Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Αχ κορίτσια ποσο πραγματικά με αγγίζουν όλα αυτά που περιγράφετε.. ως πρώτη φορά μανούλα νιώθω τόσο κοντά αλλά και τόσο μακριά από όλα αυτά τα συναισθήματα.. Ανυπομονώ να τα ζήσω όλα αυτά με τον αντρουλη μου παρέα.. αλλά δεν βλέπω να μας κάνει την τιμή η μπεμπουλα.. την έχει αράξει μου φαίνεται.. ποντάρω στο τι θα είμαι η τελευταία στο γκρουπ.. εσεις Θα λέτε για θηλασμό και αγκαλίτσες και εγώ θα λέω μόνη μου για πονοκοιλους και δυσφορίες :-P:-P

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια πολυ μεγαλη ταλαιπωρια με το θηλασμο. Οπως ημουν στο 1ο παιδι (στο 2ο τα ειχα παει καλυτερα). Ενω πιανει καλα, αν τολμησω να τον βγαλω απο το στηθος ουρλιαζει. Ειμαστε ετσι απο τις 11.30 το βραδυ και εχει παει 6.30 και δεν εχω σταματησει... ειμαι και αυπνη απο προχθες απο τον τοκετο, τις τελευταιες 48 ωρες εχω κοιμηθει 3 ωρες σπαστα. Και σκεφτομαι αν γυρισω σπιτι με τα παιδια και τις δουλειες του σπιτιου θα ειμαι χειροτερα. Απελπισια με εχει πιασει...

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Αχ κορίτσια ποσο πραγματικά με αγγίζουν όλα αυτά που περιγράφετε.. ως πρώτη φορά μανούλα νιώθω τόσο κοντά αλλά και τόσο μακριά από όλα αυτά τα συναισθήματα.. Ανυπομονώ να τα ζήσω όλα αυτά με τον αντρουλη μου παρέα.. αλλά δεν βλέπω να μας κάνει την τιμή η μπεμπουλα.. την έχει αράξει μου φαίνεται.. ποντάρω στο τι θα είμαι η τελευταία στο γκρουπ.. εσεις Θα λέτε για θηλασμό και αγκαλίτσες και εγώ θα λέω μόνη μου για πονοκοιλους και δυσφορίες :-P:-P

Κι εγώ τα ίδια αισθάνομαι.. δεν βλέπω καμία πρόοδο ούτε ενδεχόμενη βούληση του να βγει. Σου λέει .. που να πάω καλά είμαι εδώ. Εν τω μεταξύ περνάνε κ οι μέρες και έχω την υπόνοια ότι κάπου έχει πάει ο γιατρός μου κ αγχώνομαι λίγο, γιατί μετά την προηγούμενη Δευτέρα που πήγα για καρδιοτοκογραφημα και έχει εξαφανιστεί αλλά και μου Είπε να ξαναπάω κατευθείαν Παρασκευή στο μαιευτήριο για τον προεγχειρητικό. Φαντάζομαι ότι λογικά θα έπρεπε να με δει κ μέσα σε αυτή την εβδομάδα.. εκτός βέβαια αν λόγω της καισαρικης δεν υπάρχει λόγος. Όλο το σκέφτομαι και αγχώνομαι κ λίγο μην προκύψει κάτι έκτακτο. 


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Liakada είπε:

Κι εγώ τα ίδια αισθάνομαι.. δεν βλέπω καμία πρόοδο ούτε ενδεχόμενη βούληση του να βγει. Σου λέει .. που να πάω καλά είμαι εδώ. Εν τω μεταξύ περνάνε κ οι μέρες και έχω την υπόνοια ότι κάπου έχει πάει ο γιατρός μου κ αγχώνομαι λίγο, γιατί μετά την προηγούμενη Δευτέρα που πήγα για καρδιοτοκογραφημα και έχει εξαφανιστεί αλλά και μου Είπε να ξαναπάω κατευθείαν Παρασκευή στο μαιευτήριο για τον προεγχειρητικό. Φαντάζομαι ότι λογικά θα έπρεπε να με δει κ μέσα σε αυτή την εβδομάδα.. εκτός βέβαια αν λόγω της καισαρικης δεν υπάρχει λόγος. Όλο το σκέφτομαι και αγχώνομαι κ λίγο μην προκύψει κάτι έκτακτο. 

Ο δικος μου γιατρος παντως ελειπε!! Φυσικα πηγα κι εγω και γεννησα 15Αυγουστο! Με ξεγενησε ο αντικαταστατης του (συμπαθεστατος) μαζι με τη μαια μου!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Κοριτσια πολυ μεγαλη ταλαιπωρια με το θηλασμο. Οπως ημουν στο 1ο παιδι (στο 2ο τα ειχα παει καλυτερα). Ενω πιανει καλα, αν τολμησω να τον βγαλω απο το στηθος ουρλιαζει. Ειμαστε ετσι απο τις 11.30 το βραδυ και εχει παει 6.30 και δεν εχω σταματησει... ειμαι και αυπνη απο προχθες απο τον τοκετο, τις τελευταιες 48 ωρες εχω κοιμηθει 3 ωρες σπαστα. Και σκεφτομαι αν γυρισω σπιτι με τα παιδια και τις δουλειες του σπιτιου θα ειμαι χειροτερα. Απελπισια με εχει πιασει...

Υπομονή κορίτσι μου, τα ξέρεις καλά τα μυστικά και θα το βρειτε πολύ σύντομα με το γιο σου!! Πεινάει και δεν έχει κατέβει ακόμα καλά το γάλα γι αυτό ουρλιάζει; 

πρίν από 31 λεπτά , Liakada είπε:

Κι εγώ τα ίδια αισθάνομαι.. δεν βλέπω καμία πρόοδο ούτε ενδεχόμενη βούληση του να βγει. Σου λέει .. που να πάω καλά είμαι εδώ. Εν τω μεταξύ περνάνε κ οι μέρες και έχω την υπόνοια ότι κάπου έχει πάει ο γιατρός μου κ αγχώνομαι λίγο, γιατί μετά την προηγούμενη Δευτέρα που πήγα για καρδιοτοκογραφημα και έχει εξαφανιστεί αλλά και μου Είπε να ξαναπάω κατευθείαν Παρασκευή στο μαιευτήριο για τον προεγχειρητικό. Φαντάζομαι ότι λογικά θα έπρεπε να με δει κ μέσα σε αυτή την εβδομάδα.. εκτός βέβαια αν λόγω της καισαρικης δεν υπάρχει λόγος. Όλο το σκέφτομαι και αγχώνομαι κ λίγο μην προκύψει κάτι έκτακτο. 

Εμένα από ότι θυμάμαι με είδε 3 μέρες πριν τον τοκετό μόνο για τσεκάρισμα ότι η θέση παραμένει σωστή με το κεφάλι κάτω, και μια εκτίμηση βάρους και μέγεθος κεφαλιού. Από όσο ξέρω στην καισαρική τίποτα από αυτά δεν έχει σημασία οπότε μπορεί γι αυτό να μη σου έχει πει τίποτα μην ανησυχείς! Εμένα κορίτσια ο γιατρός μου εδώ ήταν και μάλιστα χθες 15Αυγουστο ήρθε να με δει (είχε και άλλο τοκετό έτσι και αλλιώς) και μου έφερε και δώρο για τα συγχαρητήρια ένα βιβλίο για τη μητρότητα ο καλός μου.. ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , CMES είπε:

Ο δικος μου γιατρος παντως ελειπε!! Φυσικα πηγα κι εγω και γεννησα 15Αυγουστο! Με ξεγενησε ο αντικαταστατης του (συμπαθεστατος) μαζι με τη μαια μου!

Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι κ εγώ…θα το βρείτε πάντως με τον θηλασμό σιγά σιγά, μην στενοχωριέσαι. 

@Φραουλίνο πολύ γλυκός ο δικός σου! Μπράβο του!


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Υπομονή κορίτσι μου, τα ξέρεις καλά τα μυστικά και θα το βρειτε πολύ σύντομα με το γιο σου!! Πεινάει και δεν έχει κατέβει ακόμα καλά το γάλα γι αυτό ουρλιάζει

Φοβαμαι πως το γαλα δεν θα κατεβει ποτε, οπως εγινε και στο 1ο παιδι. Ετσι ακριβως εκανε και αυτο συνεχιστηκε και στο σπιτι. Ωσπου αρχισε να χανει πολυ βαρος και ξεκινησε το συμπληρωμα. Ασε, γολγοθας που δεν θελω να θυμαμαι και ουτε να ξαναπερασω!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Κι εγώ τα ίδια αισθάνομαι.. δεν βλέπω καμία πρόοδο ούτε ενδεχόμενη βούληση του να βγει. Σου λέει .. που να πάω καλά είμαι εδώ. Εν τω μεταξύ περνάνε κ οι μέρες και έχω την υπόνοια ότι κάπου έχει πάει ο γιατρός μου κ αγχώνομαι λίγο, γιατί μετά την προηγούμενη Δευτέρα που πήγα για καρδιοτοκογραφημα και έχει εξαφανιστεί αλλά και μου Είπε να ξαναπάω κατευθείαν Παρασκευή στο μαιευτήριο για τον προεγχειρητικό. Φαντάζομαι ότι λογικά θα έπρεπε να με δει κ μέσα σε αυτή την εβδομάδα.. εκτός βέβαια αν λόγω της καισαρικης δεν υπάρχει λόγος. Όλο το σκέφτομαι και αγχώνομαι κ λίγο μην προκύψει κάτι έκτακτο. 

Καλε μην ανησυχείς ;; Αφού με ραντεβού είσαι γιατί αγχώνεσαι ;;; Εμενα ευτυχώς αποτι καταλαβα τις πήγε τις διακοπές του.. τι να κάνουν.. Αύγουστος δύσκολος μήνας.. εμείς έχουμε φρικάρει με τον άντρα μου.. μετά από πολλά χρόνια Αύγουστο στην Αθήνα και λείπουν και όλοι…………

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Φοβαμαι πως το γαλα δεν θα κατεβει ποτε, οπως εγινε και στο 1ο παιδι. Ετσι ακριβως εκανε και αυτο συνεχιστηκε και στο σπιτι. Ωσπου αρχισε να χανει πολυ βαρος και ξεκινησε το συμπληρωμα. Ασε, γολγοθας που δεν θελω να θυμαμαι και ουτε να ξαναπερασω!

Ωχ κοριτσάκι μου μην απελπίζεσαι… κάνε τη προσπάθεια σου και αν δεν έχεις το εφικτό αποτέλεσμα και δώσεις συμπλήρωμα γιατί να σε πάρει από κάτω ;; Κάνε υπομονή όμως.. καταλαβαίνω για σένα με τα παιδακια σου είναι πιο δύσκολο αλλά κάνε υπομονή και θα βρεις πάλι τους ρυθμούς σου.. είσαι ήδη μανούλα και τα ξέρεις όλα τα κατατόπια ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Φοβαμαι πως το γαλα δεν θα κατεβει ποτε, οπως εγινε και στο 1ο παιδι. Ετσι ακριβως εκανε και αυτο συνεχιστηκε και στο σπιτι. Ωσπου αρχισε να χανει πολυ βαρος και ξεκινησε το συμπληρωμα. Ασε, γολγοθας που δεν θελω να θυμαμαι και ουτε να ξαναπερασω!

Πως κατάλαβες ότι δεν είχες γάλα στο 1ο σου παιδάκι; προσπάθησες να βγάλεις και με θήλαστρο και με το χέρι και δεν είχες; συγγνώμη που ρωτάω και φυσικά εάν θες μ απαντάς. Όπως και να έχει εσύ θα κάνεις ότι μπορείς και φυσικά δεν θα γίνει κάτι άμα δώσουμε ξένο γάλα στα μωρακια μας! 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Anneliz είπε:

Πως κατάλαβες ότι δεν είχες γάλα στο 1ο σου παιδάκι; προσπάθησες να βγάλεις και με θήλαστρο και με το χέρι και δεν είχες; συγγνώμη που ρωτάω και φυσικά εάν θες μ απαντάς. Όπως και να έχει εσύ θα κάνεις ότι μπορείς και φυσικά δεν θα γίνει κάτι άμα δώσουμε ξένο γάλα στα μωρακια μας! 

Το μωρο δεν επαιρνε βαρος και δεν εβρεχε αρκετες πανες. Με το χερι εβγαιναν σταγονες και με το νοσοκομειακο θηλαστρο μετα απο 1 ωρα αντλησης και απο τα 2 στηθη εβγαζα ττο πολυ 30 ml. Εφερα και συμβουλο θηλασμου στο σπιτι η οποια μετα απο 3 ωρες που εκατσε μαζι μας μου ειπε να δωσω συμπληρωμα γιατι δδεν χορταινει!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Το μωρο δεν επαιρνε βαρος και δεν εβρεχε αρκετες πανες. Με το χερι εβγαιναν σταγονες και με το νοσοκομειακο θηλαστρο μετα απο 1 ωρα αντλησης και απο τα 2 στηθη εβγαζα ττο πολυ 30 ml. Εφερα και συμβουλο θηλασμου στο σπιτι η οποια μετα απο 3 ωρες που εκατσε μαζι μας μου ειπε να δωσω συμπληρωμα γιατι δδεν χορταινει!

Κατάλαβα.. Πωπω ξέχασα να σχολιάσω για την κούραση σου. Ενταξει τι να πω.. Ελπίζω να έχεις μετά στο σπίτι λιγο βοήθεια, έστω για τις πρώτες ημέρες. Και εγω θα έλεγα οσο μπορεις να ξεκουραστείς στο μεαιυτηριο αλλά αν μ λες ότι το μωρακι είναι συνέχεια πάνω σου, καταλαβαίνω πως δεν είναι εφικτό. Δεν θα ξεχάσω ποτέ που είχε έρθει μια κοπελα του ορόφου του Ιασω και έλεγε στην διπλανή μ να της κρατήσουν το παιδί το βράδυ για να ξεκουραστεί γτ όταν θα πήγαινε σπίτι θα είχε και το άλλο της παιδί και θα ηταν ζόρικα. Και είχε ενα στο σπίτι. Ήθελε να βοηθήσει η γλυκουλα. Και όντως της το κράτησαν εκείνη την ημέρα. Όπως ναι να το κάνουμε είναι πολυ δύσκολο, αλλά είναι η αρχή, αυτο να σκέφτεσαι! Μετά θα βρείτε τους ρυθμούς σας!!! Εύχομαι το ίδιο και για εμάς :P


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να κάνω μια ακόμα ερωτησούλα…… κλισμα σας έκαναν ;; Τι διαδικασία είναι αυτή ;;; Να σας πω την μαύρη αλήθεια είναι κάτι που σκέφτομαι αν συμβεί την ώρα της γεννας και ντρέπομαι πολύ !!!!!!!!!!! :tongue::oops::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

On 15/8/2021 at 3:52 ΜΜ, Sofiamar93 είπε:

10/08  κοριτσια μου γέννησα.. Οχι 11..κοριτσια μου χαθηκα συγνώμη.. Εχω κουραστεί λίγο με το θέμα θηλασμού.. Τα παράτησα πλέον και ετσι το βγαζω με το θηλαστρο και του το δίνω.. Πίνει τι γαλα μου παρα πολυ αλλά όχι από το στηθος μου. Από το μπιμπερο.. Ας με κρίνουν.. Εγω κανω ότι μπορώ καλύτερα για το παιδακι μου.. Σημασία έχει ότι το πίνει έτσι δεν είναι κοριτσια μου? Επίσης έχουμε λίγο ίκτερο.. Το έχουμε στο φως του παραθύρου γυμνό μας είπε ο παιδίατρος. Και έτσι κάνουμε.. Με τα ράμματα από κάτω έχουν αρχίσει και τραβιέται γιατί σιγά σιγά ξεπρηζεται το σημείο εκείνο και ψήνονται τα ράμματα.. Ελπιζω σιγά σιγά να φύγουν αυτοί οι πονοι για να μπορω να ευχαριστηθώ τα πάντα.. Ακομη και την αυπνια..εσεις πως ειστε??  

 

Να σου ζήσει κοριτσι μου.. Τελειος ο λεβεντης... Οπως εμενα.. Δεν προλάβαμε την επισκληριδειο.. Και τα ενιωσα όλα.. Μου ειχε κανει βέβαια ποκυ χαμηλή δόση ισα να μουδιαζει λίγο η κοιλια.. Πόδια και λεκάνη ενιωθα τα πάντα και κουνουσα τα πάντα.. Αφου περπατουσα.. Αχχχ τώρα να χαρείς τον έρωτα σου... 

Κοριτσι μουυυυ.. Να σου ζήσει το μωρακι σιυ.. Ποσο ομορφα τα περιέγραψε όλα.. Μου έκανες ξανά εικόνα την δική μου γεννα και συγκινουμαι.. Εμενα ήταν μαζί μου όλη την ημέρα κοντά μου σε όλα είδε τα πάντα.. Οι γιατροί απορούσαν πως άντεξε και τα είδε όλα.. Ακομη και τις ραφές και το κόψιμο και να βγαίνει το μωρο.. Τα πάντα όλα.. Ηταν δίπλα μου και έβλεπε τα πάντα.. Με κρατούσε σφιχτά στο χερι και εκλαψε στο τέλος γιατί με έβλεπε να ποναω τόση ώρα και μου είπε απλά ένα σε ευχαριστω για το πόσο δυνατή ήσουν.. Και συγνώμη που σε έκανα να πονέσει τόσο.. Δεν έκλαψε για το μωρο.. Έκλαψε για εμενα.. Σταμάτησε τους εμετους μετά από δύο μέρες.. Εχθες μου έκανε ξανά μδυο φορές και νομιζω ότι φταίει η φόρμουλα που του έδωσα γιατί μου είπαν να δίνω λίγο για το ίκτερο μαζί με τσάι.. Και το έκανε εμετο.. Γιατι δεν του ξανα έδωσα και δνε ξανα έκανε εμετο.. 

Κοριτσι μου.. Να σου ζήσει το μωρακι σου.. Επιτέλους να ηρεμήσεις.. Κρατάς το όνειρο σου αγκαλιά επιτελους.. Να ξεκουραστείς.. Ελπιζω να μην πονας πολυ..ξερω οτι ποναει παραπάνω η καισαρική.. Να μας πεις την εμπειρία σου.. Ελπιζω να εισαι καλα.. 

Σοφάκι μου γλυκό δεν έχω χρόνο ούτε να κλ....χαχαχαχα..λίγο να σας διαβάσω ότι προλάβω..λοιπόν από πόνους άστα...χωρίς παυσίπονο υπόθετο κ από το στόμα δεν μπορώ να ισιωσω το κορμί μου..γύρισα σπίτι είδα τον μεγάλο μου κ μου φάνηκε σαν 20 χρονών..έψαχνα τα μάγουλα του που τα έβλεπα σαν μωρουδιακα κ τώρα μου φαινόταν τέσσερις μέρες μετά ότι έφυγαν..τον ζύγιζα κ τον μετρούσα έλεγα μεγάλωσες..κλάμα πραγματικα..χθες γυρίσαμε μέρα της Παναγίας...πραγματικό δώρο της Παναγίας θεωρώ όλο αυτό..ο μικρός είναι ίδιος με τον μεγάλο..είναι σαν να ξαναγεννησα το ίδιο παιδί μετά από δέκα χρόνια..μεγάλη ευτυχία.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/8/2021 at 8:26 ΠΜ, CMES είπε:

Καλημερα και Χρονια Πολλα κοριτσια!! @Emilly800 και @Φραουλίνο να σας ζησουν τα μωρακια σας!!!

Γεννησα κι εγω τη νυχτα! Μου εσπασαν τα νερα στις 11 το βραδυ εκει που καθομουν στον καναπε! Στις 4 βγηκε ενας πολυ φωνακλας μπουμπουκος 3370!! Μονο που δεν προλαβε να με πιασει η επισκληριδιος γιατι ο τοκετος προχωρησε πολυ γρηγορα και η αληθεια ειναι πονεσα παρα πολυ!! Ολα καλα ομως

On 15/8/2021 at 8:26 ΠΜ, CMES είπε:

Καλημερα και Χρονια Πολλα κοριτσια!! @Emilly800 και @Φραουλίνο να σας ζησουν τα μωρακια σας!!!

Γεννησα κι εγω τη νυχτα! Μου εσπασαν τα νερα στις 11 το βραδυ εκει που καθομουν στον καναπε! Στις 4 βγηκε ενας πολυ φωνακλας μπουμπουκος 3370!! Μονο που δεν προλαβε να με πιασει η επισκληριδιος γιατι ο τοκετος προχωρησε πολυ γρηγορα και η αληθεια ειναι πονεσα παρα πολυ!! Ολα καλα ομως!!

Να σου ζήσει κορίτσι μου..γερό κ τυχερό να είναι.να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου.δενβτο συζητώ άθλος έτσι;;;;έχω ένα δέκα χρόνων κ ένα ζουζουνι κ το μεσημέρι αποκοιμήθηκαν κ παραμιλουσα  στον καναπέ...έλεγα στον μεγάλο μην αφήσεις να μου πέσει το μωρό ...επειδή προχθές θήλαζα κ έκλειναν τα μάτια μου...κ ξυπνάω κ τον βλέπω να με κοιτάει με φόβο..δεν κρατούσα καν το μωρό ήταν δίπλα στο ριλαξ..κ μετά του εξήγησα ότι οι γυναίκες που γεννάνε είναι πολύ κουρασμένες...το παιδί φοβήθηκε ότι τρελάθηκε η μάνα του.

On 15/8/2021 at 12:00 ΠΜ, Φραουλίνο είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλες κορίτσια για τις ευχές σας!!! Ναι Ξένια μου όλα φυσιολογικά, ο άντρας μου ήταν μαζί μου από την πρώτη στιγμή! Μόλις ξεκινήσαμε τις εξωθησεις στην αίθουσα ωδινων βγήκε έξω γιατί εκεί έσπρωχνα στο κρεβάτι μου και δεν ήθελα να βλέπει από μπροστά (το συστήνουν και από το προσωπικό αυτό) αλλά είναι και επιλογή του κάθε ζευγαριού.. Μολις με πήγαν στην αίθουσα τοκετού για τις 2 3 τελευταίες σπρωξιες μπήκε κανονικά μέσα και το ζήσαμε μαζί όλο (εκεί βάζουν ένα σεντονακι στα πόδια και κάθεται πίσω στο κεφάλι σου ο άντρας σου). Όσο έσπρωχνα εγώ με χαιδευε και με φιλούσε και μόλις βγήκε η μπεμπα κλαιγαμε και οι δύο με λυγμούς, (μάλλον και οι τρεις) αγκαλιασμεμνοι!! Δεν περιγράφονται με λόγια αυτές οι στιγμές, πολύ γρήγορα θα το ζήσεις! ❤️ Μόλις τελείωσε ο τοκετός ημουν εξουθενωμενη κυριολεκτικά αλλά ψυχικά ένιωθα τέλεια έλεγα ξαναγεννουσα τώρα επιτόπου δεν θα είχα κανένα πρόβλημα!! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, και εσάς να σας ζήσει το αγοράκι σας.. Να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο και να ζήσετε άπειρες όμορφες και ευτυχισμένες στιγμές!!! ❤️

@Sofiamar93 κορίτσι μου να ξέρεις ότι η μπεμπα μου κάνει ακριβώς το ίδιο! Την τελευταία φορά που θήλασε σήμερα το βράδυ στις 21:00 μετά έβγαλε όλο το πρωτογαλα και μου είπαν να μην ανησυχώ και ότι είναι επειδή καταπίνει πολλές βλεννες στον τοκετό και το βγαζουν τα πρώτα 24ωρα.. Τώρα μου την ξαναεφεραν και έκανε πάλι ότι ήθελε εμετό, δεν έκανε αλλά έφευγε από το στήθος και έκανε την κίνηση ότι θέλει εμετό. Και εγω στεναχωρηθηκα πολύ, εσείς πως πήγατε με αυτό; Συνεχίζεται ή ξεπεράστηκε;; 

Ευχαριστώ φραουλίνο μου που για μια μέρα διάφορα θα είχαν μαζί γεννεθλια τα ζουζούνια μας..να τα χαιρόμαστε 

On 14/8/2021 at 11:52 ΜΜ, xenia^^ είπε:

Εμιλυ μου σε νιώθω πολύ ανακουφισμένη και ευτυχισμένη και χαίρομαι !! Γιατί είχες ζοριστεί αρκετά !! Να σας ζήσει να είναι γερος !!!!! Να είστε μια πολύ ευτυχισμένη οικογένεια !!! αντε να παίρνουμε σειρά και οι υπόλοιπες ❤️

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου γλυκό όντως λυτρώθηκα νιώθω από αυτήν την τριετή προσπάθεια περιπέτεια ταλαιπωρία πως αλλιώς να το περιγράψω Παναγία μου...περιμένω να γεννήσεις όλες να λέμε για τα μωρουλια μετά.

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2021 at 9:09 ΜΜ, Liakada είπε:

Συμμαθήτρια να σας ζήσει!!! Εύγε για την πρόσβαση στην τεχνολογία!! Γερό και τυχερο μωρό! Καλή ανατροφή! Τελείωσε αυτό το δύσκολο κομμάτι επιτέλους ε; Απόλαυσε το στο εξής και δώσε πολλά φιλάκια στο μπεμπακο!!! Καλή ανάρρωση!

 

Επαναφερω και ανανεωμένο το πινακακι μας!!

 

1. @fotini* 17/8/2021- Αγοράκι - Γένεσις Θεσσαλονίκη--- γεννήσαμε 4/8/2021!

2. @Mariak21 20/8- Αγοράκι- ΙΑΣΩ

3. @Sofiamar93 22/8/2021- Αγοράκι- Κύπρος----γεννήσαμε 11/8/2021!

4. @kons27 23/8/2021- Αγοράκι-ΙΑΣΩ

5. @Anneliz 24/8/2021- Κοριτσάκι- ΙΑΣΩ.

6. @Nanouka40 25/8/2021- Κοριτσάκι- ΙΑΣΩ.

7. @Emilly800 25/8/2021- Αγοράκι- Πανεπιστημιακό Νοσοκομειο Λάρισας---γεννήσαμε 12/8/2021!

8. @Φραουλίνο 27/8/2021- Κοριτσάκι- ΛΗΤΩ---γεννήσαμε 13/8/2021!

9. @xenia^^ 27/8/2021- Κοριτσάκι- ΡΕΑ.

10. @Liakada 29/8/2021- Αγοράκι- ΡΕΑ.

11. @CMES 31/8/2021- Αγοράκι- ΙΑΣΩ

12. @Io_anna 3/9/2021- Φυλο δεν γνωριζουμε ακόμα- ΙΑΣΩ 

13. @Riaki876/9/2021- Ιασω Θεσσαλίας

14. @Stalicha 12/9/2021- Αγοράκι- Μητέρα- ——γεννήσαμε 27/7/2021!


 

Χαχαχαχαχα..συμμαθήτριά στο ΤΕΙ κόντεψα να μείνω στους υπολογιστές ...ρεζίλι μιλάμε..ήμουν στον τομέα μου άριστη δεύτερη από αυτή που διάβασε τον όρκο.κ θα εμενα υπολογιστές..εννοείται θα απολαύσω από δω κ πέρα την ζωή μου κ τα παιδάκια μου...λέω δεν θέλω τίποτα άλλο θεέ μου..όπως ειμαστε τώρα έτσι θέλω πάντα τίποτα περισσότερο...άντε έφτασε η ώρα ετοιμάσου συμμαθήτριά...τρελή εμπειρία..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...