Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 38 λεπτά , Liakada είπε:

Ναι εκεί, εκτός αν έχει πάει κάπου εκτός και το έχεις κάνει για να γλιτώσεις χρόνο. Γιατί εμένα μου πήρε μια ώρα η διαδικασία μόνο για το rapid. Να είμαι ειλικρινής, το nst μετά ευτυχως δεν το πλήρωσα. Ο σύζυγος έξω η στο κυλικείο, απαγορεύεται αυστηρά να κατέβει εκεί που γίνονται τα καρδιοτοκογραφηματα. 
 

@Emilly800 Εγώ νόμιζα ότι τα πετρώματα τα αναγνώριζα, όπως και τις κλωτσιές εννοείται. Όμως ήταν κάτι περίεργες κινήσεις που δεν ήταν σαν πετρώματα αυτά… 

Η σύσπαση είναι πέτρωμα και παράλληλα βλέπεις την μήτρα να μαζεύεται σε ένα σημείο να στέκεται να σκληραίνει...εμένα όταν συσπάται γίνεται μια σταλιά λέω θα το σκάσει το παιδί μου η άτιμη..ουφφφφφφφ θέλω να τελειώνω συμμαθήτριά δεν μπορώ άλλο..και μετά να κλείσω το μαιευτικο θέμα..Παναγία μου τρία χρόνια τώρα ξεπατωθηκα..φτάνει..τρία χρόνια τέσσερις εγκυμοσύνες τρεις επεμβάσεις και τώρα αν θέλει ο Θεός μια καισαρική και μια τελειομηνη εγκυμοσύνη με απολα..έτσι βρε......για να το εκτιμήσω πιο πολύ στο τέλος..χαχαχαχα...αχ γελάω να μην κλαίω...να σου πω μου βγαίνει η κούραση των χρόνων τώρα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 26 λεπτά , Emilly800 είπε:

Η σύσπαση είναι πέτρωμα και παράλληλα βλέπεις την μήτρα να μαζεύεται σε ένα σημείο να στέκεται να σκληραίνει...εμένα όταν συσπάται γίνεται μια σταλιά λέω θα το σκάσει το παιδί μου η άτιμη..ουφφφφφφφ θέλω να τελειώνω συμμαθήτριά δεν μπορώ άλλο..και μετά να κλείσω το μαιευτικο θέμα..Παναγία μου τρία χρόνια τώρα ξεπατωθηκα..φτάνει..τρία χρόνια τέσσερις εγκυμοσύνες τρεις επεμβάσεις και τώρα αν θέλει ο Θεός μια καισαρική και μια τελειομηνη εγκυμοσύνη με απολα..έτσι βρε......για να το εκτιμήσω πιο πολύ στο τέλος..χαχαχαχα...αχ γελάω να μην κλαίω...να σου πω μου βγαίνει η κούραση των χρόνων τώρα..

Σε καταλαβαίνω απόλυτα Εμιλυ. Έχεις περάσει δύσκολα, όπως και πολλές άλλες κοπέλες από εμάς, και δυστυχώς δεν υπάρχει ένας μηχανισμός που να σβήνει τις κακές αναμνήσεις. Ωστόσο, είμαστε δυνατές και κοιτάμε μπροστά και πρέπει να σκεφτόμαστε τις ωραίες μέρες που θα έλθουν και τα μπουτινια που θα έχουμε αγκαλίτσα! Μερικές εβδομάδες έμειναν!

@Stalicha είδες που πέρασε ο καιρός και σιγά σιγά έχεις προχωρήσει; Βέβαια προσεχείς κ εσυ αρκετά αλλά εγώ τι πιστεύω ότι θα πας πολύ καλά, θα δεις! Από την αρχή το πίστευα!

  • Μου αρέσει 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Liakada είπε:

Να τους τηλεφωνήσεις και να ρωτήσεις καλύτερα, μήπως με το πιστοποιητικό εμβολιασμού περνάς… σε διαφορετική περίπτωση θα σου έλεγα να το κανεις κάπου αλλου από πριν, ίσως κ το ίδιο πρωινό. Εμένα μου πήρε μια ώρα μόνο το rapid.

Έχεις δίκιο αυτό θα κάνω.. να δούμε κιόλας τι μέτρα θα υπάρχουν και στην γεννα.. φαντάζομαι δεν θα έχει χαλαρώσει τπτ.. από την μια καλύτερα γιατί θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο !!!! 
κορίτσια τι άποψη έχετε για το rooming ??? Και ειδικά αν γνωρίζει κάποια στο ΡΕΑ αν πεις ότι θες συνέχεια και το βράδυ κουραστείς θέλεις να τους το δώσεις το παίρνουν ή είναι αυστηρά εντελώς ; Ξέρω στο λητω ότι το παίρνουν οπότε το χρειαστείς… εγώ από τη μια το θέλω το μωράκι μου όλη την ώρα μαζί μου από την άλλη λέω μήπως είναι ευκαιρία να ξεκουραστώ λίγο.. δεν ξέρω τι λέτε ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε κι εμείς το doppler χθες. 'Ολα καλά τα βρήκε ο εμβρυολόγος και μας ευχήθηκε εναν φυσιολογικό τοκετό. Τώρα θα ξαναπάμε στο γιατρό σε 4 βδομάδες. Μέχρι τότε αποφάσισα να ξεκινήσω μαθήματα hypnobirthing. Έχει δοκιμάσει καμία?

Κατα τ άλλα βγήκα σε άδεια και ξεκίνησα τις προετοιμασίες, πλυσίματα, σιδερώματα κλπ... Μισή δουλειά κάνω και πρέπει να κάτσω 10 λεπτά. Τι τρομερή κούραση!

On 12/7/2021 at 12:53 ΜΜ, Korina12 είπε:

Γεια σας ρε κορίτσια... Εχω πολυ καιρο να μπω... Εχω τον γιο μου τοσο καιρο και απασχολουμαστε και δεν καταλαβα πως περασε αυτη η εγκυμοσυνη.   Εχω δυσκολευτει και εγω πολυ με τον διαβητη..με κουρασε και γενικα εχω αρχισει και κουραζομαι υπερβολικά με αυτη τη ζεστη..  εγω την πέμπτη μπενω στην 35 εβδομαδα.. ευτυχως λιγο πριν κλεισω τον 3ο μηνα αλλαξα γιατρό και μου σταματησε ολη τη σακούλα με τα φάρμακα που έπαιρνα που μου είχε δώσει δυστυχώς προληπτικά ο άλλος γιατρός επειδή είχα  μία αποβολή............ Επίσης ο γιατρός που έχω τώρα έχει μηδαμινές καισαρικές στο ιστορικό του καταγεγραμμένες είναι εντελώς του ΦΥΣΙΚΟΥ τοκετού ούτε καν του φυσιολογικού και μου είπε ότι παρότι έχω ζάχαρο εφόσον είναι ρυθμισμένο αρκετά καλά χωρίς ινσουλίνη θα με περιμένει μέχρι και 43ης εβδομάδες...δλδ πητ εχω 26/06.....  Θα γινω μανούλα Σεπτεμβριου αν δεν γεννησω νωριτερα .. και τον γιο μου η αληθεια ειναι 41 εβδομαδα τον γεννησα με αναιτια καισαρικη και χωρις καμια ενδειξη τοκετου.. οποτε πολυ πιθανο να τραβηξουμε και τοσο πολυ...

Αν είσαι Αθήνα, μπορεί να έχουμε τον ίδιο γιατρό. Κι ο δικός μου είναι της ίδιας φιλοσοφίας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Έχεις δίκιο αυτό θα κάνω.. να δούμε κιόλας τι μέτρα θα υπάρχουν και στην γεννα.. φαντάζομαι δεν θα έχει χαλαρώσει τπτ.. από την μια καλύτερα γιατί θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο !!!! 
κορίτσια τι άποψη έχετε για το rooming ??? Και ειδικά αν γνωρίζει κάποια στο ΡΕΑ αν πεις ότι θες συνέχεια και το βράδυ κουραστείς θέλεις να τους το δώσεις το παίρνουν ή είναι αυστηρά εντελώς ; Ξέρω στο λητω ότι το παίρνουν οπότε το χρειαστείς… εγώ από τη μια το θέλω το μωράκι μου όλη την ώρα μαζί μου από την άλλη λέω μήπως είναι ευκαιρία να ξεκουραστώ λίγο.. δεν ξέρω τι λέτε ;;;;;;

Εγώ κορίτσια πήρα τηλέφωνο στο Ιασω πριν κάποιες ημέρες να ρωτησω για τα διαδικαστικά. Ένα άτομο επιτρέπεται, και εαν γεννήσω φυσιολογικα δεν θα μπορεί να μείνει το βράδυ. Εαν γεννήσω με καισαρικη θα μπορεί να μείνει το βράδυ, απλώς την ρώτησα, επειδή ο άντρας μου θέλουμε να είναι στην γεννα αλλα αν γεννήσω με καισαρικη δεν θα μπορεί να μείνει το βράδυ μαζι μου, αν γίνεται να μείνει η μητέρα μου, και μ είπε μόνο ενα ατομο μπαινοβγαινει. Και επειδή της είπα πως έχουν τα πράγματα (λογω του ότι έχω και αλλο παιδάκι στο οποίο θα πρέπει να πηγαίνει ο άντρας μου το βράδυ), μου είπε εκείνη την ώρα να το αιτηθειτε στη προϊσταμένη ορόφου και ότι σας πει". Ότι να 'ναι. Σχετικά με τα τεστ μου ειπε οτι ο άντρας μ θα κάνει ενα rapid εφόσον έχει εμβολιαστεί (θα έχει μαζι του και το πιστοποιητικό εμβολιασμού) και εχει περάσει ενα εύλογο χρονικό διάστημα, και εγώ μοριακό. Ααα κ μ είπε ότι κοστίζει 60 ευρώ το τεστ.. Αυτα είναι τα βασικά που ρώτησα.. 

5 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Έχεις δίκιο αυτό θα κάνω.. να δούμε κιόλας τι μέτρα θα υπάρχουν και στην γεννα.. φαντάζομαι δεν θα έχει χαλαρώσει τπτ.. από την μια καλύτερα γιατί θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο !!!! 
κορίτσια τι άποψη έχετε για το rooming ??? Και ειδικά αν γνωρίζει κάποια στο ΡΕΑ αν πεις ότι θες συνέχεια και το βράδυ κουραστείς θέλεις να τους το δώσεις το παίρνουν ή είναι αυστηρά εντελώς ; Ξέρω στο λητω ότι το παίρνουν οπότε το χρειαστείς… εγώ από τη μια το θέλω το μωράκι μου όλη την ώρα μαζί μου από την άλλη λέω μήπως είναι ευκαιρία να ξεκουραστώ λίγο.. δεν ξέρω τι λέτε ;;;;;;

Για το rooming in δεν έχω άποψη γτ εγω δεν το έκανα στην 1η γεννα, αλλά τώρα σκέφτομαι να το κάνω.. Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει θεμα εαν ζητάς να σου το παίρνουν για λίγο.. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Anneliz είπε:

Εγώ κορίτσια πήρα τηλέφωνο στο Ιασω πριν κάποιες ημέρες να ρωτησω για τα διαδικαστικά. Ένα άτομο επιτρέπεται, και εαν γεννήσω φυσιολογικα δεν θα μπορεί να μείνει το βράδυ. Εαν γεννήσω με καισαρικη θα μπορεί να μείνει το βράδυ, απλώς την ρώτησα, επειδή ο άντρας μου θέλουμε να είναι στην γεννα αλλα αν γεννήσω με καισαρικη δεν θα μπορεί να μείνει το βράδυ μαζι μου, αν γίνεται να μείνει η μητέρα μου, και μ είπε μόνο ενα ατομο μπαινοβγαινει. Και επειδή της είπα πως έχουν τα πράγματα (λογω του ότι έχω και αλλο παιδάκι στο οποίο θα πρέπει να πηγαίνει ο άντρας μου το βράδυ), μου είπε εκείνη την ώρα να το αιτηθειτε στη προϊσταμένη ορόφου και ότι σας πει". Ότι να 'ναι. Σχετικά με τα τεστ μου ειπε οτι ο άντρας μ θα κάνει ενα rapid εφόσον έχει εμβολιαστεί (θα έχει μαζι του και το πιστοποιητικό εμβολιασμού) και εχει περάσει ενα εύλογο χρονικό διάστημα, και εγώ μοριακό. Ααα κ μ είπε ότι κοστίζει 60 ευρώ το τεστ.. Αυτα είναι τα βασικά που ρώτησα.. 

Για το rooming in δεν έχω άποψη γτ εγω δεν το έκανα στην 1η γεννα, αλλά τώρα σκέφτομαι να το κάνω.. Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει θεμα εαν ζητάς να σου το παίρνουν για λίγο.. 

Αν ο συζηγος δεν ειναι εμβολιασμενος; τοτε θελει μοριακο;

@xenia^^ εγω ειχα rooming in και στα 2 παιδια. Μου ειχαν πει οι νοσηλευτριες αν κουραστω να μου το παρουν αλλα δεν το εδωσα. Ειναι κουραστικο μεν αλλα βοηθαει πολυ με το θημασμο


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Κάναμε κι εμείς το doppler χθες. 'Ολα καλά τα βρήκε ο εμβρυολόγος και μας ευχήθηκε εναν φυσιολογικό τοκετό. Τώρα θα ξαναπάμε στο γιατρό σε 4 βδομάδες. Μέχρι τότε αποφάσισα να ξεκινήσω μαθήματα hypnobirthing. Έχει δοκιμάσει καμία?

Κατα τ άλλα βγήκα σε άδεια και ξεκίνησα τις προετοιμασίες, πλυσίματα, σιδερώματα κλπ... Μισή δουλειά κάνω και πρέπει να κάτσω 10 λεπτά. Τι τρομερή κούραση!

Αν είσαι Αθήνα, μπορεί να έχουμε τον ίδιο γιατρό. Κι ο δικός μου είναι της ίδιας φιλοσοφίας.

Συγνώμη που πετάγομαι στην συζήτηση αλλά είδα που έγραψες για μαθήματα hypnobirthing είπα να πω την γνώμη μου μιας και έχω μια άποψη επί του θέματος....στην δεύτερη γέννα μου τώρα παρακολούθησα κάποια live μαθήματα από δύο κυρίες αν θες να σου πω ονόματα υπάρχουν και καποια βίντεο τους και στο youtube εγώ βέβαια δεν ακολούθησα κατά γράμμα αυτά που έλεγαν αλλά κράτησα ότι θα βοηθούσε εμένα δηλ η μουσική που χαλαρώνει εμένα και σε άλλους φαίνεται πολύ νταπα ντουπα εμένα αυτήν με χαλαρώνει είχα καθ όλη την διάρκεια των οδινων τους είχα πει να είναι χαμηλά ο καρδιοτοκογραφος για να αφοσιώνομαι εκεί που θέλω εγώ φυσικά πρέπει πάλι να παρακολουθήσεις τα μαθήματα για ανάσες κλπ είναι σε συνεργασία αυτά τα δύο με βοήθησε πάρα πολύ μπορώ να πω μπήκα με πρόκληση και γέννησα σε 5ωρες από την στιγμή που μπήκε το.φαρμακο χωρίς επισκληριδιο εγώ θα έλεγα να παρακολουθήσεις 2-3 μαθήματα και αν σου ταιριάξει καλώς!!! Με το καλό


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

κορίτσια τι άποψη έχετε για το rooming ??? Και ειδικά

Κοριτσι εγω στην αρχη σκεφτομουν να το ζητησω...ωστοσο επειδη δεν θα εχουμε συνοδο σκεφτομαι οτι θα ειναι δυσκολα...συγκεκριμενα σκεφτομαι οτι καθε τρεις και λιγο θα θελω να παω τουαλετα ( ειμαι κατρουλιτσα ποσο μαλλον τωρα με τα λοχεια θα θελω να καθαριζομαι συνεχεια), δεν μπορω καθε μιση ωρα να φωναζω τις μαιες ουτε θελω να ζηταω απ τις αλλες κοπελες του θαλαμου...επισης τι θα γινεται με το αλλαγμα του μωρου;θα μου δωσουν ολα τα απαραιτητα στον θαλαμο ή θα πρέπει να τα παρω κι αυτά; ( θα ειμαι σε ιδιωτικη που στα παρεχουν αλλα δεν ξερω τι γινεται στο rooming in)....επισης στο γενεσις που θα ειμαι εγω αν ζητησεις αποκλειστικο θηλασμο στο φερνουν καθε 2 ωρες ή οποτε πειναει τελοσπάντων οποτε για αρχη σκέφτομαι να αρκεστω σε αυτο και βλέπουμε...τελος νομιζω οτι ειναι μια αποφαση που δεν μπορω να προβλεψω γτ δεν ξερω πως θα μαι σωματικα...για παραδειγμα σκεφτομαι πως αν γεννησω φυσιολογικα ισως να θελω να φυγω νωριτερα αλλα απ την αλλη φιλες μου λενε πως οι μερες της κλινικης ειναι προσαρμογης στα νεα δεδομενα οποτε καλο ειναι να κατσω για να μαθω και καποια πραγματα απ τις μαιες σχετικα με τη φροντιδα του μωρου....παντως τωρα που το σκεφτομαι προβληματιστηκα αρκετα και λεω να κανω αυριο ενα τηλ να μαθω καμια λεπτομερεια...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Κοριτσι εγω στην αρχη σκεφτομουν να το ζητησω...ωστοσο επειδη δεν θα εχουμε συνοδο σκεφτομαι οτι θα ειναι δυσκολα...συγκεκριμενα σκεφτομαι οτι καθε τρεις και λιγο θα θελω να παω τουαλετα ( ειμαι κατρουλιτσα ποσο μαλλον τωρα με τα λοχεια θα θελω να καθαριζομαι συνεχεια), δεν μπορω καθε μιση ωρα να φωναζω τις μαιες ουτε θελω να ζηταω απ τις αλλες κοπελες του θαλαμου...επισης τι θα γινεται με το αλλαγμα του μωρου;θα μου δωσουν ολα τα απαραιτητα στον θαλαμο ή θα πρέπει να τα παρω κι αυτά; ( θα ειμαι σε ιδιωτικη που στα παρεχουν αλλα δεν ξερω τι γινεται στο rooming in)....επισης στο γενεσις που θα ειμαι εγω αν ζητησεις αποκλειστικο θηλασμο στο φερνουν καθε 2 ωρες ή οποτε πειναει τελοσπάντων οποτε για αρχη σκέφτομαι να αρκεστω σε αυτο και βλέπουμε...τελος νομιζω οτι ειναι μια αποφαση που δεν μπορω να προβλεψω γτ δεν ξερω πως θα μαι σωματικα...για παραδειγμα σκεφτομαι πως αν γεννησω φυσιολογικα ισως να θελω να φυγω νωριτερα αλλα απ την αλλη φιλες μου λενε πως οι μερες της κλινικης ειναι προσαρμογης στα νεα δεδομενα οποτε καλο ειναι να κατσω για να μαθω και καποια πραγματα απ τις μαιες σχετικα με τη φροντιδα του μωρου....παντως τωρα που το σκεφτομαι προβληματιστηκα αρκετα και λεω να κανω αυριο ενα τηλ να μαθω καμια λεπτομερεια...

Και στο rooming in οταν θελει αλλαγμα το δινεις στις νοσηλευτριες, δεν το αλλαζεις εσυ. Επισης στο δωματιο το μωρο ειναι στο κουνακι. Αν θες να πας τουαλετα και ειναι ησυχο και κοιμαται απλα το αφηνεις εκει. Αν θες να πλυθεις, μπορεις να το κανεις οταν στο παιρνουν για αλλαγμα. Αν θες να κανεις κανονικο μπανιο, εχεις χρονο το πρωι 6-9 παιρνουν ολα τα μωρα για να τα δει παιδιατρος. Οποτε καθε πρωι εχεις ενα 3ωρακι να ξεκουραστεις και να κανεις τα beaute σου!!!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@fotini* αν στο μαιευτήριο μας ισχύουν αυτά που λέει η @CMES τότε αξίζει να το έχουμε το μωράκι μαζί μας.. αποτι καταλαβαίνω δε μας αφήνουν στα βαθιά τύπου «σκάσε κ κολύμπα».. όμως παρολαυτα πρέπει να τα ρωτήσουμε γιατί αν μια στο εκατομμύριο ισχύει κάτι διαφορετικό πιο πιεστικό ίσως φρικαρουμε χωρίς βοήθεια και δεν το θελουμε αυτό !!!!!!!!! Πφφ δηλαδή η μανουλιτσα δεν μπορεί να είναι ;;; Καλός ο σύζυγος δεν λέω αλλά σαν το χέρι βοηθείας της μάνας δεν έχει !!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Συγνώμη που πετάγομαι στην συζήτηση αλλά είδα που έγραψες για μαθήματα hypnobirthing είπα να πω την γνώμη μου μιας και έχω μια άποψη επί του θέματος....στην δεύτερη γέννα μου τώρα παρακολούθησα κάποια live μαθήματα από δύο κυρίες αν θες να σου πω ονόματα υπάρχουν και καποια βίντεο τους και στο youtube εγώ βέβαια δεν ακολούθησα κατά γράμμα αυτά που έλεγαν αλλά κράτησα ότι θα βοηθούσε εμένα δηλ η μουσική που χαλαρώνει εμένα και σε άλλους φαίνεται πολύ νταπα ντουπα εμένα αυτήν με χαλαρώνει είχα καθ όλη την διάρκεια των οδινων τους είχα πει να είναι χαμηλά ο καρδιοτοκογραφος για να αφοσιώνομαι εκεί που θέλω εγώ φυσικά πρέπει πάλι να παρακολουθήσεις τα μαθήματα για ανάσες κλπ είναι σε συνεργασία αυτά τα δύο με βοήθησε πάρα πολύ μπορώ να πω μπήκα με πρόκληση και γέννησα σε 5ωρες από την στιγμή που μπήκε το.φαρμακο χωρίς επισκληριδιο εγώ θα έλεγα να παρακολουθήσεις 2-3 μαθήματα και αν σου ταιριάξει καλώς!!! Με το καλό

Σ ευχαριστώ! Το ίδιο έχω ακούσει κι από άλλες κοπέλες που το έχουν κάνει! Πολυ θετικό αυτο! Ελπίζω να μου ταιριάξει και να με βοηθήσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , xenia^^ είπε:

@fotini* αν στο μαιευτήριο μας ισχύουν αυτά που λέει η @CMES τότε αξίζει να το έχουμε το μωράκι μαζί μας.. αποτι καταλαβαίνω δε μας αφήνουν στα βαθιά τύπου «σκάσε κ κολύμπα».. όμως παρολαυτα πρέπει να τα ρωτήσουμε γιατί αν μια στο εκατομμύριο ισχύει κάτι διαφορετικό πιο πιεστικό ίσως φρικαρουμε χωρίς βοήθεια και δεν το θελουμε αυτό !!!!!!!!! Πφφ δηλαδή η μανουλιτσα δεν μπορεί να είναι ;;; Καλός ο σύζυγος δεν λέω αλλά σαν το χέρι βοηθείας της μάνας δεν έχει !!!!!!!! 

Αυτα που ειπα ισχυουν για Ιασω!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , CMES είπε:

Αυτα που ειπα ισχυουν για Ιασω!

Αποτι ξέρω ισχύουν και για λητω οπότε υποθέτω θα ισχύουν και για ΡΕΑ ! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για να ξέρω τι να ρωτήσω !!!!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αν ο συζηγος δεν ειναι εμβολιασμενος; τοτε θελει μοριακο;

@xenia^^ εγω ειχα rooming in και στα 2 παιδια. Μου ειχαν πει οι νοσηλευτριες αν κουραστω να μου το παρουν αλλα δεν το εδωσα. Ειναι κουραστικο μεν αλλα βοηθαει πολυ με το θημασμο

Αχ αυτό δεν το ρωτησα γτ της είπα αμέσως ότι έχει κάνει ο σύζυγος το εμβόλιο.. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γειά σας!! Σας διάβασα αλλά ήμουν στην τρέλα και αντί να απαντήσω θα σας πω τα νέα μας.. Φύγαμε υπέροχα για το τριήμερο μας και περάσαμε φανταστικά.. Οι τελευταίες διακοπές πριν τον ερχομό της μπουμπούς! 

Χθες το πρωί που θα φεύγαμε να γυρίσουμε Αθηνα ξυπνάω το πρωί με πόνους περιόδου, μέχρι να φάμε πρωινό στο ξενοδοχείο αρχίζουν συσπασεις που συντονιζονται με τον πόνο και φρικαρουμε.. Φεύγουμε όπως όπως να γυρίσουμε Αθήνα και σε όλη τη διαδρομή οι συσπασεις ανά 4 5 λεπτά με πόνο περιόδου και έντονη πίεση χαμηλά! Μη σας τα πολυλογώ φτάνουμε στο μαιευτήριο με βάζουν καρδιοτογραφο και έχω συσπασεις αλλά ευτυχώς η μπεμπα μια χαρά δεν δυσφορει καθόλου, κάνουμε και υπέρηχο και όλα καλά ο τράχηλος 1,7 εκατοστά πολύ κοντός.. Με στέλνουν σπίτι με το μην ανησυχείτε θα σας πει ο γιατρός σας τι να κάνετε μπορεί να σταματήσει μπορεί να εξελιχθεί και σε τοκετό. Μιλάνε με το γιατρό μου ο οποίος μου δίνει glopir χάπια για τις συσπασεις και με στέλνει για μια δόση κορτιζόνης ένεση για τα πνευμονια της μπεμπας.. Εγώ 33+4 χθες κάνω και την ένεση ενώ οι συσπασεις πλέον έχουν γίνει ανά 3 λεπτά και ο πόνος έχει ξεφύγει.. κραταει η κάθε συσπαση 30 40 δευτερόλεπτα και έχει αρχίσει και μου θυμίζει τον πόνο της πρόκλησης πριν ζητήσω επισκληριδειο, λέω αυτό ήταν γενναω! Ευτυχώς δεν ξέρω τι έγινε μετά από πολλές ώρες και ενώ ήμασταν έτοιμοι να ξαναφυγουμε για μαιευτήριο αρχίζουν αραιώνουν οι συσπασεις φτάνουν το δεκάλεπτο μετά το εικοσάλεπτο και πλέον μέχρι και τώρα έχουν γίνει διάσπαρτες και χωρίς πόνο. Μάλλον έπιασαν τα χάπια.. 

Κορίτσια τα ειδα όλα ειλικρινά! Σε λίγο θα πάω για τη δεύτερη δόση κορτιζόνης ώστε να μην αγχωνομαστε για τη μπέμπα αν και μου είπε ο γιατρός ότι οριακα δεν θα χρειάζονταν καν μετά τις 34 εβδομάδες δεν τις κάνουμε τις ενέσεις.. Στόχος ιδανικός να την κρατήσουμε άλλες δύο εβδομάδες μετά κόβουμε χάπια τα πάντα και όποτε θέλει ας έρθει. Έως τότε δεν ανησυχούμε λέει αλλά ξεκούραση καλού κακού όσο γίνεται για καλύτερα! Αυτά τα επεισοδιακά μου νέα, ελπίζω να κάτσει καλά η σκατουλα γιατί ούτε τα ρουχαλάκια της δεν έχουμε έτοιμα! Σήμερα έπλυνε σιδερωσε και ετοιμάζει τη βαλίτσα του μαιευτηριου ο άντρας μου ώστε να είμαστε τουλάχιστον έτοιμοι αν κάτι γίνει απρόοπτο και ξαναρχίσουν οι συσπασεις. Εύχομαι και ελπίζω να μη χρειαστεί σε λιγότερο από μια εβδομάδα να έχω μπει έστω ένατο.. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...