει σε επαφή με τον ιό θα ενεργοποιηθούν κ αυτά τα λίγα αντισώματα..γενικά όμως μεταδίδεις.. Δηλαδη κ εμβολιασμενος να είσαι θέλει την ίδια προσοχή στα παιδιά μας..δεν βγαίνει άκρη γενικότερα..κ εγώ λίγο τρόμαξα που άκουσα τον Ιωαννίδη που δεν είναι καθόλου καταστροφολογος να λέει ότι με μεν η ΔΕΛΤΑ μετάλλαξη θα κυριαρχήσει αλλά δεν είναι πιο θανατηφόρα αλλά δεν ξέρει κ αυτός αν υπάρξει μια μετάλλαξη με αυξημένη θνητότητα.για να πει αυτός τέτοιο πράμα Παναγία μου σε τι καιρούς ζούμε..κ άκουσα κ σήμερα έναν καθηγητή να λέει μέχρι τέλος 22 θα είμαστε έτσι κ απελπιστικά...τι καλά δεν παρακολουθούσα μήνες την κατάσταση..τι το θελα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Nanouka40 είπε:

Κορίτσια μου να κάνω μια χαζή ερώτηση.. Τι φορμακια παίρνουμε για τα μέσα Αυγούστου? Κοντομάνικα ή μακρυμάνικα? 

Κοριτσι μου οπως βλεπω απο τις θερμοκρασιες που εχουμε μαλλον με τις πανες θα τα εχουμε τα καημενα....σιγουρα κοντομανικα και ισως καλτσακια τις πρωτες μερες και κανενα λεπτο μακρυμανικο ετσι να υπαρχει σε περιπτωση που δροσισει κανενα βραδυ...ας μας πουνε ομως και οι εμπειρες μανουλες που εχουν μιλησει με παιδιατρο

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας κορίτσια και καλή εβδομάδα να έχουμε!! Εδώ και 5 6 μερες έχω κάθε μέρα συσπασεις νομίζω, πετρωνει η κοιλιά γύρω από τον αφαλό και εκείνη την ώρα για όσο κρατήσει αισθάνομαι πίεση χαμηλά και ανάγκη για ούρηση.. Όσες ξέρουν, αυτά είναι τα συμπτώματα των Braxton hicks;; Πήρα το γιατρό και μου είπε τις θέλουμε αυτές τις συσπασεις γιατί βοηθούν το μωρό να κατέβει και τον τράχηλο να ωριμάσει αρκεί να μη γίνουν τακτικές ή επώδυνες. Έχει καμία άλλη αυτή την αίσθηση; Αναρωτιέμαι αν είναι αυτό η τπτ άλλο.. 

2 ώρες πρίν, Nanouka40 είπε:

Κορίτσια μου να κάνω μια χαζή ερώτηση.. Τι φορμακια παίρνουμε για τα μέσα Αυγούστου? Κοντομάνικα ή μακρυμάνικα? 

Εμεις αγοράσαμε μόνο αμάνικα και κοντομάνικα!! Να δούμε και πόση θα γεννηθεί και την ανάπτυξη της γιατί μόλις πιάσουν οι δροσιες μπορεί να χρειάζεται το επόμενο νούμερο και όχι νεογέννητου οπότε μην πάνε χαμένα.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Γειά σας κορίτσια και καλή εβδομάδα να έχουμε!! Εδώ και 5 6 μερες έχω κάθε μέρα συσπασεις νομίζω, πετρωνει η κοιλιά γύρω από τον αφαλό και εκείνη την ώρα για όσο κρατήσει αισθάνομαι πίεση χαμηλά και ανάγκη για ούρηση.. Όσες ξέρουν, αυτά είναι τα συμπτώματα των Braxton hicks;; Πήρα το γιατρό και μου είπε τις θέλουμε αυτές τις συσπασεις γιατί βοηθούν το μωρό να κατέβει και τον τράχηλο να ωριμάσει αρκεί να μη γίνουν τακτικές ή επώδυνες. Έχει καμία άλλη αυτή την αίσθηση; Αναρωτιέμαι αν είναι αυτό η τπτ άλλο.. 

Εμεις αγοράσαμε μόνο αμάνικα και κοντομάνικα!! Να δούμε και πόση θα γεννηθεί και την ανάπτυξη της γιατί μόλις πιάσουν οι δροσιες μπορεί να χρειάζεται το επόμενο νούμερο και όχι νεογέννητου οπότε μην πάνε χαμένα.. 

Ναι κορίτσι μου φυσικά ...σε όλη την εγκυμοσύνη έτσι είναι εγώ...αυτό ακριβώς παθαίνω κ μια φορά τον μήνα επί μία εβδομάδα τις έχω συνέχεια κιόλας..απλά δεν συνοδεύονται με πόνο περιόδου κοιλιά μέση..ένα πέτρωμα μια δυσφορία την οποία πλέον την νιώθω μέχρι τον λαιμό εγώ προσωπικά κ δευτερόλεπτα μετά γύρω στα δέκα περνάει..μην ανησυχείς..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ! Τι κάνετε ;; Έχω καιρό να γράψω.. την Παρασκευή τυπικά βγήκα στην άδεια μου και μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ήμουν στην τρελα !! Και τώρα θα δουλεύω κάποιες μέρες αλλά πολύ πιο χαλαρά και με τους ρυθμούς μου.. έχω πολύ ανάγκη να ξεκουραστώ..

σημερα είχα Doppler.. όλα καλα δοξα το θεό !!!! 32+3 σήμερα 1952gr.. εκατοστιαία θέση 41,5 λίγο κάτω από το μέσο όρο αλλά μου είπε όλα καλα !!! Είναι χαμηλά με το κεφαλάκι κάτω και την πλατουλα της δεξιά χεράκια ποδαράκια αριστερά !! Μου είπε ότι είναι πολύ ζωηρή !!!! Ωχχχχχχ !!!! Του λέω κάτι έχω καταλάβει όλο κινείται !!!!Τώρα φουλ ετοιμασίες παραγγελίες όλα !!! Έχουν αρχίσει να μπαίνουν όλα σε μια σειρά και σιγά σιγά ηρεμώ.. αυτές τις μέρες θα ασχοληθώ και με τη βαλίτσα μου και θα κάνω και παραγγελία από το φαρμακείο για τα απαραίτητα.. θα κάνω ξεκαθάρισμα σε ντουλάπες κλπ να ανοίξω χώρους.. με το ζάχαρο πρινενω τις εξετάσεις που έκανα Παρασκευή.. γενικά το νηστείας μου δεν έχει ανεβεί πολύ 73-76 παίζει, το δυο ώρες μετά έχει κάπως φτιάξει γύρω στο 85.. φαντάζομαι εφόσον δεν φαίνεται να επηρεάζει κάτι αισθητά στο μωράκι δεν είναι πρόβλημα.. Δευτέρα έχω τον γιατρό μου οπότε θα μου πει !!! Πάντως βαρέθηκα πολύ να προσέχω την διατροφή !! Τα σιχάθηκα να τρώω τα ίδια και τα ίδια… σε κιλά βρίσκομαι στα 8,5!! Πιστεύω είναι καλα και ελπίζω να μη ξεπεράσω συνολικά τα 10.. αυτός είναι ο στόχος μου αλλά με βλέπω στα 12 να φτάνω..

@Φραουλίνο και εγώ την έχω αυτή την αίσθηση κάποιες μέρες.. δεν είναι ανησυχητικό.. πλέον είναι πολύ φυσιολογικά όλα αυτα.. προσοχή θέλει αν γίνονται πολύ συχνά στο διάστημα μιας ώρας κι αν συνοδεύονται με πόνο.. θεωρώ ότι αν είναι κάτι θα το καταλάβουμε δεν θα έχουμε ερωτηματικά.. γιατί και εγώ έχω την αγωνία αν θα καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλα.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nanouka40 είπε:

Κορίτσια μου να κάνω μια χαζή ερώτηση.. Τι φορμακια παίρνουμε για τα μέσα Αυγούστου? Κοντομάνικα ή μακρυμάνικα? 

Εγώ κοντομάνικα έχω πιο πολλά και πιστευω αυτα θα χρησιμοποιησω. Έχω και 5 μακριά αλλά δεν νομίζω ότι θα χρειαστούν τόσο. Ίσως κανένα βραδάκι που θα έχει ψύχρα. Εγώ άλλο αναρωτιεμαι τώρα γιατί πήγα σήμερα για ψώνια. Της πηρα το 56 νούμερο κάποια φορμακια και φορεματάκια αλλά νομίζω δεν πρπεει να πάρω αρκετά τοσο μικρά. Αλλα και απο την άλλη εάν θέλω να πάρω για 1-3 (μέχρι 3ων μηνών δηλαδή) θα πάρουμε καλοκαιρινά βρε κορίτσια;;; έχω μπερδευτεί πολυ.. Ίσως να μείνω με ότι έχω και μετά την γεννα να παραγγείλω τα υπόλοιπα μην πάνε τσάμπα. 

2 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Γειά σας κορίτσια και καλή εβδομάδα να έχουμε!! Εδώ και 5 6 μερες έχω κάθε μέρα συσπασεις νομίζω, πετρωνει η κοιλιά γύρω από τον αφαλό και εκείνη την ώρα για όσο κρατήσει αισθάνομαι πίεση χαμηλά και ανάγκη για ούρηση.. Όσες ξέρουν, αυτά είναι τα συμπτώματα των Braxton hicks;; Πήρα το γιατρό και μου είπε τις θέλουμε αυτές τις συσπασεις γιατί βοηθούν το μωρό να κατέβει και τον τράχηλο να ωριμάσει αρκεί να μη γίνουν τακτικές ή επώδυνες. Έχει καμία άλλη αυτή την αίσθηση; Αναρωτιέμαι αν είναι αυτό η τπτ άλλο.. 

Εμεις αγοράσαμε μόνο αμάνικα και κοντομάνικα!! Να δούμε και πόση θα γεννηθεί και την ανάπτυξη της γιατί μόλις πιάσουν οι δροσιες μπορεί να χρειάζεται το επόμενο νούμερο και όχι νεογέννητου οπότε μην πάνε χαμένα.. 

Φραουλίνο μου εγώ δεν ξέρω καθόλου. Δεν έχω νιώσει ποτέ συσπάσεις, και δεν ξέρω και εαν θα το καταλάβω εαν με πιάσουν. Πάντως εχω ακουσει ότι αυτες τις Braxton hicks ειναι καλο να τις έχουμε.. 

  • Ευχαριστώ 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Γειά σας κορίτσια και καλή εβδομάδα να έχουμε!! Εδώ και 5 6 μερες έχω κάθε μέρα συσπασεις νομίζω, πετρωνει η κοιλιά γύρω από τον αφαλό και εκείνη την ώρα για όσο κρατήσει αισθάνομαι πίεση χαμηλά και ανάγκη για ούρηση.. Όσες ξέρουν, αυτά είναι τα συμπτώματα των Braxton hicks;; Πήρα το γιατρό και μου είπε τις θέλουμε αυτές τις συσπασεις γιατί βοηθούν το μωρό να κατέβει και τον τράχηλο να ωριμάσει αρκεί να μη γίνουν τακτικές ή επώδυνες. Έχει καμία άλλη αυτή την αίσθηση; Αναρωτιέμαι αν είναι αυτό η τπτ άλλο.. 

Εμεις αγοράσαμε μόνο αμάνικα και κοντομάνικα!! Να δούμε και πόση θα γεννηθεί και την ανάπτυξη της γιατί μόλις πιάσουν οι δροσιες μπορεί να χρειάζεται το επόμενο νούμερο και όχι νεογέννητου οπότε μην πάνε χαμένα.. 

Φραουλίνο κι εγώ έχω διάφορα πετρώματα κάθε μέρα...Μάλλον είναι λογικό να τα αισθανόμαστε. 

@xenia^^ μπραβο που είναι μια χαρά το μωράκι σου. Εγώ πήρα σήμερα παιδιά τις εξετάσεις τις ενδοκρινολογικές...Σακχαρο νηστείας 93..δλδ στο ανώτατο όριο, βέβαια η γλυκοζυλιωμένη μου είναι κάτω από τα φυσιολογικά όρια...Ο θυρεοειδής είναι μια χαρά αλλά αυτό με το σάκχαρο με έχει προβληματίσει, προσέχω πάρα πολύ τη διατροφή, τι άλλο να κάνω?

Όσο για τα ρουχαλάκια, κι εγώ κοντομάνικα πήρα, εκτός από ένα φορμάκι που το πήρα μακρυμάνικο. Σκέφτομαι, αν χρειαστεί, να το δω τότε και παραγγέλνω τότε ό, τι άλλο...

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...