Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , Stalicha είπε:

@Anneliz 

Μην σκεφτεσαι παιδι μου το βαρος.ισα ισα να λες καλα που θα εχεις ενα αφρατουλικο ζουζουνι.στα λεω εγω που προσπαθω με νυχια κ με δοντια να τουρμπωσω τον μικρουλη.

Αλλωστε οι υπερηχοι μπορει να δειχνουν και 200γραμ .νομιζω διαφορα απο το πραγματικο.εσυ κανε αυτο που μπορεις κ νομιζω μοκρη σημασια στην εξελιξη του τοκετου θα εχει αν το μωρο ειναι πχ 4 κιλα ή αν ειναι 3600.1 κιλο διαφορα να πω ναι ειναι σημαντικο αλλα μεχρι 500 γραμ νομιζω δεννεχει κ τοσο σημασια.οποτε κουλ!αντε με το καλο να ερθει κνεσενα ο μπομπιρας!

Φοβάμαι πιο πολύ επειδή είχα κάνει καισαρική στο 1ο και σίγουρα θα δυσκολευτώ εαν ειναι μεγάλο το μωρό, χώρια του ότι φοβάμαι ότι είναι πιο εύκολο να υπάρξει επιπλοκη. Αχ τι να πω. Δεν θέλω να είμαι και αχάριστη γιατί όντως καλο είναι να ειναι αφρατουλα αλλά έχω και εγω τα θέματα μου.. :neutral: ήθελα πολύ να προσπαθήσω για φυσιολογικα τώρα, αλλά όπως και να έχει ας έχει την υγεία του και ας βγει όπως να είναι. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Εγω χθες πήγα στον γιατρό, και μου την έβγαλε την μικρή 3600. Δηλαδή μ είπε ότι μπορεί να φτάσει και αυτη 4 κιλα. Ενταξει τι να πω; οτι απογοητευτηκα;; επειδή παω για vbac φοβάμαι να φτάσει 4 κιλα το μωρό. Και απο την άλλη σκέφτομαι πως γίνεται στις 36 και 1 που με είχε δει να ηταν το μωρό 2900 και τώρα στις 38 και 1 να το βγάζει 3600;; προσπαθώ να μην το πολύ σκέφτομαι και να δούμε πόσο θα είναι την άλλη εβδομάδα που θα ξαναπάω να με δει.. 

Έχει μεγάλη απόκλιση ο υπέρηχος στη μέτρηση του βάρους και μεγαλώνει όσο πλησιάζεις το τέλος της εγκυμοσύνης. Εμένα μου τυπώνει ένα χαρτί με τις μετρήσεις και σκέψου ότι στις 35+5 που πήγα η μέτρηση ήταν 2600 +/- 380. Αυτό σημαίνει από 2220 εώς 2980... Δεν είναι ζυγαριά ο υπέρηχος. Η μέτρηση του βάρους βγαίνει από έναν αλγόριθμο που παίρνει σαν είσοδο της μετρήσεις της κοιλιάς, του κεφαλιού και το μηριαίο όστο (μπορεί και να ξεχνάω και κάτι ακόμα), οπότε μιλάμε για μια εκτίμηση με κάποια αρκετά μεγάλη αβεβαιότητα. Το μωρό σου είναι όσο πρέπει να είναι για το σώμα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Io_anna είπε:

Έχει μεγάλη απόκλιση ο υπέρηχος στη μέτρηση του βάρους και μεγαλώνει όσο πλησιάζεις το τέλος της εγκυμοσύνης. Εμένα μου τυπώνει ένα χαρτί με τις μετρήσεις και σκέψου ότι στις 35+5 που πήγα η μέτρηση ήταν 2600 +/- 380. Αυτό σημαίνει από 2220 εώς 2980... Δεν είναι ζυγαριά ο υπέρηχος. Η μέτρηση του βάρους βγαίνει από έναν αλγόριθμο που παίρνει σαν είσοδο της μετρήσεις της κοιλιάς, του κεφαλιού και το μηριαίο όστο (μπορεί και να ξεχνάω και κάτι ακόμα), οπότε μιλάμε για μια εκτίμηση με κάποια αρκετά μεγάλη αβεβαιότητα. Το μωρό σου είναι όσο πρέπει να είναι για το σώμα σου. :)

Ναι βρε συ, το καταλαβαίνω ότι δεν ειναι ζυγαριά και καταλαβαίνω πως γίνονται οι μετρήσεις. Αλλά μου φαίνεται και λίγο περίεργο πριν 2 εβδομάδες να την εβγαζε 2900 και χθες 3600. Μου φαίνεται μεγάλη η ανάπτυξη για 2 εβδομάδες.. Τι να πω, θα δείξει.. 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Ναι βρε συ, το καταλαβαίνω ότι δεν ειναι ζυγαριά και καταλαβαίνω πως γίνονται οι μετρήσεις. Αλλά μου φαίνεται και λίγο περίεργο πριν 2 εβδομάδες να την εβγαζε 2900 και χθες 3600. Μου φαίνεται μεγάλη η ανάπτυξη για 2 εβδομάδες.. Τι να πω, θα δείξει.. 

Μπορει στις 36 να ηταν 3100 και τωρα να ηταν 3400. Να ειχε υποεκτιμηθει πριν και υπερεκτιμηθει τωρα. Οσο για τον φυσιολογικο, σημασια εχει περισσοτερο το μεγεθος του κεφαλιου παρα το βαρος. Στο λεω εγω που εβγαλα 2 παιδια πανω απο 4 κιλα με φυσιολογικο!

Να ρωτησω, γενναει καμια σημερα στο Ιασω; εχω ερθει για καρδιοτοκογραφημα και ακουω μια διπλα που γενναει και θελω να σχολιασω!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , CMES είπε:

Μπορει στις 36 να ηταν 3100 και τωρα να ηταν 3400. Να ειχε υποεκτιμηθει πριν και υπερεκτιμηθει τωρα. Οσο για τον φυσιολογικο, σημασια εχει περισσοτερο το μεγεθος του κεφαλιου παρα το βαρος. Στο λεω εγω που εβγαλα 2 παιδια πανω απο 4 κιλα με φυσιολογικο!

Να ρωτησω, γενναει καμια σημερα στο Ιασω; εχω ερθει για καρδιοτοκογραφημα και ακουω μια διπλα που γενναει και θελω να σχολιασω!

Σήμερα γεννάει η @Emilly800 αλλά νομίζω δεν ήταν Ιασώ !!!!! Ωχ για πες μας !!!!!  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , xenia^^ είπε:

Σήμερα γεννάει η @Emilly800 αλλά νομίζω δεν ήταν Ιασώ !!!!! Ωχ για πες μας !!!!!  

Η @Emilly800 ειναι εκτος Αθηνων, Λαρισα νομιζω.

Το σχολειο μου ειναι το εξης: μα γιατι δεν κανουν επισκληριδιο;;;; ηταν μια διπλα και γεννουσε. Εσκουζε και ουρλιαζε "δεν μπορω ποναω". Ο γιατρος της τη μαλωνε "σφιγγεσαι και τραβας το μωρο μεσα! Μην κανεις σαν μωρο, σταματα να φωναζεις και σπρωξε!" Νευριαζω με τις κοπελες που λενε πως θελουν φυσικο τοκετο για να τον νιωσουν και μετα δεν αντεχουν και θετουν σε κινδυνο το μωρο!!! Γι αυτο προχωραει η επιστημη! Για να διευκολυνει τις ζωες μας!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, CMES είπε:

Η @Emilly800 ειναι εκτος Αθηνων, Λαρισα νομιζω.

Το σχολειο μου ειναι το εξης: μα γιατι δεν κανουν επισκληριδιο;;;; ηταν μια διπλα και γεννουσε. Εσκουζε και ουρλιαζε "δεν μπορω ποναω". Ο γιατρος της τη μαλωνε "σφιγγεσαι και τραβας το μωρο μεσα! Μην κανεις σαν μωρο, σταματα να φωναζεις και σπρωξε!" Νευριαζω με τις κοπελες που λενε πως θελουν φυσικο τοκετο για να τον νιωσουν και μετα δεν αντεχουν και θετουν σε κινδυνο το μωρο!!! Γι αυτο προχωραει η επιστημη! Για να διευκολυνει τις ζωες μας!!

Αχ συμφωνώ μαζί σου και είναι κάτι που το σκέφτομαι και εγώ.. χαίρομαι που το θέτεις.. η αλήθεια είναι ότι εγώ είμαι πολύ ανεκτική στον πόνο θα το επιχειρούσα χωρίς.. και θα το επιχειρούσα γιατί διάβαζα χθες και τις πιθανές παρενέργειες της επισκληριδειου και σκεφτόμουν βρε λες να ξεκινήσω χωρίς και αν δω τα σκούρα να μου κάνουν ;; Από την άλλη διάβασα ότι μπορεί να χορηγηθεί και μειωμένη δόση ώστε να μην έχεις εντελώς «παραλύσει» να νιώθεις τις συσπάσεις για να μπορείς να συνεργαστείς.. βέβαια όλα αυτά είναι σκέψεις μιας και έχω εντελώς άγνοια το πως είναι μια γεννα και οι πόνοι της.. στον γιατρό έχω πει ότι θα κάνω.. εντάξει είπαμε αν υποφέρω δεν έχει και νόημα.. να το απολαύσω όσο γίνεται θέλω είτε είναι φυσιολογικά που επιθυμώ είτε καταλήξει σε καισαρική.. όλα καλοδεχούμενα είναι αρκεί να είναι γερο το μωρό και εγω !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Μπορει στις 36 να ηταν 3100 και τωρα να ηταν 3400. Να ειχε υποεκτιμηθει πριν και υπερεκτιμηθει τωρα. Οσο για τον φυσιολογικο, σημασια εχει περισσοτερο το μεγεθος του κεφαλιου παρα το βαρος. Στο λεω εγω που εβγαλα 2 παιδια πανω απο 4 κιλα με φυσιολογικο!

Να ρωτησω, γενναει καμια σημερα στο Ιασω; εχω ερθει για καρδιοτοκογραφημα και ακουω μια διπλα που γενναει και θελω να σχολιασω!

Ναι εγω γενναω στο Ιασω. Και εκεί Είχα πάει για καρδιοτοκογραφημα.. Τι έγινε;;; 

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Η @Emilly800 ειναι εκτος Αθηνων, Λαρισα νομιζω.

Το σχολειο μου ειναι το εξης: μα γιατι δεν κανουν επισκληριδιο;;;; ηταν μια διπλα και γεννουσε. Εσκουζε και ουρλιαζε "δεν μπορω ποναω". Ο γιατρος της τη μαλωνε "σφιγγεσαι και τραβας το μωρο μεσα! Μην κανεις σαν μωρο, σταματα να φωναζεις και σπρωξε!" Νευριαζω με τις κοπελες που λενε πως θελουν φυσικο τοκετο για να τον νιωσουν και μετα δεν αντεχουν και θετουν σε κινδυνο το μωρο!!! Γι αυτο προχωραει η επιστημη! Για να διευκολυνει τις ζωες μας!!

Ααα καλα εντάξει. Εγω να δεις τι είχα ακούσει στην 1η μου γεννα. Πόσεςςς γυναίκες φώναζαν.. Δεν υπήρχε αυτό το πραγμα. Και να λέω στην μαία μου, συγγνώμη αυτές οι γυναίκες έχουν κάνει επισκληριδιο;;;; και ηταν κι ένας απο τους λόγους που με φόβισαν για να γεννήσω φυσιολογικα. Βέβαια εγώ περίμενα σε αυτό το δωμάτιο 11 ωρες οπότε καταλαβαίνεις πόσες γυναίκες άκουγα. Και ο άντρας μου ειχε τρομάξει λίγο αλλα δεν έλεγε τίποτα. Εμενα πραγματικά αυτό με είχε πάρει πολύ απο κάτω. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Anneliz είπε:

Ναι εγω γενναω στο Ιασω. Και εκεί Είχα πάει για καρδιοτοκογραφημα.. Τι έγινε;;; 

Ααα καλα εντάξει. Εγω να δεις τι είχα ακούσει στην 1η μου γεννα. Πόσεςςς γυναίκες φώναζαν.. Δεν υπήρχε αυτό το πραγμα. Και να λέω στην μαία μου, συγγνώμη αυτές οι γυναίκες έχουν κάνει επισκληριδιο;;;; και ηταν κι ένας απο τους λόγους που με φόβισαν για να γεννήσω φυσιολογικα. Βέβαια εγώ περίμενα σε αυτό το δωμάτιο 11 ωρες οπότε καταλαβαίνεις πόσες γυναίκες άκουγα. Και ο άντρας μου ειχε τρομάξει λίγο αλλα δεν έλεγε τίποτα. Εμενα πραγματικά αυτό με είχε πάρει πολύ απο κάτω. 

Αχ όντως έτσι κάνουν ;;; Πφφ και εγώ θα αναστατωθώ άμα ακούω έτσι να φωνάζουν.. δεν τα μπορώ αυτά.. εντάξει με πείσατε !!!! Επισκληρίδειο και πάλι επισκληρίδειο :razz:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xenia^^ είπε:

Αχ συμφωνώ μαζί σου και είναι κάτι που το σκέφτομαι και εγώ.. χαίρομαι που το θέτεις.. η αλήθεια είναι ότι εγώ είμαι πολύ ανεκτική στον πόνο θα το επιχειρούσα χωρίς.. και θα το επιχειρούσα γιατί διάβαζα χθες και τις πιθανές παρενέργειες της επισκληριδειου και σκεφτόμουν βρε λες να ξεκινήσω χωρίς και αν δω τα σκούρα να μου κάνουν ;; Από την άλλη διάβασα ότι μπορεί να χορηγηθεί και μειωμένη δόση ώστε να μην έχεις εντελώς «παραλύσει» να νιώθεις τις συσπάσεις για να μπορείς να συνεργαστείς.. βέβαια όλα αυτά είναι σκέψεις μιας και έχω εντελώς άγνοια το πως είναι μια γεννα και οι πόνοι της.. στον γιατρό έχω πει ότι θα κάνω.. εντάξει είπαμε αν υποφέρω δεν έχει και νόημα.. να το απολαύσω όσο γίνεται θέλω είτε είναι φυσιολογικά που επιθυμώ είτε καταλήξει σε καισαρική.. όλα καλοδεχούμενα είναι αρκεί να είναι γερο το μωρό και εγω !!!

Αυτο οτι παραλυεις τελειως ειναι μυθος. Και στις 2 γεννες εκανα επισκληριδιο. Δεν ειχα ιχνος πονου (στη φαση των εξωθησεων εννοω) και ενιωθα τις συσπασεις κανονικοτατα, οπως τις νιωθω τωρα σαν σφιξιμο χωρις πονο. Τα ποδια τα κουναγα κανονικα. Την κορη μου τη γεννησα 8.50 και στις 11 σηκωθηκα και εκανα μπανιο. Αρκει βεβαια ο αναισθησιολογος να κανει καλα τη δουλεια του και να ξερει τη σωστη στιγμη και το σωστο τροπο να κανει την επισκληριδιο. Και μια συμβουλη: αν κανετε επισκληριδιο και πονατε ακιμα, ζητηστε στον αναισθησιολογο να κανει λιγο ακομα φαρμακο. Αν πονας δεν μπορεις να συνεργαστεις καλα.

  • Μου αρέσει 5

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 52 λεπτά , CMES είπε:

Αυτο οτι παραλυεις τελειως ειναι μυθος. Και στις 2 γεννες εκανα επισκληριδιο. Δεν ειχα ιχνος πονου (στη φαση των εξωθησεων εννοω) και ενιωθα τις συσπασεις κανονικοτατα, οπως τις νιωθω τωρα σαν σφιξιμο χωρις πονο. Τα ποδια τα κουναγα κανονικα. Την κορη μου τη γεννησα 8.50 και στις 11 σηκωθηκα και εκανα μπανιο. Αρκει βεβαια ο αναισθησιολογος να κανει καλα τη δουλεια του και να ξερει τη σωστη στιγμη και το σωστο τροπο να κανει την επισκληριδιο. Και μια συμβουλη: αν κανετε επισκληριδιο και πονατε ακιμα, ζητηστε στον αναισθησιολογο να κανει λιγο ακομα φαρμακο. Αν πονας δεν μπορεις να συνεργαστεις καλα.

Είδες άμα κάνεις παρέα με ήδη μανούλες !!!! Ευχαριστούμε για τις συμβουλές !!!!! ❤️

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αυτο οτι παραλυεις τελειως ειναι μυθος. Και στις 2 γεννες εκανα επισκληριδιο. Δεν ειχα ιχνος πονου (στη φαση των εξωθησεων εννοω) και ενιωθα τις συσπασεις κανονικοτατα, οπως τις νιωθω τωρα σαν σφιξιμο χωρις πονο. Τα ποδια τα κουναγα κανονικα. Την κορη μου τη γεννησα 8.50 και στις 11 σηκωθηκα και εκανα μπανιο. Αρκει βεβαια ο αναισθησιολογος να κανει καλα τη δουλεια του και να ξερει τη σωστη στιγμη και το σωστο τροπο να κανει την επισκληριδιο. Και μια συμβουλη: αν κανετε επισκληριδιο και πονατε ακιμα, ζητηστε στον αναισθησιολογο να κανει λιγο ακομα φαρμακο. Αν πονας δεν μπορεις να συνεργαστεις καλα.

Πραγματικά πολύ χρήσιμα αυτα που μας έγραψες. Εγω πχ που έκανα επισκληριδιο στην καισαρικη εχω μια ιδέα, αλλά με ξεαγχωσες (δεν ξέρω εαν υπάρχει αυτη η λέξη :P) πάρα πολύ για τώρα που θέλω να πάω φυσιολογικα .. 

@Φραουλίνομου αν θυμάμαι καλα αύριο μπαίνεις κι εσυ;;;; Με το καλοο κορίτσι μου!!! 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πωπω μια απο αυτες που φωναζαν θα πρεπει να ημουν εγω!χαχαχα

Εγω σε αυτη τη γεννα οπως ξερετε δεν προλαβα την επισκληριδειο.παρακαλουσα για αυτη την αγια επισκληριδιο αλλα τελικα ο μπομπιρας γεννηθηκε τσακα τσακα.με περνουσαν μεσα απο τους διαδρομους του μαιευτηριου για να με παν στο δωματιο τοκετου κ με ακουγαν ολοι!μεχρι κ οι επισκεπτες!!να λοιπον πως μπορεις να την πατησεις!

Κ επισης με την κορη μου στον πρωτο τοκετο την πατησα γτ αργουσε τρομερα ο αναισθησιολογος.τελικα εκανα μια δοση αλλα ο τοκετος κρατησε 9 ωρες κ η μικρη ολο ελεγε ο γιατρος τωρα βγαινει κ δεν εβγαινε.κ δεν μου εκαναν αλλη επισκληριδιο οσο κ να ζητουσα γτ ηθελαν να καταλαβαινω για να μπορω να σπρωξω.οποτε να πώς μπορεις να την πατησεις κ να ακουγονται σε ολο το μαιευτηριο τα αχ και βαχ!

Πιστεψτε με...ηθελα τοσο πολυ να κανω αλλα δεν μου κατσε σε καμια περιπτωση.οποτε ουτε εγω μπορω να καταλαβω πως καποια μπορει να μη θελει να κανει επισκληριδιο.γλυτωνεις πονο κ κερδιζεις αντοχες κατα το τελικο σπρωξιμο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Πωπω μια απο αυτες που φωναζαν θα πρεπει να ημουν εγω!χαχαχα

Εγω σε αυτη τη γεννα οπως ξερετε δεν προλαβα την επισκληριδειο.παρακαλουσα για αυτη την αγια επισκληριδιο αλλα τελικα ο μπομπιρας γεννηθηκε τσακα τσακα.με περνουσαν μεσα απο τους διαδρομους του μαιευτηριου για να με παν στο δωματιο τοκετου κ με ακουγαν ολοι!μεχρι κ οι επισκεπτες!!να λοιπον πως μπορεις να την πατησεις!

Κ επισης με την κορη μου στον πρωτο τοκετο την πατησα γτ αργουσε τρομερα ο αναισθησιολογος.τελικα εκανα μια δοση αλλα ο τοκετος κρατησε 9 ωρες κ η μικρη ολο ελεγε ο γιατρος τωρα βγαινει κ δεν εβγαινε.κ δεν μου εκαναν αλλη επισκληριδιο οσο κ να ζητουσα γτ ηθελαν να καταλαβαινω για να μπορω να σπρωξω.οποτε να πώς μπορεις να την πατησεις κ να ακουγονται σε ολο το μαιευτηριο τα αχ και βαχ!

Πιστεψτε με...ηθελα τοσο πολυ να κανω αλλα δεν μου κατσε σε καμια περιπτωση.οποτε ουτε εγω μπορω να καταλαβω πως καποια μπορει να μη θελει να κανει επισκληριδιο.γλυτωνεις πονο κ κερδιζεις αντοχες κατα το τελικο σπρωξιμο!

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο. Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις, που θέλει η γυναίκα να κάνει επισκληριδειο και δεν ειναι εφικτό. Για πες μας, πως είναι η μικρή σου με τον μπέμπη;;;; 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Πωπω μια απο αυτες που φωναζαν θα πρεπει να ημουν εγω!χαχαχα

Εγω σε αυτη τη γεννα οπως ξερετε δεν προλαβα την επισκληριδειο.παρακαλουσα για αυτη την αγια επισκληριδιο αλλα τελικα ο μπομπιρας γεννηθηκε τσακα τσακα.με περνουσαν μεσα απο τους διαδρομους του μαιευτηριου για να με παν στο δωματιο τοκετου κ με ακουγαν ολοι!μεχρι κ οι επισκεπτες!!να λοιπον πως μπορεις να την πατησεις!

Κ επισης με την κορη μου στον πρωτο τοκετο την πατησα γτ αργουσε τρομερα ο αναισθησιολογος.τελικα εκανα μια δοση αλλα ο τοκετος κρατησε 9 ωρες κ η μικρη ολο ελεγε ο γιατρος τωρα βγαινει κ δεν εβγαινε.κ δεν μου εκαναν αλλη επισκληριδιο οσο κ να ζητουσα γτ ηθελαν να καταλαβαινω για να μπορω να σπρωξω.οποτε να πώς μπορεις να την πατησεις κ να ακουγονται σε ολο το μαιευτηριο τα αχ και βαχ!

Πιστεψτε με...ηθελα τοσο πολυ να κανω αλλα δεν μου κατσε σε καμια περιπτωση.οποτε ουτε εγω μπορω να καταλαβω πως καποια μπορει να μη θελει να κανει επισκληριδιο.γλυτωνεις πονο κ κερδιζεις αντοχες κατα το τελικο σπρωξιμο!

Μα αυτο ακριβως λεω! Η ελλειψη εμπιστοσυνης στον αναισθησιολογο και η βιασυνη οδηγουν σε λαθος εντυπωσεις! Το επιπλεον φαρμακο δενσε κανει να μη μπορεις να σπρωξεις! Το αντιθετο! Ειναι αλλο η αναλγησια και αλλο η μυοχαλαση. Ο αναισθησιολογος μπορει να σου χορηγει μεσω της επισκληριδιου αναλγητικο, να μην πονας δηλαδη, αλλα να διατηρεις πληρως την αισθηση! Η κουμπαρα μου ειναι αναισθησιολογος και την ειχα μαζι μου και στις 2 γεννες. Μου ειχε εξηγησει αναλυτικα τις διαδικασιες αλλα και τα λαθη που γινονται ειτε λογω αγνοιας ειτε λογω βιασυνης και φορτου εργασιας.

Μια επισης καλη ιδεα ειναι να ζητησετε να μπει απο νωρις ο καθετηρας της επισκληριδιου, χωρις φαρμακο. Ετσι οταν ερθει η ωρα να χρειαστει το φαρμακο δεν υπαρχει η δικαιολογια "δεν προλαβαινουμε". Και φυσικαη τοποθετηση του καθετηρα ειναι πολυ πιο απλη οταν δεν πονας!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...