Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

1 hour ago, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου... Γέννησαμε στις 2 και 13... Εβαλα επισκληριδειο όταν ήμουν 6στα7 διαστολή.. Δεν αντεξα τους πονους.. Εντομεταξυ είχα δικούς μου πονους.. Όταν μου έβαλαν τεχνητούς έπεσαν οι παλμοί του μωρου.. Μετά την επισκληριδειο κοριτσια μου μέσα σε μισή ώρα έγινε 10 η διαστολή και γέννησαμε.. Πολύς πονος αλλά χαλαλι του.. Άξιζαν όλα.. Ειναι ενας ξανθός κούκλος.. 3020 γραμμάρια.. 

Αχχχ Σοφακιι τι ωραία!!!! Να σας ζήσει ο γλυκούλης!!!!! Γερός και δυνατός!!!! :x με το καλό και τα επόμενα μωρακια!!! 

 

  • Ευχαριστώ 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου... Γέννησαμε στις 2 και 13... Εβαλα επισκληριδειο όταν ήμουν 6στα7 διαστολή.. Δεν αντεξα τους πονους.. Εντομεταξυ είχα δικούς μου πονους.. Όταν μου έβαλαν τεχνητούς έπεσαν οι παλμοί του μωρου.. Μετά την επισκληριδειο κοριτσια μου μέσα σε μισή ώρα έγινε 10 η διαστολή και γέννησαμε.. Πολύς πονος αλλά χαλαλι του.. Άξιζαν όλα.. Ειναι ενας ξανθός κούκλος.. 3020 γραμμάρια.. 

Σοφακι μου να σας ζήσει!!! Γέρος και τυχερός ο ξανθούλης σας!!! Μπράβο σου που τα κατάφερες! 
@CMES γέλασα πολύ σήμερα με αυτά που έγραψες!! Να είσαι καλά!

@Emilly800 με το καλό συμμαθήτρια μου!!! Φτάνει η ώρα!!!

  • Ευχαριστώ 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου... Γέννησαμε στις 2 και 13... Εβαλα επισκληριδειο όταν ήμουν 6στα7 διαστολή.. Δεν αντεξα τους πονους.. Εντομεταξυ είχα δικούς μου πονους.. Όταν μου έβαλαν τεχνητούς έπεσαν οι παλμοί του μωρου.. Μετά την επισκληριδειο κοριτσια μου μέσα σε μισή ώρα έγινε 10 η διαστολή και γέννησαμε.. Πολύς πονος αλλά χαλαλι του.. Άξιζαν όλα.. Ειναι ενας ξανθός κούκλος.. 3020 γραμμάρια.. 

Κορίτσι μου να σου ζήσει ο όμορφος μπεμπάκος σας !!! Γερος να είναι !!! Γρήγορα να βρείτε τους ρυθμούς σας και να απολαμβάνετε κάθε στιγμή !!!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου... Γέννησαμε στις 2 και 13... Εβαλα επισκληριδειο όταν ήμουν 6στα7 διαστολή.. Δεν αντεξα τους πονους.. Εντομεταξυ είχα δικούς μου πονους.. Όταν μου έβαλαν τεχνητούς έπεσαν οι παλμοί του μωρου.. Μετά την επισκληριδειο κοριτσια μου μέσα σε μισή ώρα έγινε 10 η διαστολή και γέννησαμε.. Πολύς πονος αλλά χαλαλι του.. Άξιζαν όλα.. Ειναι ενας ξανθός κούκλος.. 3020 γραμμάρια.. 

Σοφακι μου καλό να σας ζήσει ο μπεμπούλης σας!!!! ❤️ Ο πόνος είναι πόνος αλλά η ανταμοιβή τεράστια, και πολύ άντεξες μέχρι την επισκληριδειο!!! Όλα τέλεια κορίτσι μου, με το καλό να πάτε και σπιτάκι σας! Τώρα απόλαυσε το γιο σου, είναι μοναδικές οι στιγμές!! 

2 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Της medela και τότε κ τώρα αυτές πηρα

Σοφάκι μου γλυκό να σου ζήσει το αγοράκι σου ..μια χαρά τα κιλά του..τσάμπα αγχονωσουν για λίγα κιλά .με το καλό να γυρίσετε σπιτάκι σας.

Και εγώ της Medela έχω πάρει, ξέρω ότι είναι από τις καλύτερες θα δούμε τώρα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας υπερευχαριστω όλες για τις ομορφες ευχες σας και ανταποδίδω. Όλες να πιάσετε στα χεράκια σας τα θαυματακια σας.. Ειναι ερωτας... Αλλα Ειμαι χαλια ψυχολογικα.. Ο μικρός μου κάνει εμετους οπότε τρώει κάτι.. Στηθος με το ζορι αν πιάσει και αν πιάσει αμέσως κοιμαται.. Και αν δεν κοιμάται αναγουλιαζεται και το βγάζει.. Το ιδιο και με το μπιμπερο το γαλα.. Αλλα το γαλα το πίνει αλλά μετά θα ξανα κανει εμετουλη.. Μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό τις πρώτες μέρες γιατί βγάζει τα υγρά της κοιλιάς.. Αλλα εχω κατά αγχωθεί.. 

@Emilly μου... Γεννησες? Είσαι καλά κορίτσι μου? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου σας υπερευχαριστω όλες για τις ομορφες ευχες σας και ανταποδίδω. Όλες να πιάσετε στα χεράκια σας τα θαυματακια σας.. Ειναι ερωτας... Αλλα Ειμαι χαλια ψυχολογικα.. Ο μικρός μου κάνει εμετους οπότε τρώει κάτι.. Στηθος με το ζορι αν πιάσει και αν πιάσει αμέσως κοιμαται.. Και αν δεν κοιμάται αναγουλιαζεται και το βγάζει.. Το ιδιο και με το μπιμπερο το γαλα.. Αλλα το γαλα το πίνει αλλά μετά θα ξανα κανει εμετουλη.. Μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό τις πρώτες μέρες γιατί βγάζει τα υγρά της κοιλιάς.. Αλλα εχω κατά αγχωθεί.. 

@Emilly μου... Γεννησες? Είσαι καλά κορίτσι μου? 

Προσπαθησε αν του δινεις με μπιμπερο να ειναι πολυ μιλρη ποσοτητα, οχι πανω απο 30ml. Επισης να τον κρατας ορθιο στον ωμο σου να ρευτει τουλαχιστον 20 λεπτα μετα το γευμα. Αν σου κοιμαται στο στηθος να τον γαργαλας συνεχεια να ξυπναει!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Sofiamar93 κορίτσι μου να μην ανησυχείς αφού σου λένε ότι είναι φυσιολογικο.. δεν γνωρίζω τπτ για όλα αυτά και για μένα είναι πρωτόγνωρα όμως καταλαβαίνω ότι το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό κι θέλει και αυτό το χρόνο του να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα

@Emilly800 μου έκανες εισαγωγή ;; Αύριο είναι η μέρα σου αν θυμάμαι καλα !!! Με το καλό κορίτσι μου να πάνε όλα !! Περιμένουμε τα πανευτυχή νέα σου ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Αλλα Ειμαι χαλια ψυχολογικα.. Ο μικρός μου κάνει εμετους οπότε τρώει κάτι.. Στηθος με το ζορι αν πιάσει και αν πιάσει αμέσως κοιμαται.. Και αν δεν κοιμάται αναγουλιαζεται και το βγάζει

Κοριτσι σε εμενα τη λυση τη βρηκε ο αντρας μου....εμενα τρωει 60 ml και στη μεση του γευματος τον σηκωνει να ρευτει και τον κραταει λιγο και μετα δινει το υπολοιπο και τον ξανακραταει 5 λεπτακια...οταν το δινω ολο μαζι δυσκολευεται να ρευτει και το βγαζει...

Στηθος ουτε εμενα πιανει γτ δεν εχει υπομονη και ειναι και η θηλη επιπεδη...προσπαθω με θηλαστρο αλλα δεν βγαζω πολυ, με το ζορι μαζευω ενα γευμα την ημερα και του δινω αλλα εστω κι αυτο θα το δωσω κ οσο αντεξω...οσο παρει κερδος ειναι!

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, CMES είπε:

Προσπαθησε αν του δινεις με μπιμπερο να ειναι πολυ μιλρη ποσοτητα, οχι πανω απο 30ml. Επισης να τον κρατας ορθιο στον ωμο σου να ρευτει τουλαχιστον 20 λεπτα μετα το γευμα. Αν σου κοιμαται στο στηθος να τον γαργαλας συνεχεια να ξυπναει!!

Σε ευχαριστω πολυυυ.. Αυτό μου έδειξαν και οι μαιες εδώ πέρα.. Σε σημείο τον γδυναμε κιόλας γιατί όποτε μπαίνει στηθος μένει εκεί και κοιμάται και δεν κάνει τίποτα.. Νιώθει ασφάλεια.. Μολις τον έπιαναν οι κοπέλες κλαμα φοβερο.. Μολις τον έπιανα εγω ύπνος.. Χαχχαχα.. Ειναι αλήτης.. Τον γδυναμε του βάζαμε και λίγο νεράκι να ξυπνήσει.. Τον τσιμπουσαμε θήλασε λίγο σήμερα.. Δεν εχω παράπονο.. Καθε μερα και ένας καινούριος άθλος.. Δεν ξανα έκανε εμετο.. Είχε πολλά αέρια και επρεπε να τον κάνουμε να κάνει πορδουλες.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου σας υπερευχαριστω όλες για τις ομορφες ευχες σας και ανταποδίδω. Όλες να πιάσετε στα χεράκια σας τα θαυματακια σας.. Ειναι ερωτας... Αλλα Ειμαι χαλια ψυχολογικα.. Ο μικρός μου κάνει εμετους οπότε τρώει κάτι.. Στηθος με το ζορι αν πιάσει και αν πιάσει αμέσως κοιμαται.. Και αν δεν κοιμάται αναγουλιαζεται και το βγάζει.. Το ιδιο και με το μπιμπερο το γαλα.. Αλλα το γαλα το πίνει αλλά μετά θα ξανα κανει εμετουλη.. Μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό τις πρώτες μέρες γιατί βγάζει τα υγρά της κοιλιάς.. Αλλα εχω κατά αγχωθεί.. 

@Emilly μου... Γεννησες? Είσαι καλά κορίτσι μου? 

Ναι όντως πολλα παιδάκια έχω ακούσει το κάνουν αυτό. Μην αγχώνεσαι Σοφία μου. Ζήτησε και από τις κοπέλες εκει να σε βοηθήσουν με τον θηλασμο και προσπαθησε να τον έχεις ορθιο μετά το κάθε γεύμα. 

πρίν από 8 λεπτά , fotini* είπε:

Κοριτσι σε εμενα τη λυση τη βρηκε ο αντρας μου....εμενα τρωει 60 ml και στη μεση του γευματος τον σηκωνει να ρευτει και τον κραταει λιγο και μετα δινει το υπολοιπο και τον ξανακραταει 5 λεπτακια...οταν το δινω ολο μαζι δυσκολευεται να ρευτει και το βγαζει...

Στηθος ουτε εμενα πιανει γτ δεν εχει υπομονη και ειναι και η θηλη επιπεδη...προσπαθω με θηλαστρο αλλα δεν βγαζω πολυ, με το ζορι μαζευω ενα γευμα την ημερα και του δινω αλλα εστω κι αυτο θα το δωσω κ οσο αντεξω...οσο παρει κερδος ειναι!

 

Φωτεινή μου, με το θήλαστρο ανά πόση ωρα βγάζεις; εγω θυμάμαι έβγαζα καθε 2ωρο με 3ωρο στην αρχή για να ρυθμίσω την παραγωγή. 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Anneliz είπε:

Ναι όντως πολλα παιδάκια έχω ακούσει το κάνουν αυτό. Μην αγχώνεσαι Σοφία μου. Ζήτησε και από τις κοπέλες εκει να σε βοηθήσουν με τον θηλασμο και προσπαθησε να τον έχεις ορθιο μετά το κάθε γεύμα. 

Φωτεινή μου, με το θήλαστρο ανά πόση ωρα βγάζεις; εγω θυμάμαι έβγαζα καθε 2ωρο με 3ωρο στην αρχή για να ρυθμίσω την παραγωγή. 

Οσο για το θηλαστρο.. Σκέφτομαι να κάνω και εγώ για να κατέβει το γαλα.. Αλλα οι μαιες εδώ που είπαν όχι.. Το μωρο όμως τον βλέπω ότι θέλει γάλα.. Τι να κάνω? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Οσο για το θηλαστρο.. Σκέφτομαι να κάνω και εγώ για να κατέβει το γαλα.. Αλλα οι μαιες εδώ που είπαν όχι.. Το μωρο όμως τον βλέπω ότι θέλει γάλα.. Τι να κάνω? 

Εγώ θα σου έλεγα προσπάθησε πολύ να τον έχεις συνέχεια στο στήθος. Το θηλαστρο είναι πολύ δύσκολο και κουραστικό. Ούτως ή άλλως το γάλα το πολύ θα κατέβει σε 2 - 3 ημέρες μην σε αγχώνει αυτό. Τώρα πίνει όσο πρεπει να πιει γιατί έχει μικρό στομαχακι ακομα. Είναι η αρχή. Θα δεις σε λίγο θα έχεις πολυ γάλα. Απλώς χρειάζεται να τον εχεις στο στήθος οπότε θέλει για να σου ρυθμίσει και την παραγωγή. Όσο πιο πολύ ζηταει, τόσο πιο πολύ γάλα θα παράγεται. Εγώ έβαλα θήλαστρο επειδή δεν τον ειχα τις πρώτες ημέρες και μετα δεν με επιανε με τίποτα. Νευριαζε και έκλαιγε. Βέβαια έπρεπε να το προσπαθήσω παραπάνω. Αλλα εσενα αφού κάθεται στο στήθος μην το σκέφτεσαι καθόλου. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου χαθηκα το ξερω!

@Sofiamar93 να σας ζησει το πιτσιρικι σας!!

Οπως καταλαβαινετε παλευα κ εγω με το θηλασμο τις τελευταιες μερες.οσο ηταν στη θερμοκοιτιδα διατηρησα την παραγωγη με το θηλαστρο.καθε 3 ωρες τλχ εβαζα θηλαστρο.με ξυπνητηρι κ προγραμμα εβγαζα.τις 2 πρωτες μερες εννοειται δεν εβγαζα σταγονα.την 3η μερα ηρθε το γαλα.σταδιακα αυξηθηκε μεχρι που εβγαζα 70-80-90-100μλ στην αντληση κ εννοειται με νοσοκομειακο θηλαστρο.με οικιακο συνηθως βγαζεις λιγοτερο.το σαββατο πηγα απο το μαιευτηριο να τον θηλασω.παλευα μιση ωρα αλλα κοιμοταν κ δεν επιανε τη θηλη.ουτε οι μαιες τον καταφερναν.τελικα με πολυ πεισμα τον εκανα να την πιασει.κ οταν την επιασε τελικα με εδιωξαν γτ μου ειπαν αν τον θηλασω δεν θα φαει το επομενο γευμα μετα απο τοση ωρα στο στηθος.στο β θηλασμο τα καταφερα λιγο καλυτερα αλλα παλι με πολυ κοπο.τελικα την κυριακη τον πηραμε σπιτι.ε εκει τρελαθηκα.ημουν αναμεσα σε αποτυχημενους θηλασμους γτ κοιμοταν συνεχεια,σε αποτυχημενες αποπειρες να του δωσω με μπουκαλι αυτο που ειχα αποθηκευσει(παλι επειδη κοιμοταν) κ να βγαζω κ με θηλαστρο για να μην χασω την παραγωγη μου κ για να μην παθω μαστιτιδα με τοσες ωρες να μενει το γαλα μεσα χωρις να το πινει το μωρο.μεχρι που το βραδυ ειπα κατσε γτ θα τρελαθουμε.δεν μπορω να τα κανω ολα.αφησα μπιμπερο κ θηλαστρο κ λεω για μια μερα θα παλεψω μονο θηλασμο κ ας μην παρει βαρος(ειχα κ αυτο το ρημαδι το αγχος οτι ειναι λεπτουλης).αλλα ο μπομπιρας δεν ξυπνουσε.τι νερα να του πεταω στο προσωπο..τπτ!τελικα προς τη δευτερα το βραδυ αρχισαμε να το βρισκουμε με το θηλασμο.θηλαστρο κ μπουκαλι τα αφησα στην ακρη.μολις εβλεπα να κοιμαται ετρεχα κ τον εκανα κανονικο μπανιο κ ξυπνουσε κ μετα θηλαζε ενεργητικα.απο τριτη πρωι ειμαστε πολυ καλυτερα.θηλαζουμε αποκλειστικα,παιρνουμε βαρος σουπερ ντουπερ κ δεν εχω ξαναβγαλει με θηλαστρο ουτε εχω δωσει μπουκαλι.ευτυχως που ειχα την εμπειρια απο το πρωτο πιτσιρικι κ ηξερα πως να τον τοποθετησω στο στηθος,πως να τον ξυπνησω κ γενικα ηξερα να αξιολογησω αν τρωει ικανοποιητικα ή οχι.ελπιζω να συνεχισουμε ετσι.

Κοριτσια @Sofiamar93 @fotini* ο,τι θελετε για τον θηλασμο ρωτηστε με αν μπορω να βοηθησω ή στειλτε μου μνμ.ευχομαι να σας βγει.κ αν ομως δεν βγει,το κυριοτερο ειναι να εισαστε ηρεμες εσεις κ να ζησετε ομορφες στιγμες με τα μικρακια σας!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Εγω χθες πήγα στον γιατρό, και μου την έβγαλε την μικρή 3600. Δηλαδή μ είπε ότι μπορεί να φτάσει και αυτη 4 κιλα. Ενταξει τι να πω; οτι απογοητευτηκα;; επειδή παω για vbac φοβάμαι να φτάσει 4 κιλα το μωρό. Και απο την άλλη σκέφτομαι πως γίνεται στις 36 και 1 που με είχε δει να ηταν το μωρό 2900 και τώρα στις 38 και 1 να το βγάζει 3600;; προσπαθώ να μην το πολύ σκέφτομαι και να δούμε πόσο θα είναι την άλλη εβδομάδα που θα ξαναπάω να με δει.. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Anneliz 

Μην σκεφτεσαι παιδι μου το βαρος.ισα ισα να λες καλα που θα εχεις ενα αφρατουλικο ζουζουνι.στα λεω εγω που προσπαθω με νυχια κ με δοντια να τουρμπωσω τον μικρουλη.

Αλλωστε οι υπερηχοι μπορει να δειχνουν και 200γραμ .νομιζω διαφορα απο το πραγματικο.εσυ κανε αυτο που μπορεις κ νομιζω μοκρη σημασια στην εξελιξη του τοκετου θα εχει αν το μωρο ειναι πχ 4 κιλα ή αν ειναι 3600.1 κιλο διαφορα να πω ναι ειναι σημαντικο αλλα μεχρι 500 γραμ νομιζω δεννεχει κ τοσο σημασια.οποτε κουλ!αντε με το καλο να ερθει κνεσενα ο μπομπιρας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...